Connect with us
 
levitra walmart $9 €83.54


Technika, technologie, nowości

Budujemy domy przyszłości

Domy z drewna

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Drewno jest jedynym odnawialnym materiałem budowlanym. Fot. BSHaus Erwin Urbaniak

BSHaus

Budownictwo przyszłości – innowacyjne, ekologiczne i precyzyjne – staje się coraz bardziej popularne na naszym rynku. Domy z drewna klejonego, w których specjalizuje się firma BSHaus Erwin Urbaniak, powstają z miłości do technologii nadającej znaczeniu słowa dom nowy, głębszy wymiar.

BSHaus

W BSHaus Erwin Urbaniak pracuje się wyłącznie z wysoce zaawansowanym produktem drzewnym, jakim jest drewno klejone warstwowo. Fot. BSHaus Erwin Urbaniak

Erwin Urbaniak, twórca i właściciel BSHaus Erwin Urbaniak , mówi o sobie, że jest miłośnikiem drewna z wyboru. Od zawsze ciągnęło go do drewna. Nowych technologii uczył się od najlepszych. Gdy zakładał swoją firmę, to wiedział, że chce budować domy tylko w jednej z najlepszych i najbardziej zaawansowanych obecnie technologii.
– Specjalizujemy się we wznoszeniu budynków w technologii drewna klejonego warstwowo. W Polsce system ten znany jest szerzej jako technologia HBE – opowiada. – Nasze unikatowe doświadczenie i specjalistyczną wiedzę wykorzystujemy również przy projektowaniu oraz realizacji wielkogabarytowych konstrukcji z BSH.

Ponad sto konstrukcji w dziesięć lat

BSH to skrót od słowa Brettschichtholz, które w języku niemieckim oznacza „drewno klejone warstwowo”.

– Jest to technologia ekologiczna, ekonomiczna pod kątem eksploatacji, trwała, mająca zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane są najwyższe parametry wytrzymałościowe, wysoka estetyka oraz stabilność wymiarów – mówi Erwin Urbaniak. – Jesteśmy zespołem profesjonalistów, w pracy używamy materiałów najwyższej jakości. Mamy profesjonalne oprogramowanie, dzięki któremu możemy zrealizować nawet najbardziej skomplikowany projekt. W naszą pracę wkładamy serce oraz wiele energii.

W BSHaus Erwin Urbaniak pracuje się wyłącznie z wysoce zaawansowanym produktem, jakim jest drewno klejone warstwowo, ponieważ materiał konstrukcyjny, z którego wykonany jest dany obiekt, ma tu kluczowe znaczenie. Konstrukcje z takiego drewna stają się coraz bardziej popularne na świecie. Polska firma buduje zarówno na terenie naszego kraju, jak i poza granicami, między innymi w Niemczech, Austrii, Szwecji, Islandii, a także… Chinach. W ciągu dziesięciu lat doświadczeń przedsiębiorstwo zrealizowało ponad sto konstrukcji.

Technologia, którą zachwyca się świat

HBE jest innowacyjną technologią opartą w całości na drewnie klejonym warstwowo. Proces obróbki tarcicy przed sklejeniem (segregacja, suszenie komorowe do stałej wilgotności +/-10 proc.) wyklucza wady występujące w drewnie litym (zazwyczaj o wilgotności do 30 proc.). Drewno to jest produktem pozbawionym naprężeń wewnętrznych, bardziej wytrzymałym i nie odkształca się.

Elementy ścienne, stropowe i dachowe prefabrykowane są z paneli łączonych na podwójne pióro – wpusty. W panelach tych wykonany jest dodatkowy kanał, w którym rozprowadzane są instalacje elektryczne. Standardowa grubość konstrukcji ściany w systemie HBE to 10 cm. Wysokość przekroju paneli stropowych dobiera się w oparciu o obliczenia statyczne. Zazwyczaj jest to 14 cm lub więcej. Dzięki temu uzyskujemy masywną konstrukcję zapewniającą wysoką wytrzymałość i trwałość, a tym samym duże poczucie bezpieczeństwa.

Panele ścienne z fundamentem zamocowane są poprzez belkę podwalinową. Na górze spięte są oczepem. Po zakończeniu montażu ścian obu kondygnacji, stropu międzykondygnacyjnego oraz więźby dachowej uzyskujemy zwartą, sztywną przestrzennie i masywną bryłę budynku.

Z niezwykłą precyzją w pięć dni

System budowy domów z elementów HBE umożliwia wysoki stopień prefabrykacji. Konstrukcja budynku w całości przygotowywana jest w hali produkcyjnej, gdzie starannie docinane są elementy wszystkich ścian.

Reklama

– Zamawiając drewno pod dany projekt jesteśmy w stanie zoptymalizować jego zużycie. Klient nie musi płacić za odpady, które powstają na skutek wycinania otworów na okna i drzwi – wyjaśnia właściciel firmy. – Elementy spasowane są z dużą dokładnością i wykonywane zawsze na miarę dla konkretnego projektu. Potem pozostają już: transport na teren budowy oraz montaż konstrukcji na uprzednio przygotowanym fundamencie.

W zależności od wielkości budynku (kubatury drewna) oraz stopnia skomplikowania konstrukcji montaż może trwać w ciągu 5 – 8 dni roboczych.
– Mamy tutaj na myśli konstrukcję domów jednorodzinnych. Największa (do tej pory) zrealizowana przez nas w tej technologii konstrukcja (szpital dziecięcy w miejscowości Schwerin na terenie Niemiec) była montowana przez 6 tygodni. W montażu brało udział ośmiu montażystów. Szpital ten to trzykondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ok. 1800 m2 – opowiada twórca i właściciel BSHaus Erwin Urbaniak.

Bliżej natury

Technologia wykonania elementów HBE pozwala na pełne wykorzystanie surowca, jakim najczęściej w przypadku drewna klejonego warstwowo jest świerk skandynawski.

Odpady oraz wióry drzewne wykorzystywane są powtórnie w zakładzie producenta lub sprzedawane innym zakładom produkcyjnym (znajdują zastosowanie np. przy produkcji płyt wiórowych).

Drewno jest jedynym odnawialnym materiałem budowlanym. Posiada pozytywny bilans energetyczny – szacuje się, że wytwarza trzy razy więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie na nią w całym cyklu życia produktu.
Stosowane w procesie produkcji kleje nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji nawet podczas pożaru.

Od trabanta do mercedesa

Ze względu na rosnącą popularność nowej technologii i niekończącą się liczbę zamówień nadszedł czas, kiedy BSHaus Erwin Urbaniak zdecydował się na inwestycję w najnowszy park technologiczny, jakiego do tej pory w Polsce nie było.

– Pracowałem na różnych maszynach CNC, ale wciąż czułem niedosyt – wspomina Erwin Urbaniak. – To tak, jakbym jeździł trabantem, ale w skrytości ducha marzył o mercedesie. Dlatego gdy usłyszałem o najnowszej linii Robot Drive firmy Hundegger, to zrozumiałem, że muszę go mieć.

Maszyna stolarska ROBOT-Drive oznacza maksymalną wszechstronność, wydajność oraz elastyczność i opiera się na doświadczeniu ponad 6000 dostarczonych maszyn Hundegger.

ROBOT-Drive to unikalna, uniwersalna maszyna ciesielska, która dzięki 6-osiowemu robotowi w połączeniu z 5-osiowym urządzeniem do znakowania rowków piły, gwarantuje wydajność, jakiej jeszcze do tej pory na rynku nie było. Maszynę można doposażyć na miejscu w dowolnym momencie po instalacji.

Reklama

Dzięki kompaktowym wymiarom i modułowej budowie ROBOT-Drive oferuje największą możliwą elastyczność oraz prawie nieograniczone możliwości obróbki prętów i paneli.

„ROBOT-Drive to unikalna, uniwersalna maszyna stolarska, która dzięki 6-osiowemu robotowi w połączeniu z 5-osiowym urządzeniem do znakowania rowków piły, gwarantuje wydajność, jakiej jeszcze do tej pory na rynku nie było.”

– Pandemia spowodowała, że musieliśmy dłużej czekać na naszą maszynę – wspomina właściciel BSHaus Erwin Urbaniak. – To powodowało frustracje, byłem naprawdę zły. Jednak gdy w końcu dostaliśmy nasz ROBOT, to natychmiast zapomniałem o wszystkim. Jest to najbardziej precyzyjna i nowoczesna technologia, z jaką miałem do czynienia. Jest wszechstronny oraz otworzył przed nami nowe możliwości na miarę naszych potrzeb i planów.

BSHaus Erwin Urbaniak już dawno przestał się ograniczać tylko do Polski, a pracujący tu specjaliści i konstruktorzy wyruszyli na podbój świata. Z nowymi technologiami ich możliwości ogranicza tylko wyobraźnia.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

  • Kurier Drzewny

    Drewno jest jedynym odnawialnym materiałem budowlanym. Fot. BSHaus Erwin Urbaniak

  • BSHaus

    W BSHaus Erwin Urbaniak pracuje się wyłącznie z wysoce zaawansowanym produktem drzewnym, jakim jest drewno klejone warstwowo. Fot. BSHaus Erwin Urbaniak

  • BSHaus Erwin Urbaniak

    Firma ma na swoim koncie ma ponad 100 zrealizowanych konstrukcji. Fot. BSHaus Erwin Urbaniak

  • BSHaus Erwin Urbaniak

    Nowe rozwiązanie od Hundeggera pozwala zrealizować każdy projekt. Fot. BSHaus Erwin Urbaniak

  • Kurier Drzewny

    Jest to wysoce ekologiczny system budowy domów. Fot. BSHaus Erwin Urbaniak

  • BSHaus

    Stosowane w procesie produkcji kleje nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji nawet podczas pożaru. Fot. BSHaus Erwin Urbaniak

  • BSHaus

    System budowy domów z elementów HBE umożliwia wysoki stopień prefabrykacji. Fot. BSHaus Erwin Urbaniak

  • BSHaus

    Technologia wykonania elementów HBE pozwala na pełne wykorzystanie surowca. Fot. BSHaus Erwin Urbaniak

  • BSHaus

    Po zakończeniu montażu ścian obu kondygnacji, stropu miedzy kondygnacyjnego oraz więźby dachowej uzyskujemy zwartą i sztywną przestrzennie masywną bryłę budynku. Fot. BSHaus Erwin Urbaniak

  • BSHaus

    Konstrukcje z drewna klejonego warstwowo stają się coraz bardziej popularne na całym świecie . Fot. BSHaus Erwin Urbaniak

  • BSHaus

  • Kurier Drzewny
  • BSHaus
  • BSHaus Erwin Urbaniak
  • BSHaus Erwin Urbaniak
  • Kurier Drzewny
  • BSHaus
  • BSHaus
  • BSHaus
  • BSHaus
  • BSHaus
  • BSHaus

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Trzy historie inwestycyjnych sukcesów

Usprawnienia w produkcji dzięki inwestycjom w urządzenia marki Weinig

Dodane:

/

Weinig
Strugarka dostarczona dla Przedsiębiorstwa Wielofunkcyjnego DANIEL Profimat 50 wyposażona jest w 6 wrzecion: 2 dolne, 2 górne, lewe i prawe. Urządzenie pozwala uzyskać doskonałą jakość strugania, dzięki czemu przedsiębiorca mógł wyeliminować etap szlifowania. Fot. KD MEDIA

Jak przyspieszyć oraz zoptymalizować kosztowo produkcję palet? Które urządzenie sprawdzi się przy wytwarzaniu drabin? Czy możliwe jest szybkie i skuteczne opracowywanie nowych produktów z drewna? Z pomocą na te wszystkie potrzeby przychodzą zautomatyzowane rozwiązania marki Weinig.

Weinig

Dotychczasowe wdrożenia technologii Weinig w różnych zakładach potwierdzają, że rozwiązania producenta odpowiadają na potrzeby nowoczesnych przedsiębiorstw z branży drzewnej i meblarskiej. O jakich potrzebach mowa? Chociaż wiele firm ma różne cele produkcyjne, to obecnie najczęściej przedsiębiorcy powtarzają, że najbardziej liczą się koszty, czas wytworzenia oraz oszczędność materiału, które także przekładają się na dalsze oszczędności w firmie produkcyjnej. Nie bez znaczenia jest również możliwość poszerzania oferty produktowej.

Pilarka optymalizująca OptiCut 260 w produkcji palet

Do produkcji palet firma Weinig poleca pilarkę optymalizującą OptiCut 260. Urządzenie zapewnia wysoką wydajność dzięki inteligentnym rozwiązaniom oraz gwarantuje gotowy materiał bez wad. Użytkownik otrzymuje niezbędne elementy, wycięte dokładnie pod kątem długości, niezależnie od jakości stosowanego drewna. Maszyna oferuje w standardzie pełną optymalizację materiału wejściowego. Oznacza to, że cały obrabiany element jest mierzony niezależnie od napędu przed pierwszym cięciem piłą. Pracownik zaznacza tylko wady i/lub różne cechy jakościowe, a resztę wykonuje piła optymalizująca, zawsze z naciskiem na maksymalne wykorzystanie i/lub najwyższą jakość materiału.

W urządzenia OptiCut 260 zainwestował m.in. bawarski producent opakowań Tricor Packaging & Logistics AG z Eppishausen w Allgäu. Firmie zależało na poprawie jakości gotowych wyrobów, zwiększeniu elastyczności produkcji oraz zoptymalizowaniu kosztów. Producent zdecydował się na trzy pilarki OptiCut 260 z systemem podawania, dzięki którym osiągnięto zamierzone cele inwestycyjne oraz zwiększono produkcję do poziomu około 1,1 miliona palet rocznie. Przedsiębiorstwo jest teraz w stanie wytwarzać aż 56 różnych modeli palet.

– Trzy pilarki tną płozy, deski wierzchnie i belki – mówi Jürgen Gumpinger, zarządzający zakładem Tricor w Eppishausen, odpowiedzialnym za produkcję palet. – Dla jak największej opłacalności produkcji, maszyny są poprzedzone systemem desztaplowania z technologią próżniową. Surowe drewno jest najpierw mierzone i optymalizowane za pomocą stacji pomiaru długości. W celu uzyskania możliwie najlepszego uzysku drewna, tworzone są listy cięcia. Przenośniki taśmowe Vario umożliwiają podawanie prawie bez przerw. Kolejne stacje sortują każdy z wyciętych elementów i przekazują na układarkę lub do gwoździarki. Następnie paleta jest już gotowa.

To właśnie wspomniane zastosowanie standardowych taśm transportujących obniża koszty eksploatacji tych urządzeń. Pilarka optymalizująca posiada w standardzie przenośnik podający VarioSpeed, który pozwala na wyłącznie minimalne odległości między kolejnymi elementami. To sprawia, że maszyna działa bez przerw, zwiększając rentowność i produktywność.

To nie koniec zalet tego urządzenia, które docenią nie tylko producenci palet. Pilarka wyposażona została w 5 napędzanych rolek podających od dołu i rolki dociskowe od góry. Zastosowane szerokie rolki posuwu pewnie trzymają drewno, a cięcie jest proste i precyzyjne. Górne rolki dociskowe odpowiadają za bardzo szybkie i precyzyjne pozycjonowanie elementów bez poprawek zmniejszających wydajność. Dzięki rolkom uzyskujemy pracę bez wibracji. Istnieje możliwość dopasowania OptiCut indywidualnie do potrzeb, np. w odpowiednie rolki dociskowe i podające z różnymi powłokami, które w razie potrzeby można zmienić w krótkim czasie. Dodatkowo do urządzenia można dodać m.in.: zintegrowany zsyp na odpady, pakiet wyposażenia do cienkiego drewna (o grubości do 3 mm) oraz systemy skanujące Weinig.

Strugarka Profimat 50 w produkcji drabin

Inwestycja w sześciowrzecionową strugarkę czterostronną Profimat 50 marki Weinig o zwiększonych obrotach (8000/min) okazała się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” dla Przedsiębiorstwa Wielofunkcyjnego DANIEL, producenta drabin rozstawnych i nasadkowych z drewna sosnowego oraz bukowego. Decyzja o zakupie tego urządzenia była podyktowana chęcią podniesienia jakości. Za sprawą idealnych efektów strugania udało się uzyskać powierzchnie, które nie wymagają dalszego procesu szlifowania. Pominięcie jednego etapu pracy to oczywiście dodatkowa oszczędność czasu i kosztów. Maszynę stosuje się w firmie do strugania czterostronnego elementów drabin, prostego z fazowaniem lub zaokrąglana krawędzi i profilowania z możliwie najlepszą jakością powierzchni.

– Ważna jest dla nas dokładność wykonania elementu, co pozwala uzyskać powtarzalność i to właśnie jest pierwsza, ważna cecha tej maszyny – mówi Edmund Danielewski, właściciel zakładu. – Istotna jest także prędkość posuwu. Podwyższone obroty wrzecion oraz specjalne narzędzia odpowiadają za uzyskanie bardzo dobrej jakości ostatecznego produktu. Dzięki temu w wielu przypadkach unikamy też dodatkowych procesów, np. szlifowania i możemy zaoferować drabiny o doskonałej jakości.

Efektem pracy tego urządzenia są: gładka powierzchnia obrabiana i znaczna redukcja liczby wyrwań. Strugarkę Profimat 50 cechuje szerokość robocza 20 – 230 mm oraz wysokość robocza 8 – 160 mm. Prędkość posuwu wynosi do 30 m/min i jest regulowana bezstopniowo. Płyty stołu maszynowego utwardzane są systemem MarathonCoating dla dłuższej żywotności.

W firmie DANIEL pracują także optymalizerki OptiCut.

Strugarka Powermat 3000 i ostrzarka Rondamat 1000 w produkcji elementów ze strukturą 3D

Duet, składający się ze strugarki Powermat 3000 i ostrzarki Rondamat 1000, pracuje u francuskiego przedsiębiorcy wytwarzającego elementy z drewna do różnych zastosowań. Maszyny Weinig pozwoliły firmie rozwinąć skrzydła i rozpocząć produkcję okładzin i profili drewnianych ze strukturą 3D do wykorzystania m.in. jako okładziny ścienne i panele o różnym przeznaczeniu.

– Chcieliśmy rozwijać własne produkty, wyróżniać się spośród standardowych dostawców komponentów, zdobywać nowych klientów i produkować szybko – wylicza Christophe Roux, prowadzący swój zakład stolarski we francuskim regionie Rhône-Alpes-Auvergne.

Wszystkie cele udało się zrealizować dzięki dwóm maszynom – strugarce Powermat 3000 i ostrzarce Rondamat 1000, która nie tylko ostrzy, ale także pozwala tworzyć nowe narzędzia. Na komputerze oprogramowanie zamienia określony rysunek w ścieżkę narzędzia i pokazuje dokładnie, jak narzędzie powinno poruszać się na płycie oraz jaki profil utworzy na frezarce. Dzięki symulacji na monitorze programista może zobaczyć, jak poruszają się poszczególne wrzeciona. Następnie do gry wkracza oprogramowanie Moulder Master, które zarządza maszynami podłączonymi do sieci i na Rondamat tworzy wymagane narzędzie. Po wykonaniu noży strugarskich na Rondamat 1000, są one mierzone za pomocą urządzenia pomiarowego OptiControl Digital, zanim dane zostaną przesłane do strugarki Powermat 3000. Dzięki temu francuski przedsiębiorca może podążać za swoją kreatywnością i tworzyć nowe wzory na panelach.

Weinig

Zastosowane w pilarce optymalizacyjnej OptiCut 260 szerokie rolki posuwu pewnie trzymają drewno, a cięcie jest proste i precyzyjne, co świetnie sprawdza się w produkcji palet u bawarskiego producenta Tricor Packaging & Logistics AG. Fot. Weinig

Weinig

Panele ze strukturą 3D produkowane są we Francji w zakładzie należącym do Christophe Roux dzięki skutecznej współpracy ostrzarki Rondamat 1000, która pozwala tworzyć nowe narzędzia oraz strugarki Powermat 3000. Fot. Weinig

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Dokładny i szybki pomiar wilgotności materiałów drzewnych

Austriackie wilgotnościomierze Merlin

Dodane:

/

Penny Gondek
Nowość – wilgotnościomierz do posadzki oraz drewna surowego HM9 DUO, który pozwala na pomiar w pozycji pionowej (do 8 mm) oraz poziomej (do 40 mm). Fot. Penny Gondek

Jeżeli chcesz, aby wyroby z drewna cieszyły się długą żywotnością, to warto odpowiednio wyselekcjonować surowiec naturalny, z którego będą tworzone. Z pomocą przychodzą wilgotnościomierze HM9 austriackiej firmy Merlin Technology, które oferuje spółka Penny Gondek z Oleśnicy. Modele WS1, WS5 i WS13 WS25 służą do pomiaru wilgotności oklein, parkietu, mebli, płyt meblowych i drewna surowego. W ofercie pojawiła się także nowość: model HM9 DUO, dedykowany do posadzki oraz drewna surowego, który pozwala na pomiar w pozycji pionowej (do 8 mm) oraz poziomej (do 40 mm).

 
Poziom wilgotności drewna ma znaczenie bez względu na to czy buduje się dom, kładzie podłogę, czy tworzy meble.

 
Wilgotnościomierz to urządzenie, bez którego sprawne działanie w branży drzewnej byłoby po prostu niemożliwe. Sztuka pracy w drewnie wymaga tego, by jedne wyroby powstawały z materiału o określonym poziomie wilgotności, zaś inne z drewna o odmiennych parametrach. Dlatego warto zainwestować w wilgotnościomierz, dzięki któremu można mieć pewność, że przetwarzany materiał spełnia odpowiednie wymagania. Urządzenia Merlin są wykorzystywane przy wielu zadaniach.

 
– Wilgotnościomierze Merlin są niezbędne przy wytwarzaniu mebli, produkcji podłóg, paneli i parkietów oraz dla dostawców wyrobów drewnianych czy budowlanych. Służą do szybkiego i dokładnego mierzenia wilgotności materiałów drzewnych i surowca różnych gatunków – zapewnia Kamila Gondek z firmy Penny Gondek, dystrybuującej rozwiązania austriackiego producenta na polskim rynku.

 

Pomiar bezinwazyjny

Wilgotnościomierze dokonują pomiaru bezinwazyjnie, metodą pojemnościową. Zakres pomiaru pozwala na badanie wielu grup drewna. Mają automatyczną kompensację temperatury oraz funkcję autokalibracji i kontrolkę baterii (4 x 1,5 V AA). Menu przetłumaczone zostało w językach: angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, czeskim, rosyjskim i włoskim. Urządzenia cechują również niewielkie rozmiary (150 x 73 x 23 mm) i ważą zaledwie 150 x 73 x 23 mm. Zakres temperatury roboczej wynosi od 0 do 40° C, a przechowywania 20 – 60° C.

 
Wilgotnościomierze przeznaczone są do różnych zastosowań z głębokościami pomiarowymi od 0,5 mm do 40 mm.

 
– Gdy urządzenie pomiarowe zostanie dociśnięte do mierzonego przedmiotu, to zmienia się pole pomiarowe. Ta zmiana jest przetwarzana i oceniana przez procesor. Natomiast wyświetlacz LCD pokazuje zawartość wilgoci w procentach – mówi Kamila Gondek.

 

Reklama

Intuicyjna obsługa

Przycisk „start” służy do włączenia lub wyłączenia, a strzałka w górę lub w dół do wyboru grupy lub gęstości drewna.

 
– Najpierw należy sprawdzić i wybrać poprawną grupę drewna. Urządzenie należy przyłożyć do miejsca pomiaru lub powoli przesuwać po powierzchni zgodnie z włóknami drewna. Zawartość wilgotności pojawi się na wyświetlaczu natychmiast – wyjaśnia specjalistka z firmy Penny Gondek. – Dotykowy sensor musi być pokryty w całości z badanym materiałem drewnianym. Trzeba się upewnić, że maksymalna badana głębokość jest mniejsza niż minimalna grubość drewna. Jeżeli grubość nie jest większa niż ta głębokość, to żeby uzyskać dokładny pomiar, trzeba położyć badany materiał na podkładce styropianowej lub tym samym rodzaju drewna pod spodem.

 

Taka sama temperatura drewna i otoczenia

Temperatura drewna i otoczenia powinna być taka sama. Różnica +/-5° C nie daje dokładności pomiaru. Co ważne, należy chronić urządzenie od żywicy oraz wody.

 

Odpowiedni wybór oraz serwis

Mierniki Merlin to precyzyjne i bardzo trwałe urządzenia. Producent zapewnia, że wskaźnik może posłużyć przez długie lata. W Polsce urządzenia można zakupić w firmie Penny Gondek, która nie tylko oferuje sprzęt Merlin o najwyższej jakości, ale i zapewnia fachowe doradztwo w wyborze konkretnych modeli. Penny Gondek współpracuje z wykwalifikowaną kadrą.

 
– Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z asortymentem wilgotnościomierzy przeznaczonych zarówno dla dużych zakładów, jak i rzemieślników. Nasi doradcy z przyjemnością pomogą w wyborze odpowiedniego urządzenia – podsumowuje Kamila Gondek.

 

Penny Gondek

Strzałka w górę lub w dół służy do wyboru grupy lub gęstości drewna. Fot. Penny Gondek

Kurier Drzewny

Nowość – wilgotnościomierz do posadzki oraz drewna surowego HM9 DUO, który pozwala na pomiar w pozycji pionowej (do 8 mm) oraz poziomej (do 40 mm). Fot. Penny Gondek

 

Nowy model HM9 DUO

W ofercie producenta pojawił się nowy model wilgotnościomierza o nazwie HM9 DUO, który jest już dostępny także u polskiego dystrybutora, w firmie Penny Gondek. Nowe urządzenie służy do pomiaru wilgotności posadzki oraz drewna surowego.

 
– Nowy model stanowi połączenie miernika HM9 WS5 oraz HM9 WS25 – dodaje Kamila Gondek. – Urządzenie posiada 2 czujniki i pozwala na pomiar w pozycji pionowej do 8 mm, a w pozycji poziomej do 40 mm.

Reklama

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Kleje do aplikacji przemysłowej

Pewna spoina dla każdej produkcji

Dodane:

/

Bapco
Firma Bapco oferuje niezawodne kleje, które prezentowane są w trakcie najważniejszych wydarzeń branżowych. Fot. KD MEDIA

Kleje kontaktowe Bapco to szeroka oferta produktów skierowanych do profesjonalnej aplikacji przemysłowej w przemyśle drzewnym. Wyroby tej marki cieszą się bardzo dużą popularnością na europejskim rynku. Bapco jest obecnie jednym z wiodących dostawców klejów kontaktowych w aerozolu. Oferowane kleje dostępne są pod własną marką oraz sprzedawane na zasadach private label.

Bapco

Firma Bapco oferuje niezawodne kleje, które prezentowane są w trakcie najważniejszych wydarzeń branżowych. Fot. KD MEDIA

Niezawodne produkty i wsparcie techniczne

To, co cechuje markę Bapco, to doskonała jakość niezawodnych wyrobów, ale także wsparcie techniczne oraz posprzedażowe, dzięki któremu odbiorcy korzystać mogą z bogatej wiedzy doradców na każdym etapie swojej produkcji.

Własna, wydajna linia

Przedsiębiorstwo dysponuje własną, automatyczną linią do napełniania i zagazowywania aerozoli. Linia bardzo dobrze współpracuje z klejami kontaktowymi, które cechują się większą gęstością materiału w porównaniu z lakierami lub farbami. Docelowo automat będzie także przeznaczony do lakierów oraz czyścika. Poza podzespołem napełniającym i zgazowującym, w skład linii wchodzi również drukarka, która pozwala dowolnie oznaczać produkt, wraz z podaniem niezbędnych informacji, takich jak np. data produkcji. Urządzenie jest bardzo szybkie, ponieważ napełnia dwa aerozole jednocześnie w ciągu sekundy.

Wytrzymałe kleje do różnorodnych materiałów

Produkty z oferty przedsiębiorstwa sprawdzą ją się w wielu zastosowaniach w sektorze drzewnym. Niezależnie od powierzchni, doskonale zespolą materiały oraz zapewnią wytrzymałe połączenie. Różnorodne kleje pozwolą doskonale dobrać produkty do określonych materiałów.

Do produkcji mebli BSAA

BSAA to standardowy klej kontaktowy stosowany w produkcji mebli oraz w pracach stolarskich. Doskonale sprawdzi się do pogrubiania płyt i przyklejenia laminatów HPL. Ten produkt cechuje się regularnym i jednolitym strumieniem natrysku. Charakterystyczna dla niego jest ponadprzeciętna wytrzymałość termiczna przy delikatnej warstwie kleju.

Wysoka siła wiązania GPSA

Unikalna, gęsta mieszanka kleju GPSA pozwala na pracę w niskich temperaturach oraz zwiększoną wydajność na wsiąkliwych powierzchniach. Ten profesjonalny klej kontaktowy charakteryzuje się wysoką siłą wiązania. Sprawdzi się we wszelkich powierzchniach, w tym laminatów HPL i płyt drewnopochodnych, a nawet powierzchniach chłonnych, takich jak: MDF, cięta płyta meblowa oraz w klejeniu krzywoliniowym.

Do podłóg FLOOR

Klej kontaktowy FLOOR to bardzo dobry wybór w przypadku klejenia korka, filcu, wykładzin czy płytek dywanowych. Jest to produkt cechujący się dużą przyczepnością wstępną, co przekłada się na natychmiastowy chwyt nawet na pionowych elementach. Dodatkowo ten produkt charakteryzuje również regularny strumień natrysku.

Reklama

Klej tapicerski SOSA

SOSA to profesjonalny klej tapicerski o bardzo niskiej wsiąkliwości, który zapewnia elastyczną spoinę. Duża przyczepność tego kleju sprawia, że praca staje się wygodna i szybka. Klej sprawdza się w produkcji mebli miękkich, klejenia tkanin oraz materacy. Pozostaje na powierzchni tkanin, gąbek oraz pianek.

Do wymagających zastosowań HSSA

Ten klej kontaktowy to wyjątkowa mieszanka o wysokiej zawartości substancji stałych, która cechuje się wysoką siłą klejenia. Produkt pozostawia grubą warstwę kleju na klejonych powierzchniach. Z powodzeniem nadaje się do klejenia płyt meblowych laminatów HPL oraz twardych plastików, płyt typu Corian. Dodatkowo polecany jest do obrzeży meblowych krzywoliniowych, powierzchniowego klejenia płyt typu Corian oraz wszelkiego rodzaju klejenia powierzchni o wysokiej chłonności.

Odporny na temperaturę MOSA

Profesjonalny klej kontaktowy MOSA charakteryzuje się uniwersalną formułą. Jest odporny na działanie wysokiej temperatury, a powstała spoina jest bardzo elastyczna. Klej cechuje się dużą przyczepnością wstępną oraz regularnym strumieniem natrysku. Sprawdza się w produkcji i renowacji wnętrz nowych oraz używanych samochodów, autokarów, przyczep kempingowych czy łodzi. Polecany szczególnie do spajania większości materiałów wyposażenia wnętrz, takich jak: skóry, materiały i podsufitki.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

SmartCut to bardzo wydajne, w pełni automatyczne urządzenie

Posch: najbezpieczniejsze piły na rynku

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Inteligentna koncepcja cięcia SmartCut sprawia, że obsługa przez jedną osobę jest wygodna i bezpieczna. Fot. Materiały producenta

SmartCut to w pełni automatyczne piły do drewna, które są w stanie wyprodukować nawet 500 metrów sześciennych drewna opałowego rocznie. Inteligentna koncepcja cięcia sprawia, że mogą być obsługiwane przez jedną osobą bez straty na wydajności.

Kurier Drzewny

W pełni automatyczna piła do drewna opałowego tnie polana lub drewno okrągłe z dużą prędkością. Fot. Materiały producenta

Niewielka, w pełni automatyczna i bardzo wydajna to najważniejsze zalety nowoczesnej piły z oferty austriackiej firmy Posch. Wyróżnia się na rynku także tym, że jest zaprojektowana z uwzględnieniem komfortu użytkownika.

– Ta piła do drewna opałowego firmy Posch umożliwia pracę w sposób przyjazny dla pleców, bez konieczności schylania się w trakcie cięcia – zdradza Jan Kłoda, przedstawiciel austriackich rozwiązań na polskim rynku. – Na wysokości 100 cm ta automatyczna piła pobiera kłody, a następnie w pełni automatycznie tnie je na polana o wymaganej długości. Inteligentna koncepcja cięcia SmartCut sprawia, że ​​obsługa przez jedną osobę jest wygodna i bezpieczna.

Brzeszczot najwyższej klasy

Aby zapewnić płynną pracę w każdych, nawet najbardziej wymagających warunkach, SmartCut jest wyposażony w wysokiej jakości brzeszczot WIDIA, który opracowano ze wzmocnioną konstrukcją do w pełni automatycznych pił tarczowych. Urządzenia ma wiele przydatnych funkcji dodatkowych, co sprawia, że ​​obróbka drewna opałowego przebiega bez zakłóceń. Projekt wykorzystuje zjawisko grawitacji – kłoda przesuwa się z powrotem do ustawionego ogranicznika wzdłużnego, a SmartCut tnie następny kawałek.

Opóźnienie przełączania ułatwia pracę z kłodami o długości powyżej 33 cm.

Łatwe nie może być łatwiejsze

W pełni automatyczna piła do drewna opałowego tnie polana lub drewno okrągłe z dużą prędkością. W odstępach co 2,4 sekundy w pełni zautomatyzowane koryto do drewna porusza się i produkuje do 8 metrów sześciennych polan na godzinę, przy odpowiedniej długości cięcia i rozmiarze polan. Ładowanie jest bardzo łatwe. Urządzenie jest zatrzymywane za pomocą EasyStop, co gwarantuje zwiększone bezpieczeństwo. Operator wsuwa kłody do koryta na drewno, które stoi nieruchomo na ergonomicznej wysokości. SmartCut zaczyna pracę natychmiast po załadowaniu i za pomocą przenośnika taśmowego automatycznie wyrzuca pocięte na żądaną długość polana.

Hydrauliczna zmiana biegów

Piłę wyposażono w system SensoStart, który wykorzystuje czujniki ultradźwiękowe do wykrywania obecności polana i automatycznie rozpoczyna proces cięcia.

Przekonująca jest również hydrauliczna, trzypunktowa zmiana biegów.

Hydrauliczne przesunięcie trzypunktowego układu zawieszenia o 30 cm zapewnia łatwiejszy transport drogowy przy zmniejszonym promieniu.

Piła ma również bezstopniowy ogranicznik wzdłużny.

Z opcjonalnym ogranicznikiem komfortowym – z wysoką płytą oporową – wymaganą długość polan można ustawić w siatce co 1 cm bez użycia narzędzi, zgodnie z życzeniem.

Posch
Kurier Drzewny

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej
Reklama

Targi


Targi branży drzewnej, meblarskiej i leśnej

17-19 marca 2023
LAS-EXPO, Kielce

23-25 marca 2023
Warsaw Home Gift&Deco
Nadarzyn

25-26 marca 2023
LUBDREW, Lublin

18-23 kwietnia 2023
Salone del Mobile. Milano
Mediolan, Włochy

Reklama

DREW-BUD

Nawrocki

Dodane w tym tygodniu


Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).