Bale profilowane
Są to gotowe do budowy elementy ścian uzyskane w procesie obróbki drewna litego oraz klejonego. Idealne wykończenie powierzchni gwarantuje, że wykonane z nich ściany będą nie tylko trwałe, ale i estetyczne. Bale z drewna klejonego DKW wyróżnia też niska przenikalność cieplna, która korzystnie wpływa na polepszenie walorów termicznych domów. Dla odpowiednich grubości ścian możliwa jest rezygnacja z dodatkowej izolacji termicznej.
Belki profilowane charakteryzują parametry odpowiednie dla drewna DKL lub DKW, w zależności od tego, z którego z nich zostały wytworzone. Bale profilowane możemy stosować w całorocznych domach jednorodzinnych, budynkach gospodarczych, domkach letniskowych i narzędziowych, wiatach i garażach czy architekturze ogrodowej.
Moduły do ścian, stropów i dachów (HBE)
Jest to innowacyjna technologia budowania domów z drewna bazująca całkowicie na drewnie klejonym warstwowo. Moduł HBE o szerokości 40 cm połączony z kolejnym panelem na podwójny pióro-wpust może tworzyć ściany, strop lub dach. Na etapie produkcji w panelach wykonuje się kanały, w których później poprowadzone są instalacje. Wykonany wcześniej montaż elementów budynku w całe prefabrykaty sprawia, że praca na budowie polega na przenoszeniu dźwigiem kompletnych ścian i części stropu oraz postawieniu ich w miejscu wbudowania. Firma ODNOVA produkuje moduły HBE ze świerku o wilgotności 12 proc. i w klasie wytrzymałości GL24 (zgodnie z PN-EN 14080). Moduły HBE produkuje się o grubościach: 100 mm, 120 mm, 140 mm lub 160 mm. Ich szerokość wynosi 400 mm, a długość do 15 m.
– HBE to ekologiczna alternatywa dla pustaków i betonu. Budynek wykonany w tej technologii powinno się dodatkowo ocieplić z zewnątrz, a elewacje pokryć, np. deską, tynkiem lub blachą na rąbek. Przewagą nad tradycyjnymi pustakami jest to, że HBE pozwala na prefabrykację całych części budynku (ścian, stropów, połaci dachowych), a niewątpliwą zaletę stanowi przyjazny mikroklimat panujący w obiektach stworzonych z tego materiału – wyjaśnia Rozalia Drabek.
HBE znajduje zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym, budynkach użyteczności publicznej, jako stropy w budynkach murowanych, przy renowacji starych kamienic (zamiennik stropu z żelbetu, który jest ciężki), budowie biur „kontenerowych” i obiektach przemysłowych typu hale i warsztaty.
Ciekawostka filmowa
Pod koniec 2011 roku ekipa filmowa, pracując na planie filmu pt. „Syberiada polska” w reżyserii Janusza Zaorskiego, nawiązała współpracę z firmą ODNOVA. Przedsiębiorstwo wykonało scenografię, czyli obiekty wchodzące w skład typowego łagru – obozu pracy Sybiraków, m.in. baraki „mieszkalne” dla zesłanych więźniów, strażnice i stołówkę.