Wydarzenia
Europejski przemysł drzewny domaga się zmian w rozporządzeniu EUDR
Z życia branży
Organizacje skupiające przedsiębiorstwa przemysłu drzewnego z Europy Środkowo-Wschodniej wystosowały manifest do Komisji Europejskiej, w którym postulują całkowitą zmianę i dostosowanie treści Rozporządzenia EUDR do praktycznych potrzeb. Przedsiębiorcy uważają, że przenoszenie celów politycznych na poziom sektora prywatnego za pomocą groźby kar stanowi naruszenie systemu legislacyjnego.
W oświadczeniu, podpisanym przez organizacje z Austrii, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier, wzywają do korekty treści Rozporządzenia EUDR, aby uczynić je wykonalnym. Przedstawiciele krajów o stabilnym lub rosnącym obszarze leśnym oraz zrównoważonej gospodarce leśnej podkreślają, że nie powinny być zmuszane do pokonywania niepotrzebnych przeszkód biurokratycznych.
Przedsiębiorcy domagają się przedłużenia terminów wdrożenia rozporządzenia, zwracając uwagę na potrzebę wyjaśnienia kluczowych kwestii merytorycznych oraz stworzenia technicznie dojrzałego systemu informacyjnego UE. Bez tych warunków, firmy nie będą w stanie wdrożyć wymagań rozporządzenia w odpowiednim czasie, pomimo ich najlepszych starań.
Zdaniem organizacji branżowych, wymogi rozporządzenia EUDR nie uwzględniają praktycznych procesów w konkretnych przepisach. Dlatego wzywają Komisję Europejską do uwzględnienia procesów łańcucha dostaw i praktyki operacyjnej oraz odpowiedniego określenia zakresu interpretacji przepisów.
Przedsiębiorcy proponują także skuteczniejsze alternatywy w walce z globalnym wylesianiem, sugerując wykorzystanie kompetencji UE w zakresie międzynarodowych umów handlowych do promowania norm środowiskowych.
Rozporządzenie EUDR, które weszło w życie 29 czerwca 2023 roku, ma zostać wdrożone przez poszczególne kraje do 30 grudnia 2024 roku. Jego celem jest zapewnienie, że produkty importowane do UE lub eksportowane z niej zostały wyprodukowane bez przyczyniania się do wylesiania lub degradacji lasów.
Przedsiębiorcy z Europy Środkowo-Wschodniej podkreślają, że nadmierna biurokracja i brak oczywistych korzyści z rozporządzenia mogą negatywnie wpłynąć na międzynarodową konkurencyjność europejskiego przemysłu drzewnego.
Krytyka wobec Rozporządzenia EUDR nie ogranicza się tylko do przedsiębiorców przemysłu drzewnego. Właściciele lasów w Austrii również wyrażają swoje obawy i zbierają podpisy pod petycją o zmianę tego dokumentu oraz rewizję unijnej polityki leśnej.
Więcej informacji: www.pigpd.pl
Aktualności
Nowe szaty na 15. edycję Targów MEBLE POLSKA
Targi MEBLE POLSKA otrzymały nową szatę graficzną. W lutym 2025 roku największe kontraktacje meblowe w Europie Środkowo-Wschodniej odbędą się po raz piętnasty.- To dobry moment, by zaktualizować identyfikację wizualną wydarzenia – mówi Józef Szyszka, dyrektor projektu.
Nowy motyw wykorzystuje elementy charakterystyczne dla stylistyki przeżywającego renesans Bauhausu. Styl ten urzeka nowoczesnością i awangardowym podejściem. Jak w Bauhausie i w nowym keyvisualu tłem są neutralne szarości i biele, które w surowej formie niczym beton dekoracyjny podkreślają, prosty industrialny klimat. Także fascynacja geometrią nawiązuje do tej stylistyki.
Dominantą, która podkreśla tematykę wydarzenia, są charakterystyczne meble o prostych, geometrycznych formach. Uzupełniające je dodatkowe elementy, to przejaw holistycznego podejścia do myślenia o wyposażeniu wnętrz. Od tego roku salon dekoracji, oświetlenia i tkanin Home Decor stanowi integralną część Targów MEBLE POLSKA.
MEBLE POLSKA – marka pełna energii
Nowa identyfikacja wizualna pozostawia bez zmian, to co stało się już DNA tego projektu, czyli charakterystyczną kolorystykę. Teraz jeszcze bardziej dominuje w niej magenta, stanowiąca mocny akcent na stonowanym tle opartym na szarościach i bieli. – Żywa, Intensywna magenta symbolizuje energię i kreatywność marki MEBLE POLSKA, która 15 lat od powstania znajduje się nadal fazie silnego rozwoju i wciąż proponuje uczestnikom nowe innowacyjne rozwiązania. Tę niesamowitą energię odczuwa też silnie każdy uczestnik rozmów i negocjacji prowadzonych na stoiskach. Marka Meble Polska choć weszła już w dorosłość wciąż pełna jest młodzieńczej fantazji i woli realizacji wydawałoby się nawet najbardziej nierealnych celów. Bez tego nigdy nie sprowadzilibyśmy do Poznania zwiedzających z 70 krajów, co jest prawdziwym ewenementem na polskim rynku targowym – wyjaśnia Tomasz Wojciechowski odpowiedzialny za PR i promocję sprzedaży Targów MEBLE POLSKA.
Bez zmian pozostał też logotyp. Ukryte w nim dwa zwrócone ku sobie fotele stanowią kwintesencję formuły Targów MEBLE POLSKA, której istotą są bezpośrednie kontakty biznesowe.
Targi MEBLE POLSKA to jedno z najskuteczniejszych narzędzi promocji eksportu polskiej produkcji meblowej. Od 2010 roku poznańskie targi mebli organizowane są w nowej kontraktacyjnej formule i obecnie zaliczane są do elitarnego grona najważniejszych imprez targowych branży meblowej w Europie. MEBLE POLSKA to idealna okazja do sprzedaży najnowszych kolekcji na nowy sezon hurtowym kupcom meblowym z całego świata – edycję 2024 odwiedziło 14.325 osób z68 krajów. Obok licznej grupy handlowców reprezentujących polską sieć detaliczną do Poznania przyjeżdżają przedstawiciele znakomitej większości liczących się grup zakupowych i sieci salonów meblowych z Europy oraz wielu hurtowych dystrybutorów mebli i sklepów internetowych z pozostałych kontynentów.
Aktualności
Międzysektorowa Deklaracja „Drewno jako Polski Materiał Przyszłości”
Drewno: surowiec przyszłości w Polsce
Drewno zyskuje nowe znaczenie jako surowiec przyszłości, kluczowy dla ekologicznej i innowacyjnej gospodarki. Podczas konferencji „Drewno materiałem przyszłości” przedstawiciele leśnictwa, przemysłu drzewnego i budowlanego podpisali „Deklarację Współpracy na rzecz Drewna jako Polskiego Materiału Przyszłości”. Zobowiązali się wspólnie promować drewno jako surowiec strategiczny dla ochrony klimatu.
Opr. J.O.
Drewno ma szansę zastąpić energochłonne materiały, jak beton czy stal, szczególnie w budownictwie, które odpowiada za 11% globalnych emisji CO2. Dzięki nowoczesnym technologiom, drewno jest lekkie, wytrzymałe i odporne na ogień i wilgoć. W Finlandii drewno już stanowi 30% materiałów budowlanych, a Polska chce dołączyć do grona liderów w tej dziedzinie.
Innowacyjne zastosowania drewna obejmują także przemysł tekstylny, opakowania spożywcze i sektor technologii. Włókna celulozowe zastępują plastik, a biodegradowalne tkaniny zużywają o 99% mniej wody niż bawełna. Drewno staje się więc fundamentem nowoczesnej gospodarki obiegu zamkniętego.
Eksperci podkreślają, że XXI wiek to „wiek drewna”, a Polska, dzięki zrównoważonej gospodarce leśnej, ma szansę stać się jednym z liderów w tej dziedzinie.
Aktualności
Drewno materiałem przyszłości
Wszystkich zainteresowanych tematyką drewna i jego przyszłości zapraszamy do udziału w międzynarodowej Konferencji: Drewno Materiałem Przyszłości, która odbędzie się 8 października 2024 w IBL w Sękocinie Starym.
Organizatorami wydarzenia są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie, Polskie Towarzystwo Leśne oddział w Warszawie oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz p. Witolda Kossa Dyrektora Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
W trakcie konferencji zaplanowano wystąpienia ekspertów nie tylko z Polski, ale również z takich krajów jak Niemcy, Finlandia, Szwecja oraz Austria. Udział zagranicznych gości gwarantuje szeroką perspektywę i pozwala na porównanie doświadczeń oraz podejść do zarządzania zasobami leśnymi i rozwoju przemysłu drzewnego na poziomie europejskim. Prezentacje międzynarodowych prelegentów będą koncentrować się na nowoczesnych technologiach przetwórstwa drewna, strategiach promowania zrównoważonego wykorzystania surowców naturalnych oraz budowaniu pozytywnego wizerunku leśników i branży drzewnej.
Celem konferencji jest nie tylko promocja drewna jako kluczowego surowca w nowoczesnej gospodarce, ale również wzmocnienie wizerunku polskiego sektora leśnego i drzewnego. Dyskusje będą obejmować kwestie związane z zrównoważonym rozwojem, ekologicznymi rozwiązaniami w przemyśle oraz innowacjami technologicznymi, które mogą pomóc w dalszym rozwoju branży.
Jednym z priorytetów spotkania będzie wymiana wiedzy na temat budowania pozytywnego wizerunku leśników oraz roli drewna w transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Drewno, jako odnawialny surowiec, staje się coraz bardziej popularnym materiałem, który może zastąpić tradycyjne, nieodnawialne zasoby w wielu branżach – od budownictwa po produkcję mebli i papieru.
Organizatorzy
Patronat honorowy
W dniach 11-13 października br. w Żorach (woj. śląskie) oraz równolegle w Rzekuniu (woj. Mazowieckie) odbędą się Dni Otwarte FelderGroup Polska. To już druga edycja spotkania z klientami firmy w tym roku podczas której zapoznamy się z najnowszymi propozycjami dla stolarzy.
Opr. J.O., fot. FelderGroup Polska
W centrali Felder Group Polska w Żorach, na powierzchni pokazowej 4 tys. m kw. zaprezentowanych zostanie ponad 60. obrabiarek Felder, Hammer oraz Format4.
Na miejscu odbędą się pokazy w zautomatyzowanej stolarni meblowej z wykorzystaniem:F4Design, kappa 450 x-motion, CNC c-express 920 classic oraz tempora 45.03L x-motion. Fanów ultra innowacji ucieszy premiera okularów F4Vision z centrum profit H350 Format4. Goście będą mieli okazję uczestniczyć w prezentacji systemu bezpieczeństwa PCS w pilarce kappa 550 Format4.
Ponadto organizatorzy mają wiele do przedstawienia w dziedzinie okleinowania wąskich płaszczyzn: w Żorach odbędzie się premiera okleiniarek G 363 i G 383 Felder z serii G 303. Zaprezentowane zostanie okleinowanie krawędzi z wykorzystaniem agregatu advantEdge w okleiniarcetempora 60.06L. Ciekawostką będzie taże grawerowanie laserowe na ploterze CNC HNC Hammer.
Salon wystawowy firmy w Rzekuniu zaproponuje zaproszonym gościom prezentację m.in. Centrum CNCprofit H350 Format4, okleiniarki tempora 60.12 Format4. Na miejscu będzie można przyjrzeć się z bliska nowości – okleiniarceFelder G383 z agregatem zaokrąglania naroży. Ponadto odbędzie się prezentacja na żywo wykonania deski do krojenia w małej stolarni z obrabiarkami Hammer.
Zarówno w Żorach, jak i w Rzekuniu organizatorzy zapewniają gościom poczęstunek oraz moc ciekawych atrakcji.
Polecamy!
Lokalizacja jesiennej edycji Dni Otwartych FelderGroup Polska:
FELDER GROUP Polska
al. Jana Pawła I 43, 44-240 Żory
FELDER GROUP Polska
ul. Kolonie 7E, 07-411 Rzekuń
-
Technika, technologie, nowości1 tydzień temu
Proponują zaawansowane technologie w obróbce drewna i nową filozofię działania na rynku polskim
-
Technika, technologie, nowości1 tydzień temu
Powrót piły spalinowej i ambitne plany na przyszłość
-
Aktualności2 tygodnie temu
Polska odnotowuje znaczny wzrost importu tarcicy iglastej z Niemiec – problem wysokich kosztów drewna w kraju
-
Technika, technologie, nowości2 tygodnie temu
P&F Wartacz – 34 lata doświadczenia w sprzedaży maszyn dla przemysłu, w tym drzewnego oraz recyklingu
-
Technika, technologie, nowości1 tydzień temu
Nowa linia strugarek czterostronnych spotkała się pozytywnym odbiorem
-
Aktualności2 tygodnie temu
Przemysł drzewny w Polsce apeluje o zmiany w rozporządzeniu EUDR
-
Aktualności1 tydzień temu
Lasy Państwowe ogłaszają nowe zasady sprzedaży drewna
-
Technika, technologie, nowości1 tydzień temu
Nowe technologie, innowacyjne produkty i relacje z klientami
-
Aktualności1 tydzień temu
W kierunku lepszej komunikacji i promocji drewna
-
Aktualności2 tygodnie temu
Udane webinarium EPF o odpowiedzialnych zakupach w przemyśle sklejkowym
-
Galeria1 tydzień temu
Targi w Pordenone stają na „wysokości zadania” dzięki unikalnej formule
-
Aktualności2 tygodnie temu
Konsorcjum Woodstock z zadowoleniem przyjmuje wyroki Sądu UE
Komentarze