Connect with us

Wydarzenia

Podsumowanie spotkania online Członków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli

Podsumowanie spotkania online Członków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

/ Odsłon: 2 095
Kurier Drzewny

29 kwietnia 2020 roku odbyło się robocze spotkanie online Członków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. Gospodarzem spotkania był Wiceprezes OIGPM oraz Prezes Meble Wójcik Sp. z o.o. Pan Piotr Wójcik. Spotkanie prowadził Pan Michał Strzelecki, dyrektor Biura Izby oraz dr Tomasz Wiktorski, ekspert OIGPM, Właściciel B+R Studio.

Celem spotkania było omówienie aktualnej sytuacji, w której znajduje się polska branża meblarska oraz przedstawienie możliwości z jakich mogą skorzystać fabryki mebli w celu złagodzenia skutków kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

Relacja i wnioski wynikające ze spotkania:

 

Kontakt ze stroną Rządową – Grupa Robocza przy Pani Wicepremier, Minister Rozwoju Jadwidze Emilewicz

Prezes OIGPM oraz Szynaka Meble Pan Jan Szynaka, wraz z Wiceprezesem OIGPM, Prezesem Wójcik Meble Panem Piotrem Wójcikiem, Prezesem BRW Panem Dariuszem Formelą, Dyrektorem Generalnym Meble Vox Panem Marcinem Barańskim, Prezesem Forte Panem Maciejem Formanowiczem, Prezesem Agata Meble Panem Grzegorzem Przondziono, a także Prezesem Nowy Styl Panem Adamem Krzanowskim połączyli siły aby na bieżąco podczas roboczych spotkań z Panią Wicepremier, Minister Rozwoju Jadwigą Emilewicz alarmować o problemach, które dotykają polską branżę meblarską w wyniku pandemii oraz zgłaszać wnioski o uzupełnienie braków w tarczach pomocowych.

Pan Prezes Piotr Wójcik poinformował Członków OIGPM o obszarach rozmów z Panią Wicepremier Jadwigą Emilewicz. Ostatni czas to spotkania z zarządami banków krajowych jak i komercyjnych, prezesem Komisji Nadzoru Finansowego czy z KUKE. Poruszone zostały tematy obszarów płynnościowych, kredytów obrotowych oraz tego jak te produkty zostaną dostosowane do obecnej sytuacji w branży, a także już po pandemii wirusa.

Banki podczas rozmowy podkreśliły, że branża meblarska jest dla nich bardzo ważna, są skłonne do bardziej elastycznych rozwiązań jednak nie wszystkim firmom będzie można pomóc w obecnej sytuacji.

W tym miejscu przedstawiciele grupy zaprotestowali, gdyż branża meblarska znalazła się w bardzo trudnej sytuacji praktycznie z dnia na dzień i każda dotychczas dobrze funkcjonująca na rynku firma może mieć poważne problemy.

Dobrą informacją dla branży jest wznowienie handlu od 4 maja, co dotychczas było jednym z postulatów grupy roboczej. Dodatkowo apeluje się o wznowienie handlu w niedzielę oraz ulgi podatkowe dla konsumentów, którzy w roku 2020 zdecydują się na zakup mebli. Jak zapewnia szefowa resortu rozwoju, zaproponowane rozwiązania antykryzysowe mają szansę realnie wesprzeć płynność firm meblarskich w tym newralgicznym czasie. Rząd stara się łagodzić sytuację, w której się znaleźliśmy. A działania oceniane są przez branżę jako te idące w dobrym kierunku.

W kolejnej części spotkania omówiona została, trzecia przeprowadzona ankieta monitorująca sytuację w branży meblarskiej.

Główne wnioski:

Pomiędzy przeprowadzonymi badaniami z dnia 8 kwietnia i 22 kwietnia br. zaobserwowano:

– Ocena sytuacji w firmach ustabilizowała się. Badane podmioty dzielą się na 3 porównywalne grupy określające swoją obecną sytuację jako: złą lub krytyczną, ani dobrą ani zła, dobrą.
– Obecnie wykorzystanie mocy produkcyjnych szacuje się u badanych podmiotów na około 50%.
– Postępujące ograniczenia zamówień dotyczą 72% firm, ale 12% badanych wskazało na pojawienie się nowych zamówień.
– Poziom zatrudnienia w maju może być o około 10 000 etatów niższy w porównaniu do marca br.
– Jako główną przyczynę kryzysu badani wskazują brak popytu.

Szczegóły dotyczące ankiety znajdują się pod linkiem:
http://oigpm.org.pl/762/branza-meblarska-wstrzymuje-oddech

3. Wskazówki ogólne dotyczące Tarczy Finansowej PFR dla firm dużych, średnich oraz małych

Tarcza Finansowa PFR dla firm i pracowników jest programem wsparcia o wartości 100 mld zł skierowanym do mikro firm (zatrudniających co najmniej 1 pracownika) oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Jego celem jest ochrona rynku pracy i zapewnienie firmom płynności finansowej w okresie poważnych zakłóceń w gospodarce. Program skierowany jest do około 670 tys. polskich przedsiębiorców. Ma pomóc im powrócić na ścieżkę wzrostu po zamrożeniu gospodarki w czasie walki z koronawirusem.

Kierowana jest do podmiotów, które spełniają jeden z warunków:
Spadek obrotów gospodarczych (przychodów ze sprzedaży), o co najmniej 25% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku zakłóceniami w funkcjonowaniu gospodarki na skutek COVID-19.

Utracili zdolność produkcji lub świadczenia usług albo odbioru produktów lub usług przez zamawiających w związku z brakiem dostępności komponentów lub zasobów w związku z COVID-19.
Nie otrzymują płatności z tytułu sprzedaży na skutek COVID-19 w kwocie przekraczającej 25% należności.

W powodu zakłóceń w funkcjonowaniu rynku finansowego nie mają dostępu do rynku kapitałowego lub limitów kredytowych w związku z nowymi kontraktami.
Są uczestnikami Programów Sektorowych w związku z COVID-19.

Wskazówki dotyczące Tarczy Finansowej PFR znajdują się w prezentacji ze spotkania oraz na stronie:
https://pfr.pl/tarcza.html

4. Omówienie działań wspierających eksport

• USA – High Point – w przyszłości na podobnych warunkach będziemy realizować projekt grupowej wystawy polskich producentów mebli.
Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli Tel. 22 245 19 20
Ul. Obywatelska 26/2a oigpm@oigpm.org.pl
02-409 Warszawa www.oigpm.org.pl
• Indie – propozycja przygotowania pawilonu w Indiach w Bombaju. Przygotowywana jest wstępna propozycja przygotowania polskiego pawilonu dla 10 polskich firm na targach Index, które kierowane są do branży meblarskiej, architektonicznej i wystroju wnętrz.
W przypadku Państwa zainteresowania powyższymi inicjatywami zapraszamy do kontaktu z biurem Izby.

5. Apel

Szanowni Państwo dla usprawnienia naszej komunikacji, prosimy o kontakt z Izbą, jeśli pojawiają się problemy przy składaniu wniosków pomocowych bądź posiadają Państwo sprzeczne i niejasne informacje, problemy podczas współpracy z bankami. Wszelkie problemy zgłaszane będą przez grupę roboczą podczas spotkań z Panią Wicepremier, Minister Rozwoju Jadwigą Emilewicz.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Komentarz

Popularne w tym miesiącu