Connect with us


Technika, technologie, nowości

Technologie O.S. PANTO ENG S.R.L. oraz Mion&Mosole I.A.I. S.P.A.

Dodane:

/

 • PANTO

  Suszarnie tunelowe działają w ten sposób, że z jednej strony wyjeżdżają wysuszone pakiety drewna, a z przeciwnej wprowadzana jest kolejna partia surowca do wysuszenia. Fot. PANTO Poland

 • PANTO Poland

  W projektach stosuje się szyny oraz wózki na materiał do suszenia. Fot. PANTO Poland

 • PANTO

  Rozwiązanie dedykowane jest dużym firmom. Suszarnia tunelowa PANTO sprosta potrzebom suszenia od 25 000 do 90 000 m3 drewna rocznie o grubości 16 - 75 mm. Fot. PANTO Poland

 • Panto

  Uruchomiona w ubiegłym roku suszarnia tunelowa TC zapewnia doskonałe rezultaty. Fot. PANTO Poland

 • Panto

 • PANTO

  Istnieje możliwość odwiedzenia zakładu, w którym działa już suszarnia tunelowa TC marki PANTO, a także obejrzenia, jak budowana jest kolejna. Fot. PANTO Poland

 • Kurier Drzewny

  Istnieje możliwość odwiedzenia zakładu, w którym działa już suszarnia tunelowa TC marki PANTO, a także obejrzenia, jak budowana jest kolejna. Fot. PANTO Poland

 • Panto

 • PANTO

  Testy działania systemu, które przeprowadzono nawet w najbardziej krytycznych warunkach, wykazały korzyści płynące z zastosowania tej technologii, gwarantując: redukcję mikrobiologiczną wybranych patogenów do 99 proc., odświeżenie oraz poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu. Fot. PANTO Poland

 • PANTO

  Moduły San-Ionization można montować zarówno na nowych, jak i już istniejących kanałach wentylacyjnych czy odpylających. Fot. PANTO Poland

 • PANTO Poland

  Moduły San-Ionization można montować zarówno na nowych, jak i już istniejących kanałach wentylacyjnych czy odpylających. Fot. PANTO Poland

 • Panto

 • Panto

 • Panto

 • PANTO
 • PANTO Poland
 • PANTO
 • Panto
 • Panto
 • PANTO
 • Kurier Drzewny
 • Panto
 • PANTO
 • PANTO
 • PANTO Poland
 • Panto
 • Panto
 • Panto


Panto

W przemyśle drzewnym firma PANTO Poland współpracuje z dwoma najważniejszymi partnerami handlowymi: O.S. PANTO ENG S.R.L. oraz Mion&Mosole I.A.I. S.P.A. Technologie obu producentów są znane i doceniane w sektorze obróbki drewna, produkcji pelletu oraz produkcji mebli na całym świecie. O.S. PANTO produkuje tunelowe i komorowe suszarnie do drewna, natomiast Mion&Mosole m.in. zajmuje się odpylaniem przemysłowym, dezynfekcją powietrza, magazynowaniem biomasy oraz dostarcza systemy produkcji pelletu pod klucz.

Nowoczesne suszarnie tunelowe od PANTO

PANTO Poland, z ponad 60-letnim doświadczeniem w branży przetwórstwa drzewnego, wprowadza na rynek nowatorskie suszarnie tunelowe OTC i TC. Te innowacyjne rozwiązania są stworzone, aby sprostać potrzebom dużych zakładów o ogromnym zapotrzebowaniu na suszenie drewna, pozwalając na roczną obróbkę od 25 000 do 90 000 m3 drewna o grubości 16 – 75 mm.

Kluczową cechą procesu jest ciągłe suszenie, w którym drewno przemieszcza się wzdłuż tunelu suszarni, poruszając się na wózkach toczących się po szynach. To wszystko odbywa się w połączeniu z pełną automatyką oraz innowacyjnym systemem kontroli procesu o nazwie Panto-Alent, który nie tylko oszczędza energię w opatentowany sposób, ale także zapewnia doskonałe wyniki suszenia bez strat surowca. Te suszarnie tunelowe to odpowiedź na potrzeby dużych zakładów, które przetwarzają drewno na masową skalę. Jeden z nich, należący do grupy Piveteau we Francji, już od września 2022 roku z satysfakcją eksploatuje suszarnię suszarnię tunelową Panto. Kolejna jest już w fazie testów i uruchamiania a w trakcie są prace nad kolejnymi projektami. Dla zainteresowanych, istnieje możliwość odwiedzenia zakładu, aby zobaczyć suszarnie w działaniu, a także podczas fazy testów nowego projektu.

Czym jest suszarnia tunelowa?

Suszarnie tunelowe to zaawansowane technicznie rozwiązania, które pozwalają na pracę w procesie ciągłym. Drewno przemieszcza się na wózkach, które poruszają się po szynach, a proces ten może być w pełni zautomatyzowany poprzez sterowanie urządzeniami wykonawczymi. W efekcie, suszenie odbywa się nieprzerwanie, co umożliwia obróbkę dużej ilości materiału przez 24h, 7 dni w tygodniu. Suszarnie tunelowe PANTO mogą suszyć drewno o grubości od 16 do 75 mm w ilościach od 25 000 do 90 000 m3 rocznie.

Suszarnia tunelowa „na żywo”

– Opracowane rozwiązanie jest idealne dla zakładów o dużym przerobie – mówi Janusz Lewalski, właściciel PANTO Poland. – Od momentu wprowadzenia go na rynek, spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem ze strony firm, co dowodzi zapotrzebowania na tę technologię. Jeden z naszych klientów, będący jednym z największych zakładów w grupie Piveteau, korzysta z suszarni tunelowej typu TC już od września 2022 roku. Zachęcamy do odwiedzenia Francji, aby zobaczyć, jak działa nasza suszarnia tunelowa w pełni operacyjna, a także aby zobaczyć na własne oczy nasz najnowszy projekt, który jest już w fazie uruchamiania i testów.

Suszarnia tunelowa TC w zakładzie Grupy Piveteau

Suszarnia TC, uruchomiona we wrześniu 2022 roku, działa z doskonałymi wynikami. Wykorzystuje autonomiczny ruch wózków załadowczych i rozładowczych, co oznacza, że suszarnia działa w pełni automatycznie, bez konieczności nadzoru operatora. – We francuskim zakładzie zastosowaliśmy 12 wózków o długości 12,5 m oraz 6 cel suszenia.

Każdy z wózków może pomieścić około 75 m3 drewna, a zatem razem aż 900 m3 jednorazowego załadunku, ponieważ zdecydowaliśmy się na 6 cel suszenia. Oczywiście ta liczba jest elastyczna i może być dostosowana do konkretnych potrzeb projektu i wymagań klienta – dodaje Janusz Lewalski. W zakładzie, drewno sosnowe o różnych grubościach od 34 mm do 75 mm jest suszone do wilgotności końcowej wynoszącej od 12 do 18 procent. Cały proces trwa od 120 do 150 godzin, w zależności od grubości drewna, przy czym koszty suszenia są znacznie niższe w stosunku do tradycyjnego sposobu suszenia poprzez mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz termicznej. Wyniki tego procesu są imponujące: doskonała równomierna dystrybucja wilgotności i temperatury w różnych celach sprawia, że drewno jest całkowicie wolne od spękań i gotowe do dalszego przerobu, takiego jak struganie czy klejenie.

Dwa typy suszarni tunelowych TC i OTC

PANTO oferuje suszarnie tunelowe w dwóch odmianach: TC i OTC, które różnią się kierunkiem przepływu powietrza. W przypadku suszarni TC, powietrze przepływa poprzecznie do osi kanału suszarni, co pozwala na kontrolę różnych warunków suszenia w poszczególnych sekcjach. Suszarnie OTC natomiast posiadają kierunek przepływu powietrza równoległy do osi przemieszczania drewna. Sterowanie procesem suszenia znajduje się nad suszarnią, wraz z układem hydraulicznym i systemami sterowania.

Cały tunel suszarni jest wykonany z najwyższej jakości stali nierdzewnej.

Suszarnie tunelowe OTC i TC marki PANTO to rewolucyjne rozwiązanie, które spełnia potrzeby zakładów o dużym zapotrzebowaniu na suszenie drewna na masową skalę. Firma PANTO Poland, z wieloletnim doświadczeniem w branży drzewnej, ciągle stawia na innowacje, aby sprostać współczesnym potrzebom klientów, i nadal rozwija swoje produkty i usługi, aby dostarczać najlepsze rozwiązania na rynku.

Panto

Nowe spojrzenie na oczyszczanie powietrza z systemem San-Ionization Mion&Mosole

W ofercie PANTO Poland znalazła się najnowsza innowacja Mion&Mosole, czyli system oczyszczania powietrza z wirusów, grzybów i innych mikroorganizmów o nazwie San-Ionization, który zmniejsza obciążenie mikrobiologiczne powietrza oraz powierzchni. Produkty San-Ionization można montować zarówno na nowych, jak i już istniejących kanałach wentylacyjnych czy odpylających. Ich rozmiary dostosowane są do natężenia przepływu powietrza, wymiarów kanałów i wymagań aplikacji. Cząsteczki tlenu aktywowane przez San-Ionization atakują nieprzyjemne zapachy pochodzące z odpadów, dymu itp. (formaldehydu), rozkładając substancje na prostsze związki chemiczne. Również szkodliwe związki lotne (VOC), które zwykle występują w środowiskach wewnętrznych i są emitowane przez farby, meble, detergenty, są atakowane przez czynne cząsteczki tlenu generowane przez San-Ionization.

System San-Ionization zmniejsza ryzyko kontaktu ludzi z bakteriami oraz ogranicza rozwój pleśni na ścianach i sufitach w pomieszczeniach. Ponadto, rozwiązanie działa korzystnie w tradycyjnych systemach wentylacyjnych, które przy braku odpowiedniej konserwacji mogą stwarzać większe ryzyko zanieczyszczeń. San-Ionization działa w tym przypadku profilaktycznie.

Ochrona przed zanieczyszczeniem

Kanały powietrzne, a w szczególności najbardziej krytyczne odcinki (zagięcia, zmiany kierunku, narożniki itp.), są podatne na gromadzenie się kurzu, wilgoci, kondensatu i śluzu, które stwarzają idealne warunki do tworzenia biofilmu. Konsekwencją jest rozprzestrzenianie się kolonii bakteryjnych i powstawanie Legionelli, co jest zagrożeniem, którego nie wolno lekceważyć pod kątem środowiska, ale przede wszystkim pod kątem zagrożenia dla zdrowia ludzi. San-Ionization stanowi idealne rozwiązanie wszystkich tych problemów, dzięki swojemu ciągłemu działaniu prewencyjnemu. Tradycyjne systemy czyszczące, wykorzystujące chemikalia lub czyszczenie mechaniczne, stosuje się dopiero, gdy problemy z higieną są już bardzo poważne. San-Ionization może zapobiegać przenoszeniu patogenów przez system, a tym samym pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji, które pojawiają się w sytuacjach krytycznych. Istotne jest tutaj bardzo niskie zużycie energii w trakcie działania tego systemu.

Prawidłowa równowaga

Technologia zastosowana w San-Ionization drastycznie zmniejsza obciążenie mikrobiologiczne powietrza i na powierzchniach, zmniejsza stężenie drobnego pyłu oraz zapewnia prawidłową równowagę jonową dzięki specjalnemu kondensatorowi kwarcowemu. Korzyści są głownie wynikiem procesu jonizacji uderzeniowej – skraplacz wyzwala kontrolowane reakcje redoks na lotnych związkach organicznych (LZO), zmniejszając w ten sposób ilość zanieczyszczeń w powietrzu. Ponadto jony tlenu generowane przez oscylujące pole elektryczne docierają do wszystkich punktów układu, wywołując w ten sposób efekt bakteriobójczy w obszarach kontaktu ze strumieniem powietrza. Technologia została opracowana we współpracy z wiodącymi uniwersytetami i instytutami badawczymi (Uniwersytety w: Padwie, Udine i Pizie oraz Instytut Maugeri i laboratoria ARCHA). Testy działania systemu, które przeprowadzono nawet w najbardziej krytycznych warunkach, wykazały korzyści płynące z zastosowania tej technologii, gwarantując: redukcję mikrobiologiczną wybranych patogenów do 99 proc., odświeżenie oraz poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu.

ReklamaSkuteczne i ekonomiczne

Zastosowanie tego systemu jest najbardziej ekonomicznym i wszechstronnym rozwiązaniem do klimatyzacji dużych oraz średnich powierzchni w sektorze usługowym. San-Ionization może współgrać z pompą ciepła lub chłodzeniem. System został zaprojektowany tak, aby sprostać różnorodnym potrzebom i oferować maksymalną modułowość oraz konfigurację zgodnie z wymaganiami. Jednostki San-Air umożliwiają kontrolę temperatury powietrza, wymianę, filtrację, nawilżanie i osuszanie. Projektowi poświęcono maksymalną uwagę, aby zaoferować produkt, który spełnia kryteria oszczędności energii i ograniczenia hałasu. San-Ionization oferuje dużą wszechstronność zastosowania i zapewnia szerokie możliwości dopasowania do określonego projektu, a także gwarantuje wysoką efektywność energetyczną.

Panto

Panto Poland Janusz Lewalski,
ul. Pola 5, 12-100 Szczytno,
tel. +486245573, mobile +48606256229,
panto@pantopoland.pl,
www.pantopoland.pl

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 • PANTO

  Suszarnie tunelowe działają w ten sposób, że z jednej strony wyjeżdżają wysuszone pakiety drewna, a z przeciwnej wprowadzana jest kolejna partia surowca do wysuszenia. Fot. PANTO Poland

 • PANTO Poland

  W projektach stosuje się szyny oraz wózki na materiał do suszenia. Fot. PANTO Poland

 • PANTO

  Rozwiązanie dedykowane jest dużym firmom. Suszarnia tunelowa PANTO sprosta potrzebom suszenia od 25 000 do 90 000 m3 drewna rocznie o grubości 16 - 75 mm. Fot. PANTO Poland

 • Panto

  Uruchomiona w ubiegłym roku suszarnia tunelowa TC zapewnia doskonałe rezultaty. Fot. PANTO Poland

 • Panto

 • PANTO

  Istnieje możliwość odwiedzenia zakładu, w którym działa już suszarnia tunelowa TC marki PANTO, a także obejrzenia, jak budowana jest kolejna. Fot. PANTO Poland

 • Kurier Drzewny

  Istnieje możliwość odwiedzenia zakładu, w którym działa już suszarnia tunelowa TC marki PANTO, a także obejrzenia, jak budowana jest kolejna. Fot. PANTO Poland

 • Panto

 • PANTO

  Testy działania systemu, które przeprowadzono nawet w najbardziej krytycznych warunkach, wykazały korzyści płynące z zastosowania tej technologii, gwarantując: redukcję mikrobiologiczną wybranych patogenów do 99 proc., odświeżenie oraz poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu. Fot. PANTO Poland

 • PANTO

  Moduły San-Ionization można montować zarówno na nowych, jak i już istniejących kanałach wentylacyjnych czy odpylających. Fot. PANTO Poland

 • PANTO Poland

  Moduły San-Ionization można montować zarówno na nowych, jak i już istniejących kanałach wentylacyjnych czy odpylających. Fot. PANTO Poland

 • Panto

 • Panto

 • Panto

 • PANTO
 • PANTO Poland
 • PANTO
 • Panto
 • Panto
 • PANTO
 • Kurier Drzewny
 • Panto
 • PANTO
 • PANTO
 • PANTO Poland
 • Panto
 • Panto
 • Panto

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Firma ITA Maszyny i Narzędzia do Obróbki Drewna aktywnie wspiera swoich klientów na targach w Norymberdze

Relacje z targów Holz- Handwerk 2024

Dodane:

/

Firma ITA od przeszło 20 lat zajmuje się w Polsce sprzedażą włoskich maszyn do obróbki drewna. Obecnie współpracuje bezpośrednio z wieloma producentami i dzięki temu jest w stanie zaspokoić potrzeby niemalże każdego klienta, niezależnie od tego, jakim sektorem branży drzewnej się zajmuje.

Przebojowość firmy ITA polega na specjalistycznej wiedzy oraz obecności blisko swoich odbiorców. Mieliśmy okazję przekonać się o tym osobiście, podczas wizyty na tegorocznych targach Holz-Handwerk w Norymberdze, gdzie firma ITA była obecna na stoiskach swoich partnerów, m.in. firm SAOMAD ECOLINE oraz FINITURE.

Wieloletnia współpraca trwa

Od ponad 50 lat firma SAOMAD dostarcza innowacyjne i niezawodne maszyny stolarskie dla producentów okien, drzwi oraz producentów mebli, które mogą sprostać wszelkim wymaganiom dotyczącym produkcji. Przedstawicielem włoskiego producenta na polskim rynku jest firma ITA – Maszyny i Narzędzia do Obróbki Drewna. – Z panem Andrzejem Głuchowskim i firmą ITA współpracujemy od wielu lat na polskim rynku. Wspólnie sprzedaliśmy tam wiele maszyn naszej produkcji […] Mimo, że w tym roku mamy mniejsze stoisko niż 2 lata temu, to widzimy, że te targi wracają na swoją pozycję – mówi Beatrice Comporese z firmy SAOMAD.
Firma została założona w latach 70. i specjalizuje się w projektowaniu oraz produkcji samodzielnych maszyn do łączenia i profilowania, a także zaawansowanych systemów do produkcji i wykończenia drzwi i okien. Dzięki doświadczeniu i know-how zdobytym w sektorze produkcji drzwi i okien, przedsiębiorstwo teraz w stanie w pełni sprostać wymaganiom wymagających klientów.

Przypomnijmy, że naszym czytelnikom znane są centra obróbcze SAOMAD z serii Woodpecker oraz inne tej marki, dedykowane dla producentów wysokiej jakości stolarki otworowej z drewna. Wcześniej pisaliśmy również o centrum obróbczym Kairos do obróbki gabarytowych elementów budowlanych.

Perfekcyjne szlifowanie od ECOLINE

Targi Holz-Handwerk i Fensterbau Frontale były dla wielu firm świetną okazją do skoncentrowania się na prezentacji technologii dedykowanych dla branży producentów stolarki otworowej. Pod tym właśnie kątem swoją prezentację na stoisku przygotowała firma ECOLINE, która uchodzi za eksperta w dziedzinie szlifowania. Podczas targów mieliśmy okazję przekonać się o innowacyjności tego producenta, którego maszyny są również dostępne na polskim rynku za pośrednictwem firmy ITA.

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że maszyny tej firmy przeznaczone są do szlifowania elementów, które w dalszej kolejności kierowane są do procesu lakierowania. Firma zaprezentowała na stoisku dwa typy maszyn: Ecoline – do szlifowania pojedynczych profili drewnianych oraz WindSand – służącą do oscylacyjnego szlifowania całych ram okiennych. Dzięki takiej technologii występujące w drewnie mikro włókna są maksymalnie zniwelowane. W ten sposób uzyskujemy lepszą przyczepność lakieru w procesie lakierowania, a elementy nie wymagają dalszej, manualnej ingerencji, z czym zwykle wiąże się ryzyko powstawania zabrudzeń. Propozycja firmy ECOLINE jest zgodna z dzisiejszymi oczekiwaniami klientów w temacie jakości oraz redukcji kosztów produkcji.

Lakierowanie dla wymagających

Podobnie jak techniki profilowania, czy szlifowania – w portfolio firmy ITA nie brakuje rozwiązań z dziedziny lakierowania. Stąd współpraca z firmą FINITURE, która jest wiodącym producentem systemów do lakierowania okien, drzwi, mebli, krzeseł, stołów i innych elementów z drewna.

Oferuje ona rozwiązania zaprojektowane do pracy w środowisku intensywnej działalności przemysłowej, ale także pomoc w fazie testów, profesjonalne szkolenia oraz szerokie wsparcie techniczne. Podczas targów Holz-Handwerk Fensterbau Frontale firma FINITURE zaprezentowała antromorficznego robota do lakierowania ram okiennych oraz próbkę możliwości swoich konstruktorów.Czytaj dalej

Galeria

Nowa odsłona stolarki drewnianej marki Eko-Okna na targach Fensterbau Frontale 2024

Eko-Okna na Fensterbau Frontale 2024

Dodane:

/

Drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych, butelkowo zielone drzwi Naturo 80 czy okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey – firma Eko-Okna z Kornic zaprezentowała na targach Fensterbau Frontale drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Goście docenili innowacje, wyjątkowy design i jakość wykonania, potwierdzając to, z czego słynie marka: nowoczesność i solidność.

Międzynarodowe targi okien, drzwi i fasad Fensterbau Frontale odbywały się w dniach 19-22 marca w Niemczech. W Norymberdze swoje firmy zaprezentowało kilkuset wystawców z całego świata. Jak mówią przedstawiciele Eko-Okna, firma przyjechała na targi z jasno określonymi celami.

– Chcieliśmy nie tylko zaprezentować produkty, ale także podkreślić naszą innowacyjność i jakość wśród konkurencji – mówi Marzena Bauerek, kierownik działu marketingu w Eko-Oknach. – Celem było przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów oraz nawiązanie nowych relacji biznesowych. I to się udało.

Okna i drzwi prosto z natury

Te targi były dla przedsiębiorstwa z Kornic okazją, by zaprezentować drewnianą stolarkę w nowej odsłonie. Pojawiły się drzwi Naturo 68 z czytnikiem linii papilarnych o bardzo nowoczesnym wyglądzie. Nie zabrakło też butelkowo zielonych drzwi Naturo 80, klasycznych i eleganckich, idealnych do projektów renowacyjnych.

Nowoczesny design

– Fani designu mogli podziwiać unikalne okna Naturo 80 ALU, z aluminiowymi nakładkami, które można lakierować w kolorach z całej palety RAL. Dla ceniących sobie prostotę i ciepło mieliśmy funkcjonalne okno Naturo 80 i system przesuwny Naturo 68 HST – mówi Adrian Nowacki, zastępca kierownika produkcji okien drewnianych.

By zaprezentować możliwości produkcji okien nietypowych, Eko-Okna przywiozły okrągłe Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.

Targi Fensterbau Frontale

Targi Fensterbau Frontale odbywają się co dwa lata, jednocześnie z targami Holz-Handwerk. Podczas edycji w 2022 roku, oba wydarzenia zgromadziły ponad 28 tysięcy odwiedzających z ponad 100 państw oraz 708 wystawców z 33 krajów. Wystawcy prezentowali produkty i usługi na powierzchni 13 hal.

Sukces na targach

Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania. Setki osób wyraziły zainteresowanie nawiązaniem współpracy biznesowej z Eko-Oknami.

„Firma Eko-Okna może być zadowolona z udziału w targach Fensterbau Frontale w Norymberdze. Jak mówią jej przedstawiciele, reakcje odwiedzających oraz potencjalnych klientów były bardzo pozytywne. Produkty spotkały się z zainteresowaniem – goście zwracali uwagę na ich estetykę, innowacyjność oraz wysoką jakość wykonania”

Tegoroczne doświadczenia sprawiły, że firma planuje kontynuować obecność na przyszłych edycjach targów Fensterbau Frontale oraz uczestniczyć w innych podobnych wydarzeniach branżowych. Opinie odbiorców są informacją zwrotną wykorzystywaną do doskonalenia strategii marketingowej oraz w procesie technologicznym, by lepiej odpowiadać na potrzeby zmieniającego się rynku.

Okna Naturo 68

Drewniany system okienny o najmniejszej głębokości zabudowy. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, produkt ten cechuje się wysoką energooszczędnością. System dostępny jest w dwóch wersjach: STANDARD oraz ALU. Na targach firma zaprezentowała m.in. okrągłe okna Naturo 68 z designerską, antracytową szybą Planibel Dark Grey.

ReklamaOkna Naturo 80

Naturo 80 to system będący ewolucją Naturo 76, jednego z najpopularniejszych rozwiązań z drewna. Nieznacznie powiększona głębokość zabudowy pozwala na zastosowanie większych pakietów szklenia, co umożliwia zaoferowanie odbiorcom poprawionych parametrów termicznych całych konstrukcji. Okna Naturo 80 tworzone są w oparciu o etycznie pozyskiwany surowiec, który podlega specjalnej obróbce poprawiającej jego parametry. Do tworzenia profili używane jest drewno klejone z kilku warstw dla uzyskania lepszych parametrów statycznych i podniesienia trwałości. Okna pokrywane są czterema warstwami lakierów TEKNOS, które chronią je przed działaniem szkodliwych czynników oraz pozwalają na uzyskanie walorów estetycznych.Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Wraca zainteresowanie na drzewną biomasę

Kongres Pelletu w Łodzi

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Rok 2023 był dla producentów peletu negatywnym skutkiem hossy w 2022 roku – stwierdził Szymon Karwowski, dyrektor handlowy Sylva z Wiele, podczas panelu wieńczącego tegoroczny Kongres Pelletu zorganizowany w dniach 18 – 19 kwietnia w Łodzi przez powermmtings.eu.

W 2023 roku sprzedaż pelletu bardzo spadła. Popyt był na bardzo niskim poziomie, podobnie jak ceny. Po trzech miesiącach br. zauważono, że zmiany nie są już takie gwałtowne i nastąpiło wyrównanie popytu oraz podaży do poziomu z poprzednich lat z lekką tendencją wzrostową. Nienaturalnie wysoki popyt z 2022 r. stał się okazją do spekulacji rynkowych, szczególnie pośredników, a wysoka cena pelletu w 2022 r. spowodowała wycofanie się wielu inwestorów z instalacji na pellet i biomasę.

Obecnie wszystko wskazuje na to, że wraca zainteresowanie, czego potwierdzeniem są wnioski o dotacje z programu „Czyste Powietrze”, liczba wniosków na piece zasilane pelletem przekroczyła pompy ciepła i piece gazowe. Zwiększony popyt doprowadzi do wzrostu cen, które dla większości producentów są poniżej kosztów wytworzenia.

Kaskadowe wykorzystania biomasy

Występujący paneliści dokonali także podsumowania spotkania nt. produkcji pelletu w zgodzie z Dyrektywą RED III i zasadą kaskadowego wykorzystania biomasy drzewnej oraz innych zmianach wynikających z polityki klimatycznej UE, a Zielonego Ładu w szczególności, w kontekście produkcji Czystej Energii. Ma temu służyć zasada kaskadowego wykorzystania biomasy drzewnej według hierarchii: produkty drewnopochodne, przedłużanie ich cyklu życia, ponowne użycie, recykling, bioenergia i trwałe składowanie.

Międzynarodowy rynek

Potencjał międzynarodowego rynku pelletu drzewnego również został omówiony. Światowym liderem globalnej produkcji pelletu drzewnego są kraje UE, które zwiększają moce produkcyjne, np. Ameryka Północna i Azja. Europa przewodzi też w konsumpcji pelletu, głównie na cele grzewcze. Kraje, które w ostatnich latach zużywały najwięcej pelletu drzewnego, to Wielka Brytania – produkcja prądu oraz Korea, Japonia, Niemcy, Francja, Włochy, Dania i Szwecja. Wysokie ceny peletu w 2022 r. zachęciły producentów do uruchomienia nowych mocy produkcyjnych, ale znaczna ich część została uruchomiona wtedy, gdy ceny pelletu już spadały z powodu łagodnej zimy, wysokich zapasów i zmniejszonego zapotrzebowania.

Były niedobory surowców

Do tego odnotowano niedobory surowców w Skandynawii i krajach bałtyckich, ponieważ działalność produkcyjna w tartacznictwie zmniejszyła się z powodu spowolnienia gospodarczego na świecie. Zmniejszony popyt na pellet przemysłowy w drugiej połowie 2022 r. skłonił niektórych producentów do podniesienia jakości i wdrożenia certyfikacji np. ENplus, aby zaopatrywać klientów „premium”. Niemcy są obecnie największym producentem i konsumentem pelletu drzewnego. Również we Francji nastąpił silny wzrost popytu i produkcji w ciągu minionych lat. Natomiast we Włoszech szacuje się spory popyt na sezon 2024/2025.

Popyt na pellet „premium”

Poziom cen pelletu przemysłowego pozostaje pod presją ze względu na wysokie zapasy i niskie ceny energii, które mogą utrzymać się do III kwartału tego roku, a następnie przewiduje się wzrost popytu i cen. Taka sytuacja może podtrzymywać trend przejścia z produkcji przemysłowej na „premium”, ponieważ w niektórych regionach obecne ceny zakupu pelletu przemysłowego są zbliżone lub poniżej kosztów produkcji. Popyt na pellet „premium” nadal rośnie w głównych krajach konsumenckich Europy, ale produkcja rośnie obecnie w szybszym tempie.

Ciepła zima = obniżenie cen

Obecny spadek cen jest skutkiem ciepłej zimy, dużych zapasów i odsprzedaży pelletu wcześniej zgromadzonego przez elektrownie. Przed sezonem zimowym ceny były niższe niż przed rokiem, ale wyższe od średnich poziomów. A to był pierwszy rok bez rosyjskiego pelletu i z tego powodu nabywcy obawiali się braków, więc zgromadzili spore zapasy. Tymczasem warunki pogodowe sprawiły, że popyt na biomasę był ograniczony, mniejszy od spodziewanego. Odbiorcy poszukiwali możliwości zbycia zbędnego paliwa, co jeszcze bardziej wpływało na obniżenie cen.

– Nastąpiła zmiana struktury dostaw pelletu w Europie. Nadszedł spadek eksportu z krajów bałtyckich i wzrost eksportu z USA do Europy i Japonii. Pellet z USA zastępuje rosyjski. Ceny zrębki leśnej też znacząco spadają. Ale obecnie i tak jest droższa od pelletu. Import biomasy leśnej w Polsce jest niewielki i spada, a w Danii jest duży i rośnie. Podobnie w Szwecji i Francji – mówił Tomasz Stępień, jeden z prelegentów.

Inne zastosowanie pelletu

– Kończy się era kontraktów długoterminowych. Wszystkie działania związane z prowadzoną giełdą biomasy są licencjonowane i nadzorowane przez Krajową Radę Regulacji Energetyki – oznajmił Ramunas Waszkiewicz, kierownik ds. rozwoju rynku Baltpool.

Na giełdzie widać zmieniające się zastosowanie peletu drzewnego, głównie dla ogrzewania komunalnego i komercyjnego i w sporej części – przemysłowego, do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Główne czynniki kosztów i decyzji handlowych wynikają dla producentów peletu z cen surowca drzewnego, prądu, oprocentowania kredytu oraz kosztów zezwoleń na emisję CO2, ceny OZE. Na ceny peletu wpływ mają ceny energii, unijna i krajowa polityka dekarbonizacji oraz unijne i krajowe programy dotacyjne.

ReklamaCertyfikat ENplus

Coraz więcej nabywców oczekuje od producentów certyfikowanego pelletu drzewnego. Najbardziej popularny jest certyfikat ENplus. Krótki opis procesu certyfikacji ENplus, zmiany w certyfikacji oraz strukturę certyfikacji w SGS omówił Jerzy Musik, kierownik techniczny z SGS Polska.

Kurier Drzewny

II Kongres Pelletu odbył się w kwietniu w Łodzi. Organizatorzy zapraszają już za rok. Fot. Archiwum

Jeżeli producent spełni wszystkie wymagania certyfikacyjne, to Komitet ENplus wysyła fakturę licencyjną dotyczącą opłaty rocznej i zaplanowanej wielkości produkcji. Jeśli opłaty zostaną dokonane i wzór worka zatwierdzony, to Komitet przesyła informację do producenta i do Jednostki Certyfikującej w celu wystawienia certyfikatu. Jest podpisywany kontrakt i producent może pellet sprzedawać jako certyfikowany w klasie ENplus.

Ważne zmiany w certyfikacji

Od 1 stycznia 2024 r. są zmiany w procedurze. Teraz Jednostka Certyfikująca realizuje cały proces certyfikacji. Wprowadzono platformę Radix Tree, gdzie producent komunikuje się bezpośrednio z Komitetem ENplus. Oprócz rocznego audytu wprowadzono dodatkowe, niezapowiedziane pobranie próbki i badanie pelletu. Dodano wymaganie o numerze seryjnym danej partii produkcji.

Wyznaczono okres przejściowy od 1 stycznia 2024 r. do 1 stycznia 2025 r.

Ponadto dodano dwa nowe parametry: długości pelletu oraz wprowadzono obowiązek bilansu masy ENplus GD 3004:2024, żeby nie sprzedać więcej niż się wyprodukowało. Zmieniono też zakres wewnętrznej kontroli jakości i podzielono ją na dwa etapy – podczas produkcji i workowania oraz sprzedawania w detalu.

Nowe zobowiązania podwyższają koszty produkcji.
W pierwszym roku są największe, a w następnym o 1/3 niższe.

Technologia produkcji pelletu
i efektywne zarządzanie energią to kolejna część dwudniowego Kongresu Pelletu. Z tymi tematami zapoznamy państwa już w przyszłym miesiącu.Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Przenośnik do zadań specjalnych

Specjaliści od transportu bioodpadów

Dodane:

/

Four Stal
Krzysztof Głowacki, prezes firmy Four Stal z dumą prezentuje część napędową przenośnika odpopielającego. Fot. Four Stal

Przenośnik do materiałów pochodzenia drzewnego, w tym zanieczyszczonych – to propozycja firmy Four Stal z Elbląga na transport bioodpadów leśnych. To rozwiązanie jednocześnie innowacyjne i… proste.

Firma Four Stal specjalizuje się w produkcji urządzeń technicznych, m.in. podajników ślimakowych, przenośników rolkowych, zgrzebłowych, redlerów, wygarniaczy hydraulicznych, znajdujących zastosowanie podczas transportowania sypkich lub drobnoziarnistych materiałów.

Technologia dla ekologii

– Jako przedsiębiorstwo technologiczne podjęliśmy się zadania stworzenia przenośnika odpowiadającego możliwościom transportu różnych materiałów pochodzenia drzewnego, również zanieczyszczonych i ponadwymiarowych – mówi Krzysztof Głowacki, prezes firmy Four Stal. – Transformacja energetyczna, która dokonuje się w naszym kraju wymusza spalanie odpadów drzewnych, nie zawsze pochodzenia tartacznego. Odpady leśne posiadają nienormatywne wymiary, o różnej wielkości i wilgotności, zdarzają się również zanieczyszczone piaskiem, kamieniami.

W związku z tym pojawił się problem transportowania tak zróżnicowanego materiału przenośnikami łańcuchowymi.

Firma Four Stal posiadała doświadczenie w produkcji różnego rodzaju urządzeń transportujących. Swoje doświadczenie wykorzystała dla stworzenia przenośnika do materiałów pochodzenia drzewnego.

Jest problem – jest rozwiązanie

Przy transporcie bioodpadów pojawiło się wiele problemów, m.in. trzeba było wyeliminować zatory wewnątrz przenośnika, spowodowane blokowaniem się zbyt długiego materiału.

– Dzięki zastosowaniu podwójnych kół usytuowanych jedno nad drugim uzyskaliśmy większą wysokość koryta, bez potrzeby zwiększania wielkości kół napędowych i napinających – wyjaśnia prezes firmy.

Kolejnym problemem były długie przestoje serwisowe. Aby skrócić czas prac serwisowych oraz uzyskać dostępność do wnętrza przenośnika, zastosowane zostało koryto jednopoziomowe (łańcuch transportowy i nawroty pracują tu w jednym korycie).

Kurier Drzewny

Załadunek biomasy na przenośnik łańcuchowy. Fot. Four Stal

Przenośnik został tak skonstruowany, że dostęp do niego jest od góry, co pozwala na szybkie przeprowadzenie prac serwisowych oraz zlokalizowanie usterki. Zdjęcie górnej pokrywy powoduje łatwy dostęp do wnętrza przenośnika i jego podzespołów.

Doświadczenie i innowacje

Kolejnym rozwiązaniem było zastosowanie koryta jednopoziomowego, które ogranicza możliwości zasypu biomasy, a wprowadzenie podawania materiału od boku poprawiło płynność transportu materiału podajnikiem.

– Wprowadzając boczny zasyp zastosowaliśmy dzielony wał w miejscu wysypu, który ograniczał przesyp między przenośnikami. Umożliwiło to transport nienormatywnych wielkości materiału – dodaje prezes Krzysztof Głowacki. – Jesteśmy również producentem magazynów na biomasę z hydrauliczną podłogą wygarniającą. Do naszych podłóg idealne zastosowanie znalazły przenośniki, które zostały tak zaprojektowane, aby suwak wygarniacza przechodził przez środek przenośnika i sypał materiał na dolny łańcuch, co eliminuje przesypywanie materiału przez górny łańcuch nawrotny.

Jak mówi prezes Four Stal, te rozwiązania – połączone z solidną i wytrzymałą konstrukcją – pozwoliły stworzyć urządzenia niezawodnie, łatwe w obsłudze i, co ważne, o krótkim czasie serwisowym.

Dostosowane do potrzeb klientów

Elbląski producent podjął współpracę między innymi z firmą z Danii, poszerzając ofertę o układy odpopielania dla kotłów biomasowych dużej mocy.

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, oferowane maszyny są dostosowywane do nowych rozwiązań technologicznych i indywidualnych oczekiwań klienta.

Four Stal
Firma Four Stal specjalizuje się w produkcji urządzeń technicznych.
Jej główną działalnością są podajniki oraz magazyny biomasy. W ofercie są m.in.: podajniki ślimakowe, przenośniki rolkowe, zgrzebłowe, redlery, wygarniacze hydrauliczne – urządzenia sprawdzające się podczas transportowania sypkich lub drobnoziarnistych materiałów.

ReklamaCzytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).