W bieżącym roku, pomimo problemów z pandemią, firma PANTO Poland zainstalowała kilka niezwykle innowacyjnych urządzeń i rozwiązań technologicznych z zakresu suszenia drewna oraz separacji zrębek.
PANTO od 1984 roku działa w branży suszarniczej, z czasem rozszerzyła działalność o inne sektory branży drzewnej. Przez te lata firma stale się rozwijała, poszukując nowych rozwiązań i jak najlepszych jakościowo materiałów.
– Od dwudziestu lat współpracujemy z wiodącymi włoskimi markami. Mamy więc duże doświadczenie, które przekłada się na jakość oferowanych przez nas usług i maszyn – mówi Janusz Lewalski właściciel PANTO Poland.
Supersuszarnie
Jak już informowaliśmy wcześniej, kilka lat temu firma O.S. Panto zaprezentowała innowacyjny model suszarni o nowej budowie komory suszarniczej, a także inną koncepcję prowadzenia procesu suszenia drewna iglastego. Opracowana została ona wspólnie ze szwedzką firmą ALENT, gdzie oprócz szeregu innych zalet, najbardziej widocznymi są skrócenie czasu suszenia od 12 do 20 proc. i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej nawet do 63 proc!
Suszarnie te jednak wymagają większych nakładów niż standardowe. W związku z tym opłacalność budowy tego typu obiektów wiąże się z dużą wydajnością (pojemnością), a więc tylko niektórzy klienci decydują się na jej zakup (firmy, których potrzeby związane z wydajnością są spore).
Nowe podejście do istniejących komór
Po latach doświadczeń w firmie O.S. PANTO oraz na podstawie współpracy z rożnymi uniwersytetami, klientami we Francji, Włoszech i Niemczech udało się opracować sposób suszenia drewna miękkiego już w prawie każdej standardowej komorze z niebywałymi rezultatami:
– oszczędność energii elektrycznej na poziomie 34 proc.,
– oszczędność energii cieplnej na poziomie 12 proc.,
– oszczędność czasu suszenia na poziomie 15 proc.
Zmiany i modernizacja komór nie są zbyt gruntowne, a więc koszty także są do zaakceptowania dla każdego. Obecnie rozpoczyna się w Polsce testowanie pierwszej instalacji z opomiarowaniem zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej dwóch identycznych komór suszących taki sam sortyment, z której jedna wyposażona jest w ten innowacyjny system. O rezultatach już wkrótce będziemy mogli napisać, ale osiągi, o których jest mowa powyżej, już gwarantuje producent.
System separacji zrębek
Druga gałąź działalności PANTO Poland opiera się na technologiach renomowanych firm Mion & Mosole i IMAL/PAL w zakresie odpylania, transportu i magazynowania trocin/zrębek, a także kompletnych linii technologicznych do produkcji pelletu. Gwałtownie rozwijający się sektor produkcji pelletu o coraz wyższej jakości stwarza potrzebę dokładniejszego przygotowania materiału do prasowania. W związku z tym w ostatnim czasie PANTO Poland zainstalowało system separacji zrębki suchej oraz trociny o wydajności 16 – 20 ton/h w zakładzie Barlinek Vinnitsa na Ukrainie. Stopień zanieczyszczeń w tak rozległym zakładzie elementami pochodzącymi z systemów odpylania (folie, taśmy, rękawice, gwoździe, śruby, butelki plastikowe i szklane oraz zgarniaki i ślizgi redlerów etc.), a także zanieczyszczenia mineralne – piasek, kamienie – powodują olbrzymie straty oraz stwarzają zagrożenie pożarowe i wybuchowe. System separacji wychwytuje wszelkie niepożądane zanieczyszczenia z materiału do produkcji pelletu, a także zabezpiecza przed potencjalnym wybuchem i pożarem w wyniku przedostania się do młynów suchych powyższych zanieczyszczeń. Koncepcja projektu tej technologii pochodzi z sektora produkcji płyt wiórowych, gdzie firmy współpracujące z PANTO Poland: Mion & Mosole i IMAL/PAL, są obecne od wielu lat. Ostatnio dostarczyły one kompletną technologię do firmy Forte/Tanne w Suwałkach. Mimo znanej z tego sektora technologii dla potrzeb produkcji pelletu, PANTO Poland, we współpracy ze wspomnianymi markami, opracował dwie kompaktowe wieże do separacji wszelkich zanieczyszczeń zawartych w biomasie o wydajności 8 – 12 ton/h i 16 – 20 ton/h.
Należy też wspomnieć o zrealizowanych przez PANTO Poland oraz Mion & Mosole i IMAL/PAL projektach dotyczących transportu pneumatycznego zrębek i trocin opartych na pompach pneumatycznych. Linie takie przenoszą duże ilości biomasy na odległość około kilometra i więcej. Trociny są transportowane do nowoczesnych cyklofiltrów, które odbierają blisko 20 ton materiału na godzinę. Warto dodać, że wszystkie opatrzone są certyfikatem ATEX, spełniającym najbardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa oraz spełniają najnowsze i najbardziej wygórowane normy dotyczące zapylenia.
Naprzeciw oczekiwaniom
Przedsiębiorstwo posiada szeroki wybór produktów i bez problemu jest w stanie zaproponować urządzenia zarówno małemu rzemieślnikowi czy niewielkiemu tartakowi, jak i dużemu przedsiębiorcy. Zakład jest także w stanie stawić czoła najtrudniejszym wyzwaniom w bardzo dużych zakładach.
– Inwestorzy są zainteresowani nowoczesnymi technologiami, które nie tylko podnoszą wydajność produkcji i pozwalają na zminimalizowanie kosztów, ale też są proekologiczne oraz wpisują się w najnowszą politykę dotyczącą zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i ochrony środowiska. Dlatego cały czas staramy się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom i potrzebom – podsumowuje Janusz Lewalski.