Czesko-austriacki ELBH jest kilkuletnim partnerem firmy Penny Gondek sp. z o.o. z siedzibą w Oleśnicy, która dystrybuuje urządzenia przedsiębiorstwa na polskim rynku, oferując kompleksowy system odsysania pyłu i wiórów z maszyn, poprzez transport pneumatyczny, filtrację, magazynowanie, aż po spalanie odpadu w ekologicznej kotłowni.
Zanieczyszczenia powstałe w wyniku ręcznego szlifowania drobnych elementów drewnianych przed lakierowaniem bądź ręcznego szlifowania międzyoperacyjnego to problem dotyczący większości zakładów finalnej obróbki drewna. Firma oferuje więc stoły szlifierskie OBS I, OBS II i OBS III umożliwiające obniżenie poziomu zapylenia w strefie szlifowania poniżej 0,5 mg/m3 powietrza.
Typy stołów szlifierskich
OBS I – ma własny wentylator odciągowy, wyrzutnię z dodatkowym filtrem umieszczoną w tylnej części stołu (możliwe jest skierowanie powietrza do wnętrza hali, jak i systemem rur na zewnątrz hali produkcyjnej), bez górnego powrotu powietrza. OBS II – ma również własny wentylator odciągowym, wyrzutnię z dodatkowym filtrem umieszczoną w górnej części stołu, oczyszczone powietrze kierowane jest do wnętrza hali bezpośrednio nad stanowiskiem roboczym. OBS III – nie ma własnego wentylatora, wymaga podłączenia do odciągu centralnego, tylko dolny odciąg, bez nadmuchu z góry. Średnica króćca przyłączeniowego ø 200 mm, a zapotrzebowanie na powietrze wynosi ok. 3400 m3/h przy rozmiarach stołu 1200 x 2400 mm.
Podstawowe parametry stołów OBS I i OBS II:
• długość robocza 2285 mm
• szerokość robocza 900 mm
• wys. stołu roboczego 850 mm
• powierzchnia filtracyjna 9,80 m2
• moc silnika ExdIIC 1,1 kW
• ilość odciąganego powietrza 5000 m3/h (420 Pa)
Systemy wentylacji pomieszczeń lakierowanych
Przy obróbce powierzchniowej wyrobów emitowane są stałe substancje zanieczyszczające (SSZ) i węglowodory w stanie gazowym. Substancje odpadowe są odprowadzane za pośrednictwem rurowego systemu odsysania z przestrzeni miejsca pracy pod ciśnieniem i są filtrowane do poziomu ustawowych limitów emisji z powietrza odprowadzanego do atmosfery.
„Przy obróbce powierzchniowej wyrobów emitowane są stałe substancje zanieczyszczające (SSZ) i węglowodory w stanie gazowym. Substancje odpadowe są odprowadzane za pośrednictwem rurowego systemu odsysania z przestrzeni miejsca pracy pod ciśnieniem i są filtrowane do poziomu ustawowych limitów emisji z powietrza odprowadzanego do atmosfery.”
– Rozwiązania techniczne zastosowane w lakierni mają na celu osiągnięcie takiego przepływu powietrza, który zapewni wysoką jakość obróbki powierzchniowej (obniży możliwość zapylenia już polakierowanych części ), a także spełnienie wymogów sanitarnych dot. powietrza miejscu pracy, określonych w ustawie o ochronie zdrowia publicznego. Uzyskujemy to przede wszystkim dzięki utrzymaniu równowagi ciśnienia. Urządzenia części technologicznej lakierni spełniają wymogi bezpieczeństwa przeciwpożarowego i protokołu określającego warunki środowiska i wpływy zewnętrzne – zapewnia Piotr Balicki odpowiedzialny za technikę odpylania w firmie Penny Gondek.
Odciąg i filtracja zanieczyszczonego powietrza
Odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza jest realizowane przy pomocy ściany lakierniczej i ciągu odsysającego. Ściana jest przyłączona do wentylatora typu VFM rurami o przekroju okrągłym z blach ocynkowanych. Z wentylatora powietrze jest transportowane na zewnątrz poprzez wywiew zakończony deflektorem. Wentylator jest wykonany w wersji zabezpieczającej przed wybuchem.
Filtrowanie zanieczyszczonego powietrza odbywa się poprzez zewnętrzny filtr kartonowy i wewnętrzny filtr tekstylny. Filtry te zapewniają podstawowy stopień oczyszczania powietrza z cząstek stałych i części zanieczyszczeń płynnych.
„Filtrowanie zanieczyszczonego powietrza odbywa się poprzez zewnętrzny filtr kartonowy i wewnętrzny filtr tekstylny. Filtry te zapewniają podstawowy stopień oczyszczania powietrza z cząstek stałych i części zanieczyszczeń płynnych.”
– Dodatkowo istnieje możliwość instalowania specjalnych filtrów chemicznych, które wychwytują lotne związki organiczne (LZO). Są one umieszczone w instalacji odsysającej za suchą ścianą lakierniczą .Wskutek przejścia przez wkładki napełnione pochłaniaczem dochodzi do reakcji chemicznej i do filtracji zanieczyszczonego powietrza trafiającego do atmosfery – tłumaczy szczegółowo Piotr Balicki.
Doprowadzenie świeżego powietrza
Do prawidłowego funkcjonowania całego ciągu technologicznego lakierni ważna jest wymiana odsysanego powietrza. Uzupełnienie odessanego przez ściany lakiernicze powietrza zapewnia urządzenie nawiewne typu ZLG-ELBH dostosowane do ściany lakierniczej pod względem ilości odsysanego powietrza. Centrala grzewczo-nawiewna typu ZLG dostarcza powietrze z lekkim nadmiarem, co powoduje powstanie minimalnego nadciśnienia w lakierni, zapobiegającego zasysaniu zanieczyszczeń pylistych do jej wnętrza. Podłączana jest ona do istniejącego obiegu CO z wymaganym spadkiem temperatury 90/70o C. Dodatkowo posiada wyposażenie zabezpieczające przed zamarzaniem czynnika grzewczego.
– Centrala nawiewna jest urządzeniem jednostopniowym z wbudowanymi żaluzjami wewnętrznymi i wentylatorem w wykonaniu antywybuchowym. Łączy się ona z wielkopowierzchniowym filtrem wydmuchowym wyposażonym w tkaninę filtracyjną, zapewniającą wylot powietrza z prędkością 0,5 m/s. Filtr ten jest podwieszony pod stropem nad stanowiskiem lakierniczym – mówi specjalista od techniki odpylania w firmie.