Connect with us
 
levitra farmacologia €94.88

Technika, technologie, nowości

Dokładny i szybki pomiar wilgotności materiałów drzewnych

Austriackie wilgotnościomierze Merlin

Dodane:

/

Penny Gondek
Nowość – wilgotnościomierz do posadzki oraz drewna surowego HM9 DUO, który pozwala na pomiar w pozycji pionowej (do 8 mm) oraz poziomej (do 40 mm). Fot. Penny Gondek

Jeżeli chcesz, aby wyroby z drewna cieszyły się długą żywotnością, to warto odpowiednio wyselekcjonować surowiec naturalny, z którego będą tworzone. Z pomocą przychodzą wilgotnościomierze HM9 austriackiej firmy Merlin Technology, które oferuje spółka Penny Gondek z Oleśnicy. Modele WS1, WS5 i WS13 WS25 służą do pomiaru wilgotności oklein, parkietu, mebli, płyt meblowych i drewna surowego. W ofercie pojawiła się także nowość: model HM9 DUO, dedykowany do posadzki oraz drewna surowego, który pozwala na pomiar w pozycji pionowej (do 8 mm) oraz poziomej (do 40 mm).

 
Poziom wilgotności drewna ma znaczenie bez względu na to czy buduje się dom, kładzie podłogę, czy tworzy meble.

 
Wilgotnościomierz to urządzenie, bez którego sprawne działanie w branży drzewnej byłoby po prostu niemożliwe. Sztuka pracy w drewnie wymaga tego, by jedne wyroby powstawały z materiału o określonym poziomie wilgotności, zaś inne z drewna o odmiennych parametrach. Dlatego warto zainwestować w wilgotnościomierz, dzięki któremu można mieć pewność, że przetwarzany materiał spełnia odpowiednie wymagania. Urządzenia Merlin są wykorzystywane przy wielu zadaniach.

 
– Wilgotnościomierze Merlin są niezbędne przy wytwarzaniu mebli, produkcji podłóg, paneli i parkietów oraz dla dostawców wyrobów drewnianych czy budowlanych. Służą do szybkiego i dokładnego mierzenia wilgotności materiałów drzewnych i surowca różnych gatunków – zapewnia Kamila Gondek z firmy Penny Gondek, dystrybuującej rozwiązania austriackiego producenta na polskim rynku.

 

Pomiar bezinwazyjny

Wilgotnościomierze dokonują pomiaru bezinwazyjnie, metodą pojemnościową. Zakres pomiaru pozwala na badanie wielu grup drewna. Mają automatyczną kompensację temperatury oraz funkcję autokalibracji i kontrolkę baterii (4 x 1,5 V AA). Menu przetłumaczone zostało w językach: angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, czeskim, rosyjskim i włoskim. Urządzenia cechują również niewielkie rozmiary (150 x 73 x 23 mm) i ważą zaledwie 150 x 73 x 23 mm. Zakres temperatury roboczej wynosi od 0 do 40° C, a przechowywania 20 – 60° C.

 
Wilgotnościomierze przeznaczone są do różnych zastosowań z głębokościami pomiarowymi od 0,5 mm do 40 mm.

 
– Gdy urządzenie pomiarowe zostanie dociśnięte do mierzonego przedmiotu, to zmienia się pole pomiarowe. Ta zmiana jest przetwarzana i oceniana przez procesor. Natomiast wyświetlacz LCD pokazuje zawartość wilgoci w procentach – mówi Kamila Gondek.

 

Reklama

Intuicyjna obsługa

Przycisk „start” służy do włączenia lub wyłączenia, a strzałka w górę lub w dół do wyboru grupy lub gęstości drewna.

 
– Najpierw należy sprawdzić i wybrać poprawną grupę drewna. Urządzenie należy przyłożyć do miejsca pomiaru lub powoli przesuwać po powierzchni zgodnie z włóknami drewna. Zawartość wilgotności pojawi się na wyświetlaczu natychmiast – wyjaśnia specjalistka z firmy Penny Gondek. – Dotykowy sensor musi być pokryty w całości z badanym materiałem drewnianym. Trzeba się upewnić, że maksymalna badana głębokość jest mniejsza niż minimalna grubość drewna. Jeżeli grubość nie jest większa niż ta głębokość, to żeby uzyskać dokładny pomiar, trzeba położyć badany materiał na podkładce styropianowej lub tym samym rodzaju drewna pod spodem.

 

Taka sama temperatura drewna i otoczenia

Temperatura drewna i otoczenia powinna być taka sama. Różnica +/-5° C nie daje dokładności pomiaru. Co ważne, należy chronić urządzenie od żywicy oraz wody.

 

Odpowiedni wybór oraz serwis

Mierniki Merlin to precyzyjne i bardzo trwałe urządzenia. Producent zapewnia, że wskaźnik może posłużyć przez długie lata. W Polsce urządzenia można zakupić w firmie Penny Gondek, która nie tylko oferuje sprzęt Merlin o najwyższej jakości, ale i zapewnia fachowe doradztwo w wyborze konkretnych modeli. Penny Gondek współpracuje z wykwalifikowaną kadrą.

 
– Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z asortymentem wilgotnościomierzy przeznaczonych zarówno dla dużych zakładów, jak i rzemieślników. Nasi doradcy z przyjemnością pomogą w wyborze odpowiedniego urządzenia – podsumowuje Kamila Gondek.

 

Penny Gondek

Strzałka w górę lub w dół służy do wyboru grupy lub gęstości drewna. Fot. Penny Gondek

Kurier Drzewny

Nowość – wilgotnościomierz do posadzki oraz drewna surowego HM9 DUO, który pozwala na pomiar w pozycji pionowej (do 8 mm) oraz poziomej (do 40 mm). Fot. Penny Gondek

 

Nowy model HM9 DUO

W ofercie producenta pojawił się nowy model wilgotnościomierza o nazwie HM9 DUO, który jest już dostępny także u polskiego dystrybutora, w firmie Penny Gondek. Nowe urządzenie służy do pomiaru wilgotności posadzki oraz drewna surowego.

 
– Nowy model stanowi połączenie miernika HM9 WS5 oraz HM9 WS25 – dodaje Kamila Gondek. – Urządzenie posiada 2 czujniki i pozwala na pomiar w pozycji pionowej do 8 mm, a w pozycji poziomej do 40 mm.

Reklama

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Kleje do aplikacji przemysłowej

Pewna spoina dla każdej produkcji

Dodane:

/

Bapco
Firma Bapco oferuje niezawodne kleje, które prezentowane są w trakcie najważniejszych wydarzeń branżowych. Fot. KD MEDIA

Kleje kontaktowe Bapco to szeroka oferta produktów skierowanych do profesjonalnej aplikacji przemysłowej w przemyśle drzewnym. Wyroby tej marki cieszą się bardzo dużą popularnością na europejskim rynku. Bapco jest obecnie jednym z wiodących dostawców klejów kontaktowych w aerozolu. Oferowane kleje dostępne są pod własną marką oraz sprzedawane na zasadach private label.

Bapco

Firma Bapco oferuje niezawodne kleje, które prezentowane są w trakcie najważniejszych wydarzeń branżowych. Fot. KD MEDIA

Niezawodne produkty i wsparcie techniczne

To, co cechuje markę Bapco, to doskonała jakość niezawodnych wyrobów, ale także wsparcie techniczne oraz posprzedażowe, dzięki któremu odbiorcy korzystać mogą z bogatej wiedzy doradców na każdym etapie swojej produkcji.

Własna, wydajna linia

Przedsiębiorstwo dysponuje własną, automatyczną linią do napełniania i zagazowywania aerozoli. Linia bardzo dobrze współpracuje z klejami kontaktowymi, które cechują się większą gęstością materiału w porównaniu z lakierami lub farbami. Docelowo automat będzie także przeznaczony do lakierów oraz czyścika. Poza podzespołem napełniającym i zgazowującym, w skład linii wchodzi również drukarka, która pozwala dowolnie oznaczać produkt, wraz z podaniem niezbędnych informacji, takich jak np. data produkcji. Urządzenie jest bardzo szybkie, ponieważ napełnia dwa aerozole jednocześnie w ciągu sekundy.

Wytrzymałe kleje do różnorodnych materiałów

Produkty z oferty przedsiębiorstwa sprawdzą ją się w wielu zastosowaniach w sektorze drzewnym. Niezależnie od powierzchni, doskonale zespolą materiały oraz zapewnią wytrzymałe połączenie. Różnorodne kleje pozwolą doskonale dobrać produkty do określonych materiałów.

Do produkcji mebli BSAA

BSAA to standardowy klej kontaktowy stosowany w produkcji mebli oraz w pracach stolarskich. Doskonale sprawdzi się do pogrubiania płyt i przyklejenia laminatów HPL. Ten produkt cechuje się regularnym i jednolitym strumieniem natrysku. Charakterystyczna dla niego jest ponadprzeciętna wytrzymałość termiczna przy delikatnej warstwie kleju.

Wysoka siła wiązania GPSA

Unikalna, gęsta mieszanka kleju GPSA pozwala na pracę w niskich temperaturach oraz zwiększoną wydajność na wsiąkliwych powierzchniach. Ten profesjonalny klej kontaktowy charakteryzuje się wysoką siłą wiązania. Sprawdzi się we wszelkich powierzchniach, w tym laminatów HPL i płyt drewnopochodnych, a nawet powierzchniach chłonnych, takich jak: MDF, cięta płyta meblowa oraz w klejeniu krzywoliniowym.

Do podłóg FLOOR

Klej kontaktowy FLOOR to bardzo dobry wybór w przypadku klejenia korka, filcu, wykładzin czy płytek dywanowych. Jest to produkt cechujący się dużą przyczepnością wstępną, co przekłada się na natychmiastowy chwyt nawet na pionowych elementach. Dodatkowo ten produkt charakteryzuje również regularny strumień natrysku.

Reklama

Klej tapicerski SOSA

SOSA to profesjonalny klej tapicerski o bardzo niskiej wsiąkliwości, który zapewnia elastyczną spoinę. Duża przyczepność tego kleju sprawia, że praca staje się wygodna i szybka. Klej sprawdza się w produkcji mebli miękkich, klejenia tkanin oraz materacy. Pozostaje na powierzchni tkanin, gąbek oraz pianek.

Do wymagających zastosowań HSSA

Ten klej kontaktowy to wyjątkowa mieszanka o wysokiej zawartości substancji stałych, która cechuje się wysoką siłą klejenia. Produkt pozostawia grubą warstwę kleju na klejonych powierzchniach. Z powodzeniem nadaje się do klejenia płyt meblowych laminatów HPL oraz twardych plastików, płyt typu Corian. Dodatkowo polecany jest do obrzeży meblowych krzywoliniowych, powierzchniowego klejenia płyt typu Corian oraz wszelkiego rodzaju klejenia powierzchni o wysokiej chłonności.

Odporny na temperaturę MOSA

Profesjonalny klej kontaktowy MOSA charakteryzuje się uniwersalną formułą. Jest odporny na działanie wysokiej temperatury, a powstała spoina jest bardzo elastyczna. Klej cechuje się dużą przyczepnością wstępną oraz regularnym strumieniem natrysku. Sprawdza się w produkcji i renowacji wnętrz nowych oraz używanych samochodów, autokarów, przyczep kempingowych czy łodzi. Polecany szczególnie do spajania większości materiałów wyposażenia wnętrz, takich jak: skóry, materiały i podsufitki.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

SmartCut to bardzo wydajne, w pełni automatyczne urządzenie

Posch: najbezpieczniejsze piły na rynku

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Inteligentna koncepcja cięcia SmartCut sprawia, że obsługa przez jedną osobę jest wygodna i bezpieczna. Fot. Materiały producenta

SmartCut to w pełni automatyczne piły do drewna, które są w stanie wyprodukować nawet 500 metrów sześciennych drewna opałowego rocznie. Inteligentna koncepcja cięcia sprawia, że mogą być obsługiwane przez jedną osobą bez straty na wydajności.

Kurier Drzewny

W pełni automatyczna piła do drewna opałowego tnie polana lub drewno okrągłe z dużą prędkością. Fot. Materiały producenta

Niewielka, w pełni automatyczna i bardzo wydajna to najważniejsze zalety nowoczesnej piły z oferty austriackiej firmy Posch. Wyróżnia się na rynku także tym, że jest zaprojektowana z uwzględnieniem komfortu użytkownika.

– Ta piła do drewna opałowego firmy Posch umożliwia pracę w sposób przyjazny dla pleców, bez konieczności schylania się w trakcie cięcia – zdradza Jan Kłoda, przedstawiciel austriackich rozwiązań na polskim rynku. – Na wysokości 100 cm ta automatyczna piła pobiera kłody, a następnie w pełni automatycznie tnie je na polana o wymaganej długości. Inteligentna koncepcja cięcia SmartCut sprawia, że ​​obsługa przez jedną osobę jest wygodna i bezpieczna.

Brzeszczot najwyższej klasy

Aby zapewnić płynną pracę w każdych, nawet najbardziej wymagających warunkach, SmartCut jest wyposażony w wysokiej jakości brzeszczot WIDIA, który opracowano ze wzmocnioną konstrukcją do w pełni automatycznych pił tarczowych. Urządzenia ma wiele przydatnych funkcji dodatkowych, co sprawia, że ​​obróbka drewna opałowego przebiega bez zakłóceń. Projekt wykorzystuje zjawisko grawitacji – kłoda przesuwa się z powrotem do ustawionego ogranicznika wzdłużnego, a SmartCut tnie następny kawałek.

Opóźnienie przełączania ułatwia pracę z kłodami o długości powyżej 33 cm.

Łatwe nie może być łatwiejsze

W pełni automatyczna piła do drewna opałowego tnie polana lub drewno okrągłe z dużą prędkością. W odstępach co 2,4 sekundy w pełni zautomatyzowane koryto do drewna porusza się i produkuje do 8 metrów sześciennych polan na godzinę, przy odpowiedniej długości cięcia i rozmiarze polan. Ładowanie jest bardzo łatwe. Urządzenie jest zatrzymywane za pomocą EasyStop, co gwarantuje zwiększone bezpieczeństwo. Operator wsuwa kłody do koryta na drewno, które stoi nieruchomo na ergonomicznej wysokości. SmartCut zaczyna pracę natychmiast po załadowaniu i za pomocą przenośnika taśmowego automatycznie wyrzuca pocięte na żądaną długość polana.

Hydrauliczna zmiana biegów

Piłę wyposażono w system SensoStart, który wykorzystuje czujniki ultradźwiękowe do wykrywania obecności polana i automatycznie rozpoczyna proces cięcia.

Przekonująca jest również hydrauliczna, trzypunktowa zmiana biegów.

Hydrauliczne przesunięcie trzypunktowego układu zawieszenia o 30 cm zapewnia łatwiejszy transport drogowy przy zmniejszonym promieniu.

Piła ma również bezstopniowy ogranicznik wzdłużny.

Z opcjonalnym ogranicznikiem komfortowym – z wysoką płytą oporową – wymaganą długość polan można ustawić w siatce co 1 cm bez użycia narzędzi, zgodnie z życzeniem.

Posch
Kurier Drzewny

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Nagrodzeni za wkład w zrównoważony rozwój i ochronę środowiska

STEICO na targach Domotex

Dodane:

/

STEICO
Nagrodzony podkład marki STEICO charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami w zakresie ściskania. Fot. STEICO

W trakcie targów Domotex 2023 w Hanowerze zaprezentowała się także firma STEICO, która pierwszego dnia wydarzenia została nagrodzona za swój ekologiczny podkład wykonany całkowicie z włókien drzewnych. Motto imprezy brzmiało: „Floored by Nature”. Nagrodę „Green Collection Award” wręczono firmom za ich wkład w zrównoważony rozwój i ochronę środowiska.

STEICO

Nagroda dla firmy STEICO wręczona podczas targów Domotex. Fot. STEICO

Trzy produkty w ramach serii EcoSilent

– W trakcie tegorocznej edycji Domotex zaprezentowaliśmy nową grupę produktów podłogowych z serii EcoSilent: STEICOEcoSilent, STEICOEcoSilent Flex i STEICOEcoSilent Premium. Są to podkłady z włókien drzewnych do parkietów i laminatów – wyjaśnia Filip Urbaniak z firmy STEICO. – Wszystkie doskonale poprawiają akustykę w pomieszczeniu, wygładzają nierówności oraz dzięki specjalnej strukturze włókna i wysokiej wytrzymałości na ściskanie chronią całą powierzchnię podłogi oraz delikatne połączenia paneli typu „klik-klik”. Różnice w ramach grupy dotyczą poziomu tłumienia dźwięków oraz wytrzymałości na ściskanie. Dostępne są różne formaty i grubości, w zależności od potrzeby użycia.

Nagroda w pierwszy dzień targów

W ramach tegorocznej edycji wystawy zorganizowano specjalną strefę Green Collection, gdzie zaprezentowano produkty ekologiczne. Dodatkowo zorganizowany był konkurs.

– Specjalne jury oceniało produkty, biorąc pod uwagę przede wszystkim aspekty ekologiczne, w tym również sam proces produkcyjny oraz zaangażowanie przedsiębiorstwa w zrównoważony rozwój – tłumaczy Filip Urbaniak. – Motto targów „Floored by Nature” kładzie nacisk na zrównoważony rozwój i zdrowie, kreując nową świadomość dla klientów. Produkty STEICO wyznaczają kierunek, ponieważ produkowane są wyłącznie ze świeżego drewna iglastego pochodzącego ze zrównoważonej gospodarki leśnej z certyfikatem PEFC, magazynują duże ilości CO2 oraz wytwarzane są w specjalnym procesie mokrym, gdzie naturalnym spoiwem dla włókien drzewnych jest lignina jako naturalny składnik drewna iglastego.

„Produkty STEICO produkowane są wyłącznie ze świeżego drewna iglastego pochodzącego ze zrównoważonej gospodarki leśnej z certyfikatem PEFC, magazynują duże ilości CO2 oraz wytwarzane są w specjalnym procesie mokrym, gdzie naturalnym spoiwem dla włókien drzewnych jest lignina jako naturalny składnik drewna iglastego”.

Nagrodzony produkt marki STEICO jest przeznaczony pod laminat i parkiet. Podkład charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami w zakresie ściskania (15 ton/m2) i tym parametrem wyróżnia się na rynku.

– Cechują go także doskonałe właściwości akustyczne, wygładza też nierówności punktowe, a dodatkowo działa jako izolacja cieplna. Ponadto, w odpowiednich grubościach, nadaje się do zastosowania wraz z systemami ogrzewania podłogowego – podsumowuje nasz rozmówca.

STEICO

Stoisko STEICO na tegorocznej edycji wydarzenia. Fot. STEICO

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Indywidualne projekty w produkcji seryjnej

Automatyzacja dla małego i średniego zakładu

Dodane:

/

FELDER
Oprogramowanie Format4 F4Design pozwala na wprowadzanie zmian i uwag w czasie rzeczywistym, dopasowując meble do oczekiwań klienta, tym samym eliminując zbędne kolejne spotkania. Fot. FELDER

Produkcja mebli na indywidualne zamówienie stała się już standardem w branży. Kiedyś wyłącznie kuchnie, a dziś także biurka, komody, regały, szafy, zabudowy i wszelkie meble tapicerowane powstają pod określone potrzeby odbiorcy. Czy da się tak usprawnić prace w zakładzie, by można było realizować indywidualne projekty seryjnie? Okazuje się, że tak. Z pomocą przychodzi automatyzacja, którą można skutecznie wprowadzić i wykorzystać w średnich, a nawet w małych zakładach produkujących meble. Przyjrzyjmy się rozwiązaniom firmy Felder, które dedykowane są seryjnej produkcja mebli na indywidualne zamówienie w małych oraz średnich firmach i opracowane zostały jako odpowiedź na nowe okoliczności rynkowe oraz potrzeby branży.

Oprogramowanie Format4 F4Design pozwala na wprowadzanie zmian i uwag w czasie rzeczywistym, dopasowując meble do oczekiwań klienta, tym samym eliminując zbędne kolejne spotkania. Fot. FELDER

Po pierwsze – projekt

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy na materiale nastąpić musi spotkanie stolarza z klientem. To w tym momencie ustalane są najważniejsze szczegóły każdego zamówienia oraz powstaje projekt mebla. W dzisiejszych czasach czas odgrywa niezwykle ważną rolę, dlatego warto, aby takie spotkania były jak najbardziej owocne.

Firma Felder do seryjnej produkcji mebli na indywidualne zamówienie proponuje oprogramowanie Format4 F4Design, które ma szereg zalet.

Przede wszystkim pozwala na wprowadzanie zmian i uwag w czasie rzeczywistym, dopasowując meble do oczekiwań klienta, tym samym eliminując zbędne kolejne spotkania. W oprogramowaniu F4Design można skorzystać z biblioteki gotowych korpusów lub tworzyć indywidualne nowe obiekty. Podczas jednego spotkania w zaledwie kilka chwil zostaje również zaprojektowane pomieszczenie, aby pokazać wizualizację gotowego produktu w pomieszczeniu, tym samym klientowi jest łatwiej wyobrazić sobie układ mebli i ich funkcjonalność w danym pomieszczeniu.

Do zaakceptowanego projektu zostają dodane parametry technologiczne, ważne do poprawnego zmontowania mebli. Oprogramowanie prowadzi stolarza krok po kroku, pozwalając na wybór odpowiedniej długości prowadnic, automatycznie dopasowanej do głębokości korpusu, wprowadza łączniki na odpowiedni wymiar, dobiera ich rozstaw tak, aby konstrukcja była poprawna i możliwa do zmontowania. Istnieje możliwość skorzystania z bazy znanych producentów lub wprowadzenia własnego typu okucia czy połączenia, na tym możliwości programu F4Design się nie kończą, konstrukcja mebla zostaje „rozbita” na elementy składowe, aby za jednym kliknięciem otrzymać listę formatek dla programu optymalizującego rozkrój, a także wygenerować programy CNC, które w dalszej części mogą być przekazane do numerycznego centrum przelotowego Format4 creator 950 Advance. Oprogramowanie F4Design zadba również o przygotowanie pełnej listy elementów potrzebnych do zmontowania mebli oraz pozwoli na stworzenie rzutów ułatwiających jego montaż.

 FELDER

Dzięki oprogramowaniu F4Design centrum przelotowe Format4 creator 950 Advance rozpozna dokładnie, gdzie wykonać nawierty konstrukcyjne, wyciąć rowki i wyfrezować otwory. Fot. FELDER

Produkcja formatek z kodem kreskowym

Kolejnym etapem jest rozkrój materiału. Jak udowadnia firma Felder, nawet w przypadku indywidualnych zamówień można na tym etapie znacznie zautomatyzować pracę w stolarni. Polecana jest do tego celu odpowiednia pilarka z ciekawymi funkcjonalnościami (np. kappa 590 e-motion), współpracująca z wcześniej wspomnianym oprogramowaniem.

FELDER

Panel sterowania w kappa 590 e-motion prowadzi operatora krok po kroku przez cały proces cięcia, dzięki czemu pozwala to zaoszczędzić na materiale i skrócić czas rozkroju. Fot. FELDER

Jak działa taki układ?

Wygenerowana wcześniej lista formatek zaimportowana do programu optymalizującego rozkrój zostaje przesłana poprzez sieć LAN do pilarki formatowej kappa 590 e-motion. Informacja przesyłana do pilarki zawiera nie tylko informacje o długości czy szerokości elementu, ale również ważne dane związane z całym procesem technologicznym, m.in. rodzaj materiału, informacje o okleinowanej krawędzi czy też o przyporządkowanej obróbce CNC i nazwie zleceniodawcy. Te wszystkie informacje i jeszcze wiele dodatkowych zostają przedstawione w postaci kodu kreskowego, rysunku oraz tekstu na etykietach drukowanych z wykorzystaniem drukarki termicznej podłączonej siecią do pilarki formatowej kappa 590 e-motion, na której pilarz dokonuje rozkroju płyty zgodnie z optymalizacją rozkroju widoczną na panelu sterowania e-motion umieszczonego na wysokości jego wzroku. Panel sterowania w kappa 590 e-motion prowadzi operatora krok po kroku przez cały proces cięcia, dzięki czemu pozwala to zaoszczędzić na materiale i skrócić czas rozkroju. Pilarka formatowa kappa 590-e motion posiadająca dwustronnie przechylny agregat 2×46° i maksymalną wysokość cięcia 202 mm oraz dotykowy panel sterowania smartouch 15” umiejscowiony na wysokości oczu operatora, własne oprogramowanie z graficznym interfejsem użytkownika, liczne programy, funkcje, eksport/import plików, bank narzędzi, port USB, przygotowanie pod automatyczną optymalizację rozkroju oraz podłączenie do sieci LAN, a także rozwiązaniami technicznymi takimi jak opatentowany system przechyłu agregatu Easy-Glide, opatentowane prowadzenie stołu formatowego X-Roll i elektromotoryczna przykładnica równoległa ułatwia pracę i gwarantuje wydajność oraz produktywność z precyzją do 0,1 mm.

Czas na sprawne oklejanie

Na wyciętych formatkach zostają umieszczone etykiety informujące operatora, która krawędź, jakim rodzajem okleiny ma zostać oklejona na okleiniarce, to pozwala wykluczyć błędy i zredukować odpady materiału, a także skrócić czas potrzebny na oklejenie wszystkich formatek. Firma Felder małym i średnim zakładom stolarskim szczególnie poleca okleiniarkę Format4 tempora 60.06L glueBox z panelem sterowania smartouch, która daje możliwość operatorowi sterowania maszyną z dotykowego ekranu. Wybór programów bezpośrednio z panelu sterującego daje pewność ustawień z dokładnością 0,1mm. Nieskończona ilość programów pozwala na zapisanie w pamięci konkretnych ustawień, które wywołamy za naciśnięciem jednego przycisku.

Okleiniarka tempora 60.06L glueBox do klejenia wykorzystuje klej PUR w rolkach o długości 25 m i 100 m – te długości niwelują straty w postaci niewykorzystanego kleju, a dzięki temu, że klej PUR jest w formie rolki, nie trzeba go przechowywać w specjalnych pojemnikach z azotem. W zależności od przewidywanej długości otwiera się odpowiedniej długości blister z klejem. Dzięki glueBox obróbka z użyciem klejów PUR jest tak łatwa, jak nigdy wcześniej, odporność na ciepło i wodę, minimalna fuga klejowa oraz znacznie ograniczone zużycie kleju – GlueBox pozwala na wykorzystanie wszystkich zalet klejów PUR. To nie jedyne zalety urządzenia. Klej PUR w rolce jest wprowadzony do agregatu glueBox tak samo łatwo jak zakładanie nowej okleiny. W pierwszej kolejności wysokowydajne lampy IR nagrzewają wstępnie krawędź formatki co umożliwia przyklejanie taśmy klejowej do płyty, a następnie formatka z już naniesioną warstwą kleju zostaje ponownie podgrzana za sprawą drugiej lampy IR. Do tak przygotowanej krawędzi z klejem PUR dociskana jest okleina jak w typowym procesie klejenia. Opatentowany przez firmę Felder system glueBox jest gotowy do pracy w 90 sekund i pozwala zaoszczędzić do 90% kosztów w porównaniu do popularnych systemów nakładania kleju.

Obróbka elementów

Kolejnym procesem technologicznym w produkcji mebli jest obróbka oklejonych formatek. W omawianym przykładzie wytwarzania indywidualnych mebli seryjnie sprawdzi się centrum przelotowe Format4 creator 950 Advance. Po sczytaniu skanerem z etykiety kodu kreskowego uruchomiony zostaje program odpowiednio dopasowany do obróbki danego elementu. To dzięki oprogramowaniu F4Design numeryczne centrum wiercące creator 950 Advance rozpozna dokładnie, gdzie wykonać nawierty konstrukcyjne, wyciąć rowki i wyfrezować otwory. Wyeliminowanie pomyłek, skrócenie procesu wyszukiwania odpowiedniego programu obróbczego oraz precyzja znacznie podnoszą efektywność. Załadunek elementów odbywa się od frontu, a wyładunek już obrobionego elementu może odbyć się od frontu lub od tyłu. Masywne dwie łapki szybko i bezpiecznie przesuwają elementy o wadze do 120 kg. Elektrowrzeciono o mocy 12 kW daje szerokie spektrum zastosowań zarówno do obróbki płyty jak i do drewna litego, a możliwość zastosowania głowicy wiercącej DH25 poszerza możliwości przelotowego centrum creator 950 Advance.

Przydatne etykiety

Na samym końcu, przed pakowaniem czy też w trakcie montażu, szczególnie docenimy to, że powiercone formatki posiadają etykiety. Wystarczy spojrzeć na etykietę i połączyć odpowiednie formatki ze sobą jak klocki. Oznaczenia będą czytelne zarówno dla producenta, jak też dla montażysty, który posłuży się dołączonym schematem montażu. To właśnie dzięki oprogramowaniu Format4 F4Design stolarz ma pewność, że to co zaprojektował podczas spotkania z klientem jest czytelne dla wszystkich biorących udział w całym procesie produkcji mebla.

Reklama

Warto oprzeć się na kompleksowym systemie

Zaprezentowany powyżej przykład układu usprawniającego produkcję mebli na indywidualne zamówienie udowadnia, że automatyzacja może pomóc nawet kiedy mamy do czynienia z niestandardowymi zamówieniami. Dla jak najwydajniejszego działania tego typu technologii warto wybrać zarówno rozwiązania techniczne, jak również oprogramowanie, od jednego producenta, bowiem to one spięte w jedną całość stanowią klucz do sukcesu każdego zakładu meblarskiego.

Firma Felder to producent z ponad 65-cio letnim doświadczeniem, który dostarcza rozwiązania dla zakładów różnej wielkości i świadczy fachową poradę w zakresie wyboru najodpowiedniejszych rozwiązań dla określonych zakładów.

FELDER

Wizualizacja jest istotna podczas decyzji zakupowej odbiorcy. Fot. FELDER

Felder

Okleiniarka tempora 60.06L glueBox do klejenia wykorzystuje klej PUR w rolkach o długości 25 m i 100 m – te długości niwelują straty w postaci niewykorzystanego kleju, a dzięki temu, że klej PUR jest w formie rolki, nie trzeba go przechowywać w specjalnych pojemnikach z azotem. Fot. Felder

Czytaj dalej
Reklama

Targi


Targi branży drzewnej, meblarskiej i leśnej

17-19 marca 2023
LAS-EXPO, Kielce

23-25 marca 2023
Warsaw Home Gift&Deco
Nadarzyn

25-26 marca 2023
LUBDREW, Lublin

18-23 kwietnia 2023
Salone del Mobile. Milano
Mediolan, Włochy

Reklama

DREW-BUD

Nawrocki

Dodane w tym tygodniu


Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).