Connect with us


Technika, technologie, nowości

Moda na stylizowane drewno wciąż trwa

Stolarze stawiają na mniejsze urządzenia

Dodane:

/

Kurier Drzewny
W ofercie marki Prochera znajdziemy cały szereg urządzeń do wykańczania deski podłogowej. Fot. Prochera


Coraz więcej firm chce produkować drewno z efektem postarzenia. Zarówno podłogi, jak i meble stylizowane nadal bardzo dobrze się sprzedają. Aby wprowadzić do oferty takie innowacje, nie trzeba wiele inwestować.

Prochera

W ofercie marki Prochera znajdziemy cały szereg urządzeń do wykańczania deski podłogowej. Fot. Prochera

Żeby natura uzyskała ten efekt, potrzeba wielu lat. Jednak w czasach, gdy trend na postarzane drewno nie przemija, a coraz więcej klientów poszukuje tego typu produktów, naprzeciw stolarzom wychodzi technika, która przy niewielkich nakładach finansowych gwarantuje nadzwyczajne efekty. Drewno z efektem rustykalnym zachwyca naturalnością i szlachetnością. Gdzie szukać partnerów, którzy nie tylko oferują rozwiązania dla stolarzy, którzy chcą zajmować się stylizowaniem drewna, ale również pomogą w tej dziedzinie postawić pierwsze kroki?

 

Mistrzowie od nietypowych rozwiązań

Warto przyjrzeć się ciekawej ofercie maszyn do szczotkowania drewna, którą stale rozwija znana na polskim rynku Prochera.
– W naszej firmie zawsze staramy się zapewnić dostęp do bardzo szerokiego asortymentu produktów najwyższej jakości – podkreśla Dariusz Prochera, właściciel firmy. – Maszyna do szczotkowania drewna to idealny wybór dla wszystkich majsterkowiczów, ale przede wszystkim do profesjonalnych zakładów stolarskich. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się meble, które są stylizowane na stare i używane. Postarzanie drewna jest zatem na czasie, a znacznie łatwiej jest je wykonać używając specjalistycznych narzędzi. Wychodzimy naprzeciw potrzebom klientów i oferujemy im elektronarzędzia o wszechstronnym zastosowaniu, a więc również szczotki do postarzania drewna, które znacznie usprawniają pracę.

Co ważne, nawiązując kontakt z tym producentem, mamy nie tylko gwarancję pozyskania profesjonalnych urządzeń, ale również pomoc w wyborze najbardziej pasujących do naszych potrzeb technologii oraz wskazówki, jak wykorzystywać maszyny, aby uzyskać efekt, który nas interesuje.

Szczotki do drewna, które oferuje Prochera, to urządzenia o szerokiej gamie zastosowań – mogą być również używane do czyszczenia elementów drewnianych i drewnopochodnych. Jest to zatem narzędzie wielofunkcyjne, bez którego trudno jest sobie poradzić w zakładzie stolarskim.

Co ważne, wszystkie urządzenia oferowane przez firmę charakteryzują się precyzją, a przede wszystkim są odporne na uszkodzenia oraz trwałe. Jest to zatem zakup na długi czas z gwarancją najwyższej jakości.

 

Reklama



Dla małych i tych większych

Przedsiębiorstwo oferuje produkty uniwersalne, które znajdą zastosowanie zarówno w małych, jak i większych firmach. Współpracuje ono głównie z branżą meblarską oraz zakładami produkcji, gdzie wykonuje się prace stolarskie związane ze szlifowaniem drewna i materiałów drewnopochodnych.

Oferta obejmuje narzędzia i maszyny takie jak: bębny szlifierskie szczotkowe i pneumatyczne, głowice szlifierskie, narzędzia do postarzania, szczotki rozcierające i odpylające, specjalistyczne szczotki techniczne (osłonowe, zgarniające, uszczelniające wykonane wg dokumentacji i życzeń klienta), szlifierki bębnowe poziome i pionowe (DSB, KSB-2), przelotowe wielogłowicowe dyskowo-wałowe jedno-, dwu-, trzy- i czterostronne, szczotkarko-odmuchiwarki z funkcją dejonizacji oraz turbo odmuchiwania, linie olejowania przeznaczone do produkcji deski podłogowej oraz przy produkcji mebli, szlifierko-polerki przelotowe wykorzystywane m.in. przy szlifowaniu szerokich płaszczyzn, takich jak: fronty meblowe drewniane i z MDF, blaty stołów, drzwi, schody i innych w procesie przygotowania powierzchni drewnianych i drewnopochodnych, szlifowanie pod lakier czy po lakierze czy oleju, tzw. międzyoperacyjne oraz maszyny do strukturyzacji (postarzania) drewna, walcowe nakładarki od WN-300 do WN-1300 przeznaczone do jedno- i dwustronnego nanoszenia czynników ciekłych, takich jak: kleje, oleje, woski lazury, podkłady, na płaskie elementy drewniane, drewnopochodne, metal, szkło, granit, korek, styropian itp., a także transportery rolkowe i taśmowe.
Oprócz tego firma zajmuje się regeneracją rolek i wałów ogumowanych do walców klejowych, lakierniczych i szlifierek.

 

Szlifierki z efektem artyzmu

Ze względu na prostą budowę i funkcjonalność, szlifierki bębnowe często stosowane są po obróbce mechanicznej elementów drewnianych i drewnopochodnych. Dobrze sprawdzają się na powierzchniach płaskich, wypukłych i profilowanych o złożonych kształtach, a także krzywoliniowych. Dlatego urządzenia te znalazły szerokie zastosowanie przy produkcji mebli (giętych i stylizowanych), krzeseł, elementów ozdobnych wypoczynków oraz wszelkiego rodzaju galanterii, zabawek itp. Maszyny mają przynajmniej trzy prędkości obrotowe wrzeciona lub najczęściej płynną regulację obrotów.

Na osiach można zamontować bębny szlifierskie szczotkowe, pneumatyczne, jak i różnorodne narzędzia szlifiersko-polerskie innych firm. Bębny szlifierskie szczotkowe charakteryzują się bardzo niskimi kosztami eksploatacji w porównaniu z innymi systemami jednorazowymi. Głowice szlifierskie składają się z wymienialnych szczotek oraz osobno zamontowanych długich odcinków płótna ściernego. Kombinacja wymienialnych szczotek i materiału ściernego, zwiniętego jako zapas, pozwala na oszczędną pracę i maksymalne wykorzystanie materiału ściernego. W każdej chwili można materiał ścierny wymienić na ziarno o granulacji potrzebnej do wykonywania odpowiedniej operacji szlifiersko-polerskiej. Godzina pracy bębna szlifierskiego rekompensuje od 5 do 10 godzin pracy przy szlifowaniu metodą ręczną.

Natomiast pneumatyczne bębny szlifierskie znalazły zastosowanie przede wszystkim w procesie szlifowania i załamywania krawędzi, gdzie przez regulację ciśnienia w bębnie można dopasować materiał ścierny do kształtu szlifowanej powierzchni.

Kurier Drzewny

Szlifierki bębnowe sprawdzą się zarówno w małych, jak i większych stolarniach. Fot. Prochera

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Klienci cenią wiedzę i doświadczenie

Amix na targach Las-Expo w Kielcach

Dodane:

/

Przekrój oferty firmy Amix, doświadczonego producenta maszyn i urządzeń do obróbki drewna, mogli zobaczyć na targach Las-Expo w Kielcach odwiedzający stoisko tej firmy. Producent zaprezentował dwa traki: PT-85 i PT-100, wielopiłę WP-500, oflisiarkę OF-300 i łuparkę ŁP-45E.

Amix – 20 lat doświadczenia

Przedsiębiorstwo założono w 2004 r., siedziba znajduję się w miejscowości Pierzyny Małe w powiecie pajęczańskim, województwo łódzkie. Początkowo zajmowało się wykonywaniem części, podzespołów maszyn i urządzeń dla małych oraz średnich przedsiębiorstw. Z czasem rozszerzyło ofertę o produkcję maszyn i urządzeń do obróbki drewna.

Aktualnie produkowanych jest tu ponad 20 różnych typów maszyn.
Znaczna część trafia na eksport do krajów Europy, m.in. na Węgry, Łotwę, Białoruś, do Francji i Niemiec.

Przedsiębiorstwo Amix działa na ryku od 20 lat. Zajmuje się wytwarzaniem maszyn do obróbki drewna, m.in. do produkcji palet, pilarek taśmowych i tarczowych, przenośników oraz maszyn do drewna kominkowego czy ostrzarek.

Na targach Las-Expo swoje produkty wystawia od wielu lat. W tym roku odwiedzający mogli zobaczyć podstawową ofertę producenta i najnowsze maszyny, m.in. wielopiłę WP-500.

– Jesteśmy zadowoleni z udziału w tych targach – mówi Piotr Wieczorek, właściciel firmy Amix z Pierzyn Małych w województwie łódzkim. – Biorąc pod uwagę obecną sytuację branży drzewnej, mamy sporo zapytań dotyczących maszyn. Wystawiliśmy trak PT-100 do cięcia kłody, mamy także nową pilarkę PT-85 w wersji przejezdnej, z mniejszymi parametrami. Przywieźliśmy też naszą oflisiarkę, wielopiłę WP-500 oraz łuparkę do drewna.

Pilarki PT-100 i PT-85

Główną maszyną zaprezentowaną w Kielcach był trak PT-100. Pilarka jest od wielu lat w ofercie firmy i cieszy się zainteresowaniem wśród klientów. Średnica obrabianej kłody wynosi maksymalnie metr, maszyna ma 8 m długości, co daje do 6 m cięcia. Trak posiada systemem spychania desek, dzięki temu osiąga dużą wydajność.

– PT-100 dedykowany jest każdemu rodzajowi drewna, w zależności od doboru piły czy mocy silnika – wyjaśnia Piotr Wieczorek. – Parametry dostosowujemy do potrzeb klienta.

Odwiedzający mogli też zobaczyć pilarkę PT-85 z obniżonymi parametrami, bardziej dostępną dla mniejszych firm, stolarni czy nawet hobbystów. Jest ona cenowo dostosowana dla tych klientów.

Oflisiarka OF-300

Na stoisku ZC-11 zobaczyć można było także jak pracuje oflisiarka OF-300. Przeznaczono ją do wycinania desek i oflisów na różne szerokości, czyli przerabiania bocznego materiału podczas produkcji. Maszyna ta adresowana jest do producentów bali.

Wielopiła WP-500

Kolejną maszyną w ofercie firmy jest wielopiła WP-500 (produkowana od 4 lat). Na targach Amix prezentował model w wersji jednowałowej, z dolnym wałem, podobnym systemem jak wielopiła dwuwałowa, czyli z dociskami pneumatycznymi, automatycznie regulowanymi.

– Można na niej przycinać materiał niezależnie od grubości. Nie trzeba jej ustawiać na każdą grubość pryzmy. Maszyna automatycznie dostosowuje dociski do materiału – twierdzi Piotr Wieczorek. – W wielopile jednowałowej mamy mniejszą wysokość cięcia, maksymalnie 150 mm, a piła dwuwałowa występuje w dwóch wersjach, gdzie wysokość cięcia wynosi do: 170 mm lub 220 mm. Wydajność jest podobna, ale przy pile jednowałowej powstaje więcej trocin.

Jak mówi właściciel firmy, preferencje odnośnie jedno-czy dwuwałowej piły są różne. Część klientów wybiera opcję jednowałową, bo nie powstaje tu tzw. ząbek, który czasem zaznacza się przy dwuwałowej. Model jednowałowy jest odpowiedzią na potrzeby rynku i klientów.

Łuparka ŁP-450E

Nowy model łuparki do drewna kominkowego zaprezentowany na wystawie, z mniejszymi parametrami i niższą ceną, to łuparka ŁP-450E. Przecina ona drewno o maksymalnej średnicy do 45 cm oraz rozłupuje na 2, 4 i 6 części. Elementem tnącym pilarki jest piła łańcuchowa napędzana silnikiem hydraulicznym.

Reklama



Spotkania z kontrahentami

Amix od wielu lat gości na kieleckich targach.
– Wystawiamy się każdego roku, poza czasem pandemii – mówi właściciel firmy. – To wydarzenie, podczas którego można nawiązać kontakty z nowymi klientami i podtrzymać dotychczasowe, ponieważ wielu naszych stałych odbiorców regularnie odwiedza targi Las-Expo. Zapytania dotyczyły głównie traka PT-100 oraz wielopiły. Z tą ostatnią maszyną weszliśmy na rynek stosunkowo niedawno, stąd wielu klientów nie wiedziało, że mamy ją w ofercie.



Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Södra Wood zmienia strukturę przemysłową, aby wzmocnić konkurencyjność

Rynek produktów drzewnych

Dodane:

/

Södra Wood

Södra Wood wprowadza zmiany w swojej strukturze przemysłowej, aby dalej wzmacniać swoją konkurencyjność. Jednakże klienci na Polskim rynku nie muszą obawiać się tych zmian.

Jednym z elementów strategii szwedzkiego koncernu jest konsolidacja produkcji w większych tartakach, co ma na celu osiąganie korzyści skali. W ostatnich latach rynek drzewny na świecie i w Polsce intensywnie się przekształca, a zmiany zmuszają do podjęcia kroków w celu zwiększenia efektywności produkcji.

Firma ogłosiła plany zamknięcia mniejszych jednostek i przeniesienia produkcji do większych, co wiąże się z inwestycjami w rozwój zakładów. Zmiany te mają na celu nie tylko poprawę efektywności i innowacyjności w całym łańcuch dostaw, ale także redukcję śladu węglowego, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju firmy.

W celu wzmocnienia i zabezpieczenia długoterminowej konkurencyjności Södra w sierpniu 2024 roku zamknie jednostki produkcyjne w Åtvidaberg i Ramkvilla. Zakład w Klevshult zostanie przekształcony w jednostkę przetwórczą. nakierowaną na procesy strugania, a działalność tartaku zostanie wygaszona. Część zakładu Södra w Torsås zostanie zamknięta, a pozostała część wystawiona na sprzedaż. Jednakże te zmiany w strukturze produkcyjnej nie wpłyną znacznie na dostępność materiału na Polskim rynku. Zgodnie z naszymi ustaleniami i zapewnieniami ze strony szwedzkiej, zmiany w strukturze nie wpłyną znacznie na Polski rynek.

Dotychczasowa produkcja z zakładu w Ramkvilla zostanie przeniesiona do tartaku w Långasjö, dzięki czemu będziemy mogli nadal dostarczać klientom te same ilości tarcicy. Ponadto zwiększy się też produkcja i dostępność drewna konstrukcyjnego C24 o grubości 60mm w tartaku w Långasjö. Dla nas to dobra informacja, ponieważ dzięki temu klienci będą mogli łączyć w jednym zamówieniu drewno konstrukcyjne C24 w grubości 45mm i 60mm z tego samego miejsca załadunku.

Zmiany w jednostkach produkcyjnych w Åtvidaberg, Klevshult oraz Torsås nie będą miały odczuwalnego wpływu na naszą działalność – zapewnia Bartosz Golak, dyrektor handlowy w Sodra Polska.

Södra Wood zapewnia wsparcie dla pracowników dotkniętych restrukturyzacją i podkreśla swoje zaangażowanie w przyszły rozwój, zarówno firmy, jak i całej branży.



Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Innowacje są kluczem do sukcesu

Trak-Met z Biskupca podbija rynek

Dodane:

/

Profesjonalnie i kompleksowo – taka jest dewiza firmy Trak-Met, oferującej rozwiązania zarówno dla dużych, jak i małych przedsiębiorców w których działalności występuje pozyskiwanie tarcicy z drewna okrągłego. W swojej ofercie producent posiada przede wszystkim traki taśmowe – mobilne i stacjonarne, a także podajniki, ostrzarki pił taśmowych oraz łuparki.

Trak-Met, działający na rynku od 1997 r. jest jednym z głównych europejskich producentów pilarek taśmowych. Przedsiębiorstwo, z siedzibą w Biskupcu, ma przedstawicieli w 16 krajach. Czemu zawdzięcza sukces?

– Profesjonaliści z branży tartacznej i meblarskiej cenią sobie niezawodne maszyny, które umożliwiają bardzo precyzyjne i wydajne cięcie drewna – mówi Zbigniew Skillandat, właściciel firmy Trak-Met, produkującej traki taśmowe, które cieszą się coraz większym uznaniem zarówno w Polsce, jak i za granicą. – Nasz sukces zawdzięczamy ciągłemu rozwojowi i stosowaniu najnowszych technologii.

Własne pomysły, europejska jakość

Firma ma własny dział konstrukcyjno-technologiczny, co pozwala jej na wprowadzanie autorskich innowacji. Specjaliści wykorzystują zaawansowane narzędzia projektowania, dzięki czemu są konkurencyjni na europejskim rynku. Co ważne, maszyny Trak-Metu zawierają komponenty wyłącznie renomowanych, światowych producentów, co przekłada się na wysoki poziom bezpieczeństwa, wydajności i niezawodności.
– Dzięki innowacjom nasze traki taśmowe są doceniane nie tylko za jakość wykonania i precyzję cięcia drewna, ale za cechy coraz bardziej istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy – podkreśla Zbigniew Skillandat. – W dobie rosnących cen energii i kosztów pracy energooszczędność i łatwość obsługi sprzętu nabierają szczególnego znaczenia w prowadzeniu działalności.

Wyznaczamy STANDARD-y

Jedną z najbardziej innowacyjnych maszyn jest przemysłowy trak taśmowy TTS-1200/60 STANDARD.
W 2019 r. został on nagrodzony Złotym Medalem na Międzynarodowych Targach Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA. Trzy lata później, tj. w 2022 roku, otrzymał Złoty Medal i prestiżową nagrodę „Wybór Konsumentów”.
Trak TTS-1200/60 sprawdza się w obróbce dużej ilości drewna kłodowego. Zastosowano w nim taśmę tnącą, która nie wymaga walcowania. Sprzęt wydajnością i jakością piłowania nie ustępuje znacząco dużym trakom szerokotaśmowym, w których zamontowano taśmę o szerokości 100 mm, jednak koszty jego eksploatacji są dużo niższe.

Innowacje w traku

Wśród nowoczesnych rozwiązań traka TTS-1200/60 jest oryginalnie zaprojektowana osłona czołowa, która zapewnia większą sztywność głowicy tnącej. Maszyna ma także bezpaskowe koła prowadzące o średnicy 800 mm, które gwarantują długotrwałe użytkowanie brzeszczotu. Z kolei brzeszczot ma 60 mm szerokości, ostrze stellitowe i podziałką zęba co 25 mm, co zapewnia wydajność dochodzącą nawet do 40 m sześciennych drewna na 10 godzin pracy.

Dwustronne, chłodzone emulsją ślizgi prowadzące zmniejszają tarcie podczas piłowania, co wpływa na mniejszy hałas, niższe zużycie energii i wyższą prędkość skrawania.

Dokładność i wydajność

Napęd głowicy jest dwustronny i łańcuchowy, dzięki falownikowi ze sterownikiem ISP-F12 uzyskano precyzyjne pozycjonowanie. Dokładność pomiaru piłowanego drewna może wynosić nawet 0,2 mm. Wydajna hydraulika z możliwością przestawiania narzędzi ułatwia manewrowanie dużymi kłodami o wadze do 5 ton. Przesuwna, bramowa głowica tnąca oparta jest na precyzyjnie szlifowanych prętach. Operator steruje urządzeniem z wolnostojącego pulpitu, który jest zintegrowany z hydrauliką. Podtorze traka wykonano z mocnych, dwustronnie podpartych profili zamkniętych, a poprzeczne podpory zastąpiono obrabianymi na laserze CNC płytami stalowymi. To zwiększa stabilność traka i eliminuje gromadzenie się pod obrabianą kłodą trocin i kory.

Nie tylko dla tartaków

Trak-Met proponuje także sprzęt dla mniejszych firm, m.in. trak TTP 600 PREMIUM PLUS. Jest on dostępny w wersji stacjonarnej i mobilnej. Przyczepa z maszyną ma homologację na drogi Unii Europejskiej. To rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy zajmują się obróbką drewna także poza tartakiem.

Wersja stacjonarna sprawdzi się w zakładach przecierających kłody do 25 m sześciennych na 8 godzin.

W traku TTP 600 PREMIUM PLUS wyoblone koła prowadzące o średnicy 720 mm współpracują z taśmą tnącą o szerokości 50 mm.

Wykonanie na kołach bieżni typu PK, którą ściśle wypełnia pas wielorowkowy, zapobiega dostawaniu się trocin i żywicy między koła a pas, dodatkowo pas nie ulega zgniataniu. Osłona czołowa zwiększa sztywność głowicy tnącej, a koła prowadzące z bieżnią PK zapewniają precyzyjne ustawienie położenia piły.

Przekłada się to na dłuższy okres eksploatacji brzeszczotu. Głowica jest napędzana dwustronnie, łańcuchowo.

Trak jest wyposażony w sterownik z falownikiem, który zapewnia dokładną regulację pomiaru piłowanego drewna z precyzją do 0,2 mm. Hydraulika o dużej wydajności ułatwia manewrowanie dużymi kłodami o wadze do 4 ton. Funkcja przestawiania narzędzi hydraulicznych zapewnia elastyczność w użytkowaniu.

Wydajność i stabilność

Konstrukcja traka została zaprojektowana z myślą o wydajności i stabilności. Podtorze wykonano z masywnych i podpartych profili zamkniętych, a podpory poprzeczne wykonano z obrabianych na laserze CNC płyt stalowych. Zapewnia to stabilność, dodatkowo podczas cięcia wyeliminowano gromadzenie się trocin, kory i odłamków drewna.

– Zakup traka może być impulsem do rozwoju oferty firmy – mówi Zbigniew Skillandat. – Nasze stacjonarne i mobilne maszyny sprawdzą się nawet w niewielkich firmach. Obróbka drewna na małą skalę to szansa na dodatkowy zarobek i pomysł na biznes.

Reklama



Czytaj dalej

Galeria

Wysokie kompetencje i ciągły rozwój to ich DNA

Z wizytą w SCM Group Polska

Dodane:

/

22-23 lutego w Suchym Lesie pod Poznaniem odbyły się Dni Otwarte Centrum Technologicznego SCM Group Polska. W trakcie tego wydarzenia, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie obrabiarek drewna, technologii cięcia, okleinowania oraz maszyn stolarskich.

Wizyta w siedzibie SCM Group Polska w Suchym Lesie była dla jej klientów nie tylko przyczynkiem do obejrzenia ciekawego show roomu z maszynami w roli głównej. Przede wszystkim stanowiła okazję do bezpośrednich rozmów ze sprzedawcami oraz technikami firmy, którzy w szczegółach wyjaśniali niuanse związane z prezentowanymi technologiami. Z perspektywy naszej redakcji takie doświadczenie również jest niezwykle cenne, także pod kątem możliwości zebrania unikalnych informacji o rynku drzewnym i meblarskim.

Show Room w centrum uwagi

Wśród atrakcji czekających na gości znalazły się prezentacje najnowszych modeli maszyn, które usprawniają procesy produkcji w branży obróbki drewna. Jednym z głównych punktów programu był pokaz możliwości przemysłowej okleiniarki Stefani X, która umożliwia oklejanie wąskich płaszczyzn pod kątem 45 stopni. Ponadto, zaprezentowano model okleiniarki Olimpic 500, dedykowany dla średnich przedsiębiorstw, również posiadający tę innowacyjną funkcję.

Uczestnicy mieli okazję śledzić proces rozkroju surowca na pile panelowej Gabbiani S115, a następnie obserwować, jak elementy trafiają na różne modele okleiniarek, począwszy od mniejszych Olimpic 300, aż po przemysłową okleiniarkę Stefani.

Ponadto podczas Dni Otwartych SCM Polska zaprezentowała obróbkę płyt drewnopochodnych na zaawansowanych maszynach CNC, takich jak Morbidelli X200 i CX110. Nie zabrakło również tradycyjnych maszyn do obróbki drewna, takich jak centra obróbcze, frezarki, wyrówniarki, czy strugarki.

Oferta partnerów

Aby zapewnić pełen wgląd w proces produkcji mebli, SCM Polska zaprosiła do udziału firmy partnerskie, takie jak REHAU, LCM, Jowat i wiele innych. Ponadto, eksperci z PKO Leasing byli dostępni na miejscu, aby przedstawić atrakcyjne oferty finansowania inwestycji. Firma LignumSoft zaprezentowała swoje intuicyjne, modułowe oprogramowanie do zarządzania projektowaniem, produkcją oraz sprzedażą mebli.

Wśród innych partnerów wydarzenia warto wymienić ITA TOOLS, które zademonstrowało swoje innowacyjne narzędzia, oraz Imas, specjalizujące się w rozwiązaniach z zakresu instalacji odpylania.

Dni Otwarte SCM Polska to nie tylko prezentacje maszyn, ale także okazja do nawiązania bezpośrednich kontaktów handlowych oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów w branży.

DNA SCM Group Polska

Podczas naszego pobytu w siedzibie firmy gościł nas Andrea Santi, członek zarządu i dyrektor SCM Group Polska, który działa w firmie SCM od 11 lat. Jak mówi, przez ten czas w polskim oddziale przedsiębiorstwa zaszły znaczące zmiany, chociażby pod względem rozbudowy sprzedaży, czy zaplecza serwisowego.

W ciągu ostatnich pięciu lat polski rynek stał się dla Grupy SCM jednym z czołowych odbiorców technologii obróbki drewna i produkcji mebli, zarówno w zakresie małych firm, jak i odbiorców przemysłowych, produkujących na dużą skalę. Jak wynika z doświadczenia firmy – struktura jej odbiorców w Polsce cały czas ewoluuje. – Przez ostatnie lata przybyło nam bardzo dużo klientów chociażby z branży producentów stolarki otworowej (okna i drzwi), a także producentów domów drewnianych. Jest tam bardzo duży potencjał, ponieważ do tej pory były to małe firmy, gdzie większość pracy wykonywana była ręcznie lub za pomocą maszyn używanych. Konkurencja na rynkach zagranicznych przyniosła trend zmierzający do automatyzacji za pomocą nowoczesnych maszyn – mówi Adrea Santi.

Nie da się ukryć, że branża meblarska w Polsce, po czasie dynamicznych wzrostów w latach 2021-2022 boryka się ze spadkami. Niemniej jednak, jak przyznaje Santi, wśród klientów SCM Group Polska są przedsiębiorstwa, które radzą sobie nawet lepiej niż we wspomnianym okresie hossy. Jest to uzależnione od rynku na jakim działają, gdzie eksportują.

Niezależnie od profilu firmy oraz jej kondycji – rynek wyczuwalnie wywiera presję na ceny oferowane przez producentów maszyn. Dlatego od ponad dwóch lat SCM Group proponuje te same cenniki dla rynku polskiego, mimo inflacji oraz innych czynników uzasadniających ewentualne podwyżki.

Dzięki takiej elastyczności firma bierze udział w wielu ciekawych projektach. – Mogę wspomnieć, że obecnie realizujemy duży projekt dla dużego producenta drzwi. Wg założeń powinien on się zakończyć uruchomieniem całego parku maszynowego do końca br. – mówi Santi. Firma jest w stanie realizować różnej wielkości projekty, również te bardzo zaawansowane, dzięki wsparciu zaawansowanego działu konstrukcyjnego we Włoszech. – Mamy wysokiej jakości techników i jesteśmy w stanie szybko reagować na całym świecie. – dodaje.

Dni Otwarte w siedzibie SCM Group Polska były momentem na odświeżenie wiedzy oraz kontaktów i po tej wizycie pozostało pozytywne wrażenie. Należy jednak wspomnieć, że show room w Suchym Lesie jest otwarty dla klientów przez cały rok.

scm

www.scmwood.com
+48 61 651 47 95

Reklama



Czytaj dalej

Ostatnio dodane

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).