Szybciej, sprawniej i taniej
– Konkurencyjny rynek zakłada rywalizację, dlatego chcemy, aby procesy obróbcze przebiegały jeszcze szybciej, sprawniej i taniej. Oczekujemy większej wydajności, więc wciąż pracujemy nad optymalizacją i zwiększeniem efektywności procesów produkcji. W ich usprawnieniu pomogą nam właściwie dobrane narzędzia – zapewnia Dariusz Kozak, właściciel firmy Polcomm.
Możliwości produkcyjne firmy, w połączeniu z odpowiednim zapleczem programistycznym do projektowania i konstrukcji narzędzi, pozwalają na sprawną realizację produkcji wyrobów opracowanych pod potrzeby klienta. Dokładność, wydajność oraz konkurencyjność cenowa to podstawowe kryteria dla wielu przedsiębiorstw, których realizacja jest kartą przetargową, aby pozyskać wartościowe zlecenia. Odpowiedzią na te trzy podstawowe kryteria są efektywniejsze narzędzia. Te gwarantujące lepsze efekty są z diamentowymi ostrzami.
Nasadzane frezy profilowe z ostrzami PCD
– Największą popularnością w naszej ofercie cieszą się nasadzane frezy profilowe z ostrzami PCD. Popularne są też rozwiązania o modułowej budowie, umożliwiającej wykonywanie bardzo skomplikowanych profili, ze zmienną geometrią ostrzy zapewniającą obrabianie materiałów z okleinami bez wyrwań oraz do profili, gdzie wymagana jest bardzo wysoka jakość obrabianej powierzchni – mówi Iwona Paczuska z działu marketingu firmy Polcomm.
Diamentowe ostrza spełniają wysokie wymagania, jakie obowiązują w najnowszych trendach obróbczych. Cechują się wysoką odpornością na ścieranie i obciążenia dynamiczne. Narzędzia te w przemyśle drzewnym stosowane są do obróbki drewna litego twardego i egzotycznego oraz materiałów drewnopochodnych, takich jak MDF, sklejka, płyty: OSB, wiórowa laminowana, wiórowa surowa lub okleinowana folią finish i melaminą. Narzędzia w wersji diamentowej sprawdzają się przy obróbce materiałów trudnoobrabialnych, które często zawierają zanieczyszczenia.
Wyjątkowy diament polikrystaliczny
Dzięki bogatemu doświadczeniu przedsiębiorstwo wybrało również gatunek diamentu polikrystalicznego, który sprawdza się przy obróbce drewna miękkiego. Wśród wielu zalet narzędzi z ostrzami PCD, to ich żywotność spowodowała szybki wzrost ich popularności na rynku. Czas pracy narzędzia diamentowego przy produkcji długich serii produkcyjnych jest dłuższy niż narzędzia z węglika spiekanego.
– Choć są to droższe rozwiązania, to jego cenę powinniśmy odnosić do kosztu wyprodukowania detalu. Przy produkcji elementu skrzydła drzwi klient przez cały czas (np. na dwóch zmianach) pracuje tym samym zestawem narzędzi z ostrzami PCD. Po tym okresie narzędzia trafiają do regeneracji. Standardowo diamentowe jest ostrzone ośmiokrotnie. W tym przypadku zakup narzędzia z jego kosztami regeneracji rozłożą się prawdopodobnie na osiem lat produkcji. Dla producentów istotne są wydajność i jednostkowy koszt obróbki. Koszt nominalny zakupu specjalistycznego narzędzia musi zwrócić się w trakcie wydajnej i jakościowo lepszej produkcji – twierdzi Dariusz Kozak.
Nietypowe wymagania czy skomplikowany proces to nie problem
Polcomm cieszy się dużym uznaniem wśród specjalistów na rynku. Wielu klientów trafia do firmy z polecenia. Kiedy mają problem, to firma stara się znaleźć rozwiązanie, nawet jeśli mają nietypowe wymagania czy skomplikowany proces.
– Jednym z takich przykładów jest nóż do toczenia z wymiennym ostrzem diamentowym. Producent nóg do stołu z płyty HDF początkowo używał noży z wlutowanym ostrzem HSS. Niestety to narzędzie miało niską wydajność i bardzo szybko się tępiło. Płyta HDF charakteryzuje się bowiem dużą twardością i podwyższoną gęstością. Oczywistym wydawało się tu zastosowanie narzędzia diamentowego. Nasza firma zaprojektowała nóż z wymiennym diamentowym ostrzem. Jest to rozwiązanie niespotykane na rynku. Nóż przeznaczony do toczenia nóg jest w ciągłym użyciu, a jego wydajność jest kilkudziesięciokrotnie wyższa niż pierwotnie stosowanego narzędzia. Klient jest zadowolony, a my mamy w portfolio kolejne rozwiązanie narzędziowe – zapewnia Iwona Paczuska.
Wiertło puszkowe PCD o niskim oporze skrawania do produkcji mebli
Innym produktem, który odniósł sukces, jest wiertło puszkowe PCD wykorzystywane do produkcji mebli z płyty komórkowej ze wstawkami płyty wiórowej. Jeden z największych producentów mebli zwrócił się do Polcommu z określonym celem. Oczekiwał rozwiązania, które wykona minimum osiem tysięcy otworów. Meble produkowane były z płyty komórkowej ze wstawkami płyty wiórowej, a problemem podczas obróbki było wyrywanie wstawek tej płyty. Przy użyciu standardowych wierteł z diamentowym ostrzem powstawały duże opory skrawania, których nie wytrzymywała spoina klejowa. Z kolei wiertła z węglikiem spiekanym, wykazujące niskie opory skrawania, cechowały się niską wydajnością. Żadne z tych rozwiązań nie było satysfakcjonujące dla przedsiębiorstwa.
– Nasi konstruktorzy opracowali geometrię wiertła z ostrzami z diamentu polikrystalicznego, gdzie jedynie element stabilizujący ruch obrotowy wiertła wykonany został z węglika spiekanego. Ważne w tym narzędziu jest to, że zastosowaliśmy podwójną liczbę nacinaków o specjalnej geometrii i rozdzielacz wióra na powierzchni czołowej. Uzyskaliśmy narzędzie o niskich oporach skrawania, zapewniające tym samym lepszą wydajność. Szczególną zaletą jest wysoka jakość krawędzi otworu w materiałach z różnorodną okleiną. To rozwiązanie, które trzykrotnie przekroczyło oczekiwania klientów w zakresie liczby wykonywanych otworów – opowiada właściciel firmy.
Przedsiębiorstwo przygotowało wiertło puszkowe o jedynej w Europie geometrii ostrza oraz technologii wykonania; rozwiązanie to zostało opatentowane.
Głowice na noże wymienne z możliwością dowolnego ustawienia
Poza narzędziami diamentowymi dużą popularnością cieszą się również głowice na noże wymienne. Producent oferuje różne warianty wykonania takiego narzędzia. Dostępne są głowice trzpieniowe i nasadzane, proste lub profilowe, z wymiennymi nożami HSS lub HM. Sam korpus narzędzia może być wykonany ze stali lub stopów lekkich, a system mocowania na tulei mechanicznej lub hydro.
– W zależności od potrzeb klienta dobieramy optymalne rozwiązanie. Proces obróbki realizowany jest przez noże wymienne. Daje to możliwość samodzielnej wymiany w każdym momencie, a drugi zestaw noży gwarantuje ciągłość produkcji. Wymienne noże stwarzają możliwość ich ustawienia pod dodatnim lub ujemnym kątem, symetrycznie lub asymetrycznie oraz pozwalają na określenie jednego lub więcej poziomów obróbki przez ten sam korpus głowicy. Popularne są nasadzane głowice aluminiowe na noże wymienne HM do obróbki drewna litego i klejonego, przeznaczone do formatowania i wyrównywania powierzchni, jak również głowice trzpieniowe na wymienne noże HM przeznaczone do szprosów okiennych – wymienia Iwona Paczuska.
Alternatywa dla nabywców frezów
Producent proponuje też w tym zakresie rozwiązanie z nożami wymiennymi z diamentowym ostrzem. Głowica nasadzana prosta na noże wymienne PCD przeznaczona jest do frezowania powierzchni bocznych w materiałach drewnopochodnych. Narzędzie to stanowi alternatywę dla dotychczasowych nabywców frezów nasadzanych prostych z lutowanymi ostrzami diamentowymi. Wybierając to rozwiązanie, zyskujemy wysoką wydajność i cichszą pracę. Lekki, aluminiowy korpus zmniejsza wibracje głowicy i znacznie redukuje poziom hałasu generowanego podczas pracy. Mała masa narzędzia zapewnia mniejsze obciążenie wrzeciona, a innowacyjna konstrukcja korpusu i zoptymalizowana geometria diamentowych ostrzy przekładają się na cichą
i stabilną pracę maszyny. Jeden z największych producentów mebli przy użyciu tej głowicy przygotowuje obrzeża blatów pod oklejenie. Dla tego klienta jednym z ważniejszych aspektów jest obniżanie poziomu hałasu. Przy tej operacji, gdzie obrzeże wykonane jest z płyty wiórowej połączonej z płytą HDF, poziom hałasu został obniżony o 8 decybeli. To odczuwalna różnica, która poprawia komfort pracy. Cichsza praca w połączeniu z wysoką wydajnością i idealną jakością obrzeża pod okleinowanie przynosi wymierne oszczędności.
Wydajna i oszczędna eksploatacja narzędzia
W głowicy zastosowano unikatowy system mocowania wymiennych noży skrawających. Korpus wielokrotnego użytku oraz możliwość łatwej wymiany noży PCD gwarantują użytkownikom wydajną i oszczędną eksploatację narzędzia. Głowicę charakteryzuje wydłużona żywotność, stabilność i wysoka jakość obrabianych powierzchni. Producenci mebli korzystający z tej technologii otrzymują doskonałe rozwiązanie przeznaczone do obróbki płyt przed okleinowaniem.
– Poza jednostkowymi zamówieniami narzędzi najczęściej realizujemy duże zamówienia do całych linii produkcyjnych. Wówczas projektujemy i produkujemy wiele narzędzi, co jest poprzedzone dokładnym wywiadem
u klienta, aby jak najlepiej dobrać rozwiązania narzędziowe. Profil działalności generuje określone grono odbiorców. Są to najczęściej firmy z wysoką świadomością techniczną, stawiające przed producentami narzędzi wyzwania, którzy nie zadowolą się katalogowymi rozwiązaniami. Obniżka kosztów i maksymalizacja wydajności – to główne cele, jakie przyświecają producentom w ostatnich latach, niezależnie od branży – komentuje właściciel firmy.
Wysoki stopień zaawansowania i dokładności
W zakładach obróbki drewna spotkać można nowoczesne i zautomatyzowane linie o wyższych wydajnościach. Wysoki stopień zaawansowania i dokładności powoduje, że warto zdecydować się na zindywidualizowane rozwiązania w zakresie narzędzi.
– Tu sprawdzają się tacy producenci jak my, oferujący odpowiednio dobrane rozwiązania, dla których priorytetem jest wyprodukowanie precyzyjnych narzędzi o wydłużonym okresie użytkowania. Rachunek ekonomiczny przekonał już wielu czołowych producentów mebli, okien, drzwi i podłóg, że warto współpracować z prężnie działającą firmą Polcomm – podsumowuje Iwona Paczuska.