Podczas tegorocznych targów DREMA na stoisku PPUH Dariusz Prochera został zaprezentowany cały wachlarz produktów firmy. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak linia olejowa LO-400, która zadedykowano producentom deski podłogowej. Maszyna ta doskonale sprawdza się zarówno w przypadku olejowania desek o charakterze rustykalnym, jak i desek płaskich.
Dariusz Prochera, właściciel firmy na targach DREMA 2016:
– Z tegorocznych targów DREMA jesteśmy bardzo zadowoleni. Pierwsze trzy dni były bardzo dobre, natomiast ostatniego dnia nastąpiło wyciszenie. Na stoisku firmy zaprezentowaliśmy wachlarz naszych maszyn i urządzeń. Dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających cieszyły się nasze produkty, między innymi: szlifierka SPS2 1350DKC do szerokich płaszczyzn, służąca przygotowaniu elementów drewnianych, MDF, frontów meblowych, łóżek dziecięcych itd. Maszyny te są wykonywane w różnych konfiguracjach szerokości oraz wyposażeniu w poszczególne agregaty szlifierskie, włącznie z odpylaniem, w zależności jak ma wyglądać efekt finalny obrabianego produktu. Klienci, którzy odwiedzili nasze stoisko, pytali głównie o to, jaka jest ich wydajność pracy oraz efekt działania. Największym jednak zainteresowaniem cieszyła się linia do olejowania deski podłogowej LO-400, maszyna kierowana do producentów deski podłogowej.
W tym sektorze bardzo dobrze się odnaleźliśmy, ponieważ nasze sekcje rozcierające przewyższają konkurencję m.in. z: Niemiec, Włoch, Danii czy Holandii zarówno jeśli chodzi o cenę, jak i wykonanie, a także działanie. Poza tym na targach zaprezentowaliśmy również szereg naszych maszyn do uzyskania efektu tzw. „starego drewna”. Wśród zwiedzających targi dominowali głównie klienci krajowi. Zagranicznych było niewielu, przeważnie z Ukrainy.
Linia olejowa LO-400
Standardowa linia składa się z walcowej nakładarki WN-450 oraz przenośnika taśmowego, na którym zamontowane są jednostki rozcierające. Walcowa nakładarka oleju/wosku ma za zadanie równomierne nanoszenie czynnika na powierzchnię drewna, a jednostki rozcierające odpowiadają za jego roztarcie i ujednolicenie powierzchni. Walec maszyny posiada innowacyjny system szybkiej wymiany wałów i pozwala na olejowanie elementów o maksymalnej grubości 100 mm. Sterowanie całą linią odbywa się z poziomu skrzynki sterowniczej lub pulpitu dotykowego.
Do desek rustykalnych i płaskich
– W przypadku olejowania desek podłogowych o charakterze rustykalnym, posiadających fazę z dwóch lub czterech stron, przeznaczone są wały z odpowiednio miękkiej gumy, które umożliwiają naniesienie czynnika w głąb struktury i na fazę. Z kolei w przypadku deski płaskiej sprawdzi się wał nakładający z twardszej gumy.
Przenośnik taśmowy w linii porusza się z prędkością regulowaną płynnie w zakresie 5,5 – 35 m/min. Opcjonalnie istnieje też możliwość zamontowania systemu podciśnienia taśmy vacuum (system sprawdza się przy drobnych elementach, np. parkiet – mówi Dariusz Prochera.
Linia ma zainstalowane zabezpieczenia, takie jak: wyłączniki awaryjne grzybkowe (przedni, tylny), wyłączniki krańcowe wszystkich jednostek rozcierających oraz wyłącznik główny. Przenośnik taśmowy wyposażony jest w następujące jednostki rozcierające, decydujące o finalnym wyglądzie podanego materiału.
– Pierwsze dwie jednostki rozcierające o kształcie talerzowym typu szczotka/pads mają za zadanie równomierne roztarcie czynnika na powierzchni deski. Mogą tam być zamontowane szczotki rozcierające z włosia lub pads z włókniny obojętnej lub ściernej. Zadaniem szczotek wałowych (cylindrycznych) jest dokładne ujednolicenie powierzchni i dodatkowe roztarcie oleju wzdłuż struktury drewna, w szczególności gdy stosowane są oleje/woski kolorowe, na przykład z dodatkiem pigmentu bieli – wyjaśnia Dariusz Prochera i dodaje:
– W zależności od rodzaju i gęstości oleju lub wosku stosowane są różne rodzaje włosia, a prędkość każdej jednostki jest regulowana płynnie w zakresie od 100 do 450 obr./min. Użytkownik ma możliwość regulacji kąta pochylenia szczotki do +/–15° w stosunku do taśmy transportera. Jednostki rozcierające zostały wyposażone w systemy szybkiego montażu i demontażu oraz odczytu poziomu pracy, co wpływa na komfort, funkcjonalność, bezpieczeństwo, przyśpiesza obsługę maszyny przy różnych procesach technologicznych. W profesjonalny sposób służymy pomocą i doborem odpowiedniej ilości narzędzi jednostek rozcierających pod indywidulane potrzeby klienta. Zapewniamy materiały eksploatacyjne, pady, szczotki oraz posiadamy kontakt z firmami produkującymi m.in. oleje, woski czy bejce.
Dane techniczne linii olejowania LO-400
Walcowa nakładarka oleju:
– nakładanie górnym walcem,
– szerokość robocza (walców) 460 mm,
– maks. grubość elementów 100 mm,
– średnica wałków nakładających 120 mm,
– system szybkiej wymiany wałów,
– prędkość obwodowa wałków regulowana falownikiem w zakresie 5,5 – 35 m/min,
– moc zainstalowana 0,55 kW,
– poziom roboczy 880 ± 30 mm,
– zabezpieczenia: wyłącznik awaryjny grzybkowy, wyłącznik główny, wyłącznik magnetyczny wałów, wyłącznik kolanowy.
Przenośnik taśmowy:
– długość robocza 6000 mm,
– szerokość robocza (taśmy) 450 mm,
– prędkość taśmy regulowana falownikiem w zakresie 5,5 – 35 m/min,
– moc przenośnika 0,75 kW,
– system podciśnienia taśmy transportowej vacuum – opcja,
– poziom roboczy 880 mm,
– zabezpieczenia – wyłączniki awaryjne grzybkowe (przedni, tylny), wyłącznik główny.
Jednostki rozcierające, zamontowane na przenośniku taśmowym:
a) dwie jednostki rozcierające o kształcie talerzowym (średnica 400 mm), gdzie można zamontować szczotki rozcierające z włosia o różnej twardości lub pad z włókniny obojętnej lub ściernej;
– prędkość obrotowa płynna od 100 do 450 obr./min,
– kierunek obrotu jednostek talerzowych lewo/prawo,
– moc jednej jednostki 1,5 kW,
– zabezpieczenia – wyłączniki krańcowe,
b) jednostka rozcierająca ze szczotkami cylindrycznymi o różnej twardości włosia;
– prędkość obrotowa płynna od 100 do 500 obr./min,
– kierunek obrotów wału szczotkowego: współbieżne, przeciwbieżne,
– możliwość ustawiania jednostki pod kątem do taśmy transportera,
– szybka wymiana szczotek,
– możliwość zastosowania szczotki ściernej, np. szlifowanie międzyoperacyjne,
– szerokość robocza 400 mm,
– moc 0,55 kW,
– zabezpieczenie: wyłącznik krańcowy,
– zgodność z normami bezpieczeństwa CE.