Connect with us

Wydarzenia

Södra: wynik pierwszego kwartału zgodny z oczekiwaniami

Skandynawskie drewno trzyma się mocno

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny
Mimo dramatycznie zmienionych warunków rynkowych związanych z pandemią COVID-19, wskaźniki produkcji w zakładach Södra, osiągnięte w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, pozostały wysokie i stabilne. Fot. Södra

Kolejna firma z czołówki skandynawskich przedsiębiorstw branży drzewnej opublikowała dane finansowe za I kwartał 2020r. Jak poinformował zarząd Södry, pomimo spadku sprzedaży o 12 proc. i obniżenia rentowności, na wyniki początku roku nie miał wpływu koronawirus.

Opr. (al)

Mimo dramatycznie zmienionych warunków rynkowych związanych z pandemią COVID-19, wskaźniki produkcji w zakładach Södra, osiągnięte w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, pozostały wysokie i stabilne. Skonsolidowane przychody w tym okresie sięgnęły 5,576 mld koron szwedzkich (ok. 574 mln dolarów), co oznacza spadek o 12 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Zysk operacyjny był niższy niż w ubiegłym roku i wyniósł 227 mln koron (ok. 23,4 mln dolarów). Jak podkreśla zarząd spółki, spadek rentowności wynikał z niższych poziomów cen ścieru drzewnego i tarcicy. Wynik odpowiada marży operacyjnej wynoszącej 4 proc. Zwrot z zaangażowanego kapitału to również 4 proc.

– W wyniku globalnego rozprzestrzeniania się COVID-19 warunki działania zmieniły się dramatycznie pod koniec pierwszego kwartału. Firma podjęła wiele kroków w celu ochrony zdrowia swoich pracowników, klientów i dostawców, ale także wszelkich innych, z którymi mamy kontakt. Spowolnienie gospodarcze, trwające od 2019 r., zostało zastąpione ogólnym spadkiem podaży i popytu z powodu COVID-19. Jego konsekwencje są obecnie trudne do przewidzenia. Niemniej wynik pierwszego kwartału był zgodny z oczekiwaniami.

Popyt na podstawowe produkty Södra był korzystny. Jednak ceny ścieru drzewnego i tarcicy pozostawały w minionym kwartale na niskim poziomie, choć nieco wyższe na koniec kwartału w porównaniu z początkiem roku – informuje Peter Karlsson, pełniący funkcję prezesa i dyrektora generalnego Södra.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Komentarze

Wydarzenia

Międzynarodowe Targi Obróbki Drewna i Metalu LUBDREW & METALL w Lublinie już w październiku!

Targi w Polsce

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny
Wydarzenie jest okazją do zapoznania się z nowościami w branży obróbki drewna i metalu i szansą na sprawdzenie maszyn podczas ich pracy. Fot. Targi Lublin SA

W dniach 2-4 października 2020 roku w Targach Lublin SA (Lublin, ul. Dworcowa 11) odbędzie się IX edycja Międzynarodowych Targów Obróbki Drewna i Metalu LUBDREW & METALL. Wystawa jest kontynuacją rozpoczętego w 2011 roku najważniejszego branżowego wydarzenia w Polsce Wschodniej. Tematem wiodącym będą nowoczesne technologie w branży drzewnej i obróbki metalu oraz trendy w meblarstwie.

opr. (red)

Kurier Drzewny

Trwające trzy dni spotkanie stwarza szerokie możliwości nawiązania kontaktów biznesowych oraz wymiany doświadczeń i informacji. Fot. Targi Lublin SA

Dla kogo?

LUBDREW & METALL to jedyna inicjatywa mająca na celu prezentację firm działających w sektorach drzewnym oraz metalowym w tym regionie kraju. To właściwe miejsce do spotkań producentów mebli, właścicieli i pracowników składów drewna, zakładów obróbki drewna, stolarskich czy parkieciarskich, a także przedstawicieli wszystkich kluczowych sektorów przemysłu oraz korporacji (motoryzacyjnych, maszynowych, transportowych i specjalistycznych).

 

Dlaczego warto?

Targi te to wydarzenie, które jest nie tylko okazją do zapoznania się z nowościami w branży obróbki drewna i metalu, ale przede wszystkim szansą na sprawdzenie maszyn podczas ich pracy. Trwające trzy dni spotkanie stwarza szerokie możliwości nawiązania kontaktów biznesowych oraz wymiany doświadczeń i informacji.

 

Co nowego?

W tym roku, poza firmami oferującymi produkty i usługi w zakresie obróbki drewna, na targach zaprezentują się także wystawcy specjalizujący się w obróbce metali. Wśród produktów prezentowanych w strefie obróbki drewna znajdą się m.in.: maszyny i urządzenia do obróbki drewna i przemysłu meblarskiego, oprogramowanie, materiały, chemikalia, komponenty i akcesoria oraz narzędzia ręczne i elektronarzędzia. Z kolei strefa obróbki metali obejmie m.in.: maszyny, urządzenia i technologie do obróbki metali, obrabiarki CNC, oprzyrządowanie technologiczne obrabiarek, wycinarki laserowe, przecinarki plazmowe, wykrawarki, prasy krawędziowe czy narzędzia precyzyjne.

 

Zasady wstępu

Wstęp jest bezpłatny dla zwiedzających osób z branży po rejestracji za pośrednictwem strony internetowej.

Międzynarodowe Targi Obróbki Drewna
i Metalu LUBDREW & METALL

2 października 2020 r. godz. 12.00 – 18.00
3 października 2020 r. godz. 10.00 – 18.00
4 października 2020 r. godz. 10.00 – 17.00

Targi Lublin SA
Lublin, ul. Dworcowa 11
szczegóły na stronie: www.lubdrew.pl


 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Wydarzenia

Jedyna taka wystawa w Polsce

Targi dla przemysłu leśnego EKO- LAS

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny
Wydarzenia dla biznesu zaplanowane na jesień mają umożliwić zmierzenie się z wyzwaniami i wykorzystać szanse, jakie niesie ze sobą ten wyjątkowy czas. Fot. Grupa MTP

Wiedza płynąca z obserwacji rynku, nastrojów poszczególnych branż oraz doświadczenie – to filary pozwalające na zorganizowanie bezpiecznej edycji targów EKO-LAS 2020.

opr. (red)

 

Czas na wydarzenia dla biznesu

Dzięki odmrożeniu gospodarki kalendarz wydarzeń targowych zapełnił się do końca roku. Grupa MTP (Międzynarodowe Targi Poznańskie), gotowa na różne scenariusze, także w zależności od branży, już od czerwca organizuje wydarzenia na swym terenie, a także konferencje i spotkania online w nowoczesnym studiu zbudowanym przez Poznań Congress Center.

Grupa wykorzystała swoje doświadczenie oraz potencjał specjalistów i bazując na wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zaprojektowała oraz z powodzeniem wdrożyła system bezpiecznych rozwiązań i standardów. Zaowocowało to wspólną akcją Miasta Poznań, lokalnych przedsiębiorców i targów: #WracamyDoGry.

 

Wyzwania i szanse

Wydarzenia dla biznesu zaplanowane na jesień mają umożliwić zmierzenie się z wyzwaniami i wykorzystać szanse, jakie niesie ze sobą ten wyjątkowy czas.
– Konieczność tworzenia efektywnych i adekwatnych do sytuacji rozwiązań jest częścią naszej pracy, niezależnie od okoliczności.

Tak też stało się w przypadku wydarzeń targowych w roku 2020. Jesteśmy w pełni przygotowani na realizację spotkań branży w nowych standardach – bezpiecznych dla wszystkich odwiedzających targi – komentuje wiceprezes zarządu Grupy MTP Filip Bittner. Konfrontacja pozycji firmy na rynku, prezentacja kolekcji oraz podpisanie kontraktów na ich dystrybucję, spotkania i rozmowy biznesowe po wielu miesiącach – to tylko niektóre z korzyści, jakie mogą płynąć z udziału w targach.

 

Bezpieczeństwo w standardzie

Dbałość o bezpieczeństwo i komfort spotkań wystawców oraz zwiedzających – to elementarny cel, jaki zakłada zespół organizacji targów EKO- LAS 2020. Wśród najważniejszych działań, które zostały wdrożone i pozwoliły na udział w dotychczasowych wydarzeniach, są: zamieszczenie kamer termowizyjnych z pomiarem temperatury uczestników przy wejściach na tereny targowe, punkty dezynfekcji rąk oraz komunikaty o konieczności zasłaniania ust i nosa, a także zachowanie dystansu.
 
Wydarzenia organizowane przez Grupę MTP czynione są w trosce o wspólne bezpieczeństwo, rozwój biznesowych możliwości i komfort spotkań. Zapraszamy na targi EKO-LAS w dniach 11 – 13 września 2020 roku do Szklarni k. Janowa Lubelskiego. Już dziś warto kupić bilet online i zakreślić datę w swoim kalendarzu!

Fot. Grupa MTP

Kurier Drzewny

Fot.Grupa MTP

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Aktualności

Pokazy maszyn podczas pracy w samym środku lasu

Targi w Polsce

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny
Formuła targów, obejmująca demonstracje maszyn pracujących w terenie, przyciąga wielu zwiedzających. Fot. Grupa MTP

Już za miesiąc, w dniach 11-13 września w Szklarni k. Janowa Lubelskiego odbędą się Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska EKO-LAS – największe wydarzenie poświęcone branży leśnej w tej części Europy.

 

Manewry małych i dużych

Najnowocześniejszy sprzęt pokazany w działaniu gromadzi tysiące zwiedzających. Pozwala to poznać technologię z bliska oraz przeprowadzić rozmowy zakończone kontraktami. Do dyspozycji wystawców bowiem organizatorzy oddali kilkanaście powierzchni demonstracyjnych, co czyni imponujące pole do prezentacji maszyn, w tym harwesterów i forwarderów topowych marek. W ruch pójdą także rębaki, quady i pojazdy specjalistyczne. Gospodarze dają także drugą szansę maszynom używanym, które będzie można kupić od ręki.

Wiedza i procedury

Bezpieczeństwo podczas tegorocznej edycji będzie odmieniane przez wszystkie przypadki. Organizator targów, Grupa MTP, zadba o wdrożenie i przestrzeganie wszystkich wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Także w programie targów EKO – LAS przewidziano wydarzenia merytoryczne, dotyczące między innymi szkolenia z zasad BHP oraz udzielania pierwszej pomocy.
W związku z ogłoszeniem przez Komisję Europejską projektu „Green Deal 2050” (GC’ 50), w ramach targów odbędzie się Forum Biomasy.

„Bezpieczeństwo podczas tegorocznej edycji będzie odmieniane przez wszystkie przypadki. Organizator targów, Grupa MTP, zadba o wdrożenie i przestrzeganie wszystkich wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego.”

Będzie to praktyczno – naukowe forum o możliwościach użycia biomasy leśnej do wypełnienia celów klimatycznych GD’50. Takie zagospodarowanie biomasy nie tylko pozwala traktować ją jako źródło OZE, ale jako jedyne pozwala na rzeczywistą redukcję ilości CO2 w obiegu.

Misja tej imprezy to także pomysły na bezpieczniejszą i bardziej wydajną pracę w lesie. Interesujące wystąpienia oraz seminaria w programie wydarzeń każdej edycji poruszą najbardziej aktualne tematy i zmotywują do rozmów i nawiązywania współpracy wśród fachowców.

To wydarzenie obowiązkowe dla branży leśnej. Już dziś warto zabezpieczyć sobie bilet:
https://bit.ly/PRESS_KUP_BILET

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Aktualności

Jak sobie radzi fabryka MP Nidzica w trakcie kryzysu?

„Nauczyliśmy się planować produkcję z tygodnia na tydzień”

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny
MP Nidzica to rodzinna firma działająca na polskim rynku od 1996 roku. Jej produkty - sofy, narożniki czy fotele - wykonywane są ręcznie, co czyni każdy model, w pewnym sensie, niepowtarzalnym. Fot. MP Nidzica

Na pytanie, jak radzi sobie rodzinna firma z Mazur produkująca meble tapicerowane w tak trudnym gospodarczo czasie, słychać:„Nauczyliśmy się planować produkcję z tygodnia na tydzień, mamy wciąż stabilnych partnerów biznesowych i wzajemnie sobie pomagamy. Nasz zespół świadomy zagrożeń, jest jeszcze bardziej zmotywowany. Dzięki temu nie stoimy w miejscu, ale już planujemy wprowadzenie na rynek nowości”. Wykorzystując przestój z powodu epidemii, firmie udało się opracować nowy, rewolucyjny model kanapy z funkcją spania, którą będzie można samodzielnie wnieść do każdego mieszkania, błyskawicznie złożyć i dowolnie aranżować jej poszczególne elementy.

 

Kurier Drzewny

Trudna sytuacja gospodarcza wymusiła konieczność dużej elastyczności w planowaniu produkcji i codziennej pracy fabryki MP Nidzica. Fot. MP Nidzica

Produkcja wstrzymana na dwa tygodnie

Fabryka MP Nidzica pracowała normalnie do połowy marca. Potem, w obliczu epidemii, produkcja została wstrzymana na dwa tygodnie.
– Wynikało to z troski o bezpieczeństwo nas wszystkich. Wiele niepokojących informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej sprawiło, że obawialiśmy się o życie i zdrowie. Za każdym naszym pracownikiem stoją rodzina, dzieci. Nie chcieliśmy ryzykować – mówi Malwina Popławska, główny menadżer firmy. – Jednak w tym czasie szukaliśmy rozwiązań, które pomogłoby nam przetrwać w tym trudnym czasie.

Zamiast kanap maseczki ochronne

Od początku kwietnia fabryka na co dzień produkująca meble tapicerowane, zmieniła profil produkcji i zaczęła szyć maski ochronne, tak potrzebne w walce z epidemią.
– Nie było możliwości, aby zakład pracował normalnie. Liczba spływających do nas zamówień była niewystarczająca do kontynuowania produkcji na poziomie sprzed pandemii. Dlatego zaangażowaliśmy się w produkcję środków ochrony osobistej. Po pierwsze, to podstawowa rzecz, aby chronić życie i zdrowie przed zakażeniem wirusem. Wszyscy tego potrzebujemy. Ale nasi pracownicy też potrzebują pracy, więc robiliśmy wszystko, aby zapewnić im również bezpieczeństwo w tym zakresie – informuje Dariusz Popławski, właściciel MP Nidzica. – Chcieliśmy także pomóc lokalnie. Część uszytych przez nas maseczek ochronnych przekazaliśmy starostwu powiatowemu, które rozdało je potrzebującym.

Sytuacja uległa poprawie na początku maja

Od początku kwietnia przez miesiąc firma odnotowała spadek zamówień na poziomie 30 – 40 proc. Sytuacja uległa poprawie na początku maja. Było to związane z otwarciem sklepów, możliwością wyjścia z domu i obejrzenia na żywo mebla wybranego przez internet.

Kluczem jest elastyczność

Trudna sytuacja gospodarcza wymusiła konieczność dużej elastyczności w planowaniu produkcji i codziennej pracy fabryki. Od początku epidemii w zakładzie zachowywano środki ostrożności – zarówno ochrony osobistej, jak i dezynfekcję stanowisk pracy i maszyn. Nasi pracownicy to ludzie bardzo odpowiedzialni, z dużą samokontrolą, nielekceważący procedur. Rozmawialiśmy z nimi na temat bezpiecznego funkcjonowania w firmie, ale także o naszej sytuacji na rynku. Obserwowali oni też co dzieje się w ich otoczeniu, jak reagują inne przedsiębiorstwa, w których pracują ich znajomi, rodzina. Kilka czynników – m.in. zachowanie odpowiednich odległości między pracownikami, chwiejny rynek zamówień – spowodowały, że zdecydowano o pracy na jedną zmianę. Obecnie sytuacja zatrudnienia w firmie jest stabilna.

Branżowe partnerstwo i pomoc

Trudna sytuacja gospodarcza pokazała jednak, że MP Nidzica współpracuje ze stabilnymi klientami – firmami, które są dystrybutorami ich mebli. Jednak konieczne były zmiany w planowaniu produkcji. Wcześniej zamówienia komponentów do kanap i foteli – drewniane stelaże, okucia czy pianki – można było zamawiać w większych ilościach, na przyszłość. To zmniejszało koszty produkcji. Teraz menadżerowie z tygodnia na tydzień analizują zamówienia i w takim trybie planują pracę fabryki.

– Partnerzy w biznesie borykają się z podobnymi problemami, ale jesteśmy w tym razem – stwierdza Dariusz Popławski. – Klienci szukają promocji cenowych, z nami jest podobnie. Filtrujemy rynek, aby znaleźć oferty, które zachowują jakość materiałów, ale i korzystniejszą cenę. Możemy także liczyć na wydłużone terminy płatności. Nadal trudno przewidzieć, jak rozwinie się epidemia. Mamy sklepy w różnych częściach kraju i w zależności od tego, jak będzie się tam przedstawiała sytuacja, tak będzie również wyglądała sprzedaż. Wiele zależy także od branży budowlanej. Jeśli pracuje na dobrym poziomie, to dobrze rokuje to dla producenta mebli.

Potrzeba matką wynalazku

Kurier Drzewny

MP Nidzica to rodzinna firma działająca na polskim rynku od 1996 roku. Jej produkty – sofy, narożniki czy fotele – wykonywane są ręcznie, co czyni każdy model, w pewnym sensie, niepowtarzalnym. Fot. MP Nidzica

Producent mebli tapicerowanych, obecny na rynku od prawie ćwierć wieku, którego kolekcje są dostępne w około 150 sklepach całego kraju, a także Rosji, Stanach Zjednoczonych, na Słowacji i Ukrainie, nie zwalnia tempa. Córka właściciela mówi, że trzeba było epidemii, żeby realnych kształtów nabrał model, o którym myśleli od bardzo dawna.

– Zaprojektowaliśmy wygodną, pełnowartościową kanapę z funkcją spania, którą będzie można samodzielnie, bez problemu wnieść do każdego mieszkania, złożyć w kilkanaście minut i dowolnie aranżować jej poszczególne elementy – zapewnia Malwina Popławska. – To będzie doskonałe rozwiązanie dla ludzi młodych, do pierwszego mieszkania, w którym kanapa łączy funkcje spania, codziennego wypoczynku i miejsca spotkań towarzyskich. Nowy mebel przechodzi testy, ale premiera będzie już niebawem.

Po produkty przedsiębiorstwa chętnie sięgają nie tylko zagraniczni kontrahenci. Stworzona i dopracowana technologia, pozwalająca projektować i produkować dizajnerskie i funkcjonalne kanapy, sprawiła, że firma z Mazur przebiła się do czołówki najbardziej wziętych producentów mebli tapicerowanych w kraju. Nasza oferta odpowiada modelom promowanym w aranżacjach wnętrz przez architektów czy podczas targów branżowych. Znalezienie kompromisu między wysoką jakością, funkcjonalnością, dostępnością i atrakcyjną ceną produktów jest naszą codzienną motywacją do pracy – podsumowuje Dariusz Popławski.

MP Nidzica to rodzinna firma działająca na polskim rynku od 1996 roku. Jej produkty – sofy, narożniki czy fotele – wykonywane są ręcznie, co czyni każdy model, w pewnym sensie, niepowtarzalnym. W dzisiejszych czasach, kiedy żyjemy szybko, a każda wolna chwila jest na wagę złota, komfort mebla wypoczynkowego stał się kwestią nadrzędną. Producent mebli kładzie więc nacisk przede wszystkim na wygodę umożliwiającą codzienny użytek. Większa świadomość klienta, jak jakość wpływa na wygodę i zdrowie, sprawia, że wypełnienie każdego z modeli wybierane jest indywidualnie na poziomie projektu wypoczynku, tak by tworzyło całość ze stelażem i obiciem mebla.

Czytaj dalej

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).