Targi Salone del Mobile Milano wyznaczają najważniejsze tendencje w wyposażeniu wnętrz. Możemy podejrzeć tu nowinki zarówno w aranżacji salonów, sypialni czy kuchni, jak i przestrzeni biurowych. Na tegorocznej edycji wystawiło się 2175 marek wnętrzarskich, a odwiedziło ją ponad 262 000 specjalistów z branży wyposażeniowej. Wśród nich nie zabrakło firm zrzeszonych w Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Producentów Mebli. Poprosiliśmy je o relacje z pierwszej ręki na temat najważniejszych trendów w wyposażeniu wnętrz podpatrzonych na mediolańskich targach.
Michał Kuryłło, członek zarządu, dyrektor sprzedaży i marketingu, Paged Meble
Tegoroczne targi Salone del Mobile w Mediolanie były długo oczekiwaną imprezą. Wygłodzeni udziałem w niej wystawcy, dystrybutorzy mebli, projektanci oraz zwykli odwiedzający nie mogli doczekać się tej edycji. Co do trendów, to bezwzględnie trzeba podkreślić, że dominuje w nich wiele nawiązań do ekologii. Materiały użyte do produkcji mebli, tkaniny eko (z recyklingu), odpowiedzialne procesy produkcyjne – wszystko to wpisywało się w trend sustainability, czyli w zrównoważony rozwój, i stanowiło przewodni motyw wydarzenia.
Bardzo duży nacisk położono na naturę, co odzwierciedlały zielone stoiska pełne naturalnej roślinności (sztucznej było niewiele, ale bardzo wysokiej jakości). Zaprezentowano wiele elementów eksponujących surowość drewna, np. w formie belek. Kolorystyka, która rzucała się w oczy, to pastele lub barwy ziemi (brązy, ceglasty, zieleń i niebieski). Nadal modny i promowany jest trend na meble z wyplotami. Widoczne były głównie trzy style, które mogą zdominować nasze wnętrza – japandi, avant basic i neo retro. Jako producenta mebli z drewna cieszy nas najbardziej zwłaszcza ten pierwszy. Promuje on meble trwałe, z naturalnych surowców, dobrej jakości i o minimalistycznym designie. Trend ekologiczny wpasowuje się idealnie w koncepcję rozwoju i podejścia do produkcji mebli w Paged Meble, dlatego patrzymy optymistycznie w przyszłość.
Joanna Jabłońska-Sztyk, młodszy menedżer produktu, GTV Poland
Targi potwierdziły, że są wyznacznikiem światowych trendów wnętrzarskich. Zaprezentowało się tu wielu wybitnych projektantów. Wystawcy skupiali się na tematyce zrównoważonego rozwoju i świadomości ekologicznej w produkcji mebli. Wśród trendów dominowała neutralność. Organizatorzy niejednokrotnie podkreślali, że ważniejsze od mody jest to, aby wnętrze było dostosowane do potrzeb użytkownika. Takie podejście jest wynikiem pandemii, lockdownów i tego, że coraz więcej czasu spędzamy w przysłowiowych „czterech kątach”. Nadal pragniemy, aby życie w domu było wygodne, komfortowe, zorganizowane i żebyśmy mogli się w nim zrelaksować, ale… dom coraz częściej staje się miejscem pracy, dlatego naturalnym krokiem jest poszukiwanie w nim przestrzeni do wydzielania powierzchni biurowej. W związku z zachodzącymi zmianami w projektowaniu wnętrz, stół odzyskał należne mu miejsce – serca domu. Znów jest centrum życia rodzinnego, to tu spożywa się posiłki i pracuje. W tym sezonie stoły są znacznie większe. Mają pełnić więcej zadań, więc muszą zapewnić więcej przestrzeni. Nadal króluje drewno, ale coraz odważniej projektanci sięgają po inne materiały, np. płytki ceramiczne.
Jeśli jesteśmy przy kwestii organizacji stref home office, to nie możemy pominąć tematu oświetlenia. W lampach w dalszym ciągu zaobserwować można trend na szkło białe i przezroczyste w połączeniu ze złotem. Jednak większość lamp – niezależnie czy są wiszące, stojące, czy stołowe – ma duże rozmiary, przez co we wnętrzu „grają pierwsze skrzypce”. Przeskalowane lampy w rozmiarze XXL wyglądają spektakularnie i ocieplają wnętrze, szczególnie jeśli mają intensywny kolor i dają ciepłe, nierażące światło.
Anna Dzierżanowska, dyrektor kreatywny, Halupczok
W trendach widać wpływ zmian w trybie życia, wymuszonych przez sytuację na świecie. Odnosi się to także do tendencji w aranżacji wnętrz kuchennych. Kuchnia zaprezentowana została jako przestrzeń multifunkcjonalna, praktyczna, przenikająca się z innymi przestrzeniami w domu, a nawet wychodząca na zewnątrz, poza mury budynku. Prawdopodobnie jest to konsekwencja pandemii. Pomieszczenie to nie pełni już wyłącznie swoich pierwotnych funkcji. Stało się centrum domu i miejscem integracji rodziny, pracy zdalnej, nauki, rozmów i relaksu. Sprzyjają temu różne udogodnienia, takie jak wysuwane i zmieniające wysokość blaty. Strefy robocza i ze sprzętem AGD są często umiejętnie skrywane za dużymi, składanymi skrzydłami drzwiowymi. Coraz częściej w kuchennych aranżacjach pojawiają się też meble wypoczynkowe.
Współczesne kuchnie naszpikowane są nowoczesnymi, inteligentnie sterowanymi urządzeniami AGD, akcesoriami i oświetleniem. Materiały wykorzystywane przez producentów mają coraz lepsze właściwości i odporność na uszkodzenia. Gwarantuje to wydłużenie ich czasu użytkowania.
Widoczny jest też trend podkreślający łączność z naturą – wykorzystywanie drewna, kamienia i kolorów ziemi. Na topie są stonowane barwy, jak również bardziej zdecydowane odcienie terakoty czy kolory przypraw. Wyraźne jest odejście od minimalistycznych kompozycji w czerni i bieli. Dominują matowe powierzchnie. Jeśli chodzi o formę, to kształty stały się bardziej miękkie, czasami zaokrąglone.
Joanna Chybowska-Kaczmarek, dyrektor zarządzania produktem, Black Red White
Targi w Mediolanie, jak zawsze, przyniosły branży całą garść inspiracji. Producenci postawili nade wszystko na stonowane barwy ziemi – królowały: szałwiowa zieleń, beże, ochra czy delikatne szarości. Dekorem dominującym były szlachetne odcienie orzecha. Meble płytowe praktycznie spajały się z otoczeniem. Postawiono na konstrukcje kryjące swe funkcjonalności w ścianie, zupełnie niewidoczne. Nowinką było zastosowanie dekorów kamiennych w konstrukcjach mebli skrzyniowych i to już nie tylko na blatach, ale również tyłach witryn czy jako ozdobne wstawki we frontach. Również tutaj spotykane były fronty lamelkowe czy inspirowana stylem boho plecionka wiedeńska. Meble tapicerowane również mocno nawiązywały kształtem do natury – dominowały formy obłe, kamykowe, miękkie. Tkaniną spotykaną praktycznie na każdym stoisku były boucle w kolorach beżu i ecru. W kuchniach również dominowały kolory ziemi, a w wielu aranżacjach występowały dekory supermatowe, eleganckie, o satynowym wykończeniu. Również w tej kategorii widoczne były fronty lamelkowe, analogiczne jak w meblach skrzyniowych. Całą wystawę zwieńczał motyw przewodni związany z recyklingiem i świadomą produkcją, a w prezentowanych projektach widać było troskę o naturę.