Connect with us
 



Aktualności

Sektor drzewny walczy o swoją przyszłość

Dodane:

/

Sektor drzewny walczy o swoją przyszłość

OIGPM

18 stycznia 2023 przedstawiciele Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli uczestniczyli w spotkaniu poświęconym sytuacji przemysłu drzewnego, które odbyło się w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W rozmowach, zorganizowanych przez NSZZ Solidarność Region Podlaski i Pfleiderer Polska, udział wzięli także przedstawiciele Stowarzyszenia Papierników Polskich oraz Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna. Po drugiej stronie zasiedli przedstawiciele Ministerstwa oraz Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych.

Reprezentanci przemysłu drzewnego przedstawili główne problemy zagrażające polskim producentom wykorzystującym surowce drewnopochodne, a także zaproponowali działania ze strony Ministerstwa, które mogłyby poprawić ich sytuację. Sektor drzewny postuluje między innymi o zmiany w systemie sprzedaży drewna w Lasach Państwowych, które wyeliminowałyby zjawiska pośrednictwa i eksportu dotowanego drewna. Przedstawiciele przemysłu uważają, że krajowe zasoby drewna muszą być traktowane jako zasoby strategiczne z priorytetem ich wykorzystania przez przedsiębiorstwa działające w Polsce. Jak podkreślają, w najlepszym interesie polskiej gospodarki jest promocja przerobu drewna i generowanie wartości dodanej w kraju.

Kłopoty z dostępnością surowca drzewnego pogłębia dodatkowo to, iż producenci muszą konkurować o pełnowartościowe drewno z sektorem energetycznym. Spalanie drewna jest bowiem dotowane certyfikatami CO2, co czyni drewno atrakcyjniejszym od innych źródeł energii i winduje jego ceny do poziomów, przy których produkcja artykułów drewnopochodnych, takich jak np. meble czy papier, staje się nieopłacalna.

Przemysł oczekuje wprowadzenia ograniczeń w przyznawaniu certyfikatów CO2 za spalanie pełnowartościowego drewna oraz przyjęcie rozwiązań, które w pierwszej kolejności obligowałyby do wykorzystywania pełnowartościowego drewna w produkcji przemysłowej.

Wśród zagrożeń dla przyszłości branż drzewnych wymieniono również nierozwiązaną kwestię certyfikacji drewna sprzedawanego przez Lasy Państwowe. Chodzi o wymagany na międzynarodowych rynkach certyfikat prowadzenia odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC FM. Odchodzenie Lasów Państwowych od tego certyfikatu, spowoduje utratę kontraktów przez polskich producentów artykułów z drewna i spadek ich konkurencyjności, dlatego domagają się oni zaangażowania Ministerstwa Klimatu w rozwiązanie tego problemu. Dotychczasowe rozmowy pomiędzy Lasami Państwowymi a Forest Stewardship Council w sprawie przedłużenia certyfikacji ugrzęzły w martwym punkcie i jest bardzo duże ryzyko, że Lasy Państwowe nie będą jej kontynuowały. Kilka Dyrekcji Regionalnych LP (m.in. Gdańsk, Toruń, Poznań, Warszawa) już utraciło certyfikaty.

Kolejną bolączką polskiego przemysłu są ograniczone możliwości korzystania z zalet recyklingu. Odpady drzewne (stare palety, meble, opakowania drewniane etc.) mogą stanowić surowiec do produkcji płyt wiórowych (dodatkowo redukując zużycie paliw i emisję CO2 w procesie produkcji), jednak Polska eksportuje większość mebli i przeważająca ilość zasobów do recyklingu znajduje się za granicą. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska blokuje sprowadzanie takich surowców, mimo iż pochodzą one ze źródeł kontrolowanych i mają zgody na przetwarzanie na terenie UE w procesie R3. To obniża konkurencyjność polskich przedsiębiorców w stosunku do zachodnich firm, które korzystają nawet w stu procentach z surowców z recyklingu. Na przykład Niemcy w roku 2021 wydały zgody na import około 500 000 ton odpadów z drewna.

Branża wskazuje również na brak jasnych przepisów dotyczących uznawania pozostałości z produkcji płyt drewnopochodnych za produkt uboczny, co blokuje możliwość energetycznego wykorzystania masy drzewnej, tak jak ma to miejsce w krajach zachodnich.

Przedstawiciele sektora drzewnego uważają, iż potrzebne jest wypracowanie wytycznych gospodarki odpadem drzewnym, dlatego poprosili o powołanie w tym celu zespołu złożonego z przedstawicieli przemysłu, Ministerstwa Klimatu oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Postulują o przyjęcie rozwiązań analogicznych do istniejących w innych krajach unijnych, np. w Niemczech i Austrii.

Przemysł zwrócił również uwagę, iż problemy z dostępnością drewna będą prawdopodobnie pogłębiały się w kolejnych latach w związku z przeniesieniem obowiązku pochłaniania CO2 z LULUCF na Lasy Państwowe w ramach Strategii Leśnej UE, dlatego tak ważne jest wdrożenie wszystkich zaproponowanych rozwiązań: umożliwienie odzysku surowca w ramach recyklingu, ograniczanie spalania drewna, zmiany zasad jego sprzedaży przez Lasy Państwowe oraz ułatwienia w imporcie surowca drzewnego.

W efekcie spotkania ustalono, że przedstawiciele przemysłu drzewnego w najbliższych dniach zaprezentują ponownie swoje stanowisko i propozycje zmian w systemie sprzedaży surowca drzewnego na rok 2024. Spotkanie konsultacyjne z Lasami Państwowymi w tej sprawie powinno nastąpić w połowie lutego. Lasy Państwowe zgodziły się także włączyć przedstawicieli przemysłu w rozmowy z Forest Stewardship Council w sprawie certyfikacji.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska obiecało również powołanie szeregu innych grup roboczych. Do niektórych z nich, na przykład do grupy poświęconej rewizji definicji drewna energetycznego, będą włączeni dodatkowo przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii. W sprawie blokowania przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydawania zezwoleń na transgraniczne przemieszczanie odpadów drzewnych planowane jest spotkanie wewnętrzne MKiŚ z GIOŚ.

Kolejne spotkanie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2023. Będzie ono podsumowaniem tego, co udało się już zrobić, a co wymaga jeszcze dalszych starań.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Łączy nas drewno

Dodane:

/

FORUM PRZEMYSŁU DRZEWNEGO - Łączy nas drewno

Branża drzewna to w Polsce jedna z bardziej znaczących gałęzi przemysłu, bo krajowe firmy skutecznie umacniają w Europie swoją pozycję w zakresie wielu specjalizacji. W unijnym przetwórstwie wiodące miejsce zajmują producenci stolarki budowlanej, podłóg drewnianych, opakowań drewnianych oraz płyt drewnopochodnych no i przede wszystkim meblarstwa. Wyroby są różne, ale wszystkie segmenty rynku drzewnego łączy surowiec drzewny!

Surowiec wyjściowy do dalszego, zróżnicowanego przetwórstwa jest w dużej mierze krajowy, od głównego dostawcy – Lasów Państwowych. Niezwykle zasadne zatem jest organizowanie FORUM PRZEMYSŁU DRZEWNEGO, podczas którego przedstawiciele wszystkich sektorów mogą spotkać się z leśnikami, żeby ustosunkować się do bieżącej sytuacji na rynku drewna i przetwórstwa drzewnego, do wyzwań stojących przed sektorem leśnym, usługami leśnymi, przemysłem tartacznym i meblowym, ale też wypowiedzieć się w sprawie bioróżnorodności i zrównoważonej gospodarki leśnej oraz planów urządzania lasów.

Platformę takiej wymiany informacji i stanowisk stworzy II edycja FORUM PRZEMYSŁU DRZEWNEGO, którą powermeetings.eu organizuje w dniach 20-21 czerwca w Warszawie.
W stosunku do poprzedniego roku, sytuacja krajowego przemysłu drzewnego, znacząco się zmieniła. Kryzys na rynku budowlanym i na rynkach z nim związanych, spowodował od połowy zeszłego roku spadek popytu na tarcicę, podłogi, stolarkę budowlaną i wszelkiego rodzaju opakowania, głównie palety. I choć w tym roku odnotowuje się niższe koszty zakupu drewna, to głównym problemem pozostaje złagodzenie obecnego kryzysu popytowego. Przemysł podejmuje działania ograniczające uciążliwości z tytułu barier podażowych, ale istotne w tych działaniach jest wsparcie Lasów Państwowych. Te zaś mają swoje wyzwania, związane m.in. z certyfikacją drewna oraz z rozporządzeniami Unii Europejskiej przeciwdziałającymi wylesianiu i przez to ograniczającymi pozyskanie drewna, także w polskich lasach.

Dlatego biznesowy i niebiznesowy charakter działalności Lasów Państwowych ma być jednym z tematów w konferencyjnym programie. Drugim, równie istotnym, ma być bioróżnorodność i zrównoważona gospodarka leśna. To sprawy ważne dla przyszłości krajowego przemysłu drzewnego. Główny odbiorca drewna nie może pozostawać obojętnym na zagrożenia z tytułu znacznego ograniczania pozyskania surowca drzewnego. Jego głos jako branży zapewniającej kilkaset tysięcy miejsc pracy i prawie 3. procentowy udział w wartości produkcji sprzedanej polskiego przetwórstwa przemysłowego, oraz mającej istotny wpływ na europejską podaż produktów drzewnych, może mieć znaczenie w rozstrzygnięciach Unii Europejskiej i władz krajowych.

Przemysł drzewny i leśnictwo są nierozłącznie związani i od siebie uzależnieni. Dochody ze sprzedaży drewna pozwalają na racjonalne gospodarowanie lasami, a przerób surowca przez krajowych producentów ma wpływ na krajowe PKB. Dlatego przedsiębiorcy wciąż apelują do leśników i rządowych polityków o wsparcie w zakresie racjonalnej polityki sprzedaży drewna. Ale jednocześnie muszą w swoich planach uwzględniać plany urządzania lasów na kolejne lata, przygotowane i prezentowane podczas Forum przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.

Tartakom, producentom płyt drewnopochodnych, sklejek, opakowań, zakładom usług leśnych, firmom dostarczającym technologię oraz wyroby drzewne – domy, stolarkę otworową, materiały podłogowe, zrębki i pelety oraz inne produkty drzewne, mocno także doskwierają wysokie stopy procentowe kredytów oraz obecny poziom inflacji, więc jedna z sesji Forum poświęcona zostanie bieżącym wyzwaniom w branży drzewnej. Zabiorą głos przedstawiciele sektora tartacznego, produkcji płyt drewnopochodnych, peletu, ale też usług leśnych, czy meblarstwa.

– Można spodziewać się ożywionej wymiany poglądów także w czasie panelu dyskusyjnego o wyzwaniach w branży drzewnej – mówi Renata Kałużna, dyrektor zarządzający powermeetings.eu. – Wezmą w nim udział przedstawiciele LP, PIGPD, Koalicji na Rzecz Drewna, stowarzyszeń branżowych – meble, płyty drewnopochodne, papiernicy. Na pewno sformułują swoje oczekiwania, interesujące dla leśników, przedstawicieli firm kupujących, przetwarzających i dostarczających drewno, zakładów usług leśnych, producentów materiałów drzewnych i surowców, gotowych wyrobów, ale także dostawców maszyn i technologii dla tej branży. Zaprosiliśmy na Forum przedstawicieli różnych branż, których łączy drewno i którzy wspólnie mogą współdziałać, zmagając się z obecnymi, licznymi wyzwaniami dla krajowej branży drzewnej. Istotną częścią Forum będzie drugiego dnia część warsztatowa poświęcona certyfikacji w przemyśle drzewnym, głównie FSC i PEFC oraz na temat śladu węglowego dla produktów drzewnych, prowadzone przez ekspertkę z zakresu innowacji, technologii energetycznych oraz zrównoważonego rozwoju.

Patronami Honorowymi Forum są m.in. Lasy Państwowe, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Stowarzyszenie Papierników Polskich, Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów, Polski Związek Pracodawców Leśnych,
– Chcemy, żeby Forum Przemysłu Drzewnego było niezależnym miejscem do dyskusji na temat dalszego sprawnego funkcjonowania branży, a to za sprawą udziału w spotkaniu całego przekroju rynku – dodaje Renata Kałużna. – Przedsiębiorcy powinni więc skorzystać z zaproszenia na to Forum, gdyż na wiele pytań i wątpliwości będzie można uzyskać odpowiedzi po prezentacjach oraz podczas spotkań networkingowych od przedstawicieli Lasów Państwowych, stowarzyszeń branżowych oraz menedżerów firm i grup produkcyjnych, handlowych i zakupowych. Zachodzą istotne zmiany na europejskim rynku drzewnym, więc warto wysłuchać ekspertów, żeby przemyśleć strategię działań swoich firm i branż, jak również przygotować się na nieuniknione zmiany m.in. w oparciu o informacje uzyskane w kuluarach Forum od kolegów z szeroko pojętej branży drzewnej.

Kurier Drzewny został Patronem Medialnym Wydarzenia.

FPD 2023 to druga edycja jedynego wydarzenia w PL dedykowanego dla całego przekroju rynku – firm skupionych wokół przemysłu drzewnego i wykorzystujących drewno w swojej działalności, a dokładniej czeka nas:
• 2 dni konferencji
• 20+ prelegentów
• znakomite grono uczestników – praktyków reprezentujących wiele branż wykorzystujących drewno w działalności swojej firmy
• kolacja networkingowa
• warsztaty
• „biforek”, czyli wieczorne spotkanie networkingowe poprzedzające konferencję

Szczegóły i rejestracja dostępne są pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-przemyslu-drzewnego/

Zapraszamy również do kontaktu z organizatorem:
Jola Szczepaniak
powermeetings.eu
tel.: +48 22 740 67 80
e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
www.powermeetings.eu

Czytaj dalej

Aktualności

Współpraca Felder Group i EMC

Partnerstwo technologiczne

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Od lewej do prawej: Alexander Felder (CMO Felder Group), Stephan Kuenzel (Productmanager Felder Group Automatic Machines), Alberto Stagni (współwłaściciel EMC), Lorenzo Baraccani (współwłaściciel EMC), Giulio Baraccani (współwłaściciel EMC), Ivano Coveri (CEO EMC), Tamara Felder (CMO Felder Group), Hansjoerg Felder (CEO Felder Group). Fot. Felder Group

Spółki Felder Group i EMC srl współpracują z powodzeniem od ponad dwóch dekad. Teraz obie firmy porozumiały się w sprawie głębszego partnerstwa technologicznego. Felder Group nabyła większościowy udział w EMC srl i tym samym włączyła EMC do swojej grupy przedsiębiorstw.

 
Szczególny nacisk położony jest na obszar technologii szlifowania. Felder Group i EMC oferują przyszłościowe i już sprawdzone rozwiązania w zakresie szlifowania we wszystkich obszarach wtórnej obróbki drewna. Od maszyny podstawowej, po innowacyjne rozwiązania indywidualne i produkty z najwyższej półki – w ramach partnerstwa klient otrzymuje wszystko, co jest niezbędne na każdym etapie łańcucha procesów w obszarze technologii szlifowania. Drugim ważnym obszarem zastosowania technologii szlifowania EMC jest obróbka metali, co wyraża się w szerokiej ofercie maszyn EMC.

 
Oferta produktów Felder Group w ostatnich latach znacznie się poszerzyła, a na pierwszy plan coraz częściej wysuwają się także indywidualne wymagania klientów i projekty specjalne. Jednocześnie wysoki popyt na różnych rynkach i polach wzrostu wymaga wspólnego powiązania potencjału badawczo-rozwojowego i produkcyjnego.

 
– Dla nas, jako dostawcy pełnego zakresu usług w obszarze wtórnej obróbki drewna, konsolidacja i integracja EMC w ramach Felder Group była logicznym i przyszłościowym krokiem. Dzięki EMC zyskaliśmy innowacyjnego partnera technologicznego, który dysponuje wszystkimi zdolnościami technologicznymi i miękkimi kompetencjami niezbędnymi do obsługi całego łańcucha procesów w segmencie szlifowania – mówi Tamara Felder, Chief Marketing Officer Felder Group.

 
Zakłady produkcyjne w Hall in Tirol i w Imola zostaną zachowane w całości. Ośrodek badawczo-rozwojowy oraz zakłady produkcyjne w Imola pozostaną na miejscu i będą w przyszłości rozbudowywane. Międzynarodowa sprzedaż i serwis w zakresie obróbki drewna w obszarze technologii szlifowania zostaną w dużej mierze przejęte przez Felder Group. Istniejące struktury sprzedaży spółek Felder Group i EMC zostaną utrzymane.

 
– Zespół EMC jest bardzo zadowolony, że doszło do połączenia z Felder Group i że położono duży nacisk na technologię szlifowania. Wyjątkowa okazja, aby pokazać nasze doświadczenie innowacyjność oraz móc w pełnym zakresie obsługiwać wielu klientów na różnych rynkach – stwierdza Ivano Coveri, CEO EMC.

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Aktualności

„Transformacja obróbki drewna”

LIGNA 2023: 15 – 19 maja, Hanower, Niemcy

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Podczas wydarzenia zaprezentują się światowi dostawcy technologii dla branży. Fot. Materiały prasowe

Głównym tematem tegorocznej LIGNY jest „Transformacja obróbki drewna”, czyli przedstawienie realnych scenariuszy dla przemysłu drzewno-meblarskiego biorąc pod uwagę obecne i przyszłe kierunki rozwoju cyfryzacji, a także dostępne rozwiązania.

LIGNA odbędzie się w Hanowerze w dniach 15 – 19 maja br. pod hasłem: „Transformacja obróbki drewna” i obejmie takie tematy jak automatyzacja oraz cyfryzacja procesów, jak również zastosowanie nowych materiałów i technologii.

Wydarzenie pokaże, w jaki sposób można zoptymalizować wydajność, podwyższyć jakość i zrównoważyć rozwój obróbki drewna, na przykład poprzez uczenie maszynowe.

Cyfryzacja to kluczowa technologia postępująca, która powoduje fundamentalne zmiany w całym łańcuchu wartości obróbki drewna, zarówno w przemyśle, ale także w sektorze rzemieślniczym. Cyfryzacja, jako całościowy proces transformacji ewolucyjnej, ma produktywny wpływ na wszystkie obszary – od strategii, przez organizację produkcji i logistyki, po sprzedaż i obsługę posprzedażową.

LIGNA od lat towarzyszy rozwojowi branży. W tym roku temat „Transformacji obróbki drewna” konsekwentnie kontynuuje tematykę z 2019 roku, którą były „Zintegrowane technologie obróbki drewna – rozwiązania dostosowane do potrzeb” i 2017 r.

„Zintegrowana produkcja”. W trakcie targów można będzie odkrywać nowe technologie samodzielnie, jak również wziąć udział w hybrydowym zwiedzaniu z przewodnikiem, które odbędzie się w językach niemieckim i angielskim. Wydarzeniu towarzyszyć będą także specjalne formaty, pokazy i prezentacje.

Wiedza = udane inwestycje

Dla przedsiębiorstw rzemieślniczych zajmujących się obróbką drewna wdrożenie technologii cyfrowych to szczególne wyzwanie. Brak wiedzy technicznej w tym zakresie może szybko doprowadzić do trudności w integracji nowych technologii. LIGNA 2023 jest zatem odpowiednim miejscem do zdobycia podstawowej wiedzy potrzebnej do pełnego wykorzystania korzyści płynących z cyfryzacji. Kolejny ważny temat, który zostanie poruszony w Hanowerze to „Bezpieczeństwo danych”. Podobnie jak w przypadku każdego zarządzania cyfrowymi danymi, procesy transformacji w obróbce drewna także wymagają właściwej strategii bezpieczeństwa, aby zapobiec utracie czy wyciekom danych.

Istotne są również takie aspekty, jak: zapewnienie kompatybilności w celu zintegrowania istniejącego sprzętu oraz umożliwienie przesyłania danych i komunikacji między różnymi systemami.

Co jednak najważniejsze, transformację należy rozumieć również jako zmianę kulturową, w której przestrzenie dla procesów twórczych wciąż otwierają się przed ludźmi.

Szeroka oferta i światowe nowości

Wiodące na świecie targi przemysłu drzewnego i przetwórstwa drzewnego są wspólnie organizowane przez Deutsche Messe i VDMA Woodworking Machinery. Prezentuje całą gamę produktów i usług dla przemysłu pierwotnego i wtórnego – narzędzia, maszyny i systemy do produkcji niestandardowej i masowej, technologii powierzchni, produkcji płyt drewnopochodnych, technologii tartacznej, energii z drewna, elementów maszyn i techniki automatyki, a także maszyny i instalacje dla leśnictwa, obróbki drewna okrągłego i produkcji tarcicy.

Kto i gdzie – krótkie przypomnienie

• Narzędzia i maszyny do produkcji indywidualnej i masowej (hale 11 – 15, 27).
• Technologia powierzchni (hale 16, 17).
• Produkcja płyt opartych na drewnie (hale 26).
• Technologia tartaczna (hala 25).
• Energia z drewna (hale 25, 26, teren otwarty).
• Komponenty maszynowe i technologia automatyzacji (hala 16).
• Maszyny dla leśnictwa, obróbki kłód i produkcji tartacznej (teren otwarty P32 – 35).

Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.ligna.de

Kurier Drzewny

W trakcie targów LIGNA można będzie znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania, a dzięki konsultacjom ze specjalistami także rozwiązać rozmaite wyzwania i problemy produkcyjne. Fot. Materiały prasowe

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Aktualności

Bezpieczeństwo, efektywność energetyczna i automatyka

Schuko na targach LIGNA

Dodane:

/

Schuko
Zaprezentowana na poprzedniej LIGNIE nowa generacja worków filtrujących udowodniła cel firmy, jakim jest „Zero Emission”. To rozwiązanie pozwoliło na wyeliminowanie wszystkich cząstek stałych pyłu > 0,1 mikrometra z wydajnością 99,95 proc. Fot. Schuko

W trakcie tegorocznych targów LIGNA przyjrzymy się najnowszej ofercie firmy Schuko. Z rozwiązaniami z zakresu techniki filtracji i odciągu pyłów będzie można zapoznać się na stoisku D23 w hali 12.

Schuko

Podczas tegorocznej wystawy w Hanowerze na stoisku D23 w hali 12 firma Schuko pokaże szereg nowości oraz rozwiązań dedykowanych zakładom o różnej wielkości. Fot. Schuko

Firma wyprzedza swoje czasy

Podczas ostatnich targów LIGNA w Hanowerze firma Schuko zaprezentowała mobilny odpylacz z nową generacją membranowych worków filtracyjnych „Zero Emission”. Pandemia koronowirusa pokazała, że ​​wykorzystany w tym rozwiązaniu certyfikowany materiał filtracyjny doskonale nadaje się nie tylko do odpylaczy marki Schuko, ale także zapewnia ochronę przed wirusami. Ten specjalny materiał filtracyjny w jakości Hepa został przetestowany przez instytut badawczy DEKRA i certyfikowany do produkcji maseczek. Udowadnia to, że firma Schuko znacznie wyprzedziła swoje czasy. Co w tym roku zaprezentuje producent?

Na wystawie poznamy efekty postępów technologicznych, poprzez prezentację m.in. najnowszych ulepszeń odpylaczy serii Vacomat, a także nowo opracowanych klap izolujących wybuch z certyfikatem ATEX, który uzupełnia holistyczną, zgodną z normami koncepcję bezpieczeństwa rurociągów.

– Poza podstawowymi tematami biznesowymi skoncentrujemy się w tym roku na efektywności energetycznej i dotacjach, ochronie przeciwpożarowej i przeciwwybuchowej oraz przed hałasem, jak również automatyce – wyjaśnia Robert Marciniak z firmy Schuko Polska sp. z o. o.

Schuko 5.0

W trakcie hanowerskiego wydarzenia producent pokaże wiele możliwości oraz wskaże drogę do innowacyjnej techniki systemowej dzięki rozwiązaniom Schuko 5.0. Warto podkreślić, że optymalne odsysanie pyłu i wiórów zapewnia firmom lepsze wykorzystanie maszyn, zwiększoną produktywność, a jednocześnie zdrowe i bezpieczne warunki pracy. Producent wspiera zarówno mniejsze firmy, jak i zakłady przemysłowe, a także dostarcza kompletne rozwiązania systemowe oraz służy fachową radą. Oferowane systemy cechują się niezawodnością, a kompetentni i zaangażowani pracownicy świadczą doradztwo na najwyższym poziomie.

Asortyment produktów jest bardzo szeroki. Schuko oferuje zarówno stacjonarne urządzenia odpylające, takie jak systemy filtrów przemysłowych VALIDUS, jak też małe, mobilne, niedrogie urządzenia odpylające oraz mobilne i wydajne odpylacze z serii VACOMAT do instalacji w pomieszczeniach. Uzupełnieniem oferty są rębaki i brykieciarki, dzięki którym można zaoszczędzić sporo miejsca podczas składowania i ponownego wykorzystania energetycznego drzewnych materiałów odpadowych. Producent oferuje także różne rozwiązania wspierające przedsiębiorców podczas obróbki powierzchni, w tym m.in. systemy do odciągu mgły lakierniczej i ergonomiczne stoły szlifierskie.

Więcej informacji: www.schuko.de

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej
Reklama

Targi


Targi branży drzewnej, meblarskiej i leśnej

9-12 maja 2023
interzum, Kolonia, Niemcy

15-19 maja 2023
LIGNA, Hanower, Niemcy

4-7 czerwca 2023
imm Cologne, Kolonia, Niemcy

12-15 września 2023
DREMA, Poznań

17-21 września 2023
M.O.W. Bad Salzuflen, Niemcy

Reklama

DREW-BUD

Nawrocki

Popularne


FORUM PRZEMYSŁU DRZEWNEGO - Łączy nas drewno

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).