Connect with us

Technika, technologie, nowości

Specjalnie dla konstrukcji nośnych z drewna klejonego warstwowo

Rozwiązania Jowat

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny
Do budowy pawilonów drewnianych BUGA 2019 wykorzystano prepolimery Jowat. Fot. ICD / ITKE Universität Stuttgart

Rodzina produktów z serii Jowapur® od firmy Jowat, specjalizującej się w dziedzinie klejenia, oferuje szeroką gamę certyfikowanych jednoskładnikowych klejów prepolimerowych PUR, dostępnych w różnych wersjach, które przeznaczone są dla szerokiego zakresu procesów produkcyjnych konstrukcji nośnych z drewna klejonego warstwowo.

 
Kleje zostały przetestowane zgodnie z EN 15425: 2017 i w pełni spełniają wymagania dotyczące ich zastosowania w branży drzewnej, dzięki ich składowi, właściwościom i parametrom klejenia. Spoiwa mogą być stosowane do połączeń klinowych, a także tworzenia konstrukcji typu glulam.

Kurier Drzewny

Do budowy pawilonów drewnianych BUGA 2019 wykorzystano prepolimery Jowat. Fot. ICD / ITKE Universität Stuttgart

Dostępne rozwiązania oferują czas montażu od 10 do 60 minut i ułatwiają osiągnięcie stosunku czasu do prasowania 1:1. Prepolimery Jowapur® do konstrukcji nośnych z drewna charakteryzują się szczególnie wysoką wytrzymałością początkową i odpowiednim wiązaniem, co zwiększa niezawodność podczas utwardzania kleju dla złącz klinowych.

 
Użytkownicy przemysłowi mogą zoptymalizować swoje procesy, wybierając formułę najlepiej dostosowaną do ich zastosowania. Prosta zmiana kleju może doprowadzić do zwiększenia wydajności lub poprawić niezawodność procesu bez konieczności dużych inwestycji.

Kurier Drzewny

Rodzina produktów z serii Jowapur® została przetestowana zgodnie z EN 15425: 2017. Fot. Jowat SE

Za sprawą produktów Jowapur® Jowat kontynuuje tworzenie jednoskładnikowych klejów prepolimerowych z poliuretanu (PUR), imponujących dzięki formułom niezawierającym formaldehydu i LZO, które umożliwiają mniejszą aplikację w porównaniu do alternatywnych systemów klejowych. Seria tych produktów zapewnia certyfikowane i wysoce wydajne rozwiązania spajania do produkcji wszelkiego rodzaju drewna klejonego o dużej nośności we wszystkich ogólnie stosowanych technologiach.

Kurier Drzewny

Rodzina produktów z serii Jowapur® została przetestowana zgodnie z EN 15425: 2017. Fot. Jowat SE

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta.

Czytaj dalej
Reklama
KLIKNIJ aby skomentować

Technika, technologie, nowości

Szwajcarska precyzja szlifowania

Nowoczesne technologie

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kundig
Kundig Premium to połączenie najnowocześniejszych technologii z łatwością obsługi. Fot. Kundig

Niezawodność, prostota obsługi i wdrażanie najnowocześniejszych technologii – oto idee, które od lat przyświecają szwajcarskiej firmie Kundig, producentowi szlifierek dostosowanych do różnych wymagań i potrzeb klientów.

W ofercie firmy znajdziemy cztery serie maszyn: Premium, Brilliant, Technic i BoTop. Kundig Premium to seria szybkich szlifierek taśmowych charakteryzujących się jakością wykonania i precyzją obróbki. Maszyny te stworzono jako połączenie najnowocześniejszych technologii z maksymalną łatwością obsługi. Gwarantują imponującą wydajność, niezawodność i precyzję nawet po wielu latach eksploatacji. Zaprojektowano je zarówno dla wymagającego rzemieślnika, jak i przemysłu wielkoseryjnego. Dostępne są w kilku konfiguracjach:

Premium 2 RP/RE

Wał kalibrujący i pneumatycznie lub elektronicznie kontrolowana stopa szlifierska. Standardowe szlifowania w produkcji schodów, mebli i wyposażenia wnętrz. Przeznaczenie – zwłaszcza do obróbki drewna litego oraz okleiny.

Premium 3 RRP/RRE

Dwa wały kalibrujące i elektronicznie sterowana pneumatyczna segmentowa stopa dociskowa (trzewik). Tak samo jak Premium 2 RP/RE, jednak rozszerzone o moduł do usuwania wiórów.

Premium 3 REE

Jeden wał kalibrujący i dwie elektronicznie sterowane pneumatyczne segmentowe stopy dociskowe. Tak samo jak RP/RE, ale z naciskiem na jakość powierzchni.
Kundig Brilliant natomiast to szlifierki szerokotaśmowe oparte na najnowszych wynikach prac specjalistów w zakresie technologii szlifowania. Oprócz wszystkich cech jakościowych serii Premium, zakres wyposażenia serii Brilliant obejmuje w standardzie co najmniej jeden agregat oblique (szlifowanie ukośne).

Maszyny te zaprojektowano specjalnie dla użytkowników z najwyższymi wymaganiami dotyczącymi jakości wykończenia. W połączeniu z techniką szlifowania poprzecznego (cross-sanding), można używać do obróbki lakierów o wysokim połysku. Maszyny szlifierskie to produkty najwyższej klasy, służące do obróbki powierzchni w wysokiej jakości.

Brilliant-1 Cd-L

Agregat Combi (skośny). Elektronicznie sterowana pneumatyczna segmentowa stopa dociskowa (ukośna). Doskonałe wyniki obróbki litego drewna, forniru i lakierów.

Brilliant 2 Red-L

Kalibracja plus agregat skośny i elektronicznie sterowana pneumatyczna segmentowa stopa dociskowa (ukośna). Idealne szlifowanie drewna litego, oklein i lakierów o wysokiej sprawności i elastyczności.

Brilliant 3 CEDH-L

Agregat Combi (skośny), elektronicznie sterowana pneumatyczna segmentowa stopa dociskowa (ukośna) oraz agregat szlifierski poprzeczny to high-end w dziedzinie szlifowania powierzchni lakierowanych.

Każdy model z serii Brilliant oraz Premium można zamówić w wersji Technic. Główne zalety takich rozwiązań to:
– walce kalibracyjne o średnicy Ø212 mm,
– rolki napinające pas transportowy o średnicy Ø175 mm,
– rolki prowadzące w agregatach ze stopą szlifierską mają średnicę Ø175 mm i pokrytą są dodatkowo tworzywem zapewniającym idealne prowadzenie taśm,
– rolki stołu maszyny i taśm bardziej odporne na długotrwałe obciążenia,
– ramy maszyn są spawane z jeszcze większych profili stalowych,
– szerokość robocza (mm): 650/1100/1350/1600/1900/2200/2620/3250.

Te innowacyjne ulepszenia składają się na serię maszyn Kundig Technic, przeznaczonych do ciągłej pracy w systemie trzyzmianowym przy usuwaniu dużych naddatków z prędkością posuwu do 120 m/min. W przypadku stosowania tak ekstremalnych warunków obróbki, aby zachować parametry dokładności, stosuje się budowę wieloramową. To rozwiązanie pozwala uniknąć przenoszenia niepożądanych drgań z obróbki wstępnej na wykańczającą. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu wałka podpierającego, mogą być precyzyjnie obrabiane elementy o grubości nawet 0,2 mm z dokładnością do 0,01 mm.

Ostatnią serią maszyn jest BoTop. Mogą szlifować górną i dolną powierzchnię obrabianego przedmiotu w jednym przejściu. Daje to wymierną oszczędność czasu w procesie produkcyjnym. Możliwości konfiguracyjne tych modeli są takie same jak w seriach Premium i Brilliant.

Główne zalety Kundig BoTop to przede wszystkim obróbka dwustronna, zwarta konstrukcja, te same komponenty, z których zbudowane są standardowe maszyny w ofercie firmy (Premium, Brilliant) oraz łatwa i intuicyjna obsługa. Na życzenie klienta szlifierki dostępne są w różnych kolorach.

Czytaj dalej

Galeria

Kompleksowe rozwiązania do transportu wewnętrznego długich ładunków

BAUMANN i HUBTEX – wózki boczne i czterokierunkowe

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Baumann
Wózki 4-kierunkowe HUBTEX. Fot. HUBTEX/BAUMANN

W przemyśle drzewnym ładunki tarcicy, drewna konstrukcyjnego, płyt czy też gotowych elementów są na tyle długie, że użycie zwykłego wózka widłowego jest niemożliwe lub nieekonomiczne, np. gdy brama wjazdowa, alejka między towarami/regałami lub inny przejazd jest węższy od długości transportowanego ładunku. Problem ten całkowicie rozwiązują specjalistyczne wózki widłowedo dłużyc, czyli boczne i 4-kierunkowe, które w odróżnieniu od wózków z przeciwwagą przewożą materiały równolegle do długiej osi ładunku.

 

Wiodącym na świecie producentem klasycznych wózków bocznych 4-kołowych jest niemiecko-włoska firma BAUMANN. Oferta obejmuje wózki boczne o udźwigu od 3 do 50 ton zarówno z napędem spalinowym, jak i akumulatorowym.
 

Jazda z prędkością do 30 km/h

Istotną ich zaletą jest zastosowanie ogumienia pneumatycznego, dzięki czemu urządzenia bardzo dobrze sprawdzają się w pracy na nierównym podłożu, również w terenie nieutwardzonym. Podwozie 4-kołowe na dużych kołach, duża platforma robocza i kabina zwrócona przodem do kierunku jazdy są to cechy umożliwiające jazdę z prędkością do 30 km/h.

„Mimo nowoczesności urządzenia BAUMANNA cechuje prostota konstrukcji, sąwięc bardzo łatwe do serwisowania dla każdego mechanika wózków widłowych.”

Dzięki temu urządzenia znajdują zastosowanie zwłaszcza tam, gdzie pokonywane są duże odległości lub prędkość jazdy ma duże znaczenie z uwagi na intensywność pracy. Silniki dużej mocy i wysokie prześwity od podłoża zapewniają sprawne poruszanie się po terenie pochyłym do 25 proc.

 

Wózki BAUMANN z serii HX oraz GX

W przemyśle drzewnym najczęściej wykorzystywane są wózki BAUMANN z serii HX (3 – 5 t) oraz GX (6 – 10 t).
Standardowo oferowane są z platformami roboczymi o szerokości 1200 i 1400 mm, co odpowiada szerokości wózka odpowiednio 2000 i 2200 mm. Opcjonalnie możliwe są platformy robocze o większej szerokości – do 2400 mm.
 
Każdy posiada system automatycznego samopoziomowania platformy i docisku kół do podłoża. Dzięki temu ładunek zawsze pozostaje w pozycji poziomej, a wózek opiera się na czterech kołach i w efekcie porusza się stabilnie.
 
Mimo nowoczesności urządzenia BAUMANNA cechuje prostota konstrukcji, są więc bardzo łatwe do serwisowania dla każdego mechanika wózków widłowych. Do mocnych stron dochodzi także solidność wykonania – na rynku wciąż pracują urządzenia produkowane w latach 70. XX wieku! Firma zapewnia bardzo dobre zaopatrzenie w części zamienne, więc marka ta jest bardzo chętnie wybierana wśród używanych wózków bocznych dominujących na polskim rynku.

 

Wózki 4-kierunkowe

Drugą grupę wózków bocznych tworzą wózki 4-kierunkowe (czterodrożne), stosowane tam, gdzie liczy się maksymalna manewrowość. Czołowym na świecie specjalistą w tej dziedzinie jest niemiecka firma HUBTEX Maschinenbau z siedzibą w Fuldzie.
 
W tej dziedzinie HUBTEX może poszczycić się najszerszą ofertą, obejmującą wózki o udźwigu od 2 do 25 ton, tj.:
– 4-kierunkowe 3-kołowe z napędem spalinowym,
– wielokierunkowe 3- i 4-kołowe z napędem akumulatorowym,
– wielokierunkowe do kompletacji ładunków długich.
 
Wózki te oferowane są z kołami pełnymi elastycznymi do pracy na zewnątrz lub nierównych posadzkach oraz na kołach twardych poliuretanowych do pracy na posadzkach przemysłowych.
 
Z uwagi na skrętność wszystkich kół i poruszanie się w każdą stronę, pojazdy 4-kierunkowe są niezastąpione tam, gdzie wymagane jest manewrowanie na krótkich dystansach, a także w bardzo wąskich korytarzach roboczych, gdzie mogą być one prowadzone w systemie szynowo-rolkowym lub indukcyjnie.
 
Jeżeli oprócz składowania ładunków wymagana jest ich kompletacja/komisjonowanie, to wózki wielokierunkowe mogą być wyposażone w platformę roboczą zapinaną do wózka poprzez szybkozłącze elektromechaniczne. Platforma taka posiada pulpit sterujący, dzięki czemu operator steruje wszystkimi funkcjami wózka z jej poziomu.
Przedsiębiorstwo oferuje również wózki dedykowane wyłącznie kompletacji.

 

Doradztwo, sprzedaż, wynajem i serwis techniczny w Polsce

Polskie przedstawicielstwo obu producentów reprezentuje firma HUBTEX Polska z Krakowa, oferująca klientom fachowe doradztwo, sprzedaż, wynajem i serwis techniczny.

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Poeta drewna i dźwięku

Powodzenie, jakim cieszy się jego manufaktura Lakewood udowadnia następującą zasadę: przeniesienie starego, dobrego rzemiosła w świat nowoczesny to metoda na sukces w skali światowej.

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny
Martin Seeliger założył firmę Lakewood 30 lat temu. Dziś dźwięk jego gitar słychać na całym świecie. Fot. © Lakewood Guitars

Powodzenie, jakim cieszy się jego manufaktura Lakewood udowadnia następującą zasadę: przeniesienie starego, dobrego rzemiosła w świat nowoczesny to metoda na sukces w skali światowej.

Kurier Drzewny

Lakewood produkuje około 1300 gitar rocznie. © Lakewood Guitars. Fot. © Lakewood Guitars

Codziennie z manufaktury Lakewood w Gießen (DE) pięć gitar wyrusza w podróż na podbój światowych salonów muzycznych. Tendencja stale wzrasta. „Wykazujemy bardzo ostrożne podejście do tematu wzrostu, ponieważ nie decydujemy się na pewien kompromis: nie chcemy pogorszyć jakości naszych instrumentów i zawsze dobierać odpowiednie materiały “, mówi założyciel firmy Martin Seeliger.

W roku 1986 jako 28-letni lutnik, po ukończeniu nauki w zakresie lutnictwa gitarowego, Martin Seeliger studiuje pilnie mapę USA. Szuka wyrazistej nazwy dla swoich instrumentów: gitary westernowe, których dźwięk słychać w popowych piosenkach, począwszy od Beatlesów, poprzez ballady Cata Stevensa aż po rockowe kawałki Bruce’a Springsteena.

W tamtych czasach głównymi producentami tego typu gitar były wielkie fabryki amerykańskie, jak Martin czy Gibson. Jak nazwać firmę, która pochodzi wprawdzie ze spokojnej, niemieckiej mieściny, za to chce pojawić się na rynku zdominowanym przez produkty amerykańskie? Wzrok Seeligera padł ostatecznie na nazwę małego miasta nad jeziorem Erie: Lakewood.

Na amerykańskich, profesjonalnych forach internetowych poświęconych grze na gitarze, instrumenty od Lakewood porównywane są z tymi, które wychodzą ze szczególnie cenionych manufaktur USA, jak Santa Cruz lub Collings. Drzemie w nich bowiem duch amerykańskich tradycyjnych gitar o stalowych strunach – zaklęty jednak w dziełach powstających nowoczesnymi metodami według innowacyjnych pomysłów. Martin Seeliger, prowadząc warsztat Lakewood również – z biegiem czasu – wprowadził do produkcji wsparcie maszynowe.

„Nie ulegamy wpływom fałszywie pojętego romantyzmu. Jeżeli frez, sterowany komputerowo, wykona powierzoną mu pracę lepiej i dokładniej niż ludzka ręka, wykorzystujemy jego możliwości. Sam proces budowy gitar, ich strojenia i dopracowywania, aby wydawały z siebie najlepszy dźwięk, to praca rzemieślnicza”, dodaje Martin Seeliger.
W warsztacie Lakewood pracuje 18 ludzi, 14 z nich to lutnicy gitarowi.

Prawie wszystkie części produkowane są na miejscu. Na regałach piętrzą się szlachetne drewna, wydające najlepszy dźwięk: alpejski świerk i cedr na górną płytę pudła, palisander z Indii i mahoń z Ghany na korpus, czarny heban na podstrunnicę. Drewno takie często powinno leżakować kilkanaście lat, zanim będzie nadawało się do budowy instrumentu.

„Nie ulegamy wpływom fałszywie pojętego romantyzmu. Jeżeli frez, sterowany komputerowo, wykona powierzoną mu pracę lepiej i dokładniej niż ludzka ręka, wykorzystujemy jego możliwości. Sam proces budowy gitar, ich strojenia i dopracowywania, aby wydawały z siebie najlepszy dźwięk, to praca rzemieślnicza.”

Tak duży wybór jest warunkiem koniecznym do wykonania dobrego instrumentu. Każda gitara Lakewood wygląda inaczej – mówi Martin Seeliger: „Budujemy gitary w systemie Customshop = oznacza to, że klient ma prawo do skomponowania instrumentu według własnego wyboru. W takiej sytuacji używamy często materiałów, których tradycyjni lutnicy nie znali – przykładowo drewna z wiązu lub śliwy.“

Przyczyny takich wyborów są dobrze znane: drewno tropikalne jest coraz trudniej dostępne. Lakewood nabywa wyłącznie drewno, dla którego wystawiono świadectwo pochodzenia.

Kurier Drzewny

Lustrzany połysk: Jednym z ostatnich etapów produkcji jest nadanie instrumentowi połysku. Fot. © Lakewood Guitars

Przed ostatecznym montażem następuje lakierowanie i końcowe polerowanie instrumentów. Progi w podstrunnicach błyszczą w świetle, gotowe instrumenty spoczywają na stojakach w oczekiwaniu na ostatni rytuał. Przed wysyłką szef sam ogląda każdą z nich, sprawdzając, czy rzeczywiście jest doskonale zbudowana.

A brzmienie gitary od Lakewood? To nowoczesny dźwięk, jasny, z wyrazistym basem, wyważony, ale nie nudny. Sztukę budowy instrumentów doprowadzono tu do perfekcji. Stare rzemiosło przeniesione do epoki nowoczesności. Gitary o stalowych strunach reprezentujące najwyższy poziom wykonania. Pochodzenie: Europa Środkowa.

Czytaj dalej

Aktualności

EASYSTICK dla szybszej obróbki frontów i korpusów

Praca w meblarstwie

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny
Rozwiązanie zastępuje tradycyjny liniał i ułatwia obróbkę frontów oraz korpusów. Fot. Blum

EASYSTICK firmy Blum to nowy, sterowany komputerowo liniał z systemem przesuwnych zderzaków, który jest uzupełnieniem dla maszyn MINIPRESS P, MINIPRESS PRO, a w przyszłości MINIPRESS top. To rozwiązanie zapewnia optymalizację czasu pracy podczas obróbki frontów i korpusów, pozwala na precyzyjne nawiercanie i osadzanie okuć oraz cechuje się łatwą i intuicyjną obsługą.

Dla pracowni stolarskich czas jest bardzo ważnym czynnikiem każdego dnia. Zamówienia muszą być realizowane szybko i bezbłędnie. Dlatego inwestuje się w narzędzia, które automatyzują proces obróbki oraz są łatwe i intuicyjne w obsłudze. Dzięki temu tę samą czynność może wykonać wiele osób bez konieczności specjalistycznego przeszkolenia.

 

Łatwe wprowadzanie wymiarów

Kurier Drzewny

EASYSTICK – nowy wymiar obróbki od Blum. Fot. Blum

To nowy sterowany komputerowo liniał, połączony z komputerem wyposażonym w dotykowy panel – możliwe jest więc łatwe wprowadzanie wymiarów obrabianych korpusów.

EASYSTICK jest rozwiązaniem poszerzającym możliwości maszyn MINIPRESS P, MINIPRESS PRO, a w przyszłości MINIPRESS top. To połączenie sprawia, że nawiercanie jest precyzyjne, bez potrzeby późniejszych korekt.

 

EASYSTICK oblicza pozycje mocowania okucia

Liniał wskazuje pozycje wiercenia w formie podświetlanych punktów. Fot. Blum

Po wprowadzeniu informacji dotyczących obrabianego frontu lub korpusu EASYSTICK oblicza pozycje mocowania okucia. Następnie liniał przesuwa się automatycznie i wskazuje kolejne pozycje mocowania w formie podświetlanych punktów. Wystarczy położyć formatkę, nawiercić i gotowe.

Wprowadzanie danych za pomocą panelu dotykowego – to tylko jedna z możliwości. Liniał pozwala również na szybkie przenoszenie danych z internetowego konfiguratora korpusów – serwis dostępny jest od marca 2020 roku – oraz DYNAPLAN za pomocą nośnika USB.

 

Bez potrzeby umiejętności programowania

Kurier Drzewny

Liniał wskazuje prawidłowe pozycje mocowania. Fot. Blum

Uproszczenie procesu produkcyjnego, szybkiego i łatwego przezbrajania maszyny, aż po perfekcyjny układ wierceń, to nie wszystko. W przeciwieństwie do maszyn CNC, do obsługi EASYSTICK nie jest wymagana umiejętność programowania. Wszystkie dane wprowadza się wygodnie na ekranie lub przez nośnik USB, po czym maszyna przeprowadza nas krok po kroku przez cały proces obróbki za pomocą informacji graficznych.

 

Zakup poprzedzony prezentacją

Każdy zakup liniału EASYSTICK – tak jak maszyny MINIPRESS – poprzedzony jest prezentacją produktu u zainteresowanej osoby. Przedstawiciel handlowy Blum podczas spotkania przedstawia możliwości urządzenia oraz konfiguruje wyposażenie, tak aby odpowiadało potrzebom jego użytkowników.

Aby umówić się na spotkanie, wystarczy skontaktować się z przedstawicielem Blum z danego regionu.

Czytaj dalej

Popularne