Connect with us

Technika, technologie, nowości

Najszybszy forwarder na świecie

PONSSE Bison Active Frame

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

/ Odsłon: 2 615
Kurier Drzewny
Autorski system zawieszenia kabiny Active Frame gwarantuje, że boczne kołysania wpływające na operatora są skutecznie i niezauważalnie eliminowane. Fot. PONSSE

PONSSE Bison jest uznawany za najszybszy forwarder na świecie. Posiada przekładnię wyposażoną w bezstopniowy układ przeniesienia napędu CVT. Oznacza to, że nie jest już konieczne zatrzymywanie się podczas przełączania z szybkiego na wolny tryb pracy, a to przekłada się na szybszą pracę w każdym terenie. Nowoczesny silnik, mocny żuraw i solidny układ napędowy czynią z Bisona Active Frame bezkonkurencyjną maszynę do transportu drewna.

 

Wysoka wydajność przy niższym zużyciu paliwa

PONSSE Bison Active Frame demonstruje swoją wyższość przede wszystkim podczas transportu ładunku na duże odległości. Z nowym układem przeniesienia napędu CVT, dopasowującym prędkość jazdy i obciążenie silnika do sytuacji, można osiągnąć wysoką wydajność przy niższym zużyciu paliwa. Doświadcz wyższego momentu obrotowego i bezstopniowego przenoszenia napędu przekładni CVT – nigdy więcej zatrzymywania się, by przełączyć pomiędzy wysokim biegiem a niskim. Nowy system przeniesienia napędu redukuje zużycie paliwa. Wyjątkowa moc powstała z połączenia tych zalet z nowoczesnymi wysokoprężnymi silnikami Mercedes-Benz/MTU. Ładowność forwardera Bison Active Frame wynosi 16 ton. Duża przestrzeń ładunkowa w połączeniu z wydajnym i łatwym w użyciu żurawiem zapewniają wydajną pracę na wszystkich powierzchniach roboczych.

Wytrzymały, ergonomiczny i bezproblemowy w obsłudze

Prosta i wytrzymała konstrukcja ramy, oprócz niezawodności, zapewnia funkcjonalne rozmieszczenie podzespołów i łatwą obsługę. Urządzenie cechuje także ergonomia oraz łatwość obsługi, które mają ogromny wpływ na wydajność pracy. Kabina zapewnia najbardziej ergonomiczne dżojstiki dostępne na rynku oraz doskonałą widoczność, z której słyną wszystkie maszyny leśne PONSSE. Nie można zapominać o obszernych, dobrze zaprojektowanych schowkach, które nie tylko stanowią część komfortu obsługi, ale także posiadają cechy wpływające na bezpieczeństwo pracy. Bezproblemową obsługę osiągnięto dzięki lepszemu rozlokowaniu punktów kontrolnych, oświetlenia serwisowego oraz bezpiecznych stopni i podestów. Ponadto wysokiej jakości podzespoły pozwalają na wydłużenie odstępów pomiędzy przeglądami.

Nowe spojrzenie na fotel operatora

Nowa tkanina fotela (83 proc. wełny) jest pięciokrotnie trwalsza niż dotychczas. Ponadto, odporna na zabrudzenia powierzchnia sprawia, że jej czyszczenie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Oddychający materiał i ergonomiczne podpórki fotela gwarantują większy komfort pracy. Wzmocniona podstawa i zawieszenie fotela zapewniają doskonałą trwałość i stabilność. Zwiększona możliwość obciążenia siedzenia (210 kg) sprawia, że lepiej tłumi ono wszelkie ruchy i wibracje. Wszystkie elementy regulacji znajdują się z przodu fotela. Do jego podstawy można dotrzeć zdejmując poduszkę siedziska.

Doskonała widoczność z kabiny

Kurier Drzewny

Duża kabina, obszerne okna oraz wąskie słupki dachowe gwarantują doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach. Fot. Alicja Bagnucka

Kabina forwardera PONSSE Bison Active Frame to przewaga w dziedzinie najnowocześniejszej technologii maszyn leśnych. Jest to środowisko pracy profesjonalistów, którzy cenią wygodę, ergonomię oraz bezpieczeństwo pracy. Elementy sterujące to najlepsze urządzenia pod względem ergonomii, jakie można znaleźć obecnie w maszynach leśnych. Duża kabina, obszerne okna oraz wąskie słupki dachowe gwarantują doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach.

CVT – jazda z dowolną prędkością bez zatrzymywania się

Kurier Drzewny

Nowy rodzaj przeniesienia napędu bazuje na technologii CVT, która bezstopniowo zmienia przełożenia. Fot. PONSSE

Dzięki bezstopniowej skrzyni biegów można przełączyć się na dowolną prędkość bez konieczności zatrzymywania się – oczywiście w zależności od sytuacji na drodze. Nowy rodzaj przeniesienia napędu bazuje na technologii CVT, która bezstopniowo zmienia przełożenia. Oznacza to, że tradycyjne przełączanie pomiędzy szybkim i wolnym biegiem nie jest już konieczne. W maszynie wyposażonej w przekładnię CVT, tradycyjne hydrostatyczne przeniesienie napędu może być zastąpione oddzielnym układem CVT. Pozwala to osiągnąć niższe zużycie paliwa oraz wyższy moment obrotowy. Korzyści wynikające z wyższego momentu obrotowego ujawniają się przede wszystkim podczas jazdy po stromych podłożach.

Niższy poziom emisji i niższe zużycie paliwa

Nowe silniki Mercedes-Benz/MTU spełniające normę emisji spalin Stage V są wydajne i ekonomiczne. Zwiększono moment obrotowy, którego maksymalną wartość można osiągnąć przy niższej prędkości obrotowej silnika. Silniki Mercedes-Benz/MTU Stage V to nowoczesne, niskoemisyjne jednostki napędowe o znacznie niższej emisji cząstek stałych (PM) i tlenków azotu (Nox) w porównaniu z silnikami poprzedniej generacji (Stage III i IV). Oprócz systemu SCR, nowe jednostki napędowe kontrolują objętość cząstek stałych za pomocą filtra cząstek stałych (DPF).

Aktywna rama – kołysanie wyeliminowane

Kurier Drzewny

Autorski system zawieszenia kabiny Active Frame gwarantuje, że boczne kołysania wpływające na operatora są skutecznie i niezauważalnie eliminowane. Fot. PONSSE

Aktywna rama pozwala operatorowi zachować czujność i wydajność. Cechą szczególną PONSSE Bison Active Frame jest wytrzymała konstrukcja ram. Podczas rozlokowania podzespołów uwzględniono łatwy dostęp do nich podczas konserwacji. Dodatkowo długie przerwy pomiędzy przeglądami wydłużają efektywny czas pracy i ograniczają koszty obsługi do niezbędnego minimum. Nawet przy wyższych prędkościach utrzymywany jest doskonały komfort pracy i obsługi. Autorski system zawieszenia kabiny Active Frame gwarantuje, że boczne kołysania wpływające na operatora są skutecznie i niezauważalnie eliminowane. Konstrukcyjnie prosty i skuteczny system zapewnia komfortową jazdę. Ciało operatora jest poddawane znacznie mniej siłom zewnętrznym niż dotychczas. System pozwala mu zachować czujność i wydajność przez wiele godzin, nawet przy większych prędkościach.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
KLIKNIJ aby skomentować

Popularne w tym miesiącu