Connect with us

Technika, technologie, nowości

Najszybszy forwarder na świecie

PONSSE Bison Active Frame

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny
Autorski system zawieszenia kabiny Active Frame gwarantuje, że boczne kołysania wpływające na operatora są skutecznie i niezauważalnie eliminowane. Fot. PONSSE

PONSSE Bison jest uznawany za najszybszy forwarder na świecie. Posiada przekładnię wyposażoną w bezstopniowy układ przeniesienia napędu CVT. Oznacza to, że nie jest już konieczne zatrzymywanie się podczas przełączania z szybkiego na wolny tryb pracy, a to przekłada się na szybszą pracę w każdym terenie. Nowoczesny silnik, mocny żuraw i solidny układ napędowy czynią z Bisona Active Frame bezkonkurencyjną maszynę do transportu drewna.

 

Wysoka wydajność przy niższym zużyciu paliwa

PONSSE Bison Active Frame demonstruje swoją wyższość przede wszystkim podczas transportu ładunku na duże odległości. Z nowym układem przeniesienia napędu CVT, dopasowującym prędkość jazdy i obciążenie silnika do sytuacji, można osiągnąć wysoką wydajność przy niższym zużyciu paliwa. Doświadcz wyższego momentu obrotowego i bezstopniowego przenoszenia napędu przekładni CVT – nigdy więcej zatrzymywania się, by przełączyć pomiędzy wysokim biegiem a niskim. Nowy system przeniesienia napędu redukuje zużycie paliwa. Wyjątkowa moc powstała z połączenia tych zalet z nowoczesnymi wysokoprężnymi silnikami Mercedes-Benz/MTU. Ładowność forwardera Bison Active Frame wynosi 16 ton. Duża przestrzeń ładunkowa w połączeniu z wydajnym i łatwym w użyciu żurawiem zapewniają wydajną pracę na wszystkich powierzchniach roboczych.

Wytrzymały, ergonomiczny i bezproblemowy w obsłudze

Prosta i wytrzymała konstrukcja ramy, oprócz niezawodności, zapewnia funkcjonalne rozmieszczenie podzespołów i łatwą obsługę. Urządzenie cechuje także ergonomia oraz łatwość obsługi, które mają ogromny wpływ na wydajność pracy. Kabina zapewnia najbardziej ergonomiczne dżojstiki dostępne na rynku oraz doskonałą widoczność, z której słyną wszystkie maszyny leśne PONSSE. Nie można zapominać o obszernych, dobrze zaprojektowanych schowkach, które nie tylko stanowią część komfortu obsługi, ale także posiadają cechy wpływające na bezpieczeństwo pracy. Bezproblemową obsługę osiągnięto dzięki lepszemu rozlokowaniu punktów kontrolnych, oświetlenia serwisowego oraz bezpiecznych stopni i podestów. Ponadto wysokiej jakości podzespoły pozwalają na wydłużenie odstępów pomiędzy przeglądami.

Nowe spojrzenie na fotel operatora

Nowa tkanina fotela (83 proc. wełny) jest pięciokrotnie trwalsza niż dotychczas. Ponadto, odporna na zabrudzenia powierzchnia sprawia, że jej czyszczenie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Oddychający materiał i ergonomiczne podpórki fotela gwarantują większy komfort pracy. Wzmocniona podstawa i zawieszenie fotela zapewniają doskonałą trwałość i stabilność. Zwiększona możliwość obciążenia siedzenia (210 kg) sprawia, że lepiej tłumi ono wszelkie ruchy i wibracje. Wszystkie elementy regulacji znajdują się z przodu fotela. Do jego podstawy można dotrzeć zdejmując poduszkę siedziska.

Doskonała widoczność z kabiny

Kurier Drzewny

Duża kabina, obszerne okna oraz wąskie słupki dachowe gwarantują doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach. Fot. Alicja Bagnucka

Kabina forwardera PONSSE Bison Active Frame to przewaga w dziedzinie najnowocześniejszej technologii maszyn leśnych. Jest to środowisko pracy profesjonalistów, którzy cenią wygodę, ergonomię oraz bezpieczeństwo pracy. Elementy sterujące to najlepsze urządzenia pod względem ergonomii, jakie można znaleźć obecnie w maszynach leśnych. Duża kabina, obszerne okna oraz wąskie słupki dachowe gwarantują doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach.

CVT – jazda z dowolną prędkością bez zatrzymywania się

Kurier Drzewny

Nowy rodzaj przeniesienia napędu bazuje na technologii CVT, która bezstopniowo zmienia przełożenia. Fot. PONSSE

Dzięki bezstopniowej skrzyni biegów można przełączyć się na dowolną prędkość bez konieczności zatrzymywania się – oczywiście w zależności od sytuacji na drodze. Nowy rodzaj przeniesienia napędu bazuje na technologii CVT, która bezstopniowo zmienia przełożenia. Oznacza to, że tradycyjne przełączanie pomiędzy szybkim i wolnym biegiem nie jest już konieczne. W maszynie wyposażonej w przekładnię CVT, tradycyjne hydrostatyczne przeniesienie napędu może być zastąpione oddzielnym układem CVT. Pozwala to osiągnąć niższe zużycie paliwa oraz wyższy moment obrotowy. Korzyści wynikające z wyższego momentu obrotowego ujawniają się przede wszystkim podczas jazdy po stromych podłożach.

Niższy poziom emisji i niższe zużycie paliwa

Nowe silniki Mercedes-Benz/MTU spełniające normę emisji spalin Stage V są wydajne i ekonomiczne. Zwiększono moment obrotowy, którego maksymalną wartość można osiągnąć przy niższej prędkości obrotowej silnika. Silniki Mercedes-Benz/MTU Stage V to nowoczesne, niskoemisyjne jednostki napędowe o znacznie niższej emisji cząstek stałych (PM) i tlenków azotu (Nox) w porównaniu z silnikami poprzedniej generacji (Stage III i IV). Oprócz systemu SCR, nowe jednostki napędowe kontrolują objętość cząstek stałych za pomocą filtra cząstek stałych (DPF).

Aktywna rama – kołysanie wyeliminowane

Kurier Drzewny

Autorski system zawieszenia kabiny Active Frame gwarantuje, że boczne kołysania wpływające na operatora są skutecznie i niezauważalnie eliminowane. Fot. PONSSE

Aktywna rama pozwala operatorowi zachować czujność i wydajność. Cechą szczególną PONSSE Bison Active Frame jest wytrzymała konstrukcja ram. Podczas rozlokowania podzespołów uwzględniono łatwy dostęp do nich podczas konserwacji. Dodatkowo długie przerwy pomiędzy przeglądami wydłużają efektywny czas pracy i ograniczają koszty obsługi do niezbędnego minimum. Nawet przy wyższych prędkościach utrzymywany jest doskonały komfort pracy i obsługi. Autorski system zawieszenia kabiny Active Frame gwarantuje, że boczne kołysania wpływające na operatora są skutecznie i niezauważalnie eliminowane. Konstrukcyjnie prosty i skuteczny system zapewnia komfortową jazdę. Ciało operatora jest poddawane znacznie mniej siłom zewnętrznym niż dotychczas. System pozwala mu zachować czujność i wydajność przez wiele godzin, nawet przy większych prędkościach.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Komentarze

Galeria

Zintensyfikowana produkcja wymaga najwydajniejszych rozwiązań

Z wizytą w firmie Poldan

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Od prawej: Oskar Höfling - Grupa Weinig, Szef Sprzedaży na Europę Wschodnią i Środkową; Zygmunt Kroplewski - Właściciel Zakładów Drzewnych POLDAN, Andrzej Warzych - Przedstawiciel Regionalny Grupy Weinig; Zdzisław Kroplewski - Zakłady Drzewne POLDAN. Fot. KD Media
Od prawej: Oskar Höfling - Grupa Weinig, Szef Sprzedaży na Europę Wschodnią i Środkową; Zygmunt Kroplewski - Właściciel Zakładów Drzewnych POLDAN, Andrzej Warzych - Przedstawiciel Regionalny Grupy Weinig; Zdzisław Kroplewski - Zakłady Drzewne POLDAN. Fot. KD Media

Dzięki nowoczesnej linii produkcyjnej od firmy Weinig, wyposażonej m.in. w skaner EasyScan +C, pilarki OptiCut 450 Quantum oraz prasę ProfiPress PPLB 6100, Zakłady Drzewne Poldan będą mogły zapewnić swoim klientom jeszcze lepsze jakościowo wyroby w najkorzystniejszych na rynku cenach.

Aleksandra Lamek, Jarosław Schröder
Budownictwo drewniane cieszy się coraz większą popularnością. Stosunkowo łatwa i szybka produkcja, energooszczędność i przyjazność środowisku sprawiają, że rynek domów drewnianych rozwija się bardzo prężnie, a klientów z każdym dniem przybywa. Nic dziwnego, że przedsiębiorcy z branży drzewnej chętnie inwestują w nowoczesne technologie, które umożliwiają podniesienie wydajności produkcji elementów domów drewnianych do maksimum, a w efekcie – zapewnienie jeszcze bardziej konkurencyjnej ceny swoich produktów.

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Ponad 600 maszyn w ciągu pięciu lat

Centra sterowane numerycznie Polskiej Grupy CNC

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny
W przeciągu 5 lat działalności na rynek polski dostarczyliśmy już ponad 600 ploterów." - mówi Damian Laskowski, właściciel firmy Polska Grupa CNC. Fot. KD MEDIA

Wszystkie maszyny, jakie dostarcza Polska Grupa CNC, produkowane są od A do Z w polskim zakładzie. Każde centrum tworzone jest pod indywidualne zamówienie, zgodnie z potrzebami klienta. Odbiorca może w każdej chwili przyjechać do fabryki i zobaczyć na jakim etapie znajduje się budowa jego maszyny. W ciągu pięciu lat firma dostarczyła na polski rynek ponad 600 ploterów, które działają m.in. u producentów: mebli, jachtów, a nawet alkoholu Dębowa Polska.

 

Z pasji do maszyn i drewna

– Polska Grupa CNC powstała pięć lat temu. Pomysł narodził się z pasji do maszyn i drewna. Maszyny do obróbki drewna, materiałów drewnopochodnych oraz metali miękkich tworzyliśmy od początku naszego istnienia. Obracamy się w zakresie tej gamy produktów i w tym się specjalizujemy – mówi Damian Laskowski z firmy Polska Grupa CNC. – Naszym głównym produktem jest ploter frezujący CNC, który tworzymy w trzech modelach: ECO – dla użytkowników najmniej wymagających, SPECIAL – dla średniej półki obciążeniowej i ATC – dla najbardziej wymagających użytkowników naszych maszyn. Poszczególne modele różnią się od siebie wielkością stołów roboczych oraz oprzyrządowaniem montowanym na urządzeniu. Warto wspomnieć, że jest ono dobierane wspólnie z klientem przed każdym zamówieniem.
 

Maszyna na miarę

– Dobieramy nie tylko oprzyrządowanie, ale także długość, szerokość i wysokość pola roboczego – dodaje Krzysztof Łapiński z firmy Polska Grupa CNC. – Z każdym zamawiającym staramy się na początku odpowiednio porozmawiać i dowiedzieć się, czego oczekuje i jakie są jego potrzeby. Pytamy odbiorców, w którym kierunku chcą iść i co będą tworzyć oraz jakie materiały obrabiać. To dopiero daje nam pewien obraz, według którego tworzymy maszynę, na początku wirtualnie. Taki projekt, zawierający wszelkie funkcje urządzenia, podzespoły oraz cenę, jest przedstawiany do analizy i akceptacji dla zamawiającego.
Od formy elektronicznej do testów w jednym zakładzie
 
Po rozmowie z klientem kolejno odbywają się: wstępna wycena oraz podpisanie umowy i zamówienia. Po ustaleniu formalności projekt trafia do działu konstrukcyjnego. Tutaj odbywają się przygotowanie i sprawdzenie maszyny w formie elektronicznej.
 
– Dzięki tego typu formie klient może sprawdzić maszynę, czy faktycznie będzie spełniała jego oczekiwania – wyjaśnia Krzysztof Łapiński. – Po otrzymaniu zielonego światła rozpoczyna się właściwa praca nad jej produkcją. Pierwszym elementem jest zakup stali. Praca rozpoczyna się od wycięcia oraz spawania kształtowników na ramę. Ze spawalni elementy trafiają do działu obróbki mechanicznej. Tu odbywa się obróbka miejsc newralgicznych, takich jak zamki pod prowadnicę. Po zakończeniu całej obróbki mechanicznej elementy trafiają do lakierni.vNa tym etapie klient może nawet dobrać kolor danej maszyny na życzenie. Po lakierowaniu elementy trafiają na montownię, gdzie odbywa się pełny montaż, ustawienie geometrii maszyny oraz wyposażenie jej w szafę sterowniczą i napędy.
– Po zakończeniu budowy następuje etap testów – dodaje Damian Laskowski. – Pierwszym z nich jest wykonanie własnego stołu rastrowego przez maszynę. Kolejno nasi specjaliści testują maszyny na wiele różnych sposobów. Po zakończeniu testów odbywa się ostateczna kontrola jakości. Warto wspomnieć, że w trakcie całego procesu produkcyjnego klienci mogą odwiedzić zakład oraz zobaczyć na jakim etapie jest produkcja ich zamówienia.
 

Klienci szukają automatyzacji

– Branża meblarska stawia nam coraz większe wymagania – twierdzi Krzysztof Łapiński. – Od maszyn wymaga się coraz więcej funkcjonalności oraz nowych czynności. Pięć lat temu wystarczyło samo cięcie po łuku. Obecnie zaawansowane programy pozwalają nam tworzyć maszyny, które same pobierają płytę, obrabiają we wszystkich możliwych miejscach i oddają gotowe półfabrykaty. Klienci zainteresowani są połączeniem wszelkich funkcji w jedno, liczy się dla nich zarówno automatyzacja, jak i wszechstronność, czyli obróbka wszelkich materiałów. Szybkość obróbki także ma znaczenie, chociaż czasem jest to faktor nie do przeskoczenia i w dużej mierze zależny od obrabianego materiału oraz narzędzi, na których pracujemy.
 

Serwis świadczony przez specjalistów

Maszyny Polskiej Grupy CNC posiadają 24-miesięczną gwarancję z przeglądem po jednym roku użytkowania. Firma świadczy serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny dla swoich maszyn.
– Odbiorcy doceniają jakość naszych urządzeń. Działają one doskonale i nie ma z nimi żadnych problemów – zapewnia Damian Laskowski. – Klientom oferujemy także pełne wsparcie i jeżeli cokolwiek dzieje się niepokojącego, mogą zawsze do nas się zgłosić po poradę czy pomoc. Pierwszym etapem pomocy jest pomoc telefoniczna, chociaż z niektórymi maszynami możemy też łączyć się zdalnie.
– Każdą produkowaną maszynę traktujemy indywidualnie. Dział serwisowy jest połączony z produkcyjnym – dodaje Krzysztof Łapiński. – Oznacza to, że do jakichkolwiek usterek, chociaż zdarzają się one bardzo rzadko, wysyłana jest osoba, która była odpowiedzialna za produkcję maszyny. Są to pracownicy, którzy najbardziej znają dane urządzenie, od środka, w zakresie konstrukcji, mechaniki, podzespołów oraz elektroniki.
 

Na rynek polski oraz za granicę

– Głównym odbiorcą jest polski rynek, aczkolwiek klienci z krajów ościennych także składają zapytania i dochodzi do procesu zakupu maszyn – wyjaśnia Krzysztof Łapiński. – Niedawno przygotowaliśmy maszynę między innymi dla odbiorcy w Finlandii oraz Niemczech. Wcześniej także wysłaliśmy nasze urządzenia na Litwę. W przeciągu pięciu lat działalności na polski rynek dostarczyliśmy już około 600 maszyn.

Dla zakładów stolarskich i nie tylko

– Zaopatrujemy zakłady obróbki drewna, czyli stolarnie średnie i większe. Widzimy także rosnące zainteresowanie klientów z małych zakładów. Są wśród nich np. firmy produkujące meble tapicerowane, łóżeczka dziecięce i zabudowy samochodowe, czyli zakłady, które mają do czynienia z płytą drewnopochodną. Często są to również firmy podwykonawcze dla przedsiębiorstw, np. produkujących kuchnie. Nie brakuje także klientów z innych branż, na przykład reklamowej; wśród odbiorców jest nawet producent jachtów- oznajmia Krzysztof Łapiński.
 

Wystarczy jedna osoba

– Warto zwrócić uwagę na to, że nasze plotery może obsługiwać tylko jedna osoba. Jest to szczególnie istotne w przypadku braków kadrowych oraz innych problemów na rynku pracy – wyjaśnia Krzysztof Łapiński. – Dodatkową zaletą jest łatwość obsługi naszych maszyn. Pracownik nie musi obawiać się projektowania, ponieważ ten projekt może otrzymać od technologa na nośniku USB. Maszyny może obsłużyć nawet osoba mało wykwalifikowana.

Słuchają klientów

– Inspiracje czerpiemy z obserwacji rynku oraz rozmów z użytkownikami maszyn – informuje Damian Laskowski. – Niekoniecznie są to osoby, które zakupiły nasz sprzęt, ale te, które je na co dzień obsługują. To od nich dowiadujemy się, co jest potrzebne.
– Często spotykamy się i dyskutujemy, w jaki sposób można byłoby ulepszyć urządzenia – dodaje Krzysztof Łapiński. – Zdarza się, że właściciel zakładu nie posiada takiej wiedzy. Wie tylko, że maszyna pracuje i robi to dobrze, ale to operator będzie miał dokładną wiedzę na temat tego, co jeszcze można zmienić. Od bezpośrednich użytkowników czerpiemy inspirację – co zmienić oraz w którym kierunku należałoby pójść.
 

Nowość na targach DREMA

Nowością Grupy w 2020 roku jest nowa maszyna ATC, która zostanie zaprezentowana podczas targów DREMA.
– Najnowsza wersja maszyny całkowicie zastąpi ATC V3 – zapewnia Krzysztof Łapiński. – Nowe centrum wyposażono w szybkie servo-napędy oraz bardzo masywne ramy.
 

W kierunku przyszłości

– Zastosowanie wrzecion na głowicy 2-osiowej sprawia, że mamy do czynienia z zaawansowaną obróbką w 5-ciu osiach – wyjaśnia Krzysztof Łapiński. Cały czas widzimy potrzebę automatyzacji. Maszyny możemy zautomatyzować do tego stopnia, że będzie je obsługiwał tylko jeden pracownik. Wystarczą magazyn płyt oraz żuraw dźwigowy. Mogą one także pomóc w obecnej sytuacji związanej z pandemią. Odstęp między maszynami musi wynosić 2 m, dzięki czemu pracownicy mają zapewnioną bezpieczną odległość.
 

Dla kogo CNC?

– że ploter CNC to obecnie jedno z podstawowych urządzeń, jakie powinno się znaleźć w każdym zakładzie stolarskim – podsumowuje Krzysztof Łapiński. – Najtańsza nasza maszyna może kosztować 50 000 zł. Dzięki takiej inwestycji możliwe jest produkowanie powtarzalnych bardzo dobrych jakościowo elementów. Co ważne, inwestor może stopniowo rozbudowywać tę maszynę o kolejne moduły. Dużo zakładów zleca obróbkę płyt dla innych firm, co wiąże się z kolejkami, czasem oczekiwania oraz znacznymi nakładami finansowymi. Opłacalne byłoby zainstalowanie maszyny CNC w swoim zakładzie i zaoszczędzenie tych funduszy. Nauka programu CAM to zaledwie kilka popołudni. Jeśli firma chce produkować fronty czy drzwi, to powinna zainwestować w maszynę CNC. Wówczas istnieje o wiele mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu przez operatora oraz zniszczenia materiału.

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Szybkie i równomierne suszenie drewna opałowego

Nowoczesne suszarnie od Eberl

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny
Suszarnie kontenerowe z pompą ciepła to rozwiązanie kompaktowe, efektywne i oszczędne. Fot. Eberl

Efektywne suszenie drewna opałowego to nielada wyzwanie. Firma Eberl od lat proponuje nowoczesne rozwiązania, które sprawią, że koszt suszenia tego typu drewna będzie niższy, a cały proces przebiegnie szybko i bezproblemowo.

Kurier Drzewny

Suszarnie kontenerowe z pompą ciepła to rozwiązanie kompaktowe, efektywne i oszczędne. Fot. Eberl


Firma Eberl oferuje kilka różnych rozwiązań dostosowanych do suszenia drewna opałowego. Jednym z nich jest suszenie drewna ułożonego luzem w skrzyniach z ażurową podłogą (typ BTC). Cały proces zaplanowano w taki sposób, by był jak najbardziej efektywny i energooszczędny. Wentylatory tłoczą powietrze obiegowe poprzez grzałki do góry. Drewno opałowe znajdujące się w skrzyniach jest dokładnie i równomiernie nawiewane od góry do dołu. Wilgotne powietrze prowadzone jest poprzez wymiennik powietrza odlotowego i dopływającego, dzięki czemu nagrzewa powietrze dopływające. W rezultacie użytkownikowi znacznie zmniejszają się koszty suszenia.
 

Drewno stosowe bywa problematyczne

Można również suszyć drewno opałowe ułożone w ścisłych stosach. Mamy tu jednak do czynienia z trudnością, jaką jest jego równomierne napowietrzenie. Niezbędne jest zatem w tym przypadku zapewnienie dokładnego prowadzenia powietrza w celu zapobiegania powstania pleśni w miejscu zalegania powietrza.
 
Tutaj sprawdzą się suszarnie z pompą ciepła (typ BTC6WP oraz BTC12WP). Dzięki systemowi odzysku ciepła jest to rozwiązanie bardzo oszczędne. Suszenie odbywa się w temperaturze do 70° C, gwarantując wysoką wydajność kondensacji. Dodatkową zaletą jest fakt, że suszarnia jest wyjątkowa łatwa w transporcie – a to za sprawą elektrycznego podłączenia.
 

Bezproblemowa i intuicyjna obsługa

Warto również zwrócić uwagę na prosty i czytelny sposób obsługi tej maszyny. Na bardzo przyjaznym w obsłudze panelu dotykowym należy wpisać jedynie gatunek suszonego drewna, jego grubość oraz żądaną wilgotność końcową. Następnie wcisnąć przycisk „start” i o resztę zatroszczy się już suszarnia.

„Można również suszyć drewno opałowe ułożone w ścisłych stosach. Mamy tu jednak do czynienia z trudnością, jaką jest jego równomierne napowietrzenie. Niezbędne jest zatem w tym przypadku zapewnienie dokładnego prowadzenia powietrza w celu zapobiegania powstania pleśni w miejscu zalegania powietrza.”

W celu bardziej komfortowej obsługi suszarni przedsiębiorstwo proponuje wizualizację. Za jej pomocą możliwe jest wygodne kontrolowanie i sterowanie pracą urządzenie z komputera w biurze. Przyjazny interfejs użytkownika umożliwia łatwe wprowadzanie odpowiednich danych i ustawień, przechowywanie protokołów i wykresów z procesów suszenia oraz ich drukowanie. Możliwa jest także zdalna obsługa suszarni z tableta lub smartfona.

Kurier Drzewny

Specjaliści od energooszczędnych rozwiązań

Eberl to obecnie lider wśród producentów suszarni próżniowych. W ofercie znajdziemy wyjątkowo szeroki asortyment suszarni do drewna i innych materiałów oraz specjalne wyposażenie, a także piece do wyżarzania dla różnych zastosowań w medycynie, biotechnologii i chemii, konstruowane we współpracy z międzynarodowymi koncernami.
 
Poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii, firma wytyczyła ścieżki wysokowydajnego, oszczędnego suszenia. Urządzenia są projektowane i wykonywane w sposób odpowiadający potrzebom klienta, tak aby zapewnić najwyższą jakość, a jednocześnie przyjazność środowisku.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Lepsza jakość drewna dzięki parzeniu

Termiczna obróbka drewna

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny
Technologia parowania drewna jest wykorzystywana przy nadawaniu mu nowych właściwości, które mają poprawić jego jakość i zapewnić lepszą, dalszą obróbkę. Fot. Termolegno

Włoska firma Termolegno znajduje się obecnie w światowej czołówce firm produkujących maszyny do suszenia i modyfikacji drewna za pomocą wysokiej temperatury, m.in. nowoczesne parzelnie.

Kurier Drzewny

Technologia parowania drewna jest wykorzystywana przy nadawaniu mu nowych właściwości, które mają poprawić jego jakość i zapewnić lepszą, dalszą obróbkę. Fot. Termolegno

Technologia parowania drewna jest wykorzystywana przy nadawaniu mu nowych właściwości, które mają poprawić jego jakość i zapewnić lepszą, dalszą obróbkę. Parzelnie znajdują zastosowanie przy zmiękczaniu włókien drewna, co pozwala na łatwiejszą manipulację surowym drewnem, a później obrabianie tarcicy. Można też korzystać z nich, aby stabilizować i homogenizować wilgoć w całej objętości drewna – ma to wpływ m.in. na późniejsze bezproblemowe suszenie drewna. W razie potrzeby można także w ten sposób zmieniać naturalny kolor drewna, nie stosując żadnych środków chemicznych.

Jak to działa?

Systemy parzenia Termolegno składają się z wodoszczelnych komór, w środku których możliwe jest wytworzenie środowiska parowniczego, w którym drewno poddawane jest działaniu wysokich temperatur oraz wysokiej wilgotności powietrza. Technologia ta pozwala aktywować transformację komórek drewna, czego efektem ubocznym jest zmiana barwy.

Jednakże pozwala ona na bardziej efektywne zarządzanie procesem parowania drewna. Para wodna jest wytwarzana z zewnętrznego źródła, wtłaczana do komory parzelni, a w konsekwencji do struktury drewna.

Nowoczesne technologie wdrożone przez Termolegno pozwalają także na:
– Zmiękczanie tkanki drzewiastej. Pozwala to na łatwiejszą obróbkę mechaniczną drewna, w celu uzyskania cienkich arkuszy, tj. sklejki lub dekoracyjnej okleiny.
– późniejszą obróbkę, bez występowania szkodliwych napięć powstających podczas suszenia, dzięki stabilnej i jednorodnej wilgotności w całej objętości drewna.
– Usunięcie z drewna, poprzez ługowanie, rozpuszczalnych substancji zawartych w postaci żywicy lub różnej zawartości chemicznej (cukry, skrobia, garbniki, gumy itp.). Tym samym zmniejszając ryzyko pogorszenia właściwości drewna przez grzyby i owady.

Kurier Drzewny

Technologia parowania drewna jest wykorzystywana przy nadawaniu mu nowych właściwości, które mają poprawić jego jakość i zapewnić lepszą, dalszą obróbkę. Fot. Termolegno

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).