Szwecja testuje nowy typ maszyny leśnej o wysokiej wydajności i dużym komforcie użytkowania. Prototyp tej rewolucyjnej technologii jest wynikiem dużego projektu, który trwa od 2019 roku. Maszyna roboczo nazywa się Centipede i została opracowana przez osiem szwedzkich firm leśnych oraz producentów maszyn.

Centipede opracowano tak, aby sprostać wyzwaniom leśnictwa. Fot. Materiały producenta
Szwedzkie leśnictwo stoi przed poważnymi wyzwaniami, a kwestia zrównoważonego rozwoju jest tam, jeszcze bardziej niż w pozostałych europejskich krajach, w centrum uwagi.
Z tego powodu firmy Södra, Sveaskog, SCA, Holmen, Norra Skog, Mellanskog, Stora Enso i BillerudKorsnäs, a także producent maszyn leśnych Komatsu Forest wspólnie opracowali nową maszynę do prac leśnych Centipede. Dzięki innowacyjnej technologii została zaprojektowana tak, aby zapewnić jak najbardziej zrównoważoną gospodarkę leśną zarówno dla środowiska, jak i ludzi.
Niewielki wpływ na środowisko
Centipede opracowano tak, aby sprostać wyzwaniom leśnictwa, dlatego oferuje trzy ważne korzyści: niewielki wpływ na środowisko, większą produktywność i lepszy komfort pracy.
– To kompleksowy projekt, bardzo istotny, jeżeli chodzi o zrównoważone leśnictwo. W ramach projektu postawiliśmy fundamentalne wyzwanie dzisiejszej technologii i zrobiliśmy krok w przyszłość – mówi Erik Nilsson, CTO Komatsu Forest.
Maszyna została zbudowana tak, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia podłoża, zwiększyć prędkość transportu i zredukować drgania przenoszone na ciało operatora. Ta stonoga ma nowo opracowany system gąsienic leśnych z dużą powierzchnią podparcia, aby zminimalizować wpływ na podłoże. Posiada również w pełni amortyzowane podwozie, które radzi sobie z nierównym podłożem, umożliwiając znaczne zwiększenie prędkości maszyny bez odpowiedniego wzrostu wibracji.
Dzięki tej technologii Centipede można jeździć zarówno po zamarzniętych powierzchniach, jak i w miejscach, na które mają znaczny wpływ opady. Daje to możliwość pracy niezależnie od warunków atmosferycznych, a nawet pory roku, a co za tym idzie, zwiększenia wydajności. Maszyna ma także szereg innych cech bezpośrednio wpływających na jej wydajność, niedostępnych do tej pory dla tradycyjnych maszyn wykorzystywanych w branży leśnej.
Bardzo szybka stonoga
Dzięki innowacyjnej konstrukcji Centipede może poruszać się po terenie znacznie szybciej i może przenosić większy ładunek niż Komatsu 855, który był używany jako punkt odniesienia przy konstrukcji nowego rozwiązania.
Cechy te stwarzają warunki do znacznego wzrostu wydajności maszyny. Testy w symulacjach wykazały, że zużycie paliwa zmniejsza się nawet o 15 proc. na miękkim terenie, co jest również korzystne zarówno dla środowiska, jak i rentowności samego urządzenia.
W ramach projektu wdrożono obszerne badania i opracowano nową koncepcję maszyny. Nowoczesny typ konstrukcji dokładnie przetestowano w trakcie symulacji i jazd testowych. Kolejne testy zaplanowano na wiosnę, dopiero po ich analizie zostaną podjęte decyzje o kontynuacji projektu.
Opinie uczestników na temat stonogi – maszyny leśnej przyszłości:
Magnus Bergman, kierownik ds. techniki i cyfryzacji w SCA Skog, przewodniczący komitetu sterującego projektem:
Przemysł leśny i Komatsu dokonują teraz dużego skoku technologicznego dzięki maszynie, która jest jednocześnie bardziej delikatna dla środowiska i operatora, a równocześnie zapewnia większą wydajność. Dzięki Centipede możemy sprostać wyzwaniom wynikającym z coraz krótszych okresów przemarzania gruntu, dlatego jest ona jednym z najważniejszych projektów rozwojowych w leśnictwie.
Magnus Petersson, kierownik ds. rozwoju wykonawców i technologii w Södra:
Przedstawiciele branży leśnej wiedzą najlepiej jak ważna jest pielęgnacja lasu bez niszczenia gleby. Nasi członkowie, którzy są właścicielami lasów, chcą przekazać ziemię następnemu pokoleniu bez zniszczeń. Podnosi to walory finansowe, społeczne i kulturowe puszczy. Angażując się w rozwój nowej generacji maszyn leśnych, robimy coś, co jest bardzo cenione w rodzinnym leśnictwie.
Anders Järlesjö, kierownik działu technologii leśnej w Sveaskog:
Minimalizowanie wpływu na grunt w lasach to ważna kwestia. Jest to zatem znaczący i długo oczekiwany rozwój, w pełni zgodny z długoterminową orientacją firmy Sveaskog na bardziej zrównoważone leśnictwo. Dzięki temu widzimy szansę dla nas w branży leśnej, aby wspólnie zrobić duży krok naprzód dzięki wydajnej maszynie leśnej, która jest delikatniejsza zarówno dla środowiska, jak i operatora.