Connect with us


Filmy

Trak przemysłowy Wood-Mizer WB2000 w nowoczesnym przedsiębiorstwie tartacznym

Tartacznictwo

Dodane:

/Linie produkcyjne Wood-Mizer do wysoko wydajnej obróbki drewna cieszą się coraz większą popularnością w zakładach tartacznych w kraju i na świecie. Od 2015 roku już blisko 100 zakładów tartacznych zaufało maszynie WB2000, która pozwala swoim właścicielom na znaczny wzrost wydajności produkcji i szybszy rozwój przedsiębiorstwa. Trak przemysłowy WB2000 w połączeniu z rampą załadowczą i stołem sortującym został zainstalowany m.in. w firmie AiM Trak Michał Nowakowski, w miejscowości Gwizdały w województwie mazowieckim. Niedawno w siedzibie AiM Trak Michał Nowakowski odbyła się prezentacja tego jednego z najmocniejszych i najbardziej wydajnych rozwiązań Wood-Mizer. Przedstawiamy opis tego rozwiązania, a dodatkowo zachęcamy do obejrzenia filmu z tej prezentacji, który znajduje się na końcu tekstu.

Podniesienie produktywności

Optymalnie zaprojektowane przez inżynierów Wood-Mizer, oparte na solidnych i mocnych trakach przemysłowych linie tartaczne, są w stanie podnieść produktywność zakładu czasami nawet kilkukrotnie. Rozwiązania techniczne dobrane indywidualnie do potrzeb danego zakładu pozwalają na automatyzację procesów obróbki i ograniczenie zaangażowania pracowników fizycznych. Dzięki maksymalizacji uzysku drewna z każdej kłody linie tartaczne produkują ograniczoną ilość odpadów, a przy tym nie pochłaniają dużej ilości energii podczas działania.

 

Zalety dwóch technologii

Trak przemysłowy Wood-Mizer WB2000 to maszyna łącząca w sobie zalety technologii wąskotaśmowej i szerokotaśmowej. Przedsiębiorcy cenią go przede wszystkim za precyzyjnie działającą głowicę tnącą, dogodną obsługę dzięki panelowi dotykowemu, joystickom i kamerom oraz masywną konstrukcję łoża z wydajnym układem hydrauliki. Trak WB2000 może działać jako niezależna maszyna tartaczna lub jako urządzenie będące częścią linii produkcyjnej, którą można konfigurować w szerokim zakresie.

 

Głowica i brzeszczoty w traku WB2000

Trak WB2000 został zaprojektowany do pracy z brzeszczotami o szerokości 50 mm, 75 mm lub 100 mm, które zakładane są na żeliwne koła o średnicy 800 mm. Aby poprawnie skonfigurować traka, tzn. dobrać odpowiednie koła i bloczki prowadzące brzeszczot, klient musi przed złożeniem zamówienia zaznaczyć, na jakich brzeszczotach będzie pracował. Jeśli klient zdecyduje się na brzeszczoty o szerokości 50 mm lub 75 mm, będzie mógł regenerować je na urządzeniach Wood-Mizer, np. na ostrzarce BMS600 oraz rozwieraku BMT300.

– Brzeszczoty o szerokości 100 mm wymagają zastosowania bardziej skomplikowanego procesu regeneracji, a operator musi mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie z tego zakresu. Większość maszyn WB2000, na jakie decydują się klienci to traki współpracujące z brzeszczotami o szerokości 75 mm – zaznacza Adam Kubiak, menedżer Sprzedaży Maszyn Przemysłowych w firmie Wood-Mizer.
Na każdym kole brzeszczotu zamontowano filc nawilżany olejem i skrobak do zwilżania i oczyszczania powierzchni koła, a w tylnej części obudowy umieszczono dozownik oleju. Proces nawilżania kół można kontrolować poprzez niewielkie okienka inspekcyjne. Zalecana dawka to 2-3 kropli oleju na 5 sekund działania kół.

ReklamaTrak WB2000 został standardowo wyposażony w układ LubeMizer do czyszczenia i chłodzenia brzeszczotu. To bardzo wydajny mechanizm dozujący chłodziwo pod ciśnieniem poprzez dysze umieszczone pod i nad brzeszczotem. Natrysk detergentu może odbywać się w trybie ciągłym lub pulsacyjnym (przydatnym szczególnie gdy użytkownik przeciera twarde gatunki drewna). Głowica może być opcjonalnie wyposażona w korowarkę, zwiększającą żywotność brzeszczotu. Węgliki spiekane nalutowane na tarczę piły korowarki mają szerokość 5 mm i robią niewielkie nacięcie w kłodzie, umożliwiając brzeszczotowi wejście w czysty materiał. W firmie pana Nowakowskiego, trak WB2000 nie ma na wyposażeniu korowarki, gdyż do tego celu używana jest oddzielna maszyna do korowania całych kłód. Opcjonalnym wyposażeniem jest też wskaźnik laserowy, pokazujący aktualną pozycję brzeszczotu w drewnie, co znacznie usprawnia wizualną kontrolę procesu cięcia.
Z tyłu obudowy znajduje się ręczna pompka oleju do naciągu brzeszczotu, współpracująca ze zbiornikiem oleju, którego rolą jest utrzymywanie naciągu na właściwym poziomie. Zbiornik (akumulator) oleju pełni funkcję regulującą naciąg brzeszczotu, gdy ten wchodzi podczas cięcia w twardszą strukturę albo natrafia na jakiś sęk. W takim momencie brzeszczot pracuje pod większym obciążeniem i chwilowo się luzuje, a silnik pobiera więcej prądu. Zastosowanie akumulatora z olejem sprawia, że proces cięcia jest stabilny i dokładny cały czas, bez względu na strukturę kłody. Trak WB2000 może być opcjonalnie wyposażony w elektryczną pompkę oleju, załączaną z panelu operatora. O wybór układu naciągu brzeszczotu (pompa manualna, bądź elektryczna) klient również jest proszony przed złożeniem zamówienia.

Poprawną wartość naciągu brzeszczotu wskazuje naklejka umieszczona tuż przy pompie naciągu. Dla brzeszczotów 3’’ i 4‘’ zaleca się nie przekraczać wartości naciągu, które umieszczone są na naklejce informacyjnej.
– Odradzamy przekraczanie zalecanych wartości naciągu, gdyż skraca to żywotność brzeszczotu, a w najgorszym wypadku może doprowadzić do uszkodzenia głowicy. Jeśli brzeszczot nie tnie prosto, należy dokonać regulacji kół lub wymienić go na nowy – mówi Adam Kubiak.

 

Silnik główny i mechanizm posuwu głowicy

Po lewej stronie głowicy zamontowano silnik główny elektryczny, który w wersji standardowej ma moc 30 kW, a w wersji mocniejszej 37,5 kW. Mimo że wersja mocniejsza jest opcjonalna, cieszy się ona największą popularnością wśród klientów. Silnik główny może być wyposażony w falownik (altivar), który kontroluje prędkość liniową brzeszczotu (18-32 m/s), co znacznie usprawnia proces przecierania drewna, zwłaszcza, gdy operator przeciera drewno zarówno miękkie, jak i twarde.

Trak WB2000 bez falownika kontrolującego prędkość liniową brzeszczotu może pracować z dwiema prędkościami – 22 m/s dla drewna twardego lub 26 m/s dla miękkiego. Zmiana z jednej prędkości na drugą dokonywana jest mechanicznie, poprzez założenie odpowiedniego zestawu rolek i pasków. Należy pamiętać o podaniu informacji o wyborze rodzaju regulacji prędkości liniowej brzeszczotu (manualna, bądź z falownikiem) podczas składania zamówienia, ponieważ dodanie falownika możliwe jest tylko na etapie produkcji maszyny.
Do posuwu głowicy w poziomie zastosowano przekładnię walcowo-stożkową marki NORD o wysokiej sprawności (97-98%), co w praktyce oznacza niższe zapotrzebowanie reduktora na moc (moc silnika 2,2 kW).

– Kontrolę nad układem sprawuje program podobny do oprogramowania stosowanego w windach. Gdy chcemy ustawić głowicę na pewnej wysokości, jest ona poruszana i zatrzymywana przez falownik kontrolowany przez sterownik PLC, a w momencie, gdy głowica jest już na właściwej wysokości, włączany jest hamulec. Rolą hamulca jest w tym przypadku wyłącznie utrzymanie głowicy w danym położeniu, a nie jej hamowanie. Rozwiązanie takie ogranicza wydzielanie ciepła i znacznie wydłuża trwałość całego układu – zapewnia specjalista.
Reduktory do posuwu głowicy w pionie znajdują się po obu stronach ramy i współpracują z łańcuchami. Dzięki temu mechanizmowi, szeroka i ciężka głowica sprawnie i stabilnie porusza się podczas cięcia materiału. Maksymalna prędkość cięcia wynosi 60m/min, a prędkość cofania głowicy to nawet 100 m/min. Pracą posuwu głowicy steruje kontroler PLC, który na bieżąco analizuje jej położenie i w momencie, gdy głowica zbliża się do zderzaków tylnych, wyhamowuje jej ruch.

Trak WB2000 standardowo wyposażony jest w dwie kamery do kontroli procesu cięcia – są one umieszczone na głowicy, tuż przy silniku głównym. Pierwsza kamera używana jest do podglądu brzeszczotu podczas cięcia, a druga do obserwacji ruchu głowicy wstecz. Obraz przekazywany jest do kabiny operatora na monitor, do którego można opcjonalnie podłączyć kolejne dwie kamery (rejestrator przygotowany jest na podłączenie łącznie 4 kamer).

 

Łoże i funkcje hydrauliczne

Rama traka to ciężka i solidna konstrukcja oparta na dwóch ceownikach (o szerokości 400 mm) biegnących wzdłuż łoża. Rama ma budowę modułową, więc umożliwia elastyczną konfigurację łoża. Funkcje hydrauliki i wyposażenie łoża są podobne do innych traków Wood-Mizer – jest tu docisk na podwójnym pręcie, oporki boczne, dwa obracaki łańcuchowe i trzy rolki pędne, którymi można sterować niezależnie. Do napędu hydrauliki wykorzystano pompę 7,5 kW (o przepływie 27 l/min), lecz opcjonalnie można zastosować pompę 11 kW (o przepływie 50 l/min).
– Większość traków WB2000 zamawianych jest ze standardową pompą hydrauliczną, ponieważ zbyt szybka hydraulika nie jest wygodna w obsłudze – operator musi bardzo uważnie kontrolować szybko działające funkcje łoża – stwierdza Adam Kubiak.

ReklamaDla klientów chcących przecierać dłuższe kłody, rekomendowane jest wyposażenie traka w dociski dwukierunkowe (hold-down clamps), przyciskające kłody do łoża ze zwiększoną siłą.
Trak WB2000 w firmie pana Nowakowskiego wyposażony został w przenośnik taśmowy o regulowanym kącie, umożliwiający transport ściętego materiału na moduł odbioru (tutaj to stół sortujący). Przed przenośnikiem zamontowana jest rolka amortyzująca, która amortyzuje odbiór upadającej deski. Opcjonalnie, trak WB2000 może być wyposażony w tzw. przenośnik podążający, który nie jest zintegrowany bezpośrednio z ramą traka, lecz stanowi samodzielną konstrukcję.

– Przenośnik podążający, jak nazwa wskazuje, unosi się i „podąża” za piłą, a jego kąt jest odwrotny niż w przenośniku standardowym. To urządzenie jest szczególnie przydatne w przypadku przecierania kłód o dużych średnicach. Ciężkie i twarde deski mają wówczas tendencję do łamania się podczas upadku (np. deski dębu) – tłumaczy Adam Kubiak.
Jednym z ważniejszych elementów składowych linii produkcyjnej opartej na traku WB2000 jest rampa załadowcza, która pozwala na sprawny załadunek materiału na łoże. Standardowo dostępne są rampy załadowcze Wood-Mizer o długościach 3,6 m oraz 6 m. Wyposażone są w 2 lub 3 łańcuchy prowadzące. Na życzenie klienta rampa załadowcza może być skonfigurowana w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadała wymaganiom danego przedsiębiorstwa.

– Dla niektórych klientów budujemy konfigurację dwóch ramp ustawionych jedna za drugą. Krótszą rampę umieszczamy wewnątrz hali produkcyjnej, a dłuższą na zewnątrz. Na rampie zewnętrznej gromadzi się zapas kłód wystarczający na dzień pracy, a na wewnętrznej trzyma się 2-3 kłody gotowe do natychmiastowego załadunku. Można w ten sposób ograniczyć otwieranie i zamykanie hali w zimowe dni i zaoszczędzić trochę ciepła – wyjaśnia Adam Kubiak.

Najnowszą wersją rampy jest wersja Heavy-Duty, czyli rampa o wzmocnionej konstrukcji, przygotowana do cięższych warunków pracy. Rampa HD została wyposażona w łańcuchy transportowe na ramionach załadunkowych, co pomaga w płynniejszym przekazaniu kłody z rampy na łoże traka.

Tuż za trakiem znajduje się stół sortujący o budowie modułowej, pozwalający na automatyzację odbioru materiału i przekierowanie go do dalszej obróbki. Pojedyncze moduły o długości 3 m można łączyć w klastry o maksymalnej długości 9 m (3 szt.). Klastry można powielać, co pozwala na budowanie tzw. kieszeni sortowniczych.

– W przedsiębiorstwie pana Nowakowskiego jest stół sortowniczy w wersji elektrycznej, z łańcuchami poprzecznymi wyposażonymi w zabieraki. Opcjonalnie stół możemy wyposażyć w łańcuchy chowane w zarys stołu, które będą uruchamiane pneumatycznie lub hydraulicznie. Rozwiązanie to jest zalecane, gdy materiał odbierany jest z dwóch traków ustawionych równolegle – wyjaśnia Adam Kubiak.

Linia produkcyjna może zostać rozszerzona o kolejne elementy, np. po lewej i po prawej stronie stołu można zainstalować zsuwnie, kieszenie odbiorcze, obrzynarki desek lub wielopiły. Ponadto, można zainstalować przenośnik do odbioru zrzynków lub kantówek, który przeniesie je w dowolne miejsce – np. zrzynki na rębak, a kantówkę do wielopiły.

 

Obsługa traka WB2000

Standardowe stanowisko operatora dla traka WB2000 usytuowane jest na podwyższeniu, co pozwala na swobodną kontrolę wizualną procesu cięcia (opcjonalnie może to być również klimatyzowana kabina). W firmie AiM Trak Nowakowski, miejsce pracy operatora znajduje się w specjalnie przygotowanej kabinie, wykonanej przez pracowników firmy.
Sterowanie maszyną odbywa się za pomocą dwóch joysticków i 12-calowego wyświetlacza dotykowego. Na ekranie wyświetlają się informacje o parametrach cięcia oraz przyciski ustawień, a za pomocą joysticków operator może w sposób intuicyjny sterować funkcjami maszyny. Tuż obok wyświetlacza dotykowego umieszczony został ekran z obrazem z kamer. W obecnej konfiguracji traka, operator ma wgląd na aktualną pozycję piły, widok na to, co dzieje się za trakiem, widok na stół sortujący oraz widok na maszt traka i ramę.
Dotykowy ekran operatora działa w trybie HEAD (obsługa funkcji głowicy) oraz BED (obsługa funkcji łoża). Po przełączeniu na obsługę głowicy na wyświetlaczu widzimy m.in. takie informacje jak: wysokość głowicy, pozycja posuwu, prędkość posuwu, czy aktualne obciążenie silnika głównego. Operator może obsługiwać głowicę w trybie REF, STACK oraz CRUISE, przy czym najczęściej wykorzystywane są dwa pierwsze.

ReklamaW trybie REF punktem odniesienia jest początkowa pozycja głowicy – jest on przydatny, gdy chcemy wykonać pierwsze cięcie na jednej stronie kłody, obrócić ją, znowu wykonać cięcie itd. Tryb STACK używany jest gdy punktem odniesienia jest łoże traka – a więc wtedy, gdy po dokonaniu pierwszego cięcia i ustaleniu grubości desek przecieramy kłodę do końca. W trybie STACK możemy skorzystać z gotowych programów, np. programu wytworzenia 9 desek o grubości 30 mm i jednej kantówki o grubości 165 mm. Istnieje możliwość ułożenia własnego programu cięcia i zmiany parametrów podczas pracy, jeśli to konieczne. Operator może też skorzystać z automatycznych trybów cięcia, w których, po załadowaniu kłody i wypozycjonowaniu głowicy, oznacza się początek i koniec kłody, a program sam automatycznie wykonuje cięcie (pod nadzorem operatora). Do dyspozycji jest również tryb automatycznego posuwu CRUISE, w którym operator ustala prędkość posuwu i moc przekazywaną na brzeszczot, a głowica tnie kłody z tymi parametrami, nawet po wejściu w twardszy materiał.
Obsługa hydrauliki łoża odbywa się po przełączeniu ekranu dotykowego w tryb BED – możemy tu sterować np. tzw. zaworem proporcjonalnym, odpowiadającym za prędkość działania hydrauliki. W tym trybie obsługi na 12 calowym ekranie wyświetlają się przyciski dotyczące określonych funkcji łoża, np. obracaków, zacisku centralnego, rolek poziomujących itp., wraz z danymi o przepływach. Możemy ustawić wielkość przepływu (procentowo), ograniczając szybkość działania danej funkcji (np. gdy mamy ostatnią deskę i chcemy precyzyjnie jeszcze coś wyciąć).

 

Kompleksowe rozwiązania

Tartaczne linie produkcyjne projektowane przez specjalistów Wood-Mizer to nowoczesne, kompleksowe rozwiązanie technologiczne dla przedsiębiorstw chcących zwiększyć wydajność i zautomatyzować proces produkcji. Duża elastyczność konfiguracji linii tartacznej umożliwia dokładne jej dopasowanie do wymagań i oczekiwań przedsiębiorstwa, a światowej klasy serwis i wsparcie techniczne zapewnią bezproblemową obsługę maszyn przez wiele lat.
Firma zaprasza do współpracy średnie i duże przedsiębiorstwa przerobu drzewa. Producent służy wiedzą i doświadczeniem, które z pewnością pomoże w rozwoju niejednego przedsiębiorstwa. Bezpośredni kontakt z osobą, która przeprowadziła pokaz: Adam Kubiak, menedżer Sprzedaży Maszyn Przemysłowych, email: akubiak@woodmizer.pl
Więcej informacji o produktach Wood-Mizer: www.woodmizer.pl

Obejrzyj film

W siedzibie firmy AiM Trak Michał Nowakowski odbyła się prezentacja jednej z najmocniejszych i najbardziej wydajnych maszyn Wood-Mizer – traka przemysłowego WB2000 w połączeniu z rampą załadowczą i stołem sortującym. Prezentację poprowadził menedżer Sprzedaży Maszyn Przemysłowych Adam Kubiak we współpracy z pracownikami firmy pana Nowakowskiego. Firma Wood-Mizer dziękuje gospodarzom za pomoc i zaangażowanie w realizację tego projektu!

Aktualnie wyświetlana jest treść zastępcza z Domyślne. Aby uzyskać dostęp do rzeczywistej treści, kliknij poniższy przycisk. Pamiętaj, że spowoduje to udostępnienie danych zewnętrznym operatorom.

Więcej informacji

Reklama

 • Kurier Drzewny

  Jednym z ważniejszych elementów składowych linii produkcyjnej opartej na traku WB2000 jest rampa załadowcza, która pozwala na sprawny załadunek materiału na łoże. Fot. Wood-Mizer

 • Kurier Drzewny

  Tuż za trakiem znajduje się stół sortujący o budowie modułowej, pozwalający na automatyzację odbioru materiału i przekierowanie go do dalszej obróbki. Fot. Wood-Mizer

 • Wood-Mizer

  Panel sterujący. Fot. Wood-Mizer

 • Wood-Mizer

  Tuż za trakiem znajduje się stół sortujący o budowie modułowej, pozwalający na automatyzację odbioru materiału i przekierowanie go do dalszej obróbki. Fot. Wood-Mizer

 • Wood-Mizer

  Trak WB2000 został zaprojektowany do pracy z brzeszczotami o szerokości 50 mm, 75 mm lub 100 mm, które zakładane są na żeliwne koła o średnicy 800 mm. Fot. Wood-Mizer

 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Wood-Mizer
 • Wood-Mizer
 • Wood-Mizer

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Filmy

Wintersteiger przedstawia innowacyjny koncept czyszczenia i naprawy powierzchni drewnianych

Naprawa powierzchni drewnianych

Dodane:

/

Wintersteiger
Wady są usuwane za pomocą specjalnego wrzeciona frezującego. Fot. Wintersteiger

Wintersteiger, lider w dziedzinie innowacji technologicznych, wprowadza na rynek nowatorską koncepcję łączącą dwie technologie – TRC Preclean i TRC Panel 3TH, aby dostarczyć kompleksowe rozwiązanie do czyszczenia i naprawy powierzchni drewnianych. Nowa linia produkcyjna zapewnia pełną automatyzację procesów czyszczenia, naprawy i analizy, zapewniając wysoką jakość, oszczędności oraz zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Wintersteiger

W pierwszym etapie linii deski są oczyszczane z niepotrzebnych elementów, usuwane są uszkodzenia, bez naruszenia naturalnych konturów. Fot. Wintersteiger

Linie TRC stosuje się głównie do produkcji podłóg parkietowych, ale nabywają je także firmy z sektora meblarskiego i zajmującego się produkcją płyt meblowych z drewna litego. Właśnie trwa realizacja wielu projektów dla tych branż. Jeżeli chodzi o wydajność, firma Wintersteiger ma w swojej ofercie linie do szerokiego spektrum zastosowania: dla małych zakładów o wydajności 50 000 m2 podłóg parkietowych rocznie, a dla dużych zakładów przemysłowych o wydajności ponad mln. m2. Linie mają częściowo konstrukcję modułową i można je rozbudowywać, zależnie od potrzebnej wydajności.

Czyszczenie wstępne z TRC Preclean

TRC Preclean, wyposażony w innowacyjny skaner ubytków, stanowi pierwszy etap procesu. Automatycznie oczyszcza deski z niepotrzebnych elementów oraz delikatnie usuwa uszkodzenia, zachowując przy tym ich naturalne kontury. Dzięki skanerowi, który dokładnie mierzy każdy ubytek, narzędzie frezarskie precyzyjnie podąża za konturem, eliminując konieczność manualnej pracy z frezarkami pneumatycznymi.

Precyzyjna naprawa z TRC Panel 3TH

Po czyszczeniu, następuje etap naprawy, w którym TRC Panel 3TH wchodzi do akcji. W pełni zautomatyzowany proces naprawia kilka desek jednocześnie, umożliwiając efektywną i dokładną obróbkę. Skaner 3D analizuje każdy ubytek indywidualnie dla każdej deski, umożliwiając precyzyjne naprawy. Wszystkie ubytki oblicza się na nowo dla każdej deski. Skaner wykrywa ubytki o wielkości od 0,5 mm (Ø otworu po sęku, szerokość pęknięcia itd.), a prędkość skanowania wynosi około 72 m/min. Dzięki wyjątkowemu oprogramowaniu firmy Wintersteiger, na obliczone ubytki maszyna szybko najeżdża głowicami iniekcyjnymi i precyzyjnie je obrabia. Oprogramowanie pozwala na szybkie i precyzyjne naprawy, eliminując błędy i zapewniając doskonałą jakość końcową.

„Dzięki wyjątkowemu oprogramowaniu firmy Wintersteiger, na obliczone ubytki maszyna szybko najeżdża głowicami iniekcyjnymi i precyzyjnie je obrabia. Oprogramowanie pozwala na szybkie i precyzyjne naprawy, eliminując błędy i zapewniając doskonałą jakość końcową.”

Zalety automatyzacji

Automatyzacja procesów ja,ką zapewnia Wintersteiger, przede wszystkim, pozwala na znaczne oszczędności zarówno na kicie, jak i zasobach ludzkich. Linia TRC zapewnia również wyższą jakość końcową, eliminując błędy związane z ludzką interwencją. Dzięki precyzyjnym naprawom i uniknięciu inkluzji powietrza, powierzchnie drewniane prezentują się doskonale i są bardziej trwałe. Poza tym, specjalna metoda iniekcyjna poprawia utrzymanie się kitu w miejscach ubytków.

Wybór kitu: elastyczność i efektywność

Jednym z kluczowych elementów procesu jest wybór rodzaju kitu. Wintersteiger oferuje dwie opcje – kit termoplastyczny (TH), który utwardza się natychmiast po aplikacji, oraz kit organiczny (OR), który wymaga czasu schnięcia. Oba kity są dostępne w różnych kolorach, a ich wybór może być dostosowany do preferencji klienta.

Kit termoplastyczny (TH) utwardza się bezpośrednio po procesie wypełnienia: płyta chłodząca obniża temperaturę i natychmiast można kontynuować przetwarzanie materiału: wypełnianie i chłodzenie odbywa się w jednym etapie.

Kit organiczny (OR) wprowadza się na zimno i musi wyschnąć. Czas zależy od rozmiarów ubytków, a więc objętości wprowadzonego kitu i grubości warstwy wierzchniej. Czas schnięcia wynosi w tym przypadku maks. 12 godzin.

Dostosowanie do wymagań

Linie TRC Wintersteiger zostały zaprojektowane z myślą o elastyczności i dostosowaniu do różnych potrzeb. Zarówno małe zakłady produkcyjne, jak i duże przemysłowe przedsiębiorstwa znajdą odpowiednie rozwiązanie dla swoich wymagań. Modułowa konstrukcja linii pozwala na łatwą rozbudowę w razie zwiększenia wydajności produkcji.

Wintersteiger zrewolucjonizował proces czyszczenia i naprawy powierzchni drewnianych, łącząc dwie innowacyjne technologie – TRC Preclean i TRC Panel 3TH. Dzięki pełnej automatyzacji, precyzyjnym naprawom i oszczędnościom, nowa linia produkcyjna Wintersteiger stanowi krok naprzód w dziedzinie obróbki drewna. Firma nadal umożliwia wybór spośród różnych opcji kitów, zapewniając elastyczność i dostosowanie do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Linie TRC Wintersteiger to rozwiązanie, które spełni oczekiwania zarówno małych rzemieślniczych warsztatów, jak i dużych przemysłowych producentów.

Firma Wintersteiger jest uznawana na całym świecie za prekursora w dziedzinie technologii cięcia cienkowarstwowego. Jej oferta obejmuje precyzyjne pilarki cienkotnące, w tym zarówno piły taśmowe, jak i trakowe. Te zaawansowane maszyny nie tylko zapewniają wąskie rzazy i najwyższą dokładność, ale także gotowe do klejenia powierzchnie lameli oraz możliwość dalszej obróbki bez dodatkowych etapów technologicznych.

Wintersteiger znany jest również z rozwiązań do naprawy powierzchni drewna poprzez technologię TRC („Timber Repair & Cosmetics”). Automatyczne lub półautomatyczne urządzenia TRC umożliwiają dokładne uzupełnianie ubytków na powierzchni drewna, przyczyniając się do poprawy estetyki i trwałości wyrobów drewnianych. Dodatkowo, firma projektuje i produkuje własne brzeszczoty z węglików spiekanych i Stellitu®, oferując kompleksową gamę produktów oraz usług serwisowych.

„World of WOODTECH” to flagowa inicjatywa Wintersteiger, która skupia się na pięciu kluczowych obszarach: precyzyjne pilarki cienkotnące, maszyny do naprawy powierzchni drewna, produkcja własnych brzeszczotów, mobilne i stacjonarne tartaki oraz zaawansowane rozwiązania automatyzacji. To kompleksowe podejście ma na celu zrewolucjonizowanie przemysłu drzewnego, dostarczając innowacyjne narzędzia dla różnych etapów produkcji i obróbki drewna.

Od 2022 roku, Wintersteiger nawiązał współpracę z niemiecką firmą Heermann Maschinenbau GmbH, rozszerzając swoje portfolio o innowacyjne piły i urządzenia tnące dostosowane do różnorodnych materiałów.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

ReklamaCzytaj dalej

Filmy

Zaawansowany technicznie, ale prosty w obsłudze

Rębak Skorpion 500 EB będzie pracował na DREMIE 2023

Dodane:

/

Rębak Skorpion 500 EB
Rębak Skorpion 500 EB jest stacjonarnym rębakiem bębnowym przeznaczonym do zrębkowania zrzyn o płaskiej powierzchni. Fot. Materiały producenta

Tektamotr

Skorpion

To duża, niezwykle wydajna maszyna, która słynie z rozdrabniania znacznych kawałków drewna w bardzo krótkim czasie. Mowa o rębaku Skorpion 500 EB który cieszy się wciąż rosnącą popularnością wśród polskich producentów drewna. Urządzenie jest jednym z najciekawszych rozwiązań oferowanych na naszym rynku przez firmę Tektamotor. Z pewnością zainteresuje inwestorów, którzy cenią sobie jakość. Skorpion 500 EB to Maszyna oferowana jest w wersji stacjonarnej, jej pracę będzie można zobaczyć podczas targów Drema 2023 w Poznaniu.

Rębaki oferowane przez firmę TEKNAMOTOR są bardzo wydajne. Dzięki zaawansowanej technologii wyposażono je w noże wykonane ze stali narzędziowej odpornej na tępienie, co przekłada się na długi czas eksploatacji. Wbrew pozorom, obsługa jest intuicyjna, być może dlatego ich popularność wśród przedstawicieli polskiej branży drzewnej wciąż rośnie.

– Nasi kontrahenci często wolą przetestować urządzenie zanim zdecydują się na zakup, i taką też możliwość oferujemy podczas tegorocznej DREMY – mówi Tomasz Szczepaniak, przedstawiciel TEKNAMOTORU. – Skorpion 500 to rębak niezawodny, który jest niedrogi w eksploatacji. Z naszych doświadczeń wynika, że klienci, którzy zdecydują się na zakup takiego urządzenia, wracają po kolejne.

Ostrza ze stali odpornej na tępienie

Skorpion 500 EB jest stacjonarnym rębakiem bębnowym przeznaczonym do zrębkowania zrzyn o płaskiej powierzchni, okrąglaków oraz różnego rodzaju odpadów tartacznych i meblarskich o szerokości do 500 mm. To jedna z niewielu maszyn oferująca takie parametry na naszym rynku.

System sterowania rębaka stanowi szafa sterownicza realizująca funkcje włączania, kontroli pracy i przeciążenia oraz wyłączania napędu.

Najwięcej emocji budzi jednak system tnący urządzenia – jest to bęben z 2, 3 lub opcjonalnie 4 nożami tnącymi oraz podporowym.

Warto zwrócić uwagę na system osadzenia noża podporowego (wysuwany z korpusu rębaka) – taka konstrukcja pozwala na bardzo szybki jego obrót lub wymianę (nóż ten jest zaostrzony na czterech krawędziach tnących).

Nowoczesny system tnący to serce i największy atut maszyny – jakość noży wykonanych ze stali narzędziowej odpornej na tępienie przekłada się na długi czas eksploatacji. Z kolei liczba noży na bębnie oraz średnica otworów zastosowanego sita pozwalają na uzyskanie zrębka o zaplanowanej przez operatora wielkości.

„Nowoczesny system tnący to serce i największy atut maszyny – jakość noży wykonanych są ze stali narzędziowej odpornej na tępienie, przekłada się na długi czas eksploatacji.”

Materiał wsadowy transportowany jest do gardzieli rębaka za pomocą dwóch zębatych rolek podających i dodatkowo rolki wspomagającej, napędzanych motoreduktorami, która umożliwia podawanie nawet bardzo krótkich elementów w szybkim czasie.

Dłuższa żywotność pasków

Rębak, podobnie jak inne tego typu urządzenia w ofercie firmy, wyposażony jest w główny silnik elektryczny wolnoobrotowy.

W odróżnieniu od wysokoobrotowych charakteryzuje się stabilniejszą pracą i większym momentem obrotowym. Przy tej samej mocy silnika osiąga spore przeniesienie energii. Natomiast poprzez powiększenie średnicy koła pasowego na silniku głównym wydłuża się żywotność pasków klinowych.

Napęd urządzenia stanowi silnik elektryczny o mocy 45 lub 55 kW.

Skorpion 500 EB w standardzie wyposażony jest w elektroniczny system kontroli pracy, który automatycznie zapobiega przeciążeniu układu tnącego, poprzez czasowe zatrzymanie układu podającego. To kolejna innowacja, która ma niebagatelny wpływ na długi czas eksploatacji urządzenia.

Rębak może współpracować zarówno z taśmowymi, jak również wibracyjnymi systemami załadowczo-transportowymi.

Podstawowy zestaw urządzeń stanowią rębak, szafa sterownicza oraz opcjonalnie transportery załadowczy i odbiorczy.

W zależności od potrzeb klienta

TEKNAMOTOR Sp. z o.o. jest największym producentem krajowym, a zarazem jednym z największych producentów w Europie mobilnych homologowanych tarczowych i bębnowych rębaków (rozdrabniaczy) do gałęzi oraz odpadów drzewnych.

Firma oferuje również stacjonarne bębnowe i tarczowe rębaki dla sektora tartacznego wraz z osprzętem typu taśmowe i wibracyjne systemy załadowczo-transportowe w różnych długościach i szerokościach, dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta.

Ponadto przedsiębiorstwo produkuje młynki młotkowe do zrębka i słomy oraz frezarki do niwelowania pni po wycince drzew.

Konstruktorzy spółki mają wieloletnie doświadczenie w projektowaniu maszyn dla przemysłu sektora drzewnego. Ich misją jest realizacja projektów dostosowanych do potrzeb odbiorców.Czytaj dalej

Filmy

Trak Wood-Mizer LT40 najlepszą maszyną dla Twojego przedsiębiorstwa

Dodane:

/

Kurier DrzewnyCzytaj dalej

Aktualności

Światowe premiery, kluczowe marki – odliczamy dni do targów WINDOOR-TECH!

Hale wypełnione maszynami i technologiami do produkcji nowoczesnych okien i drzwi – to czeka już za kilka dni wszystkich profesjonalistów związanych ze stolarką. Święto branży: Targi WinDoor-tech i Budma potrwa od 31 stycznia do 3 lutego 2023.

Dodane:

/

WINDOOR-TECH

Hale wypełnione maszynami i technologiami do produkcji nowoczesnych okien i drzwi – to czeka już za kilka dni wszystkich profesjonalistów związanych ze stolarką. Święto branży: Targi WinDoor-tech i Budma potrwa od 31 stycznia do 3 lutego 2023.

 
W ramach targów WinDoor-tech będzie można zobaczyć ekspozycję ponad 50 wystawców, którzy czekając na tę edycję od czterech lat, szykują swoją kompleksową ofertę. Nowoczesne technologie i narzędzia dla stolarki otworowej zajmą niemal dwa pawilony a łącznie z targami Budma będzie ich aż dziewięć.

 
– Doceniamy bardzo zaufanie jakim obdarzyli nas wystawcy kreujący tę edycję wspólnie z nami. Obecna sytuacja na rynku budowlanym jest wyzwaniem dla firm, które muszą na nowo zmierzyć się z walką o swoją pozycję. Odpowiednia strategia marketingowa jest skuteczną bronią w tej batalii. Jestem przekonany, że udział w targach WinDoor-tech może znacznie przyczynić się do wzmocnienia marki. Przewidujemy w tym roku duże zainteresowanie nowymi technologiami. To one w czasach szczególnie silnej konkurencji wpływają na notowania producentów stolarki. Wygrają ci, którzy będą bliżej technologii przyszłości. To jutro dzieje się dziś a targi WinDoor-tech są miejscem gdzie te trendy są bardzo widoczne – mówi Mateusz Szymczak, dyrektor targów WinDoor-tech.

 

Na targi po premiery i nowości!

W ankietach prowadzonych przez Grupę MTP wśród zwiedzających targi, niezależnie od branży, główny powód ich obecności na targach jest jeden. Ponad 80 proc. ankietowanych przyjeżdża po inspiracje i premiery produktowe. W tym roku na targach WinDoor-tech również będzie można po raz pierwszy zobaczyć niektóre maszyny i rozwiązania do produkcji stolarki. Część wystawców już zdradza co pokaże na swoim stoisku.

HOMAG – światowy lider wśród producentów maszyn i urządzeń do obróbki drewna za pomocą specjalnych okularów VR umożliwi nie tylko przeniesienie się do fabryki przyszłości, ale także na zaprojektowanie własnego parku maszynowego. – Podczas targów zaprezentujemy również stół montażowy służący do wytwarzania drewnianych konstrukcji ramowych BUILDTEQ A-500, most wielofunkcyjny WALL-TEQ M-120 przeznaczony do automatycznej obróbki elementów płytowych konstrukcji prefabrykowanych oraz Centrum obróbcze CENTATEQ P-210 do produkcji okien, drzwi i schodów – informuje Rafał Kryczka, kierownik Administracji Sprzedaży HOMAG Polska.

 
ELUMATEC – wiodący na świecie producent i dostawca maszyn do obróbki profili aluminiowych, z tworzyw sztucznych i stalowych w segmencie premium to tegoroczny laureat Złotego Medalu MTP.
Na targach WinDoor-tech firma zaprezentuje zarówno rozwiązania do obróbki profili stalowych, aluminiowych jak i PVC.

 
– Polską premierę będzie miało nagrodzone Złotym Medalem MTP, najbardziej kompaktowe centrum obróbcze do profili aluminiowych – maszyna o nazwie SBZ 118. To świetnie zaprojektowanie rozwiązanie, 3-osiowe centrum obróbcze profili oferujące pełną funkcjonalność: frezowanie, wiercenie i nacinanie. Jest dobrym wyborem ze względu na wysoką wydajność, prostotę użytkowania, oszczędność miejsca oraz niski koszt inwestycyjny. Kolejną premierą będzie przedstawienie serii maszyn pod marką someco do zgrzewania profili PVC na potrzeby branży stolarki otworowej. Zaprezentowana zostanie m.in. maszyna someco SM 4H – w pełni cyfrowa, pozioma zgrzewarka CNC oferująca zarówno technologię standardowego jak i bezwypływkowego zgrzewania.

Projekt someco narodził się z połączenia dwóch skonsolidowanych doświadczeń, niemieckiego zespołu zajmującego się centrami obróbczymi i włoskiego zespołu zajmującego się zgrzewaniem standardowym oraz bezwypływkowym. W Polsce wyłącznym dystrybutorem produktów someco jest Elumatec Polska. – zachęca do odwiedzin stoiska Mariusz Krukowski
Dyrektor Generalny Elumatec.

Reklama

 
ORGADATA to firma która napędza rozwój branży okien, drzwi i fasad dzięki narzędziom cyfrowym. Wyróżnia ją ponad 40-letnie doświadczenie i wiodąca pozycja w zakresie technologii, czego dowodem jest flagowy program – LogiKal®, nagrodzony Złotym Medalem MTP targów WinDoor-tech 2023. Nadchodzącą aktualizację w postaci LogiKal® 12 firma Orgadata East Europe pokaże na targach. – Nowe centrum projektowe, widok wprowadzania elementów i 3D to tylko niektóre przykłady zmian. Wygląd i koncepcja obsługi zostały dopasowane do pakietów firmy Microsoft, aby nawigacja była tak prosta i przejrzysta, jak tylko możliwe. Aktualizacja oprogramowania podąża także za nowymi trendami, jak np. ułatwia pracę z wieloma ekranami czy funkcją wielu okien – informuje wystawca. Ponadto na stoisku ORGADATA będzie można zapoznać się z LogiKal® MES -centrum zarządzania, które kontroluje, digitalizuje i optymalizuje produkcję a także Datasafe – rozwiązaniem pozwalającym na łatwe sterowanie ogromną liczbą danych.

 
FIMTEC-POLSKA rekordzista powierzchni wystawienniczej, którego stoisko zajmie aż 1251 m2, laureat 3 Złotych Medali 2023 i tegoroczny jubilat (25 lat!) także nie ukrywa co pokaże na targach. Firma buduje imponującą ekspozycję szykując światowe premiery. Jedną z nich będzie FAB CUT 3B RS DYNAMIC- centrum obróbczo-tnące wyposażone w moduły dom przykręcania stali i wiercenia otworów pod dyble wraz z robotem do montażu zaczepów. Poraz pierwszy na targach firma zaprezntuje DCM2 – cyfrową zgniatarkę do naroży aluminiowych.

 
Zwiedzający stoiosko Fimtec-Polska będą mogli zobaczyć także m.in. nowoczesne roboty do zgrzewania kształtowego, centra obróbczo-tnące i piły do aluminium.

 
SCHMALZ zaprezentuje manipulator podciśnieniowy. Ponadto na stoisku wystawcy uczestnicy będą mogli z pomocą ekspertów sami przetestować systemy do przenoszenia metali, stali czy drewna. SCHMALZ to lider na rynku automatyki z podciśnieniowymi i ergonomicznymi systemami obsługi. Szerokie spektrum w dziale automatyki podciśnieniowej obejmuje pojedyncze elementy, takie jak przyssawki lub generatory podciśnienia, kompletne systemy chwytakowe i rozwiązania mocujące do mocowania elementów roboczych, na przykład na centrach obróbczych CNC.

 
WEGOMA POLSKA, firma, której mija 20 lat na rynku to czołowy producent i dostawca maszyn do cięcia i obróbek profili z aluminium, PVC, stali oraz drewna. Jej odbiorcami jest głównie rynek producentów okien I drzwi oraz wyspecjalizowane firmy produkcyjne zajmujące się obróbką różnego rodzaju profili oraz płyt.

 
-Na targach WinDoor-tech pokażemy trzy najpopularniejsze centra obróbcze do aluminium PCV oraz stali, dwie duże piły dwugłowicowe umożliwiające cięcie profili w dwóch płaszczyznach oraz dwóch profili naraz. Będzie też czterogłowicowa zgrzewarka pionowa i oczyszczarka CNC oraz temperówka CNC produkcji Wegoma – zdradza plany Wegoma Polska jej właściciel Konrad Józefiak.

 
Firma STÜRTZ POLSKA to kolejny wystawca nagrodzony Złotym Medalem MTP Kapituła konkursu przyznała ten prestiżowy laur Automatycznemu systemowi bufrowania i sortowania wraz z robotem do szklenia zarządzanym przez program ProOpt. Rozwiązanie zostanie zaprezentowane podczas targów WinDoorTech.

 
Zarówno wystawcy jak uczestnicy targów WinDoor-tech będą mogli skorzystać z doradztwa gospodarczego dotyczącego diagnozy stanu przedsiębiorstwa, programów naprawczych czy systemów zarządzania. Eksperci TAXCOACH wesprą zainteresowanych nowoczesnymi i kompleksowymi rozwiązaniami z zakresu księgowości.

 
To tylko niewielki ułamek bogatej oferty jaką zaprezentują wystawcy targów WinDoor-tech, część firm nie zdradza jak zamierza przyciągnąć profesjonalistów i jakimi produktami ich zaskoczyć. Odwiedzić będzie można także stoiska m.in. takich liderów jak: ITA TOOLS, SZKŁOMAL, IMAC, MC DIAM, KLAES POLSKA, HEGLA, EXPOGLASS, NORGPOL, R&D TECH, PERTICI INDUSTRIES i wielu przedsiębiorstw związanych z innowacyjnymi technologiami i rozwiązaniami do produkcji okien i drzwi.

Reklama

 

Wiedza bliska środowisku

Targi WinDoor-tech i Budma to nie tylko bogata przestrzeń, którą aranżują wystawcy, prześcigając się w nowoczesnych projektach stoisk i kompleksowej ofercie, ale także miejsce gdzie przyjeżdża się po wiedzę i inspiracje. Dlatego w bogatym, tegorocznym programie nie zabraknie konferencji poświęconych stolarce otworowej. Szczególny nacisk zostanie położony na aspekt ekologiczny produkcji okien.
Jedną z takich inicjatyw jest konferencja EPPA Europejskiego Stowarzyszenia Branżowego Dostawców Systemów Okiennych z PCV pt.: Profile okienne z PCW i ich łańcuch wartości kluczem do ochrony klimatu i rozwoju biznesu. Stowarzyszenie EPPA dla branży okiennej w Polsce i Europie”. Intencją organizatorów wydarzenia, które odbędzie się 1 lutego w pawilonie 10 na Międzynarodowych Targach Poznańskich, jest przedstawienie kierunków działania w celu maksymalizacji recyklingu produktu jakim jest okno w całym procesie cyklu życia, jak również określenie operacyjne wykorzystania okien demontowanych podczas renowacji budynków i wstawiania nowych energooszczędnych produktów. EPPA uruchamia program, dzięki któremu stowarzyszenie będzie integratorem działań wspierających producentów okien, salony okienne oraz firmy montujące okna w odbiorach okien z demontażu. EPPA zadba także o dalsze sprawne ich przekazanie do wyspecjalizowanych w Polsce firm zajmujących się przetwarzaniem na surowce, z których będzie można wyprodukować nowe okna. Konferencja skierowana jest do decydentów zajmujących się działaniami marketingowymi, sprzedażowo-logistycznymi jak i serwisowymi zarówno producentów, dystrybutorów oraz firm instalacyjnych i serwisujących urządzenia. Podczas wydarzenia nie zabraknie takich pytań jak: Co ekonomia cyrkularna oznacza w praktyce, jakie korzyści niesie producentom i konsumentom i jak wpływa na wielki i mały biznes.

 
Zielone barwy, kojarzące się z energooszczędnością, dominować będą także na MONTERIADZIE 2023. Nowa odsłona wydarzenia skupiona będzie wokół oszczędzania ciepła.

 
Już 31 stycznia na MONTERIADZIE 2023 ruszą pokazy montażu. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to: Zadbaj o ciepły dom. – Powracamy z MONTERIADĄ na targi BUDMA w Poznaniu, tym razem w nowych, zielonych barwach. To nawiązanie do energooszczędności i ekologii, wiodących trendów współczesnego budownictwa. Wspólnie z Partnerami pokażemy, jak dzięki wykorzystaniu nowoczesnych, dobrze zamontowanych okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych można oszczędzać ciepło w domu. Idea wydarzenia doskonale wpisuje się też w tematykę kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom” – podkreśla Paweł Wróblewski, Dyrektor Zarządzający Związku POiD, organizatora wydarzenia.

 
Na MONTERIADZIE 2023 zobaczymy przede wszystkim codzienne montaże na żywo ciepłych okien, drzwi zewnętrznych i bram garażowych Partnerów wydarzenia – wiodących marek z branży stolarki budowlanej. Bardzo ważnym elementem MONTERIADY 2023 będzie spotkanie wystawców, członków Związku POiD, dziennikarzy oraz przedstawicieli organizacji i instytucji związanych z branżą stolarki. Posłuży ono wymianie doświadczeń i dyskusji na temat przyszłości branży w 2023 roku. Wydarzenie potrwa do 3 lutego 2023.

 
Hasło „termomodernizacja” przez wszystkie przypadki będzie odmieniane na seminarium pt. „Rynek remontowy szansą dla producentów materiałów budowlanych”, które odbędzie się podczas targów 1 lutego w pawilonie 10. Podczas seminarium Maksymilian Miros z Centrum Analiz Branżowych przedstawi aktualne dane na temat polskiego rynku budowlanego i pokaże, jak duży potencjał drzemie w rynku remontowym. Koalicja Termomodernizacji chce pomóc branży zdobyć nowych klientów dzięki funkcjonującym w Polsce programom finansowania wymian okien i drzwi. Z tego powodu zainicjowała akcję dotacjenaokna.pl.

 
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA oraz Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH potrwają od 31 stycznia do 3 lutego 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 
Więcej na:
www.windoortech.pl
www.budma.pl

ReklamaCzytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).