Z racji rosnących cen gazu, węgla i paliw płynnych wiele firm stolarskich i meblarskich szuka alternatywy, żeby móc taniej ogrzać zakład produkcyjny. Większość suszarni do drewna wyposażona jest w palniki gazowe, olejowe lub pelletowe – czyli paliwa znacznie droższe niż np. zrębki i trociny. Spółka FCC Innowacje proponuje nowoczesne rozwiązania dla energetyki i ciepłownictwa – odnawialne źródła energii, paliwa alternatywne i kontenery techniczne pod kotłownie.

FCC Innowacje sp. z o.o. na tegorocznej DREMIE otrzymała Złoty Medal MTP za „Mobilny system spalania odpadów drewnopochodnych i biomasowych”. Fot. Grupa MTP
Paliwa te zakłady przemysłu drzewnego mają praktycznie za darmo i mogą je pozyskać we własnym zakresie. Daje to im niezależność energetyczną oraz niższe koszty ogrzewania lub suszenia.
Spalanie odpadów poprodukcyjnych tańszym źródłem energii?
Pozornie wydaje się, że odpowiedź jest prosta – skoro mamy darmowy opał jako produkt uboczny z produkcji meblarskiej, stolarskiej czy obróbki drewna, to mamy również darmowe ogrzewanie. Niestety w świetle przepisów prawa trzeba wyjaśnić, że sprawa nie jest tak oczywista.
Paliwo jest biomasą czy ma kod odpadu?
To główne pytanie, jakie trzeba zadać – czy mamy do spalania biomasę, np.: zrębki drzewne, czy klasyczny odpad z kodem, którym są m.in. płyty drewnopochodne. Ich podstawowym składnikiem jest drewno, ale zawierają też inne substancje dodatkowe, jak środki wiążące, czyli kleje czy parafinę jako środek hydrofobowy.
– Mamy też zastosowane laminaty i folie. Stanowią one zazwyczaj do 10 proc. masy płyty, ale są to substancje chemiczne i muszą być spalane w specjalnych temperaturach. Nadal jest to paliwo zbliżone do biomasy i nie jest traktowane jako odpad niebezpieczny, ale ma kod 03 01 05. Jest więc klasyfikowane w katalogu odpadów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 27.09.2001 Dz.U. nr 62 poz. 628 – wyjaśnia Aleksander Brzeziński ze spółki FCC Innowacje.
Bezpieczne spalanie płyt drewnopochodnych Jeśli mówimy o spalaniu biomasy w kotłach grzewczych, tj. zrębek, brykietów czy trocin, to jest całkowicie bezpieczne w każdym kotle certyfikowanym na 5 klasę emisji i ekoprojekt.
– Takie urządzenia nasza firma oferuje i montuje w zakładach stolarskich od lat. Do spalania płyt drewnopochodnych wymagane są jednak inne przepisy, które mają wyższe wymagania, ponieważ dotyczą termicznego przekształcania odpadów – zapewnia Aleksander Brzeziński.
Istnieje zatem wiele wymogów co do temperatury dopalania powyżej 850o C, systemów awaryjnego dopalania gazów czy zatrzymania urządzenia. Nie są to typowe kotły grzewcze, ale całe linie z systemem filtracji, ceramicznej komory dopalania będącej katalizatorem procesu spalania.
– Nasza linia do termicznego przekształcania odpadów biomasowych i drewnopochodnych otrzymała w tym roku Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich DREMA za innowacyjność, pomysłowość i nowoczesność – mówi Aleksander Brzeziński.
Mobilny system spalania odpadów drewnopochodnych i biomasowych
Ta mobilna kotłownia na odpady o mocy do 960 kW umożliwia każdej firmie dostęp do ekologicznego spalania swoich odpadów. Spalając je, uzyskujemy darmową energię cieplną, a po zastosowaniu turbiny również energię elektryczną. Mobilne spalarnie odpadów mogą być przeznaczone do spalania
odpadów drewnopochodnych, paliw alternatywnych i komponowanych. Dzięki zastosowanej technologii bezpiecznego spalania odpadów można praktycznie bezemisyjnie przekształcać odpady w tanią energię cieplną i elektryczną.
– Zastosowaliśmy technologię dopalania gazów w wysokich temperaturach dzięki specjalnej komorze ceramicznej. Mobilność rozwiązania, dzięki zabudowie kontenerowej umożliwia szybką dostawę gotowego do pracy urządzenia. Co ważne, urządzenie można też wynająć na określony czas, aby zutylizować odpady – tłumaczy Aleksander Brzeziński.
Firma FCC innowacje otrzymała tę nagrodę za wersję mobilną systemu, czyli w zabudowie kontenerowej. Umożliwia ona szybką instalację u klienta i nie wymaga praktycznie kotłowni ani wygospodarowania miejsca pod nią.
– Jeśli zatem mamy kotłownię gazową małych gabarytów, to możemy jej nie modernizować tylko dostawić nasz system mobilny obok hali lub samej kotłowni. Jest on gotowy do działania, bo ma własną instalacją elektryczną, komin oraz obieg wodny grzewczy – zapewnia Aleksander Brzeziński.
Ważna karta informacyjna przedsięwzięć
W przypadku samego spalania odpadów, poza zezwoleniami wymaganymi przez przepisy, warto pamiętać o dyrektywie w sprawie oceny skutków
wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne. Według niej mamy katalog przedsięwzięć znacząco oddziaływujących na środowisko lub nie. Dlatego przy planowaniu inwestycji w urządzenia do termicznego przekształcania odpadów warto konsultować je z wyspecjalizowanymi kancelariami, które piszą karty informacyjne przedsięwzięć i mogą jasno określić czy dana inwestycja podlega pod ww. przepisy czy nie.
Mobilna kotłownia na odpady o mocy do 960 kW w skrócie:
- budowa spełnia wymogi „środowiskowe”,
- palenisko schodkowe strefowe z automatycznym zapłonem i wygaszaniem,
- ceramiczna komora dopalania gazów w temperaturze powyżej 850o C,
- system filtracji spalin,
- sprawny wymiennik ciepła rurowo-płomienicowy,
- system automatyki DLC z czujnikami oraz sterowaniem palnikiem pomocniczym do dopalania awaryjnego gazów spalinowych.