Connect with us

Wydarzenia

Nagrodzili niestandardowe rozwiązania

II edycja konkursu Jawor-Parkiet Design Awards

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny
I miejsce: Marta Mocek. Fot. Jawor-Parkiet

Do tegorocznej edycji konkursu Jawor-Parkiet Design Awards 158 uczestników nadesłało prawie 600 projektów. Uznanie zdobyły te aranżacje wnętrz, które pokazały niestandardowe rozwiązania w zakresie doboru, jak i zastosowania podłóg, a także doskonałe wyczucie trendów przez projektantów.

 

Ciepło, spokój, przytulność oraz elegancja

I miejsce w tegorocznej edycji konkursu zajęła Marta Mocek. Jej projekt „Luna rossa” z podłogą FertigDeska Chevron Dąb Color Luna to, w opinii jurorów, ciekawa koncepcja, kompozycja, właściwie wyeksponowana podłoga i wyjątkowa dbałość o detale, jak np. gra światła w pomieszczeniu.
– Ta praca wymagała kreatywności, znajomości trendów, ale i wyjątkowej staranności, co, w naszej opinii, zasługuje na nagrodę główną – podsumowuje Janusz Gawiński, dyrektor generalny Jawor-Parkiet.

– Inspiracją dla projektu stały się pierwsze skojarzenia, jakie pojawiają się na myśl o drewnie we wnętrzach. Dla mnie jest to przede wszystkim ciepło, spokój, przytulność oraz elegancja. Połączenie tych słów doprowadziło do stworzenia wnętrza, gdzie punktem wyjściowym stała się dębowa deska w jodełkę, do której zostały dobrane nawiązujące kolory i materiały – tak opisuje konkursowy projekt jego autorka.

 

Klimat loftowy

II miejsce to projekt „Salon w minimalistycznym stylu” z podłogą FertigDeska Dąb Czarny Olgi Kuzmenko. Ściany i sufit pomieszczenia są w wykończeniu tynku strukturalnego z betonu, co daje też klimat loftowy, nieco surowy. Wnętrze ocieplają meble i podłoga z ciemnego drewna. Uwagę jurorów zwróciły: właściwa kompozycja projektu, ekspozycja podłogi oraz zgodność projektu z obowiązującymi trendami.

Wrażenie drewnianego „dywanu”

Brązowy medal w tegorocznym konkursie zajął projekt „Apartament” z podłogą FertigDeska Chevron Dąb Color Vulcano Gabriela Helegdy. To nowoczesny apartament z klasycznymi elementami dekoracyjnymi. Otwarta część łączy funkcje salonu wypoczynkowego, jadalni i kuchni. W aranżacji użyto deski w formacie jodełki francuskiej, która, wykorzystana miejscowo, sprawia wrażenie drewnianego „dywanu”, co podkreśla jej charakter i czyni przykuwającym uwagę elementem wnętrza. W opinii jurorów w tym projekcie autor najlepiej wyeksponował oryginalny kolor podłogi, przedstawił rozwiązania „na czasie”.
W przypadku zwycięskich prac, jurorzy wydali werdykt niemal jednomyślnie.

 

Pięć wyróżnionych prac

Jury przyznało także pięć wyróżnień.

Pierwsze z nich trafiło do Urszuli Karasiewicz za projekt „Marian tu jest jakby luksusowo” z podłogą FertigParkiet Chevron Dąb Color Bianco.

Wnętrze z drewnem może być jasne i eleganckie, ale jednocześnie nie musi być nudne, przewidywalne i przesadnie skromne. Odrobina szaleństwa nie wyklucza elegancji, zwłaszcza gdy połączymy parkiet ze złotymi listewkami – opisuje swój projekt autorka.

– I właśnie to niestandardowe ułożenie chevronu, na podłodze i ścianie, użycie wstawek, co jest możliwe w rzeczywistości do zrealizowania, a także odwzorowanie koloru produktu, pokazały odwagę i kreację – mówi Grzegorz Sadowski, dyrektor handlowy Jawor-Parkiet.

Ilona Wysocka w „PROJEKCIE DIRTY SNOW” z podłogą Retro Collection Brushed Line Dirty Snow przedstawiła wizję mieszkania z najwyższej klasy materiałów z wyeksponowaną sypialnią. Są tu ciekawie zaprojektowane wnętrze, wraz z przeszkloną przestrzenią sypialną, oraz bardzo dobre odwzorowanie koloru podłogi.

Natomiast Aneta Paruzel o swojej realizacji „Z fascynacji naturą” z podłogą Vintage Series 1960 Touch of Grey mówi: „czysta premedytacja, nieskrywana satysfakcja, dzika przyjemność, fascynacja naturą, umiłowanie drewna…, z tym wszystkim właśnie popełniono to wnętrze”.

Jan Stępień w projekcie „Lekka elegancja Milkshake”, w którym skorzystał z podłogi Retro Collection Pure Line Milkshake, zaproponował salon, w którym odważne kolory łączą się ze sobą, nadając ponadczasowy i elegancki wygląd. To, co zwróciło uwagę jurorów, to bardzo dobrze wykorzystana tekstura wyjątkowo efektownej, ale też trudnej do odwzorowania w projekcie podłogi w ułożeniu jodły klasycznej.

Piąte konkursowe wyróżnienie trafiło do Aleksandry Zachary. Jej „Tajemnicza ściana” z FertigParkietem Chevron Jesion Bursztyn przedstawia pomieszczenie, w którym dominantę stanowi ściana wyłożona parkietem w formacie jodły francuskiej. Sposób ułożenia, z różnym stopniem zagłębienia, powoduje, że ściana jest bardziej przestrzenna i ciekawie rozprasza światło padające z góry.

Jej część jednocześnie stanowi fronty ukrytej szafy oraz barku (fronty składane), a także ukrytych drzwi do sali konferencyjnej – to bardzo pomysłowe i funkcjonalne jednocześnie. Takie rozwiązanie w projekcie w nieoczywisty sposób tworzy przegrodę pomiędzy pomieszczeniami i jest użyteczne.

 

Drewno w naturze, chevron i mocny powrót ciepłych brązów

Podsumowując tegoroczną edycję konkursu Jawor-Parkiet Design Awards, jurorzy zwrócili uwagę na kilka przebijających się trendów.
– To na pewno duża popularność podłogi chevron. Jodła francuska wciąż cieszy się zainteresowaniem designerów. To produkt przeznaczony do wnętrz premium – twierdzi Grzegorz Sadowski.
Ważnym głosem w tegorocznej edycji konkursu i ocenie prac był ten wprost z branży designu reprezentowany przez panie arch.

Małgorzatę Schmidt, członkinię zarządu głównego SARP, wiceprezes do spraw zewnętrznych bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Iwonę Ławecką-Marczewską, redaktor naczelną magazynu „Dobre Wnętrze”.

– Wysoko oceniam poziom większości nadesłanych prac. Konkurs pokazuje, że dużą popularnością cieszy się drewno w naturalnych barwach. Dwa z trzech zwycięskich projektów potwierdziły modę na parkiety układane w jodełkę. Jest bardzo budujące, że w wysoko ocenionych pracach podłogi są harmonijnie dobrane do pozostałych elementów wykończenia i wyposażenia. W wielu projektach dostrzegłam, zgodny z trendami, powrót do ciepłych odcieni brązu, które architekci chętnie zestawiają z szarościami.

Nagrodzone prace świadczą dobitnie o tym, że nadchodzi czas wnętrz stonowanych, przyjaznych domownikom i zapewniających im poczucie bezpieczeństwa – podsumuje konkurs redaktor naczelna magazynu „Dobre Wnętrze”.

Nagrody pieniężne

Zgodnie z regulaminem konkursu, na zwycięzców czekają nagrody pieniężne w wysokości odpowiednio 8000, 4000 i 2000 zł. Nagrodzone prace wraz z informacjami o laureatach zostaną zaprezentowane na łamach magazynu wnętrzarskiego.
– Zarówno zwycięzcy, jak i autorzy wyróżnionych prac otrzymają także nagrodę w postaci podróży do Włoch. Obecna sytuacja i walka z epidemią uniemożliwiają zrealizowanie wyjazdu i uroczystego podsumowania konkursu w najbliższym terminie, ale Włochom nie mówimy „addio”, ale „A rivederci!” – zapewnia dyrektor generalny Jawor-Parkiet.

Kurier Drzewny

I miejsce: Marta Mocek. Fot. Jawor-Parkiet

Kurier Drzewny

II miejsce: Olga Kuzmenko. Fot. Jawor-Parkiet

Kurier Drzewny

III miejsce: Gabriel Helegda. Fot. Jawor-Parkiet

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama prenumerata
Kliknij aby skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wydarzenia

MEBLE POLSKA organizują spotkania online

Wydarzenia dla branży meblarskiej – od 24 do 28 maja

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Portal Drzewny

Pandemia sprawiła, że organizacja w pierwszej połowie tego roku targów MEBLE POLSKA, największych kontraktacji meblowych w Europie Środkowo-Wschodniej, okazała się niemożliwa. Grupa MTP przygotowała jednak alternatywne rozwiązanie, które pozwoli spotkać się online zarówno przedstawicielom branży meblarskiej, jak i wyposażenia wnętrz z całego świata. Będzie możliwość prowadzenia rozmów handlowych bez ryzyka dla zdrowia związanego z bezpośrednim kontaktem i podróżowaniem.

 
– W dniach 24 – 28 maja zapraszamy do udziału w biznesowych spotkaniach online zarówno branży meblarskiej, jak i wyposażenia wnętrz MEBLE POLSKA Edycja Specjalna. Wydarzenie odbędzie się na specjalnie do tego celu przygotowanej wirtualnej platformie spotkań i kontraktacji. Mogą wziąć w nim udział wybrani odbiorcy z całego świata: przedstawiciele grup zakupowych i sieci salonów meblowych, galerii homingowych i showroomów wnętrzarskich, sklepów tradycyjnych i internetowych, a także zarządcy biurowców, hotelarze, deweloperzy, inwestorzy i projektanci wnętrz – mówi dyrektor projektu MEBLE POLSKA Józef Szyszka.

 
Jak podkreśla, wydarzenie poprzedzi globalna akcja promocyjna obejmująca direct mailing do 50 000 kupców z 78 krajów, współpracę z najważniejszymi mediami branży meblarskiej z całego świata oraz intensywne kampanie digitalowe na najbardziej perspektywicznych rynkach dla eksportu polskich mebli. – Jesteśmy przekonani, że spotkania online dla producentów mebli będą szansą na pozyskanie nowych kontaktów wśród kupców z całego świata. Wystawca będzie miał dostęp do szczegółowych profili wszystkich uczestników, które może dowolnie przeglądać. Z kolei dla handlowców to okazja, by rozpoznać rynek i nawiązać wstępne rozmowy bez potrzeby pokonywania tysięcy kilometrów. Dla obu grup jest to dobry wstęp do dalszych, bardziej bezpośrednich spotkań podczas kolejnej edycji targów organizowanych w wersji klasycznej. Udział w spotkaniach online MEBLE POLSKA Edycja Specjalna będzie także okazją do poszerzenia wiedzy na temat wybranych rynków eksportowych podczas serii interesujących wykładów i webinariów.

 

Intuicyjne i proste w obsłudze narzędzie online

Wydarzenie zostanie zorganizowane z użyciem intuicyjnej platformy internetowej, która przy kojarzeniu partnerów gospodarczych opiera się na sztucznej inteligencji. Jej zaletami są: przyjazny interfejs, brak konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania, możliwość wyszukania klientów według zainteresowań biznesowych, informacja zwrotna o osobach odwiedzających profil firmy oraz szansa odbycia nieograniczonej liczby spotkań 1:1 z funkcją wideo oraz chat. Co ciekawe, system automatycznie zarekomenduje partnerów do spotkań zainteresowanych ofertą, zapisze umówione spotkania w kalendarzu zsynchronizowanym z Outlookiem oraz Google i z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomi o zbliżającym się spotkaniu.

 

Jak dołączyć do wydarzenia – harmonogram działań

Platforma jest już gotowa na przyjęcie wystawców.
– Prowadzimy rozmowy z producentami mebli, przedstawiamy im zalety platformy. Każdy z nich będzie mógł sam zapoznać się z tym narzędziem zanim podejmie decyzję o udziale. Pierwsze reakcje są pozytywne – uczestnictwem w wydarzeniu zainteresowane są głównie firmy, które czują potrzebę rozszerzenia swojej sieci kontaktów o nowych partnerów i kolejne rynki. Wielu producentów zdaje sobie sprawę, że w obecnej, niepewnej sytuacji dobrze jest zawczasu zadbać o alternatywne kierunki sprzedaży w przypadku utrudnień w handlu z dotychczasowymi kontrahentami – wyjaśnia Józef Szyszka.

 
W marcu i kwietniu platforma zostanie wypełniona informacjami o wystawcach. Dla uczestników, czyli kupców, będzie otwarta na początku maja. W pierwszej kolejności – już 3 maja – dostęp do platformy uzyskają uczestnicy Premium, którzy umówią się na spotkania w dogodnych dla nich terminach. Dla pozostałych uczestników platforma będzie dostępna od 10 maja.

 
Więcej szczegółowych informacji można uzyskać na stronie: www.meblepolska.pl

Czytaj dalej

Wydarzenia

Jaka przyszłość dla producentów mebli biurowych?

Prognozy rynkowe

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Kurier Drzewny

Raporty PKO Banku Polskiego i Interconnection Consulting pokazują, że epidemia COVID-19 doprowadziła w ubiegłym roku do znacznego spadku sprzedaży w branży meblarskiej w Europie Zachodniej i Środkowej. Wyniósł on ok. 6,5 proc. Najdotkliwiej kryzys odczuł rynek mebli biurowych, który w analizowanym okresie stracił 23,7 proc. wartości. Stagnacja w niewielkim stopniu dotknęła polskich przedsiębiorców, którzy spadki sprzedaży na rodzimym rynku rekompensowali rozwojem działalności eksportowej. Dobra passa krajowych producentów mebli ma szansę się utrzymać. Zgodnie z zawartymi w raportach prognozami, branża w Europie odbuduje straty już w przyszłym roku, stwarzając polskim firmom kolejne możliwości ekspansji na rynki zagraniczne.

 
Pandemia wirusa SARS-CoV-2 w znacznym stopniu wpłynęła nie tylko na codzienne życie i zdrowie milionów ludzi, ale także świat biznesu. Przedstawiciele większości branż musieli stawić czoła nieznanym dotąd wyzwaniom i zoptymalizować prowadzoną działalność zgodnie z wymogami nowej, epidemicznej rzeczywistości. Pomimo wdrażania nowatorskich rozwiązań, wiele rynków nie ustrzegło się przed zahamowaniem rozwoju. Przykładem jest europejska branża mebli, której przychody, zgodnie z raportem „Wpływ światowej pandemii koronawirusa na branżę meblarską”, w 2020 roku były niższe o 21,7 mld euro (ok. 6,5 proc.) niż w roku poprzednim.
 
Wywołany nowym wirusem kryzys szczególnie dotkliwie odczuła branża mebli biurowych. Procedury ostrożności, rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia, oraz lokalne podmioty epidemiologiczne doprowadziły do popularyzacji pracy zdalnej. Logiczną konsekwencją była stagnacja w rozwoju przestrzeni biurowych. Wyniki badań przeprowadzonych przez wyspecjalizowaną w analizach rynkowych firmę Interconnection Consulting pokazują, że w Europie Zachodniej i Środkowej w 2020 roku branża zanotowała spadek wartości rynkowej wynoszący aż 23,7 proc.

 

Polska branża mebli biurowych rozwija działalność eksportową

Spadki w sprzedaży w dużo mniejszym stopniu dotyczyły Polski. Wyniosły zaledwie 0,1 proc. dla ogólnej branży meblarskiej, natomiast rynek mebli biurowych nie zanotował żadnych strat. Polscy przedsiębiorcy skorzystali na intensyfikującej się w krajach Europy Zachodniej i Środkowej w związku z pandemią oszczędności. Straty w sprzedaży na rodzimym rynku rekompensowali działalnością eksportową. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoliło wielu polskim producentom uniknąć strat, ale także, niekiedy, wygenerować dodatkowe zyski. Przykładem jest Fabryka Mebli Biurowych MARO, która w 2020 roku zanotowała wzrost we wszystkich obszarach swojej działalności.
 
– Wiele firm, szczególnie w krajach Europy Zachodniej, zaczęło w czasie kryzysu szukać produktów o bardzo dobrej jakości i jednocześnie niższych cenach w stosunku do oferty rodzimych producentów. Zjawisko to pozwoliło nam dotrzeć do większej liczby odbiorców z zagranicy, co przełożyło się na 40-proc. wzrost sprzedaży naszych produktów na rynkach eksportowych. Dzięki temu 15 proc. spadku sprzedaży w Polsce nie było dla nas tak bardzo odczuwalne i możemy się pochwalić wzrostami w całej firmie. Rynki o największej prognozowanej przez nas dynamice wzrostu konsumpcji mebli biurowych w Europie to: Rumunia, Węgry, Czechy i Holandia. Cały czas należy też mocno budować sprzedaż do Wielkiej Brytanii i Niemiec. To z tych krajów płynie do nas w ostatnim, trudnym pandemicznie czasie najwięcej zapytań o duże projekty wyposażania powierzchni biurowych – wyjaśnia Monika Kochalska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Fabryki Mebli Biurowych MARO.

 

Pozytywne prognozy

Dalszemu rozwojowi działań eksportowych polskich producentów mebli sprzyjać będzie odbudowa rynku europejskiego. Prognozy obydwu raportów są optymistyczne. Zgodnie z nimi, od 2021 do 2023 roku przychody ze sprzedaży mebli będą rosły średnio rocznie o 4,3 proc. r/r, przy czym najszybciej i najdynamiczniej rozwinie się segment mebli biurowych. Jeśli operujący w tym segmencie polscy przedsiębiorcy dostosują swoją działalność do nowej rzeczywistości biznesowej, a ofertę do zmieniających się pod wpływem epidemii potrzeb konsumentów, to mają szansę na dalszą ekspansję, która w dłuższej perspektywie objąć może także inne dynamicznie rozwijające się rynki, na przykład amerykański. Innowacyjne podejście, doskonała jakość produktów i konkurencyjne ceny już teraz przykuły uwagę kupców z krajów Europy Zachodniej. Zainteresowanie polskimi produktami ma szansę utrzymać się, ale producenci, chcąc uczestniczyć w prognozowanym rozwoju branży, muszą dostosować swoje portfolio do zrewidowanej podczas pandemii struktury popytu.
 
Analitycy Interconnection Consulting sugerują, że wzrosty sprzedaży dotyczyć będą przede wszystkim przedsiębiorstw elastycznych nastawionych na innowacje i otwartych na zmiany. Wśród rozwijających się aktualnie trendów, na które warto zwrócić uwagę, prym wiodą rozwiązania mobilne, dzięki którym przestrzeń biurowa może być łatwo przearanżowana, a jej funkcjonalność dostosowana do bieżących potrzeb zespołu. Inne ważne zjawiska, obserwowane na rynku, to wzrost zainteresowania ściankami działowymi pozwalającymi zapewnić większy dystans społeczny w pracy, a także meblami ergonomicznymi, przyczyniającymi się do redukcji stresu i poprawy samopoczucia użytkowników. Polscy przedsiębiorcy już dziś obserwują zmiany w portfelu zamówień i traktują je w kategoriach kierunkowskazów dla dalszego rozwoju.
 
– Do kategorii mebli biurowych MARO, dla których odnotowujemy największe wzrosty, należą biurka elektryczne i pneumatyczne, a także meble mobilne. Wspierają proces interakcji zarówno bezpośredniej – na co przykładem są mobilne stoły do spotkań czy mobilne biurka, które łatwo można przekształcić w tablice do pisania, a po skończonym spotkaniu złożyć i przechować; jak i wirtualnej oraz hybrydowej – w formie mobilnych standów na ekran i telewizor. Przewidujemy, że trend elastyczności przestrzeni biurowej będzie utrzymywał się i w konsekwencji meble mobilne będą stanowić najdynamiczniej rozwijającą się kategorię produktową w najbliższych latach. Wierzymy w MARO, że zapewnienie możliwości adaptacji i rekonfiguracji środowiska pracy, w zależności od zróżnicowanych zadań, projektów i grup użytkowników, ale także aktualnej sytuacji epidemicznej, to kluczowa funkcja mebli w biurach przyszłości – zdradza Monika Kochalska.

Czytaj dalej

Wydarzenia

Targi meblarskie Interzum online

Interzum już za miesiąc

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Koelnmesse - globalne kompetencje to czołowy na świecie organizator targów w zakresie wyposażenia, mieszkania i stylu życia. Fot. organizator
Koelnmesse - globalne kompetencje to czołowy na świecie organizator targów w zakresie wyposażenia, mieszkania i stylu życia. Fot. organizator

Interzum, jedne z najważniejszych targów dla branży meblarskiej, odbędzie się w tym roku w formule online – tak zadecydowali organizatorzy.

Koelnmesse skupiają się wokół wyposażenia wnętrz.  Fot. organizator
Organizatorzy obiecują stworzenie nowego doświadczenia targowego dla wystawców i zwiedzających. Już od 4 maja 2021 roku chcą zaoferować wszystkie korzyści, jakich oczekujemy od Interzum: możliwości łączenia się i omawiania pomysłów z ekspertami branżowymi oraz szans na konkretne kontakty biznesowe w połączeniu z różnorodnymi inspiracjami pochodzącymi od przyszłych kreatorów branży i twórców trendów.
 
– Wszystko to jest skoordynowane z porą roku, tak aby zdążyć przed nadchodzącym sezonem – dodają przedstawiciele targów. – Jako najnowocześniejsza cyfrowa platforma biznesowa interzum@home doskonale dostosowuje się do czasów, oferując kreatywne rozwiązania aktualnych wyzwań.

 

Potrzebujemy kontaktów bardziej niż kiedykolwiek

Organizatorzy postawili sobie za punkt honoru otwarcie przed odwiedzającymi nowych możliwości.
– Teraz bardziej niż kiedykolwiek branża potrzebuje forów do globalnej wymiany pomysłów i inspiracji, które cyfrowy format Interzum zapewni w zadziwiająco inteligentny sposób – zapewniają organizatorzy. – Oferta cyfrowa nie zastępuje jedynie osobistego wydarzenia. Zamiast tego oferuje nowe perspektywy. Ci, którzy chcą wymienić poglądy z branżowymi ekspertami lub szukają inspiracji mogą nie być w stanie zaangażować się w to wszystkimi zmysłami. Będą to mogli zrobić w swobodnej atmosferze i w dogodnym dla siebie czasie. Z myślą o tym przygotowywane są specjalne wydarzenia towarzyszące matrycy targów online.

 

„Jako najnowocześniejsza cyfrowa platforma biznesowa interzum@home doskonale dostosowuje się do czasów, oferując kreatywne rozwiązania aktualnych wyzwań.”

 

30 segmentów z 11 krajów

Tematem przewodnim spotkania mają być nowe trendy, ekologiczne materiały i recykling. Wszystkie tematy budzą duże zainteresowanie na całym świecie, związane są bowiem z polami rozwoju, które mogą przynieść przyszłe sukcesy komercyjne.
Etap produktu to prezentacja wystawców, połączona z nagrodami Interzum, które zostaną przyznane zgodnie z ich zwykłym harmonogramem. Nie od dziś wiadomo, że generują one zasięg i uwagę dla produktów i rozwiązań wystawców.
 
Odwiedzającym i wystawcom firm, przedstawicielom mediów, multiplikatorów, influencerów i decydentów z dziedzin polityki i administracji publicznej, na interzum@home zaoferowana zostanie najnowsza wiedza branżowa dotycząca wirtualnych scen wydarzeń. Będą one prezentowane zgodnie z ich zwykłym harmonogramem, generując zasięg i zainteresowanie produktami oraz rozwiązaniami wystawców.

 

Czas na wyposażenie wnętrz

Koelnmesse – globalne kompetencje to czołowy na świecie organizator targów w zakresie wyposażenia, mieszkania i stylu życia.
W centrum wystawowym w Kolonii wiodące międzynarodowe targi Imm cologne oraz formaty LivingKitchen, ORGATEC, Spoga + gafa, Interzum i Kind + Jugend – plasują się wśród uznanych na świecie i uznanych spotkań branżowych.
 
Wystawy te kompleksowo reprezentują segment mebli tapicerowanych i skrzynkowych, branżę kuchenną, meble biurowe, ogrodowe oraz innowacje rynku meblarskiego. W ciągu ostatnich kilku lat Koelnmesse dodał do swojego portfolio szczególnie międzynarodowe targi na najważniejszych, szybko rozwijających się rynkach. Są to między innymi: Idd Shanghai, Interzum Bogotá w Bogocie, Interzum guangzhou w Kantonie i Pueri Expo w Sao Paulo.

Interzum

Pomysłodawcy wydarzenia podkreślają, że targi pozostają dobrą platformą wymiany doświadczeń. Fot. organizator


Interzum

Online nie znaczy gorzej. Fot. organizator

Czytaj dalej

Wydarzenia

Rosja zakaże eksportu tarcicy?

Wiadomości ze świata

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

Rosyjski rząd od 2022 roku planuje wprowadzić całkowity zakaz eksportu nieprzetworzonego surowca drzewnego oraz ograniczyć eksport „surowej” tarcicy iglastej.

Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował nową ustawę, na mocy której od 1 stycznia 2022 roku zakazany będzie eksport kłód drewna iglastego i drewna liściastego o wysokiej wartości. W praktyce oznacza to zakaz wywozu surowca tartacznego.
Jak informuje Wood Resources International, w 2020 roku Rosja wyeksportowała ok. 15 mln m3 kłód, co stanowiło prawie 12 proc. drewna okrągłego będącego w obrocie międzynarodowym na całym świecie. Nowe przepisy mogą zatrzymać znaczną część tego handlu. Rosyjski rząd rozważa również nowe regulacje mające na celu ograniczenie eksportu „surowej”, czyli szorstkiej i niesuszonej tarcicy iglastej. Wejście w życie tego przepisu również ma mieć miejsce w przyszłym roku.

 

Lepsza kontrola nielegalnie pozyskanego drewna

Nowe prawo ma przyczynić się do wzrostu poziomu przetwórstwa drewna realizowanego przez rosyjski przemysł drzewny i tworzenia przez ten sektor wyższej wartości dodanej. Zakaz eksportu drewna okrągłego pozwoli również na lepszą kontrolę nielegalnego pozyskania drewna, jakie na masową skalę odbywa się na Dalekim Wschodzie Rosji, głównie przy granicy z Chinami.
Przewiduje się, że zakaz eksportu surowca będzie napędzał rosyjskie inwestycje w nowe zdolności produkcyjne w zakresie tarcicy, ale również na silniejsze zainteresowanie rosyjskich przedsiębiorstw rozbudową zdolności przerobowych w zakresie suszarnictwa, strugania oraz produkcji pelletu.
Nowe prawo najprawdopodobniej zostanie zatwierdzone w drugim kwartale tego roku. Jeśli zostanie uchwalone, to początkowo w największym stopniu wpłynie na handel pomiędzy Rosją i Chinami, które są największym importerem rosyjskiego drewna, również w postaci kłód.
W dłuższej perspektywie nowe rosyjskie przepisy wpłynąć mogą na globalny rynek drewna poprzez zwiększony popyt na drewno okrągłe wyższej jakości ze strony chińskich nabywców, co może spowodować wzrost cen surowca tartacznego na świecie oraz zapotrzebowania Chin na odpady drzewne (trociny). W dłuższej perspektywie oczekiwać można, że kraj ten ewoluować będzie od importu drewna okrągłego do importu tarcicy, co pozwoli tartakom w Europie i Rosji na zwiększenie dostaw na ten rynek. Z kolei rosyjska tarcica po wysuszeniu będzie mogła aktywniej konkurować na światowych rynkach.

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).