Connect with us

Wydarzenia

Podsumowanie spotkania online Członków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli

Podsumowanie spotkania online Członków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny

29 kwietnia 2020 roku odbyło się robocze spotkanie online Członków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. Gospodarzem spotkania był Wiceprezes OIGPM oraz Prezes Meble Wójcik Sp. z o.o. Pan Piotr Wójcik. Spotkanie prowadził Pan Michał Strzelecki, dyrektor Biura Izby oraz dr Tomasz Wiktorski, ekspert OIGPM, Właściciel B+R Studio.

Celem spotkania było omówienie aktualnej sytuacji, w której znajduje się polska branża meblarska oraz przedstawienie możliwości z jakich mogą skorzystać fabryki mebli w celu złagodzenia skutków kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

Relacja i wnioski wynikające ze spotkania:

 

Kontakt ze stroną Rządową – Grupa Robocza przy Pani Wicepremier, Minister Rozwoju Jadwidze Emilewicz

Prezes OIGPM oraz Szynaka Meble Pan Jan Szynaka, wraz z Wiceprezesem OIGPM, Prezesem Wójcik Meble Panem Piotrem Wójcikiem, Prezesem BRW Panem Dariuszem Formelą, Dyrektorem Generalnym Meble Vox Panem Marcinem Barańskim, Prezesem Forte Panem Maciejem Formanowiczem, Prezesem Agata Meble Panem Grzegorzem Przondziono, a także Prezesem Nowy Styl Panem Adamem Krzanowskim połączyli siły aby na bieżąco podczas roboczych spotkań z Panią Wicepremier, Minister Rozwoju Jadwigą Emilewicz alarmować o problemach, które dotykają polską branżę meblarską w wyniku pandemii oraz zgłaszać wnioski o uzupełnienie braków w tarczach pomocowych.

Pan Prezes Piotr Wójcik poinformował Członków OIGPM o obszarach rozmów z Panią Wicepremier Jadwigą Emilewicz. Ostatni czas to spotkania z zarządami banków krajowych jak i komercyjnych, prezesem Komisji Nadzoru Finansowego czy z KUKE. Poruszone zostały tematy obszarów płynnościowych, kredytów obrotowych oraz tego jak te produkty zostaną dostosowane do obecnej sytuacji w branży, a także już po pandemii wirusa.

Banki podczas rozmowy podkreśliły, że branża meblarska jest dla nich bardzo ważna, są skłonne do bardziej elastycznych rozwiązań jednak nie wszystkim firmom będzie można pomóc w obecnej sytuacji.

W tym miejscu przedstawiciele grupy zaprotestowali, gdyż branża meblarska znalazła się w bardzo trudnej sytuacji praktycznie z dnia na dzień i każda dotychczas dobrze funkcjonująca na rynku firma może mieć poważne problemy.

Dobrą informacją dla branży jest wznowienie handlu od 4 maja, co dotychczas było jednym z postulatów grupy roboczej. Dodatkowo apeluje się o wznowienie handlu w niedzielę oraz ulgi podatkowe dla konsumentów, którzy w roku 2020 zdecydują się na zakup mebli. Jak zapewnia szefowa resortu rozwoju, zaproponowane rozwiązania antykryzysowe mają szansę realnie wesprzeć płynność firm meblarskich w tym newralgicznym czasie. Rząd stara się łagodzić sytuację, w której się znaleźliśmy. A działania oceniane są przez branżę jako te idące w dobrym kierunku.

W kolejnej części spotkania omówiona została, trzecia przeprowadzona ankieta monitorująca sytuację w branży meblarskiej.

Główne wnioski:

Pomiędzy przeprowadzonymi badaniami z dnia 8 kwietnia i 22 kwietnia br. zaobserwowano:

– Ocena sytuacji w firmach ustabilizowała się. Badane podmioty dzielą się na 3 porównywalne grupy określające swoją obecną sytuację jako: złą lub krytyczną, ani dobrą ani zła, dobrą.
– Obecnie wykorzystanie mocy produkcyjnych szacuje się u badanych podmiotów na około 50%.
– Postępujące ograniczenia zamówień dotyczą 72% firm, ale 12% badanych wskazało na pojawienie się nowych zamówień.
– Poziom zatrudnienia w maju może być o około 10 000 etatów niższy w porównaniu do marca br.
– Jako główną przyczynę kryzysu badani wskazują brak popytu.

Szczegóły dotyczące ankiety znajdują się pod linkiem:
http://oigpm.org.pl/762/branza-meblarska-wstrzymuje-oddech

3. Wskazówki ogólne dotyczące Tarczy Finansowej PFR dla firm dużych, średnich oraz małych

Tarcza Finansowa PFR dla firm i pracowników jest programem wsparcia o wartości 100 mld zł skierowanym do mikro firm (zatrudniających co najmniej 1 pracownika) oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Jego celem jest ochrona rynku pracy i zapewnienie firmom płynności finansowej w okresie poważnych zakłóceń w gospodarce. Program skierowany jest do około 670 tys. polskich przedsiębiorców. Ma pomóc im powrócić na ścieżkę wzrostu po zamrożeniu gospodarki w czasie walki z koronawirusem.

Kierowana jest do podmiotów, które spełniają jeden z warunków:
Spadek obrotów gospodarczych (przychodów ze sprzedaży), o co najmniej 25% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku w związku zakłóceniami w funkcjonowaniu gospodarki na skutek COVID-19.

Utracili zdolność produkcji lub świadczenia usług albo odbioru produktów lub usług przez zamawiających w związku z brakiem dostępności komponentów lub zasobów w związku z COVID-19.
Nie otrzymują płatności z tytułu sprzedaży na skutek COVID-19 w kwocie przekraczającej 25% należności.

W powodu zakłóceń w funkcjonowaniu rynku finansowego nie mają dostępu do rynku kapitałowego lub limitów kredytowych w związku z nowymi kontraktami.
Są uczestnikami Programów Sektorowych w związku z COVID-19.

Wskazówki dotyczące Tarczy Finansowej PFR znajdują się w prezentacji ze spotkania oraz na stronie:
https://pfr.pl/tarcza.html

4. Omówienie działań wspierających eksport

• USA – High Point – w przyszłości na podobnych warunkach będziemy realizować projekt grupowej wystawy polskich producentów mebli.
Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli Tel. 22 245 19 20
Ul. Obywatelska 26/2a oigpm@oigpm.org.pl
02-409 Warszawa www.oigpm.org.pl
• Indie – propozycja przygotowania pawilonu w Indiach w Bombaju. Przygotowywana jest wstępna propozycja przygotowania polskiego pawilonu dla 10 polskich firm na targach Index, które kierowane są do branży meblarskiej, architektonicznej i wystroju wnętrz.
W przypadku Państwa zainteresowania powyższymi inicjatywami zapraszamy do kontaktu z biurem Izby.

5. Apel

Szanowni Państwo dla usprawnienia naszej komunikacji, prosimy o kontakt z Izbą, jeśli pojawiają się problemy przy składaniu wniosków pomocowych bądź posiadają Państwo sprzeczne i niejasne informacje, problemy podczas współpracy z bankami. Wszelkie problemy zgłaszane będą przez grupę roboczą podczas spotkań z Panią Wicepremier, Minister Rozwoju Jadwigą Emilewicz.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Aktualności

Hybrydowa platforma eventowa firmy Hettich

„Hettich Xperience days” 2021

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny

Firma Hettich, mimo pandemii, zamierza dotrzeć do wszystkich klientów i partnerów na całym świecie, organizując hybrydowy event 2021 roku – „Hettich Xperience days”.

 
Od czasu pandemii, planowanie udziału w jakichkolwiek targach z branży było utrudnione: czy gdzieś będzie nowy „lockdown”? Czy klienci nie będą chcieli lub mogli uczestniczyć w targach? Jak możemy najlepiej chronić zdrowie pracowników, klientów i partnerów? Firma Hettich, analizując te kwestie, postawiła na wydarzenie hybrydowe – Hettich Xperience days!

 

Dynamiczna platforma hybrydowa zapewnia elastyczność!

W przyszłym roku Hettich będzie pierwszą firmą z branży, która zorganizuje event, jakiego jeszcze nie było. Jako twórca platformy produktowej, firma zamierza przenieść jej zalety na wydarzenie nowego formatu.

 
Aczkolwiek tak długo, jak rozwój wydarzeń pozostaje nieprzewidywalny, głównym celem jest zminimalizowanie ryzyka dla wszystkich partnerów rynkowych.
– Dzięki naszym „Hettich Xperience days” przekazujemy jasny komunikat na 2021 rok – oznajmia Uwe Kreidel, dyrektor zarządzający Hettich. – Ta nowa, dynamiczna platforma eventowa jest rewolucyjna dla naszej branży. W niepewnych czasach możemy zaoferować wszystkim uczestnikom dużą elastyczność i w ten sposób zmaksymalizować zasięg. Zapraszamy naszych klientów i partnerów na całym świecie do przyłączenia się do nas w przyszłym roku.

 

Dłuższy czas trwania i eventy na całym świecie

Wydarzenia w ramach „Hettich Xperiencedays” na całym świecie będą trwały kilka tygodni jako całościowy program „hybrydowy” – zaczną się od wiosny 2021 roku. Oprócz fizycznej prezentacji nowych produktów oraz możliwości obejrzenia show na miejscu, dostępnych będzie wiele wirtualnych formatów z ekscytującymi występami na żywo.
Będzie to atrakcyjna, nowoczesna formuła komunikacji informacji, inspiracji, różnorodnych elementów i form przekazu w firmie Hettich, na całym świecie.

„Wydarzenia w ramach „Hettich Xperience days” na całym świecie będą trwały kilka tygodni jako całościowy program „hybrydowy” – zaczną się od wiosny 2021 roku. Oprócz fizycznej prezentacji nowych produktów oraz możliwości obejrzenia show na miejscu, dostępnych będzie wiele wirtualnych formatów z ekscytującymi występami na żywo.”

– Nasza nowa platforma eventowa obfituje w atrakcyjne moduły, które można łączyć na różne sposoby. Przy wsparciu międzynarodowych zespołów sprzedaży możemy zaoferować zindywidualizowany program dla każdej grupy docelowej, przez cały czas trwania eventu – wyjaśnia Kreidel. – Pomimo Covid-19 możemy intensywnie kontaktować się z naszymi klientami oraz partnerami ze wszystkich rynków regionalnych i zainspirować ich naszymi rozwiązaniami – zarówno „offline” na miejscu, jak i „online”, zgodnie z preferencjami.

Kontynuuj czytanie

Wydarzenia

Proszę Napiwody tanio nie sprzedawać

Przedsiębiorcy protestowali na sesji Rady Miejskiej Nidzica przeciwko inwestycji korporacji Binderholz

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny
Przestrzeń tego dialogu jest pełna argumentów. Najważniejsze, że, jak deklarują władze gminy, wciąż jest dla wszystkich otwarta. Fot. mat. pras.

O to zaapelował prezes tamtejszego tartaku, który 22 października wspólnie z innymi lokalnymi przedsiębiorcami z branży uczestniczył w sesji Rady Miasta w Nidzicy. Właściciele tartaków, wspierani głosem przedstawiciela Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, skorzystali z okazji, aby po raz kolejny przekazać włodarzom swoje argumenty przeciwko zaproszeniu do gminy austriackiej korporacji Binderholz. Podkreślali, że jeśli ten tartak powstanie, to ich firmy upadną.

 

Kurier Drzewny

Należy rozważyć wiele aspektów – ekonomicznych, społecznych czy przyrodniczych – powstania tak ogromnego tartaku na terenie gminy Nidzica. Fot. mat. pras.

Binderholz nie przychodzi do państwa jako święty Mikołaj

Właścicieli lokalnych tartaków wsparła Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego w osobie Rafała Szeflera, który przedstawił fakty związane z inwestycją, m.in.:
– pozyskiwanie drewna przez austriacką korporację Binderholz, a w zasadzie przepłacanie za nie, spowoduje zagładę lokalnych firm,
– firma będzie oddziaływała w promieniu nawet 300 km, będąc kłopotem nie tylko dla Gminy Nidzica,
– Austriacy nie będą pozyskiwać drewna poza regionem, a w szczególności za granicą, np. na Białorusi czy Ukrainie, ponieważ nie pozwala na to prawo państw sąsiednich,
– przez drogi gminy rocznie będzie przejeżdżać 20 tys. tirów z drewnem,
– pracę straci 4000 mieszkańców zatrudnionych obecnie w lokalnych zakładach.

 
Rafał Szefler podkreślił, że Binderholz to nie św. Mikołaj i zaapelował, aby władze gminy dbały o już istniejące przedsiębiorstwa, aby siła korporacji, mającej największe tartaki w Europie, ich dosłownie nie zmiotła. W każdej z nich pracują rodziny. Zagranicznego inwestora prywatnego nie będzie to interesować. Skupi się on na tabelkach, a nie na ludziach. Trzeba patrzeć co przyniesie przyszłość, kiedy drewna będzie coraz mniej oraz jak pomóc firmom, które pracują tu od lat.
Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego w pełni popiera przedsiębiorców sprzeciwiających się inwestycji, dając temu wyraz w podpisaniu Listu Otwartego skierowanego m.in. do premiera i władz województwa. Sprawę zgłoszono także do Ministerstwa Rozwoju, pełnomocnika rządu ds. leśnictwa. Będzie także przedmiotem dyskusji podczas obrad Zespołu Parlamentarnego ds. Przemysłu Drzewnego i Budownictwa Drewnianego.

 

Nie atakuję, informuję o skutkach

Głos w dyskusji zabrał także Maciej Remuszko, prezes zarządu tartaku w Napiwodzie, który podkreślił, że zależy mu na merytorycznej dyskusji. Każdy może budować kolejną fabrykę – takie jest prawo rynku – ale w sytuacji, kiedy inwestycja szkodzi regionowi, nie powinna ona otrzymywać dodatkowego wsparcia od lokalnych władz. Poddał on również w wątpliwość liczbę budynków, jakie mają być wybudowane, a to od tego w dużej mierze zależy wysokość podatku od nieruchomości, na który liczy gmina.
Zadaszenia zajmują 1,8 ha w tartaku IKEA w Wielbarku, a cały zakład to 8 ha – tyle co największa na świecie megafabryka firmy Binderholz w Oberrot (Niemcy).
– Fabryki te mają zwykle 2 – 4 ha pod dachem, dlatego wątpię, aby firma planowała 36 ha pod dachem. Ta liczba podawana jest tylko w celu zachęcenia lokalnych władz do współpracy – stwierdza.
 
Prezes tartaku Napiwoda wskazał też na rozwój swojego przedsiębiorstwa, które dzięki największej w historii inwestycji za kilka lat będzie płacić do budżetu gminy podatek od nieruchomości w wysokości 350 tys. zł rocznie.
 
Podkreślił on również, że nie atakuje władz gminy, ale informuje o skutkach zagranicznej inwestycji. Nie widzi też możliwości zabezpieczenia przez nią interesów lokalnych przedsiębiorców: „Chyba, że w umowie byłby zapis, że fabryka nie będzie kupowała drewna w promieniu 200 km”. I zaapelował: „Proszę Napiwody tanio nie sprzedawać. Proszę zagwarantować, że inwestor naprawdę wybuduje w krótkim czasie fabrykę o powierzchni 36 h, co spowoduje, że do budżetu gminy będzie rocznie wpływać 4 mln, a nie 400 tys. zł.

 

Jeśli nie powstanie tu, to gdzie indziej

Zarówno burmistrz Nidzicy, jak i członkowie Rady Miasta uczestniczący w dyskusji podczas sesji podkreślali, że nie zapadły jeszcze żadne wiążące w tej sprawie decyzje. Jednak to, że fabryka powstanie w północno-wschodniej Polsce jest faktem. Należy rozważyć wiele aspektów – ekonomicznych, społecznych czy przyrodniczych – powstania tak ogromnego tartaku na terenie gminy Nidzica. Przestrzeń tego dialogu jest pełna argumentów. Najważniejsze, że, jak deklarują władze gminy, wciąż jest dla wszystkich otwarta.
 
Przedstawiciele przedsiębiorców zgodnie potwierdzili, że będą przekonywać każdą gminę w Polsce, aby nie wspierała tej inwestycji. Mają nadzieję, że nie powstanie ona nigdzie w Polsce, gdyż zwyczajnie jest niepotrzebna i szkodliwa dla polskiej gospodarki.
 
Relacja z Rady Miejskiej z 22 października br. dostępna jest na stronie www.esesja.tv/transmisje_z_obrad/215/rada-miejska-w-nidzicy.htm

Kurier Drzewny

Należy rozważyć wiele aspektów – ekonomicznych, społecznych czy przyrodniczych – powstania tak ogromnego tartaku na terenie gminy Nidzica. Fot. mat. pras.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Eksperci o sztucznej inteligencji w przemyśle 4.0

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny

Mentor i futurolog z TIDK, specjalista ds. nowych projektów FANUC Polska oraz dyrektor sprzedaży Europa Systems będą gośćmi trzeciego odcinka ITM_talks, którego tematyka obejmie stosowanie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i technologii wizyjnych w przemyśle 4.0. Jak te rozwiązania sprawdzają się w polskich fabrykach i magazynach? Dowiemy się już 24 listopada o godz. 11:00.

 
Rozwiązania technologiczne oparte na sztucznej inteligencji są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w branży IT czy medycynie, ale i w przemyśle na całym świecie. Firma Deloittew najnowszej, trzeciej już edycji raportu na temat stanu sztucznej inteligencji w firmach, podaje, że aż 53% globalnych firm wydało w ciągu ostatniego roku ponad 20 mln $ na inwestycje w sztuczną inteligencję. Jeszcze bardziej optymistyczne informacje przedstawia IDC, który szacuje, że wydatki na AI wzrosną do 2024 r. nawet do poziomu 110 mld $. Jak widać, cały świat stawia na najnowsze rozwiązania technologiczne, adaptując je do swoich potrzeb i wymagań.

 
A jak sztuczna inteligencja sprawdza się w sektorze przemysłowym? Które rozwiązania oparte na AI są już wykorzystywane w fabrykach i magazynach? W jaki sposób kształci się technologów przyszłości? Dowiedzieć się tego będzie można już w 24 listopada o godz. 11:00 podczas trzeciego odcinka ITM_talks. Wezmą w nim udział:
• Mateusz Amroziński, Inżynier Wsparcia Technicznego, Specjalista ds. Nowych Projektów, FANUC Polska
• Robert Jastrzębski, Sales Director, Europa Systems
• Łukasz Grala, Mentor & Futurolog, Prezes Firmy TIDK

 
Moderatorem dyskusji będzie dr inż. Krzysztof Walas z Instytutu Robotyki i Inteligencji Maszynowej Politechniki Poznańskiej.
Trwa bezpłatna rejestracja na to spotkanie: https://talks.itm-europe.pl/

– Z uwagą śledzimy najnowsze trendy w przemyśle, kibicując naszym wystawcom i gościom targowym w transformacji cyfrowej – komentuje Anna Lemańska-Kramer, Dyrektor Targów ITM Industry Europe. – Wierzymy, że świadoma inwestycja w najnowsze technologie może pomóc pokonać kryzys poprzez optymalizację procesów produkcyjnych i magazynowych, dlatego z chęcią promujemy je wraz z naszymi partnerami podczas kolejnych odcinków ITM_talks. Tematem najbliższej dyskusji będzie sztuczna inteligencja – serdecznie zapraszamy do udziału w tym spotkaniu.

 
Dyskusje online z serii ITM_talks stanowią zapowiedź przyszłorocznych targów ITM Industry Europe oraz Modernlog, które odbędą się na terenie MTP w terminie 31.08-3.09.2021r. Wydarzeniom będą towarzyszyły branżowe konferencje, w tym pionierski projekt promujący rozwój przemysłu 4.0 Kongres Industry NEXT. The New Reality oraz II edycja Konferencji Smart Warehouse. W tym samym czasie będzie można zwiedzić także ekspozycję targów: 3D Solutions – targów druku i skanu 3D i Subcontracting.

 
PARTNER GŁÓWNY

POLITECHNIKA POZNAŃSKA

PARTNERZY MERYTORYCZNI
FANUC |EUROPA SYSTEMS | TIDK

ORGANIZATORZY
GRUPA MTP | ITM INDUSTRY EUROPE| MODERNLOG

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).


 


Kontynuuj czytanie

Aktualności

Branża meblarska wygrywa z koronawirusem

Wiadomości OIGPM

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Portal Drzewny

Aktualizacja prognozy – nawet +2,5 proc. wzrośnie wartość produkcji sprzedanej branży meblarskiej w 2020 roku w porównaniu do 2019 roku. To oznacza około +1,3 mld zł w stosunku do wyniku z ubiegłego roku, który wynosił 50,5 mld zł. Szacowany wynik branży meblarskiej w 2020 roku jest diametralnie inny niż we wcześniejszych prognozach zakładających spadek obrotów.

Opracowanie: dr inż. Tomasz Wiktorski, B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego przy współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli

Sytuacja się zmienia

Wymienia się trzy czynniki, które działają na korzyść branży: szybsze niż na początku prognozowano otwarcie handlu, inwestycje Europejczyków w wyposażenie mieszkań, w konsekwencji rezygnacji z wakacyjnych wyjazdów, niski kurs złotówki w stosunku do euro.
Zatrudnienie w branży w okresie luty – lipiec br. spadło o 7 tysięcy etatów, ale przeciętne zatrudnienie ponownie wzrasta, a 17 proc. ankietowanych firm deklarowało we wrześniu wzrost poziomu zatrudnienia r/r.
Wciąż pozostaje trudna sytuacja producentów mebli kontaktowych, w szczególności dostarczających meble na rynek HoReCa.

 

Badania monitorujące sytuację

B+R Studio Tomasz Wiktorski, we współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli, przeprowadziło od drugiej połowy marca br. 7 fal badania monitorującego sytuację wśród firm branży meblarskiej. Po dramatycznych tygodniach spadków zamówień sytuacja przestała się pogarszać, a branża szybko wróciła na poziom wysokich obrotów. Nie dotyczy to jednak rynku mebli kontraktowych.
W związku z regulacjami wprowadzonymi w wyniku epidemii koronawirusa w całej Europie sytuacja w polskiej branży meblarskiej stała się dramatyczna z dnia na dzień. Zamknięcie możliwości handlu i zalecenia pozostania w domach spowodowały, że 16 i 17 marca wydarzyło się trzęsienie ziemi, które wstrzymało polską lokomotywę eksportową.

 

Od czerwca bardzo dobre wyniki

Podstawę do aktualizacji wcześniejszych prognoz dają utrzymujące się od czerwca bardzo dobre wyniki branży oraz opinie co do przyszłych zamówień. Na poprawę wyniku wpłynęło między innymi: otwarcie placówek handlowych od początku maja, a nie jak wstępnie prognozowano – dopiero w czerwcu, łagodzący kryzys impuls ze strony niskiego kursu złotówki – korzystnego dla eksporterów. Koniunkturę na meble nieoczekiwanie podbija ograniczenie turystyki i większy niż wcześniej odsetek osób pracujących zdalnie. Europejczycy spędzają więcej czasu w swoich mieszkaniach i chętnie wymieniają posiadane meble. Prognoza wyniku opierała się również na założeniu, że na jesieni nie będzie ponownej fali epidemicznej i związanej z tym możliwymi restrykcjami dla handlu.
Szacowany możliwy wynik produkcji sprzedanej branży meblarskiej w 2020 roku podnosimy do 51,8 miliardów złotych wobec 50,5 mld w 2019 roku, co oznacza wzrost o 2,5 proc! Należy zastrzec, że istotne dla wykonania aktualizacji dane z GUS mogą być w przyszłości korygowane, co miało miejsce w poprzednich latach.

 

Trudna sytuacja w sektorze HoReCa

Trudna sytuacja utrzymuje się wciąż w firmach działających na rynku kontraktowym, w sektorze HoReCa. Przedsiębiorstwa produkujące meble mieszkaniowe do sprzedaży w handlu tradycyjnym otrzymały nowe zlecenia i pracują obecnie na „pełnych obrotach”. Relatywnie najlepsza sytuacja dotyczy eksporterów mebli mieszkaniowych.
„Zauważamy wyraźny wzrost zamówień, przekraczający nasze oczekiwania sprzed miesiąca. Partnerzy zagraniczni nie wykazują obaw co do zleceń. Mamy nadzieję, że wzrost będzie trwały – tak wskazują nasze prognozy”.
„Do końca roku koniunktura powinna się utrzymać. Potem nie wiadomo”.
„Dla nas w HoReCa sytuację determinuje zamknięcie rynku USA oraz trudności w przemieszczaniu się ludzi (ruch turystyczny) na całym świcie. Branża gastronomiczna została najbardziej dotknięta pandemią i nie widzi szans na szybkie odbicie. Partnerzy handlowi eksportowi nie widzą dobrych perspektyw dla HoReCa w najbliższych miesiącach”.

 

Więcej zamówień

Duży wpływ na poprawę oceny sytuacji przedsiębiorstw ma utrzymujący się od czerwca wysoki poziom zamówień. 91 proc. badanych firm pracuje z wykorzystaniem ponad 60 proc. swoich możliwości, w tym aż 82 proc. deklaruje wykorzystanie mocy produkcyjnych powyżej 80 proc. Nie dotyczy to jednak producentów mebli kontraktowych.
„W branży kontraktowej (meble biurowe) część dużych klientów wstrzymuje się z powrotami nawet do końca roku, oczekując drugiej fali jesienią. To zamraża rozmowy na temat inwestycji w wyposażenie”.

 

Wzrasta poziom przychodów

Poziom przychodów deklarowanych przez ankietowanych systematycznie wzrasta i w porównaniu do poprzedniego roku, w kolejnych miesiącach wynosił on w branży: 49 proc. w kwietniu, 55 proc. w maju, 78 proc. w czerwcu, 77 proc. w lipcu, 84 proc. w sierpniu oraz 96 proc. we wrześniu. Na tej podstawie widać wyraźny trend wzrostowy. Według GUS przychody firm średnich i dużych w lipcu stanowiły aż 123 proc. wyniku z roku poprzedniego.
W kolejnych falach badania można było zaobserwować poprawę w zakresie jakości portfela zamówień i obłożenia produkcji, co potwierdza poprawę nastrojów w przedsiębiorstwach.
Poprawę nastrojów w branży potwierdzają odpowiedzi dotyczące przewidywanego stanu zatrudnienia. 17 proc. firm deklarowało, że poziom zatrudnienia we wrześniu był wyższy niż rok temu.
Powodem wiosennego kryzysu w branży meblarskiej był brak popytu wynikający z zakazu handlu, zaleceń pozostania w domach oraz nagłego spadku wskaźników ufności konsumenckiej. Wraz z otwarciem placówek handlowych kluczowy problem stopniowo stracił na znaczeniu. Problem z płynnością finansową częściowo rozwiązały instrumenty tarcz antykryzysowych oraz powracające zamówienia. Dodatkowo pakiety osłonowe zapobiegły drastycznym zwolnieniom, dzięki czemu możliwe było szybkie odbicie. Ograniczenie początkowo zapowiadanych zwolnień pomogło odbudowie wskaźników ufności konsumenckiej. Stopniowo narasta natomiast problem z załogami, to znaczy liczba zamówień jest tak duża, że ponownie brakuje rąk do pracy.
„Teraz największym problem i wyzwaniem będzie pozyskanie siły roboczej do powiększenia potencjału produkcyjnego”.
„Na ten moment sytuacja firmy jest dobra, przeprowadzona restrukturyzacja zatrudnienia oraz procesów produkcyjnych pozwala na produkcję na podobnym poziomie jak w latach ubiegłych”.
„Równie ważne jest to, jak wyglądać będzie sytuacja w szkołach w Polsce, ponieważ to wpływa na obecność pracowników”.
W dłuższej perspektywie problemy przewidywane są nadal w branży mebli kontraktowych, podczas gdy dużą niewiadomą pozostaje sytuacja ekonomiczna Europy. O ile możemy zakładać, że dłuższe pozostawanie w domach będzie utrzymującym się trendem, to pytanie pozostaje otwarte co do trwałości koniunktury gospodarczej dla branży meblarskiej.
Korzystny dla odbudowy kondycji firm eksporterów jest wyższy niż przed rokiem kurs EUR/PLN
„O ile nie wystąpią czynniki zewnętrzne, takie jak zamknięcie granic, to sytuacja na dziś jest dobra”.
„Niezadowoleni są nasi partnerzy ze Szwecji, ponieważ nie mogą dolecieć do Polski i finalizować umów”.
„Pracujemy z nowymi kontrahentami, aby w razie ponownego spadku zamówień mieć zwiększoną i bardziej zróżnicowaną grupę odbiorców; co do nastrojów wśród naszych klientów są one bardzo zróżnicowane – od pozytywnych do negatywnych”.

 

Ankiety i szacunki zrealizowane w okresie od 24 marca do 1 września na wytypowanej próbie firm branży meblarskiej.
25.03.2020 r. – 15 podmiotów: (2 małe, 4 średnie, 9 dużych)
08.04.2020 r. – 25 podmiotów: (1 mikro, 7 małych, 4 średnie, 13 dużych)
22.04.2020 r. – 35 podmiotów: (3 mikro, 7 małych, 11 średnich, 14 dużych)
15.05.2020 r. – 28 podmiotów: (1 mikro, 7 małych, 9 średnich, 11 dużych)
01.06.2020 r. – 28 podmiotów: (7 małych, 9 średnich, 12 dużych)
26.06.2020 r. – 21 podmiotów: (4 małe, 9 średnich, 9 dużych)
01.09.2020 r. – 23 podmiotów: (1 mikro, 5 małych, 7 średnich, 8 dużych)

 

Kurier Drzewny

Badanie B+R Studio Tomasz Wiktorski

Kurier Drzewny

Badanie B+R Studio Tomasz Wiktorski

Kurier Drzewny

Badanie B+R Studio Tomasz Wiktorski

Kurier Drzewny

Badanie B+R Studio Tomasz Wiktorski


Kurier Drzewny

Badanie B+R Studio Tomasz Wiktorski

Portal Drzewny

Badanie B+R Studio Tomasz Wiktorski

Kurier Drzewny

Badanie B+R Studio Tomasz Wiktorski

Portal Drzewny

Badanie B+R Studio Tomasz Wiktorski

Kontynuuj czytanie

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).