Możliwości hydraulicznej stacji kapowania drewna okrągłego PRINZ LOGSTAR combi wielokrotnie przewyższają korzyści z manualnej obróbki wielu pilarzy na placu manipulacji surowca. Urządzenie charakteryzuje się doskonałym zakresem pracy i wysoką wydajnością cięcia. Pozwala na kapowanie dużych średnic, a jednocześnie cechuje się relatywnie niskim poborem prądu. Stacja jest łatwa w obsłudze i montażu oraz bez problemu nadaje się do prostego zintegrowania z innymi elementami linii manipulacji.
Obsługa przez jednego operatora
Po zainstalowaniu linii sortowania surowca, która może być wyposażona w korowarkę, detektor metalu i pomiar średnicy czy długości ciętego materiału, znacząco wzrasta efektywność przerobu drewna, polepsza się organizacja pracy w całym zakładzie oraz znacznie zwiększa się bezpieczeństwo pracy, gdyż cała linia obsługiwana jest przez jednego operatora.
Docinanie kłód
– Konfiguracja rozbudowanej linii manipulacji i sortowania może przebiegać na różne sposoby. Jednak standardowo, po rozładunku drewna z zestawu transportowego na rampę, dłużyce, dzięki separatorowi schodowemu, trafiają na przenośnik łańcuchowy wzdłużny. Po przejściu przez wykrywacz metalu i system pomiarowy, materiał zainfekowany metalem bądź uszkodzony, zostaje usunięty do przeznaczonych na tego rodzaju drewno boksów – mówi Maciej Nowak, prezes zarządu w firmie PRINZ Polska sp. z o.o. – Następnie materiał jest okorowany i może być dostarczony dalej do piły kapującej LOGSTAR combi. W tym przypadku docięte kłody, przenośnikiem rolkowym lub transporterem łańcuchowym, przenoszone są w kierunku boksów sortujących je względem średnicy i/lub długości.
Możliwość pracy automatycznej
Istnieje wieje zalet zastosowania hydraulicznej stacji kapowania drewna okrągłego PRINZ LOGSTAR combi.
– Stacja PRINZ może działać w pełnym automacie lub trybie pracy półautomatycznej, ze sterowaniem z pulpitu – dodaje Maciej Nowak. – Proces cięcia nadzoruje jeden operator, który dzięki ogrzewanej/klimatyzowanej kabinie ma zapewnione komfortowe warunki pracy.
Maszyna wyposażona jest w silnik tnący 15 kW i jest idealna do zintegrowania z innymi elementami linii przerobu surowca okrągłego. Złożona jest z modułów, co pozwala na dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb zakładu drzewnego.
– Jej masywna konstrukcja potrafi sprostać najtrudniejszym warunkom eksploatacji – wyjaśnia prezes zarządu. – Ciężar samej stacji, bez podajników materiału, to ok. 2500 kg. Maszyny tego typu projektowane są na kilkadziesiąt lat intensywnej eksploatacji.
Ponad 600-milimetrowy prześwit
Proces cięcia na LOGSTAR combi realizowany jest na stole rolkowo-stożkowym, na którym dwie hydraulicznie podnoszone/opuszczane rolki doprowadzają dłużyce do miejsca cięcia, a pozostałe dwie odsuwają dociętą kłodę.
„Przy maksymalnym opuszczeniu rolek stołu uzyskujemy ponad 600-milimetrowy prześwit!”
– Stację łączy się z transporterem podawczym/odbiorczym za pomocą łańcuchów napędowych. Rolki stacji mają w tym celu fabrycznie przygotowane koła zębate – informuje Maciej Nowak. – Uchylanie wewnętrznych rolek stołu przeprowadza się w celu usunięcia większych odpadów, natomiast podnoszenie zapobiega klemowaniu się układu tnącego przy cięciu materiału o większej średnicy. Wióry i ewentualne odpady powstające podczas cięcia opadają na przenośnik łańcuchowy zainstalowany pod stacją i są wyprowadzane poza linię. Przy maksymalnym opuszczeniu rolek stołu uzyskujemy ponad 600-milimetrowy prześwit!
Hydraulicznie dosuwane kleszcze unieruchamiają dłużyce przy cięciu i mogą być obsługiwane niezależnie – osobno prawa strona, lewa strona lub razem.
Bardzo wydajna praca w ciągu zaledwie 3 sekund
Prędkość cięcia oraz działanie komponentów hydraulicznych zależą w głównej mierze od zainstalowanego agregatu hydraulicznego.
– Już standardowy agregat umożliwia bardzo wydajną pracę – zapewnia prezes zarządu. – Prędkość samego cięcia to ok. 1 s na 15 cm średnicy surowca, co przykładowo oznacza kapowanie dłużycy o średnicy ok. 45 cm w ciągu 3 s.
Jednostka sprawdza się doskonale podczas kapowania drewna o większych średnicach, nawet do 100 cm.
Stabilne prowadzenie
Stacja kapowania wyposażona jest w stabilizator zapewniający precyzyjne i stabilne prowadzenie układu tnącego, co jest ważne w szczególności przy używaniu dłuższych prowadnic. Głowica (końcówka prowadnicy) wyposażona jest w układ amortyzujący (sprężyna amortyzująca), zapobiegający zerwaniom łańcucha oraz beznarzędziowy układ naciągowy łańcucha.
Komunikat o smarowaniu pojawia się na pulpicie
– Automatyczne smarowanie układu tnącego zapewnione jest dzięki pompie olejowej zębatej zamontowanej na osobnym silniku, dokładnemu regulatorowi dawki olejowej oraz 5-litrowemu zbiornikowi. Można też zamówić większy, 20-litrowy agregat smarujący, podpięty do sterowania maszyny. W przypadku braku oleju operator otrzymuje na pulpicie ostrzeżenie i dalsza praca z piłą możliwa jest tylko po uzupełnieniu stanu oleju – dodaje prezes zarządu.
Hydrauliczny posuw
Posuw układu tnącego jest realizowany hydraulicznie. Ciśnienie robocze układu wynosi 50 bar, a prędkość posuwu reguluje się za pomocą dławików lub potencjometru.
Bez strat czasu na powrocie
– LOGSTAR combi wyposażona jest w system umożliwiający odpowiednie ustawienie położenia krańcowego układu tnącego, w zależności od ciętych średnic – wyjaśnia Maciej Nowak. – Tym samym ograniczone są straty czasu na powrót prowadnicy po cięciu. Opcjonalnie, maszyna może być również wyposażona w układ pomiaru średnicy i automatyczny system ustalający pozycję prowadnicy, w zależności od średnicy materiału, redukujący przez to czas posuwu do minimum.
Optymalne odprowadzenie wiórów
Układ tnący w stacji LOGSTAR to masywne, żłobikowe łańcuchy tnące TIMBERCUT lub LOGMAX, zapewniające wydajne kapowanie i bezproblemową pracę.
– Konstrukcja łańcuchów umożliwia optymalne odprowadzanie wiórów – zapewnia prezes zarządu. – Przy zużyciu jednego łańcucha tnącego możliwe jest wykonanie kilkunastu tysięcy cięć, oczywiście z jego odpowiednim, regularnym ostrzeniem. Praca z łańcuchami tnącymi to również łatwy i szybki serwis: ostrzenie, skrócenie czy wymiana uszkodzonego ogniwa. Prowadnice montowane w liniach manipulacji to z reguły stellitowane o podwyższonej żywotności, w tym EXPERT-LINE, charakteryzujące się najwyższą odpornością w najtrudniejszych warunkach cięcia.
Zalety stacji PRINZ do kapowania drewna okrągłego:
– możliwość kapowania dużych średnic,
– wysoka wydajność cięcia,
– relatywnie niski pobór prądu w stosunku do ciętych średnic,
– łatwość montażu, obsługi i serwisu,
– możliwość prostego zintegrowania z innymi elementami linii manipulacji.