Connect with us

Aktualności

Jak sobie radzi fabryka MP Nidzica w trakcie kryzysu?

„Nauczyliśmy się planować produkcję z tygodnia na tydzień”

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

/ Odsłon: 1 173
Kurier Drzewny
MP Nidzica to rodzinna firma działająca na polskim rynku od 1996 roku. Jej produkty - sofy, narożniki czy fotele - wykonywane są ręcznie, co czyni każdy model, w pewnym sensie, niepowtarzalnym. Fot. MP Nidzica

Na pytanie, jak radzi sobie rodzinna firma z Mazur produkująca meble tapicerowane w tak trudnym gospodarczo czasie, słychać:„Nauczyliśmy się planować produkcję z tygodnia na tydzień, mamy wciąż stabilnych partnerów biznesowych i wzajemnie sobie pomagamy. Nasz zespół świadomy zagrożeń, jest jeszcze bardziej zmotywowany. Dzięki temu nie stoimy w miejscu, ale już planujemy wprowadzenie na rynek nowości”. Wykorzystując przestój z powodu epidemii, firmie udało się opracować nowy, rewolucyjny model kanapy z funkcją spania, którą będzie można samodzielnie wnieść do każdego mieszkania, błyskawicznie złożyć i dowolnie aranżować jej poszczególne elementy.

 

Kurier Drzewny

Trudna sytuacja gospodarcza wymusiła konieczność dużej elastyczności w planowaniu produkcji i codziennej pracy fabryki MP Nidzica. Fot. MP Nidzica

Produkcja wstrzymana na dwa tygodnie

Fabryka MP Nidzica pracowała normalnie do połowy marca. Potem, w obliczu epidemii, produkcja została wstrzymana na dwa tygodnie.
– Wynikało to z troski o bezpieczeństwo nas wszystkich. Wiele niepokojących informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej sprawiło, że obawialiśmy się o życie i zdrowie. Za każdym naszym pracownikiem stoją rodzina, dzieci. Nie chcieliśmy ryzykować – mówi Malwina Popławska, główny menadżer firmy. – Jednak w tym czasie szukaliśmy rozwiązań, które pomogłoby nam przetrwać w tym trudnym czasie.

Zamiast kanap maseczki ochronne

Od początku kwietnia fabryka na co dzień produkująca meble tapicerowane, zmieniła profil produkcji i zaczęła szyć maski ochronne, tak potrzebne w walce z epidemią.
– Nie było możliwości, aby zakład pracował normalnie. Liczba spływających do nas zamówień była niewystarczająca do kontynuowania produkcji na poziomie sprzed pandemii. Dlatego zaangażowaliśmy się w produkcję środków ochrony osobistej. Po pierwsze, to podstawowa rzecz, aby chronić życie i zdrowie przed zakażeniem wirusem. Wszyscy tego potrzebujemy. Ale nasi pracownicy też potrzebują pracy, więc robiliśmy wszystko, aby zapewnić im również bezpieczeństwo w tym zakresie – informuje Dariusz Popławski, właściciel MP Nidzica. – Chcieliśmy także pomóc lokalnie. Część uszytych przez nas maseczek ochronnych przekazaliśmy starostwu powiatowemu, które rozdało je potrzebującym.

Sytuacja uległa poprawie na początku maja

Od początku kwietnia przez miesiąc firma odnotowała spadek zamówień na poziomie 30 – 40 proc. Sytuacja uległa poprawie na początku maja. Było to związane z otwarciem sklepów, możliwością wyjścia z domu i obejrzenia na żywo mebla wybranego przez internet.

Kluczem jest elastyczność

Trudna sytuacja gospodarcza wymusiła konieczność dużej elastyczności w planowaniu produkcji i codziennej pracy fabryki. Od początku epidemii w zakładzie zachowywano środki ostrożności – zarówno ochrony osobistej, jak i dezynfekcję stanowisk pracy i maszyn. Nasi pracownicy to ludzie bardzo odpowiedzialni, z dużą samokontrolą, nielekceważący procedur. Rozmawialiśmy z nimi na temat bezpiecznego funkcjonowania w firmie, ale także o naszej sytuacji na rynku. Obserwowali oni też co dzieje się w ich otoczeniu, jak reagują inne przedsiębiorstwa, w których pracują ich znajomi, rodzina. Kilka czynników – m.in. zachowanie odpowiednich odległości między pracownikami, chwiejny rynek zamówień – spowodowały, że zdecydowano o pracy na jedną zmianę. Obecnie sytuacja zatrudnienia w firmie jest stabilna.

Branżowe partnerstwo i pomoc

Trudna sytuacja gospodarcza pokazała jednak, że MP Nidzica współpracuje ze stabilnymi klientami – firmami, które są dystrybutorami ich mebli. Jednak konieczne były zmiany w planowaniu produkcji. Wcześniej zamówienia komponentów do kanap i foteli – drewniane stelaże, okucia czy pianki – można było zamawiać w większych ilościach, na przyszłość. To zmniejszało koszty produkcji. Teraz menadżerowie z tygodnia na tydzień analizują zamówienia i w takim trybie planują pracę fabryki.

– Partnerzy w biznesie borykają się z podobnymi problemami, ale jesteśmy w tym razem – stwierdza Dariusz Popławski. – Klienci szukają promocji cenowych, z nami jest podobnie. Filtrujemy rynek, aby znaleźć oferty, które zachowują jakość materiałów, ale i korzystniejszą cenę. Możemy także liczyć na wydłużone terminy płatności. Nadal trudno przewidzieć, jak rozwinie się epidemia. Mamy sklepy w różnych częściach kraju i w zależności od tego, jak będzie się tam przedstawiała sytuacja, tak będzie również wyglądała sprzedaż. Wiele zależy także od branży budowlanej. Jeśli pracuje na dobrym poziomie, to dobrze rokuje to dla producenta mebli.

Potrzeba matką wynalazku

Kurier Drzewny

MP Nidzica to rodzinna firma działająca na polskim rynku od 1996 roku. Jej produkty – sofy, narożniki czy fotele – wykonywane są ręcznie, co czyni każdy model, w pewnym sensie, niepowtarzalnym. Fot. MP Nidzica

Producent mebli tapicerowanych, obecny na rynku od prawie ćwierć wieku, którego kolekcje są dostępne w około 150 sklepach całego kraju, a także Rosji, Stanach Zjednoczonych, na Słowacji i Ukrainie, nie zwalnia tempa. Córka właściciela mówi, że trzeba było epidemii, żeby realnych kształtów nabrał model, o którym myśleli od bardzo dawna.

– Zaprojektowaliśmy wygodną, pełnowartościową kanapę z funkcją spania, którą będzie można samodzielnie, bez problemu wnieść do każdego mieszkania, złożyć w kilkanaście minut i dowolnie aranżować jej poszczególne elementy – zapewnia Malwina Popławska. – To będzie doskonałe rozwiązanie dla ludzi młodych, do pierwszego mieszkania, w którym kanapa łączy funkcje spania, codziennego wypoczynku i miejsca spotkań towarzyskich. Nowy mebel przechodzi testy, ale premiera będzie już niebawem.

Po produkty przedsiębiorstwa chętnie sięgają nie tylko zagraniczni kontrahenci. Stworzona i dopracowana technologia, pozwalająca projektować i produkować dizajnerskie i funkcjonalne kanapy, sprawiła, że firma z Mazur przebiła się do czołówki najbardziej wziętych producentów mebli tapicerowanych w kraju. Nasza oferta odpowiada modelom promowanym w aranżacjach wnętrz przez architektów czy podczas targów branżowych. Znalezienie kompromisu między wysoką jakością, funkcjonalnością, dostępnością i atrakcyjną ceną produktów jest naszą codzienną motywacją do pracy – podsumowuje Dariusz Popławski.

MP Nidzica to rodzinna firma działająca na polskim rynku od 1996 roku. Jej produkty – sofy, narożniki czy fotele – wykonywane są ręcznie, co czyni każdy model, w pewnym sensie, niepowtarzalnym. W dzisiejszych czasach, kiedy żyjemy szybko, a każda wolna chwila jest na wagę złota, komfort mebla wypoczynkowego stał się kwestią nadrzędną. Producent mebli kładzie więc nacisk przede wszystkim na wygodę umożliwiającą codzienny użytek. Większa świadomość klienta, jak jakość wpływa na wygodę i zdrowie, sprawia, że wypełnienie każdego z modeli wybierane jest indywidualnie na poziomie projektu wypoczynku, tak by tworzyło całość ze stelażem i obiciem mebla.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
KLIKNIJ aby skomentować

Popularne w tym miesiącu