SCM jako pierwsza firma w sektorze obróbki drewna stworzyła niezwykły projekt w zakresie operowania częściami zamiennymi. W siedzibie głównej producenta maszyn, w Rimini, zainstalowano automatyczny magazyn obsługujący aż 30 tysięcy artykułów z pomocą 19 robotów, dzięki którym odbywa się manipulowanie towarem – dodawanie części do magazynu, a także pobieranie ich w celu wysyłki do klienta. Wdrożenie przyniesie firmie korzyści, szczególnie na polu wydajności i zrównoważonego rozwoju.

Wszystkie dane produktów są wprowadzone do bazy danych. Fot. SCM
Nowy, automatyczny magazyn części zamiennych w firmie SCM działa od stycznia 2022 roku. Wdrożenie przeprowadzono na terenie dawnej odlewni w ramach prac remontowych i modernizacyjnych w zakładzie przemysłowym w Rimini, w głównej siedzibie firmy.
Elastyczność, szybkość i możliwość dalszej rozbudowy
– Ten nowoczesny magazyn, oparty na systemie skrzyń, jest niezwykle uniwersalny i elastyczny. Jeśli w przyszłości będziemy potrzebowali miejsca, to możemy go w łatwy sposób rozbudować – mówi Valentina Giampaolo z działu marketingu i obsługi klienta w firmie SCM. – Autostore oferuje bardzo dużo zalet – oszczędność miejsca, szybkość, wyeliminowanie błędów ludzkich, zrównoważone działanie i oszczędność energii. Wdrożenie tego magazynu to nasza strategia dbania o klienta. Na bieżąco usprawniamy też serwis i inne aspekty, gdzie liczy się dobro odbiorcy. Warto podkreślić także współpracę robotyki z człowiekiem. Czynnik ludzki jest nadal potrzebny i bardzo ważny. Liczba naszych pracowników nie uległa zmianie, ale nabywają oni nowe umiejętności i kooperują z robotami. Uzyskaliśmy również bezpieczniejsze miejsce pracy z o wiele mniejszą ilością dźwigania. Samo zbudowanie magazynu oraz przestawienie się zajęło kilka miesięcy.
Nowa inwestycja to magazyn dla małych części zamiennych, które ładowane są w skrzynie o wielkości 60 x 40 x 40 cm. Do dużych i ciężkich elementów SCM nadal stosuje standardowy magazyn z elementami umieszczonymi na regałach.
24 tys. skrzynek i 13 poziomów magazynowania
Projekt, jaki przeprowadziła firma, śmiało można nazwać futurystycznym. W nowym, automatycznym magazynie jest miejsce na 30 tys. przedmiotów. Powierzchnia magazynu to 900 m2, ale, co ciekawe, możliwości magazynowe są znacznie większe, a to za sprawą 5,5 m wysokości oraz zastosowanych 13 poziomów magazynowania. W sumie Autostore pomieści aż 24 tys. skrzynek z częściami zamiennymi, do 30 kg wagi każda.
Takie wielopoziomowe rozwiązanie to doskonała oszczędność miejsca. Dla porównania, magazyn na duże części zamienne, znajdujący się obok, ma tę samą powierzchnię, ale pomieścić może jedynie 4 tys. elementów, czyli o 20 tys. mniej.
O 75 proc. przyspieszone operacje magazynowe i 30 proc. szybsza wysyłka
Innowacja w zakładzie w Rimini przyniosła wiele korzyści. Przedsiębiorstwo może teraz zapewnić bardziej wydajną, lepszą jakość usług i przyspieszyć o 75 proc. operacje odbioru części z magazynu oraz skracając czas wysyłki o 30 proc. Na terenie magazynu codziennie obsługiwanych jest około 300 przesyłek zawierających tysiące komponentów z maksymalnym czasem realizacji 48 godz. od momentu złożenia zamówienia.
19 robotów o małym zapotrzebowaniu na energię
Takie tempo i wydajność są możliwe dzięki 19 robotom zasilanym dwoma 12-woltowymi akumulatorami, które mogą podnosić jedną skrzynkę z częściami zamiennymi co 45 s, 24 godz. na dobę, siedem dni w tygodniu.
– Robot pobiera skrzynię w 45 s i nigdy się nie myli – wyjaśnia Joanna Marconi z działu marketingu i obsługi klienta w firmie SCM.
Oszczędności i mniejszy wpływ na środowisko
Inną ważną zaletą jest osiągnięcie maksymalnej wydajności energetycznej i długiego czasu działania, bowiem jeden robot zużywa 0,1 kWh energii.
– Roboty to główni bohaterowie całego systemu. Warto zaznaczyć, że mogą one pracować bez oświetlenia hali, co już samo w sobie jest oszczędnością, szczególnie przy pracy 24/7 bez zatrzymania. W systemie zaprojektowana została stacja ładowania dla robotów, gdzie w ciągu 4 godz. ładują się one w pełni. Cały Autostore zapewnia bardzo zrównoważone zużycie energii. Dla porównania, dziesięć robotów zużywa tyle samo energii co jeden odkurzacz – dodaje Joanna Marconi.
Krok naprzód
– W ramach tej inwestycji chcieliśmy zrobić kolejny krok naprzód, wybierając to, co najlepsze w zarządzaniu logistyką, a do tego technologię, która do tej pory nie była stosowana do zarządzania częściami zamiennymi w sektorze technologii drewna – twierdzi Luca Maggiani, menedżer Service&Parts Business Development w SCM. – Autostore to system oferujący wydajność typową dla e-commerce, który nie tylko dostarcza części zamienne do operatora, ale działa z najwyższą wydajnością i szybkością. W opracowaniu rozwiązania, które w pełni zaspokoiło nasze potrzeby, postawiliśmy na partnerstwo z firmą Swisslog.
– Przekazanie odpowiedniej części zamiennej w możliwie najkrótszym czasie to wyzwanie technologiczne, które skłoniło SCM do zaufania tak zaawansowanemu systemowi – dodaje Alessandra Benedetti, menedżer ds. obsługi klienta w SCM. – Firma nieustannie inwestuje, aby móc oferować wartościowe usługi nawet po sprzedaży. Klient pozostaje w centrum przy każdej naszej decyzji.
Cyfrowe rozwiązania bez redukcji zatrudnienia
Co bardzo ważne, pomimo tego, że nowy magazyn Autostore korzysta z 19 robotów do kompletowania zamówień w zakresie części zamiennych, to liczba pracowników zatrudnionych w zespole Service&Parts firmy SCM pozostała niezmieniona.
– Nasi operatorzy pracujący w tym dziale nie zmienili się, ale teraz wykonują czynności związane z obsługą i kontrolą, które są bez wątpienia mniej męczące i monotonne – dodaje Luca Maggiani. – W sektorze części zamiennych również stosujemy zasady rozwiązań technologicznych Smart&Human, oddając koordynację każdego procesu w ręce operatora. Zgodnie z naszym projektem „Go digital, stay human”, to właśnie czynnik ludzki niesie ze sobą prawdziwą różnicę, także jeśli chodzi o obsługę klienta. Zachęcamy zespół do przekwalifikowywania, promując wszystkie funkcje, w których AI nie obejmuje.
Pełna automatyzacja
Części zamienne, które przyjeżdżają do fabryki od dostawców, przekazywane są do strefy odbioru. To tutaj każda sztuka jest skanowana, rejestrowana, ważona i mierzona, co pozwala operatorowi na wybranie najodpowiedniejszej skrzyni do umieszczenia danej części. Sam system jest tu niezwykle pomocny, bowiem to Autostore wskazuje, w którym pudełku należy umieścić element za pomocą promienia światła.
– Zarówno materiał od dostawców, jak i z produkcji, który trafia do magazynu części zamiennych, jest dokładnie wprowadzany w system – tłumaczy Joanna Marconi. – Stosujemy system kodów kreskowych, które są skanowane przez operatora na początku pracy. Co ciekawe, wspomniana waga wykonuje także fotografię każdego przedmiotu i również ładuje ją w system. Wszystkie możliwe dane o przedmiocie są na tym etapie kolekcjonowane i wprowadzane. Rozwiązanie jest na tyle inteligentne, że samo sugeruje wolne miejsca w systemie i podświetla je światłem LED. Potem przedmiot wjeżdża do magazynu.
Po dodatkowych kontrolach skrzynia jest ładowana do magazynu. Odbywa się to za pomocą robota, który przenosi skrzynię w odpowiednie miejsce oraz dostarcza do operatora puste skrzynki.
– Jeśli dana część zamienna znajduje się na samym dole, to robot automatycznie wyciąga wszystkie pozostałe skrzynie, aż do poziomu zerowego, skąd pobiera tę potrzebną. Następnie układa z powrotem te skrzynie, które wcześniej wyciągnął. Inne roboty mogą mu w tym pomóc, bo cały system jest zintegrowany i działa wspólnie – mówi Joanna Marconi.
System, który się uczy
Roboty nieprzerwanie pracują nad optymalizacją organizacji przestrzeni, ustawiając poszczególne pudła w najkorzystniejszych pozycjach, zgodnie z częstotliwością pobierania części, które się w nich znajdują. Wszystko określone jest precyzyjnymi algorytmami.
Operator może interweniować w dowolnym momencie i przekazać zapytanie do systemu, aby ustalić dokładną lokalizację każdego elementu.
– Jest to inteligentny system. Jeśli zorientuje się, że dane miejsce jest bardzo popularne, to przearanżuje cały układ, dzięki czemu popularne części zamienne znajdą się na górze, a te rzadziej stosowane – na dole. System sam się tego uczy, nie musimy mu w tym pomagać – dodaje Joanna Marconi.
Do 200 zamówień w bazie
Kolejną ważną zaletą Autostore jest możliwość przechowywania do dwustu zamówień w aktualizowanej na bieżąco bazie danych. Ułatwia to zarządzanie wszystkimi danymi, śledzenie każdego dostarczonego elementu i wykonywanie zaawansowanych analiz, które mogą być przydatne w przyszłości, nawet w zakresie konserwacji prognostycznej.
Jedna stacja na wejściu i trzy na wyjściu
System cechuje jedna stacja załadowcza, gdzie wprowadzane są do niego elementy oraz trzy odbiorcze, gdzie pracownicy nadają określone części do klientów.

SCM GROUP Polska sp. z o.o., ul. Obornicka 133, 62-002 Suchy Las
tel. (61) 651 47 60, faks (61) 651 47 61
e-mail:scm.pl@scmgroup.com
www.scmgroup.com