„FABA” S.A. jest czołowym producentem narzędzi zarówno w Polsce, jak i Europie, wykorzystywanych w przemyśle drzewnym i meblarskim. Firma zaprezentuje swoje wyroby w trakcie tegorocznych targów LIGNA w Hanowerze.
– Od ponad 70 lat produkowane przez nas narzędzia cieszą się uznaniem wśród specjalistów zajmujących się obróbką drewna oraz materiałów drewnopochodnych. Obecnie jesteśmy największym i najbardziej znanym w Polsce producentem różnych rodzajów narzędzi do maszynowej obróbki drewna, a swoje wyroby dostarczamy głównie na rynek krajowy oraz do prawie 50 krajów świata. Swoje filie i przedstawicielstwa posiadamy między innymi na Ukrainie, w Słowacji, Rosji, Wielkiej Brytanii i Niemczech – mówi Artur Pęcherzewski, członek zarządu i dyrektor techniczny w firmie „FABA” S.A. – Logo FABA jest rozpoznawalną marką na świecie, znaną z produkcji innowacyjnych rozwiązań technologicznych – dodaje.
Stawiają na technologię
Zastosowanie w procesie produkcji nowych technologii jest priorytetem firmy. Wysokowydajna obróbka drewna z dużymi posuwami stanowi bardzo wymagającą dziedzinę produkcji.
– Producentów narzędzi, którzy podejmują się wyzwania zastosowania technologii mocno wyspecjalizowanej i niekoniecznie taniej, jest na świecie niewielu. Do takich specjalizujących się w obróbce drewna należy FABA – wyjaśnia Artur Pęcherzewski.
„Producentów narzędzi, którzy podejmują się wyzwania zastosowania technologii mocno wyspecjalizowanej i niekoniecznie taniej, jest na świecie niewielu.Do takich specjalizujących się
w obróbce drewna należy FABA.”
Prezentacja oferty w Hanowerze
Na targach LIGNA 2019 w Niemczech przedsiębiorstwo po raz kolejny zaprezentuje swoje wyroby. Wystawa ta to wiodące na świecie targi narzędzi, maszyn i urządzeń do obróbki drewna.
– Tego wydarzenia nie można przegapić. Na stoisku C13, w pawilonie 13 zaprezentujemy całą gamę narzędzi produkowanych w naszej firmie. Po raz kolejny przedstawimy kompleksową ofertę wyrobów, jak również wiele interesujących nowości: frezy z dużymi posuwami i innowacyjne piły do wielopił EVO 2. W centrum uwagi znajdą się nowatorskie rozwiązania narzędzi oparte na automatyzacji i robotyzacji procesów produkcji. Przeniesiemy zwiedzających nasze stoisko w inny wymiar czasu i przestrzeni. Zaprezentujemy narzędzia przyszłości. Targi oceniamy na najwyższym, światowym poziomie i dobrze się do nich przygotowujemy. W tym roku będziemy się wystawiać na ponad 70 m2, gdzie pokażemy cały przekrój narzędzi produkowanych w Baboszewie, siedzibie firmy – opowiada członek zarządu i dyrektor techniczny.
Narzędzia dla profesjonalistów
FABA jako jeden z nielicznych dostawców na świecie produkuje szeroką gamę profesjonalnych narzędzi do maszynowej obróbki drewna – piły, frezy lutowane, głowice, frezy trzpieniowe, narzędzia z mocowaniem hydro, Power Lock, HSK, SK, narzędzia do złącz, zestawy do produkcji okien i drzwi, noże oraz szeroki asortyment narzędzi DIA.
– Oprócz klasycznych rozwiązań zaprezentujemy nowe, innowacyjne narzędzia. Dążymy do stałego poszerzania oferty produktów, tak by móc zaoferować klientom sprawdzone rozwiązania. Specjalną ofertą są frezy z lutowanymi ostrzami do bardzo dużych posuwów oraz piły do wielopił wytwarzane w nowej technologii – twierdzi Artur Pęcherzewski.
Narzędzia lutowane
– Zajmijmy się zatem narzędziami lutowanymi – informuje członek zarządu i dyrektor techniczny. – Są to narzędzia skupiające w swojej konstrukcji: narzędzia lutowane, mocowania hydro, posiadające dużą liczbę ostrzy oraz bardzo dokładne wykonanie. Są to nie lada wyzwania dla producentów narzędzi, gdyż nie każda firma jest w stanie wyprodukować tego typu narzędzie w określonej jakości. Duże posuwy i zmniejszenie wielkości fali po obróbce wymusza konstruowanie narzędzi o znacznej liczbie ostrzy, a to z kolei wymusza jego dużą średnicę. Dla producentów stwarza to wiele problemów, z którymi nie każda firma jest w stanie sobie poradzić.
Wytrzymałe korpusy
Problem całkowitej masy narzędzi dochodzących do kilkudziesięciu kilogramów i rozpędzenie takiego narzędzia na obrabiarce musi być stuprocentowo pewne. Dlatego też przedsiębiorstwo produkuje korpusy tylko z najwyższej jakości certyfikowanych materiałów o określonej twardości i gwarantowanej wytrzymałości przy długim i intensywnym okresie eksploatacji.
– Nie ma tu miejsca na żadną pomyłkę, a jakość korpusu jest kilkakrotnie kontrolowana na każdym etapie produkcji. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo użytkownika i zaufanie do firmy – dodaje Artur Pęcherzewski.
Ważne wyważanie
Nie jest tajemnicą, że do prawidłowej pracy dużych i ciężkich narzędzi wymagane jest ich prawidłowe wyważanie.
Przy dużej masie narzędzia nawet niewielkie niewyważenia resztkowe w znaczny sposób mogą wpłynąć na narażenie klienta na straty finansowe spowodowane uszkodzeniem wrzeciona lub zbyt częstą wymianą łożysk i przestojami. Niewyważenie wpływa też na jakość obróbki, gdyż drgania narzędzia przenoszą się na cały układ; narzędzie-maszyna-przedmiot obrabiany. Producentów narzędzi ogranicza dokładne wyważenie freza ważącego niejednokrotnie około 80 – 100 kg w odpowiedniej klasie dokładności. Firma kilka lat temu wyposażyła się w odpowiednie urządzenia i takie operacje na swoich narzędziach dokonuje, spełniając wymogi dokładności oraz bezpieczeństwa w zakresie dokładnego wyważania.
Podniesienie dokładności wykonania z jednoczesnym zmniejszeniem bicia promieniowego i dokładnego wyważenia zapewnia sposób osadzenia narzędzia na wale maszyny. Zakład stosuje tu kilka rozwiązań mocowania „hydro”.
– Taki system zapewnia zminimalizowanie luzu osadzenia pomiędzy wałem maszyny a otworem freza, niejednokrotnie minimalizując te niedokładności do zera – zapewnia Artur Pęcherzewski. – Połączone jest to z precyzją ostrzenia wszystkich ostrzy narzędzia, których niejednokrotnie jest ponad trzydzieści. Przy dużych posuwach, aby uniknąć zjawiska „fali”, czyli nierówności obrabianej powierzchni wynikającej z różnic naostrzonych zębów narzędzi, istotne jest dokładne wykonanie ostrzenia narzędzi. FABA ostrzy tego typu narzędzia na precyzyjnych szlifierkach CNC z jednego zamocowania na zaciśniętym systemie „hydro” powierzchnię natarcia i powierzchnię przyłożenia z tolerancją +/- 0,005 mm bicia promieniowego i osiowego na całym obwodzie narzędzia. Ostrzenie takiego narzędzia wymaga doskonałej i bardzo sztywnej maszyny, gdyż tak duża masa narzędzia jest w stanie odkształcić oś wrzeciona maszyny i wykonać narzędzie z niedokładnościami dyskwalifikującymi narzędzie.
Nowe piły
– Nowością z asortymentu pił wprowadzonych do produkcji są piły precyzyjne oraz do wielopił produkowane w nowej technologii. Od razu można zauważyć różnicę, porównując produkt nowy do dotychczas produkowanego – oznajmia członek zarządu i dyrektor techniczny. – Różnica polega na nowatorskim pokrywaniu korpusów piły, która posiada wiele zalet użytkowych poprawiających pracę w ciężkich warunkach. Poza efektem wizualnym nowa powłoka, położona na całej powierzchni blatu piły, posiada zmniejszony współczynnik tarcia, dzięki czemu ogranicza się możliwość przywierania żywicy do korpusu. Ważne to jest szczególnie przy materiałach mocno zażywiczonych (sosna, świerk i modrzew). Efektem tego będzie zminimalizowanie obciążenia na maszynie i, co nie będzie bez znaczenia, zmniejszenie się wytwarzania ciepła i „palenia” się pił.
Poprzez gazowe pokrywanie na powierzchni korpusów tworzy się niewielka mikronowa warstwa zabezpieczająca przed korozją i jednocześnie posiadająca twardą strukturę zwiększającą żywotność korpusu.
– Wprowadzenie nowej technologii wytwarzania pił pozwoli nam wprowadzić nasze produkty do zakładów, gdzie wymagane są bardzo dokładne i precyzyjne cięcia materiału oraz gdzie żywotność narzędzia w stosunku do ceny posiada ekonomiczne uzasadnienie ich stosowania – oznajmia Artur Pęcherzewski.
Bogata oferta narzędzi o wysokiej jakości
– Przedstawione w artykule narzędzia nie jest w stanie wykonać firma o przeciętnym technicznym przygotowaniu, lecz przedsiębiorstwo stojące na wysokim poziomie technicznym. W ofercie firmy „FABA” S.A. znajdziecie Państwo narzędzia mogące sprostać potrzebom najbardziej wymagających klientów. Do każdego zamówienia podchodzimy w sposób indywidualny dzięki temu, że pełna produkcja zarówno frezów, głowic, hydraulicznych systemów zamocowań, jak i innowacyjnych pił do wielopił odbywa się w naszej fabryce w Baboszewie. W celu prowadzenia ciągłej kontroli nad wyrobami zdecydowaliśmy się nie stosować podwykonawstwa detali, tylko zainwestować we własny park technologiczny i wykwalifikowanych pracowników. Przy zamówieniu, począwszy od wywiadu technologicznego, sposobu konstrukcji, oraz technologii produkcji do końca mamy wszystko pod wnikliwą kontrolą wykwalifikowanego zespołu pracowników. Zanim narzędzie trafi do klienta, przechodzi wyśrubowaną kontrolę końcową, zapewniającą pewność i bezpieczeństwo pracy przez bardzo długi okres użytkowania narzędzi – podsumowuje członek zarządu i dyrektor techniczny.
Spotkajmy się w Hanowerze
– Podczas zwiedzania naszego stoiska zapewne pojawią się pytania, potraktujemy je jako wyzwania, z którymi zmierzy się grupa ekspertów specjalizująca się w danej dziedzinie obróbki drewna. Życzymy przyjemnych wrażeń podczas pobytu. Zaprezentowane tu będą nowoczesne i innowacyjne rozwiązania narzędzi. Tylko połączenie wysokiej jakości produktów z technicznym wsparciem i specjalistycznym serwisem może zagwarantować klientom efektywne wykorzystanie narzędzi. Zapraszamy do odwiedzenia stoiska na targach LIGNA 2019 w Hanowerze w pawilonie 13, stoisko C13 – dodaje Artur Pęcherzewski.

ABA jako jeden z nielicznych dostawców na świecie produkuje szeroką gamę profesjonalnych narzędzi do maszynowej obróbki drewna – piły, frezy lutowane, głowice, frezy trzpieniowe, narzędzia z mocowaniem hydro, Power Lock, HSK, SK, narzędzia do złącz, zestawy do produkcji okien i drzwi, noże oraz szeroki asortyment narzędzi DIA. Fot. FABA

ABA jako jeden z nielicznych dostawców na świecie produkuje szeroką gamę profesjonalnych narzędzi do maszynowej obróbki drewna – piły, frezy lutowane, głowice, frezy trzpieniowe, narzędzia z mocowaniem hydro, Power Lock, HSK, SK, narzędzia do złącz, zestawy do produkcji okien i drzwi, noże oraz szeroki asortyment narzędzi DIA. Fot. FABA