Connect with us

Technika, technologie, nowości

Polskie, specjalistyczne narzędzia na wystawie w Hanowerze

Firma FABA na targach LIGNA 2019

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

W celu prowadzenia ciągłej kontroli nad wyrobami firma zdecydowała się nie stosować podwykonawstwa detali, tylko zainwestować we własny park technologiczny i wykwalifikowanych pracowników. Fot. FABA
W celu prowadzenia ciągłej kontroli nad wyrobami firma zdecydowała się nie stosować podwykonawstwa detali, tylko zainwestować we własny park technologiczny i wykwalifikowanych pracowników. Fot. FABA

„FABA” S.A. jest czołowym producentem narzędzi zarówno w Polsce, jak i Europie, wykorzystywanych w przemyśle drzewnym i meblarskim. Firma zaprezentuje swoje wyroby w trakcie tegorocznych targów LIGNA w Hanowerze.

– Od ponad 70 lat produkowane przez nas narzędzia cieszą się uznaniem wśród specjalistów zajmujących się obróbką drewna oraz materiałów drewnopochodnych. Obecnie jesteśmy największym i najbardziej znanym w Polsce producentem różnych rodzajów narzędzi do maszynowej obróbki drewna, a swoje wyroby dostarczamy głównie na rynek krajowy oraz do prawie 50 krajów świata. Swoje filie i przedstawicielstwa posiadamy między innymi na Ukrainie, w Słowacji, Rosji, Wielkiej Brytanii i Niemczech – mówi Artur Pęcherzewski, członek zarządu i dyrektor techniczny w firmie „FABA” S.A. – Logo FABA jest rozpoznawalną marką na świecie, znaną z produkcji innowacyjnych rozwiązań technologicznych – dodaje.

Stawiają na technologię

Zastosowanie w procesie produkcji nowych technologii jest priorytetem firmy. Wysokowydajna obróbka drewna z dużymi posuwami stanowi bardzo wymagającą dziedzinę produkcji.
– Producentów narzędzi, którzy podejmują się wyzwania zastosowania technologii mocno wyspecjalizowanej i niekoniecznie taniej, jest na świecie niewielu. Do takich specjalizujących się w obróbce drewna należy FABA – wyjaśnia Artur Pęcherzewski.

„Producentów narzędzi, którzy podejmują się wyzwania zastosowania technologii mocno wyspecjalizowanej i niekoniecznie taniej, jest na świecie niewielu.Do takich specjalizujących się
w obróbce drewna należy FABA.”

Prezentacja oferty w Hanowerze

Na targach LIGNA 2019 w Niemczech przedsiębiorstwo po raz kolejny zaprezentuje swoje wyroby. Wystawa ta to wiodące na świecie targi narzędzi, maszyn i urządzeń do obróbki drewna.
– Tego wydarzenia nie można przegapić. Na stoisku C13, w pawilonie 13 zaprezentujemy całą gamę narzędzi produkowanych w naszej firmie. Po raz kolejny przedstawimy kompleksową ofertę wyrobów, jak również wiele interesujących nowości: frezy z dużymi posuwami i innowacyjne piły do wielopił EVO 2. W centrum uwagi znajdą się nowatorskie rozwiązania narzędzi oparte na automatyzacji i robotyzacji procesów produkcji. Przeniesiemy zwiedzających nasze stoisko w inny wymiar czasu i przestrzeni. Zaprezentujemy narzędzia przyszłości. Targi oceniamy na najwyższym, światowym poziomie i dobrze się do nich przygotowujemy. W tym roku będziemy się wystawiać na ponad 70 m2, gdzie pokażemy cały przekrój narzędzi produkowanych w Baboszewie, siedzibie firmy – opowiada członek zarządu i dyrektor techniczny.

Narzędzia dla profesjonalistów

FABA jako jeden z nielicznych dostawców na świecie produkuje szeroką gamę profesjonalnych narzędzi do maszynowej obróbki drewna – piły, frezy lutowane, głowice, frezy trzpieniowe, narzędzia z mocowaniem hydro, Power Lock, HSK, SK, narzędzia do złącz, zestawy do produkcji okien i drzwi, noże oraz szeroki asortyment narzędzi DIA.
– Oprócz klasycznych rozwiązań zaprezentujemy nowe, innowacyjne narzędzia. Dążymy do stałego poszerzania oferty produktów, tak by móc zaoferować klientom sprawdzone rozwiązania. Specjalną ofertą są frezy z lutowanymi ostrzami do bardzo dużych posuwów oraz piły do wielopił wytwarzane w nowej technologii – twierdzi Artur Pęcherzewski.

Narzędzia lutowane

– Zajmijmy się zatem narzędziami lutowanymi – informuje członek zarządu i dyrektor techniczny. – Są to narzędzia skupiające w swojej konstrukcji: narzędzia lutowane, mocowania hydro, posiadające dużą liczbę ostrzy oraz bardzo dokładne wykonanie. Są to nie lada wyzwania dla producentów narzędzi, gdyż nie każda firma jest w stanie wyprodukować tego typu narzędzie w określonej jakości. Duże posuwy i zmniejszenie wielkości fali po obróbce wymusza konstruowanie narzędzi o znacznej liczbie ostrzy, a to z kolei wymusza jego dużą średnicę. Dla producentów stwarza to wiele problemów, z którymi nie każda firma jest w stanie sobie poradzić.

Wytrzymałe korpusy

Problem całkowitej masy narzędzi dochodzących do kilkudziesięciu kilogramów i rozpędzenie takiego narzędzia na obrabiarce musi być stuprocentowo pewne. Dlatego też przedsiębiorstwo produkuje korpusy tylko z najwyższej jakości certyfikowanych materiałów o określonej twardości i gwarantowanej wytrzymałości przy długim i intensywnym okresie eksploatacji.
– Nie ma tu miejsca na żadną pomyłkę, a jakość korpusu jest kilkakrotnie kontrolowana na każdym etapie produkcji. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo użytkownika i zaufanie do firmy – dodaje Artur Pęcherzewski.

Ważne wyważanie

Nie jest tajemnicą, że do prawidłowej pracy dużych i ciężkich narzędzi wymagane jest ich prawidłowe wyważanie.
Przy dużej masie narzędzia nawet niewielkie niewyważenia resztkowe w znaczny sposób mogą wpłynąć na narażenie klienta na straty finansowe spowodowane uszkodzeniem wrzeciona lub zbyt częstą wymianą łożysk i przestojami. Niewyważenie wpływa też na jakość obróbki, gdyż drgania narzędzia przenoszą się na cały układ; narzędzie-maszyna-przedmiot obrabiany. Producentów narzędzi ogranicza dokładne wyważenie freza ważącego niejednokrotnie około 80 – 100 kg w odpowiedniej klasie dokładności. Firma kilka lat temu wyposażyła się w odpowiednie urządzenia i takie operacje na swoich narzędziach dokonuje, spełniając wymogi dokładności oraz bezpieczeństwa w zakresie dokładnego wyważania.
Podniesienie dokładności wykonania z jednoczesnym zmniejszeniem bicia promieniowego i dokładnego wyważenia zapewnia sposób osadzenia narzędzia na wale maszyny. Zakład stosuje tu kilka rozwiązań mocowania „hydro”.
– Taki system zapewnia zminimalizowanie luzu osadzenia pomiędzy wałem maszyny a otworem freza, niejednokrotnie minimalizując te niedokładności do zera – zapewnia Artur Pęcherzewski. – Połączone jest to z precyzją ostrzenia wszystkich ostrzy narzędzia, których niejednokrotnie jest ponad trzydzieści. Przy dużych posuwach, aby uniknąć zjawiska „fali”, czyli nierówności obrabianej powierzchni wynikającej z różnic naostrzonych zębów narzędzi, istotne jest dokładne wykonanie ostrzenia narzędzi. FABA ostrzy tego typu narzędzia na precyzyjnych szlifierkach CNC z jednego zamocowania na zaciśniętym systemie „hydro” powierzchnię natarcia i powierzchnię przyłożenia z tolerancją +/- 0,005 mm bicia promieniowego i osiowego na całym obwodzie narzędzia. Ostrzenie takiego narzędzia wymaga doskonałej i bardzo sztywnej maszyny, gdyż tak duża masa narzędzia jest w stanie odkształcić oś wrzeciona maszyny i wykonać narzędzie z niedokładnościami dyskwalifikującymi narzędzie.

Nowe piły

– Nowością z asortymentu pił wprowadzonych do produkcji są piły precyzyjne oraz do wielopił produkowane w nowej technologii. Od razu można zauważyć różnicę, porównując produkt nowy do dotychczas produkowanego – oznajmia członek zarządu i dyrektor techniczny. – Różnica polega na nowatorskim pokrywaniu korpusów piły, która posiada wiele zalet użytkowych poprawiających pracę w ciężkich warunkach. Poza efektem wizualnym nowa powłoka, położona na całej powierzchni blatu piły, posiada zmniejszony współczynnik tarcia, dzięki czemu ogranicza się możliwość przywierania żywicy do korpusu. Ważne to jest szczególnie przy materiałach mocno zażywiczonych (sosna, świerk i modrzew). Efektem tego będzie zminimalizowanie obciążenia na maszynie i, co nie będzie bez znaczenia, zmniejszenie się wytwarzania ciepła i „palenia” się pił.
Poprzez gazowe pokrywanie na powierzchni korpusów tworzy się niewielka mikronowa warstwa zabezpieczająca przed korozją i jednocześnie posiadająca twardą strukturę zwiększającą żywotność korpusu.
– Wprowadzenie nowej technologii wytwarzania pił pozwoli nam wprowadzić nasze produkty do zakładów, gdzie wymagane są bardzo dokładne i precyzyjne cięcia materiału oraz gdzie żywotność narzędzia w stosunku do ceny posiada ekonomiczne uzasadnienie ich stosowania – oznajmia Artur Pęcherzewski.

Bogata oferta narzędzi o wysokiej jakości

– Przedstawione w artykule narzędzia nie jest w stanie wykonać firma o przeciętnym technicznym przygotowaniu, lecz przedsiębiorstwo stojące na wysokim poziomie technicznym. W ofercie firmy „FABA” S.A. znajdziecie Państwo narzędzia mogące sprostać potrzebom najbardziej wymagających klientów. Do każdego zamówienia podchodzimy w sposób indywidualny dzięki temu, że pełna produkcja zarówno frezów, głowic, hydraulicznych systemów zamocowań, jak i innowacyjnych pił do wielopił odbywa się w naszej fabryce w Baboszewie. W celu prowadzenia ciągłej kontroli nad wyrobami zdecydowaliśmy się nie stosować podwykonawstwa detali, tylko zainwestować we własny park technologiczny i wykwalifikowanych pracowników. Przy zamówieniu, począwszy od wywiadu technologicznego, sposobu konstrukcji, oraz technologii produkcji do końca mamy wszystko pod wnikliwą kontrolą wykwalifikowanego zespołu pracowników. Zanim narzędzie trafi do klienta, przechodzi wyśrubowaną kontrolę końcową, zapewniającą pewność i bezpieczeństwo pracy przez bardzo długi okres użytkowania narzędzi – podsumowuje członek zarządu i dyrektor techniczny.

Spotkajmy się w Hanowerze

– Podczas zwiedzania naszego stoiska zapewne pojawią się pytania, potraktujemy je jako wyzwania, z którymi zmierzy się grupa ekspertów specjalizująca się w danej dziedzinie obróbki drewna. Życzymy przyjemnych wrażeń podczas pobytu. Zaprezentowane tu będą nowoczesne i innowacyjne rozwiązania narzędzi. Tylko połączenie wysokiej jakości produktów z technicznym wsparciem i specjalistycznym serwisem może zagwarantować klientom efektywne wykorzystanie narzędzi. Zapraszamy do odwiedzenia stoiska na targach LIGNA 2019 w Hanowerze w pawilonie 13, stoisko C13 – dodaje Artur Pęcherzewski.

ABA jako jeden z nielicznych dostawców na świecie produkuje szeroką gamę profesjonalnych narzędzi do maszynowej obróbki drewna - piły, frezy lutowane, głowice, frezy trzpieniowe, narzędzia z mocowaniem hydro, Power Lock, HSK, SK, narzędzia do złącz, zestawy do produkcji okien i drzwi, noże oraz szeroki asortyment narzędzi DIA. Fot. FABA

ABA jako jeden z nielicznych dostawców na świecie produkuje szeroką gamę profesjonalnych narzędzi do maszynowej obróbki drewna – piły, frezy lutowane, głowice, frezy trzpieniowe, narzędzia z mocowaniem hydro, Power Lock, HSK, SK, narzędzia do złącz, zestawy do produkcji okien i drzwi, noże oraz szeroki asortyment narzędzi DIA. Fot. FABA

ABA jako jeden z nielicznych dostawców na świecie produkuje szeroką gamę profesjonalnych narzędzi do maszynowej obróbki drewna - piły, frezy lutowane, głowice, frezy trzpieniowe, narzędzia z mocowaniem hydro, Power Lock, HSK, SK, narzędzia do złącz, zestawy do produkcji okien i drzwi, noże oraz szeroki asortyment narzędzi DIA. Fot. FABA

ABA jako jeden z nielicznych dostawców na świecie produkuje szeroką gamę profesjonalnych narzędzi do maszynowej obróbki drewna – piły, frezy lutowane, głowice, frezy trzpieniowe, narzędzia z mocowaniem hydro, Power Lock, HSK, SK, narzędzia do złącz, zestawy do produkcji okien i drzwi, noże oraz szeroki asortyment narzędzi DIA. Fot. FABA

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij aby skomentować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Galeria

Systemy do suszenia drewna o zmniejszonym zużyciu energii

Nowoczesne technologie dla branży drzewnej

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny

BIGonDRY Srl to znana włoska firma produkująca wysokowydajne systemy suszenia, piece do obróbki cieplnej ISPM-15, waporyzatory oraz systemy termomodyfikacji drewna, które osiągają temperaturę 230° C.

 
BIGonDRY Srl zawsze był zaangażowany w opracowywanie nowych rozwiązań, mając na celu nie tylko jakość, ale także ekorozwój i oszczędność energii. Przykładem tego jest ich najnowszy system odzysku ciepła REC PLUS, którego sprawność potwierdzona przez własnych klientów wynosi ponad 30%. Wymiennik ciepła powietrze / powietrze o przepływie krzyżowym jest zaprojektowany i zainstalowany w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać gorące i wilgotne powietrze opuszczające suszarnię do przekazywania energii do zimnego i suchego powietrza wlotowego. Efektem rekuperatorów jest system zarządzania i pilotowania procesu suszenia, który pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła oddawanego do powietrza wewnątrz komory suszenia, optymalizując jej efektywność i obniżając koszty urządzenia.

 

Proces modyfikacji drewna w wysokiej temperaturze

BIGonDRY Srl od lat prowadzi badania we współpracy z najważniejszymi europejskimi instytutami badawczymi, aby zaoferować swoim klientom niezwykle zaawansowane technologiczne i niezawodne rozwiązania. Najnowszy program badawczy pozwolił na przeprowadzenie w pilotażowym zakładzie BIGonDRY serii badań termomodyfikacji wstępnie utwardzonej tarcicy z 9 wybranych gatunków drewna, w ściśle kontrolowanych i powtarzalnych warunkach procesowych.

 
Wyniki przeprowadzone na drewnie TERMOWANYM w procesie BIGonDRY o nazwie STYL + WOOD® dały wyjątkowe rezultaty w zakresie stabilności wymiarowej, która jest podstawowym parametrem końcowego zastosowania drewna oraz trwałości. Stabilność wymiarowa w rzeczywistości pozwala na obróbkę materiału z gwarancją, że po osiągnięciu ostatecznego zamierzonego zastosowania nie ulega on znacznym zmianom wymiarowym, dzięki czemu można go używać w różnych obszarach i wyjątkowych zastosowaniach końcowych, takich jak przebudowa i renowacja budynków, produkcja parkietu do użytku wewnętrznego, deski tarasowe i okładziny do użytku na zewnątrz, meble o wyjątkowym wzornictwie, do użytku w sektorze żeglarskim i w saunach.
 
Ten niezwykły krok naprzód w technologii drewna oznacza, że ​​drewno modyfikowane termicznie (coraz częściej zwane również LTM) może być stosowane w najbardziej ekstremalnych warunkach, zastępując inne stabilne materiały (takie jak tworzywa sztuczne, których produkcja jest jednak znacznie zanieczyszczająca), bez napotykania najczęstszych problemów podczas używania drewna: słabej trwałości i jego „mobilności” po umieszczeniu w wilgotnym środowisku. W procesie nie są stosowane żadne substancje chemiczne, więc powstałe produkty należy uznać za całkowicie biokompatybilne. LTM posiada również sprawdzone właściwości trwałości, stabilności i wyglądu, powtarzalne w zabiegach, dzięki czemu urządzenia BIGonDRY są niezwykle niezawodne.

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Pomiar wilgotności i temperatury drewna podczas obróbki termicznej PWT-8FIT

Nowość w ofercie TANEL

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny
Urządzenie pozwala precyzyjnie kontrolować warunki podczas suszenia drewna. Fot. TANEL

Najnowszy miernik z oferty TANEL – model PWT-8FIT – przeznaczony jest do stacjonarnego pomiaru wilgotności i temperatury zarówno drewna, jak i wewnątrz komory w trakcie jego suszenia. Doskonale sprawdza się m.in. podczas produkcji opakowań.

 

Tanel

PWT-8FIT przeznaczony jest do stacjonarnego pomiaru wilgotności i temperatury zarówno drewna, jak i wewnątrz komory w trakcie jego suszenia. Urządzenie umożliwia drukowanie wyników. Zakres pomiarowy wynosi 8 – 60 proc. dla wilgotności drewna, 0 – 80° C dla jego temperatury oraz wewnątrz komory. Miernik współpracuje z 11 gatunkami drewna (jodła, sosna, świerk, brzoza, jawor, klon, jesion, orzech, dąb, buk, topola).

 

Szczególnie do palet typu EUR

Miernik znajduje zastosowanie przy produkcji opakowań drewnianych, a w szczególności palet typu EUR. Urządzenie pozwala spełnić wymagania fitosanitarne (ISPM 15, „Wytyczne dla unormowania drewnianych materiałów opakowaniowych w handlu międzynarodowym”) w zakresie dokumentowania obróbki cieplnej drewna (temperatura, czas) oraz jego wilgotności końcowej (palet). Jest zgodny z zaleceniami (wymaganiami) Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu, który stanowi jednostkę prowadzącą rejestr producentów opakowań drewnianych w Polsce.

 

Przygotowanie miernika do pomiaru temperatury drewna

W celu poprawnego pomiaru temperatury drewna należy w najgrubszym elemencie wywiercić otwór o średnicy φ5,5/10,5 mm. W tak przygotowany otwór należy włożyć czujnik temperatury, a otwory wiercić na taką głębokość, by plastikowa osłona czujnika zanurzyła się w drewnie na głębokość około 10 mm (Rys. 1). Pomiar temperatury drewna musi być wykonany w miejscu możliwie najbardziej odległym od źródła ciepła i nie wyżej niż 1 m nad posadzką.
Przygotowanie miernika do pomiaru temperatury wewnątrz komory
Czujnik temperatury powietrza należy umieścić w połowie długości komory na wysokości ok. 150 cm – w miejscu, gdzie jest wyraźny (intensywny) przepływ powietrza (Rys. 2).

 

Przygotowanie miernika do pomiaru wilgotności drewna

Pomiar wilgotności drewna wymaga wcześniejszego zainstalowania elektrod pomiarowych. W tym celu należy:
– w drewnie przeznaczonym do suszenia wywiercić w odległości 25 mm dwa otwory φ 3,8 – 4 mm na głębokość ok. 25 mm lub do połowy grubości tarcicy (jeżeli grubość tarcicy jest mniejsza niż 50 mm); linia łącząca otwory powinna być prostopadła do włókien; zaleca się, by otwory znajdowały się w środku deski, co najmniej 50 cm od jej końca (Rys. 3);
– odłączyć igły od przewodów i wbić je w otwory, tak by końcówki igieł były na ich dnie;
– włożyć przewody do otworów w igłach.

 

Szybkie i proste przeprowadzanie pomiarów

W celu dokonania pomiarów należy załączyć zasilanie odbiornika i drukarki, a pokrętłem „GATUNEK DREWNA” wybrać odpowiedni rodzaj (temperatura drewna jest automatycznie uwzględniana przy obliczaniu ostatecznej wilgotności drewna). Na wyświetlaczu pojawią się wyniki pomiarów, na przemian (co 5 sekund):
▪ TD – temperatura drewna [°C],
▪ TP – temperatura powietrza w komorze [°C],
▪ WD – wilgotność drewna [%].
Za pomocą przycisku „START” należy wybrać żądaną częstotliwość wydruku: pierwsze naciśnięcie przycisku włącza wydruki co 60 minut oraz powoduje druk nazwy firmy i adres producenta opakowań. Drugie zmienia częstotliwość wydruku na 15 minut. Kolejne częstotliwość wydruku na 5 minut. Następne powodują zmianę częstotliwości wydruku na 15, 60 minut oraz wyłączenie wydruku (druk linii końcowej).
Urządzenie pozwala także na przeprowadzanie pomiarów bez wydruku, jak również wydruk w dowolnym momencie.

Kurier Drzewny

Kurier Drzewny

Rys 1 Pomiar temperatury drewna. Uwaga – przy wyjmowaniu czujnika nie wolno ciągnąć za przewody. Długość przewodów nie ma wpływu na wynik.

Kurier Drzewny

Rys 2 Pomiar temperatury wewnątrz komory.

Tanel

Rys 3 Pomiar wilgotności drewna.

Tanel

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Chroń drewniane okna, drzwi i okładziny przed uszkodzeniem przez grad

Ochrona stolarki przed czynnikami atmosferycznymi

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny

Ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi, drewniane okna, drzwi i okładziny są coraz bardziej zagrożone uszkodzeniami spowodowanymi gradobiciem. Powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 od Teknos ma nową warstwę nawierzchniową premium, która wygina się pod wpływem gradobicia, zapobiegając pękaniu warstwy powłoki, a tym samym chroniąc drewno znajdujące się tuż pod nią.

 
Aby powłoka lakiernicza skutecznie chroniła drewno, musi być nienaruszona i nie może mieć pęknięć. Dlatego powstała unikalna technologia TEKNOFINISH HAILRESIST, dzięki której stworzono powłokę uginającą się pod wpływem gradobicia i pochłaniającą energię uderzenia, co chroni w ten sposób przed pękaniem lakieru ochronnego. Efekt przetestowano w ramach projektu badawczego. Powierzchnie pokryte TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 zapewniają klasę odporności na grad HW 3.

 

Nadaje się on do wszystkich gatunków drewna stosowanych w stolarce zewnętrznej w obszarach gradowych. Podobnie jak w przypadku istniejących lakierów nawierzchniowych Teknos, zalecany system obejmuje wstępną obróbkę drewna iglastego za pomocą AQUA PRIMER 2907-02, a następnie warstwę nawierzchniową lub TEKNOL AQUA 1410-01 w celu ochrony przed sinizną oraz AQUAPRIMER 2900 dla wyrównania koloru i idealnie równych powierzchni, a także warstwę wierzchnią.

 

„Elastyczna powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 będzie działać wielokrotnie. Ta wyjątkowa technologia stanowi ogromne korzyści dla producentów okien, drzwi i okładzin drewnianych na obszarach objętych gradem.”

 
Aplikacja TEKNOFINISH HAILRESIST nie stwarza żadnych problemów. Produkt jest zgodny z EN 927-10 oraz ma doskonałe właściwości wyrównujące i przyczepne. 4800 może być barwiony na wszystkie półprzezroczyste kolory. Dzięki wysokiej przezroczystości uzyskuje naturalne kolory z niezawodną ochroną przed promieniowaniem UV i doskonałą odpornością na warunki atmosferyczne.
– Burze gradowe są coraz większym wyzwaniem w wielu regionach, dlatego ważne jest, aby producenci oferowali właściwe rozwiązanie – mówi Søren Juhl Hansen, dyrektor ds. zarządzania produktami w firmie Teknos. – Rozwiązania samonaprawiające się na bazie mikrokapsułek zapewniają naprawę, którą można uwolnić tylko raz. Natomiast elastyczna powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 będzie działać wielokrotnie. Ta wyjątkowa technologia stanowi ogromne korzyści dla producentów okien, drzwi i okładzin drewnianych na obszarach objętych gradem.

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Drewniane schody na lata

Pomysł na piękne wnętrze

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier drzewny
Schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów. Fot. JAF Polska

Schody łączą kondygnacje, oddzielają strefę dzienną od nocnej i wytyczają ciąg komunikacyjny. Jednak oprócz funkcjonalności, są również efektowną ozdobą domu – zwłaszcza te wykonane z drewna. Jaki gatunek tarcicy wybrać, żeby cieszyć się ich urokiem jak najdłużej? Na to pytanie odpowiada Paweł Torz, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

 

Kurier Drzewny

Schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów. Fot. JAF Polska

Schody to jeden z najbardziej skomplikowanych, a zarazem podatnych na zużycie elementów architektury budynku. Muszą być one dopasowane do kształtu klatki schodowej oraz pomieszczeń, przy okazji będąc wygodnymi i trwałymi w użyciu. W związku z tym, schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów.
Drewno jako materiał jest piękne, ciepłe w dotyku i pozwala na niemal dowolne możliwości obróbki. Wprowadza do wnętrza przyjazny, naturalny klimat, pasując zarówno do tradycyjnych wnętrz, jak i nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji. Schody z drewna są także ekskluzywnym dopełnieniem dla stali, betonu i szkła. Zalecane wymiary określają przepisy budowlane, natomiast materiał i sposób wykończenia leżą po naszej stronie. Co więc wybrać, by służyło nam na lata?

 

Schody z drewna

Kluczową decyzją jest wybór odpowiedniego gatunku drewna i jego odpowiednie zabezpieczenie. Z założenia na bok odkładamy gatunki miękkie, chociaż mogą nadać się na niektóre elementy konstrukcyjne. Drewno na schody musi być twarde i odporne na długotrwałe użytkowanie, czyli duże obciążenia, ścieranie, przypadkowy upadek ciężkiego przedmiotu i wiele innych zdarzeń.
 
– Najchętniej wybierane przez producentów schodów są zazwyczaj gatunki rodzime. Drewnem najbardziej popularnym jest niezmiennie dąb. Choć dębowe schody są droższe w wykonaniu ze względu na relatywnie wyższą cenę tarcicy dębowej, ich wysoką cenę rekompensują imponująca żywotność drewna oraz jego niepowtarzalne walory estetyczne. Ciekawym rozwiązaniem są obecnie schody jesionowe – barwione i wykończone na dąb. Ze względu na zbliżoną budowę, te dwa gatunki posiadają bardzo podobne właściwości, przy czym jesion jest prawie dwa razy tańszy. Ostatnimi czasy popularność, zwłaszcza na rynku skandynawskim, zyskują schody z wangami malowanymi na biało, których trepy wykonane są z naturalnego dębu. Wanga to belka, w którą wsuwane lub nasadzane są stopnie. Nadaje się do tego drewno olchowe, które jest miękkie i znacznie tańsze, ale w tej roli sprawdza się znakomicie. Z gatunków nieco bardziej egzotycznych prym wiodą: modrzew syberyjski, sapelli i iroko (przede wszystkim na schody zewnętrzne). Posiadamy również orzech amerykański w czterech klasach jakości: od bezsęcznej po sękatą. To bardzo ładny gatunek o nieregularnym usłojeniu, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Świetnie komponuje się z orzechowymi meblami – mówi Paweł Torz, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

 

Betonowe, samonośne, dywanowe

Najpopularniejszym wariantem są schody betonowe, obłożone z zewnątrz drewnem. Drewniane stopnie układa się na betonowej konstrukcji. Takie rozwiązanie zajmuje jednak sporo miejsca.
 
– Czasem jest też nieosiągalne ze względu na zbyt małą nośność stropu. Dlatego bardzo popularne są drewniane schody samonośne. Elementy konstrukcyjne takich schodów mogą być w całości drewniane lub metalowe. Ciekawą odmianą są schody dywanowe, które prezentują się lekko i designersko. To zasługa braku widocznych elementów konstrukcyjnych. Efekt lekkości możemy uzyskać też w schodach spiralnych bez podstopnic. Niestety są one mniej wygodne w codziennej eksploatacji. Zwłaszcza dla osób starszych lub małych dzieci. Z tego samego powodu ważnym elementem jest przemyślane umieszczenie balustrad. Mimo że poręcz nie każdemu musi się podobać, to pełni swoją funkcję i znacząco podnosi bezpieczeństwo użytkowania. Balustrada w schodach dywanowych stanowi integralną część konstrukcji, która odpowiada za przenoszenie obciążeń. Schody mogą być również wyposażone w spocznik, czyli płaską platformę łączącą biegi schodowe. Wyznacza on miejsce wygodnego postoju w drodze na szczyt – wyjaśnia Paweł Torz.

 

Konserwacja

A co w przypadku konserwacji schodów wykonanych z drewna? Do wyboru mamy klasycznie lakier oraz olej.
– Powierzchnia olejowana jest mniej śliska, a zarysowania mniej widoczne. Olej możemy też łatwo uzupełnić, przeprowadzając miejscową renowację. Lakier jest bardziej odporny na zabrudzenia i łatwo utrzymamy go w czystości. Niestety ziarenka piasku, zgrzytające pod podeszwą buta, mogą zostawić na nim trwały ślad. Lakierowanych schodów nie odnowimy fragmentarycznie, za to wymagają tego rzadziej. Niezależnie od rodzaju wykończenia, schody posiadają trudno dostępne zakamarki. Dlatego tak istotna jest ich precyzyjna konserwacja. Solidnie zabezpieczone drewniane schody to satysfakcja z każdym stopniem -zapewnia, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

Kontynuuj czytanie

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).