Connect with us

Tartacznictwo

Heavy Duty dla tartacznictwa od Baljer & Zembrod

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Na stoisku wystawowym Baljer & Zembrod pokazał także wał reduktora napływów korzeniowych o długości 1,2 m. Na wałku zaprezentowano różne rodzaje noży skrawających. Fot. KD Media


Firma Baljer & Zembrod, ceniony producent maszyn tartacznych, zaprezentowała swoje najnowsze rozwiązania podczas prestiżowej wystawy LIGNA. Na stoisku przedstawiono szereg innowacyjnych produktów, które zapewniają efektywność, precyzję i optymalizację procesów w tartacznictwie.

Bajler&Zembrod

Ekipa Bajler&Zembrod na targach Ligna 2023: Trzeci od prawej Peter Schaeidt dyrektor zarządzający firmy Bajler&Zembrod, piąty od prawej Łukasz Rybarkiewicz przedstawiciel Bajler&Zembrod na Polskę. Fot. KD Media

Elastyczne podejście

Jednym z pokazanych na stoisku eksponatów był rotor korowarki przelotowej ZE905. Rotor o średnicy korowania wynoszącej od 12 do 90 cm pozwala na osiągnięcie prędkości korowania do 32 m/min. Co ważne, Baljer & Zembrod opatentowała system Variopress, umożliwiający płynną regulację siły docisku noży korujących. Owe innowacyjne rozwiązanie umożliwia otwieranie noży korujących w trakcie pracy maszyny, bez konieczności zatrzymywania jej działania. Dzięki temu może dopasować efekty korowania do różnych gatunków drewna i warunków panujących w danym sezonie.

Piąta generacja żurawia OBX

Na stoisku firmy można było również zobaczyć maszynę do transportu i manipulacji drewnem okrągłym, znaną w Polsce jako „manipulator”. Urządzenie wyposażono w wysięgnik, najnowszą generację żurawia obx V, o długości 15,5 m. Dzięki temu może ono podnosić ładunki o wadze 2,3 t na pełnym wysięgu i 5,4 t na wysięgu wynoszącym 6 m. Co więcej, manipulator ma system optymalizacji rozkroju dłużnicy, który umożliwia automatyczne i precyzyjne cięcie drewna. Po wprowadzeniu odpowiednich parametrów kłody i pożądanej długości desek, maszyna samodzielnie dobiera materiał i przeprowadza cięcie, minimalizując ilość odpadów. Takie rozwiązanie pozytywnie wpływa na wydajność pracy i efektywność całego procesu produkcji.

Nie tylko do pracy w linii

Kolejnym urządzeniem zaprezentowanym przez przedsiębiorstwo był reduktor napływów korzeniowych typ WRP-QS. Przeznaczony jest do montażu w ciągu podajnika poprzecznego i może przyjąć kłody o minimalnej długości 3,2 m oraz maksymalnej długości 7 m. Jest to jedno z bardziej zaawansowanych urządzeń stosowanych w procesie produkcji drewna konstrukcyjnego.

Firma oferuje również szeroką gamę innych maszyn tartacznych, które sprawdzają się w tartakach o różnych rozmiarach, ponieważ mogą pracować samodzielnie, bez konieczności ich montażu w linii.

Noże w wielu wariantach

Na stoisku wystawowym Baljer & Zembrod pokazał także wał reduktora napływów korzeniowych o długości 1,2 m. Na wałku zaprezentowano różne rodzaje noży skrawających wykonanych zarówno ze stali narzędziowej o krawędzi prostej, jak i węglika spiekanego, cechującego się krawędziami tnącymi o skośnej krawędzi. Noże skośne redukują zużycie energii.

Przedsiębiorstwo kontynuuje swoją misję dostarczania nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań dla tartacznictwa. Jego obecność na wystawie LIGNY stanowiła doskonałą okazję do zaprezentowania najnowszych osiągnięć w branży. Dzięki wdrożeniu tych zaawansowanych technologii, tartaki mogą zwiększyć swoją wydajność, poprawić jakość produktów i zminimalizować ilość odpadów.

WYWIAD

 

Kurier Drzewny: Jak ocenia Pan targi Ligna?
Peter Schaeidt, Bajler Zembrod: Pierwsze wrażenie jest takie, że jesteśmy zadowoleni z tegorocznej edycji targów Ligna. Mamy informacje od organizatorów, że mają około 10- 12 procent mniej zwiedzających, natomiast dla nas jest to jak najbardziej w porządku.

KD: Czy może opowiedzieć o nowych trendach, jakie można odczuć rozmawiając z klientami?
P.S.: To bardzo łatwe: nowym trendem w dużych tartakach jest rezygnacja z mobilnych ładowarek kłód i wprowadzanie wysięgników załadowczych z elektrycznym napędem. Jest to dla nas korzystny trend, jako producenta tego rodzaju rozwiązań, od przeszło 30 lat. Niewątpliwą zaletą produkowanych przez nas żurawi jest możliwość szybkiego i bezpiecznego załadunku. Dodatkową kwestią jest fakt, że dzięki naszym propozycjom w tartaku nie muszą być dostępne drogi, którymi poruszają się pojazdy transportowe. To ma wpływ na wzrost bezpieczeństwa. W aspekcie oszczędności – nasze maszyny zużywają o połowę mniej energii niż silniki diesla, a stosowane przez nas jednostki elektryczne są bardziej wydajne.

ReklamaKD: Jakie rozwiązania proponuje BZ w temacie oszczędności energii i zasobów ludzkich?
P.S.: Zaletą, jaką należy wskazać jest to, że czynnością ładowania kłód może zajmować się jedna osoba. Idąc dalej: mamy coraz więcej zapytań z branży tartacznej o w pełni zautomatyzowane opcje, bez udziału operatora. Na dzień dzisiejszy oferujemy takie warianty tylko dla branży recyklingu, np. przy odzysku plastiku, natomiast tartaki jeszcze muszą poczekać. Wynika to ze specyfiki pracy z kłodami, gdzie istnieje wiele zmiennych wynikających z kształtu kłód oraz ich często nieregularnego pozycjonowania na stosach. Stąd jest to temat przyszłościowy, ale pracujemy nad tym.

KD: Jaka jest Pana ocena sytuacji na rynku polskim i niemieckim. Jak przedstawia się przyszłości branży?
P.S.: To nie łatwe określić przyszłość, gdy się jej nie zna. Generalnie mamy problem w Europie, bo mamy mniej drewna, a ceny drewna okrągłego rosną. Mniejsze biznesy musiały zmniejszyć produkcję. Co się stanie w ciągu najbliższych 2-3 lat – naprawdę nie wiem. W Polsce jest podobna sytuacja, a nawet trudniejsza, ze względu na formę własności zasobów leśnych.

KD: Dziękuję za rozmowę.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 • Bajler&Zembrod

  Ekipa Bajler&Zembrod na targach Ligna 2023: Trzeci od prawej Peter Schaeidt dyrektor zarządzający firmy Bajler&Zembrod, piąty od prawej Łukasz Rybarkiewicz przedstawiciel Bajler&Zembrod na Polskę. Fot. KD Media

 • Kurier Drzewny

  Na stoisku wystawowym Baljer & Zembrod pokazał także wał reduktora napływów korzeniowych o długości 1,2 m. Na wałku zaprezentowano różne rodzaje noży skrawających. Fot. KD Media

 • Kurier Drzewny

  Rotor korowarki przelotowej ZE905, średnicy korowania wynoszącej od 12 do 15 cm, pozwala na osiągnięcie prędkości korowania do 30 m/min. Fot. KD Media

 • Bajler&Zembrod

  Manipulator z wysięgnikiem: najnowsza generacja żurawia obx V, o długości 15,5 m. Fot. KD Media

 • Kurier Drzewny

  Kolejnym urządzeniem zaprezentowanym przez przedsiębiorstwo był reduktor napływów korzeniowych WRP-QS. Fot. KD Media

 • Bajler&Zembrod
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Bajler&Zembrod
 • Kurier Drzewny

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tartacznictwo

Traki taśmowe Artiglio optymalizują proces przetarcia

Tartacznictwo

Dodane:

/

Współczesna technologia przejmuje kontrolę nad przemysłem tartacznym i zgodnie z tym trendem jeden z czołowych producentów, firma Artiglio, wprowadza rewolucyjne rozwiązania, które poprawiają wydajność i oszczędność energii. Ich traki taśmowe stanowią przykład najnowszej generacji maszyn tartacznych, które wykorzystują zaawansowane technologie, aby zrewolucjonizować sposób przetwarzania drewna.

Optymalizacja przetarcia drewna okrągłego to jedno z kluczowych wyzwań w tartaku, ze względu na koszty surowca, energii oraz koszty pracy. Dzięki zastosowaniu zaawansowanego systemu skanowania, firma Artiglio radzi sobie z tym zadaniem w niesamowity sposób. Skaner zbiera dane dotyczące kształtu i wymiarów kłody i przekazuje je do dedykowanego oprogramowania.

W ciągu kilku sekund proponuje ono najbardziej optymalne rozwiązanie, oparte na modelu matematycznym i wytycznych operatora, aby uzyskać jak największy uzysk materiału, z uwzględnieniem priorytetowych przekrojów.

To rozwiązanie pozwala na zautomatyzowanie procesu cięcia, odciążając operatora i eliminując błędy ludzkie.

Ale to jeszcze nie wszystko. System umożliwia także automatyczne centrowanie kłody w stosunku do osi cięcia piły. To znacząco ułatwia proces i zmniejsza ryzyko błędów. Operatorzy, nawet ci o mniejszym doświadczeniu, mogą obsługiwać maszynę po krótkim szkoleniu.

Wydajność pod kontrolą

Oprócz zwiększenia efektywności, system Artiglio pozwala na maksymalne wykorzystanie drewna i minimalizuje ilość odpadu. Pozyskane informacje dotyczące kubatury każdej obrobionej kłody, produkcji godzinowej lub zmianowej, są zbierane w bazie danych dostępnej zdalnie za pośrednictwem internetu.

To umożliwia monitorowanie wydajności maszyny w czasie rzeczywistym i prowadzenie szczegółowej statystyki. Ponadto, dzięki połączeniu z internetem, możliwy jest zdalny serwis przez techników Artiglio, co przekłada się na krótsze przestoje i większą niezawodność maszyn.

„Dzięki połączeniu z internetem, możliwy jest zdalny serwis przez techników Artiglio, co przekłada się na krótsze przestoje i większą niezawodność maszyn.”

Energooszczędność ma znaczenie

Artiglio kładzie również duży nacisk na oszczędność energii. Ich maszyny zostały zaprojektowane w sposób, który minimalizuje zużycie prądu elektrycznego. Wykorzystują silniki o wysokiej efektywności energetycznej oraz innowacyjny system odzyskiwania energii kinetycznej z kół napędowych piły.

To pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości energii, która w innych przypadkach zostałaby utracona.

Dodatkowo, zastosowanie falownika na silniku głównym piły pozwala na regulację prędkości obrotów w zależności od warunków cięcia i gatunku drewna.
Dzięki temu energia jest zużywana bardziej efektywnie.

Warto zwrócić uwagę także na wózek piły, który został zaprojektowany z myślą o oszczędzaniu energii. Jego modułowa konstrukcja pozwala na dostosowanie go do długości ciętej kłody, co eliminuje niepotrzebne zużycie energii i komponentów maszyny.

Elastyczność i referencje

Artiglio oferuje również elastyczność w dostosowaniu swoich rozwiązań do indywidualnych potrzeb klientów. Mogą dostarczyć kompletną nową linię tartaczna, zintegrować swój trak taśmowy z istniejącą linią klienta, wymienić elementy maszyny lub dostarczyć linię używaną po przeglądzie. Każda maszyna jest konfigurowana pod klienta, uwzględniając jego wydajność, rodzaj drewna i oczekiwany produkt końcowy.

Artiglio odnosi wiele sukcesów, zwłaszcza na rynku włoskim i na Bałkanach, gdzie zastępują stare linie konkurencji nowymi, bardziej efektywnymi rozwiązaniami. W Polsce firma ma już swoje referencje, m.in. w Zakładzie Przemysłu Drzewnego Piotr Żemojtel w Tartaku Godkowo, gdzie uzyskuje się bardzo wysoką jakość cięcia krótkich kłód iglastych.

Nowy dystrybutor marki

W ostatnim roku firma Artiglio nawiązała współpracę z nowym dystrybutorem, firmą ITA, która dysponuje rozbudowanym działem handlowym i serwisowym.

To krok w kierunku wzmocnienia pozycji marki Artiglio na polskim rynku. Dzięki temu klienci Artiglio w Polsce mogą teraz korzystać z szerokiego pakietu rozwiązań oferowanych przez firmę ITA, obejmującego m.in. korowarki, wielopilarki, obrzynarki, grubościówki, optymalizerki, piły do cięcia pakietowego, zbijarki do palet, suszarnie, systemy impregnacji, centra ciesielskie CNC, automatyzację i systemy pakowania.

Atuty Artiglio:

1. Cięcie dwustronne – piła dwustronna z możliwością cięcia również na powrocie wózka. To rozwiązanie zwiększa wydajność o około 30%, co przekłada się na większą ilość przetworzonego drewna w krótszym czasie.
2. Wózek modułowy – ten system pozwala na oszczędność energii, eliminując zużycie prądu w przypadku nieużywanych modułów wózka.
3. Zaawansowany skaner 3D – skaner umożliwia skanowanie w trzech wymiarach, co pozwala na dokładniejszy pomiar i zwiększa uzysk materiału o około 5-8% w porównaniu z tradycyjnymi metodami pomiaru. Co ważne, maszyną może obsługiwać operator o mniejszym doświadczeniu po kilkudniowym szkoleniu.
4. Automatyczne centrowanie kłody – ta funkcja eliminuje ręczne operacje i błędy operatora, co przekłada się na większą precyzję i wydajność.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

ReklamaCzytaj dalej

Tartacznictwo

Super start dobrze znanych traków

Unowocześnione traki taśmowe Wood-Mizer – LX50START i LX50SUPER

Dodane:

/

Firma Wood-Mizer unowocześniła serię traków LX50, dostosowując ofertę najbardziej przystępnych cenowo maszyn do aktualnych uwarunkowań rynku i oczekiwań klientów. Odpowiedzią na te wymogi są nowe wersje traków – LX50START i LX50SUPER. To maszyny dedykowane dla entuzjastów pracy z drewnem i początkujących tartaczników.

Jakość, cena, niezawodność – to główne kryteria, jakimi kierują się klienci poszukując maszyn do swoich przedsiębiorstw. Szukają korzystnych cenowo produktów, których osiągi byłyby porównywalne z maszynami profesjonalnymi. W odpowiedzi na te potrzeby, Wood-Mizer zaproponował nowe wersje dobrze znanych traków. Co się zmieniło?

Jakość w dobrej cenie

– Traki taśmowe Wood-Mizer serii LX50 wyróżniają się spośród kompaktowych maszyn dostępnych na rynku nie tylko atrakcyjną ceną, ale także wyższą jakością i szerszą funkcjonalnością niż konkurencyjne produkty importowane z krajów azjatyckich – mówi Marcin Kozłowski, specjalista ds. marketingu i PR w Wood-Mizer Polska. – Traki LX50 są trwałe, niezawodne i łatwe w obsłudze.

Zestawiając parametry cięcia traków LX50 z parametrami innych maszyn tej klasy, łatwo zauważyć, iż traki Wood-Mizer mają najwięcej do zaoferowania.

Jak mówi przedstawiciel firmy Wood-Mizer, w modelu LX50START użytkownik ma możliwość przecierania kłód o maksymalnej średnicy 66 cm i długości 3,10 m, a w modelu LX50SUPER – o średnicy 66 cm i długości 3,70 m. Oznacza to, że pasjonaci pracy z drewnem mogą wykonywać najbardziej zróżnicowane projekty i osiągać doskonałe rezultaty przy zachowaniu konkurencyjnej ceny.

Doświadczenie w służbie nowoczesności

Wood-Mizer kładzie duży nacisk na jakość procesów produkcyjnych, wykorzystując ponadtrzydziestoletnie doświadczenie w produkcji traków taśmowych. Wiele rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w trakach serii LX50 zostało zapożyczonych z modeli przeznaczonych dla większych przedsiębiorstw drzewnych.

– Nabywca traka serii LX50 otrzymuje produkt w całości wykonany w europejskiej fabryce Wood-Mizera w Polsce, wyprodukowanych z wysokiej jakości części i podzespołów, przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii przemysłowych, m.in. automatyzacji produkcji – dodaje Marcin Kozłowski.

Szersza funkcjonalność

Jakie zmiany zaszły w trakach serii LX50? Przede wszystkim zwiększyła się ich funkcjonalność, dzięki modernizacji przeprowadzonej przez inżynierów firmy. Unowocześnione traki LX50START i LX50SUPER otrzymały prosty kształt gardzieli głowicy, a konstrukcja masztu głowicy została poddana optymalizacji.

Oba modele opierają się na trójsegmentowym łożu z segmentami o długości 1,33 m w wersji START i 1,53 m w wersji SUPER. Co więcej, maksymalną długość cięcia można dostosować do potrzeb użytkownika, rozbudowując łoże o kolejne segmenty.

W modelu LX50START zastosowano cztery oporki boczne, łatwo montowane od góry (dwa dłuższe i dwa krótsze). Wersja LX50SUPER wyróżnia się dwoma uchylnymi oporkami bocznymi, które można szybko regulować na pręcie, dostosowując ich wysokość do średnicy przecieranej kłody.

W trakach serii LX50 zmodyfikowano łoża poprzeczne i zwiększono ich liczbę do pięciu (w modelu LX50SUPER do sześciu), a ponadto wzmocniono je dwoma kątownikami.

Trak w wersji START wyposażony jest w jeden ręczny docisk kłody, a wersja SUPER ma dwa. Regulowane nogi w traku LX50SUPER montowane są standardowo, a w modelu LX50START dostępne są opcjonalnie.

Ergonomia obsługi

Obsługa traków jest ergonomiczna i intuicyjna – dogodna pozycja operatora traka zapewnia widoczność i kontrolę nad procesem cięcia. Użytkownik reguluje wysokość głowicy ręcznie, za pomocą korby i odczytuje ją na skali, a posuw przód-tył realizuje płynnie poprzez przesuwanie głowicy osadzonej na rolkach. W obu modelach zastosowano układ czyszczenia brzeszczotu z ręcznym zaworem oraz układ naciągu brzeszczotu oparty na śrubie ze wskaźnikiem.

Jak wyjaśnia przedstawiciel firmy, praca brzeszczotu stabilizowana jest przez niezawodny układ rolek prowadzących, podobnych do tych stosowanych w większych modelach traków Wood-Mizer.

Większa moc, większe możliwości

Silniki renomowanej firmy Kohler znane są z wysokiej kultury pracy i niezawodności, co stanowi kolejną korzyść dla klienta podczas eksploatacji maszyny. W modelu LX50START nabywca może wybrać silnik spalinowy Kohler G9 o mocy 9 KM lub elektryczny EH5 o mocy 4 kW, a w modelu LX50SUPER silnik spalinowy Kohler G14 o mocy 14 kW lub elektryczny EH7 o mocy 5,5 kW.

Aby skutecznie przecierać różnorodne gatunki drewna, należy dobrać odpowiedni typ i profil brzeszczotu – najlepiej z szerokiej oferty brzeszczotów Wood-Mizer. Rekomendowane są brzeszczoty o szerokości 32 mm, grubości od 0,9 do 1,14 mm i długości 3340 mm, które pozwolą na wydajną produkcję materiału przy minimalnej ilości trocin.

Akcesoria dodatkowe

Do obu modeli LX50 można zamówić szereg akcesoriów, m.in.: przedłużenie łoża, dodatkowe oporki i docisk, rampy do załadunku kłody, klin kompensujący skos kłody oraz ręczny obracak, które również można nabyć w oficjalnym sklepie internetowym firmy Wood-Mizer.

Wsparcie techniczne i wysyłka w cenie traka

Traki serii LX50 objęte są dwuletnią gwarancją i serwisem technicznym. W przypadku traków serii LX50 obowiązuje darmowa wysyłka do klientów w krajach UE. Traki można kupić m.in. poprzez sklep internetowy firmy Wood-Mizer https://woodmizer.pl/lx50start-sawmill oraz https://woodmizer.pl/lx50-sawmill.

ReklamaKorzyścią dla nabywcy traka LX50 jest dostępność produktu i szybka wysyłka – nie ma potrzeby oczekiwania tygodniami na realizację zamówienia. Traki LX50START i LX50SUPER wysyłane są z magazynu centralnego w europejskiej siedzibie firmy Wood-Mizer w Polsce lub z lokalnego magazynu w danym kraju w ciągu 2-3 dni na niewielkiej palecie o wymiarach 165 x 65 x 98 cm.

Proces montażu i pierwszego uruchomienia przebiega sprawnie, z pomocą praktycznej instrukcji wideo dostępnej online. Dzięki temu przyszły użytkownik ma pewność, że szybko rozpocznie pracę.Czytaj dalej

Tartacznictwo

Nowoczesne korowarki frezujące Juwal: wydajność, ekonomia i bezpieczeństwo pracy

Tartacznictwo

Dodane:

/

Przemysł tartaczny stanął na rozdrożu, gdzie nowoczesne technologie i ekonomia pracy stają się kluczowymi czynnikami sukcesu. W tym kontekście korowarki frezujące firmy Juwal wyróżniają się jako rozwiązanie, które łączy nowoczesność, efektywność i bezpieczeństwo pracy.

Korowarki odgrywają kluczową rolę w przemyśle tartacznym, pozwalając firmom na uzyskanie wymiernych korzyści. Zwiększają wydajność i jakość przetarcia, przyspieszają pracę i chronią narzędzia, co przekłada się na obniżenie kosztów. Jednak główną zaletą korowania jest maksymalne wykorzystanie drewna i innych materiałów pozyskanych podczas procesu obróbki.

Współczesne zakłady przerobu drewna nie mogą sobie pozwolić na marnotrawienie surowców, takich jak kora czy zrębki. Zamiast tego dążą do pełnego wykorzystania tych materiałów w celu uzyskania dodatkowych zysków.

Korowarki umożliwiają oddzielenie kory od drewna okrągłego, zarówno iglastego, jak i liściastego, co przekształca surową kłodę w oczyszczony materiał oraz dodatkowe surowce takie jak kora i zrębki.

Do różnej skali potrzeb

Firma Juwal oferuje różne rodzaje korowarek, które dostosowane są do różnych rodzajów drewna, wielkości zakładów i specyfiki działalności.

Korowarki Juwal można dostosować do konkretnych potrzeb klienta, co pozwala na elastyczność i precyzyjne dostosowanie do wymagań. = Klienci różnią się pod względem potrzeb i oczekiwań – mówi przedstawiciel firmy Juwal. – Niektórzy potrzebują korowarki do obróbki długich kłód, inni potrzebują korowarek do krótszych, ale grubych kłód. Dlatego projektujemy i dostarczamy korowarki na zamówienie, które spełniają konkretne potrzeby klienta.

„Udział kory w stosunku do ogólnej masy drewna okrągłego jest zróżnicowany, w zależności m.in. od gatunku drzewa, najczęściej wynosi od 5 do 20 procent.”

Juwal oferuje kompleksowe usługi, począwszy od projektowania linii korujących dostosowanych do potrzeb klienta, przez montaż i uruchomienie linii w zakładzie. To oznacza, że klienci mogą oczekiwać nie tylko wysokiej jakości maszyny, ale także wsparcia w całym procesie dostawy i wdrożenia.

Firma Juwal oferuje trzy główne rodzaje korowarek:

1. Linia korująca z przesuwem głowicy korującej względem kłody.
2. Linia korująca z przesuwem rolotoku względem głowicy korującej.
3. Linia korująca z dodatkową głowicą do korowania napływów korzeniowych.

W zależności od potrzeb klienta i rodzaju drewna, można wybrać odpowiedni rodzaj korowarki. Wszystkie modele korowarek Juwal zapewniają doskonałą wydajność przy minimalnej utracie włókien, przy zachowaniu dużej prędkości obróbki. Dzięki nim można osiągnąć imponujące wyniki, takie jak okorowanie do 2000 m3 surowca w miesiącu w ciągu jednej zmiany pracy.

Korowarki frezujące firmy Juwal to nowoczesne rozwiązania, które pozwalają firmom przerobu drewna na efektywną i ekonomiczną pracę, przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu surowców. Dzięki nim przemysł tartaczny nadąża za współczesnymi trendami, dbając o efektywność i zrównoważony rozwój.

Drewno miękkie i twarde

Korowarka frezująca JUWAL jest dedykowana do drewna liściastego, a więc charakteryzującego się dużą twardością, takiego, jak dąb, buk czy brzoza. Mając to na uwadze, tym bardziej ten typ korowarki poradzi sobie z okorowaniem drewna iglastego – świerku czy sosny.

Korzyści z korowania

Czyste, okorowane drewno okrągłe wydłuża żywotność pił:
W  korze znajduje się dużo zanieczyszczeń pochodzących z lasu: piachu, kamieni, błota czy innych twardych elementów.. Ostre ostrze piły, które uderzy nawet w niewielki kamień prawdopodobnie będzie wymagało wymiany. Szacuje się, że korowarka wydłuża żywotność pił taśmowych 2-3-krotnie. Rzadsze poddawanie narzędzi regeneracjom to nie tylko oszczędność ekonomiczna, ale również wpływa na zwiększenie wydajności w tartaku, ponieważ oszczędzają czas potrzebny na przezbrojenie i wymianę pił.

Kora i zrębek – dodatkowy surowiec do sprzedaży lub wykorzystania.
W wyniku korowania powstaje zrębka, która jest surowcem, na którego zapotrzebowanie stale rośnie. Wykorzystywana jest przez elektrociepłownie jako ekologiczny opał. W tartakach natomiast może być zagospodarowana na wewnętrzny użytek, jako opał do kotłów.

Przykładowe składy linii do korowania drewna w firmie JUWAL

– Maszyna do korowania z przesuwem głowicy korującej względem kłody
– Rampa załadowcza (podajnik poziomy surowca i podajnik ukośny dozujący),
– Rampa rozładowcza (podajnik ukośny kłody),
– Taśmociąg poziomy i ukośny do transportu kory,
– Ocieplana i oświetlona kabina sterownicza.

Reklama 

Przykładowe parametry techniczne korowarki do drewna:

– Silnik główny maszyny do korowania 18,5 kW
– Całkowita moc zainstalowana 50 kW
– Średnica korowanej kłody 20-90 cm
– Długość korowanej kłody od 2 do 14 m

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).Czytaj dalej

Tartacznictwo

Wzrost wydajności i rentowności w tartaku Sobdrew w Głuszynie

Manipulacja surowcem

Dodane:

/

Bajler&Zembrod
Właściciel tartaku chwali sobie również współpracę z przedstawicielem Bajler&Zembrod. Fot. Baljer&Zembrod

Właściciel tartaku Sobdrew z Głuszyny postawił na innowacyjne rozwiązania, mając na uwadze dwie kluczowe kwestie: zwiększenie efektywności produkcji oraz ułatwienie pracy zespołu. Dzięki współpracy z firmą Bajler-Zemrod, udało mu się osiągnąć te cele z imponującym skutkiem.

Tartak Sobdrew w Głuszynie to firma o szerokim spektrum produkcji drewna, specjalizująca się w wytwarzaniu więźby dachowej, łat, kantówek, tarcicy mokrej i suchej, oraz elementów paletowych. W dążeniu do doskonalenia procesów produkcyjnych, firma wybiera partnerów o ugruntowanej renomie, takich jak profesjonalne suszarnie Eberl i traki Mebor. Ostatnio do ich parku maszynowego dołączył pojazd do manipulacji, sortowania i transportu drewna okrągłego od niemieckiego producenta – Baljer Zembrod.

Opinia użytkownika

Wojciech Sobieraj, właściciel Sobdrew, podsumowuje tę inwestycję: – To był strzał w dziesiątkę. Maszyna pracuje u nas już od dwóch miesięcy i spełnia wszystkie nasze oczekiwania: do obsługi wystarczy jeden człowiek, a praca z użyciem żurawia stała się znacznie prostsza, a produkt końcowy cechuje się doskonałą jakością.

Sobieraj dodaje, że współpraca z przedstawicielami Bajler-Zemrod była niezwykle owocna: – Od samego początku współpracy otrzymaliśmy kompleksowe doradztwo. Zorganizowali dla nas szkolenie i udzielili wsparcia, co było niezwykle istotne na początkowym etapie, kiedy te rozwiązania były dla nas zupełnie nowe.

W jednym słowie, dotrzymali wszystkich obietnic, i choć to był nasz pierwszy zakup u tego dostawcy, na pewno nie będzie ostatnim.

Maszyna z niezrównanym zasięgiem

Maszyna do manipulacji drewnem z żurawiem, która pracuje w Głuszynie od dwóch miesięcy, jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań tego typu na rynku. Urządzenie to jest wyposażone w skaner optymalizacji rozkroju kłody, co stanowi rozwiązanie dotąd mało popularne na polskim rynku. Dodatkowo, maszyna jest wyposażona w pompy smarowania, które usprawniają i przyspieszają konserwację maszyny, a także żuraw o zasięgu wynoszącym 15,5 metra oraz standardową piłę kapującą Holtec.

Długość torowiska, na którym pracuje maszyna, wynosi 100 metrów, a żuraw obsługuje jeden trak. Maszyny oferowane przez Baljer & Zembrod cieszą się rosnącym zainteresowaniem na polskim rynku. Niewielu przedsiębiorców jednak zdaje sobie sprawę, że firma ta jest wynalazcą tego rodzaju maszyn sortujących, a jej pierwszy model powstał już w 1965 roku. Obecnie Baljer & Zembrod jest jedynym dostawcą takich specjalistycznych maszyn, z ponad 2000 zbudowanymi wózkami sortującymi.

Nowoczesny elektryczny wózek do sortowania i transportu kłód (RSTW)

Elektryczny wózek RSTW to optymalne rozwiązanie techniczne dla tartaków o średnich i mniejszych rozmiarach, zajmujących się obróbką drewna długiego. Operator, będący w swojej kabinie, może dokładnie mierzyć, ciąć na długość, sortować i przesuwać kłody do przetarcia. Dzięki pełnemu elektronicznemu systemowi pomiaru długości i średnicy, który zbiera wszystkie istotne dane podczas transportu kłód, maszyna ta stanowi solidną podstawę do efektywnego podziału drewna. RSTW charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji w porównaniu z maszynami z napędem diesla, a także zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa pracy na placu przeładunku drewna okrągłego. W zależności od rodzaju produkcji, maszyna może przetworzyć około 25 000 metrów sześciennych drewna rocznie przy jednozmianowej pracy.

Innowacyjne żurawie na suwnicy

Firma Baljer & Zembrod oferuje także żurawie na suwnicy jako uzupełnienie oferty wózków szynowych z napędem elektrycznym. Podobnie jak wózek do przeładunku drewna okrągłego (RUW), żuraw suwnicowy został specjalnie zaprojektowany do szybkiego i wydajnego przeładunku drewna okrągłego. Dzięki ruchomemu żurawiowi w kierunku poprzecznym do torów, uzyskuje się znaczący zasięg roboczy żurawia na szerokość przekraczającą 50 metrów.

To innowacyjne podejście do obsługi i sortowania kłód przynosi szereg korzyści, takich jak niższe koszty energetyczne i utrzymania w porównaniu z maszynami o napędzie spalinowym. Operator nie musi kontrolować toru jazdy maszyny, co pozwala mu skoncentrować się na szybkim przeładunku. Żurawia kieruje szyna, co znacznie zwiększa wydajność pracy oraz bezpieczeństwo na placu przeładunku.

Bogata oferta żurawi stacjonarnych

Baljer & Zembrod oferuje także żurawie stacjonarne, które mogą być montowane na stałe lub w wersji «półmobilnej» na ruchomej podstawie dźwigu. Dzięki temu są one wszechstronne i nadają się do różnych zastosowań, w tym obróbki drewna, stacji sortowania drewna okrągłego, produkcji zrębek i przeładunku materiałów sypkich. Są idealne wszędzie tam, gdzie trzeba bezpiecznie, szybko i niezawodnie przemieszczać ciężkie ładunki.

Technologia z gwarancją jakości

Baljer & Zembrod to wiodący międzynarodowy dostawca innowacyjnych maszyn do obróbki drewna dla tartaków, a także elektrycznych urządzeń przeładunkowych dla przemysłu drzewnego i recyklingu. – Jesteśmy specjalistami w produkcji stacjonarnych dźwigów ciężkich oraz pojazdów szynowych do sortowania w różnych zastosowaniach, zarówno w przemyśle drzewnym, jak i w recyklingu i przeładunku złomu – wyjaśnia Łukasz Rybarkiewicz, Dyrektor Zarządzający polskiego oddziału Baljer & Zembrod.

– Nasza oferta w zakresie reduktorów napływów korzeniowych jest najszersza dostępna na rynku. Dzięki wysokim kompetencjom technicznym, towarzyszymy projektom naszych klientów od fazy planowania projektu aż do instalacji gotowego rozwiązania. Co więcej, zapewniamy niezbędny serwis i wsparcie techniczne.

Działalność firmy Baljer & Zembrod poświęcona innowacyjnym technologiom w przemyśle drzewnym i recyklingu stanowi doskonały przykład na to, jak nowoczesne rozwiązania mogą znacząco przyczynić się do wzrostu wydajności, rentowności oraz poprawy warunków pracy w tym sektorze. Współpraca z polskimi tartakami, takimi jak Sobdrew, pokazuje, że coraz więcej firm decyduje się na inwestycje w zaawansowane technologie, aby sprostać coraz bardziej wymagającym rynkowym oczekiwaniom.

ReklamaCzytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).