Technika, technologie, nowości

Innowacyjne rozwiązania poparte doświadczeniem i kompetencją

Przemysłowe systemy odpylania

Dodane:

/

„Wszelka wiedza pochodzi z doświadczenia. Doświadczenie jest produktem rozumu” – to słowa Immanuela Kant’a, niemieckiego filozofa oświeceniowego, które od zawsze towarzyszyły firmie BETH zajmującej się przemysłowym odpylaniem powietrza.

 

Pionierstwo firmy

BETH w dziedzinie odpylania jest niekwestionowanym pionierem. Wiedza firmy wynika przede wszystkim z jej wieloletniego doświadczenia. Zatem, zgodnie ze wspomnianą myślą niemieckiego filozofa, pracownicy na temat filtrów odpylających mogą powiedzieć bardzo dużo. Pierwszy filtr workowy BETH wynalazł i opatentował w 1886 roku Wilhelm Fridrich Ludwig Beth. Rok później wynalazca filtra i jednocześnie inżynier budowy młynów rozwinął zakład, który szybko zyskał rozgłos w kraju i za granicą. Nazwano go F. L. Beth Mühlenbauanstalt, a następnie zmieniono na W. F. L. Beth Maschinenfabrik. Pierwsze lata były dla firmy bardzo trudne. Głównymi problemami były: brak środków finansowych, a także sceptyczność ludzi do filtrów, które były czymś nieznanym dla potencjalnych klientów. Dopiero po kilku latach przedsiębiorstwo zaczęło rozwijać się w miejscowości Lübeck przy ulicy Waisenallee w Niemczech. W 1910 roku obejmowało powierzchnię 17 tys. m2 i liczyło 120 pracowników. W latach 1900 – 1908 nastąpiła wyraźna faza wzrostu. Wprowadzono różne prace blacharskie, jednak najważniejszym produktem był wciąż filtr workowy.

 

BETH w dziejach

Prawo pracy otworzyło spory rynek, który, siłą rzeczy, musiał zostać rozwinięty. Już w 1887 roku produkty marki były przeznaczane na eksport, a renomowane czasopisma techniczne rekomendowały filtry BETH. Od 1898 roku produkty weszły na chiński rynek, a dwa lata później pojawiły się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Sklepy branżowe zostały otwarte na całym świecie, dzięki czemu fabryka w miejscowości Lübeck przybrała nową formę (nawet do 50 proc. obrotów było uzyskiwane dzięki handlowi zagranicznemu). Po pierwszej wojnie światowej, na krótko przed śmiercią założyciela, firma została przekształcona w spółkę akcyjną.
W połowie ubiegłego wieku miała już bardzo szeroką gamę produktów. Należały do nich całe systemy filtracyjne oraz systemy magazynowania pyłu i ich akcesoria, mobilne i stacjonarne systemy odpylania, wentylatory, śluzy celkowe, przenośniki ślimakowe i inne komponenty do tych instalacji.
Od 1956 roku doszły także suche oraz mokre elektrofiltry. Trzy lata później fabrykę przekształcono w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym też roku powstało pierwsze własne wydanie „BETH – książka o technice odpylania”, która bardzo długo była uważana za standard w branży.

 

BETH obecnie

Dzisiaj firma BETH jest rozpoznawana na rynku jako R&R BETH. Posiada oddziały w Niemczech, Polsce, Rumunii i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Doświadczenie i kompetencja w zakresie planowania, konstruowania i produkcji przemysłowych systemów odpylania pozwalają oferować technologię praktycznie do wszystkich gałęzi przemysłu. Niewątpliwie jednym z wiodących w Polsce jest zarówno przemysł meblarski, jak i drzewny. Przedsiębiorstwo wyspecjalizowało się w dziedzinie odpylania wszelkich typów odpadów poprodukcyjnych, oferując szeroki wachlarz produktów.
 
Kierowane są przede wszystkim do szeroko rozumianej branży drzewnej, ale technologia znajduje zastosowanie również w branży papierniczej, sortowniach oraz segmentach: energetycznym, metalurgicznym, koksowniczym czy cementowniach.
 
Zakład oferuje też kompleksowe opracowania projektu, od wyboru właściwej koncepcji, poprzez etap konstrukcyjno-projektowy, produkcję, montaż, uruchomienie i szkolenie, aż po opieką serwisową. Na każdym etapie projektu głównymi celami są: jakość, bezpieczeństwo oraz optymalizacja kosztów użytkowania.
Intencją jest również wdrażanie produktów o wysokim standardzie bezpieczeństwa i jakości. Bezpieczeństwo pracy w miejscach szczególnie narażonych na powstałe w procesie produkcyjnym pyły to priorytet, który determinuje wprowadzanie na rynek wyłącznie urządzeń bezpiecznych pod względem technologicznym i użytkowania zgodnych z obowiązującymi wymogami UE oraz przepisami krajowymi. Duże znaczenie ma jakość produktu. Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo, nie ma kompromisu. Od wielu lat obowiązują w Polsce tzw. przepisy ATEX, będące zbiorem wytycznych zarówno dla producentów, jak i użytkowników urządzeń oraz instalacji przeznaczonych do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem. Dyrektywy te są fundamentem naszych projektów.
 
Instalacje R&R Group, oprócz zgodności z ATEX, zapewniają również, co jest nie mniej istotne, optymalizację kosztów eksploatacji. Zastosowanie wysokowydajnych wentylatorów podciśnieniowych, innowacyjnego systemu regeneracji i sterowanie dostosowujące wydajność instalacji do chwilowych potrzeb – pozwalają zredukować koszty energii do niezbędnego minimum.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Exit mobile version