Connect with us

Aktualności

Branża meblarska jest w trudnej sytuacji, ale zaczyna wychodzić na ścieżkę poprawy!

Raport B+R Studio

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowane:

/

/ Odsłon: 1 271
Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski
Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Polska branża meblarska w dalszym ciągu znajduje się w ciężkiej sytuacji, chociaż ostatnie badania wskazują na jej nieznaczną poprawę.
4 maja nastąpiło odmrożenie handlu, co w znacznym stopniu powinno ograniczyć wcześniej prognozowane spadki w branży meblarskiej do minus 25%, czyli około 12,5 mld zł mniej w stosunku do wyniku z roku 2019, który wynosił 50,5 mld zł.
Rezygnacja z wyjazdów urlopowych mieszkańców Europy może jednak pomóc w odrabianiu strat, a dodatkowo pomogłoby chłodne lato. Branży sprzyjać będzie tania złotówka. Skala utraty obrotów w okresie marzec-maj szacowana jest na 4 mld złotych.
Przeciętne zatrudnienie zostało ograniczone ze 164 do 153 tyś etatów – głównie poprzez ograniczanie czasu pracy, ale około 4 tysiące osób trwale straciło pracę.

Opracowanie dr inż. Tomasz Wiktorski, B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego przy współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli

B+R Studio Tomasz Wiktorski we współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli przeprowadziło od drugiej połowy marca br. 5 fal badania monitorującego sytuację w wśród firm branży meblarskiej. Po dramatycznych tygodniach spadków zamówień, sytuacja przestała się pogarszać i zaczyna okazywać oznaki odbicia.

W związku z regulacjami wprowadzonymi w wyniku epidemii koronawirusa w całej Europie sytuacja w polskiej branży meblarskiej stała się dramatyczna z dnia na dzień. Zamknięcie możliwości handlu i zalecenia pozostania w domach spowodowały, że 16 i 17 marca wydarzyło się trzęsienie ziemi, które wstrzymało polską lokomotywę eksportową.

Podstawę do aktualizacji wcześniejszych prognoz daje otwarcie placówek handlowych od początku maja, a niej jak wstępnie prognozowano dopiero w czerwcu. Prognoza wyniku opiera się również na założeniu, że na jesienie nie będzie ponownej fali epidemicznej i związanej z tym możliwymi restrykcjami dla handlu.

Szacowany wynik produkcji sprzedanej branży meblarskiej w 2020 roku podnosimy do 38  miliardów złotych wobec 50,5 mld w 2019 roku co oznacza spadek o 25%!
Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w firmach działających na rynku kontraktowym w sektorze HoReCa. Firmy produkujące meble mieszkaniowe do sprzedaży w handlu tradycyjnym otrzymały nowe zlecenia i stopniowo zwiększają produkcję.

„W naszym przypadku 95% produkcji była skierowana na eksport, a w tym 80% do Wielkiej Brytanii. Naszym rynkiem jest rynek kontraktowy: restauracje, bary, hotele. Rynek Wielkiej Brytanii będzie zamknięty z pewnością do września. Skłonność zakupu wyposażenia po rozpoczęciu działań naszych klientów będzie niewielka. Będzie nam trudno przetrwać ten rok bez dalszej pomocy Rządu .”

„Pierwsze tygodnie otwarcia sklepów w Polsce okazały się optymistyczne jeśli chodzi o poziom zamówień, natomiast wg informacji handlowców, zamówienia pochodziły od klientów zdecydowanych na zakup. Nie było klientów potencjalnych, którzy odwiedzają sklepy, aby zorientować się w asortymencie.”

Ostatnie badanie pokazało poprawę nastrojów i poprawę oceny sytuacji w firmach. Odsetek podmiotów oceniających ogólną kondycję firm jako złą lub krytyczna zmniejszył się z 52% na początku kwietnia do 18, a odsetek oceniających jako dobrą lub bardzo dobrą wzrósł z 16 do 47%.

„Powoli następuje poprawa nastrojów wśród starych klientów, pojawiają się nowe zapytania od nowych klientów. Jest duża szansa, że w naszym przypadku wrócimy już do normalnego poziomu zamówień już we wrześniu br.

Szacuję, że nastąpi wzrost ilości zamówień i stabilizacja w trzecim i czwartym kwartale 2020 roku na poziomie około 70% roku 2019.”

Duży wpływ na poprawę ocen miały zarówno powracające zamówienia jak i wdrożone rozwiązania tarcz antykryzysowych.
Na przestrzeni kolejnych tygodni odsetek ocen „dobrych” wzrósł z 3 do 25%, a ocen „słabych” spadł z 40 do 14%. Grono oceniających rozwiązania „przeciętnie” utrzymuje się na poziomie około 55%.

„Dla naszej firmy kluczowe jest otwarcie się rynków eksportowych, zwłaszcza sektora HoReCa. Nie jest to jednak zależne od naszego rządu. Czekamy natomiast na zatwierdzenie programu pomocowego dla dużych przedsiębiorstw w PFR uwzględniającego pomoc płynnościową z możliwością jej umorzenia do 75% . To jest kluczowe dla nas aby można było przetrwać !!!!!”

„Potrzebujemy wydłużenia okresu wspierania dofinansowania do wynagrodzeń pracowniczych i ZUS.”

„Potrzebne jest wsparcie państwa przez subwencje na ubezpieczenia sprzedaży na dawnych warunkach ubezpieczyciele obcięli limity albo zdecydowanie podnieśli koszty.”

„Mamy wstrzymaną akcję wydawania gwarancji dla nowych podmiotów, rozpoczęliśmy procedurę budowy nowego zakładu i wstrzymano nam udzielenie kredytu przy wkładzie własnym na prawie 30%. Przydałyby się gwarancje rządowe dla nowych inwestycji.”

Na podstawie przeprowadzonych badań oszacowano poziom deklarowanych przychodów w porównaniu do analogicznych miesięcy z roku ubiegłego. Było to mianowicie: 49% w kwietniu, 55% w maju i 69% w czerwcu.  Należy jednak zwrócić uwagę, że ciągle prawe 30% firm pracuje z wykorzystaniem poniżej połowy swoich możliwości.

W ślad za poprawą ocen dotyczących nowych zamówień oraz spodziewanych przychodów poprawia się wykorzystanie mocy produkcyjnych w firmach. Oczywiście jest ono bardzo odległe od zadowalającego poziomu, ale optymizmem napawa fakt zatrzymania spadków i odwrócenia trendu. Obawy firm dotyczą jednak trwałości trendu – wpłynęły obecnie zamówienia, których klienci nie mogli składać w kwietniu i maju, a po drugie niepewność rodzi sytuacja epidemiczna na jesieni.

„Odnotowaliśmy powrót zamówień do poziomu sprzed wybuchu pandemii. Mamy nadzieję, że to nie jest korekta techniczna, ale stały trend.”

„Dla nas zmniejsza się strumień nowych zamówień – w zeszłym roku planowaliśmy produkcję na 6-8 tygodni, teraz 4-6 tygodni. Odnotowujemy wstrzymanie projektów, które miały być dokończone w najbliższych miesiącach, teraz planowane zakończenie przesuwa się daleko poza rok 2020. Nadal towarzyszy nam duża niepewność w prowadzeniu działalności dotycząca zamówień, kondycji finansowej klientów, spontanicznej działalności legislacyjnej, zagrożenia epidemiologicznego, które może spowodować zamknięcie zakładu i innych.”

„Pomimo dobrego maja spodziewamy się w kolejnych miesiącach spowolnienia.”

Powodem kryzysu w branży meblarskiej jest brak popytu wynikający z zakazu handlu, zaleceń pozostania w domach i nagłego spadku wskaźników ufności konsumenckiej. Odcięcie popytu było najistotniejszym problemem dla wszystkich ankietowanych. Istotność tego czynnika stopniowo malała w ostatnich falach badania.
Drugim w hierarchii ważności problemem są zatory płatnicze i problemy z płynnością finansową. Tu sytuacja zaczęła się poprawiać w drugiej połowie kwietnia od kiedy ruszyły instrumenty antykryzysowe.

Stopniowo wzrastało natomiast znaczenie problemów z nieobecnością pracowników. Najniżej oceniano problemy z zaopatrzeniem.

Mając w pamięci trudności z pozyskaniem pracowników oraz dostępne narzędzia antykryzysowe większość firm ograniczyła czas pracy, ale nie dokonała dużych cięć.

W dłuższej perspektywie branży potrzebne są instrumenty pobudzające popyt zarówno krajowy jak i zagraniczny.

„Idealnie byłoby wprowadzić stawkę VAT preferencyjną na meble – 8% taką jaką ma na przykład budowlanka. Pomogłaby dodatkowa ulga podatkowa dla Kowalskiego – np. remontowa!”

„Proponujemy akcję promującą polskie wyroby na rynkach zagranicznych.”

„Należy jak najszybciej znieść ograniczenia podróży i zwiększyć aktywność w zakresie zapraszania misji gospodarczych.”

Źródło: Opracowanie dr inż. Tomasz Wiktorski, B+R Studio Analizy Rynku Meblarskiego przy współpracy z Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli.

Ankiety i szacunki zrealizowane w okresie od 24 marca do 05 czerwca na wytypowanej próbie firm branży meblarskiej.

– 25.03.2020: 15 podmiotów:
(2 małe, 4 średnie, 9 dużych).
– 08.04.2020: 25 podmiotów:
(1 mikro, 7 małych, 4 średnie, 13 dużych).
– 22.04.2020: 35 podmiotów:
( 3 mikro, 7 małych, 11 średnich, 14 dużych).
– 15.05.2020: 28 podmiotów:
(1 mikro, 7 małych, 9 średnich, 11 dużych).
– 01.06.2020: 28 podmiotów:
(7 małych, 9 średnich, 12 dużych).

Raport B+R Studio

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Badanie B+R Studio. 15 podmiotów branży meblarskiej.

Badanie B+R Studio. 15 podmiotów branży meblarskiej.

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

Szacunki B+R Studio Tomasz Wiktorski

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
KLIKNIJ aby skomentować

Popularne w tym miesiącu