Aktualności

Mniej LZO, więcej surowców odnawialnych i koniec lakierów nitrocelulozowych

Międzypokoleniowa strategia zrównoważonego rozwoju

Dodane:

/

Firma kieruje swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Fot Hesse Lignal

Hesse Lignal, znany producent lakierów i bejc, zadeklarował, że do 2030 roku zastąpi wszystkie produkty rozpuszczalnikowe ekologicznymi alternatywami. Ponadto firma dąży do zaprzestania produkcji lakierów nitrocelulozowych już w przyszłym roku.

 

Jens Hesse oraz Hans J. Hesse, zarząd Hesse Lignal. Fot Hesse Lignal

Ekologiczny wybór

Producent lakierów i bejc Hesse Lignal poinformował, że planuje zrestrukturyzować swój asortyment. Do 2030 roku chce zastąpić wszystkie produkty rozpuszczalnikowe ekologicznymi alternatywami. Co więcej, w przyszłości przedsiębiorstwo będzie częściej korzystać z surowców odnawialnych.
– Jesteśmy firmą rodzinną, więc uważamy, że naszym obowiązkiem jest zatroszczenie się o przyszłe pokolenia – mówi Jens Hesse, dyrektor zarządzający Hesse Lignal. – Dlatego już teraz chcemy podejmować konsekwentne działania i przyczynić się do zachowania dla dzieci i wnuków świata, w którym warto żyć.

 

Nowa strategia zrównoważonego rozwoju

Opracowana przez Jensa Hesse wraz z drugim dyrektorem zarządzającym Hansem J. Hesse nowa strategia zrównoważonego rozwoju zakłada, że do 2030 roku firma zastąpi wszystkie produkty rozpuszczalnikowe ekologicznymi alternatywami. Firma planuje zmniejszenie emisji lotnych związków organicznych LZO i zwiększenie wykorzystania surowców odnawialnych.

 

Szkodliwe LZO

Zawarte w wielu rozpuszczalnikach LZO parują już w niskich temperaturach, a w zetknięciu z promieniami UV tworzą ozon przypowierzchniowy. Ponadto lotne związki organiczne mogą być wypłukiwane z powietrza przez opady atmosferyczne. Następnie trafiają na ziemię, zanieczyszczając w ten sposób glebę. LZO pochodzące ze źródeł kopalnych utleniają się w atmosferze w kontakcie z tlenem, a w wyniku tego powstaje szkodliwy dla klimatu dwutlenek węgla (CO2). Ponadto zanieczyszczają powietrze w pomieszczeniach podczas odparowywania. Mogą też podrażniać drogi oddechowe u znajdujących się w tych pomieszczeniach osób oraz powodować u nich alergię.

 

Więcej surowców odnawialnych

Przedsiębiorstwo planuje także zwiększyć portfolio produktów na bazie surowców odnawialnych, takich jak woda. Obecnie asortyment obejmuje już produkty nawet z 30-procentową zawartością węgla odnawialnego (BRC), a także lakiery wodorozcieńczalne z ok. 10-procentową zawartością surowców odnawialnych. Do 2030 roku zwiększony zostanie udział zrównoważonych surowców w całej ofercie, aby chronić zasoby naturalne.

 

Reklama

Zgodne z wymaganiami nowoczesnego rynku

– Co więcej, przejście na produkty bardziej przyjazne dla klimatu jest ważne pod względem możliwości sprostania przyszłym wymaganiom rynku – wyjaśnia Jens Hesse. – Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej w społeczeństwie, a w szczególności z większym przywiązywaniem przez młodsze pokolenia wagi do przyjaznych dla klimatu metod produkcji, ekologia staje się kluczowym czynnikiem konkurencyjności dla klientów zarówno z branży przemysłowej, jak i rzemieślniczej.

 

Lepsze dla pracowników

Co więcej, przejście na bardziej ekologiczne produkty może uchronić pracowników przed kontaktem z substancjami niebezpiecznymi dla ich zdrowia.

 

Bez lakierów nitrocelulozowych od 2024 roku

Dział badawczy Hesse Lignal pracuje nad rozwojem nowoczesnych systemów lakierniczych, a ponadto firma wyznaczyła sobie napięty harmonogram: do końca 2023 roku wycofa ze swojego asortymentu wszystkie lakiery nitrocelulozowe, bejce rozpuszczalnikowe i utwardzane kwasowo lakiery rozpuszczalnikowe. Oznacza to, że od stycznia 2024 roku przedsiębiorstwo nie będzie już mieć w ofercie takich produktów. Do 2030 roku pozostałe produkty o wysokiej zawartości LZO zastąpi bardziej przyjaznymi dla klimatu alternatywami.

 

Czas na zmianę

Doradcy firmy z zakresu systemów i technologii pomagają klientom w przestawianiu ich maszyn i procesów na ekologiczne odpowiedniki.
– Mamy świadomość, że jest to spory krok – mówi Jens Hesse. – Ale jesteśmy też przekonani, że jest konieczne, aby nie narażać przyszłości kolejnych pokoleń.

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).


 

Reklama

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Exit mobile version