Technika, technologie, nowości

Atlas: nieocenione wsparcie dla producentów domów modułowych

Uniwersalne centrum ciesielskie CNC

Dodane:

/

Przedsiębiorstwo odpowiada na zróżnicowane potrzeby producentów. Fot. Fanum

Domy modułowe stają się standardem na polskim rynku, a zainteresowanie nimi ciągle rośnie. Metoda budowania, w której elementy prefabrykowane są w zakładach, dostarczane, a następnie montowane na miejscu, zapewnia większą elastyczność podczas projektowania, skraca czas budowy i powstaje mniej odpadów oraz wykorzystany jest materiał wysokiej jakości.

 

Maszyny CNC firmy Fanum zapewniają wszystko co niezbędne jest do produkcji domów modułowych. Fot. Fanum

 
Jak zwiększyć wydajność przy produkcji domów modułowych? Jak budować oszczędzając materiał? Jak działać bardziej elastycznie na rynku? To najważniejsze zadania, które stawiają sobie producenci domów modułowych. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi firma Fanum, ceniony nie tylko na polskim rynku producent nowoczesnych rozwiązań dedykowanych branży drzewnej.
– Produkując maszyny CNC od ponad 15 lat, Fanum nieustannie dopasowuje się do zróżnicowanych potrzeb wielu zakładów – podkreśla Witold Banaś z firmy Fanum. – Stale poszerzamy zakres rozwiązań konstrukcyjnych i usprawnień softwear’owych w oferowanych obrabiarkach, które skutecznie przekładają się na obniżkę kosztów i znaczące zwiększenie wydajności.

 

Z siłą pięciu osi

Odpowiedzią Fanum na coraz większe zapotrzebowanie producentów na automatyzację w produkcji domów szkieletowych jest ciesielskie centrum obróbcze CNC Atlas.
To uniwersalne centrum obróbcze sterowane numerycznie, wyposażone w 5 osi interpolowanych. Przeznaczone jest do produkcji domów prefabrykowanych (modułowych), niezależnie od tego czy mowa o wykonywaniu elementów ścian, łuków, konstrukcji dachowych (więźby dachowej), czy innych wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych z drewna litego lub klejonego.
– Nieprzypadkowa jest nazwa maszyny, bowiem obrabiarka robi na żywo niesamowite wrażenie, przede wszystkim swoimi gabarytami – dodaje Witold Banaś. – Potężna, masywna brama przemieszcza się na solidnym podtorzu kotwionym do posadzki hali. Materiał do obróbki jest ładowany wprost na belkowy stół maszynowy z wykładkami drewnianymi przy pomocy np. suwnicy. Skoki osi maszyny są dobrane tak, by obrobić w pięciu osiach większość stosowanych elementów konstrukcyjnych, nawet do ponad 30 m długości. Za bezpieczeństwo obsługi odpowiada zabudowa czterościenna z drzwiami załadunkowymi na początku i końcu stołu roboczego.

 

„Nieprzypadkowa jest nazwa maszyny, bowiem obrabiarka robi na żywo niesamowite wrażenie, przede wszystkim swoimi gabarytami.”

 

Zaawansowana technologia

Zamysłem przy konstruowaniu Atlasa było uzyskanie jak największej uniwersalności: maszyna może obrabiać panele LVL lub CLT o maksymalnych, dostępnych wymiarach. Poradzi sobie także z wielkogabarytowymi łukami z klejonki, a także stolarką otworową, schodami, krzywulcami, a nawet modelowaniem przestrzennym. Wszystko to dzięki zaawansowanej technicznie głowicy roboczej o wysokiej mocy i momencie obrotowym napędów w osiach obrotu A i C. Jednostronnie podparta, kompaktowa konstrukcja głowicy gwarantuje optymalne dojście do elementów obrabianych i możliwość obróbki nawet skomplikowanych brył wklęsłych, takich jak bardzo modne ostatnio wanny drewniane.

 

„Atlas to uniwersalne centrum obróbcze sterowane numerycznie, wyposażone w 5 osi interpolowanych. Przeznaczone jest do produkcji domów prefabrykowanych (modułowych), niezależnie od tego czy mowa o wykonywaniu elementów ścian, łuków, konstrukcji dachowych (więźby dachowej), czy innych wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych z drewna litego lub klejonego.”

 
Nie mniej istotne są dodatkowe hamulce hydrauliczne, dzięki którym można zablokować osie obrotowe pod dowolnym kątem. Ta opcja przydaje się szczególnie przy pracy ciężkimi narzędziami, jak piła (średnicy od 800 mm) czy agregaty specjalne.
 
Standardowy stół roboczy to ażurowa konstrukcja stalowa kotwiona do posadzki. Wykładki drewniane na górnej płaszczyźnie stanowią uniwersalną bazę do obróbki ciężkich elementów konstrukcyjnych. Boki stołu mają sieć otworów gwintowanych do mocowania różnego typu ssawek, imaków i dowolnego oprzyrządowania.

Reklama

 

Dedykowane branży meblarskiej

Firma nie zapomina także o producentach mebli, stanowiących w dalszym ciągu siłę napędową branży w Polsce. Rosnące koszty pracy i surowców czy problemy z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników powodują, że przedsiębiorstwa, opierające się do tej pory na konwencjonalnym parku maszynowym, notują coraz większe problemy produkcyjne. Odpowiedzią są nowoczesne maszyny oparte na CNC. Podkarpacki producent oferuje rozbudową serię obrabiarek Sigma, którą można dostosować do dowolnej aplikacji.

 

Przestój serwisowy? Nie z Fanum!

Istotną zaletą maszyn produkcji Fanum jest gwarantowany termin naprawy serwisowej liczonej w godzinach od zgłoszenia. Zaimplementowane w maszynach systemy autodiagnostyki i teleserwisu redukują do minimum przestoje z tytułu potencjalnych błędów obsługi. Natomiast gdy te już wystąpią i okaże się konieczna wizyta serwisu – pozwalają na wykonanie pełnej diagnostyki z biura i wyjazd technika z kompletem części potrzebnych do serwisu i ponownego uruchomienia obrabiarki.

 

Cechy konstrukcyjne obrabiarek Sigma:

• masywne konstrukcje maszyn gwarantujące sztywność pozwalają na uzyskanie większych prędkości posuwu w osiach liniowych przy zachowaniu wysokiej precyzji obróbki,
• możliwość frezowania w trybie wahadłowym, na dwóch stołach, a po ich złączeniu obróbki detali wielkogabarytowych,
• wielowrzecionowe głowice frezujące z wrzecionami o dużej mocy umożliwiają frezowanie (konturowe, wykonywanie gniazd pod zamki, wiercenie otworów itp.) różnymi narzędziami bez konieczności czasochłonnej wymiany,
• zastosowanie dwóch lub więcej głowic obróbczych, agregatów wiertarskich w zależności od modelu obrabiarki,
• systemy automatycznego załadunku/rozładunku w przypadku elementów obrabianych w dużych seriach,
• sprzężenie obrabiarki z ramieniem robota do wymiany elementów obrabianych.

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio dodane

Exit mobile version