Droga od rywalizacji do współpracy

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i LeśnyInne9 miesięcy temu5 Wyświetleń artykułu

Wywiad z okazji 20-lecia firmy ASTHERM Sp. z o.o.

Zaczynali jako konkurenci, by po latach zdecydować się na wspólny biznes – i stworzyć firmę, która dziś jest jednym z liderów w projektowaniu i produkcji kabin lakierniczych. ASTHERM Sp. z o.o. obchodzi w tym roku swoje 20-lecie i z tej okazji rozmawiamy z jej współzałożycielem, Pawłem Szablewskim. O początkach pełnych wyzwań, decyzjach, które zmieniły bieg historii firmy, innowacjach i wartościach, które od dwóch dekad napędzają rozwój ASTHERM.

 
Kurier Drzewny: Jakie były początki firmy ASTHERM? Co skłoniło Pana do jej założenia i jakie były pierwsze kroki w rozwoju?
Paweł Szablewski, założyciel firmy ASTHERM: Dokładnie 29 lat temu rozpocząłem pracę handlowca, zajmującego się sprzedażą kabin lakierniczych. Była to hiszpańska firma, która miała w ofercie kabiny produkowane we Włoszech. Wtedy też poznałem moich dzisiejszych wspólników, Krzysztofa Żelazko i Piotra Mireckiego. Przez pewien czas współpracowaliśmy w ramach tej firmy, później każdy z nas założył własną, konkurencyjną firmę. Pod koniec 2004 roku zdecydowaliśmy jednak, że mimo wcześniejszej rywalizacji, połączymy siły i spróbujemy stworzyć coś własnego – od podstaw. Tak narodziła się spółka ASTHERM, która została oficjalnie zarejestrowana w kwietniu 2005 roku.
Od początku postawiliśmy na autorskie projekty i własną produkcję – głównie dlatego, że mieliśmy już dość problemów z realizacją zamówień u zewnętrznych dostawców.

 
Kurier Drzewny: Jakie momenty w historii firmy były kluczowe? Czy były przełomowe decyzje, projekty lub inwestycje, które miały szczególny wpływ na rozwój ASTHERM?
PS: Najważniejszym momentem była sama decyzja o powołaniu do życia ASTHERM. Jak już się powiedziało „A”, to trzeba było powiedzieć także „B”.
Rynek był zdominowany przez producentów z południowej Europy oraz coraz liczniejsze produkty z Azji. Musieliśmy wykazać się determinacją, bo nikt nie znał jeszcze naszej marki.
Na starcie stanęliśmy przed strategicznym wyborem – czy chcemy oferować tanie urządzenia o podstawowych parametrach, czy pójść trudniejszą drogą i projektować oraz produkować zaawansowane technologicznie rozwiązania. Zdecydowaliśmy się na tę drugą opcję – i z perspektywy 20 lat wiemy, że to była słuszna decyzja.

 
Kurier Drzewny: Jak zmieniały się produkty ASTHERM na przestrzeni lat? Jakie innowacje wdrożyliście i które z nich miały największy wpływ na branżę?
PS: Na początku nasze pomysły wzbudzały zdziwienie. Przedstawiciele południowoeuropejskich producentów przekonywali na przykład, że układy rekuperacji są zbędne. My od samego początku kładliśmy nacisk na efektywność energetyczną i nowoczesne rozwiązania technologiczne.
Dziś te podejścia są standardem. Wszystkie nasze urządzenia wyposażone są w silniki sterowane falownikami, układy pomiaru oporu przepływu powietrza, które reagują na zabrudzenia filtrów, i wiele innych rozwiązań, które zwiększają wydajność i ograniczają zużycie energii.

 
Kurier Drzewny: Z jakimi największymi wyzwaniami musieliście się zmierzyć? Jak poradziliście sobie z trudnościami, takimi jak kryzysy gospodarcze, zmiany technologiczne czy rosnąca konkurencja?
PS: W 2008 roku zdecydowaliśmy się zaprezentować firmę ASTHERM na największych targach motoryzacyjnych – frankfurckiej Automechanice. Niestety, zaledwie kilka dni po zakończeniu wydarzenia wybuchł światowy kryzys gospodarczy. Inwestycja, która była dla nas ogromnym wydatkiem, nie przyniosła żadnych realnych korzyści.Przetrwaliśmy ten trudny okres, bo nie skupiliśmy się wyłącznie na branży motoryzacyjnej. Rozszerzyliśmy działalność na sektor meblarski, realizując bardzo zindywidualizowane projekty. To pozwoliło nam nie tylko przetrwać, ale również obrać nowy kierunek rozwoju.

 
Kurier Drzewny: Jakie osiągnięcia firmy są dla Pana największym powodem do dumy? Czy są realizacje, nagrody lub wyróżnienia, które szczególnie cenią sobie Państwo jako zespół?
PS: Okazało się, że projektowanie i produkcja urządzeń to znacznie trudniejsze zadanie, niż mogłoby się wydawać – zwłaszcza, jeśli zależy nam na utrzymaniu wysokiej jakości. Dlatego w 2008 roku wdrożyliśmy system zarządzania jakością oparty o normę ISO 9001, który utrzymujemy do dziś.
Jako jedna z nielicznych firm w Polsce posiadamy certyfikat ISO 9001:2015 w zakresie „projektowania, produkcji, montażu i serwisu kabin lakierniczych”.
Dzięki temu mogliśmy nawiązać współpracę z globalnymi firmami – niestety, umowy o poufności nie pozwalają na ujawnienie ich nazw, ale zapewniam, że są to naprawdę znaczące marki.

 
Kurier Drzewny: Jak przebiegał rozwój technologiczny w firmie? Które zmiany miały największe znaczenie?
PS: Pierwsze dwa urządzenia wykonaliśmy we współpracy z firmami zewnętrznymi. Szybko jednak zorientowaliśmy się, że aby zapewnić jakość i terminowość, musimy inwestować we własny park maszynowy.
Postawiliśmy na nowoczesne urządzenia CNC, które dają nam pełną kontrolę nad jakością, precyzją i powtarzalnością elementów.

 
Kurier Drzewny: Jakie znaczenie mają dla Państwa relacje z klientami i partnerami biznesowymi? Czy są długofalowe współprace, które szczególnie wpłynęły na rozwój ASTHERM?
PS: W naszej branży dominują klienci jednorazowi – projektujemy i wykonujemy urządzenia na zamówienie. Jednak z czasem wykształciła się też grupa stałych klientów – kilkanaście firm, które wraz z rozwojem produkcji zamawiają u nas kolejne urządzenia. Takie długofalowe relacje są dla nas bardzo cenne.

 
Kurier Drzewny: Jak dbacie Państwo o jakość produktów? Jakie procedury i standardy stosujecie, aby zapewnić niezawodność rozwiązań?
PS: Jakość to dla nas priorytet – nie tylko pod względem technicznym, ale też w zakresie obsługi klienta, montażu i serwisu. Oprócz certyfikowanego systemu jakości ISO 9001, mamy wewnętrzne procedury kontroli jakości, które są wdrażane na każdym etapie produkcji – od projektu po uruchomienie urządzenia u klienta.

 
Kurier Drzewny: Jakie są plany firmy na przyszłość? Czy planowane są nowe inwestycje, innowacje lub wejście na nowe rynki?
PS: Chcemy dalej rozwijać naszą ofertę technologicznie, inwestując w automatykę, digitalizację i rozwiązania przyjazne środowisku.

 
Kurier Drzewny: Co chciałby Pan przekazać klientom i partnerom z okazji 20-lecia firmy? Jakie wartości przyświecają ASTHERM po dwóch dekadach działalności?
PS: Przede wszystkim – dziękujemy za zaufanie. To dzięki naszym klientom i partnerom mogliśmy się rozwijać i nieustannie podnosić poprzeczkę.
Od początku istnienia firmy kierujemy się kilkoma wartościami: rzetelność, jakość i odpowiedzialność za to, co tworzymy. I te wartości pozostaną z nami na kolejne lata.

Kabina Meblarska

Kabina Meblarska z nadmuchem sufitowym i wyciągiem ścienno-podłogowym. Fot. Astherm

Kurier Drzewny
Kurier Drzewny
Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku.
KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu.

0 Votes: 0 Upvotes, 0 Downvotes (0 Points)

Zostaw odpowiedź

Ładowanie następnego wpisu...
Follow
Szukaj Popularne
Nowe
Loading

Signing-in 3 seconds...

Signing-up 3 seconds...