Connect with us


Wydarzenia

Związek POiD podsumował 2020 rok

Ważne wydarzenie

Dodane:

/

Portal Drzewny


10 grudnia odbyło się spotkanie Rady Członków Związku Polskie Okna i Drzwi, podczas którego podsumowano jego działalność w ciągu ostatniego roku.

 

W czasie spotkania dyskutowano na bieżące tematy związane z obecną sytuacją gospodarczą oraz najważniejszych zmianach na rynku, które będą miały największy wpływ na przyszłość branży. Wśród najważniejszych trendów wymieniano rosnące znaczenie eksportu, które stanowiło silne wsparcie dla producentów stolarki, a także widoczne przesunięcie popytu z okien drewnianych w kierunku okien z PCW i aluminium. Uczestnicy zwrócili uwagę na utrzymujący się wysoki poziom zainteresowania remontami, który miał duży wpływ na dobre, jak na sytuację, wyniki w tym roku.
 
Branża stolarki budowlanej wchodziła w rok 2020 z optymizmem. Na początku prognozy wskazywały, że mimo spowolnienia polska branża stolarki odnotuje minimalne, ale jednak wzrosty. Optymizm zniknął w chwili pojawienia się koronawirusa, który rozprzestrzeniał się szybko i w sposób nieprzewidywalny. Mimo trudności z organizacją pracy w czasie pierwszej fali pandemii, zmniejszeniem wydajności produkcyjnej nawet do 70 proc., w Polsce branża budowlana pozostała jednym z sektorów, który najlepiej poradził sobie z kryzysem. Ponadto zarówno przedsiębiorcy, jak i organizacje pozarządowe konsolidowały działania na rzecz walki ze skutkami kryzysu gospodarczego, ratowania miejsc pracy i ochrony przedsiębiorców.
 
– Od początku kryzysu związanego z pandemią podejmowaliśmy działania odpowiadające na bieżące problemy oraz współpracowaliśmy z organizacjami zrzeszającymi inne branże, prowadząc dialog i wspierając się wzajemnie w przedsięwzięciach. W czasie cotygodniowych spotkaniach online zarządu Związku POiD, wypracowaliśmy ważne dla przedsiębiorców postulaty Tarczy Antykryzysowej, które natychmiast poddaliśmy do weryfikacji branży. Ostatecznie złożyliśmy je oficjalnie na ręce Prezesa Rady Ministrów – mówi Jacek Woźniak, członek zarządu Związku Polskie Okna i Drzwi.

 

Pozornie spokojny początek roku

Początek roku upłynął na realizacji strategicznych działań Związku, do których należy m.in. kontynuacja misji szkoleniowej. Jeszcze w lutym i marcu udało się zorganizować dwa dwudniowe szkolenia stacjonarne dla nauczycieli zawodu montera stolarki. W lutym Związek startuje z nową formułą Monteriady na targach BUDMA. Mimo że targi odbyły się w zaostrzonych warunkach sanitarnych, wydarzenie przyciągnęło setki uczestników, których nie tylko inicjator, partnerzy akcji, lecz także pracujący na miejscu monterzy przekonywali, że dobry montaż jest tak samo ważny jak dobry produkt. Podczas drugiego dnia targów odbyła się debata pt. „Świadomy krok w przyszłość – zawód monter stolarki budowlanej”, przygotowana dla uczniów, którzy podjęli tego typu kształcenie, z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu. W spotkaniu uczestniczyło ponadto zaszczytne grono prelegentów, m.in. z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Polskiej Izby Budownictwa czy Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Młodzież zabierała głos w sprawie ważnych tematów związanych z nauczaniem i promocją zawodu oraz mogła skonfrontować swój punkt widzenia z opiniami wskazanych wyżej ekspertów.

 

Rok bez Kongresu Stolarki Polskiej

Pandemia zweryfikowała plany i uniemożliwiła ich realizacje, co dało o sobie bardzo wyraźnie znać od marca. Odwołano wszystkie imprezy i wydarzenia branżowe, w czasie których mogliśmy wymieniać się doświadczeniami, poznawać kierunki dotyczące rozwoju branży, dzielić się wiedzą i nawiązywać kontakty. Przenoszenie terminów targów, takich jak FENSTERBAU FRONTALE w Norymberdze i ich odwoływanie, zmuszało wystawców do rezygnacji z udziału. Wycofanie się z obecności na wystawie wiązało się z ogromnymi stratami finansowymi, które nie zostałyby w pełni odzyskane.
 
– Polska branża stolarki była narażona na straty finansowe oraz utratę swojej reprezentacji na rynkach zagranicznych. Istniało bardzo duże ryzyko zahamowania rozwoju działań eksportowych w najbliższym czasie, które już przez ówczesną sytuację epidemiologiczną zostały osłabione. Związek Polskie Okna i Drzwi, jako reprezentant branży, wyszedł z inicjatywą złożenia na ręce organizatorów stosownej petycji w sprawie ustalenia terminu wystawy, który umożliwi producentom zrealizowanie planów targowych. Ostatecznie wydarzenie w Norymberdze przeniesiono na rok 2022 – komentuje Magdalena Cedro-Czubaj, członek zarządu Związku Polskie Okna i Drzwi.
 
Podobną decyzję podjęto w sprawie zaplanowanego na maj 2020 XI Kongresu Stolarki Polskiej. Początkowo termin przeniesiono na wrzesień, ale ostatecznie, w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2, przełożono na maj 2021 roku. Decyzja o zmianie terminu największego w Polsce wydarzenia dedykowanego branży stolarki budowlanej ma na celu zapewnienie realizacji Kongresu w sposób w pełni bezpieczny dla jego uczestników. Jak komentuje Szymon Nadzieja, wiceprezes w Związku Polskie Okna i Drzwi: „Mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo odbiorców spotkania i kierując się opiniami przedstawicielami branży stolarki budowlanej oraz uczestników poprzednich edycji, zadecydowaliśmy ostatecznie o przełożeniu terminu XI Kongresu Stolarki Polskiej na 2021 rok. To trudna, lecz konieczna decyzja, którą byliśmy zmuszeni podjąć z przyczyn od nas niezależnych. Ufamy jednak, że ta zmiana zapewni możliwość organizacji wydarzenia w odpowiedniej formule”.

 

Związek POiD napędza rozwój branży

Czy to możliwe, żeby w czasie pandemii napędzać branżę? Nie byłoby to możliwe bez wsparcia członków związku, którzy aktywnie angażują się w kolejne inicjatywy. Bardzo szybko została przeprowadzona analiza aktualnej sytuacji oraz zmiana strategii działania dostosowana do warunków. Związek, dostosowując narzędzia komunikacji do aktualnej rzeczywistości, uruchomił specjalny kanał: POiD Hyde Park, czyli spotkania dyskusyjne odbywające się w każdy pierwszy piątek miesiąca, lecz także monterów i punkty sprzedaży wyrobów. Dla salonów handlowych przygotowano zestaw dobrych praktyk, dopasowany do aktualnych realiów. Wtedy zrodził się również pomysł, aby zaopiekować się młodzieżą aspirującą do wykonywania profesji montera stolarki budowlanej, która, ze względu na zamknięcie szkół, pozostawała w domu. Stworzono nowoczesne miejsce, gdzie uczniowie mogą zdalnie i bezpiecznie poszerzać swoje kompetencje zawodowe. Tak powstała grupa „Porozmawiajmy o DOBRYM MONTAŻU” – wyjaśnia Marcin Strzelec, członek zarządu Związku Polskie Okna i Drzwi. – Grupa liczy już ponad 100 uczestników. Należą do niej w większości uczniowie i nauczyciele ze szkół branżowych, a także partnerzy i ambasadorzy kampanii DOBRY MONTAŻ oraz przedstawiciele Związku.

Reklama

Intensyfikacji uległy działania komunikacyjne w zakresie akcji wspierających program „Czyste Powietrze”, czyli kampanii WYMIEŃ STOLARKĘ + DOBRY MONTAŻ. Związek wraz z partnerami przypomina w kampanii Polakom, aby zadbali o swoje domy w myśl hasła: „Wymień stolarkę z dobrym montażem!”
Jak twierdzi Agnieszka Olędzka, członek zarządu w Związku Polskie Okna i Drzwi: „Poprawę efektywności energetycznej każdego budynku należy zacząć od termomodernizacji ścian, w tym zewnętrznych, wymiany starych okien, drzwi i bramy garażowej na wyroby energooszczędne…, a zakończyć na zakupie nowoczesnego źródła ciepła. Taka kolejność przynosi realne korzyści dla odbiorców – większy komfort życia i oszczędności w domowym budżecie. W jej ramach będą propagowane efekty stosowania energooszczędnej stolarki budowlanej oraz prawidłowego ciepłego montażu, który jest równie ważny jak produkt. Akcja „WYMIANA STOLARKI + DOBRY MONTAŻ” ma również ożywić rynek stolarki budowlanej w Polsce w sytuacji spowolnienia gospodarczego. Eksperci będą podpowiadać, jak wybrać właściwe okna, drzwi czy bramy, przeprowadzić inwestycję krok po kroku oraz uzyskać dofinansowanie, np. z programu „Czyste powietrze”, który funkcjonuje obecnie w uproszczonej formule. Do dyspozycji konsumentów będą różne materiały poradnikowe przekazywane wieloma kanałami komunikacji”.

 

Koniec roku z sukcesem

Miniony, trudny rok skończył się jednak optymistycznie w jednej z najważniejszych kwestii regulującej dalszy rozwój branży stolarki – projektu zmian w Warunkach Technicznych 2021. Z nowym rokiem w życie wchodzą przepisy dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zaostrzone wymogi dotyczą m.in. lepszej izolacji, co będzie skutkować niższym zapotrzebowaniem na energię. A także m.in. współczynników przenikania ciepła ścian zewnętrznych i dachów oraz okien i drzwi. Wprowadzanie zmian potrwa od 2014 roku, a ostatni etap zaostrza maksymalnie parametry przenikalności ciepła. Według opinii przedstawicieli branży stolarki, zaostrzanie warunków technicznych okien i drzwi może przynieść negatywne skutki. Dlatego Związek skierował do ministra rozwoju propozycje nowelizacji zapisów w Warunkach Technicznych. Prowadzi on działania odnośnie zatrzymania zaostrzania warunków przenikalności ciepła od 2017 roku, na podstawie wypracowanych przez branżę propozycji zmian. Do petycji dołączyły inne organizacje branży deweloperskiej, architektonicznej oraz organizacje biznesowe. Ostatecznie Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przychyliło się do jednego z głównych postulatów branży. Wynikiem tego jest projekt nowelizacji rozporządzenia, który zakłada wprowadzenie przepisu przejściowego, pozwalającego stosować dotychczasowe normy energetyczne do spraw wszczętych i niezakończonych przed końcem bieżącego roku, czego nie uwzględniała wersja oryginalna.
 
– Trwają dalsze rozmowy w sprawie nowelizacji ustawy uwzględniającej w zapisach Warunków Technicznych wymiary referencyjne okien, które miałyby przede wszystkim wpływ na ujednolicenie interpretacji przepisów w czasie kontroli różnych instytucji nadzoru budowlanego. Deklarowanie przenikalności cieplnej na podstawie wymiarów referencyjnych pozwala klientowi na łatwe porównywanie różnych modeli okien. Korzystne jest również dla producentów, szczególnie w odniesieniu do okien o bardzo małych wymiarach. Przyjęcie tej zasady pozwoli również na łatwe i szybkie porównanie pod względem parametrów przenikalności cieplnej wyprodukowanych w Polsce okien z wyrobami producentów z innych krajów, gdzie stosowane są takie same regulacje – podsumowuje Janusz Komurkiewicz, prezes Związku Polskie Okna i Drzwi.
Związek jest otwarty na współpracę i chce się dalej rozwijać. Potrzeba do tego wsparcia i zaangażowania firm członkowskich, inicjowania nowych projektów oraz przyjmowania kolejnych członków, których Związek chętnie przyjmie w swoje szeregi.
 
– Dzięki zaangażowaniu wszystkich zrzeszonych w Związku podmiotów, jesteśmy organizacją świadomych, wiarygodnych przedsiębiorstw. Coroczne, tradycyjne spotkanie jego członków to przede wszystkim doskonały moment do tego, aby podziękować wszystkim za wkład i pracę włożoną w funkcjonowanie organizacji oraz jej rozwój. Podczas licznych spotkań i rozmów wspólnie wypracowaliśmy rozwiązania, korzystne dla sektora stolarki budowlanej. Serdecznie dziękujemy za dotychczasową kooperację i ufamy, że będziemy nadal wspólnie pracować na dalszy sukces naszej branży – dodaje Ryszard Szpura, wiceprezes Związku Polskie Okna i Drzwi.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydarzenia

DREMA Tour wyrusza w Polskę: pierwszy przystanek DremaSilesia już 19 – 21 kwietnia

Spotkania branżowe

Dodane:

/

drema tour 2024

Odpowiadając na aktualne potrzeby polskich i zagranicznych firm drzewno-meblarskich Międzynarodowe Targi Poznańskie wyszły z inicjatywą stworzenia cyklu targowych wydarzeń, wspierających przedstawicieli branży w trudnej sytuacji rynkowej. O inicjatywie opowiada Andrzej Półrolniczak, twórca projektu i dyrektor targów DREMA, DremaSilesia.

Kurier Drzewny: Trwający rok nie należy do najłatwiejszych dla przedstawicieli branży drzewnej. Jak ocenia Pan aktualną sytuację na rynku?
Andrzej Półrolniczak: Obecnie mamy do czynienia ze zjawiskiem tzw. kurczenia się branży, na co wskazuje aktualny poziom wskaźnika PMI (47,1 pkt.).
Nieprzychylna dla przedsiębiorców jest również sytuacja inflacyjna – choć dzisiaj mamy najniższy poziom inflacji od 2021 r., to wciąż mierzymy się z trendem wzrostowym, gdyż w ujęciu miesięcznym inflacja w lutym wzrosła o 0,4 proc. w stosunku do stycznia br. Konsekwencje trwającego kryzysu można dostrzec w słabym popycie naszych produktów, zarówno krajowym, jak i zagranicznym.
Wynika to z danych wskazujących na przyspieszający spadek nowych zamówień, wielkości produkcji, aktywności konsumenckiej czy widocznych zaległości w realizacji usług.
Ostatnie dane niosą jednak pewne pozytywne sygnały. Zatrudnienie spadło tylko nieznacznie, co prawdopodobnie odzwierciedla lepszą prognozę na kolejny rok. W styczniu jako główne źródło słabości eksportu wskazywano Niemcy, chociaż wskaźnik PMI Flash dla sektora przemysłowego tego kraju osiągnął najwyższy poziom od 11 miesięcy. Sugeruje to, że najgorszy okres spowolnienia mają już za sobą. Gdy ich gospodarka odzyska dobrą kondycję, warunki dla polskich producentów powinny się poprawiać.

K.D.: Co przedsiębiorcy mogą zrobić w tej sytuacji?
A.P.: Przyszłość przemysłu drzewno-meblarskiego będzie zależała od wielu czynników, przede wszystkim od stopnia robotyzacji i automatyzacji procesów produkcyjnych, zacieśnienia współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami i budowy silnej marki na rynkach zagranicznych.
Osiągnięciu tych celów sprzyja udział w targach branżowych i budowanie pozytywnego wizerunku polskiego przemysłu drzewno-meblarskiego, odpowiadającego za zmieniające się oczekiwania konsumentów i odpowiadające na wyzwania wynikające z sytuacji rynkowej. Firmy elastyczne i gotowe na dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych będą miały większe szanse na sukces.

K.D.: Trasa DREMA Tour zapowiada się obiecująco.
A.P.: Nasz projekt jest odpowiedzią na aktualne potrzeby przedsiębiorców – cykl trzech wydarzeń, które odbywają się w Katowicach (DremaSilesia), Lublinie (LUBDREW) i Poznaniu (DREMA) to okazja do zdobycia praktycznej wiedzy eksperckiej, obejrzenia zautomatyzowanej fabryki na żywo, a także sprzedaży i zakupu specjalistycznych narzędzi czy maszyn do obróbki drewna. Każde spotkanie składa się z modułów tematycznych: AKADEMIA, POKAZY I TARGI. Program uwzględnia prezentację bieżących trendów i możliwość spotkania z doradcami w zakresie wsparcia funkcjonowania przedsiębiorstw. Ważnym elementem wydarzenia są projekty Drema Dzieciom oraz Drema Design, które w ubiegłym roku otrzymały certyfikat New European Bauhaus. Nasze projekty stworzone są z myślą o realizacji najważniejszych wartości dla wspólnoty europejskiej. Zarówno Drema Dzieciom, jak i Drema Design angażują polskich przedsiębiorców, organizacje pozarządowe oraz szkoły i uczelnie. Poprzez wspólne działanie partnerów potrafimy wnosić nasz wkład w promowanie cennych wartości w życiu społecznym.
Zakończenie trasy DREMA Tour nastąpi podczas rocznicowej, 40. edycji DREMY, jednej z pięciu europejskich i jedynej w Polsce imprezy targowej, znajdującej się na światowej liście imprez popieranych przez Europejską Federację Producentów Maszyn do Obróbki Drewna EUMABOIS.

K.D.: Dziękuję za rozmowę.



Czytaj dalej

Wydarzenia

Grupa WEINIG prezentuje przełomowe innowacje na targach Holz-Handwerk 2024

Gwiazdy Holz-Handwerk 2024

Dodane:

/

Grupa WEINIG, jedna z wiodących firm produkujących maszyny do obróbki drewna litego i materiałów opartych na drewnie, będzie obecna na targach Holz-Handwerk 2024 w Norymberdze. Od 19 do 22 marca 2024 roku w hali 9 firma będzie prezentować swoje sprawdzone rozwiązania dla ambitnych zakładów rzemieślniczych oraz imponującą gamę innowacji i dalszych rozwiązań produktowych.

Udział Grupy WEINIG w tym tradycyjnym wydarzeniu targowym podkreśla jej zaangażowanie w Holz-Handwerk, pomimo odwołania uczestnictwa przez wielu konkurentów przed terminem. Jako jedna z kluczowych firm branży, WEINIG wykorzysta tę okazję, aby zaprezentować najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania szerokiemu gronu odbiorców.

Podwójna dawka emocji

Grupa WEINIG prezentuje na targach Holz-Handwerk / FENSTER FRONTALE 2024 w Norymberdze imponujące portfolio innowacyjnych technologii. Na imponującym stoisku wystawienniczym w hali 9 (stoisko 304/308) odwiedzających czeka nie tylko około 30 innowacyjnych eksponatów, ale także fascynujące prezentacje na żywo maszyn marek WEINIG i HOLZ-HER, obiecujących maksymalną korzyść dla klientów. Marki WEINIG i HOLZ-HER obejmują szeroki zakres obróbki drewna litego i materiałów opartych na drewnie. Odwiedzający mogą spodziewać się wielu innowacji, które zrewolucjonizują przyszłość rzemiosła. Grupa WEINIG imponująco demonstruje, jak długoterminowy sukces i zrównoważony rozwój w rzemiośle można osiągnąć poprzez silne partnerstwo. Pod hasłem „Gemeinsam die Zukunft gestalten” (Wspólnie kształtować przyszłość) Grupa WEINIG zaprasza wszystkich specjalistycznych gości do doświadczenia i kształtowania przyszłości rzemiosła na ich stoisku.

Najnowsze produkty i szczegółowe innowacje

Nowością w dziedzinie cięcia są kapówki podstołowe, tnące od dołu OptiCut C 700+ / C 700Flexi w połączeniu z FlexiRip. Dodatkowo będzie można zobaczyć wersję EasyStop w połączeniu z OptiCut C 50+, która jest następcą modelu OptiCut C 50 i zaskakuje nową koncepcją odpylania oraz ulepszonym systemem bezpieczeństwa. Jako „mała siostra” OptiCut C 700+, nowa OptiCut C 50+ jest przeznaczona do cięcia mniejszych przekrojów i zajmuje niewiele miejsca na produkcji. W połączeniu z EasyStop, automatycznym systemem pozycjonowania, umożliwia ona obróbce wejście w półautomatyczne cięcie. Wraz z OptiCut S 50+ WEINIG prezentuje oprogramowanie OptiPal / OptiResult. Obejmuje ono funkcje zarządzania zleceniami i wstępnej optymalizacji w celu poprawy procesu produkcyjnego i minimalizacji odpadów. Nowością w dziedzinie cięcia jest EuroStacker – prosty, niedrogi sposób na półautomatyczne układanie. Jest on prezentowany razem z OptiCut S 50+ z agregatem wiertarskim Powerdrill. EuroStacker znacząco ułatwia układanie ciężkich paczek desek i optymalizuje pracę operatora, który wcześniej układał je ręcznie.

Opuszczanie wózka nośnego po ułożeniu każdej warstwy odbywa się automatycznie, aby można było wstawić listwy do układania. Charakterystyczną cechą nowego EuroStackera jest jego system bezpieczeństwa zapobiegający wypadkom zmiażdżenia.

Ekonomiczne skanowanie

W dziedzinie skanerów głównym punktem jest EasyScan Smart C, który w przeciwieństwie do targów sprzed dwóch lat jest prezentowany jako samodzielne rozwiązanie (bez OptiCut 260). Urządzenie to jest wyposażone w sensor premium, który dostarcza obrazy o bardzo wysokiej jakości, umożliwiając najlepsze możliwe rozpoznanie przy wysokiej wydajności ekonomicznej. Podstawą potencjału wydajności jest druga generacja sztucznej inteligencji, która zapewnia doskonałą dokładność, zwłaszcza przy rozpoznawaniu rozmytych wad, takich jak słoje w dębie. EasyScan Smart C można łatwo zintegrować z istniejącymi liniami produkcyjnymi, dzięki czemu firmy przetwarzające nie muszą dokonywać dużych zmian w swojej infrastrukturze.

Mistrzowie strugania i profilowania

W dziedzinie strugania i profilowania głównym punktem jest nowej generacji sterowanie maszynowe WMC. Na stoisku wystawienniczym WEINIG będą po raz pierwszy pokazane i prezentowane na żywo maszyny Powermat 700 do produkcji okien oraz Powermat 1500 z zastosowaniem WMC. Obie maszyny są również połączone z Moulder Master oraz z OptiControl Digital do pomiaru narzędzi, co zapewnia bezpapierowy przepływ pracy od planowania do produkcji.

Połączenie WMC i Moulder Master zapewnia najlepsze możliwe wsparcie dla operatora maszyny poprzez grafiki profili i narzędzi. Dzięki LiveAssist jest możliwe na żywo zobaczenie aktualnych ustawień maszyny i wynikające z nich profile lub końcowy produkt. Oprogramowanie Moulder Master łączy wszystkie procesy poprzedzające produkcję. Służy do tworzenia rysunków profili i narzędzi oraz wirtualnego wyposażania strugarki.

Te informacje są przekazywane bez użycia papieru do dalszych procesów w dziale szlifowania i produkcji. Wynik jest przekonujący: minimalizacja błędów, większe bezpieczeństwo procesu i stała wysoka jakość produktów.
Strugarka Cube 3, po raz pierwszy zaprezentowana dwa lata temu, została teraz wyposażona w wyższej jakości standardowe wyposażenie i nowy design.

Aby umożliwić wygodną obsługę jednoosobową, Cube 3 jest teraz wyposażony w taśmę transportującą. Dzięki temu operator może równocześnie umieszczać surowe elementy i układać ukończone części. Dzięki temu potencjał wydajności Cube 3 zostaje podniesiony na nowy poziom.

Na targach w Norymberdze będzie można także zobaczyć na żywo Profimat 50. Model wystawowy nie jest przeznaczony tylko do produkcji wyrobów profilowych, ale również do obróbki drewna konstrukcyjnego i drewna mokrego. Cechy szczególne Profimat 50 to wytrzymały wlot maszyny dzięki trzywałowemu podajnikowi, duża szerokość robocza do 260 mm i powłoka Marathon-PowerCoating na stole maszyny i prowadnicach.

Jeszcze lepszy Conturex

Centrum obróbcze CNC Conturex Vario XS miało swoją premierę na targach Holz-Handwerk 2022. Od tego czasu przekonało wielu klientów swoją otwartą, modułową koncepcją i zdolnością systemową. W 2024 roku WEINIG wprowadza dla tej maszyny nowy proces obróbki poprzecznej, poprzecznej i podłużnej, w którym najpierw przetwarzane są profile końcowe, a następnie profile podłużne. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie wydajności nawet o 15%. Dzięki nowemu procesowi obróbki wielu części, gdzie dwa elementy są zakładane na jednym stole i obrabiane razem, możliwe jest dodatkowe zwiększenie wydajności o 20%. Pozwala to osiągnąć maksymalną przepustowość i zapewnia wystarczające rezerwy mocy na okresy zwiększonego zapotrzebowania.

Zaktualizowane zostały również komponenty sterujące Conturex Vario XS. Teraz stosowana jest nowa jednostka Sinumerik One od Siemensa. Dzięki temu klienci otrzymują zaktualizowaną maszynę, która zapewnia bardzo długi cykl życia i dobrą dostępność części zamiennych.

Narzędzia informatyczne

Również w firmie WEINIG dostępne są rozwiązania oprogramowania lub „Digital Solutions”. Na targach w Norymberdze zostaną ponownie zaprezentowane najnowsze udoskonalenia w chmurze WEINIG App Suite. Aplikacja oferuje różnorodne funkcje, takie jak monitorowanie maszyn, analizę trendów, OEE, indywidualne powiadomienia oraz różne możliwości analizy. Jest ona dostępna zarówno jako aplikacja przeglądarki, jak i mobilna, i może być używana na wszystkich popularnych urządzeniach. Dzięki temu użytkownik jest zawsze i wszędzie doskonale poinformowany o swoim parku maszynowym.

Jako rozwiązanie lokalne zostanie zaprezentowany viaConnector Edge. Służy on do łatwego odczytu danych z maszyn, działając jako połączenie między maszynami a lokalnym oprogramowaniem klienta. Dane są przechowywane i mogą być dalej przetwarzane na przykład w własnym systemie ERP.

Aby umożliwić łatwe podłączenie maszyn bez sterowania komputerowego, zostanie zaprezentowana viaBox. To rozwiązanie sprzętowe jest montowane bezpośrednio w szafie sterowniczej lub na zewnątrz obudowy każdej maszyny, co umożliwia cyfrową integrację.

Reklama



Czytaj dalej

Wydarzenia

Targi Maszyn i Narzędzi do Obróbki Drewna powracają na Śląsk

Warto odwiedzić DremaSilesia

Dodane:

/

MTP
Targi Dremasilesia wracają do Katowic po przerwie spowodowanej pandemią. Fot. MTP

Po kilkuletniej przerwie, w dniach 19 – 21 kwietnia br., DremaSilesia ponownie zagości w Katowicach, gdzie w 2007 roku odbyła się pierwsza edycja. Targi powracają na mapę najważniejszych wydarzeń regionalnych Śląska, aby ponownie ugościć wystawców i zwiedzających atrakcyjnym programem.

Historia DremaSilesia sięga 2007 roku, gdy Międzynarodowe Targi Poznańskie, wspólnie z Międzynarodowymi Targami Katowice, wyszły z inicjatywą zorganizowania regionalnych targów dla przemysłu drzewno-meblarskiego Górnego Śląska.

Ostatnia z minionych edycji odbyła się w 2019 roku. Niestety, cykliczność imprezy przerwała pandemia COVID-19, która okazała się trudnym czasem dla wszystkich organizatorów spotkań biznesowych w Polsce i na świecie. Warto wspomnieć, że w targach, które gościnnie zawitały na Śląsk, wzięło udział 77 wystawców z sektora drzewno-meblarskiego. Ekspozycja zajęła wtedy 2000 m2 powierzchni wystawienniczej. W spotkaniach i prezentacjach produktów wzięło udział niespełna 1500 profesjonalistów oraz entuzjastów naszej branży.

Jak Feniks z popiołów

Kwietniowe targi są częścią projektu DREMA TOUR obejmującego trzy imprezy: DremaSilesia, Lubdrew oraz doskonale znana wszystkim DREMA w Poznaniu. Impreza w Katowicach rozpoczyna wspomniany projekt.

Organizatorzy zapowiadają formułę DremaSilesia 2024, która będzie zawierać pokazy praktycznego zastosowania aktualnych trendów technologicznych i innowacyjnych rozwiązań dostępnych na rynku, a także wiedzę gwarantującą trwałość, solidność i nowoczesność przedsiębiorstw zarówno w branży meblarskiej, jak i obróbki drewna.

Targi Maszyn i Narzędzi do Obróbki Drewna dają okazję do prezentacji najnowocześniejszych dokonań polskich i zagranicznych producentów maszyn, narzędzi oraz urządzeń dla przemysłu drzewno-meblarskiego. Są przestrzenią dla przedstawienia współczesnych technologii i rozwiązań dedykowanych zarówno pasjonatom pracy z drewnem, jak i profesjonalistom z naszej branży.

Branżowa wystawa regionalna

Jako największe, branżowe targi regionalne, skupiają liderów rynku z kompleksową ofertą dopasowaną do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw z branży obróbki drewna z regionu południowej Polski. Ekspozycja obejmuje maszyny, urządzenia i narzędzia do obróbki drewna przeznaczone zarówno dla małych zakładów rzemieślniczych, jak i dużych fabryk mebli.

Wydarzenie DremaSilesia z roku na rok gromadzi nowych wystawców, a kompleksowa oferta i ciekawy program towarzyszący przyciągają zwiedzających z całej Polski, jak również specjalistów z zagranicy. To znakomita okazja do poznania technicznych trendów i innowacyjnych rozwiązań w produkcji mebli oraz obróbki drewna. Przedsięwzięcie to stanowi idealną formę promocji, kreuje efektywne biznesowe relacje, które procentują długofalową współpracą. Kluczowym aspektem uczestnictwa w tej imprezie jako targach regionalnych jest weryfikacja oczekiwań klientów w bezpośrednim kontakcie.

Pokazy „na żywo”

DremaSilesia to nie tylko zróżnicowana oferta wystawców. Targom towarzyszy szereg interesujących wydarzeń przygotowanych we współpracy z partnerami: Fabryka Mebli Na Żywo – produkcja mebli kuchennych (Infotec Workshop, pokazy automatyzacji FELDER), prezentacje narzędzi i specjalistycznego oprogramowania, warsztaty parkieciarskie, spotkania z twórcami internetowymi, strefa antysmogowa, w ramach których poruszane będą tematy istotne dla przemysłu drzewno-meblarskiego.

Targi te to solidne „narzędzie” do promocji nowoczesnej oferty polskich i zagranicznych producentów maszyn, a także przestrzeń spotkań ze specjalistami i liderami różnych gałęzi przemysłu meblarskiego. Jak podkreślają organizatorzy, to również doskonała okazja do poznania konkurencji, prezentacji własnej oferty, a także wymiany dobrych praktyk.

MTP

Od początku swojego istnienia targi Dremasilesia przyczyniały się do budowania relacji między uczestnikami rynku drzewnego i meblarskiego w regionie Dolnego Śląska. Fot. MTP



Czytaj dalej

Wydarzenia

Twardy reset w relacji Lasów Państwowych i FSC

Certyfikacja FSC

Dodane:

/

FSC
Od lewej: Jerzy Fijas, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. gospodarki leśnej, Kim Carstensen, dyrektor generalny FSC International, Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska. Fot. FSC

Współpraca pomiędzy Lasami Państwowymi a FSC International była przedmiotem spotkania w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Przedstawiciele obu instytucji oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska dyskutowali o powrocie do certyfikacji FSC.

W spotkaniu, które odbyło się 29 lutego 2024 r., wzięli udział Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska; Jerzy Fijas, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. gospodarki leśnej oraz Kim Carstensen, dyrektor generalny FSC International.

– Bardzo się cieszę, że udało nam się spotkać w tak szybkim terminie. Wpisuje się to w politykę rządu w obszarze prowadzenia zrównoważonej polityki leśnej, wzmacniającej funkcje przyrodnicze i społeczne lasu, jednocześnie podnoszącej konkurencyjność polskiego sektora drzewnego – mówi minister Mikołaj Dorożała.

„Bardzo się cieszę, że udało nam się spotkać w tak szybkim terminie. Wpisuje się to w politykę rządu w obszarze prowadzenia zrównoważonej polityki leśnej, wzmacniającej funkcje przyrodnicze i społeczne lasu, jednocześnie podnoszącej konkurencyjność polskiego sektora drzewnego – mówi minister Mikołaj Dorożała.”

Obecnie certyfikatami FSC świadczącymi o pozyskaniu drewna w wyniku odpowiedzialnego gospodarowania posługują się cztery z siedemnastu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych (Katowice, Szczecin, Szczecinek i Zielona Góra).

Dwie pierwsze, korzystając z derogacji, są w trakcie audytu prowadzonego z intencją, by nadal posługiwać się certyfikatem FSC. Jeśli audyt zakończy się wynikiem pozytywnym, to obie otrzymają taką możliwość do końca sierpnia.

– Zostawiamy przeszłość za sobą i rozpoczynamy od nowa dialog w sprawie certyfikacji. Zapewniam o naszej otwartości do rozmów. Prowadzimy je ze wszystkimi interesariuszami gospodarki leśnej.

Przykładamy dużą wagę do głosów wszystkich partnerów, którzy zgłaszają oczekiwanie, by LP posługiwały się znakiem FSC.

Otwartość i transparentność to priorytety obecnego kierownictwa – oznajmia dyrektor Jerzy Fijas.

Prace nad rewizją standardu krajowego dobiegają końca. Jego ostateczna wersja zostanie prawdopodobnie opublikowana w maju tego roku.

Po okresie przejściowym nowy standard zastąpi dotychczasowy najwcześniej w grudniu 2025 r.

Standard, a w szczególności te elementy, wobec których zgłoszonych zostało najwięcej uwag, był przedmiotem prezentacji ze strony FSC Polska.

Przedstawiciele zreferowali także informacje dotyczące modernizacji narzędzi ocen ryzyka w kontekście unijnego rozporządzenia o wylesianiu (EUDR).

Omówiono postanowienia umowy licencyjnej, będącej podstawą posługiwania się znakiem towarowym FSC, w tym nt. kontroli FSC w podmiotach certyfikowanych, publikowania raportów z audytów czy jednostronnego wprowadzania części zmian w umowie.

– Spotkanie pokazało silne zaangażowanie Lasów Państwowych na rzecz prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej i otwartość na współpracę. Wierzę, że istnieją solidne podstawy, aby kontynuować certyfikację FSC w polskich lasach.

A po spotkaniu jestem pewien, że wspólnie możemy szybko osiągnąć pożądane rezultaty.

Z naszej strony zapewniamy pełne zaangażowanie w dalsze rozmowy – zapewnia dyrektor Kim Carstensen.

Spotkanie zakończyło się powołaniem zespołu roboczego, który już zaczął prace nad szczegółowymi rozwiązaniami dążącymi do przywrócenia certyfikacji FSC w skali ogólnokrajowej. Pierwszy krok to przywrócenie certyfikatu dla RDLP w Białymstoku, co jest odpowiedzią na oczekiwania zarówno ze strony przemysłu drzewnego, samorządów oraz organizacji przyrodniczych i społecznych z tego regionu.

Forest Stewardship Council jest międzynarodową organizacją not-for-profit, która wyznacza standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Powstają one w konsultacjach z globalną siecią ekologicznych, społecznych i biznesowych interesariuszy, skupionych wokół wspólnej misji: promowania korzystnego przyrodniczo i społecznie oraz opłacalnego ekonomicznie gospodarowania zasobami leśnymi świata.



Czytaj dalej

Ostatnio dodane

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).