ADLER jest pierwszym producentem lakierów w Europie, którego produkty otrzymały wyróżnienie „Cradle to Cradle”. Uznawane jest ono za złoty standard wśród certyfikatów zrównoważonego rozwoju. Obecnie 16 wyrobów firmy ma znak zrównoważonego rozwoju, a wśród nich także nowy, wielozadaniowy produkt w asortymencie lakierów wodnych Bluefin Unistar oraz wysokiej klasy lakier do okien drewnianych Aquawood Diamond.

Bluefin Terra Diamond firmy ADLER jest pierwszym lakierem do mebli z certyfikatem „Cradle to Cradle” zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju. Fot. Forcher Tirol
Z powrotem do obiegu
„Cradle to Cradle” wnosi do świata produktów filozofię zrównoważonego obiegu. Jeśli trwałość produktu dobiega końca, to nie ląduje on w śmietniku, lecz wędruje z powrotem do obiegu – dzięki recyklingowi lub odzyskowi biologicznemu zachowane zostają jego zasoby i stają się surowcami dla czegoś nowego. Aby ta idea obiegu mogła stać się rzeczywistością, potrzebne są produkty idealnie do tego skrojone – takie jak farby i lakiery ADLER – począwszy od lakierów meblowych, aż po okienne, od farb ściennych po lazurę do drewna.
Istota produkcji i spełnienie wymagań
Droga do uzyskania tego certyfikatu dla farby, lakieru czy produktu do ochrony drewna jest długa, a do tego trzeba spełnić liczne wymagania, do których należy m.in. przyjazny dla środowiska proces produkcji z wykorzystaniem energii z odnawialnych źródeł, jak wiatr czy woda. Ponadto produkty „Cradle to Cradle” posiadają wysoki udział surowców odnawialnych.
– Duży potencjał w tym zakresie mają środki wiążące lakier produkowane z biomasy zamiast ropy naftowej – wyjaśnia dr Albert Rössler, kierownik działu Badań & Rozwoju w firmie ADLER.
To dotyczy w pełni zrównoważonego lakieru meblowego Bluefin Terra-Diamond produkowanego w 85 proc. z naturalnych surowców. Podobne wartości osiąga ekologiczny olej do drewna Pullex Aqua-Terra przeznaczony do stosowania wewnątrz i na zewnątrz.
Ponowne wykorzystanie drewna pokrytego lakierem
Idea obiegu odgrywa ważną rolę. Przedsiębiorstwo to specjalista w dziedzinie pokryć drewna, które jest predestynowane do gospodarki obiegu zamkniętego.
– Mówi się o kaskadowym wykorzystaniu drewna – wyjaśnia dr Rössler.
Pień drzewa przetwarzany jest na deski lub belki, z których produkowane są elewacje, okna albo meble. Kiedy trwałość tych elementów dobiega końca, drewno, zamiast utylizacji termicznej, można przetworzyć w następnym etapie na płyty pilśniowe lub wiórowe.
– Ideą jest to, aby drewno pokryte naszymi produktami nadawało się do tego kaskadowego wykorzystania. W dłuższej perspektywie pracujemy nawet nad tym, żeby produkty do pokryć przejęły istotną funkcję w procesie recyklingu – odpady staną się wartościowym surowcem – dodaje.
Zrównoważony asortyment w każdym obszarze
Dzisiaj firma dysponuje kompletnym asortymentem certyfikowanych produktów do pokryć dla wszystkich obszarów zastosowania i wokół domu. Drewno elewacji chronione jest produktem Pullex Aqua-Terra, pomieszczenia mieszkalne wykończone farbą ścienną Aviva Terra-Naturweiß lub Legno Aqua-Öl do boazerii drewnianych. Okna drewniane pomalowane są Aquawood Natureffekt, drzwi wejściowe Aquawood Protor. A dla drobnych prac majsterkowicza pierwszym wyborem jest wielozadaniowy produkt Varicolor. Dział Badań & Rozwoju pracuje nad kolejnymi produktami, które spełnią wymagania konieczne do uzyskania certyfikacji „Cradle to Cradle”.
– Przyszłość należy do gospodarki obiegu zamkniętego. Zrównoważony rozwój nie ogranicza się tylko do ochrony środowiska i klimatu. W szczególności wymaga to efektywnego wykorzystania zasobów – chcemy się do tego przyczynić produktami ADLER – tłumaczy dr Albert Rössler.

Drewno jest idealnym materiałem do zastosowania w gospodarce obiegu zamkniętego, a lakiery firmy, takie jak: olej do drewna Aqua-Terra z certyfikatem C2C, stanowią ku temu właściwą podstawę. Fot. ADLER