Connect with us
 
Przegląd Meblarski

Zmniejszaj koszty, chroń środowisko

Odpylacze przyszłości już na polskim rynku

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Systemy firma NESTRO realnie przyczynia się do ochrony środowiska. Fot. Materiały producenta

Odpylacze, dzięki którym można zaoszczędzić do 22 proc. kosztów energii? Jest to możliwe dzięki nowym rozwiązaniom firmy NESTRO, która wprowadziła na polski rynek kompletną serię odpylaczy. Standardowo są one wyposażone w silniki reluktancyjne IE5 i przetwornice częstotliwości.

NESTRO to jeden z najnowocześniejszych producentów na krajowym rynku.
– Oferując polskim przedsiębiorcom nowoczesne rozwiązania, nasza firma wnosi znaczący wkład w ochronę klimatu, a jednocześnie oszczędza pieniądze użytkowników – podkreśla Radosław Gliński, dyrektor zarządzający NESTRO.

 

Inwestycja zawsze opłacalna

Rozwój odpylaczy mobilnych NESTRO typu NE J do montażu wewnętrznego w ustalonych klasach wydajności 200, 250, 300 i 350 opiera się na wieloletnim doświadczeniu firmy w obróbce drewna, technologii urządzeń i konstrukcji wentylatorów o wysokiej wydajności. Stosowanie odpylaczy czystego powietrza do odciągania wielu różnych materiałów, a tym samym dla małych i średnich firm z wielu branż, jest zawsze opłacalne ze względu na niższe koszty:
• inwestycji m.in. ze względu na montaż blisko maszyny z krótkimi trasami rurociągów i niskimi oporami linii,
• eksploatacji dzięki sterowanemu częstotliwościowo silnikowi reluktancyjnemu IE5 (sprawność ponad 90 proc.),
• ogrzewania dzięki pracy z obiegiem powietrza bez strat ciepła; materiał filtracyjny gwarantuje resztkową zawartość pyłu <0,1 mg/m³ – czyli czystsze niż powietrze zewnętrzne,
• konserwacji dzięki inteligentnemu, certyfikowanemu, automatycznemu systemowi gaszenia bez użycia wody lub suchej chemii,
• montażu i posadowienia jako gotowe do podłączenia urządzenie mobilne (wymagane: przyłącza zasilania i sprężonego powietrza oraz podłączenie do rurociągu).

 

Reklama
Kurier Drzewny

Cztery opcje utylizacji

Konstrukcja urządzenia gwarantuje optymalne odsysanie za pomocą zintegrowanej, sprawdzonej technologii próżniowej z całkowitym brakiem pyłu i stałym porównywaniem wartości docelowej/rzeczywistej próżni wymaganej do odsysania na maszynach przetwórczych.
Wentylator został umieszczony za jednostką filtrującą, dlatego jest wystawiony na działanie czystego gazu i nie transportuje żadnych materiałów.
Nowa konstrukcja oferuje również użytkownikowi cztery różne opcje utylizacji z wykorzystaniem alternatywnych wariantów podkonstrukcji, które można w każdej chwili przerobić: pojemnik(i) na kurz, brykieciarka NBP, zawór obrotowy NZRS lub, w przypadku Szwajcarii, standardowy pojemnik 800 l. Zasobniki mobilne, jak również lejki do brykieciarki, śluzę celkową i standardowe pojemniki wyposażone są w okienka podglądowe.

 

Jeszcze bardziej ciche silniki

W ścisłej współpracy z wiodącym niemieckim dostawcą tak zwanych silników reluktancyjnych o wysokiej sprawności NESTRO jest pierwszym na świecie producentem oferującym odpylacze z cichszymi silnikami IE5 ze stałą regulacją częstotliwości. Przetwornica częstotliwości powoduje, że ​​silnik zawsze jest w optymalnym punkcie pracy. Jednocześnie firma zoptymalizowała całą geometrię wentylatora na kilku etapach rozwoju dla tego typu silnika. Nowe odpylacze osiągają najniższe zużycie energii na jednostkę mocy, poprawiają niezawodność i żywotność oraz znacznie zmniejszają emisję hałasu. Izolacja akustyczna wydechu z przegrodami jest zintegrowana w obszarze czystego gazu. To sprawia, że ​​NE J jest jednym z najcichszych urządzeń na rynku. Opcjonalnie cała wentylatornia może być dodatkowo wyciszona.
Dzięki nowej, modułowej konstrukcji gotowe do podłączenia urządzenia są teraz bardziej kompaktowe i elastyczne w użyciu niż te poprzedniej generacji, a ich stosunek ceny do wydajności jest nie do pobicia. Odpylacze mogą być np. dostarczane w pojedynczych segmentach w wąskich przejściach i montowane tylko w miejscu docelowym. Ponadto nadają się również do wysyłki w standardowych kontenerach morskich. Klasy wydajności od 200 do 350 z roboczym przepływem objętościowym do 9500 m³/h sprawdziły się i doskonale pokrywają spektrum zastosowań z więcej niż jedną maszyną przetwórczą.

 

Wykrywanie i gaszenie iskier

Począwszy od klasy wydajności 250, nowa generacja NE J ma automatyczny system gaśniczy certyfikowany przez niezależne centrum kompetencyjne ochrony przeciwpożarowej MPA w Dreźnie za pomocą deprywacji tlenu (klapa przeciwpożarowa). Pożar, który powstaje np. w wyniku wejścia źródła zapłonu, jest natychmiast dławiony. Nowa skrzynka dmuchawy, jako przestrzeń rozprężna z klapą zwrotną, zapewnia dodatkową niezawodność funkcjonalną. W przypadku pojawienia się ciepła klapa przeciwpożarowa jest automatycznie zamykana za pomocą sprężonego powietrza i wyłączany jest wentylator. Ze względu na brak podciśnienia zamyka się również klapa zwrotna i tworzy uszczelnienie tlenowe. Ta funkcja jest gwarantowana również w stanie beznapięciowym. Nie jest konieczne gaszenie wodą lub proszkiem, który zawsze niszczy urządzenie.
Oszczędza to również koszty użytkowników, np. na obowiązkową okresową wymianę gaśnicy proszkowej. Wykrywanie i gaszenie iskier również nie są wymagane w wersjach seryjnych ze względu na niewielką ilość gazu surowego.

Reklama
Kurier Drzewny

Podobnie jak ich poprzednicy, odpylacze NE J mają wstępną separację materiału. Oznacza to, że kurz i wióry nie mogą bezpośrednio uderzać w worki filtracyjne. Konstrukcja tworzy przepływ krzyżowy pod zewnętrznymi workami filtracyjnymi pod ciśnieniem, co zapobiega wirowaniu kurzu i wiórów z beczek lub lejka. Czyszczenie odbywa się zawsze po zakończeniu eksploatacji za pomocą impulsów sprężonego powietrza, w tzw. procesie JET. Wiadomo, że jest szybki, dokładny i delikatny oraz prowadzi do dłuższej żywotności materiału filtracyjnego. NESTRO w asortymencie ma również odpowiednią, wydajną, wysokiej jakości sprężarkę powietrza do tego zastosowania – użytkownicy otrzymują wszystko z jednego źródła.

Wszystkie odpylacze są dopuszczone do instalacji w pomieszczeniach. W Stowarzyszeniu Badawczym ds. Bezpieczeństwa Systemów Stosowanych i Medycyny Pracy (FSA) w Mannheim nowa seria przeszła obowiązkowy test ciśnienia wybuchu i została odpowiednio certyfikowana. Dzięki testowanym przez FSA antystatycznym workom filtracyjnym kategorii M, wykonanym z poliestrowego filcu igłowanego, gwarantowana jest resztkowa zawartość pyłu w powietrzu powrotnym poniżej 0,1 mg/m³.

 

Do ośmiu maszyn przetwarzających

Jeśli nie ma wystarczającego miejsca, to kompaktowe urządzenie można ustawić również na zewnątrz, np. z kanałem powietrza powrotnego do wewnątrz. Jako dodatkowe udogodnienie firma może zaoferować przełącznik lato/zima dla regulowanego dopływu świeżego powietrza. Konstrukcja asortymentu odpowiada normie UE DIN EN 16770 dla pyłu i trocin do klasy wybuchowości pyłu St1.

Dzięki nowemu sterowaniu NESTRO LOGIC w 32 językach do automatycznego uruchamiania wentylatorów, do ośmiu maszyn przetwarzających można domyślnie rozpoznać za pomocą styków bezpotencjałowych lub cewek odbiorczych i sterować powiązanymi zaworami zasuwowymi. W ten sposób przedsiębiorstwo odpowiada na trend tworzenia większych parków maszynowych z taką samą siłą roboczą. Główny sterownik brykieciarki NBP lub podajnika obrotowego NZRS jest już zintegrowany w szafie sterowniczej odpylacza w odpowiednim wariancie podbudowy – tak więc jest tylko jedna operacja dwóch zespołów maszyny. Przewodowy terminal z panelem dotykowym ze zintegrowanym wyłącznikiem awaryjnym, który jest unikalny w branży, zapewnia użytkownikom optymalną swobodę poruszania się wokół odkurzacza w zakresie obsługi i analizy danych. Odpylacz można parametryzować i obsługiwać za pomocą 7-calowego, kolorowego panelu dotykowego (pominięto przełączniki i lampki kontrolne). Dane energetyczne można analizować, a uruchomienie odbywa się również bezpośrednio na maszynach przetwórczych dzięki WLAN. Przetwornica częstotliwości zintegrowana w obudowie zawsze zapewnia maksymalną efektywność energetyczną na każdym poziomie obciążenia.

Reklama
Kurier Drzewny

Pierwsze odpylacze z innowacyjnej serii NE J trafią do klientów jeszcze w I kwartale 2022 roku.
Firma NESTRO, założona w 1977 roku, jest jednym z największych uznanych producentów produktów oraz systemów do techniki odciągowej i filtracyjnej, a także technologii ogrzewania, sortowania czy utylizacji. Ponad 260 ludzi opracowuje i produkuje w trzech zakładach produkcyjnych w Niemczech, Polsce i na Węgrzech zgodnie z indywidualnymi specyfikacjami klientów.

Kurier Drzewny

Systemy firma NESTRO realnie przyczynia się do ochrony środowiska. Fot. Materiały producenta

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama Kurier Drzewny
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przegląd Meblarski

Polscy klienci są bardziej zapobiegawczy

Rozmowa z dyrektorem firmy Adecor

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Od zawsze w sprzedaży królują tkaniny gładkie. Fot. Materiały producenta

O nowych trendach w tkaninach obiciowych rozmawiamy z Dariuszem Wnorowskim, dyrektorem zarządzającym firmy Adecor, która od lat tworzy własną kolekcję tkanin adresowaną do profesjonalistów.

 

Kurier Drzewny

Paradoksalnie, pandemia przyczyniła się do wzrostu sprzedaży tkanin nie tylko obiciowych, ale też dekoracyjnych. Fot. Materiały producenta

Co jest nowością na rynku w ostatnim czasie, jeżeli chodzi o tkaniny obiciowe?
D.W.: Żeby w pełni odpowiedzieć na to pytanie, trzeba cofnąć się do pierwszej połowy roku 2020. Wówczas rozwijająca się pandemia mocno pokrzyżowała plany producentom i hurtowniom tkanin. Większość z nich, przeczuwając niepewną przyszłość, odłożyło wprowadzanie nowości na bliżej nieokreślony czas. Paradoksalnie, pandemia przyczyniła się do wzrostu sprzedaży tkanin nie tylko obiciowych, ale też dekoracyjnych. Wszyscy spędzaliśmy więcej czasu w domach i zaczęliśmy dostrzegać konieczność wymiany sofy czy zasłon. Zaczęliśmy domagać się podniesienia walorów estetycznych naszych domów i mieszkań. Tuż przed pandemią w sprzedaży pojawiły się obiciowe tkaniny boucle. Wszyscy wierzyli, że będzie to hit, ponieważ są bardzo atrakcyjną nowością na rynku. Materiały te stanowią jednak niewielki odsetek sprzedaży, bo polscy klienci są bardziej zapobiegawczy od naszych zachodnich sąsiadów i preferują gładkie, standardowe tkaniny.

 
Co jest bezpiecznym wyborem dla klientów i na pewno dobrze się sprzeda?
D.W.: Od zawsze w sprzedaży królują tkaniny gładkie, a wyrazistość struktury, gruby lub gładki splot, zależy od indywidualnych preferencji klienta – użytkownika. Atutem jest odporność na plamy, jednak ten element stał się już standardem w przypadku tkanin obiciowych.

 
Czym polscy klienci różnią się w tym zakresie od innych?
D.W.: Krajowi klienci są bardziej zapobiegawczy w swoich wyborach od klientów bardziej zamożnych i świadomych. Polacy częściej kupują nowy
mebel tapicerowany i wymieniają go co kilka lat, jak się „zużyje”. Na świecie trend jest inny – kupuje się droższe, wyższej jakości sofy i ewentualnie co kilka lat wymienia się na nich tapicerkę. Stąd u nas tak wielu jest producentów mebli tapicerowanych. Coraz trudniej znaleźć fachowe pracownie tapicerskie, ponieważ większość produkuje własne modele mebli i niechętnie wykonuje naprawy oraz wymienia tapicerki na zużytych meblach. Modne ostatnio odświeżanie mebli z lat 60., 70., czy 80. nie zmienia tutaj wiele i stanowi znikomy odsetek sprzedaży tkanin. Warto zauważyć, że na takie meble coraz częściej kupowane są tkaniny najwyższej jakości, o wysokich parametrach i renomowanych marek.
 
Zauważalny jest trend kupowania tkanin lepszej jakości. Klienci są bardziej świadomi i wiedzą, że markowy, droższy materiał nie tylko wygląda lepiej, ale często zapewnia dłuższą trwałość. Nie chcę być źle zrozumiany, ale od sofy za kwotę 1800 zł nie możemy oczekiwać trwałości, podczas gdy sama wysokiej jakości tkanina na tę sofę kosztuje 2 – 3 tysiące złotych.
 
Do renomowanych hoteli sprzedajemy wyłącznie znane marki tkanin – to jest kwestia wpisania konkretnej marki i jakości tkanin do wymagających projektów. Sofy w hotelowym lobby muszą zawsze dobrze wyglądać i być trwałe!
Dziękuję za rozmowę.

Kurier Drzewny

Atutem tkanin jest odporność na plamy, jednak ten element stał się już standardem w przypadku tkanin obiciowych. Fot. Materiały producenta

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Kurier Drzewny
Czytaj dalej

Przegląd Meblarski

Matowe wykończenie mebli

Płyty lakierowane PerfectSense Feelwood EGGER

Dodane:

/

Kurier Drzewny
PerfectSense Feelwood są dostępne w sześciu modnych dekorach. Fot. EGGER

Płyty lakierowane PerfectSense Feelwood wpisują się w trend matowych powierzchni, a dzięki ich połączeniu ze strukturami synchronicznymi, zyskały unikalny design i innowacyjne właściwości.

 

Kurier Drzewny

Innowacyjne płyty lakierowane PerfectSense Feelwood wyróżniają się matowym, aksamitnie ciepłym wykończeniem w połączeniu ze strukturą synchronicznie dopasowaną do dekoru oraz właściwościami zapobiegającymi pozostawianie odcisków palców. Fot. EGGER

Od wprowadzenia na rynek w 2015 roku, płyty lakierowane PerfectSense zachwycają klientów EGGER na całym świecie. Bazując na tym sukcesie, firma rozszerzyła swoje portfolio płyt lakierowanych o nowy asortyment: PerfectSense Feelwood.

 

Moda na powierzchnie matowe

– Ze względu na utrzymujący się od lat sukces naszych matowych płyt lakierowanych PerfectSense, zainwestowaliśmy w drugą linię produkcyjną w niemieckim zakładzie w Brilonie. Produkujemy na niej nowe płyty lakierowane PerfectSense – mówi Hubert Höglauer, kierownik działu marketingu i zarządzania produktem w zakresie mebli i aranżacji wnętrz w Grupie EGGER.

 

Reklama
Kurier Drzewny

Bez odcisków palców

PerfectSense Premium Matt, nowy wariant płyty lakierowanej, charakteryzuje się właściwościami zapobiegającymi pozostawianiu odcisków palców. Jest to szczególnie korzystne w przypadku ciemnych kolorów, ponieważ ślady te są praktycznie niewidoczne. Dzięki temu ta matowa, lakierowana powierzchnia może być użyta we wszystkich zastosowaniach na powierzchniach pionowych.

 

Sześć modnych dekorów

„Asortyment stworzony z myślą o zmysłach”, bazujący na sześciu modnych dekorach, uzupełnia kolekcję materiałów dekoracyjnych EGGER i jest dostępny dla dystrybutorów, architektów oraz stolarzy.

 

Doceniony w konkursach

Również jury dwóch uznanych na świecie konkursów wyraziło swój entuzjazm dla tego innowacyjnego produktu. PerfectSense Feelwood otrzymał nagrodę Red Dot Award: Product Design 2021 za wysoką jakość wzorniczą oraz innowacyjne właściwości produktu, które w połączeniu z wrażeniami dotykowymi charakteryzują pomysłowy design płyt lakierowanych PerfectSense Feelwood. W konkursie German Innovation Award 2021 natomiast jury przyznało płytom PerfectSense Feelwood zwycięski tytuł „Winner”.

Reklama
Kurier Drzewny
Kurier Drzewny

Płyty lakierowane wyróżniono nagrodą Red Dot Award: Product Design 2021 za wysoką jakość wzorniczą i tytuł „Winner” w konkursie German Innovation Award 2021. Fot. EGGER

Kurier Drzewny

Połączenie eleganckiego połysku PerfectSense Premium Gloss z autentyczną naturalnością płyt lakierowanych PerfectSense Feelwood tworzy przyjemną, a zarazem nowoczesną atmosferę. Fot. EGGER

EGGE

Ten innowacyjny produkt przenosi autentyczność wyglądu i wrażeń dotykowych na nowy poziom. Fot. EGGER

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Czytaj dalej

Przegląd Meblarski

Zabezpieczone meble gotowe do transportu

Profile opakowaniowe

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Ochrona delikatnych powierzchni przyda się zarówno na czas transportu i magazynowania. Fot. Thermaflex

Profile opakowaniowe pomogą zabezpieczyć newralgiczne miejsca oraz delikatne meble na czas transportu lub przechowywania. Dzięki nim nie trzeba martwić się ewentualnymi uszkodzeniami oraz znacznie zmniejsza się ryzyko reklamacji.

 

Kurier Drzewny

Elastyczne profile opakowaniowe ProFoam pomogą zabezpieczyć krawędzie i narożniki. Fot. Thermaflex

Ochrona krawędzi, narożników i brzegów

Proces transportu mebli wymaga stosowania dodatkowej, kompleksowej ochrony przed ich uszkodzeniem. Przydatne mogą być odpowiednie profile opakowaniowe, które sprawdzają się przy zabezpieczeniu produktów na etapie produkcyjnym i podczas przewozu. Szczególnie polecane są w ochronie wszelkich krawędzi, narożników lub brzegów o różnej grubości.
– W przypadku transportu tak podatnych na uszkodzenia towarów jak wyposażenie meblowe, rozwiązania zabezpieczające muszą, za pomocą swoich właściwości, zapewniać delikatnym elementom pełną ochronę – mówi Piotr Jakubczyk, ekspert firmy Thermaflex, oferującej elastyczne profile opakowaniowe m.in. dla meblarstwa. – Dlatego dzięki profilom opakowaniowym zabezpieczane jest różnego rodzaju wyposażenie praktycznie na każdym etapie jego sprzedaży. Najczęściej spotykamy się z ochroną mebli składających się z kilku elementów, np. szaf, komód czy produktów do samodzielnego montażu.

 

Liczy się grubość

Do ochrony tego typu towarów polecane są m.in. profile ProFoam od Thermaflex w kształcie U, które mają grubsze ścianki zewnętrzne niż wymiary pożądane przez producentów mebli.
– Ochrona mebli za pomocą profili ProFoam odbywa się na dwóch poziomach. Pierwszym z nich jest zabezpieczanie krawędzi zewnętrznych skierowanych do wewnątrz, co powoduje prostszą aplikację. Gdy krawędzie mają większą objętość, stosujemy profile U z „wywiniętymi uszami”, dzięki którym nie tylko możliwe jest ich szybsze nakładanie, ale również samoistne dopasowanie się profilu do krawędzi danego wyrobu – wystarczy jedynie nałożyć profil na krawędź i lekko docisnąć. Cały proces jest błyskawiczny – dodaje Piotr Jakubczyk.

 

Reklama
Kurier Drzewny

Dlaczego ważna jest ochrona?

Czy jednak rola tego typu zabezpieczenia jest na tyle istotna, by stosować je przy okazji każdego transportu mebli?
– Zadając sobie pytanie, dlaczego warto zabezpieczać meble przy użyciu profili opakowaniowych takich jak ProFoam, musimy pamiętać o problematycznym procesie reklamacji, nerwach i opóźnieniach w aranżacji mieszkań czy domów, kiedy meble docierają do odbiorcy uszkodzone z powodu braku zabezpieczeń podczas ich transportu – tłumaczy Piotr Jakubczyk. – Coraz częściej spotykamy się z wyposażeniem, które ma większą wagę, składa się z różnych komponentów lub posiada szklane wstawki, do których ochrony wręcz wymagane są profile. Jeżeli dany producent nie zastosuje takiej formy zabezpieczenia, a postawi na tańsze zamienniki w formie styropianów lub kartoników, to można być pewnym, że nasze wymarzone meble nie przyjadą do nas nienaruszone. Dlatego znaczna część producentów wybiera tego typu rozwiązanie, kierując się doświadczeniem związanym z ponoszeniem strat finansowych dotyczących zwrotów lub wymian uszkodzonych mebli.

 

Profile nadające się do recyklingu

Gotowe, elastyczne profile opakowaniowe są wykonane z wysokiej jakości piany polietylenowej o drobnej, zamkniętej strukturze komórek, w pełni nadającej się do recyklingu. Charakteryzują się one łatwym nakładaniem i skutecznie chronią meble o różnych kształtach oraz rozmiarach przed uszkodzeniem. Doskonale też tłumią drgania i osłaniają towar podczas upadku. Aktualnie w ofercie można znaleźć profile U i UT, L, C, MS i TS, a także System oraz Packing Corner. W zakładach meblarskich stosowane są profile o małych i średnich rozmiarach.

Kurier Drzewny

Elastyczne profile opakowaniowe ProFoam pomogą zabezpieczyć krawędzie i narożniki. Fot. Thermaflex

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama
Kurier Drzewny
Czytaj dalej

Przegląd Meblarski

Drugie życie trzystu milionów pałeczek do sushi

Moda na meble z recyklingu

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Do czego można wykorzystać zużyte pałeczki bambusowe dostępne w restauracjach? Kanadyjski start-up zamienia je w… płytki, które służą do produkcji mebli i sprzętów domowych. To oryginalny pomysł firmy Böck ChopValue, zrodzony z potrzeby dawania drugiego życia zużytym przedmiotom.

 

Kurier Drzewny

Od początku istnienia firma ChopValue dała nowe życie ponad 30 milionom pałeczek. Fot. ChopValue

 
Felix Böck, młody inżynier drewna z Niemiec, źle czuł się w restauracjach. Właśnie przeniósł się do Vancouver, gdzie przygotowywał się do doktoratu w zakresie strukturalnych kompozytów bambusowych. Uwielbiał sushi, ale przeszkadzało mu marnotrawstwo, do którego, jego zdaniem, dochodziło podczas jego przyrządzania. W szczególności, jeśli dotyczyło ono pałeczek.

 
– Przejrzałem na oczy, kiedy połączyłem pałeczki, którymi jadłem obiad, z ogromną ilością niewykorzystanych zasobów drewna z rozebranych placów budowy – wyjaśnia Felix Böck. – Próbowałem wdrożyć regionalny program walki z miejskimi odpadami drzewnymi, ale to nie zadziałało. Pomyślałem więc, że skromna pałeczka jest przydatnym zasobem, aby pokazać, jak można budować opłacalne możliwości biznesowe dzięki efektywnemu gospodarowaniu zasobami.
Kolejnym krokiem walki z marnotrawstwem było opracowanie przez Böcka sposobu czyszczenia pałeczek z użyciem ciepła, pary i ciśnienia, aby przekształcić je we wszechstronne prefabrykaty.

 
Wizjoner zaczął współpracować z lokalnymi restauracjami, które z oporem przezwyciężyły wszelki sceptycyzm i doceniły wartość przekształcenia ich śmieci w coś pożytecznego. I tak, z odpowiednio oczyszczonych i przygotowanych pałeczek, zaczęły powstawać stoły i inne meble, które początkowo trafiały do restauracji, z których zdobyto pałeczki.

 

Reklama
Kurier Drzewny

„Z odpowiednio oczyszczonych i przygotowanych pałeczek, zaczęły powstawać stoły i inne meble, które początkowo trafiały do restauracji, z których zdobyto pałeczki.”

 
Od początku istnienia firma ChopValue dała nowe życie ponad 30 milionom pałeczek, które w innym przypadku trafiłyby na wysypisko. Obecnie producent przetwarza około 350 tysięcy tygodniowo w samym tylko zakładzie w Vancouver.

 
Böck przewiduje sieć franczyz, które mogą pozyskiwać pałeczki, przetwarzać je i sprzedawać powstałe produkty lokalnie, tworząc miejsca pracy, a także wykorzystując zasoby w najbardziej zrównoważony sposób.

 
Surowca nie zabraknie, bowiem Światowe Forum Ekonomiczne szacuje, że w 2019 roku na całym świecie wydobyto i przetworzono 92 miliardy ton materiałów, z których tylko niewielka część została ponownie wykorzystana. Poza dużymi kosztami środowiskowymi to są ogromne straty – lepsze i ponowne wykorzystanie materiałów oraz zasobów naturalnych – podstawy gospodarki o obiegu zamkniętym – mogą przynieść nawet 4,5 biliona dolarów korzyści ekonomicznych w ciągu następnej dekady.
Böck i jego firma są dowodem na to, że prowadzenie działalności w sposób bardziej przyjazny dla środowiska i zrównoważony może być nie tylko etycznie rozsądne, ale i opłacalne.

 
– Zarabialiśmy pieniądze od pierwszego dnia – powiedział z jednym z wywiadów. – Oczywiście reinwestowaliśmy każdą zarobioną złotówkę we wzrost, ponieważ uważamy, że obecnie naszym obowiązkiem jest globalne rozszerzenie tej koncepcji.

Kurier Drzewny

Böck przewiduje sieć franczyz, które mogą pozyskiwać pałeczki, przetwarzać je i sprzedawać powstałe produkty lokalnie. Fot. ChopValue

Reklama
Kurier Drzewny
Czytaj dalej
Reklama

Popularne w tym tygodniu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).