Connect with us


Przegląd Meblarski

Zautomatyzowany, meblowy zakład rzemieślniczy

Dodane:

/

Felder
Nowoczesna okleiniarka Felder G580 sterowana za pomocą kopiałów, z możliwością beznarzędziowej wymiany zbiornika kleju jest gotowa do pracy w zaledwie kilkanaście minut od uruchomienia. Fot. Felder Group Polska


Automatyzacja produkcji to temat z którym konfrontuje się coraz więcej zakładów meblowych, również tych małych i średnich, wyspecjalizowanych w realizacji jednostkowych zamówień. Dzieje się tak w obliczu rosnących wymagań klientów oraz braku wykwalifikowanych pracowników.

Dla wielu właścicieli zakładów pojęcie automatyzacji jest abstrakcyjne, jednak w praktyce wcale nie jest trudne do wdrożenia i nie wymaga olbrzymich inwestycji w linie produkcyjne. Dzięki automatyzacji można zwiększyć wydajność, precyzję i efektywność produkcji, a także zminimalizować błędy ludzkie i koszty operacyjne. Jak się do tego zabrać?

Firma Felder, pod markami Format4 oraz Felder, oferuje zarówno obrabiarki jak i oprogramowania, które połączone ze sobą – tworzą system pozwalający zautomatyzować wiele operacji podczas produkcji mebli, zarówno seryjnej jaki i na indywidualne zamówienia.

Zaczynamy od projektu

Na samym początku wszystko zaczyna się od pomysłu na mebel oraz jego projektu w biurze, a narzędziem niezbędnym do jego wykonania jest oprogramowanie do projektowania F4Design Platinium Format4 oraz dostęp do sieci internetowej. Oprogramowanie F4Design to połącznie nieograniczonego projektowania z funkcjami CAD i możliwościami CAM oraz internetowego przesyłu danych do innych programów jak i maszyn sterowanych numerycznie, podłączonych do sieci. Wykonany i zaakceptowany projekt zostaje w mgnieniu oka wyposażony w okucia i łączniki, a program CAM rozkłada projekt na pojedyncze elementy oraz optymalizuje obróbki pod względem możliwości maszyny, na jakiej ma on zostać zrealizowany. Oprogramowanie posiada moduł renderingu, który umożliwia przeniesienie projektu technicznego w świat realistycznych obiektów oraz kolorów, co pozwala na przedstawienie konceptu projektu odbiorcy końcowemu. Niezależnie od miejsca gdzie znajduje się komputer z programem F4Design Platinum za pomocą sieci wszystkie dane można umieścić na dyskach lokalnych, sieciowych lub w chmurze, a przez to posiadać do nich dostęp w dowolnym miejscu.

Rozkrój na formatki

Kolejne etapy to już proces produkcji, który rozpoczyna się od przygotowania formatek. Starannie wygenerowana lista z formatkami zostaje przesłana do oprogramowania do rozkroju, które optymalnie rozkłada formatki pod kątem jak najlepszego wykorzystania materiału oraz przelicza jego ilość niezbędną do realizacji projektu. Na tym etapie operator otrzymuje dostęp do informacji o zapotrzebowaniu na materiał, metrach potrzebnej okleiny oraz metrach cięcia. Wraz z listą formatek przesyłane są dane z niezbędnymi informacjami o każdym elemencie tj. nazwa projektu, numer projektu, nazwa kontrahenta, rodzaj i typ materiału, krawędzie do okleinowania, nazwy programów NC oraz wiele innych, które podczas cięcia zostaną wydrukowane na indywidualnej dla każdego elementu etykiecie. Po wczytaniu gotowego schematu rozkroju na pilarce formatowej Format4 kappa 450 x-motion operatorowi pozostaje cięcie płyty zgodnie z wskazówkami oprogramowania maszynowego. W wersji x-motion „kontrolę” nad przykładnicą równoległa przejmuje sterownie prowadzące proces rozkroju krok po kroku, z wizualizacją w czasie rzeczywistym na 15 calowym ekranie. Do każdej gotowej formatki zostanie automatycznie wygenerowana etykieta, która jest drogowskazem do kolejnych czynności. Informacje zawarte na etykiecie pozwalają na szybką identyfikację formatki wzrokowo lub za pomocą czytnika kodów kreskowych lub QR.

Uszlachetnianie krawędzi

Po zakończeniu tego procesu obróbki, formatki zostają przetransportowane do okleiniarki Felder G580. Nowoczesna okleiniarka sterowana za pomocą kopiałów, z możliwością beznarzędziowej wymiany zbiornika kleju jest gotowa do pracy w zaledwie kilkanaście minut od uruchomienia. Patrząc na etykietę operator ustawia maszynę pod żądaną grubość okleiny oraz aktywuje funkcje potrzebne do perfekcyjnej obróbki krawędzi. Do dyspozycji operatora oprócz podstawowych agregatów stoją dodatkowe agregaty z takimi funkcjami jak frezowanie wstępne, zarabianie naroży oraz 3 agregaty do obróbki końcowej jak polerka, cyklina profilowa lub opcjonalna cyklina płaska wraz z możliwością aktywacji środków spryskujących. Formatka po oklejeniu na okleiniarce G580 nie wymaga już dodatkowych poprawek wykonywanych ręcznie.

Powtarzalne owiercanie

Przechodząc do kolejnego etapu jakim jest wiercenie z wykorzystaniem sterowanego numerycznie centrum wiertarsko-frezującego c-express 920 classic Format4 zastosowane zostaną, przesłane wcześniej programy NC oraz indywidualny kod kreskowy umieszczony na etykiecie. Po użyciu bezprzewodowego czytnika, czynności operatora są ograniczone tylko do wprowadzenia formatki do maszyny i zatwierdzenia gotowości do obróbki. Centrum przelotowe CNC c-express 920 classic automatycznie obrobi każdy element z 5 stron, co średnio zajmie mu poniżej 50 sekund i gotowy element odda z powrotem do rąk operatora. Operator otrzyma formatkę z powierconym rowkiem pod plecy szafki oraz, jeżeli będzie taka konieczność, z wyfrezowanymi kształtami np. pod listwę podłogową, czy listwy LED. W przypadku produkcji mebli kuchennych wykonanie blatu roboczego można również zrealizować za sprawą oprogramowania F4Design Platinum oraz tego wszechstronnego centrum wiertarsko-frezującego. Zaprojektowany wcześniej blat kuchenny zostanie obrobiony zgodnie z życzeniem projektanta np. z połączeniami typu „hokejka” lub wyfrezowane zostaną otwory montażowe pod sprzęty kuchenne, z czym to szybkie i dokładne centrum CNC bez problemu sobie poradzi.

Na etapie montażu operator nadal może liczyć na pomoc oprogramowania F4Design Platinum.

Komplementowanie akcesoriów

Ostatnią, ale nie najmniej ważną zaletą produkcyjną tego oprogramowania jest wygenerowanie listy excel z zapotrzebowaniem na elementy montażowe, okucia czy wyliczenia związane z zapotrzebowaniem na materiał oraz możliwość stworzenia rysunków poglądowych zestawu mebli, jak i pojedynczych elementów. Zapisane dane w postaci cyfrowej np. pliku pdf można otworzyć na końcowym urządzeniu cyfrowym takim jak tablet, co jest bardzo przydatne, bo znacznie ułatwia montaż mebla lub kompletowanie jego elementów do paczki.

Automatyzacja – dlaczego warto?

Nie od dziś wiadomo, że dzięki automatyzacji możemy liczyć na zwiększoną wydajność, bowiem systemy automatyczne mogą działać nieprzerwanie przez dłuższy czas bez potrzeby odpoczynku, co prowadzi do stałego wzrostu produkcji i przetwarzania surowca. Co więcej, maszyny i roboty przemysłowe mogą wykonywać dokładnie te same ruchy i operacje przy każdym cyklu produkcyjnym, eliminując błędy ludzkie i zwiększając jakość wyrobów.

Automatyzacja może pomóc w dokładniejszym wykorzystaniu surowców drewnianych, co prowadzi do mniejszej ilości odpadów i obniżenia kosztów materiałowych.
Niektóre operacje w branży drzewnej mogą być niebezpieczne dla ludzi.

Automatyzacja pozwala przenieść pracowników z obszarów ryzyka i minimalizuje ryzyko wypadków.

Maszyny mogą pracować w znacznie wyższych tempach niż ludzie, co prowadzi do szybszego tempa produkcji i skrócenia czasu realizacji zamówień.

Automatyczne systemy mogą pracować w trybie 24/7, eliminując przestój produkcyjny i zwiększając wykorzystanie dostępnego czasu.

Dzięki automatyzacji łatwiej jest skalować produkcję w odpowiedzi na zmienne zapotrzebowanie rynkowe.

Wiele systemów automatycznych posiada wbudowane narzędzia monitorujące, które zbierają dane na temat procesów produkcyjnych. To umożliwia analizę wydajności, identyfikację obszarów do poprawy oraz podejmowanie lepiej uzasadnionych decyzji.
Wprowadzanie automatyzacji często wymaga korzystania z najnowszych technologii, co może prowadzić do stałego rozwoju i modernizacji branży.

Firmy, które wykorzystują zaawansowaną automatyzację, często są bardziej konkurencyjne na rynku dzięki niższym kosztom produkcji, wyższej jakości i krótszym czasom realizacji zamówień.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

Reklama

 • Felder

  Pierwszym etapem pracy jest wykonanie projektu zabudowy wraz ze szczegółami. Fot. Felder Group Polska

 • Felder

  Ważnym etapem produkcji jest rozkrój płyty na formatki. Fot. Felder Group Polska

 • Felder

  Nowoczesna okleiniarka Felder G580 sterowana za pomocą kopiałów, z możliwością beznarzędziowej wymiany zbiornika kleju jest gotowa do pracy w zaledwie kilkanaście minut od uruchomienia. Fot. Felder Group Polska

 • Centrum przelotowe CNC c-express 920 classic automatycznie obrobi każdy element z 5 stron. Fot. Felder Group Polska

 • Felder
 • Felder
 • Felder

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przegląd Meblarski

Czy nowa, cienka sklejka StringPly rewolucjonizuje branżę modelarską?

Innowacyjne materiały

Dodane:

/

Paged Morąg, wiodący producent sklejki, ogłasza wprowadzenie na rynek swojego najnowszego produktu: StringPly. Ta ultracienka sklejka modelarska, produkowana z najwyższą starannością w Polsce, obiecuje rewolucję w wielu dziedzinach, od modelarstwa po projektowanie wnętrz i produkcję mebli.

Paged Morąg

Sklejka ma wiele ciekawych zastosowań, także w branży modelarskiej. Fot. Paged Morąg

StringPly to wyjątkowy materiał o grubości zaledwie 1,5 mm, co sprawia, że jest niezwykle elastyczny i lekki. Dotychczas Paged specjalizował się w produkcji sklejki o większych grubościach, jednak dzięki innowacyjnemu procesowi produkcji, firma osiągnęła przełom, wprowadzając na rynek produkt o niezrównanej cienkości i wyjątkowych właściwościach.

Do szerokiego zastosowania

Największym atutem StringPly jest jego wszechstronność. Dzięki możliwościom modelowania i gięcia, sklejka ta znajdzie zastosowanie w sztuce, rzemiośle, aranżacji wnętrz, a także w modelarstwie i tworzeniu modeli architektonicznych.

Kierownik Pracowni ds. Badań i Rozwoju w Paged LabTech, Mateusz Sasin, podkreśla, że StringPly otwiera drzwi do nowych możliwości w projektowaniu i tworzeniu, pozwalając na wyrażenie kreatywności w nieograniczony sposób.

Innowacyjna technologia produkcji sklejki StringPly opiera się na precyzyjnym procesie pozyskiwania warstw drzewnych oraz unikalnej technologii sklejania za pomocą specjalistycznego, wodoodpornego filmu. Każda z trzech warstw tej sklejki o ultracienkiej grubości (0,55 mm) jest przesycona klejem folią łączącą, co gwarantuje integralność i trwałość materiału.

Produkt z pewnego źródła

Jakość StringPly idzie w parze z ekologią. Drewno wykorzystywane do produkcji pochodzi wyłącznie ze źródeł opatrzonych certyfikatem FSC, a metoda klejenia opiera się na filmie – papierze nasyconym klejem, co przekłada się na większą trwałość produktu. Ponadto, StringPly jest niskoemisyjny i spełnia normy dotyczące bezpieczeństwa zabawek dla dzieci.

Dzięki swoim unikalnym cechom, sklejka StringPly ma szansę stać się niezastąpionym materiałem dla projektantów, artystów i rzemieślników, którzy poszukują materiału o wysokiej jakości, elastyczności i łatwości obróbki.

O Grupie Paged

Paged Morąg to część Grupy Paged, która od ponad 90 lat jest jednym z największych producentów sklejki w Europie. Grupa Paged oferuje innowacyjne rozwiązania i produkty dla wielu branż na całym świecie, opierając się na własnym centrum badawczo-rozwojowym, Paged LabTech. Działając zgodnie z najwyższymi standardami ekologicznymi i jakościowymi, firma zyskała uznanie na rynkach światowych.Czytaj dalej

Przegląd Meblarski

Stawiają na nowoczesne systemy lakiernicze na rzecz zrównoważonej przyszłości

Chemia przemysłowa na targach Holz – Handwerk

Dodane:

/

Hesse Lignal, będąca wielopokoleniową firmą rodziną o głęboko zakorzenionej tradycji, podjęła zdecydowane kroki w kierunku ochrony środowiska i budowania lepszej przyszłości dla kolejnych pokoleń. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom współczesnego świata i dbając o zrównoważony rozwój, firma postanowiła przekształcić swój asortyment produktów lakierniczych.

Do roku 2030 firma Hesse Lignal planuje zastąpić swoje wszystkie produkty rozpuszczalnikowe ekologicznymi alternatywami oraz zwiększyć wykorzystanie surowców odnawialnych. Celem tych działań jest redukcja emisji lotnych związków organicznych (LZO) oraz ochrona zasobów naturalnych, co ma przyczynić się do stworzenia bardziej przyjaznego dla środowiska i przyszłych pokoleń świata.

Gotowi na zmiany

Już wiosną 2022 roku firma podjęła zdecydowaną decyzję o wycofaniu z asortymentu lakiernictwa takich produktów, jak lakiery nitrocelulozowe, bejce rozpuszczalnikowe oraz utwardzane kwasowo lakiery rozpuszczalnikowe do końca 2023 roku.

Następnie, w ciągu kolejnych lat do 2030 roku, wszystkie pozostałe produkty rozpuszczalnikowe zostaną zastąpione ekologicznymi alternatywami.

Warto zaznaczyć, że w związku z tymi zmianami mogą nastąpić pewne modyfikacje w działalności klientów firmy. Jednakże, firma Hesse Lignal zapewnia, że jest gotowa do współpracy i wsparcia w procesie adaptacji do nowych rozwiązań, aby razem przyczynić się do tworzenia bardziej ekologicznej i zrównoważonej przyszłości.

Rozwój mimo przeszkód

W tym momencie firma odczuwa dyskomfort na polskim rynku w powodu sytuacji ekonomicznej. Niemniej jednak intensywnie pracuje nad swoim wizerunkiem w Polsce. Jednocześnie, jak się dowiedzieliśmy podczas wizyty na jej stoisku podczas targów Holz – Hnadwerk, szuka kandydata na przedstawiciela handlowego w rejonie Polski północno – wschodniej, który uzupełni dodatkowo już istniejące struktury sprzedażowe w centralnej i południowej części kraju.

Głównym wymaganiem, które dotyczy potencjalnego kandydata jest zaangażowanie oraz zbieżność celów zawodowych.

Firma Hesse Lignal zapewnia niezbędne szkolenia, co ma na celu zapewnić dobry start nowemu przedstawicielowi.

Ekologia dla wszystkich

Zgodnie z przyjętym kierunkiem rozwoju, podczas targów Holz – Handwerk w Norymberdze firma Hesse Lignal lansuje linię swoich lakierów bezrozpuszczalnikowych, które są zgodne z dzisiejszym trendem związanym ze stosowaniem chemii przyjaznej środowisku. Pod tym względem przedsiębiorstwo ma szerokie plany wdrażania tej technologii także na rynku polskim. Obecnie pracuje tutaj już z dużymi odbiorcami, a w tym także z firmą IKEA, która kładzie duży nacisk na zrównoważony rozwój swoich produktów końcowych. Strategia firmy Hesse Lignal na najbliższy czas obejmuje intensywne działania sprzedażowe w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, które jeszcze nie stosują technologii lakierowania na bazie produktów wodnych. Jest to wyzwanie, bowiem wiąże się ze zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń oraz z edukacją na temat lakierów przyszłości. Dlatego odbiorcy firmy mogą liczyć na rozszerzone wsparcie techniczne związane z wdrożeniem lakierów do ich produkcji.

„Strategia firmy Hesse Lignal na najbliższy czas obejmuje intensywne działania sprzedażowe w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, które jeszcze nie stosują technologii lakierowania na bazie produktów wodnych.”

Targi pod lupą

– Rezultat tegorocznej edycji targów Holz – Handwerk oceniam bardzo optymistycznie, także ze względu na ich termin odbywania się. Te targi są lepsze od poprzedniej edycji, bowiem ostatnie dwa dni były bardzo intensywne pod względem frekwencji na naszym stoisku. Zebraliśmy wiele ciekawych kontaktów, a w tym zupełnie nowe i pozytywnie rokujące na przyszłość – mówi Melanie Koeningshoven z firmy Hesse Lignal.

Na swoim stoisku zaprezentowała ona swoje innowacje, a między innymi lakiery, które pozwalają uzyskać na powierzchni wizualny efekt powłoki kamiennej. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą uzyskać imitację naturalnego materiału wszędzie tam, gdzie jego ciężar jest przeszkodą. Poza tym firma lansuje dwuskładnikowe lakiery na bazie wody, przeznaczone do uszlachetniania naturalnych powierzchni drewnianych.

Działania firmy Hesse Lignal, także poprzez udział w targach branżowych, stanowią istotny krok w kierunku budowania społecznie odpowiedzialnego biznesu oraz promowania świadomości ekologicznej w branży lakierniczej.

Poprzez konsekwentne dążenie do wprowadzenia innowacyjnych, ekologicznych rozwiązań, firma ta pokazuje, że zrównoważony rozwój może i powinien być integralną częścią strategii każdej organizacji.

ReklamaCzytaj dalej

Przegląd Meblarski

Ostermann ma odpowiednie obrzeża

Nowe kolekcje

Dodane:

/

Ostermann
Wszystkie nowe obrzeża firmy Ostermann są dostarczane w ilościach już od 1 metra. Fot. Ostermann

Egger, Formica, Polyrey und Resopal … Kilku producentów płyt w Europie prezentuje obecnie swoje nowe kolekcje. Jak zawsze, Ostermann jest na bieżąco i dostarcza odpowiednie obrzeża, gdy tylko płyty pojawią się w sklepach.

Ilekroć producenci płyt wprowadzają nowe kolekcje, zawsze warto zajrzeć do sklepu internetowego Ostermann, gdzie stolarze mogą polegać na przysłowiowej szybkości firmy Ostermann. Eksperci Ostermann z pasją i zaangażowaniem robią wszystko, co w ich mocy, aby jak najszybciej zapewnić odpowiednie rozwiązanie dla wąskich powierzchni. I robią to, gdy tylko pierwsze płyty pojawią się w sklepach. Wszystkie nowe obrzeża firmy Ostermann są dostępne z magazynu w standardowych wymiarach 23, 33, 43 i 100 x 1 lub 2 mm. Są dostarczane w najmniejszych ilościach już od 1 metra. Więcej informacji na temat najnowszych obrzeży z kolekcji Egger, Formica, Polyrey i Resopal można znaleźć pod tagiem „#Highlights03” na stronie www.ostermann.eu.

To są trendy

W wymienionych kolekcjach znajduje się wiele subtelnych kolorów jednolitych i więcej kolorów matowych. Dekory drewniane są również bardziej matowe i mają bardziej naturalne wytłoczenia. Marmur jest nadal jednym z najpopularniejszych wzorów wśród dekorów kamiennych. Wprowadzając liczne nowości do asortymentu, firma Ostermann zawsze zapewnia pasujące obrzeża.

Egger: Dekorativ 24+

Grupa Egger, z siedzibą w St. Johann (Austria), swoją nową kolekcję Dekorativ 24+ wprowadziła na rynek na początku lutego. Składa się ona z ponad 300 płyt w ponad 100 nowych kolorach i dekorach. W kolekcji Dekorativ 24+ znajdują się eleganckie i delikatne dekory drewniane, maty oraz niezwykle aksamitnie gładkie kolory jednolite, a także klasyczne imitacje materiałów, które zachwycają wyjątkowo realistycznymi wytłoczeniami. Oczywiście dotyczy to również licznych płyt lakierowanych z serii PerfectSense z dekorami drewnianymi i jednolitymi.

Polyrey: Collection 2024

Collection 2024 od francuskiego producenta Polyrey również oferuje duży wybór ponad 440 płyt meblowych. Do wyboru jest ponad 230 kolorów jednolitych i 200 dekorów. Z czego ponad 90 stanowią nowości. Według Polyrey kolekcja zawiera „wybuchową” mieszankę aktualnych trendów. Obejmują one dekory lastryko i mozaiki, a także imitacje materiałów o wyglądzie płyt OSB i korka.

Resopal: Collection 2024

Od połowy stycznia dostępna jest również nowa oferta produktów firmy Resopal. Również w tym przypadku kolekcja została rozszerzona o różne neutralne kolory i kolejną matową powierzchnię. Spośród 335 płyt w 149 jednolitych kolorach i 186 dekorach, 71 kolorów i dekorów to nowości. Szczególnie przyciągają wzrok powierzchnie Meran Oak, nowoczesna, ale rustykalna wersja dębu, oraz nowy jasny dekor wiązu Ventura Elm.

Coming soon: The Formica® Collection

Posiadająca swoje oddziały na całym świecie grupa Formica z siedzibą w Wielkiej Brytanii, do której należy Homapal, wprowadzi na rynek nową kolekcję w połowie marca. Eksperci Ostermann spodziewają się ponad 40 nowych produktów, a także zaoferują odpowiednie obrzeża z okazji wypuszczenia na rynek tej kolekcji.

Nowe obrzeża – kompleksowa obsługa

Ostermann oferuje stolarzom nie tylko największy w Europie asortyment obrzeży dostępnych od ręki, ale także odpowiednie materiały do profesjonalnej obróbki obrzeży: od szerokiej gamy środków czyszczących i klejów topliwych po artykuły do obróbki i organizacji pracy przy obrzeżach. Oznacza to, że wiele materiałów do konstrukcji mebli można zamówić z jednego źródła, oszczędzając czas i pieniądze.

ReklamaCzytaj dalej

Przegląd Meblarski

Fabryka Fey powiększy się o halę produkcyjną i biurowiec

Inwestycje

Dodane:

/

Fabryka łóżek i materaców firmy Fey buduje nową halę produkcyjną i budynek biurowy w Topolach w województwie pomorskim. Dzięki temu zwiększa swoją powierzchnię do 18 tys. m kw.

– Rozbudowa zakładu to kolejny etap strategii, skutkującej umacnianiem naszej pozycji na rynku, dzięki zwiększającej się liczbie zamówień – mówi Zbigniew Rogulski, dyrektor operacyjny w firmie Fey. – Wszystko to sprawia, że zamierzamy zwiększyć zatrudnienie. Poszukujemy ok. 70 osób, w tym pracowników produkcyjnych oraz biurowych.

Większa powierzchnia produkcyjna

Generalnym wykonawcą inwestycji jest WPIP Construction. Rozbudowywany kompleks zlokalizowany jest w podchojnickich Topolach (województwo pomorskie), w otoczeniu Borów Tucholskich. Na infrastrukturę składają się powierzchnie produkcyjne, biurowe i magazynowe.

Kompleks należy do spółki Fey, będącej częścią niemieckiej grupy kapitałowej FEY & Co. GmbH, jednego z czołowych europejskich producentów łóżek kontynentalnych.

Dzięki rozbudowie powierzchnia fabryki wzrośnie z 13,5 do 18 tys. m kw. Aktualnie powstaje dwukondygnacyjny budynek biurowy o powierzchni 500 m kwadratowych oraz nowa hala produkcyjna o powierzchni 4 tys. m kw. Będzie ona wyposażona w instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kWp – z możliwością jej dalszej rozbudowy.

Zmiany już jesienią

Do zadań wykonawcy – WPIP Construction należy także budowa infrastruktury zewnętrznej, m.in. miejsc parkingowych.

– Dzięki umowie, którą zawarliśmy z renomowanym producentem łóżek i materaców, umacniamy się w czołówce generalnych wykonawców realizujących w Polsce inwestycje przemysłowe – mówi Janusz Signetzki, prezes zarządu WPIP Construction. – Cieszymy się, że możemy brać udział w rozwoju firmy Fey, która po rozbudowie zakładu będzie mogła jeszcze mocniej zaznaczyć obecność na rynkach europejskich. To nasz zaufany partner, z którym współpracujemy już od 2017 r.

Zakończenie inwestycji planowane jest na październik 2024 r.

Aktualnie firma Fey w Polsce zatrudnia 450 osób – dodaje Zbigniew Rogulski, dyrektor operacyjny w firmie Fey. – Jako grupa funkcjonujemy na zachodnim rynku meblowym od 1926 r. Jesteśmy bardzo dobrze odbierani przez tamtejszych klientów. Dzieje się tak dzięki odpowiednio dobranemu asortymentowi oraz jakości produktów. Obsługujemy nie tylko sklepy wielkopowierzchniowe, ale także małe, specjalistyczne. Świadczymy dla klientów biznesowych usługi, które odróżniają nas od konkurencji. W tak trudnych czasach jesteśmy firmą zwiększającą swoją sprzedaż.

Dobra współpraca
Fey to dostawca materaców oraz łóżek do wielu sieci meblowych w Polsce i w Europie, niesieciowych salonów oraz sklepów specjalistycznych. Spółka, która wcześniej występowała pod nazwą Fabryka Materaców Relaks, jest częścią niemieckiej grupy kapitałowej FEY & Co. GmbH, której know-how i doświadczenie sięga 1926 r. Obecnie to jeden z czołowych europejskich producentów łóżek kontynentalnych.

WPIP Construction to renomowany generalny wykonawca oraz projektant z ponad 30-letnim doświadczeniem, z dorobkiem kilkuset zrealizowanych inwestycji. Firma specjalizuje się w budowaniu i wyposażaniu obiektów zaawansowanych technologicznie, a także zrównoważonych, w których stosowane są rozwiązania spełniające wysokie standardy środowiskowe.Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).