Profile opakowaniowe pomogą zabezpieczyć newralgiczne miejsca oraz delikatne meble na czas transportu lub przechowywania. Dzięki nim nie trzeba martwić się ewentualnymi uszkodzeniami oraz znacznie zmniejsza się ryzyko reklamacji.

Elastyczne profile opakowaniowe ProFoam pomogą zabezpieczyć krawędzie i narożniki. Fot. Thermaflex
Ochrona krawędzi, narożników i brzegów
Proces transportu mebli wymaga stosowania dodatkowej, kompleksowej ochrony przed ich uszkodzeniem. Przydatne mogą być odpowiednie profile opakowaniowe, które sprawdzają się przy zabezpieczeniu produktów na etapie produkcyjnym i podczas przewozu. Szczególnie polecane są w ochronie wszelkich krawędzi, narożników lub brzegów o różnej grubości.
– W przypadku transportu tak podatnych na uszkodzenia towarów jak wyposażenie meblowe, rozwiązania zabezpieczające muszą, za pomocą swoich właściwości, zapewniać delikatnym elementom pełną ochronę – mówi Piotr Jakubczyk, ekspert firmy Thermaflex, oferującej elastyczne profile opakowaniowe m.in. dla meblarstwa. – Dlatego dzięki profilom opakowaniowym zabezpieczane jest różnego rodzaju wyposażenie praktycznie na każdym etapie jego sprzedaży. Najczęściej spotykamy się z ochroną mebli składających się z kilku elementów, np. szaf, komód czy produktów do samodzielnego montażu.
Liczy się grubość
Do ochrony tego typu towarów polecane są m.in. profile ProFoam od Thermaflex w kształcie U, które mają grubsze ścianki zewnętrzne niż wymiary pożądane przez producentów mebli.
– Ochrona mebli za pomocą profili ProFoam odbywa się na dwóch poziomach. Pierwszym z nich jest zabezpieczanie krawędzi zewnętrznych skierowanych do wewnątrz, co powoduje prostszą aplikację. Gdy krawędzie mają większą objętość, stosujemy profile U z „wywiniętymi uszami”, dzięki którym nie tylko możliwe jest ich szybsze nakładanie, ale również samoistne dopasowanie się profilu do krawędzi danego wyrobu – wystarczy jedynie nałożyć profil na krawędź i lekko docisnąć. Cały proces jest błyskawiczny – dodaje Piotr Jakubczyk.
Dlaczego ważna jest ochrona?
Czy jednak rola tego typu zabezpieczenia jest na tyle istotna, by stosować je przy okazji każdego transportu mebli?
– Zadając sobie pytanie, dlaczego warto zabezpieczać meble przy użyciu profili opakowaniowych takich jak ProFoam, musimy pamiętać o problematycznym procesie reklamacji, nerwach i opóźnieniach w aranżacji mieszkań czy domów, kiedy meble docierają do odbiorcy uszkodzone z powodu braku zabezpieczeń podczas ich transportu – tłumaczy Piotr Jakubczyk. – Coraz częściej spotykamy się z wyposażeniem, które ma większą wagę, składa się z różnych komponentów lub posiada szklane wstawki, do których ochrony wręcz wymagane są profile. Jeżeli dany producent nie zastosuje takiej formy zabezpieczenia, a postawi na tańsze zamienniki w formie styropianów lub kartoników, to można być pewnym, że nasze wymarzone meble nie przyjadą do nas nienaruszone. Dlatego znaczna część producentów wybiera tego typu rozwiązanie, kierując się doświadczeniem związanym z ponoszeniem strat finansowych dotyczących zwrotów lub wymian uszkodzonych mebli.
Profile nadające się do recyklingu
Gotowe, elastyczne profile opakowaniowe są wykonane z wysokiej jakości piany polietylenowej o drobnej, zamkniętej strukturze komórek, w pełni nadającej się do recyklingu. Charakteryzują się one łatwym nakładaniem i skutecznie chronią meble o różnych kształtach oraz rozmiarach przed uszkodzeniem. Doskonale też tłumią drgania i osłaniają towar podczas upadku. Aktualnie w ofercie można znaleźć profile U i UT, L, C, MS i TS, a także System oraz Packing Corner. W zakładach meblarskich stosowane są profile o małych i średnich rozmiarach.

Elastyczne profile opakowaniowe ProFoam pomogą zabezpieczyć krawędzie i narożniki. Fot. Thermaflex