Connect with us

Technika, technologie, nowości

Z firmą BASF Wolman GmbH od morza do Tatr

Zabezpieczanie drewna

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny
Produkty marki BASF wykorzystano do zabezpieczenia Wielkiej Krokwi oraz molo w Sopocie.

Tytuł artykułu nie jest przypadkowy, to właśnie molo w Sopocie zaimpregnowane zostało środkiem Wolmanit® CX. Takim samym impregnatem nasycane były wszelkie drewniane elementy Wielkiej Krokwi w Zakopanem.
– Kiedykolwiek widzimy meldunki pogodowe na tle mola w Sopocie czy obserwujemy najeżdżającego na próg skoczka narciarskiego w czasie zawodów Pucharu Świata w Zakopanem, prężymy z dumą piersi, wiedząc, że obie konstrukcje zostały odpowiednio zabezpieczone na długi czas użytkowania- informuje Jakub Pietraszkiewicz, technical sales representative w firmie BASF.

Firma BASF Wolman GmbH chroni drewno w Polsce od przeszło 100 lat, bo to właśnie w Ligocie k. Katowic w 1911 roku dr Karl Heinrich Wolman założył Górnośląską Fabrykę Impregnacji Drewna. Obecnie oferowane impregnaty grupowane są w następujących segmentach:
1. Impregnacja ciśnieniowo-próżniowa.
2. Zabezpieczanie przeciw siniźnie i pleśniom.
3. Impregnacja drewna konstrukcyjnego metodą zanurzeniową.
4. Zabezpieczanie tworzyw drzewnych.
5. Zabezpieczanie przeciwogniowe drewna.

 

Dla impregnacji ciśnieniowo-próżniowej

BASF

Produkty marki BASF wykorzystano do zabezpieczenia Wielkiej Krokwi oraz molo w Sopocie.

– Impregnacja ciśnieniowo-próżniowa jest naszym kluczowym segmentem w Polsce, w tej grupie oferujemy środki Wolmanit® CX oraz Wolsit® KD – wyjaśnia Jakub Pietraszkiewicz. – Ich wyjątkowa skuteczność uwidacznia się przede wszystkim przy tak zwanych „trudnych zastosowaniach”, kiedy konieczna jest odpowiedzialna ochrona drewna na długi czas.

Dotyczy to np. słupów teletechnicznych, które muszą być zabezpieczone na wiele lat. W tym obszarze nastąpiła znacząca poprawa jakości nasycania w ciągu ostatnich trzech dekad stosowania naszych impregnatów. Z radością oglądaliśmy nieimpregnowane słupy przywożone z Finlandii, impregnowane w Polsce, by w końcu wysłane zostały do Niemiec.

Drewno zaimpregnowane najczęściej stosowanymi impregnatami z rodziny Wolmanit® CX ma przyjemny kolor oliwkowo-zielony. Wyjątkowa jakość zabezpieczenia możliwa jest dzięki zastosowaniu składnika aktywnego miedzi HDO, która jest produkowana wyłącznie przez koncern BASF i posiada wyjątkowo przyjazny profil ekotoksykologiczny. Jeśli potrzebny jest brąz, jako docelowe zabarwienie drewna, dodajemy do roztworu impregnacyjnego koncentrat koloryzujący Wolmanit® ProColor brown.

Są to pigmenty, barwniki lub mieszanina jednych i drugich. Taka kombinacja wykorzystuje najlepsze cechy pigmentów, czyli długie utrzymywanie zabarwienia drewna z najlepszą cechą barwników, jaką jest ich głęboka penetracja. Natomiast Wolsit® KD jest produktem bezmetalowym, który umożliwia utrzymanie naturalnego koloru drewna po impregnacji, jak i użycia jasnych dodatków koloryzujących, np. jasnego brązu lub jasnego szarego. Nasze produkty posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty europejskie dotyczące rynku impregnacji: NTR, KOMO czy CTB-P+.

 

Drewno zabezpieczone przed sinizną

BASF

Zabezpieczanie palet. Fot. BASF Wolman GmbH

Zabezpieczanie przed sinizną jest „oczkiem w głowie” Wolmana od wielu lat.

– Krótkoterminowa kąpiel w preparatach Wolsin® FL-35, czy Sinesto® B, lub Sinesto® AS-5 jest niedrogą i bardzo skuteczną metodą zabezpieczenia drewna iglastego przed sinizną oraz innymi mikrobiologicznymi przebarwieniami drewna, a także jego pleśnieniem – tłumaczy Jakub Pietraszkiewicz. – Potwierdzeniem wyjątkowego ich działania są wyniki testów polowych, przeprowadzonych również w Polsce, oraz setki zadowolonych klientów w całej Europie i nie tylko. Preparat Wolsin® FL-35 również sprawdził się w zabezpieczaniu gatunków liściastych, np. chroni drewno dębowe przed żółtym przebarwieniem podczas procesów suszenia.

Natomiast drewno bukowe i brzozowe zachowuje zwój naturalny kolor i jest wolne od wszelkich grzybów. Nasze produkty doskonale sprawdzają się podczas transportu drewna, tarcicy oraz wyrobów impregnowanych ciśnieniowo drogą morską w kontenerach. Należy również zwrócić uwagę na brak oddziaływania korozyjnego roztworów roboczych impregnatów. W związku z tym nie występuje negatywny wpływ na instalację służącą do zabezpieczania drewna (wanny zanurzeniowe, systemy natryskowe), jak i zastosowanych łączników metalowych w gotowych wyrobach (np. palety, skrzynie i galanteria ogrodowa).

 

Dla drewnianych konstrukcji

BASF

Drewno impregnowane preparatem Wolsit® EC
Fot. BASF Wolman GmbH

Zabezpieczanie drewna konstrukcyjnego ma bardzo duże znaczenie na etapie składowania tarcicy budowlanej oraz wznoszeniu budynku. To właśnie w tym okresie materiał jest narażony na atak grzybów oraz owadów, technicznych szkodników drewna.
– W ofercie do zastosowania w tym obszarze znajdują się dwie podstawowe rodziny środków: bezmetalowy Wolsit® EC oraz oparty na miedzi HDO Wolmanit® CX – mówi Jakub Pietraszkiewicz. – Aplikacja powyższych produktów odbywa się w procesie impregnacji zanurzeniowej, w przypadku Wolsitu® EC może być zastosowany natrysk, np. w tunelu natryskowym. Ponieważ nasze środki są niekorozyjne, nie występuje ryzyko zniszczenia łączeń stosowanych do budowy konstrukcji dachowych. Dodatek Wolsit® EC daje możliwość późniejszego malowania widocznej części drewnianej budynku na dowolny kolor, gdyż jest impregnatem bezbarwnym. Istnieje możliwość zadania odpowiedniego koloru, aby był widoczny efekt impregnacji.

 

Ochrona wyrobów drewnopochodnych

Istnieją szerokie możliwości skutecznego zabezpieczenia wyrobów drewnopochodnych środkami firmy BASF Wolman GmbH przeciwko czynnikom degradującym drewno.

– W tej grupie oferujemy produkty z rodziny Xyligen® oraz Wolsit® EC – zapewnia Jakub Pietraszkiewicz. – Materiały typu LVL, CLT oraz sklejka mogą być impregnowane zarówno przy aplikacji powierzchniowej, wgłębnej czy poprzez dodawanie do kleju.

W ostatnim przypadku doskonale sprawdza się produkt Xyligen®, syntezowany w głównej fabryce BASF SE. Produkty BASF Wolman GmbH ze względu na wysoką stabilność mogą znaleźć zastosowanie w wielu technologiach produkcji, od zautomatyzowanego zanurzenia i natrysku, poprzez impregnację ciśnieniowo-próżniową, do w pełni automatycznej linii produkcyjnej produktów drewnopochodnych.

 

Zabezpieczenie przed ogniem

Zabezpieczenie przeciwogniowe drewna odgrywa coraz większą rolę na świecie przez stale rosnące wymagania dotyczące bezpieczeństwa użytkowanych produktów. Coraz więcej wyrobów drzewnych, mających szczególnie zastosowanie w miejscach użyteczności publicznej, musi przejść testy palności.

– Jest to skomplikowany proces, podczas którego klasa palności każdego nowego produktu wytworzonego daną technologią musi zostać zbadana i zatwierdzona przez odpowiednią instytucję – wyjaśnia Jakub Pietraszkiewicz. – Proponujemy preparat Wolmanit® Firestop.

Zapewnia on ochronę klasy B-s1-d0 przy impregnacji ciśnieniowej, której może być poddawana tarcica, ale również produkty drewnopochodne, takie jak np. sklejka. Możliwe są także inne aplikacje przemysłowe, takie jak zanurzanie lub natrysk, w zależności od potrzeb i możliwości technologicznych.

 

Dla całej branży drzewnej

Oferta przedsiębiorstwa pokrywa większość zapotrzebowania producentów wyrobów drzewnych oraz drewnopochodnych na ochronę drewna metodami przemysłowymi.
– Od ponad stu lat staramy się dbać o skuteczność oraz jakość impregnacji, tak aby w maksymalny sposób wydłużyć czas użytkowania drewna, co wpływa bezpośrednio na dbałość o klimat naszej planety i jej zasoby naturalne.

Jednocześnie dokonujemy wszelkich starań, aby obecność naszych produktów pozostawała w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, a zarazem spełniała najwyższe normy, jakie są wymagane np. w Unii Europejskiej.

O jakości środków niech świadczy fakt, że wiele z nich sprzedajemy w niezmienionej formie od dziesięcioleci, a nadal posiadają niedoścignioną przez konkurencję skuteczność zabezpieczania, spełniając aktualne restrykcyjne wymogi środowiskowe.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, przypominając, że wydajność impregnatu ma największy wpływ na koszt impregnacji, a ten, wbrew opinii, może zaskakiwać na korzyć firmy – podsumowuje Jakub Pietraszkiewicz.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Kontynuuj czytanie
Reklama
1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Śląska Impregnacja Drzewa Kopalnianego – Dawna Ligota – strona o historii Ligoty

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Galeria

Systemy do suszenia drewna o zmniejszonym zużyciu energii

Nowoczesne technologie dla branży drzewnej

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny

BIGonDRY Srl to znana włoska firma produkująca wysokowydajne systemy suszenia, piece do obróbki cieplnej ISPM-15, waporyzatory oraz systemy termomodyfikacji drewna, które osiągają temperaturę 230° C.

 
BIGonDRY Srl zawsze był zaangażowany w opracowywanie nowych rozwiązań, mając na celu nie tylko jakość, ale także ekorozwój i oszczędność energii. Przykładem tego jest ich najnowszy system odzysku ciepła REC PLUS, którego sprawność potwierdzona przez własnych klientów wynosi ponad 30%. Wymiennik ciepła powietrze / powietrze o przepływie krzyżowym jest zaprojektowany i zainstalowany w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać gorące i wilgotne powietrze opuszczające suszarnię do przekazywania energii do zimnego i suchego powietrza wlotowego. Efektem rekuperatorów jest system zarządzania i pilotowania procesu suszenia, który pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła oddawanego do powietrza wewnątrz komory suszenia, optymalizując jej efektywność i obniżając koszty urządzenia.

 

Proces modyfikacji drewna w wysokiej temperaturze

BIGonDRY Srl od lat prowadzi badania we współpracy z najważniejszymi europejskimi instytutami badawczymi, aby zaoferować swoim klientom niezwykle zaawansowane technologiczne i niezawodne rozwiązania. Najnowszy program badawczy pozwolił na przeprowadzenie w pilotażowym zakładzie BIGonDRY serii badań termomodyfikacji wstępnie utwardzonej tarcicy z 9 wybranych gatunków drewna, w ściśle kontrolowanych i powtarzalnych warunkach procesowych.

 
Wyniki przeprowadzone na drewnie TERMOWANYM w procesie BIGonDRY o nazwie STYL + WOOD® dały wyjątkowe rezultaty w zakresie stabilności wymiarowej, która jest podstawowym parametrem końcowego zastosowania drewna oraz trwałości. Stabilność wymiarowa w rzeczywistości pozwala na obróbkę materiału z gwarancją, że po osiągnięciu ostatecznego zamierzonego zastosowania nie ulega on znacznym zmianom wymiarowym, dzięki czemu można go używać w różnych obszarach i wyjątkowych zastosowaniach końcowych, takich jak przebudowa i renowacja budynków, produkcja parkietu do użytku wewnętrznego, deski tarasowe i okładziny do użytku na zewnątrz, meble o wyjątkowym wzornictwie, do użytku w sektorze żeglarskim i w saunach.
 
Ten niezwykły krok naprzód w technologii drewna oznacza, że ​​drewno modyfikowane termicznie (coraz częściej zwane również LTM) może być stosowane w najbardziej ekstremalnych warunkach, zastępując inne stabilne materiały (takie jak tworzywa sztuczne, których produkcja jest jednak znacznie zanieczyszczająca), bez napotykania najczęstszych problemów podczas używania drewna: słabej trwałości i jego „mobilności” po umieszczeniu w wilgotnym środowisku. W procesie nie są stosowane żadne substancje chemiczne, więc powstałe produkty należy uznać za całkowicie biokompatybilne. LTM posiada również sprawdzone właściwości trwałości, stabilności i wyglądu, powtarzalne w zabiegach, dzięki czemu urządzenia BIGonDRY są niezwykle niezawodne.

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Pomiar wilgotności i temperatury drewna podczas obróbki termicznej PWT-8FIT

Nowość w ofercie TANEL

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny
Urządzenie pozwala precyzyjnie kontrolować warunki podczas suszenia drewna. Fot. TANEL

Najnowszy miernik z oferty TANEL – model PWT-8FIT – przeznaczony jest do stacjonarnego pomiaru wilgotności i temperatury zarówno drewna, jak i wewnątrz komory w trakcie jego suszenia. Doskonale sprawdza się m.in. podczas produkcji opakowań.

 

Tanel

PWT-8FIT przeznaczony jest do stacjonarnego pomiaru wilgotności i temperatury zarówno drewna, jak i wewnątrz komory w trakcie jego suszenia. Urządzenie umożliwia drukowanie wyników. Zakres pomiarowy wynosi 8 – 60 proc. dla wilgotności drewna, 0 – 80° C dla jego temperatury oraz wewnątrz komory. Miernik współpracuje z 11 gatunkami drewna (jodła, sosna, świerk, brzoza, jawor, klon, jesion, orzech, dąb, buk, topola).

 

Szczególnie do palet typu EUR

Miernik znajduje zastosowanie przy produkcji opakowań drewnianych, a w szczególności palet typu EUR. Urządzenie pozwala spełnić wymagania fitosanitarne (ISPM 15, „Wytyczne dla unormowania drewnianych materiałów opakowaniowych w handlu międzynarodowym”) w zakresie dokumentowania obróbki cieplnej drewna (temperatura, czas) oraz jego wilgotności końcowej (palet). Jest zgodny z zaleceniami (wymaganiami) Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu, który stanowi jednostkę prowadzącą rejestr producentów opakowań drewnianych w Polsce.

 

Przygotowanie miernika do pomiaru temperatury drewna

W celu poprawnego pomiaru temperatury drewna należy w najgrubszym elemencie wywiercić otwór o średnicy φ5,5/10,5 mm. W tak przygotowany otwór należy włożyć czujnik temperatury, a otwory wiercić na taką głębokość, by plastikowa osłona czujnika zanurzyła się w drewnie na głębokość około 10 mm (Rys. 1). Pomiar temperatury drewna musi być wykonany w miejscu możliwie najbardziej odległym od źródła ciepła i nie wyżej niż 1 m nad posadzką.
Przygotowanie miernika do pomiaru temperatury wewnątrz komory
Czujnik temperatury powietrza należy umieścić w połowie długości komory na wysokości ok. 150 cm – w miejscu, gdzie jest wyraźny (intensywny) przepływ powietrza (Rys. 2).

 

Przygotowanie miernika do pomiaru wilgotności drewna

Pomiar wilgotności drewna wymaga wcześniejszego zainstalowania elektrod pomiarowych. W tym celu należy:
– w drewnie przeznaczonym do suszenia wywiercić w odległości 25 mm dwa otwory φ 3,8 – 4 mm na głębokość ok. 25 mm lub do połowy grubości tarcicy (jeżeli grubość tarcicy jest mniejsza niż 50 mm); linia łącząca otwory powinna być prostopadła do włókien; zaleca się, by otwory znajdowały się w środku deski, co najmniej 50 cm od jej końca (Rys. 3);
– odłączyć igły od przewodów i wbić je w otwory, tak by końcówki igieł były na ich dnie;
– włożyć przewody do otworów w igłach.

 

Szybkie i proste przeprowadzanie pomiarów

W celu dokonania pomiarów należy załączyć zasilanie odbiornika i drukarki, a pokrętłem „GATUNEK DREWNA” wybrać odpowiedni rodzaj (temperatura drewna jest automatycznie uwzględniana przy obliczaniu ostatecznej wilgotności drewna). Na wyświetlaczu pojawią się wyniki pomiarów, na przemian (co 5 sekund):
▪ TD – temperatura drewna [°C],
▪ TP – temperatura powietrza w komorze [°C],
▪ WD – wilgotność drewna [%].
Za pomocą przycisku „START” należy wybrać żądaną częstotliwość wydruku: pierwsze naciśnięcie przycisku włącza wydruki co 60 minut oraz powoduje druk nazwy firmy i adres producenta opakowań. Drugie zmienia częstotliwość wydruku na 15 minut. Kolejne częstotliwość wydruku na 5 minut. Następne powodują zmianę częstotliwości wydruku na 15, 60 minut oraz wyłączenie wydruku (druk linii końcowej).
Urządzenie pozwala także na przeprowadzanie pomiarów bez wydruku, jak również wydruk w dowolnym momencie.

Kurier Drzewny

Kurier Drzewny

Rys 1 Pomiar temperatury drewna. Uwaga – przy wyjmowaniu czujnika nie wolno ciągnąć za przewody. Długość przewodów nie ma wpływu na wynik.

Kurier Drzewny

Rys 2 Pomiar temperatury wewnątrz komory.

Tanel

Rys 3 Pomiar wilgotności drewna.

Tanel

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Chroń drewniane okna, drzwi i okładziny przed uszkodzeniem przez grad

Ochrona stolarki przed czynnikami atmosferycznymi

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny

Ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi, drewniane okna, drzwi i okładziny są coraz bardziej zagrożone uszkodzeniami spowodowanymi gradobiciem. Powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 od Teknos ma nową warstwę nawierzchniową premium, która wygina się pod wpływem gradobicia, zapobiegając pękaniu warstwy powłoki, a tym samym chroniąc drewno znajdujące się tuż pod nią.

 
Aby powłoka lakiernicza skutecznie chroniła drewno, musi być nienaruszona i nie może mieć pęknięć. Dlatego powstała unikalna technologia TEKNOFINISH HAILRESIST, dzięki której stworzono powłokę uginającą się pod wpływem gradobicia i pochłaniającą energię uderzenia, co chroni w ten sposób przed pękaniem lakieru ochronnego. Efekt przetestowano w ramach projektu badawczego. Powierzchnie pokryte TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 zapewniają klasę odporności na grad HW 3.

 

Nadaje się on do wszystkich gatunków drewna stosowanych w stolarce zewnętrznej w obszarach gradowych. Podobnie jak w przypadku istniejących lakierów nawierzchniowych Teknos, zalecany system obejmuje wstępną obróbkę drewna iglastego za pomocą AQUA PRIMER 2907-02, a następnie warstwę nawierzchniową lub TEKNOL AQUA 1410-01 w celu ochrony przed sinizną oraz AQUAPRIMER 2900 dla wyrównania koloru i idealnie równych powierzchni, a także warstwę wierzchnią.

 

„Elastyczna powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 będzie działać wielokrotnie. Ta wyjątkowa technologia stanowi ogromne korzyści dla producentów okien, drzwi i okładzin drewnianych na obszarach objętych gradem.”

 
Aplikacja TEKNOFINISH HAILRESIST nie stwarza żadnych problemów. Produkt jest zgodny z EN 927-10 oraz ma doskonałe właściwości wyrównujące i przyczepne. 4800 może być barwiony na wszystkie półprzezroczyste kolory. Dzięki wysokiej przezroczystości uzyskuje naturalne kolory z niezawodną ochroną przed promieniowaniem UV i doskonałą odpornością na warunki atmosferyczne.
– Burze gradowe są coraz większym wyzwaniem w wielu regionach, dlatego ważne jest, aby producenci oferowali właściwe rozwiązanie – mówi Søren Juhl Hansen, dyrektor ds. zarządzania produktami w firmie Teknos. – Rozwiązania samonaprawiające się na bazie mikrokapsułek zapewniają naprawę, którą można uwolnić tylko raz. Natomiast elastyczna powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 będzie działać wielokrotnie. Ta wyjątkowa technologia stanowi ogromne korzyści dla producentów okien, drzwi i okładzin drewnianych na obszarach objętych gradem.

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Drewniane schody na lata

Pomysł na piękne wnętrze

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier drzewny
Schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów. Fot. JAF Polska

Schody łączą kondygnacje, oddzielają strefę dzienną od nocnej i wytyczają ciąg komunikacyjny. Jednak oprócz funkcjonalności, są również efektowną ozdobą domu – zwłaszcza te wykonane z drewna. Jaki gatunek tarcicy wybrać, żeby cieszyć się ich urokiem jak najdłużej? Na to pytanie odpowiada Paweł Torz, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

 

Kurier Drzewny

Schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów. Fot. JAF Polska

Schody to jeden z najbardziej skomplikowanych, a zarazem podatnych na zużycie elementów architektury budynku. Muszą być one dopasowane do kształtu klatki schodowej oraz pomieszczeń, przy okazji będąc wygodnymi i trwałymi w użyciu. W związku z tym, schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów.
Drewno jako materiał jest piękne, ciepłe w dotyku i pozwala na niemal dowolne możliwości obróbki. Wprowadza do wnętrza przyjazny, naturalny klimat, pasując zarówno do tradycyjnych wnętrz, jak i nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji. Schody z drewna są także ekskluzywnym dopełnieniem dla stali, betonu i szkła. Zalecane wymiary określają przepisy budowlane, natomiast materiał i sposób wykończenia leżą po naszej stronie. Co więc wybrać, by służyło nam na lata?

 

Schody z drewna

Kluczową decyzją jest wybór odpowiedniego gatunku drewna i jego odpowiednie zabezpieczenie. Z założenia na bok odkładamy gatunki miękkie, chociaż mogą nadać się na niektóre elementy konstrukcyjne. Drewno na schody musi być twarde i odporne na długotrwałe użytkowanie, czyli duże obciążenia, ścieranie, przypadkowy upadek ciężkiego przedmiotu i wiele innych zdarzeń.
 
– Najchętniej wybierane przez producentów schodów są zazwyczaj gatunki rodzime. Drewnem najbardziej popularnym jest niezmiennie dąb. Choć dębowe schody są droższe w wykonaniu ze względu na relatywnie wyższą cenę tarcicy dębowej, ich wysoką cenę rekompensują imponująca żywotność drewna oraz jego niepowtarzalne walory estetyczne. Ciekawym rozwiązaniem są obecnie schody jesionowe – barwione i wykończone na dąb. Ze względu na zbliżoną budowę, te dwa gatunki posiadają bardzo podobne właściwości, przy czym jesion jest prawie dwa razy tańszy. Ostatnimi czasy popularność, zwłaszcza na rynku skandynawskim, zyskują schody z wangami malowanymi na biało, których trepy wykonane są z naturalnego dębu. Wanga to belka, w którą wsuwane lub nasadzane są stopnie. Nadaje się do tego drewno olchowe, które jest miękkie i znacznie tańsze, ale w tej roli sprawdza się znakomicie. Z gatunków nieco bardziej egzotycznych prym wiodą: modrzew syberyjski, sapelli i iroko (przede wszystkim na schody zewnętrzne). Posiadamy również orzech amerykański w czterech klasach jakości: od bezsęcznej po sękatą. To bardzo ładny gatunek o nieregularnym usłojeniu, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Świetnie komponuje się z orzechowymi meblami – mówi Paweł Torz, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

 

Betonowe, samonośne, dywanowe

Najpopularniejszym wariantem są schody betonowe, obłożone z zewnątrz drewnem. Drewniane stopnie układa się na betonowej konstrukcji. Takie rozwiązanie zajmuje jednak sporo miejsca.
 
– Czasem jest też nieosiągalne ze względu na zbyt małą nośność stropu. Dlatego bardzo popularne są drewniane schody samonośne. Elementy konstrukcyjne takich schodów mogą być w całości drewniane lub metalowe. Ciekawą odmianą są schody dywanowe, które prezentują się lekko i designersko. To zasługa braku widocznych elementów konstrukcyjnych. Efekt lekkości możemy uzyskać też w schodach spiralnych bez podstopnic. Niestety są one mniej wygodne w codziennej eksploatacji. Zwłaszcza dla osób starszych lub małych dzieci. Z tego samego powodu ważnym elementem jest przemyślane umieszczenie balustrad. Mimo że poręcz nie każdemu musi się podobać, to pełni swoją funkcję i znacząco podnosi bezpieczeństwo użytkowania. Balustrada w schodach dywanowych stanowi integralną część konstrukcji, która odpowiada za przenoszenie obciążeń. Schody mogą być również wyposażone w spocznik, czyli płaską platformę łączącą biegi schodowe. Wyznacza on miejsce wygodnego postoju w drodze na szczyt – wyjaśnia Paweł Torz.

 

Konserwacja

A co w przypadku konserwacji schodów wykonanych z drewna? Do wyboru mamy klasycznie lakier oraz olej.
– Powierzchnia olejowana jest mniej śliska, a zarysowania mniej widoczne. Olej możemy też łatwo uzupełnić, przeprowadzając miejscową renowację. Lakier jest bardziej odporny na zabrudzenia i łatwo utrzymamy go w czystości. Niestety ziarenka piasku, zgrzytające pod podeszwą buta, mogą zostawić na nim trwały ślad. Lakierowanych schodów nie odnowimy fragmentarycznie, za to wymagają tego rzadziej. Niezależnie od rodzaju wykończenia, schody posiadają trudno dostępne zakamarki. Dlatego tak istotna jest ich precyzyjna konserwacja. Solidnie zabezpieczone drewniane schody to satysfakcja z każdym stopniem -zapewnia, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

Kontynuuj czytanie

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).