Tytuł artykułu nie jest przypadkowy, to właśnie molo w Sopocie zaimpregnowane zostało środkiem Wolmanit® CX. Takim samym impregnatem nasycane były wszelkie drewniane elementy Wielkiej Krokwi w Zakopanem.
– Kiedykolwiek widzimy meldunki pogodowe na tle mola w Sopocie czy obserwujemy najeżdżającego na próg skoczka narciarskiego w czasie zawodów Pucharu Świata w Zakopanem, prężymy z dumą piersi, wiedząc, że obie konstrukcje zostały odpowiednio zabezpieczone na długi czas użytkowania- informuje Jakub Pietraszkiewicz, technical sales representative w firmie BASF.
Firma BASF Wolman GmbH chroni drewno w Polsce od przeszło 100 lat, bo to właśnie w Ligocie k. Katowic w 1911 roku dr Karl Heinrich Wolman założył Górnośląską Fabrykę Impregnacji Drewna. Obecnie oferowane impregnaty grupowane są w następujących segmentach:
1. Impregnacja ciśnieniowo-próżniowa.
2. Zabezpieczanie przeciw siniźnie i pleśniom.
3. Impregnacja drewna konstrukcyjnego metodą zanurzeniową.
4. Zabezpieczanie tworzyw drzewnych.
5. Zabezpieczanie przeciwogniowe drewna.
Dla impregnacji ciśnieniowo-próżniowej

Produkty marki BASF wykorzystano do zabezpieczenia Wielkiej Krokwi oraz molo w Sopocie.
– Impregnacja ciśnieniowo-próżniowa jest naszym kluczowym segmentem w Polsce, w tej grupie oferujemy środki Wolmanit® CX oraz Wolsit® KD – wyjaśnia Jakub Pietraszkiewicz. – Ich wyjątkowa skuteczność uwidacznia się przede wszystkim przy tak zwanych „trudnych zastosowaniach”, kiedy konieczna jest odpowiedzialna ochrona drewna na długi czas.
Dotyczy to np. słupów teletechnicznych, które muszą być zabezpieczone na wiele lat. W tym obszarze nastąpiła znacząca poprawa jakości nasycania w ciągu ostatnich trzech dekad stosowania naszych impregnatów. Z radością oglądaliśmy nieimpregnowane słupy przywożone z Finlandii, impregnowane w Polsce, by w końcu wysłane zostały do Niemiec.
Drewno zaimpregnowane najczęściej stosowanymi impregnatami z rodziny Wolmanit® CX ma przyjemny kolor oliwkowo-zielony. Wyjątkowa jakość zabezpieczenia możliwa jest dzięki zastosowaniu składnika aktywnego miedzi HDO, która jest produkowana wyłącznie przez koncern BASF i posiada wyjątkowo przyjazny profil ekotoksykologiczny. Jeśli potrzebny jest brąz, jako docelowe zabarwienie drewna, dodajemy do roztworu impregnacyjnego koncentrat koloryzujący Wolmanit® ProColor brown.
Są to pigmenty, barwniki lub mieszanina jednych i drugich. Taka kombinacja wykorzystuje najlepsze cechy pigmentów, czyli długie utrzymywanie zabarwienia drewna z najlepszą cechą barwników, jaką jest ich głęboka penetracja. Natomiast Wolsit® KD jest produktem bezmetalowym, który umożliwia utrzymanie naturalnego koloru drewna po impregnacji, jak i użycia jasnych dodatków koloryzujących, np. jasnego brązu lub jasnego szarego. Nasze produkty posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty europejskie dotyczące rynku impregnacji: NTR, KOMO czy CTB-P+.
Drewno zabezpieczone przed sinizną

Zabezpieczanie palet. Fot. BASF Wolman GmbH
Zabezpieczanie przed sinizną jest „oczkiem w głowie” Wolmana od wielu lat.
– Krótkoterminowa kąpiel w preparatach Wolsin® FL-35, czy Sinesto® B, lub Sinesto® AS-5 jest niedrogą i bardzo skuteczną metodą zabezpieczenia drewna iglastego przed sinizną oraz innymi mikrobiologicznymi przebarwieniami drewna, a także jego pleśnieniem – tłumaczy Jakub Pietraszkiewicz. – Potwierdzeniem wyjątkowego ich działania są wyniki testów polowych, przeprowadzonych również w Polsce, oraz setki zadowolonych klientów w całej Europie i nie tylko. Preparat Wolsin® FL-35 również sprawdził się w zabezpieczaniu gatunków liściastych, np. chroni drewno dębowe przed żółtym przebarwieniem podczas procesów suszenia.
Natomiast drewno bukowe i brzozowe zachowuje zwój naturalny kolor i jest wolne od wszelkich grzybów. Nasze produkty doskonale sprawdzają się podczas transportu drewna, tarcicy oraz wyrobów impregnowanych ciśnieniowo drogą morską w kontenerach. Należy również zwrócić uwagę na brak oddziaływania korozyjnego roztworów roboczych impregnatów. W związku z tym nie występuje negatywny wpływ na instalację służącą do zabezpieczania drewna (wanny zanurzeniowe, systemy natryskowe), jak i zastosowanych łączników metalowych w gotowych wyrobach (np. palety, skrzynie i galanteria ogrodowa).
Dla drewnianych konstrukcji

Drewno impregnowane preparatem Wolsit® EC
Fot. BASF Wolman GmbH
Zabezpieczanie drewna konstrukcyjnego ma bardzo duże znaczenie na etapie składowania tarcicy budowlanej oraz wznoszeniu budynku. To właśnie w tym okresie materiał jest narażony na atak grzybów oraz owadów, technicznych szkodników drewna.
– W ofercie do zastosowania w tym obszarze znajdują się dwie podstawowe rodziny środków: bezmetalowy Wolsit® EC oraz oparty na miedzi HDO Wolmanit® CX – mówi Jakub Pietraszkiewicz. – Aplikacja powyższych produktów odbywa się w procesie impregnacji zanurzeniowej, w przypadku Wolsitu® EC może być zastosowany natrysk, np. w tunelu natryskowym. Ponieważ nasze środki są niekorozyjne, nie występuje ryzyko zniszczenia łączeń stosowanych do budowy konstrukcji dachowych. Dodatek Wolsit® EC daje możliwość późniejszego malowania widocznej części drewnianej budynku na dowolny kolor, gdyż jest impregnatem bezbarwnym. Istnieje możliwość zadania odpowiedniego koloru, aby był widoczny efekt impregnacji.
Ochrona wyrobów drewnopochodnych
Istnieją szerokie możliwości skutecznego zabezpieczenia wyrobów drewnopochodnych środkami firmy BASF Wolman GmbH przeciwko czynnikom degradującym drewno.
– W tej grupie oferujemy produkty z rodziny Xyligen® oraz Wolsit® EC – zapewnia Jakub Pietraszkiewicz. – Materiały typu LVL, CLT oraz sklejka mogą być impregnowane zarówno przy aplikacji powierzchniowej, wgłębnej czy poprzez dodawanie do kleju.
W ostatnim przypadku doskonale sprawdza się produkt Xyligen®, syntezowany w głównej fabryce BASF SE. Produkty BASF Wolman GmbH ze względu na wysoką stabilność mogą znaleźć zastosowanie w wielu technologiach produkcji, od zautomatyzowanego zanurzenia i natrysku, poprzez impregnację ciśnieniowo-próżniową, do w pełni automatycznej linii produkcyjnej produktów drewnopochodnych.
Zabezpieczenie przed ogniem
Zabezpieczenie przeciwogniowe drewna odgrywa coraz większą rolę na świecie przez stale rosnące wymagania dotyczące bezpieczeństwa użytkowanych produktów. Coraz więcej wyrobów drzewnych, mających szczególnie zastosowanie w miejscach użyteczności publicznej, musi przejść testy palności.
– Jest to skomplikowany proces, podczas którego klasa palności każdego nowego produktu wytworzonego daną technologią musi zostać zbadana i zatwierdzona przez odpowiednią instytucję – wyjaśnia Jakub Pietraszkiewicz. – Proponujemy preparat Wolmanit® Firestop.
Zapewnia on ochronę klasy B-s1-d0 przy impregnacji ciśnieniowej, której może być poddawana tarcica, ale również produkty drewnopochodne, takie jak np. sklejka. Możliwe są także inne aplikacje przemysłowe, takie jak zanurzanie lub natrysk, w zależności od potrzeb i możliwości technologicznych.
Dla całej branży drzewnej
Oferta przedsiębiorstwa pokrywa większość zapotrzebowania producentów wyrobów drzewnych oraz drewnopochodnych na ochronę drewna metodami przemysłowymi.
– Od ponad stu lat staramy się dbać o skuteczność oraz jakość impregnacji, tak aby w maksymalny sposób wydłużyć czas użytkowania drewna, co wpływa bezpośrednio na dbałość o klimat naszej planety i jej zasoby naturalne.
Jednocześnie dokonujemy wszelkich starań, aby obecność naszych produktów pozostawała w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, a zarazem spełniała najwyższe normy, jakie są wymagane np. w Unii Europejskiej.
O jakości środków niech świadczy fakt, że wiele z nich sprzedajemy w niezmienionej formie od dziesięcioleci, a nadal posiadają niedoścignioną przez konkurencję skuteczność zabezpieczania, spełniając aktualne restrykcyjne wymogi środowiskowe.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, przypominając, że wydajność impregnatu ma największy wpływ na koszt impregnacji, a ten, wbrew opinii, może zaskakiwać na korzyć firmy – podsumowuje Jakub Pietraszkiewicz.
Pingback: Śląska Impregnacja Drzewa Kopalnianego – Dawna Ligota – strona o historii Ligoty