Connect with us

Aktualności

Wydarzenie zakończone na wysokim poziomie

Podsumowanie targów kbb Birmingham 2020

Dodane:

/

Kurier Drzewny
kbb 2020 zapewnił pozytywne wyniki wystawcom i zwiedzającym we wszystkich dziedzinach. Fot. kbb


kbb Birmingham 2020 to wiodąca wystawa kuchni, sypialni i łazienek, która odbyła się w dniach 1 – 4 marca w Birmingham. Targi odwiedziło wiele osób, a przez dwa dni odnotowano rekordową liczbę odwiedzających.

– Cieszymy się, że kbb 2020 zapewnił tak pozytywne wyniki wystawcom i zwiedzającym we wszystkich dziedzinach. Wyjątkowo wysoka frekwencja odwiedzających podczas czterodniowego pokazu umocniła naszą pozycję w Wielkiej Brytanii i udowodniła, że wydarzenie jest ważnym źródłem inspiracji dla innowacji i wzornictwa – mówi Mark Gordon, dyrektor kbb Birmingham.
Pozytywne komentarze o wydarzeniu potwierdzili przedstawiciele wielu firm i organizacji.

– Podczas tegorocznego kbb panowała dobra atmosfera. Wydarzenie było bardzo interesujące dla niezależnych sprzedawców oglądających wiele inspiracji, które można zabrać do salonów i wdrożyć od razu do sprzedaży. Nie były to prototypy, ale gotowe produkty – zapewnia Richard Hibbert, przewodniczący Kbsa National.
Dyrektor generalny BMA Tom Reynolds powiedział:
– BMA od dawna wspiera kbb Birmingham i tegoroczny program nie zawiódł, a wydarzeniu towarzyszyła pozytywna atmosferą. Targi te są kluczową platformą dla naszych członków i całej branży – miejscem, w którym mogą zobaczyć najnowsze produkty, nawiązać nowe kontakty i zainspirować się świeżymi pomysłami.
Tętniąca życiem wystawa odzwierciedla kluczowe trendy w branży, takie jak personalizacja i zrównoważony rozwój, i prezentuje ogromną gamę ekscytujących innowacji z branży. Wielkie marki: Blum, Caple, Roca, Blanco i Samsung powróciły w tym roku na targi, podczas gdy inne zadebiutowały w tegorocznym wydarzeniu – Zanussi, Bosch, NEFF, Siemens, Quooker, Alno, Marazzi – The Top, Florim, Falmec, Konigstone, Aqualla Bathrooms, LochAnna, Azzurra Bathrooms i Elfin kuchnie.

 

Zrównoważony rozwój

Podczas tegorocznego wydarzenia główny nacisk kładziono na zrównoważony rozwój, ponieważ zarówno organizatorzy, jak i wystawcy stawiają go w centrum uwagi. Targi kbb Birmingham i The Used Kitchen Company (TUKC) ogłosiły partnerstwo, aby pomóc wystawcom sprzedać swoje ekspozycje przed wystawą, a tym samym zachęcić do bardziej zrównoważonego wydarzenia i wnieść cenny wkład w recykling w branży kuchennej. Wszystkie główne obszary targów zostały stworzone z myślą o zrównoważonym rozwoju i zaprojektowane tak, aby zminimalizować marnotrawstwo.

 

Platforma dla branży kbb

Wiele marek zdecydowało się wykorzystać wydarzenie do wprowadzenia nowych produktów na rynek. Blanco wprowadziło nowy kran Tampera, który jest wyjątkowo mocny i oferuje pięciostopniową filtrację. Cechuje się też konstrukcją bezpieczną dla dzieci. FORMICA zaprezentowała zapowiedź nowych dekorów Axiom i Prima, które pojawią się tego lata, co spotkało się z entuzjastyczną reakcją odwiedzających stoisko. DAVAL wprowadził nową koncepcję kuchni w stu procentach z recyklingu, a także kolekcję nowych barw i kolorów drewna.

 

Specjalne pokazy

W trakcie targów kbb Birmingham nie zabrakło specjalnych pokazów. Wśród nich znalazła się np. The Kitchen of the Future, instalacja zaprojektowana przez Rob Mascari we współpracy ze studentami z Bucks New University. Ekscytująca współpraca została stworzona specjalnie z myślą o Millenialsach – wynikiem była odważna interpretacja tego, co kuchnie mogą przypominać w przyszłości. Pokaz przedstawił sprytne rozwiązania do przechowywania i cały szereg innowacyjnych urządzeń.

 

Reklama

Podcasty o projektach kuchni i łazienek na żywo

Taylist Media zaprezentował ekscytującą serię podcastów na żywo ze specjalnymi gośćmi – każdego dnia o godz. 14.00. Tematy obejmowały wiele interesujących i pouczających tematów, w tym Charging for Design i The Smart Home. Nie zabrakło ekspertów branżowych jako gości, a wśród nich znaleźli się m.in. członek BIID Stephen Dick z Residence Interior Design i Thomas Plant, kierownik salonu Porcelanosa.

 

Podejście wirtualne

W tym roku na kbb Birmingham prezentowana była szeroka gama technologii, nie tylko pod względem produktów, ale także usług, a nawet projektów stoisk. Virtual Worlds uruchomiło najnowszą wersję Teatru 4D. Dało to odwiedzającym możliwość pełnego doświadczenia kuchni lub łazienki, zanurzając się w rzeczywistości wirtualnej, co określane jest jako najlepsze rozwiązanie dla strategii „try before your buy” („wypróbuj przed zakupem”). Odwiedzający mogli dzięki temu w rzeczywistości wirtualnej otworzyć szafki, a nawet włączyć prysznic.

 

Hub dla instalatorów

Zespół Brytyjskiego Instytutu Instalacji Kuchni, Sypialni i Łazienki (BiKBBI) omawiał ważne kwestie dotyczące profesjonalizmu branży, szkoleń i korzyści członkostwa z instalatorami i sprzedawcami detalicznymi. Podczas pokazu BiKBBI przeprowadziło szereg sesji edukacyjnych, a także uruchomiło swój unikalny program Protected i nowy internetowy kampus szkoleniowy.

 

Sukces wystawcy dzięki nowatorskiemu projektowi stoiska

Znaczny wysiłek wystawców w zakresie tworzenia innowacyjnych, ekscytujących i efektywnych stoisk świętowano podczas corocznych nagród Stand Design Awards kbb w Birmingham. Konkurs, oceniany przez ekspertów branży targowej, wyłonił najlepsze stoiska na podstawie różnych kryteriów. Zwycięzcami zostali: Newform – łazienki o powierzchni poniżej 50 m², Acquabella – łazienki o powierzchni powyżej 50 m², 4wardrobes – sypialnie, Ukitchen – kuchnie o powierzchni poniżej 50 m², Marazzi – kuchnie o powierzchni powyżej 50 m².

– To czwarty raz, kiedy wystawialiśmy się na targach kbb. Ulepszamy zawsze nasze stoisko, na którym staramy się opowiedzieć jakąś historię – dwa lata temu była ona oparta na pracowni architekta, a w tym roku oddajemy hołd detalistom. Informacje zwrotne, które otrzymaliśmy od odwiedzających, były bardzo dobre zarówno pod względem naszego stoiska, jak i naszych nowych produktów – oznajmia Roberto Heredia, kierownik ds. eksportu w Acquabella.

 

Reklama

Nagrody za innowacje

Trzeciego dnia targów (3 marca) ogłoszono zwycięzców nagrody Innovation Awards 2020, sponsorowanej przez Blum. Program nagród uznaje najbardziej przyszłościowe i technicznie zaawansowane produkty w sektorze KBB i jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w programie.

10 wygranych produktów zaprezentowano w inspirującej gablocie na specjalnie zaprojektowanych cokołach podczas KBC 2020, a goście głosowali na swoich ulubionych.
Wśród nich znalazła się np. Natufia Lab, które zostało laureatem nagrody People’s Choice Award za inteligentny i stylowy produkt, pierwszy na świecie w pełni zintegrowany i zautomatyzowany hydroponiczny ogród kuchenny. Technologia automatycznie utrzymuje poziom światła, pH, temperatury i wody, a także optymalizuje minerały, składniki odżywcze oraz witaminy dla roślin non-GMO. Zaprojektowana do wnętrz, Natufia Lab, wprowadza przyrodę do domu i pozwala ludziom wygodnie zarządzać własnymi produktami w zaciszu kuchni. Zachęca również do większego zastanowienia się nad środowiskiem i zrównoważoną produkcją, nie trzeba się martwić o pestycydy, herbicydy lub fungicydy.

– W Blum cenimy innowacje, dlatego z przyjemnością sponsorujemy nagrody Innovation Awards w tym roku. Standard uczestników był wyjątkowo wysoki – w sektorze KBB innowacje polegają na podważaniu istniejących pomysłów i zachęcaniu ludzi do odmiennego myślenia. Nagrody te wyróżniają marki, które wykazały inspirujące innowacje. Ogród kuchenny przyciągnął uwagę odwiedzających; nie tylko jest to piękna rzecz, ale także wyjątkowy projekt – podsumowuje Matthew Glanfield, kierownik zespołu technicznego Blum.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Roland Auer rezygnuje z funkcji Prezesa Zarządu

Zmiany w zarządzie Schattdecor SE

Dodane:

/

Schattdecor
Roland Auer od ponad 30 lat był zaangażowany w pracę dla Schattdecor SE, a dziś, w powodów osobistych rezygnuje z funkcji prezesa zarządu tej spółki. fot. Schattdecor

Roland Auer, wspólnie z Radą Nadzorczą oraz rodziną Schatt, ogłasza swoją rezygnację ze stanowiska Prezesa Zarządu Schattdecor SE z powodów osobistych. Decyzja ta, podjęta przy wsparciu rodziny Schatt i Rady Nadzorczej, była trudna po ponad 30 latach pracy w firmie specjalizującej się w produkcji powierzchni dekoracyjnych.

Opr. J.O., źródło: Schattdecor

Auer odegrał kluczową rolę w międzynarodowej ekspansji Schattdecor, szczególnie przyczyniając się do powstania Schattdecor Polska. Od 2017 roku pełnił funkcję Prezesa Zarządu Grupy. Rada Nadzorcza i rodzina Schatt wyraziły wdzięczność za jego znaczący wkład i lata wspólnej pracy, zapewniając jednocześnie o swoim pełnym wsparciu.

Aby zapewnić płynne funkcjonowanie przedsiębiorstwa, firma podjęła szereg kompleksowych działań. Dr Derick Beitel, Członek Zarządu ds. finansów, obejmie funkcję Rzecznika Zarządu. Claudia Küchen, Członek Zarządu ds. designu, marketingu i komunikacji, przejmie odpowiedzialność za HR. Robert Vuga, związany z grupą od 24 lat i dotychczas kierujący zakładami w Rosji i Turcji, został mianowany przez Radę Nadzorczą na Członka Zarządu ds. Sprzedaży.

– Zadbaliśmy o to, aby nasz obecny Zarząd, wszystkie struktury w firmie oraz cały zaangażowany zespół zapewnili bezproblemowe przejście przez tę zmianę. Pragniemy zapewnić naszych klientów, dostawców i partnerów o dalszej współpracy, bezpieczeństwie dostaw i serwisie na najwyższym poziomie – podkreślają Reiner Schulz, Przewodniczący Rady Nadzorczej Schattdecor SE, oraz Anja Schatt-Steiner w imieniu rodziny Schatt.Czytaj dalej

Aktualności

W drodze do Net Zero

Dodane:

/

Do 2050 roku producent materiałów drewnopochodnych – Grupa EGGER z Austrii zobowiązała się osiągnąć cel Net Zero, czyli maksymalni ograniczyć emisję gazów cieplarnianych podczas produkcji. Firma inwestuje w odnawialne źródła energii, stosuje ekologiczne rozwiązania podczas całego procesu produkcji i zarządzania.

Aby osiągnąć ten cel, konieczne są wielomilionowe inwestycje, które już są realizowane. I tak produkcja w zakładzie EGGER w Unterradlberg, dzięki instalacji nowego wymiennika ciepła, jest wolna od gazu ziemnego.

EGGER ma również plany dla zakładu w St. Johannw Tyrolu. Powstaje tam nowa elektrownia oparta na odnawialnych źródłach energii. Austriacki producent płyt przeszedł również na dużą skalę na środki wiążące produkowane przy użyciu energii elektrycznej, generowanej neutralnie pod względem emisji CO2.

Celem jest ekologia

Zrealizowanie celu Net Zero 2050 ma być osiągnięty etapami. Do 2030 roku bezpośrednie emisje z własnych zakładów firmy mają być zmniejszone o co najmniej 30%, pośrednie emisje z zakupionej energii o co najmniej 40%, a pośrednie emisje w górę i w dół łańcucha dostaw o co najmniej 10%. Rok bazowy dla celów klimatycznych to 2022.

– Zbudowaliśmy znaczną wiedzę w zakresie obliczania śladu węglowego – mówi Thomas Leissing, dyrektor finansowy Grupy EGGER. – Przyczyny naszych emisji są dokładnie znane i jesteśmy świadomi, gdzie musimy interweniować. Cieszymy się, że możemy teraz ogłosić kolejne kroki w drodze do Net Zero. Ta ścieżka będzie nadal konsekwentnie realizowana, nadal wymaga wielu działań, ale jesteśmy przekonani, że osiągniemy wyznaczone sobie cele.

Zmiany w zakładzie w Unterradlberg

Jednym z działań zrealizowanych w zakładzie w Unterradlberg jest produkcja pierwszych płyt wiórowych bez użycia gazu ziemnego. Odbywa się to od początku lutego br., po około roku budowy. W zakładzie zainstalowano nowy wymiennik ciepła, który jest używany do podgrzewania oleju termalnego, potrzebnego do obsługi prasy surowcowej i czterech linii laminacyjnych. Proces ten wcześniej wymagał użycia gazu ziemnego. Nowy wymiennik ciepła jest zasilany parą z istniejącej elektrowni na biomasę. Oznacza to, że zakład w Unterradlberg nie używa już gazu ziemnego.

Nowa elektrownia w St. Johann w Tyrolu

W siedzibie grupy EGGER planowana jest budowa elektrowni, która dostarczy ciepło i energię elektryczną do procesów produkcyjnych przy użyciu kotła parowego i skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej z paliw biogenicznych. Dzięki tej inwestycji EGGER zredukuje wykorzystanie paliw kopalnych w tym miejscu prawie do zera i będzie mógł dostarczać otaczającym społecznościom jeszcze bardziej zrównoważone ciepło sieciowe. Zakład w St. Johann w Tyrolu posiada już od 2008 roku system kotłów, który generuje energię termalną dla zakładów produkcyjnych i dostaw ciepła sieciowego dla okolicznych gmin, spalając biomasę i biogeniczne resztki produkcyjne. Projekt elektrowni zakłada znaczną rozbudowę: oprócz energii termalnej, nowa elektrownia będzie w przyszłości generować także własną energię elektryczną na potrzeby procesów produkcyjnych.

EGGER pokryje wtedy co najmniej 80% własnych potrzeb energetycznych w zakładzie w St. Johann. Nowa elektrownia, która powstaje zgodnie z najnowszymi standardami przemysłowymi, ma zostać oddana do użytku w pierwszym kwartale 2026 roku. Będzie ona kosztowała ok. 80 milionów euro.

Eko-prąd przy produkcji

W trosce o ekologię EGGER planuje także ograniczyć surowce chemiczne wymagane do produkcji materiałów drewnopochodnych. Chociaż stanowią one niewielki składnik samych produktów, są znacznym czynnikiem napędzającym emisję. EGGER pokrywa część swoich potrzeb na środki wiążące dzięki własnym zakładom żywicznym w Wismarze, Radauti i Hexham. Elektryczność jest także źródłem energii w produkcji kleju, będącego środkiem wiążącym przy produkcji płyt drewnopochodnych. Od 1 stycznia 2024 roku trzy zakłady żywicne używają wyłącznie energii elektrycznej generowanej neutralnie pod względem emisji CO2. Pochodzi ona z energii wodnej, wiatrowej lub słonecznej.

Eko-partnerzy

EGGER kupuje środki wiążące również od zewnętrznych dostawców. Droga do Net Zero wymaga wspólnych rozwiązań i współpracy z partnerami i dostawcami z Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, gdzie wiele firm również dba o standardy ekologiczne, w tym założenia Net Zero. Mając na uwadze te priorytety EGGER będzie używał środków wiążących do produkcji surowych płyt, które są produkowane z wykorzystaniem energii elektrycznej generowanej neutralnie pod względem emisji CO2. Ta zmiana dotyczy wszystkich zakładów produkujących płyty EGGER w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii i dotyczy grup produktów płyt wiórowych i MDF.

Grupa EGGER

Grupa EGGER to rodzinna firma, działająca od 1961 roku. Jej siedziba znajduje się w St. Johann w Tyrolu, w Austrii. Początkowa produkcja w St. Johann obejmowała 30m szesc. płyty wiórowej. Aktualnie firma posiada ponad 20 zakładów, zlokalizowanuch m.in. w Austrii, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Argentynie, Turcji, włoszech i Polsce (Biskupiec), np. w Unterradlberg, Wörgl, Brilon, Bevern, Gifhorn, Bünde, Wismar, Lexington, Caorso, produkujących taką ilość materiałów drewnopochodnych w czasie krótszym niż 2 minuty. W ofercie Grupy znajdują się głównie płyty drewnopochdne m.in. płyty OSB z pióro-wpustem, płyty z prostymi krawędziami w różnych klasach technicznych, płyty poszyciowe DHF, płyty wykończeniowe Ergo Board oraz tarcica.

Transparentne raportowanie

EGGER stosuje wysokie standardy w zakresie zarządzania zrównoważonym rozwojem i transparentnego systemu raportowania. Producent materiałów drewnopochodnych regularnie poddaje się analizom przez zewnętrzne i renomowane agencje ratingowe ESG. Agencje te ponownie wystawiły firmie EGGER dobrą ocenę: po raz czwarty firma otrzymała status Prime w ISS ESG Corporate Rating oraz po raz piąty srebrny medal EcoVadis.

ReklamaCzytaj dalej

Aktualności

Nowe przepisy dotyczące drewna energetycznego w Polsce – nadchodzące zmiany regulacyjne

Drewno w energetyce

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Niebawem wykorzystanie drewna w energetyce zostanie ograniczone. Fot Archiwum

Wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała wyraża nadzieję, że najpóźniej we wrześniu br. rozpoczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące drewna energetycznego. Projektowane rozporządzenie ma na celu precyzyjne określenie definicji oraz warunków wykorzystania tego surowca w przemyśle. Decyzja ta jest odpowiedzią na wyzwania nowej unijnej dyrektywy RED III, nakładającej na Polskę zwiększone cele odnawialnych źródeł energii do 2030 roku.

Opr. J.O., źródło: PAP

Rozporządzenie, które trafiło właśnie do konsultacji międzyresortowych, ma za zadanie ograniczyć spalanie pełnowartościowego drewna w masowej energetyce. Wiceminister Dorożała podkreśla, że celem jest skierowanie pełnowartościowego drewna do przemysłu drzewnego zamiast jego niszczącego spalania w kotłach elektrowni. – Nie ma uzasadnienia dla spalania tak cennego surowca, który może być wykorzystywany w produkcji przemysłowej – zaznacza minister.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, drewno energetyczne będzie musiało spełniać surowo określone parametry jakościowe, które mają na celu zmniejszenie presji na wyrąb lasów. Surowiec taki musi mieć obniżoną wartość techniczną lub cechy uniemożliwiające jego przemysłowe wykorzystanie. Do drewna energetycznego zaliczać się będą między innymi pozostałości drzewne z leśnictwa, produkty uboczne przetworzenia drewna oraz surowce z upraw energetycznych.

Nowe regulacje mają również na celu zgodność z unijnymi wytycznymi dotyczącymi biomasy drzewnej jako źródła odnawialnego. Wprowadzone definicje i kryteria jakościowe mają zapobiec nadużyciom oraz zapewnić zrównoważone wykorzystanie zasobów leśnych.

Mimo że projekt rozporządzenia jest jeszcze w fazie konsultacji międzyresortowych, Wiceminister Dorożała wyraził optymizm co do szybkiego przebiegu procesu legislacyjnego. – Liczę na to, że nowe przepisy mogą wejść w życie najpóźniej we wrześniu tego roku – podkreśla Dorożała.

Konsultacje międzyresortowe mają na celu zebranie uwag i opinii różnych ministerstw oraz instytucji, które mogą wnosić swoje sugestie do projektu. Wiceminister Dorożała jest przekonany, że dzięki temu proces legislacyjny będzie przebiegał sprawnie i efektywnie.

O nowych przepisach dotyczących drewna energetycznego będzie można dowiedzieć się więcej w najbliższych miesiącach, gdyż ich wprowadzenie może mieć istotny wpływ na polski przemysł drzewny oraz energetykę.Czytaj dalej

Aktualności

Wyłączanie kolejnych obszarów leśnych z gospodarki leśnej to wątpliwa ochrona lasów?

Dodane:

/

Kurier Drzewny

Działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska, mające na celu ochronę lasów, mogą przynieść nieoczekiwane, negatywne skutki – ostrzegają naukowcy. Zamiast wspierać rozwój lasów, mogą one prowadzić do ich zamierania, spadku bioróżnorodności oraz zwiększenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Na początku tego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska zainicjowało działania pod hasłem „wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie”, wyłączając kolejne obszary Polski z gospodarki leśnej. Jednak najnowsze opracowania naukowe wskazują, że korzyści przyrodnicze i środowiskowe tych działań mogą być wątpliwe. Wieloletnie doświadczenia pokazują, że natura sama nie radzi sobie ze zmianami wywołanymi przez działalność człowieka.

Profesorowie Bogdan Brzeziecki (SGGW), Jarosław Socha (UR Kraków) oraz Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (PAN) wskazują, że większość europejskich lasów to silnie przekształcone, uproszczone drzewostany, często niedostosowane do siedliska. Wyłączenie ich ze zrównoważonej gospodarki leśnej i zaniechanie działań adaptacyjnych może doprowadzić do ich rozpadu i dodatkowej emisji CO2.

Przykłady z USA pokazują, że wyłączanie lasów z aktywnej gospodarki prowadzi do ich zamierania i zwiększenia emisji dwutlenku węgla.

Najnowsze badania pokazują, że ochrona przyrody poprzez zamykanie jej w rezerwatach nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Brak ingerencji człowieka prowadzi do spadku bioróżnorodności i zaniku cennych gatunków roślin.

Naukowcy podkreślają, że w dobie antropocenu, działalność człowieka jest nierozerwalnie związana z przyrodą. Wyłączanie kolejnych polskich lasów z gospodarki leśnej oznacza także mniej ekologicznego i odnawialnego surowca drzewnego dla przemysłu. Konieczność importu drewna zza granicy zwiększa ślad węglowy i zanieczyszczenie środowiska, a zastępowanie drewna tworzywami sztucznymi generuje tony odpadów.

– Zależy nam na zrównoważonej gospodarce leśnej, która zachowa zdrowe lasy dla przyszłych pokoleń i zapewni ekologiczny surowiec polskim producentom – tłumaczy Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli. – Decyzje dotyczące ochrony przyrody i klimatu powinny być oparte na naukowych danych i analizach, a nie podejmowane pod wpływem emocji i chwilowych korzyści politycznych. Zapraszamy organizacje ekologiczne do dialogu, aby wspólnie wypracować rozwiązania, które zapewnią ochronę najcenniejszych polskich lasów i zminimalizują koszty społeczne i gospodarcze – dodaje Michał Strzelecki.Czytaj dalej

Popularne

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).