Podczas trwania LIGNY w Hanowerze firma SPÄNEX zaprezentowała swoją ofertę w zakresie systemów odpylania i brykietowania. Na stoisku, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających, nie zabrakło też nowości. Goście targowi mogli z bliska zobaczyć technologie, które pozwalają na energooszczędną, wydajną i wygodną pracę.
Nowości zaprezentowane w tym roku w Hanowerze przez firmę SPÄNEX to koncepcje, które pozwalają rozwiązać problemy w zakresie odciągów, filtrowania, brykietowania, rozdrabniania, a nawet odsysania mgły lakierniczej. Te nowoczesne technologie przyciągnęły bardzo wielu zainteresowanych z całego świata. Jak informuje zadowolona po tegorocznych targach LIGNA firma SPÄNEX, ilość i jakość zapytań zarówno z kraju, jak i z zagranicy pokazuje wysoki stopień gotowości do inwestowania.
Odpylacze i filtry „na żywo” – we współpracy z firmą WEINIG
W trakcie tegorocznych targów LIGNA zaprezentowano systemy odciągowe i filtrujące, które można było oglądać w trakcie pracy. Były podłączone do obrabiarek, jakie na swoim stoisku zaprezentował WEINIG.
Dwa energooszczędne odpylacze oraz dwa urządzenia filtrujące pozwoliły osiągnąć wymagany przepływ objętościowy, wynoszący 87 000 m³/h.
Dodatkowo, w tych kompaktowych filtrach i odpylaczach zainstalowano zoptymalizowane pod kątem wydajności i prędkości wentylatory promieniowe. Zastosowany regulator prędkości obrotowej pozwala uzyskać wymagane natężenie przepływu, zależne od liczby podłączonych i prezentowanych w danym czasie maszyn.
Dzięki temu moc ssania jest automatycznie dostosowywana do odpowiednich wymagań, a to niesie za sobą bardzo duże oszczędności energii. Odwiedzający wystawę mieli okazję zobaczyć jak ten system działa w praktyce. Ponadto byli pozytywnie zaskoczeni cichą pracą filtrów oraz odpylaczy, co osiągnięto dzięki skutecznej izolacji akustycznej komór wentylatora.
Automatyczna produkcja brykietu
Przedsiębiorstwo zaprezentowało także wydajne maszyny do produkcji brykietu, które umieszcza się pod filtrem i odpylaczem. Brykieciarka uruchamia się automatycznie, w momencie kiedy ilość wiórów jest wystarczająca do rozpoczęcia cyklu pracy. Dzięki współpracy z firmą WEINIG klienci mogli poznać sposób działania i wydajność maszyn, a także zobaczyć doskonałą jakość produkowanego brykietu podczas pracy na żywo.
W Hanowerze można było dodatkowo zobaczyć wysokowydajną, kompaktową brykieciarkę z serii produkującej okrągły brykiet, którą, ze względu na jej rodzaj konstrukcji, można umieścić zarówno pod odpylaczem, jak również pod systemem filtrującym. W tym systemie wióry przechodzą z pojemnika przez rurę spadową do ślimaka podającego, który dostarcza materiał dozowany do komory prasującej. Dawka zależy od właściwości materiału.
Rozwiązany problem mgły lakierniczej
SPÄNEX oferuje szeroką gamę rozwiązań dla potrzeb w zakresie odsysania mgły lakierniczej. Oferowane suche ściany natryskowe, odkurzacze podpodłogowe, stoły wyciągowe, stojaki do szlifowania i kabiny szlifierskie pozwalają dopasować odpowiedni system do indywidualnych wymagań klienta. W trakcie spotkań na stoisku przedsiębiorstwa goście mogli zobaczyć, jakie systemy zapewnią im najlepszą efektywność energetyczną oraz zadowalający odzysk ciepła. Klienci zapoznali się również z techniką regulacji oraz sterowania tych urządzeń.
Odkurzacz dla stanowisk pracy ręcznej
Wielu przedsiębiorców, w tym szczególnie przedstawiciele średnich firm, docenili zaprezentowany przez SPÄNEX prosty i wygodny odpylacz dla maszyn oraz stanowisk pracy ręcznej.
Nowy odkurzacz o charakterystycznym, wysokim podciśnieniu do 10 000 Pa, wraz z zastosowanym energooszczędnym silnikiem klasy jakościowej IE 3 w połączeniu z przetwornicą częstotliwości, cechuje się niską emisją hałasu oraz łatwą obsługą.
Korzystny układ
Jako kolejna nowość została zaprezentowana jednostka składająca się z odpylacza oraz prasy do brykietowania i odkurzacza z kompaktowym systemem sterowania, który można podłączać wtykowo przewodami. Układ jest standardowo wyposażony w przetwornicę częstotliwości, za pomocą której steruje się prędkością wentylatora odciągowego, dzięki czemu oszczędzana jest energia, bowiem użytkowej się jedynie ilość wymaganą do pracy w danym momencie.
W tej koncepcji stosowana jest tylko jedna jednostka sterująca do odkurzacza i prasy brykietującej. Wszystkie czujniki i elementy wykonawcze są podłączone do sterownika PLC (Siemens S7-1200) za pośrednictwem połączeń wtykowych (system IO-Link i Profi-net).
Wszelkie dane mogą być przekazywane do systemów kontroli procesów dostarczanych przez klienta w celu dalszego przetwarzania. Opcjonalnie istnieje możliwość zdalnego serwisowania dla tej technologii.