Na rynku przemysłu drzewnego dostępnych jest wiele firm oferujących kombajny do produkcji drewna opałowego. Zakup takiego sprzętu to spora inwestycja, niezależnie od tego czy jest to mały zakład, czy produkcja na dużą skalę. To od rodzaju i sprawności maszyny zależą proces produkcji i efekt końcowy łupanego drewna. Na co w takim razie należy zwrócić uwagę przy wyborze piło-łuparki. Jakie cechy decydują o tym czy dokonamy właściwego wyboru?

Podawana przez producentów wydajność jest zawsze wyliczeniowa, a realna produktywność będzie zależała od takich czynników, jak: szerokość kłody, odpowiednia segregacja podawanego drewna czy częstotliwość zmiany wysokości noża. Fot. Japa
Ergonomia i wydajność
Pierwszą podstawową kwestią jest dobór takiej maszyny, która dostosowana jest do potrzeb użytkowników. Prywatni klienci, których męczy użycie siekiery bądź piły łańcuchowej, szukają prostej i kompaktowej maszyny. Kombajny, które mają służyć w domach jednorodzinnych bądź letniskowych, w gospodarstwach rolnych czy na kempingach, powinny być niewielkich gabarytów i w pełni mobilne. Są zazwyczaj sterowane ręcznie. Ich wydajność nie jest kluczową cechą i waha się od 2 do 4 m3 na godzinę. Kombajny przeznaczone dla bardziej zaawansowanego użytkowania są większe, szybsze i w pełni zautomatyzowane. Należy wziąć pod uwagę wielkość zakładu i skalę produkowanego drewna opałowego, a co za tym idzie – wydajność, która wpływa na moc przerobową przedsiębiorstwa. Pamiętajmy, że podawana przez producentów wydajność jest zawsze wyliczeniowa, a realna produktywność będzie zależała od takich czynników, jak: szerokość kłody, odpowiednia segregacja podawanego drewna czy częstotliwość zmiany wysokości noża. Firma Serafin Maszyny posiada szeroki wybór kombajnów produkujących drewno kominkowe.
– Naszym klientom oferujemy aż dziewięć różnych modeli piło-łuparek fińskiej marki Japa. Dbałość o każdego klienta już na etapie projektu, a później produkcji sprawia, że ta firma spełnia wymagania zarówno indywidualnych odbiorców produkujących drewno na własne potrzeby, jak i dużych producentów drewna. Nasze kombajny można podzielić na trzy kategorie pod względem wydajności: od 2 do 4 m3/h, od 3 do 8 i od 4 do 10. Przy tak dużej rozpiętości każdy jest w stanie dobrać maszynę dostosowaną do własnych potrzeb. Dodatkowo wiele modeli występuje z opcją BASIC lub PRO – wyjaśnia Dariusz Kwiecień, doradca techniczno-handlowy jedynego dystrybutora marki Japa w Polsce Serafin P.U.H.
Funkcjonalność i bezpieczeństwo
Operatorzy kombajnów do produkcji drewna potrafią z łatwością wskazać kluczowe funkcje takiej maszyny. Jest to na pewno konstrukcja, która ułatwia cięcie i łupanie. Stojak podawczy, ustawiony na wysokości pasa podawczego, pozwala na sprawne dostarczenie kłody do komory tnąco-łupiącej. Warto zwrócić uwagę na parametry dotyczące maksymalnej średnicy łupanej kłody, która w przypadku maszyn Japa może wahać się nawet od 23 do 48 cm, czy długości kłody, której zakres w Japie wynosi od 33 do 66 cm. Dużym udogodnieniem jest bęben czystości oddzielający korę i inne elementy od drewna opałowego oraz separator, który gromadzi trociny do jednego pojemnika. Automatyczne sterowanie maszyną oraz komputer rozpoznający rodzaj drewna to najnowocześniejsze rozwiązania. Czujniki, które mierzą i kontrolują jej działanie w czasie rzeczywistym oraz joystick, za pomocą którego sterujemy podawaniem, piłowaniem, rozłupywaniem i kierunkiem przenośnika zdawczego, stają się standardem w profesjonalnej obróbce drewna.
Efektywność piło-łuparek powinna iść zawsze w parze z rozwiązaniami, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowania, czyszczenia i konserwacji maszyny. W kombajnach Japa zastosowano szereg patentów, które minimalizują ryzyko wypadków, zwiększają komfort i ochronę operatora.
– W zależności od modelu, zastosowano pokrywę ochronną, która zabezpiecza obszar piłowania i rozłupywania, stalowe osłony komory tnąco-łupiącej czy też system, który wyłącza automatycznie pracę piły i noży w momencie otwarcia osłony – wylicza doradca techniczno-handlowy.
Japa – marka, której możesz zaufać
Lata doświadczenia oraz wielokrotne udoskonalanie produktów pod zapotrzebowanie użytkowników sprawiły, iż fińskie maszyny cieszą się zaufaniem klientów na całym świecie. Jej nowatorskie rozwiązania, solidność wykonania i niezawodność sprawiły, że jest prekursorem w swojej dziedzinie.
Zapytaliśmy Dariusza Kwietnia, przedstawiciela Serafin Maszyny, jakie modele fińskiego producenta są warte szczególnej uwagi:
– Na pewno jest to tegoroczna nowość, czyli model Japa 365. Dzięki rozbudowanym funkcjom, takim jak: zawieszenie do użytku na drogach publicznych, opcja pracy z wałkiem odbioru mocy, silnikiem elektrycznym lub spalinowym czy hydraulika umożliwiająca równoczesne cięcie i łupanie drewna, jest to bardzo wszechstronna maszyna i może być wykorzystywana w różnych przedsiębiorstwach.
Japa 365 obsługiwana jest za pomocą joysticka hydraulicznego (w wersji PRO) lub dźwigni mechanicznej (w wersji BASIC). Zawsze dostarczana jest z wyjściowym przyłączem hydraulicznym, umożliwiając szerokie zastosowanie akcesoriów, takich jak: stoły załadunkowe, rolki podające czy podnośnik do kłód. – 4-, 6- lub 8-stronne noże ramowe, przymocowane po obu stronach maszyny dla uzyskania jeszcze lepszego efektu końcowego produktu, sprawiają, że Japa 365 wychodzi przed całą konkurencję w swojej klasie – dodaje przedstawiciel Serafin Maszyny.
Drugą wartą uwagi piło-łuparką, według Dariusza Kwietnia, jest model Japa 395, powoli zastępujący starszego kolegę – Japę 385:
– Podczas projektowania nowej piło-łuparki priorytetem Japa były niezawodność i bezpieczeństwo. Poprawiliśmy niezawodność dzięki nowemu elektrycznemu układowi sterującemu oraz bezpieczeństwo za pomocą aktywnych kratek zabezpieczających i systemu wyłączającemu siłownik i cięcie, gdy osłona jest otwarta.
Model Japa 395 zawiera hydrauliczną prasę kłód, ulepszony popychacz i nóż regulowany hydraulicznie, ogranicznik długości kłód oraz płytę prowadzącą i pompę smarowniczą. Piło-łuparka nie ma części mechanicznych ulegających zużyciu i wymagających ustawiania, a jej kluczowe funkcje można wykonywać jedną ręką za pomocą joysticka. Zawiera również opatentowany system Perfect Clean, który ma na celu oddzielenie kory i innych drobnych elementów od łupanego drewna w celu uzyskania czystszych kawałków.

Pierwszą podstawową kwestią jest dobór takiej maszyny, która dostosowana jest do potrzeb użytkowników. Fot. Japa