Connect with us

Technika, technologie, nowości

Wszystko zaczyna się od zaufania

Nowoczesne programy do produkcji schodów

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny
Podczas targów DREMA 2019 będzie można przekonać się o zaletach programu Compass. Fot. Compass

Zaufanie – wartość niezbędna przy każdej długoterminowej relacji osobistej i biznesowej. To dzięki niemu przechodzimy na zielonym świetle przez ulicę, wiedząc, że auta się zatrzymają. Możemy także czuć się bezpiecznie w relacji z drugą osobą. Trzeba pamiętać jednak, że z zaufaniem jest też tak, jak z zapałką – drugi raz już jej nie odpalisz.

Autor: Robert Topka, dystrybutor programów firmy Compass Software
 
20 lat – właśnie tyle trwa nieprzerwana współpraca firmy Topbit z Compass Software, producentem programu do projektowania i produkcji schodów.
 

– Compass Software zaufałem w roku 1999 – z sentymentem wspomina Robert Topka, właściciel firmy Topbit. – Nie wiem czy dzisiaj ktoś jeszcze pamięta te czasy. Kojarzę je ze sklepami Społem, dziurawymi drogami i rozmowami przez telefon komórkę po 3,50 zł za minutę. Niewiele wcześniej runął mur berliński, a Polska gospodarka dopiero zaczęła nabierać oddechu. Nie było łatwo. Stolarze musieli wykazać się pomysłowością, aby sprzedać w Niemczech schody, zamontować i nie dostać „misia” w paszporcie. Przepisy celne były tak restrykcyjne, że tylko zdeterminowani i cierpliwi decydowali się korzystać z technologii z „zachodu”.

 

Tak było kiedyś…

W takich czasach firma Compass Software, jako pierwsza na świecie, podjęła się wyzwania, jakim było stworzenie oprogramowania ułatwiającego stolarzom projektowanie schodów, ich prezentację w trójwymiarze oraz produkcję za pomocą szablonów w skali 1:1 lub na maszynach CNC. To ona przecierała ścieżki związane z przelaniem wiedzy z książek do komputera.
 
Od początku założeniami były jak najprostsza obsługa i szybkie działanie. W 1999 roku standardem była wersja Compass CAD8 z systemem DOS. Tak, tak. Dzisiejsi użytkownicy komputerów mogą nic o nim nie wiedzieć. Podobnie jest z magnetofonami kasetowymi czy dyskietkami komputerowymi. Program w DOS-ie to grafika w odcieniach szarości z przebijającymi się gdzieniegdzie czerwonymi okienkami ostrzeżeń. Dziś można się z tego śmiać, ale wtedy to był szczyt techniki. Faktem jest, ze dzisiejsi, czołowi producenci schodów w Polsce rozwijali działalność właśnie z pomocą tego programu.

 

Ewolucja, która trwa

– Przez 20 lat obserwowałem nieprzerwaną ewolucję programu Compass – dodaje Robert Topka. – Co kilka miesięcy podziwiałem pojawiające się w kolejnych wersjach nowe, pomysłowe narzędzia. Podobnie jak moi koledzy – dystrybutorzy z innych krajów, przesyłałem do Compass dziesiątki pomysłów racjonalizatorskich od jego użytkowników oraz, co tu dużo ukrywać, czasami także meldunków o błędach. To dzięki nim program ma teraz potencjał, jakiego trudno szukać gdzie indziej, a jego użytkownicy sprawnie i szybko produkują schody, a także właściciele maszyn CNC sterowanych automatem Compass CAM/CNC łatwo wycinają schody nie tylko dla produkcji własnej, ale i okolicznych stolarni. Każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z taką usługą, wie, z jaką odpowiedzialnością jest to związane.

 

Grono użytkowników wciąż rośnie

Zadowolonych użytkowników jest coraz więcej. Przykładem może być między innymi pan Grzegorz Bialic, właściciel stolarni Bialic-Schody z Miękini koło Wrocławia. Sterowanie maszyny CNC programem Compass CAM/CNC dało mu swobodę, o której zawsze marzył.
– Nie wyobrażam sobie produkcji w żaden inny sposób – zaznacza Grzegorz Bialic. – Nie muszę uczestniczyć przy produkcji, aby moi pracownicy na pięcioosiowej maszynie CNC szybko i precyzyjnie wycięli schody łącznie z krzywulcami. Okolicznym stolarzom udostępniam maszynę, co daje okazję do wycinania schodów nieznanym mi klientom. Po części czuję się tak, jakbym miał wielu przedstawicieli terenowych oferujących schody, ale markujących je swoim nazwiskiem. Współpracują ze mną również osoby zajmujące się profesjonalnym, laserowym skanowaniem klatek schodowych i pomieszczeń. Sam również posiłkuję się takim urządzeniem. Obecnie żadna budowa nie jest mi już straszna. Cieszę się, ponieważ mimo bardzo szerokiego zakresu świadczonych usług, jako firma mogę swobodnie funkcjonować. Sterowanie posiadanej maszyny programem Compass dało mi poczucie bezpieczeństwa i pozwala skoncentrować się na dalszym rozwoju.

 

Warto postawić na rozwój

Technologia Compass znana jest w całej Polsce – od morza aż po góry.
– Do niedawna nie produkowaliśmy schodów – wspomina Łukasz Szczecina, współwłaściciel firmy WikPol z Nowego Sącza. – Naszą specjalizacją była sprzedaż tarcicy. Od momentu, kiedy zakupiliśmy maszynę CNC i sterujemy ją programem Compass CAM/CNC, usługa wycinania schodów stała się dodatkowym źródłem dochodu. Chwalą nas wszyscy, którzy mają więcej zleceń niż są w stanie sami wyprodukować. Dostają u nas to, na czym im najbardziej zależy: najwyższą jakość wykonania, bardzo szybką realizację i akceptowalne ceny. Z nami mogą spokojnie działać i się rozwijać.
 
W międzyczasie usługowe wycinanie schodów stało się wygodne i popularne nie tylko dla użytkowników programu Compass. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, firma Compass Software stworzyła bardzo ciekawy moduł, pozwalający w łatwy sposób importować do programu Compass schody skonstruowane w innych programach CAD.

 

Rynek się zmienia, trzeba więc zmieniać się razem z nim

Zdajemy sobie sprawę z tego, że rynek budowlany ulega ciągłym zmianom. Dla przykładu, o schodach dywanowych ze szklanymi balustradami na rotulach jeszcze dziesięć lat temu nikt nawet nie wspominał. Bardziej dociekliwi zwrócili uwagę na ciągle rosnące zainteresowanie tzw. schodami „industrialnymi”: gdzie stopnie drewniane zamknięte są pomiędzy policzkami z blachy stalowej wyciętej w zygzak. Takie schody są bardzo popularne, ponieważ ładnie wyglądają w budynkach z nowoczesnym, minimalistycznym wystrojem wnętrza.
 
– Dwudziestoletnia współpraca z Compass Software dała mi poczucie bezpieczeństwa – zapewnia właściciel firmy Topbit. – Nie byłoby to możliwe bez wzajemnego zaufania. Nawet w sytuacjach kryzysowych mogę w Compass liczyć na pomocną dłoń. Myślę, że między innymi z tego powodu tak wielu stolarzy dobrze funkcjonuje. Ufają, że posiadając stały kontakt z serwisem i dysponując zawsze aktualną wersją programu, są w stanie sprostać każdemu wyzwaniu na coraz bardziej wymagającym rynku.
 
Ciekawostką jest to, że poruszone w tym artykule moduły importu schodów z obcych programów CAD czy konstruujące schody dywanowe i industrialne znalazły się w jednej z nowo powstałych wersji programu Compass, o których możemy teraz wspomnieć.
 
– Niniejszym zapraszam wszystkich na nasze stoisko nr 18 w hali nr 3A. W jubileusz 20-lecia współpracy firmy Topbit z Compass Software na zbliżających się targach DREMA w Poznaniu (10 – 13.09.19 r.) pod hasłem „3 x J: Jeszcze łatwiej, Jeszcze szybciej, Jeszcze taniej” odbędzie się premiera nowych wersji programów Compass. Są lepiej dostosowane do realiów polskiego rynku pod względem możliwości, ale i ceny. Jeśli zajmujesz się produkcją schodów, to masz okazję zobaczyć czy to, co sprawdza się u innych, zadziała też u Ciebie. Korzystaj z technologii, ciesz się pracą i spokojnie żyj.

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kliknij aby skomentować

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Galeria

Systemy do suszenia drewna o zmniejszonym zużyciu energii

Nowoczesne technologie dla branży drzewnej

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny

BIGonDRY Srl to znana włoska firma produkująca wysokowydajne systemy suszenia, piece do obróbki cieplnej ISPM-15, waporyzatory oraz systemy termomodyfikacji drewna, które osiągają temperaturę 230° C.

 
BIGonDRY Srl zawsze był zaangażowany w opracowywanie nowych rozwiązań, mając na celu nie tylko jakość, ale także ekorozwój i oszczędność energii. Przykładem tego jest ich najnowszy system odzysku ciepła REC PLUS, którego sprawność potwierdzona przez własnych klientów wynosi ponad 30%. Wymiennik ciepła powietrze / powietrze o przepływie krzyżowym jest zaprojektowany i zainstalowany w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać gorące i wilgotne powietrze opuszczające suszarnię do przekazywania energii do zimnego i suchego powietrza wlotowego. Efektem rekuperatorów jest system zarządzania i pilotowania procesu suszenia, który pozwala na maksymalne wykorzystanie ciepła oddawanego do powietrza wewnątrz komory suszenia, optymalizując jej efektywność i obniżając koszty urządzenia.

 

Proces modyfikacji drewna w wysokiej temperaturze

BIGonDRY Srl od lat prowadzi badania we współpracy z najważniejszymi europejskimi instytutami badawczymi, aby zaoferować swoim klientom niezwykle zaawansowane technologiczne i niezawodne rozwiązania. Najnowszy program badawczy pozwolił na przeprowadzenie w pilotażowym zakładzie BIGonDRY serii badań termomodyfikacji wstępnie utwardzonej tarcicy z 9 wybranych gatunków drewna, w ściśle kontrolowanych i powtarzalnych warunkach procesowych.

 
Wyniki przeprowadzone na drewnie TERMOWANYM w procesie BIGonDRY o nazwie STYL + WOOD® dały wyjątkowe rezultaty w zakresie stabilności wymiarowej, która jest podstawowym parametrem końcowego zastosowania drewna oraz trwałości. Stabilność wymiarowa w rzeczywistości pozwala na obróbkę materiału z gwarancją, że po osiągnięciu ostatecznego zamierzonego zastosowania nie ulega on znacznym zmianom wymiarowym, dzięki czemu można go używać w różnych obszarach i wyjątkowych zastosowaniach końcowych, takich jak przebudowa i renowacja budynków, produkcja parkietu do użytku wewnętrznego, deski tarasowe i okładziny do użytku na zewnątrz, meble o wyjątkowym wzornictwie, do użytku w sektorze żeglarskim i w saunach.
 
Ten niezwykły krok naprzód w technologii drewna oznacza, że ​​drewno modyfikowane termicznie (coraz częściej zwane również LTM) może być stosowane w najbardziej ekstremalnych warunkach, zastępując inne stabilne materiały (takie jak tworzywa sztuczne, których produkcja jest jednak znacznie zanieczyszczająca), bez napotykania najczęstszych problemów podczas używania drewna: słabej trwałości i jego „mobilności” po umieszczeniu w wilgotnym środowisku. W procesie nie są stosowane żadne substancje chemiczne, więc powstałe produkty należy uznać za całkowicie biokompatybilne. LTM posiada również sprawdzone właściwości trwałości, stabilności i wyglądu, powtarzalne w zabiegach, dzięki czemu urządzenia BIGonDRY są niezwykle niezawodne.

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Pomiar wilgotności i temperatury drewna podczas obróbki termicznej PWT-8FIT

Nowość w ofercie TANEL

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny
Urządzenie pozwala precyzyjnie kontrolować warunki podczas suszenia drewna. Fot. TANEL

Najnowszy miernik z oferty TANEL – model PWT-8FIT – przeznaczony jest do stacjonarnego pomiaru wilgotności i temperatury zarówno drewna, jak i wewnątrz komory w trakcie jego suszenia. Doskonale sprawdza się m.in. podczas produkcji opakowań.

 

Tanel

PWT-8FIT przeznaczony jest do stacjonarnego pomiaru wilgotności i temperatury zarówno drewna, jak i wewnątrz komory w trakcie jego suszenia. Urządzenie umożliwia drukowanie wyników. Zakres pomiarowy wynosi 8 – 60 proc. dla wilgotności drewna, 0 – 80° C dla jego temperatury oraz wewnątrz komory. Miernik współpracuje z 11 gatunkami drewna (jodła, sosna, świerk, brzoza, jawor, klon, jesion, orzech, dąb, buk, topola).

 

Szczególnie do palet typu EUR

Miernik znajduje zastosowanie przy produkcji opakowań drewnianych, a w szczególności palet typu EUR. Urządzenie pozwala spełnić wymagania fitosanitarne (ISPM 15, „Wytyczne dla unormowania drewnianych materiałów opakowaniowych w handlu międzynarodowym”) w zakresie dokumentowania obróbki cieplnej drewna (temperatura, czas) oraz jego wilgotności końcowej (palet). Jest zgodny z zaleceniami (wymaganiami) Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu, który stanowi jednostkę prowadzącą rejestr producentów opakowań drewnianych w Polsce.

 

Przygotowanie miernika do pomiaru temperatury drewna

W celu poprawnego pomiaru temperatury drewna należy w najgrubszym elemencie wywiercić otwór o średnicy φ5,5/10,5 mm. W tak przygotowany otwór należy włożyć czujnik temperatury, a otwory wiercić na taką głębokość, by plastikowa osłona czujnika zanurzyła się w drewnie na głębokość około 10 mm (Rys. 1). Pomiar temperatury drewna musi być wykonany w miejscu możliwie najbardziej odległym od źródła ciepła i nie wyżej niż 1 m nad posadzką.
Przygotowanie miernika do pomiaru temperatury wewnątrz komory
Czujnik temperatury powietrza należy umieścić w połowie długości komory na wysokości ok. 150 cm – w miejscu, gdzie jest wyraźny (intensywny) przepływ powietrza (Rys. 2).

 

Przygotowanie miernika do pomiaru wilgotności drewna

Pomiar wilgotności drewna wymaga wcześniejszego zainstalowania elektrod pomiarowych. W tym celu należy:
– w drewnie przeznaczonym do suszenia wywiercić w odległości 25 mm dwa otwory φ 3,8 – 4 mm na głębokość ok. 25 mm lub do połowy grubości tarcicy (jeżeli grubość tarcicy jest mniejsza niż 50 mm); linia łącząca otwory powinna być prostopadła do włókien; zaleca się, by otwory znajdowały się w środku deski, co najmniej 50 cm od jej końca (Rys. 3);
– odłączyć igły od przewodów i wbić je w otwory, tak by końcówki igieł były na ich dnie;
– włożyć przewody do otworów w igłach.

 

Szybkie i proste przeprowadzanie pomiarów

W celu dokonania pomiarów należy załączyć zasilanie odbiornika i drukarki, a pokrętłem „GATUNEK DREWNA” wybrać odpowiedni rodzaj (temperatura drewna jest automatycznie uwzględniana przy obliczaniu ostatecznej wilgotności drewna). Na wyświetlaczu pojawią się wyniki pomiarów, na przemian (co 5 sekund):
▪ TD – temperatura drewna [°C],
▪ TP – temperatura powietrza w komorze [°C],
▪ WD – wilgotność drewna [%].
Za pomocą przycisku „START” należy wybrać żądaną częstotliwość wydruku: pierwsze naciśnięcie przycisku włącza wydruki co 60 minut oraz powoduje druk nazwy firmy i adres producenta opakowań. Drugie zmienia częstotliwość wydruku na 15 minut. Kolejne częstotliwość wydruku na 5 minut. Następne powodują zmianę częstotliwości wydruku na 15, 60 minut oraz wyłączenie wydruku (druk linii końcowej).
Urządzenie pozwala także na przeprowadzanie pomiarów bez wydruku, jak również wydruk w dowolnym momencie.

Kurier Drzewny

Kurier Drzewny

Rys 1 Pomiar temperatury drewna. Uwaga – przy wyjmowaniu czujnika nie wolno ciągnąć za przewody. Długość przewodów nie ma wpływu na wynik.

Kurier Drzewny

Rys 2 Pomiar temperatury wewnątrz komory.

Tanel

Rys 3 Pomiar wilgotności drewna.

Tanel

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Chroń drewniane okna, drzwi i okładziny przed uszkodzeniem przez grad

Ochrona stolarki przed czynnikami atmosferycznymi

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier Drzewny

Ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi, drewniane okna, drzwi i okładziny są coraz bardziej zagrożone uszkodzeniami spowodowanymi gradobiciem. Powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 od Teknos ma nową warstwę nawierzchniową premium, która wygina się pod wpływem gradobicia, zapobiegając pękaniu warstwy powłoki, a tym samym chroniąc drewno znajdujące się tuż pod nią.

 
Aby powłoka lakiernicza skutecznie chroniła drewno, musi być nienaruszona i nie może mieć pęknięć. Dlatego powstała unikalna technologia TEKNOFINISH HAILRESIST, dzięki której stworzono powłokę uginającą się pod wpływem gradobicia i pochłaniającą energię uderzenia, co chroni w ten sposób przed pękaniem lakieru ochronnego. Efekt przetestowano w ramach projektu badawczego. Powierzchnie pokryte TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 zapewniają klasę odporności na grad HW 3.

 

Nadaje się on do wszystkich gatunków drewna stosowanych w stolarce zewnętrznej w obszarach gradowych. Podobnie jak w przypadku istniejących lakierów nawierzchniowych Teknos, zalecany system obejmuje wstępną obróbkę drewna iglastego za pomocą AQUA PRIMER 2907-02, a następnie warstwę nawierzchniową lub TEKNOL AQUA 1410-01 w celu ochrony przed sinizną oraz AQUAPRIMER 2900 dla wyrównania koloru i idealnie równych powierzchni, a także warstwę wierzchnią.

 

„Elastyczna powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 będzie działać wielokrotnie. Ta wyjątkowa technologia stanowi ogromne korzyści dla producentów okien, drzwi i okładzin drewnianych na obszarach objętych gradem.”

 
Aplikacja TEKNOFINISH HAILRESIST nie stwarza żadnych problemów. Produkt jest zgodny z EN 927-10 oraz ma doskonałe właściwości wyrównujące i przyczepne. 4800 może być barwiony na wszystkie półprzezroczyste kolory. Dzięki wysokiej przezroczystości uzyskuje naturalne kolory z niezawodną ochroną przed promieniowaniem UV i doskonałą odpornością na warunki atmosferyczne.
– Burze gradowe są coraz większym wyzwaniem w wielu regionach, dlatego ważne jest, aby producenci oferowali właściwe rozwiązanie – mówi Søren Juhl Hansen, dyrektor ds. zarządzania produktami w firmie Teknos. – Rozwiązania samonaprawiające się na bazie mikrokapsułek zapewniają naprawę, którą można uwolnić tylko raz. Natomiast elastyczna powłoka TEKNOFINISH HAILRESIST 4800 będzie działać wielokrotnie. Ta wyjątkowa technologia stanowi ogromne korzyści dla producentów okien, drzwi i okładzin drewnianych na obszarach objętych gradem.

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Drewniane schody na lata

Pomysł na piękne wnętrze

Kurier Drzewny. Magazyn Drzewny, Meblarski i Leśny

Opublikowano:

/

Kurier drzewny
Schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów. Fot. JAF Polska

Schody łączą kondygnacje, oddzielają strefę dzienną od nocnej i wytyczają ciąg komunikacyjny. Jednak oprócz funkcjonalności, są również efektowną ozdobą domu – zwłaszcza te wykonane z drewna. Jaki gatunek tarcicy wybrać, żeby cieszyć się ich urokiem jak najdłużej? Na to pytanie odpowiada Paweł Torz, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

 

Kurier Drzewny

Schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów. Fot. JAF Polska

Schody to jeden z najbardziej skomplikowanych, a zarazem podatnych na zużycie elementów architektury budynku. Muszą być one dopasowane do kształtu klatki schodowej oraz pomieszczeń, przy okazji będąc wygodnymi i trwałymi w użyciu. W związku z tym, schody wykonane z drewna od lat stanowią jeden z najpopularniejszych wyborów.
Drewno jako materiał jest piękne, ciepłe w dotyku i pozwala na niemal dowolne możliwości obróbki. Wprowadza do wnętrza przyjazny, naturalny klimat, pasując zarówno do tradycyjnych wnętrz, jak i nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji. Schody z drewna są także ekskluzywnym dopełnieniem dla stali, betonu i szkła. Zalecane wymiary określają przepisy budowlane, natomiast materiał i sposób wykończenia leżą po naszej stronie. Co więc wybrać, by służyło nam na lata?

 

Schody z drewna

Kluczową decyzją jest wybór odpowiedniego gatunku drewna i jego odpowiednie zabezpieczenie. Z założenia na bok odkładamy gatunki miękkie, chociaż mogą nadać się na niektóre elementy konstrukcyjne. Drewno na schody musi być twarde i odporne na długotrwałe użytkowanie, czyli duże obciążenia, ścieranie, przypadkowy upadek ciężkiego przedmiotu i wiele innych zdarzeń.
 
– Najchętniej wybierane przez producentów schodów są zazwyczaj gatunki rodzime. Drewnem najbardziej popularnym jest niezmiennie dąb. Choć dębowe schody są droższe w wykonaniu ze względu na relatywnie wyższą cenę tarcicy dębowej, ich wysoką cenę rekompensują imponująca żywotność drewna oraz jego niepowtarzalne walory estetyczne. Ciekawym rozwiązaniem są obecnie schody jesionowe – barwione i wykończone na dąb. Ze względu na zbliżoną budowę, te dwa gatunki posiadają bardzo podobne właściwości, przy czym jesion jest prawie dwa razy tańszy. Ostatnimi czasy popularność, zwłaszcza na rynku skandynawskim, zyskują schody z wangami malowanymi na biało, których trepy wykonane są z naturalnego dębu. Wanga to belka, w którą wsuwane lub nasadzane są stopnie. Nadaje się do tego drewno olchowe, które jest miękkie i znacznie tańsze, ale w tej roli sprawdza się znakomicie. Z gatunków nieco bardziej egzotycznych prym wiodą: modrzew syberyjski, sapelli i iroko (przede wszystkim na schody zewnętrzne). Posiadamy również orzech amerykański w czterech klasach jakości: od bezsęcznej po sękatą. To bardzo ładny gatunek o nieregularnym usłojeniu, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Świetnie komponuje się z orzechowymi meblami – mówi Paweł Torz, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

 

Betonowe, samonośne, dywanowe

Najpopularniejszym wariantem są schody betonowe, obłożone z zewnątrz drewnem. Drewniane stopnie układa się na betonowej konstrukcji. Takie rozwiązanie zajmuje jednak sporo miejsca.
 
– Czasem jest też nieosiągalne ze względu na zbyt małą nośność stropu. Dlatego bardzo popularne są drewniane schody samonośne. Elementy konstrukcyjne takich schodów mogą być w całości drewniane lub metalowe. Ciekawą odmianą są schody dywanowe, które prezentują się lekko i designersko. To zasługa braku widocznych elementów konstrukcyjnych. Efekt lekkości możemy uzyskać też w schodach spiralnych bez podstopnic. Niestety są one mniej wygodne w codziennej eksploatacji. Zwłaszcza dla osób starszych lub małych dzieci. Z tego samego powodu ważnym elementem jest przemyślane umieszczenie balustrad. Mimo że poręcz nie każdemu musi się podobać, to pełni swoją funkcję i znacząco podnosi bezpieczeństwo użytkowania. Balustrada w schodach dywanowych stanowi integralną część konstrukcji, która odpowiada za przenoszenie obciążeń. Schody mogą być również wyposażone w spocznik, czyli płaską platformę łączącą biegi schodowe. Wyznacza on miejsce wygodnego postoju w drodze na szczyt – wyjaśnia Paweł Torz.

 

Konserwacja

A co w przypadku konserwacji schodów wykonanych z drewna? Do wyboru mamy klasycznie lakier oraz olej.
– Powierzchnia olejowana jest mniej śliska, a zarysowania mniej widoczne. Olej możemy też łatwo uzupełnić, przeprowadzając miejscową renowację. Lakier jest bardziej odporny na zabrudzenia i łatwo utrzymamy go w czystości. Niestety ziarenka piasku, zgrzytające pod podeszwą buta, mogą zostawić na nim trwały ślad. Lakierowanych schodów nie odnowimy fragmentarycznie, za to wymagają tego rzadziej. Niezależnie od rodzaju wykończenia, schody posiadają trudno dostępne zakamarki. Dlatego tak istotna jest ich precyzyjna konserwacja. Solidnie zabezpieczone drewniane schody to satysfakcja z każdym stopniem -zapewnia, ekspert od tarcicy w JAF Polska.

Kontynuuj czytanie

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).