Aktualności
Współpraca z ProLogic gwarancją sukcesu każdej firmy produkcyjnej
Oprogramowanie ProLogic FenOffice do produkcji okien i drzwi
Maksymalna elastyczność to najważniejsza cecha, jaką dzisiaj muszą wykazywać się nowoczesne firmy produkujące okna czy drzwi. Wynika ona m.in. z szerokiego wachlarza systemów, w jakich wykonywana jest stolarka otworowa. Ponadto producenci winni być przygotowani na rozmaite życzenia płynące ze strony klientów, np.: w zakresie jakości zamawianego towaru, a także ścisłego przestrzegania terminu jego realizacji oraz dostawy. Aby sprostać tym trudnym zadaniom, zakład produkcyjny musi być wyposażony w odpowiedni park maszynowy, narzędzia, a także oprogramowanie, które będzie panowało zarówno nad fachową obsługą klienta, jak i projektowaniem, technologią produkcji oraz logistyką. Maksymalną elastycznością może pochwalić się Stolbud Koronea, która w codziennej pracy postawiła na rozwiązania firmy ProLogic.
O firmie Stolbud Koronea
– Stolbud Koronea jest jednym z największych producentów stolarki okiennej oraz drzwiowej w Polsce. Nowoczesność, ale mocno osadzona w tradycji, silna, rozpoznawalna marka gwarantująca najwyższą jakość produktów, innowacyjna myśl technologiczna inżynierów, przejrzysty model biznesowy kadry zarządzającej – tak w skrócie można opisać spółkę, która obecna jest aż w 31 krajach na świecie. Firma zatrudnia ponad 560 pracowników w dwóch zakładach produkcyjnych, tj. we Włoszczowie – gdzie produkuje okna i drzwi drewniane oraz drewniano-aluminiowe, a także Pszczynie – gdzie wykonuje okna i drzwi z PVC i aluminium. Ponadto Stolbud Koronea może poszczycić się własnym tartakiem znajdującym się we Włoszczowie – mówi Katarzyna Skiba, kierownik działu markietingu w Stolbud Włoszczowa SA.
Produkcja w Stolbud Włoszczowa
– We Włoszczowie produkujemy okna i drzwi drewniane oraz drewniano-aluminiowe do każdego rodzaju pomieszczeń. Bogata oferta obejmuje drzwi wewnętrzne – od ekskluzywnych drewnianych, po nowoczesne panelowe, szklane i najbardziej popularne płytowe. Dopełnienie oferty stanowią zewnętrzne, wejściowe do mieszkań oraz techniczne. Wszystkie wyroby cechuje ciekawe wzornictwo, wytrzymałość oraz wysokie parametry użytkowe. W działalności mocno postawiliśmy na innowacyjne technologie. Przykładem mogą być chociażby jedne z najnowocześniejszych w Europie linie do produkcji okien drewnianych i drewniano-aluminiowych Conturex 125 firmy WEINIG. Zakup maszyn pozwolił nam na usprawnienie i udoskonalenie procesu produkcyjnego, z jednej strony zwiększając konkurencyjność firmy na rynku okiennym, a z drugiej skracając terminy realizacji i oferując indywidualnym klientom doskonałe i piękne profile. Conturex 125 to precyzyjna, w pełni zautomatyzowana maszyna, która w elastyczny, niezawodny i szybki sposób profiluje elementy okienne zarówno skrzydła, jak i ościeżnice. Jest w stanie zastąpić pracę nawet dziesięciu obecnie używanych urządzeń – czopuje, struga, profiluje, frezuje, nawierca otwory itd. Wystarczy umieścić w odpowiednim miejscu wystruganą kantówkę, by po krótkiej chwili uzyskać idealny, gotowy do sklejenia element składowy okna. Maszyna pozwala na produkcję okien o różnych kształtach, m.in.: trójkąty, trapezy, łuki – mówi Arkadiusz Świder, członek zarządu w firmie Stolbud Włoszczowa SA.
Produkcja w Stolbud Pszczyna
– Zakład produkcyjny w Pszczynie składa się z dwóch sekcji: PVC oraz aluminium. Oferta produktowa jest bardzo bogata – od konstrukcji okien standardowych, poprzez HST, PSK i przeszklenia fasadowe, na drzwiach zewnętrznych kończąc. Powyższe konstrukcje wykonywane są w technologii skosów, łuków, w bogatej palecie oklein, okładzin aluminiowych oraz farb proszkowych. Firma posiada własną linię technologiczną do gięcia łuków oraz okleinowania profili PVC w wersjach jednostronnej, dwustronnej oraz 3D, popartej certyfikatem Rehau 2016. Gama asortymentu opiera się na renomowanych dostawcach profili: PVC (Rehau) oraz aluminium (Ponzio i Aluprof). Dziennie produkujemy od 100 do 200 okien i drzwi, a ich liczba w dużej mierze zależy m.in. od wielkości oraz kształtu danego elementu. Poza tym dysponujemy własną flotą logistyczną, co pozwala na efektywne zdobywanie klientów i terminowe dostarczanie dostawy produktów na takie rynki, jak: Czechy, Niemcy, Słowacja, Włochy, a ostatnio Szwajcaria, które to rynki są naszymi wiodącymi kanałami dystrybucji – zapewnia Adam Och, dyrektor produkcji w firmie Stolbud Pszczyna SA.
Współpraca z firmą ProLogic
Jak zawsze w tego typu sytuacjach nawiązanie wzajemnej współpracy pomiędzy obiema firmami stanowi bardzo szczególny moment. Nie sztuką jest bowiem wygrać konkurs czy nawet przetarg, a potem uroczyście przyjąć kontrakt. Trzeba go jeszcze z powodzeniem zrealizować. W tym przypadku ProLogic musiał dokładnie zapoznać się z profilem działalności firmy Stolbud oraz jej planami na przyszłość. Z kolei Stolbud chciał nauczyć się jak najlepszego wykorzystania możliwości nowego oprogramowania i mieć pełny udział w jego dalszym rozwoju. Po drodze ze strony firmy zlecającej zrodziło się wiele pytań oraz życzeń powodowanych kolejnymi pomysłami, które mogłyby bardziej usprawnić pracę w zakładzie. Ostatecznie firma ProLogic ze wszystkich postawionych zadań wywiązała się bezbłędnie, a Stolbud może wystawić jej jak najlepsze rekomendacje.
Dlaczego ProLogic?
– W czerwcu 2014 roku został rozpisany konkurs na program komputerowy, który usprawni naszą pracę przy produkcji okien i drzwi. W związku z planami rozwojowymi firmy potrzebowaliśmy swego rodzaju stabilności, dlatego bardzo zależało nam na kompleksowym rozwiązaniu, obejmującym zarówno drewno, PVC, jak i aluminium. Zwycięzcą konkursu okazał się ProLogic, który zaproponował bardzo ciekawe rozwiązanie, sprowadzające organizację pracy w zakładzie do trzech głównych obszarów, tj. technologicznego, produkcyjnego i handlowego.
Co prawda wcześniej dysponowaliśmy już jednym systemem, jednak obsługiwał on jedynie naszą pracę na płaszczyźnie handlu, natomiast zatrzymywał się na etapie technologii i nie przechodził dalej, tj. na kontrolę nad maszynami.
Moduł handlowy jest dla nas mocnym i ważnym atrybutem. Z jednej strony, dzięki dostępowi do wyceny kosztów i produkcji, mamy możliwość kreowania poszczególnych ofert, a z drugiej dysponujemy ogromną bazą danych pod kątem samej konstrukcji. Ułatwia to niewątpliwie pracę zarówno naszym technologom, jak i handlowcom. Ponadto dzięki programowi ProLogic nasi handlowcy, oprócz wykonania standardowej wyceny, zdobywają także wiedzę z zakresu parametrów konstrukcyjnych zastosowanych materiałów itd. – twierdzi członek zarządu i dodaje:
– Pożądany przez nas program miał mieć charakter otwarty, tzn. chcieliśmy być w pełni niezależni i mieć możliwość swobodnego dokonywania w nim zmian. Nie chcieliśmy zwracać się za każdym razem do programodawcy z prośbą o wprowadzenie kolejnej opcji w programie. ProLogic zagwarantował pełną dowolność w kwestii rozwoju programu, z czego się bardzo cieszymy. Oczywiście nie brakuje konsultacji z firmą, szczególnie wtedy, kiedy mamy jakąś wątpliwość i chcemy się upewnić, że to, co sobie zaplanowaliśmy do wykonania, zostanie przeprowadzone w sposób bezpieczny, tj. bez szkody dla pracownika, maszyny oraz samego produktu. ProLogic służy nam wtedy swoją pomocą. Oprogramowanie ProLogic zostało uruchomione w Stolbud Pszczyna w grudniu 2014 roku, natomiast w Stolbud Włoszczowa w styczniu 2015 roku.
Jak to działa?
– Często jest tak, że klient nie ma ściśle określonego pomysłu na swoje okna czy drzwi, dlatego program ProLogic doskonale sprawdza się jako narzędzie do sprzedaży. Po uzgodnieniu z odbiorcą konkretnego produktu w zakresie jego rodzaju, rozmiarów, kolorów i zastosowanych materiałów program wspiera wyliczenie konkretnego terminu realizacji zamówienia. Przy tym wyliczeniu bierze pod uwagę dostępność materiałów w magazynie, przewidywany czas potrzebny na wykonanie oraz dostawy we wskazane przez klienta miejsce. Tym sposobem handlowiec korzystający z programu ProLogic jest w stanie od początku do końca z powodzeniem przeprowadzić każdego klienta przez cały proces zakupu. Klient natomiast w spokoju może czekać na realizację zamówienia – wyjaśnia Konrad Mielniczek, technik oprogramowania w firmie ProLogic Computer GmbH i dodaje.
– W przypadku Stolbud Koronea mieliśmy do czynienia z bardzo szerokim asortymentem produktowym i to realizowanym w dwóch oddalonych od siebie zakładach. Podczas przygotowywania odpowiedniego programu musieliśmy wziąć pod uwagę nie tylko względy techniczno-konstrukcyjne. Ważnym było także zagwarantowanie końcowemu klientowi firmy Stolbud odbioru konkretnego produktu oraz pewność, że dostanie on go w pożądanej jakości, w swoim określonym terminie i oczywiście w optymalnej cenie. Obecnie handlowiec w obecności klienta wprowadza do programu ProLogic potrzebne informacje, a następnie w postaci gotowego zamówienia wysyła je bezpośrednio do centrali. Co prawda musi się on tutaj wykazać większą odpowiedzialnością za składane zamówienie. Jednak z drugiej strony może się on dużo więcej nauczyć zarówno jeśli chodzi o ilość i rodzaj asortymentu, jaki Stolbud posiada w swojej ofercie, jak i parametry techniczne poszczególnych produktów. Poza tym, może pewniej proponować klientowi rozwiązania indywidualne, bez obawy, że po drodze popełni jakiś błąd technologiczny. Program ProLogic pilnuje bowiem, aby dany produkt zamawiany przez klienta był zgodny z wszelkimi normami oraz warunkami bezpiecznego użytkowania.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę programu. ProLogic powoduje, iż po pewnym czasie jakość pracy samego handlowca ekstremalnie wzrasta, co wyraźnie widać po jego osiągnięciach w zakresie pozyskiwania nowych klientów. Dzięki informacjom zawartym w programie handlowiec ma gwarancję pełnej i profesjonalnej obsługi każdego klienta.
Jeszcze kilka lat temu niektórzy dilerzy nie byli w stanie argumentować zalet sprzedawanego przez siebie produktu. Program ProLogic natomiast zmusza do pełnego poznania detali produktu, co jest bardzo istotne. Wszystkie, nawet najbardziej szczegółowe informacje są zawarte w tym programie i stanowią drobne argumenty, które przemawiają za konkretnym produktem. Jak się okazuje, to właśnie one bardzo często decydują o tym czy dany klient dokona tego zakupu, czy też pójdzie do konkurencji.
Program w praktyce
– Niezależnie od rodzaju obrabianego materiału oraz indywidualnych życzeń klienta, program ProLogic tworzy w sposób szybki i bardzo dokładny skomplikowane konstrukcje okien oraz drzwi. Proces ten jest cały czas widoczny na ekranie komputera. Detale są zaznaczone jako kontury lub z wybranym kolorem pozycji i mogą zostać umiejscowione w dowolnych polach. Wszelkiego rodzaju błędy oraz nieprawidłowości są sprawdzane w programie, a następnie zgłaszane poprzez odpowiednie meldunki już na etapie konstruowania. Oczywiście podczas tworzenia konkretnego produktu mogą zostać zmienione jego wymiary, połączenia, profile i materiały, a także pozycje poszczególnych elementów. Po zatwierdzeniu gotowej konstrukcji można wykorzystywać liczne listy produkcyjne. Aktualnie pracujemy nad kolejnym modułem programu obsługującego produkcję nowego asortymentu, który w pełni uzupełni ofertę firmy Stolbud. Co prawda moduł ten jest już praktycznie wykonany, jednak potrzebuje on jeszcze uzbrojenia w odpowiednie dane – tłumaczy technik oprogramowania.
– ProLogic posiada rozbudowaną bazę danych oraz interfejs, który łączy ze sobą trzy obszary, tj. technologię, produkcję oraz handel. Obecnie w Stolbud Koronea korzystają z niego zarówno pracownicy obu zakładów produkcyjnych, jak i dilerzy, którzy sprzedają klientowi końcowemu produkty firmy. Liczba użytkowników programu może być nieograniczona, a dodanie kolejnej osoby jest bardzo proste. Administrator systemu nadaje nowy numer ID oraz hasło. Warto zaznaczyć, iż istnieje możliwość uwalniania, a także zamykania poszczególnych modułów programu danym grupom użytkowników. To rozwiązanie jest bardzo pomocne w chwili kiedy np. jakiś moduł jest w przygotowaniu, wówczas zostaje on udostępniony tylko działowi technologicznemu – wyjaśnia Jan Megier, dyrektor ds. sprzedaży w firmie ProLogic Computer GmbH i dodaje:
– W zakładzie produkcyjnym Stolbud Pszczyna ProLogic steruje centrum obróbczym firmy Haffner, zgrzewarkami oraz piłą. Dodatkowo zastosowano tam system ProLogic FenProd – do elektronicznego wyświetlania danych (list produkcyjnych) na wybrane, odpowiednie stanowiska pracy. Natomiast w Stolbud Włoszczowa program nadzoruje pracą maszyn firmy WEINIG, czyli: dwoma nowoczesnymi centrami obróbczymi Conturex C125 oraz urządzeniem do wstrzeliwania kołków do efektywnego wykonywania okiennych połączeń kątowych UniPin 100. Ponadto ProLogic obsługuje urządzenia, które drukują etykiety identyfikujące dla poszczególnych produktów, nadając każdemu z nich odrębny kod kreskowy.
Serwis ProLogic
– Serwis ProLogic obejmuje m.in.: szkolenie pracowników, rejestrację cen, artykułów i stałych danych, tworzenie formularzy procesów (generator raportów), rejestrację systemów profili i systemów okuć, rejestrację parametrów maszyn i wdrożenie maszyn produkcyjnych. Oczywiście współpraca ze Stolbudem nie została zakończona na samej tylko instalacji naszego programu. Cały czas jesteśmy w kontakcie z pracownikami firmy, ponieważ jej działalność ulega ciągłemu rozwojowi. Można powiedzieć, iż tak długo, jak Stolbud będzie się rozwijać, tak długo program ProLogic będzie w nim modyfikowany. Jak się okazuje, to, co jest technicznie możliwe, jest również wykonalne w naszym programie. Granicę stanowi jedynie wyobraźnia klienta – oznajmia dyrektor ds. sprzedaży.
O firmie ProLogic
Od 1985 roku ProLogic Computer GmbH rozwija oprogramowanie przeznaczone dla producentów okien i drzwi. W jej siedzibie, w Rottendorfie w okolicach Würzburga, powstają idee, dzięki którym ProLogic tworzy wysokiej jakości oprogramowanie opierające się na doświadczeniu i najnowszej technice. – ProLogic nie ma w ofercie jednego, gotowego produktu w postaci systemu, który można wyciągnąć z szuflady i zastosować u każdego klienta. Nasz program działa już w wielu przedsiębiorstwach zajmujących się różnymi gałęziami produkcji. Za każdym razem jest on dostosowywany do indywidualnych potrzeb zakładu. Nawet w przypadku firm, które produkują okna czy drzwi program ProLogic będzie się różnił swoją specyfiką, bowiem inaczej mogą być kalkulowane koszty np. za malowanie, opakowania, nawiewniki, powierzchnię rozwiniętą itd.
Program ProLogic rośnie i rozwija się wraz z nowymi zadaniami, jakie wyznaczają nam nasi klienci. Jesteśmy bardzo elastyczni, jeśli chodzi o jego edycję w danej firmie. W stosunkowo krótkim czasie jesteśmy w stanie wprowadzić nowe opcje umożliwiające poprawę jakości pracy i ułatwiające logistykę. W przypadku Stolbud dobrym przykładem może być wprowadzenie zmiany, która polega na obsłudze programu w wielu językach. Jest to szczególnie przydatne w przypadku dilerów zagranicznych, m.in. z Niemiec, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, a także Czech i Słowacji. Np. diler we Włoszech podłączony do programu ProLogic może pracować w swoim języku i bez problemu ofertować produkty Stolbudu klientom z tamtejszego rynku.
Jesteśmy wystarczająco małą firmą, ażeby zaspokoić indywidualne potrzeby klienta i profesjonalnie go obsłużyć; a jednocześnie wystarczająco dużą firmą, aby wspierać tegoż klienta przy realizacji całej palety produktów dotyczących okien i drzwi. Razem z klientem tworzymy zgrany zespół i wiemy, że kreatywność nie kończy się jedynie na opracowywaniu list produkcyjnych lub przesyłaniu danych do maszyny. Ciągle szukamy nowych dróg, aby doskonalić produkty oraz umożliwić naszym klientom zajęcie czołowej pozycji na rynku – podsumowuje Jan Megier.
Drugi dzień 40. edycji Międzynarodowych Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA rozpoczął się IX Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego. Uczestnicy mają nadzieję na dawkę najświeższych informacji oraz prognoz dotyczących branży meblarskiej.
J.O.
Uczestników tegorocznej edycji Kongresu powitali Jarosław Michniuk, członek Rady Izby i prezes zarządu Paged Meble oraz Elżbieta Roeske, wiceprezes Grupy MTP (współorganizator wydarzenia).
Szczegóły dotyczące bieżącej sytuacji branży meblarskiej oraz perspektywy na przyszłość przedstawił Tomasz Wiktorski z firmy analitycznej B+R Studio. Wg eksperta – istnieją pewne przesłanki, aby sądzić, że sytuacja w branży producentów mebli ulega poprawie.
W kontekście całej branży drzewnej nie mogło zabraknąć dyskusji na temat surowca drzewnego. Dlatego tematem jednego z paneli dyskusyjnych były perspektywy zaopatrzenia w surowiec drzewny. Udział w nim wzięli przedstawiciele różnych sektorów obróbki drewna wskazując na główne problemy związane z pozyskaniem surowca drzewnego.
Uczestnicy Kongresu będą również rozmawiać na temat sytuacji ekonomicznej, a także możliwości, jakie daje wykorzystanie public relations w branży drzewnej i meblarskiej.
Organizatorem Kongresu jest Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, a patronem medialnym m.in. redakcja Kuriera Drzewnego.
Pełna relacja z wydarzenia już w październikowym wydaniu Kuriera Drzewnego – zaprenumeruj już dziś!
Dzisiaj w Poznaniu rozpoczęła się 40. edycja targów DREMA, najważniejszego wydarzenia dla branży obróbki drewna i produkcji mebli w Polsce. Gości targowych powitał Andrzej Półrolniczak, dyrektor projektu, a także Piotr Poziomski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego oraz Artur Wolkenstein, prezes zarządu Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy.
J.O.
Tradycyjnie DREMA skupia się na innowacjach technologicznych i nowoczesnych rozwiązaniach w produkcji mebli oraz obróbce drewna. – DREMA jest nie tylko miejscem prezentacji najnowszych osiągnięć technologicznych, ale także platformą edukacyjną dla młodych adeptów rzemiosła drzewnego –podkreślił podczas konferencji otwarcia Andrzej Półrolniczak. Dyrektor również wskazał na dzisiejsze problemy branży dotyczące dostępności wykwalifikowanych pracowników. – Naszym celem jest nie tylko pokazywanie nowych technologii, ale również inspirowanie młodych ludzi do podjęcia kariery w tej dynamicznie rozwijającej się branży – podsumowuje Półrolniczak.
– Jesteśmy głęboko przekonani, że wydarzenia takie jak DREMA są kluczowe dla przyszłości naszego przemysłu, pomagając nam nie tylko sprostać wyzwaniom, ale także kreować nowe możliwości rozwoju – powiedział podczas ceremonii otwarcia Piotr Poziomski, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.
Targi Drema potrwają przez cztery dni, oferując uczestnikom nie tylko wgląd w najnowsze osiągnięcia technologiczne, ale również inspirację do tworzenia przyszłości polskiego przemysłu drzewnego i meblarskiego.
Więcej informacji: www.drema.pl
Dzisiejsze otwarcie Targów DREMA rozpoczęło się od inauguracji Forum Technologów (paw. 6) zrzeszającego ekspertów z branży. Zaproszeni goście przez najbliższe dni poprowadzą wykłady i prezentacje dotyczące nowoczesnych technologii w przemyśle drzewnym i meblarskim.
W ramach nowości została uruchomiona Strefa Zrównoważonego Rozwoju (paw. 5a), skierowania do przedsiębiorców, którzy poszukują wsparcia przy wprowadzaniu zasad społecznie odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju do swoich firm.
Ciekawym punktem dla zwiedzających jest także Strefa Wiedzy organizowana przez drewno.pl, która dostarczy kolejną dawkę teorii i praktyki z różnych dziedzin związanych z przetwórstwem i obróbką drewna oraz prowadzeniem biznesu.
W poszukiwaniu widowiskowych show zachęcamy odwiedzić paw. 3, gdzie odbywają się Dni Parkieciarza wraz z Mistrzostwami w Formule Ojciec i Syn.
Ewenementem na skalę targowych wydarzeń jest Fabryka Mebli na Żywo składająca się z 3 części: zrobotyzowanej fabryki firmy Lazzoni (paw.6), Cyfrowej Stolarni firmy Infotec, a także produkcji komponentowej w paw. 5, stworzonej przez członków i partnerów Stowarzyszenia DROMA.
Finał pierwszego dnia odbędzie się w Sali Ziemi podczas uroczystej gali (wstęp za okazaniem zaproszenia). W programie zaplanowane są wręczenia nagród i jubileuszowych dyplomów. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Pectus.
Aktualności
Eksport polskiego drewna do Chin rośnie pomimo zapowiedzi ograniczeń
Pomimo zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ograniczeniu wywozu nieobrobionego drewna z Polski do Chin, eksport ten w rzeczywistości wzrósł. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym półroczu 2024 roku wartość eksportu drewna okrągłego z Polski do Chin wyniosła 1,2 mld zł, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku.
– Obserwujemy wzrost zainteresowania chińskich odbiorców polskim surowcem drzewnym – powiedział Piotr Zgorzelski, wiceminister klimatu i środowiska. Wynika to z ograniczeń w pozyskiwaniu drewna w innych krajach, a także z wysokiej jakości naszego surowca.
Ministerstwo tłumaczy, że pomimo ogólnych zapowiedzi ograniczenia eksportu, nie wprowadzono konkretnych regulacji prawnych blokujących ten proceder. – Prowadzimy prace nad zmianami legislacyjnymi, które pozwolą na efektywniejsze zarządzanie zasobami leśnymi i ograniczenie wywozu surowca za granicę – dodaje Zgorzelski.
Przedstawiciele branży leśno-drzewnej wyrażają zaniepokojenie rosnącym eksportem drewna okrągłego. – Surowiec drzewny jest strategicznym zasobem dla naszej gospodarki – mówi prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. – Jego nadmierna sprzedaż za granicę prowadzi do niedoborów na rynku krajowym i ogranicza rozwój rodzimego przemysłu.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że podejmie zdecydowane działania w celu ograniczenia eksportu drewna okrągłego. – Musimy zadbać o zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi i zapewnić dostępność surowca dla polskich przedsiębiorców – kończy Zgorzelski.
Branża leśno-drzewna oczekuje konkretnych rozwiązań legislacyjnych, które zatrzymają wzrost eksportu drewna okrągłego do Chin i zagwarantują stabilne dostawy surowca dla krajowego przemysłu drzewnego.
Eksport rośnie
Pomimo zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska o ograniczeniu wywozu nieobrobionego drewna z Polski do Chin, eksport ten w rzeczywistości wzrósł. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszym półroczu 2024 roku wartość eksportu drewna okrągłego z Polski do Chin wyniosła 1,2 mld zł, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku.
– Obserwujemy wzrost zainteresowania chińskich odbiorców polskim surowcem drzewnym – powiedział Piotr Zgorzelski, wiceminister klimatu i środowiska. Wynika to z ograniczeń w pozyskiwaniu drewna w innych krajach, a także z wysokiej jakości naszego surowca. Ministerstwo tłumaczy, że pomimo ogólnych zapowiedzi ograniczenia eksportu, nie wprowadzono konkretnych regulacji prawnych blokujących ten proceder. = Prowadzimy prace nad zmianami legislacyjnymi, które pozwolą na efektywniejsze zarządzanie zasobami leśnymi i ograniczenie wywozu surowca za granicę – dodaje Zgorzelski.
Wzrost Eksportu i Obawy Branży
Przedstawiciele branży leśno-drzewnej wyrażają zaniepokojenie rosnącym eksportem drewna okrągłego. – Surowiec drzewny jest strategicznym zasobem dla naszej gospodarki – mówi prezes Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Jego nadmierna sprzedaż za granicę prowadzi do niedoborów na rynku krajowym i ogranicza rozwój rodzimego przemysłu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że podejmie zdecydowane działania w celu ograniczenia eksportu drewna okrągłego. – Musimy zadbać o zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi i zapewnić dostępność surowca dla polskich przedsiębiorców – kończy.
Potencjał Chińczyków
Chiny, jako jeden z największych rynków na świecie, mają ogromny potencjał w branży drzewnej. W ostatnich latach kraj ten stał się kluczowym odbiorcą drewna surowego, co wynika z rosnącego zapotrzebowania na materiały budowlane oraz meble. W 2020 roku Chiny odpowiadały za 45% polskiego eksportu drewna, co czyni je jednym z najważniejszych partnerów handlowych dla polskich producentów.
Wzrost zapotrzebowania
Chociaż w ostatnich latach chińska gospodarka borykała się z problemami, takimi jak spowolnienie wzrostu gospodarczego i ograniczenia związane z pandemią COVID-19, to obecnie sytuacja zaczyna się stabilizować. W miarę jak Chiny wracają do normalności, rośnie zapotrzebowanie na surowce, w tym drewno.
Eksperci wskazują, że chiński rynek może być bardziej otwarty na import drewna, co stwarza szansę dla polskich producentów. Trzeba pamiętać, że podaż mebli z Chin wzrósł od 2020 roku dwukrotnie!
Wyzwania dla polskiego przemysłu
Jednakże, rosnący eksport drewna z Polski do Chin wiąże się także z ryzykiem. W miarę jak polskie drewno staje się coraz bardziej poszukiwane, może dojść do niedoborów surowca na rynku krajowym, co zagraża rozwojowi polskiego przemysłu drzewnego. W związku z tym, kluczowe będzie wprowadzenie odpowiednich regulacji, które pozwolą na zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi, a także na zapewnienie stabilnych dostaw surowca dla krajowych producentów.
Czy jesteśmy skazani?
W obliczu rosnącej konkurencji na rynku globalnym, a także wyzwań związanych z ochroną środowiska, kluczowe będzie znalezienie równowagi pomiędzy eksportem a potrzebami krajowymi. Zrównoważony rozwój powinien stać się priorytetem nie tylko dla rządu, ale także dla przedsiębiorców w branży leśno-drzewnej. Wprowadzenie praktyk odpowiedzialnego zarządzania zasobami leśnymi oraz promowanie recyklingu i ponownego wykorzystania drewna mogą pomóc w zabezpieczeniu przyszłości polskiego przemysłu.
Potencjał współpracy z Chinami
Warto również zwrócić uwagę na potencjał współpracy z Chinami w zakresie technologii i innowacji.
Chiny są liderem w wielu dziedzinach technologicznych, co stwarza możliwości dla polskich producentów do nawiązywania partnerstw i korzystania z nowoczesnych rozwiązań. Wspólne projekty mogą przyczynić się do rozwoju branży drzewnej w Polsce, a także do zwiększenia konkurencyjności na rynku międzynarodowym.
Branża leśno-drzewna stoi przed wieloma wyzwaniami, ale także przed ogromnymi możliwościami. Kluczowe będzie wprowadzenie odpowiednich regulacji, które pozwolą na zrównoważone gospodarowanie zasobami leśnymi i zapewnienie stabilnych dostaw surowca dla krajowego przemysłu. Współpraca z Chinami oraz innowacyjne podejście do produkcji mogą przyczynić się do dalszego rozwoju polskiej branży drzewnej, co jest niezbędne dla jej przyszłości. W obliczu rosnącego eksportu drewna do Chin, ważne jest, aby polski przemysł był przygotowany na nadchodzące zmiany i potrafił wykorzystać swoje atuty na globalnym rynku.
Przed nami jedenasta edycja międzynarodowej konferencji Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego KOOPDREW 2024. To największe tego typu wydarzenie w branży leśno-drzewnej odbędzie się już 9 września br. w Poznaniu. W tym roku podczas debat, wykładów i dialogu wszyscy skupią się na jej przyszłości. Będą rozmawiać o wyzwaniach przedsiębiorstw przerabiających drewno i dostosowaniu całego sektora do zmian w lasach.
Nie masz planów na 9 września, to rezerwuj termin i przyjedź do stolicy Wielkopolski na KOOPDREW.
Nie może Ciebie tam zabraknąć.
Kongres rozpocznie się o godz. 10.00 od części okolicznościowej z okazji 30-lecia Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. To już tradycja, że podczas KOOPDREWU analitycy bankowi przekazują sporo wiedzy, która dotyczy naszej branży. Dlatego w pierwszej części przedstawiciel Banku PEKAO SA zaprezentuje analizę ekonomiczną sektora drzewnego.
Potem uczestnicy wydarzenia wysłuchają wykładu ekonomisty byłego ministra finansów, prof. Grzegorza Kołodki, który podzieli się wiedzą dotyczącą uwarunkowań i perspektyw rozwoju polskiej gospodarki.
W południe nastąpi prezentacja przedstawicieli Lasów Państwowych na temat „Kierunków i założeń w sprzedaży drewna”.
Po przerwie na kawę druga cześć wydarzenia rozpocznie się od wykładu prof. Krzysztofa Adamowicza z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Tematem będzie „Jak przygotować przemysł drzewny i społeczeństwo na zmiany w lasach?” Profesor opublikował ponad sto prac wysokiej jakości merytorycznej w różnych czasopismach naukowych. Spotkanie to będzie preludium do debaty dotyczącej przyszłości lasów z udziałem, w której udział wezmą naukowcy, leśnicy i przedsiębiorcy, m.in.: Janusz Dawidziuk – Polskie Towarzystwo Leśne, Wiesław Krzewina – RDLP w Poznaniu, Bogdan Czemko – były dyrektor PIGPD, Katarzyna Łapińska – regionalny dyrektor ochrony środowiska we Wrocławiu i Piotr Poziomski – prezydent PIGPD.
Nie zabraknie również wystąpień przedstawicieli firm EWD i Industria Pactum.
Ostatnia część kongresu będzie czasem na rozważania i rozmowy o przyszłości branży tartacznej w Polsce. Swoimi przemyśleniami i badaniami o polskim tartacznictwie podzieli się dr. hab. Marek Wieruszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. To wieloletni znawca branży z wielką wiedzą na temat polskich tartaków.
Ten wykład to także wstęp do debaty, w której wezmą udział przedstawiciele firm zrzeszonych w Polskiej Izbie Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, np.: Dominik Walaszek z MARDOMU, Bartosz Burkietowicz z firmy BURKIETOWICZ i Adam Sosnowski, POLTAREX. Rozmowy dotyczyć będą automatyzacji, robotyzacji, nowoczesnego zarządzania zasobami ludzkimi oraz wyglądu polskiego tartaku w przyszłości.
Jak wiemy, ważna w komunikacji jest bezpośrednia rozmowa, dlatego uczestnicy KOOPDREWU będą mogli podyskutować, zadać pytania prelegentom oraz przeprowadzić dialog z przedstawicielami Lasów Państwowych.
Patronat honorowy obejmą Lasy Państwowe, a medialny GPD, KD Media, drewno.pl, Przemysł Drzewny, natomiast partnerami będą Bank PEKAO SA i DREMA, a sponsorami firmy EWD i Industria Pactum.
Szczegółowy program spotkania i informacje dotyczące uczestnictwa można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego w zakładce XI KOOPDREW.
-
Aktualności4 dni temu
DREMA otwiera swoje podwoje na kolejną edycję!
-
Filmy3 dni temu
Wideorelacja z pierwszego dnia targów Drema 2024
-
Aktualności3 dni temu
Ruszył IX Ogólnopolski Kongres Meblarski: polskie meble – konkurencyjna Polska
-
Technika, technologie, nowości5 dni temu
Tu przyszłość dzieje się dziś
-
Technika, technologie, nowości5 dni temu
Stekro-Michał Brotoń prezentuje nowoczesne rozwiązania dla branży leśnej na Targach Cieśli w Chochołowie
-
Aktualności6 dni temu
Eksport polskiego drewna do Chin rośnie pomimo zapowiedzi ograniczeń
-
Technika, technologie, nowości6 dni temu
Piły tarczowe do tartaków AKE Knebel – precyzja i wydajność w jednym
-
Technika, technologie, nowości5 dni temu
TimberID wspiera uzyskanie zgodności z EUDR
Komentarze