Connect with us
Aktualności

Współpraca z ProLogic gwarancją sukcesu każdej firmy produkcyjnej

Oprogramowanie ProLogic FenOffice do produkcji okien i drzwi

Dodane:

/Prologic

Maksymalna elastyczność to najważniejsza cecha, jaką dzisiaj muszą wykazywać się nowoczesne firmy produkujące okna czy drzwi. Wynika ona m.in. z szerokiego wachlarza systemów, w jakich wykonywana jest stolarka otworowa. Ponadto producenci winni być przygotowani na rozmaite życzenia płynące ze strony klientów, np.: w zakresie jakości zamawianego towaru, a także ścisłego przestrzegania terminu jego realizacji oraz dostawy. Aby sprostać tym trudnym zadaniom, zakład produkcyjny musi być wyposażony w odpowiedni park maszynowy, narzędzia, a także oprogramowanie, które będzie panowało zarówno nad fachową obsługą klienta, jak i projektowaniem, technologią produkcji oraz logistyką. Maksymalną elastycznością może pochwalić się Stolbud Koronea, która w codziennej pracy postawiła na rozwiązania firmy ProLogic.

Stolbud Koronea

Stolbud Koronea zatrudnia ponad 560 pracowników w dwóch zakładach produkcyjnych, tj. we Włoszczowie  – gdzie produkuje okna i drzwi drewniane oraz drewniano-aluminiowe, a także Pszczynie  – gdzie wykonuje okna i drzwi z PVC i aluminium. Ponadto firma może poszczycić się własnym tartakiem znajdującym się we Włoszczowie. Fot. Stolbud Koronea

O firmie Stolbud Koronea

– Stolbud Koronea jest jednym z największych producentów stolarki okiennej oraz drzwiowej w Polsce. Nowoczesność, ale mocno osadzona w tradycji, silna, rozpoznawalna marka gwarantująca najwyższą jakość produktów, innowacyjna myśl technologiczna inżynierów, przejrzysty model biznesowy kadry zarządzającej – tak w skrócie można opisać spółkę, która obecna jest aż w 31 krajach na świecie. Firma zatrudnia ponad 560 pracowników w dwóch zakładach produkcyjnych, tj. we Włoszczowie – gdzie produkuje okna i drzwi drewniane oraz drewniano-aluminiowe, a także Pszczynie – gdzie wykonuje okna i drzwi z PVC i aluminium. Ponadto Stolbud Koronea może poszczycić się własnym tartakiem znajdującym się we Włoszczowie – mówi Katarzyna Skiba, kierownik działu markietingu w Stolbud Włoszczowa SA.

Stolbud Koronea

Stolbud Koronea zatrudnia ponad 560 pracowników w dwóch zakładach produkcyjnych, tj. we Włoszczowie – gdzie produkuje okna i drzwi drewniane oraz drewniano-aluminiowe, a także Pszczynie – gdzie wykonuje okna i drzwi z PVC i aluminium. Ponadto firma może poszczycić się własnym tartakiem znajdującym się we Włoszczowie. Fot. Stolbud Koronea

Produkcja w Stolbud Włoszczowa

– We Włoszczowie produkujemy okna i drzwi drewniane oraz drewniano-aluminiowe do każdego rodzaju pomieszczeń. Bogata oferta obejmuje drzwi wewnętrzne – od ekskluzywnych drewnianych, po nowoczesne panelowe, szklane i najbardziej popularne płytowe. Dopełnienie oferty stanowią  zewnętrzne, wejściowe do mieszkań oraz  techniczne. Wszystkie wyroby cechuje ciekawe wzornictwo, wytrzymałość oraz wysokie parametry użytkowe. W działalności mocno postawiliśmy na innowacyjne technologie. Przykładem mogą być chociażby jedne z najnowocześniejszych w Europie linie do produkcji okien drewnianych i drewniano-aluminiowych Conturex 125 firmy WEINIG. Zakup maszyn pozwolił nam na usprawnienie i udoskonalenie procesu produkcyjnego, z jednej strony zwiększając konkurencyjność firmy na rynku okiennym, a z drugiej skracając terminy realizacji i oferując indywidualnym klientom doskonałe i piękne profile. Conturex 125 to precyzyjna, w pełni zautomatyzowana maszyna, która w elastyczny, niezawodny i szybki sposób profiluje elementy okienne zarówno skrzydła, jak i ościeżnice. Jest w stanie zastąpić pracę nawet dziesięciu obecnie używanych urządzeń – czopuje, struga, profiluje, frezuje, nawierca otwory itd. Wystarczy umieścić w odpowiednim miejscu wystruganą kantówkę, by po krótkiej chwili uzyskać idealny, gotowy do sklejenia element składowy okna. Maszyna pozwala na produkcję okien o różnych kształtach, m.in.: trójkąty, trapezy, łuki – mówi Arkadiusz Świder, członek zarządu w firmie Stolbud Włoszczowa SA.

Produkcja w Stolbud Pszczyna

– Zakład produkcyjny w Pszczynie składa się z dwóch sekcji: PVC oraz aluminium. Oferta produktowa jest bardzo bogata – od konstrukcji okien standardowych, poprzez HST, PSK i przeszklenia fasadowe, na drzwiach zewnętrznych kończąc. Powyższe konstrukcje wykonywane są w technologii skosów, łuków, w bogatej palecie oklein, okładzin aluminiowych oraz farb proszkowych. Firma posiada własną linię technologiczną do gięcia łuków oraz okleinowania profili PVC w wersjach jednostronnej, dwustronnej oraz 3D, popartej certyfikatem Rehau 2016. Gama asortymentu opiera się na renomowanych dostawcach profili: PVC (Rehau) oraz aluminium (Ponzio i Aluprof). Dziennie produkujemy od 100 do 200 okien i drzwi, a ich liczba w dużej mierze zależy m.in. od wielkości oraz kształtu danego elementu. Poza tym dysponujemy własną flotą logistyczną, co pozwala na efektywne zdobywanie klientów i terminowe dostarczanie dostawy produktów na takie rynki, jak: Czechy, Niemcy, Słowacja, Włochy, a ostatnio Szwajcaria, które to rynki są naszymi wiodącymi kanałami dystrybucji – zapewnia Adam Och, dyrektor produkcji w firmie Stolbud Pszczyna SA.

Współpraca z firmą ProLogic

Jak zawsze w tego typu sytuacjach nawiązanie wzajemnej współpracy pomiędzy obiema firmami stanowi bardzo szczególny moment. Nie sztuką jest bowiem wygrać konkurs czy nawet przetarg, a potem uroczyście przyjąć kontrakt. Trzeba go jeszcze z powodzeniem zrealizować. W tym przypadku ProLogic musiał dokładnie zapoznać się z profilem działalności firmy Stolbud oraz jej planami na przyszłość. Z kolei Stolbud chciał nauczyć się jak najlepszego wykorzystania możliwości nowego oprogramowania i mieć pełny udział w jego dalszym rozwoju. Po drodze ze strony firmy zlecającej zrodziło się wiele pytań oraz życzeń powodowanych kolejnymi pomysłami, które mogłyby bardziej usprawnić pracę w zakładzie. Ostatecznie firma ProLogic ze wszystkich postawionych zadań wywiązała się bezbłędnie, a Stolbud może wystawić jej jak najlepsze rekomendacje.

Dlaczego ProLogic?

– W czerwcu 2014 roku został rozpisany konkurs na program komputerowy, który usprawni naszą pracę przy produkcji okien i drzwi. W związku z planami rozwojowymi firmy potrzebowaliśmy swego rodzaju stabilności, dlatego bardzo zależało nam na kompleksowym rozwiązaniu, obejmującym zarówno drewno, PVC, jak i aluminium. Zwycięzcą konkursu okazał się ProLogic, który zaproponował bardzo ciekawe rozwiązanie, sprowadzające organizację pracy w zakładzie do trzech głównych obszarów, tj. technologicznego, produkcyjnego i handlowego.
Co prawda wcześniej dysponowaliśmy już jednym systemem, jednak obsługiwał on jedynie naszą pracę na płaszczyźnie handlu, natomiast zatrzymywał się na etapie technologii i nie przechodził dalej, tj. na kontrolę nad maszynami.

Moduł handlowy jest dla nas mocnym i ważnym atrybutem. Z jednej strony, dzięki dostępowi do wyceny kosztów i produkcji, mamy możliwość kreowania poszczególnych ofert, a z drugiej dysponujemy ogromną bazą danych pod kątem samej konstrukcji. Ułatwia to niewątpliwie pracę zarówno naszym technologom, jak i handlowcom. Ponadto dzięki programowi ProLogic nasi handlowcy, oprócz wykonania standardowej wyceny, zdobywają także wiedzę z zakresu parametrów konstrukcyjnych zastosowanych materiałów itd. – twierdzi członek zarządu i dodaje:
– Pożądany przez nas program miał mieć charakter otwarty, tzn. chcieliśmy być w pełni niezależni i mieć możliwość swobodnego dokonywania w nim zmian. Nie chcieliśmy zwracać się za każdym razem do programodawcy z prośbą o wprowadzenie kolejnej opcji w programie. ProLogic zagwarantował pełną dowolność w kwestii rozwoju programu, z czego się bardzo cieszymy. Oczywiście nie brakuje konsultacji z firmą, szczególnie wtedy, kiedy mamy jakąś wątpliwość i chcemy się upewnić, że to, co sobie zaplanowaliśmy do wykonania, zostanie przeprowadzone w sposób bezpieczny, tj. bez szkody dla pracownika, maszyny oraz samego produktu. ProLogic służy nam wtedy swoją pomocą. Oprogramowanie ProLogic zostało uruchomione w Stolbud Pszczyna w grudniu 2014 roku, natomiast w Stolbud Włoszczowa w styczniu 2015 roku.

 

Reklama

Jak to działa?

– Często jest tak, że klient nie ma ściśle określonego pomysłu na swoje okna czy drzwi, dlatego program ProLogic doskonale sprawdza się jako narzędzie do sprzedaży. Po uzgodnieniu z odbiorcą konkretnego produktu w zakresie jego rodzaju, rozmiarów, kolorów i zastosowanych materiałów program wspiera wyliczenie konkretnego terminu realizacji zamówienia. Przy tym wyliczeniu bierze pod uwagę dostępność materiałów w magazynie, przewidywany czas potrzebny na wykonanie oraz dostawy we wskazane przez klienta miejsce. Tym sposobem handlowiec korzystający z programu ProLogic jest w stanie od początku do końca z powodzeniem przeprowadzić każdego klienta przez cały proces zakupu. Klient natomiast w spokoju może czekać na realizację zamówienia – wyjaśnia Konrad Mielniczek, technik oprogramowania w firmie ProLogic Computer GmbH i dodaje.
– W przypadku Stolbud Koronea mieliśmy do czynienia z bardzo szerokim asortymentem produktowym i to realizowanym w dwóch oddalonych od siebie zakładach. Podczas przygotowywania odpowiedniego programu musieliśmy wziąć pod uwagę nie tylko względy techniczno-konstrukcyjne. Ważnym było także zagwarantowanie końcowemu klientowi firmy Stolbud odbioru konkretnego produktu oraz pewność, że dostanie on go w pożądanej jakości, w swoim określonym terminie i oczywiście w optymalnej cenie. Obecnie handlowiec w obecności klienta wprowadza do programu ProLogic potrzebne informacje, a następnie w postaci gotowego zamówienia wysyła je bezpośrednio do centrali. Co prawda musi się on tutaj wykazać większą odpowiedzialnością za składane zamówienie. Jednak z drugiej strony może się on dużo więcej nauczyć zarówno jeśli chodzi o ilość i rodzaj asortymentu, jaki Stolbud posiada w swojej ofercie, jak i parametry techniczne poszczególnych produktów. Poza tym, może pewniej proponować klientowi rozwiązania indywidualne, bez obawy, że po drodze popełni jakiś błąd technologiczny. Program ProLogic pilnuje bowiem, aby dany produkt zamawiany przez klienta był zgodny z wszelkimi normami oraz warunkami bezpiecznego użytkowania.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę programu. ProLogic powoduje, iż po pewnym czasie jakość pracy samego handlowca ekstremalnie wzrasta, co wyraźnie widać po jego osiągnięciach w zakresie pozyskiwania nowych klientów. Dzięki informacjom zawartym w programie handlowiec ma gwarancję pełnej i profesjonalnej obsługi każdego klienta.
Jeszcze kilka lat temu niektórzy dilerzy nie byli w stanie argumentować zalet sprzedawanego przez siebie produktu. Program ProLogic natomiast zmusza do pełnego poznania detali produktu, co jest bardzo istotne. Wszystkie, nawet najbardziej szczegółowe informacje są zawarte w tym programie i stanowią drobne argumenty, które przemawiają za konkretnym produktem. Jak się okazuje, to właśnie one bardzo często decydują o tym czy dany klient dokona tego zakupu, czy też pójdzie do konkurencji.

 

Program w praktyce

– Niezależnie od rodzaju obrabianego materiału oraz indywidualnych życzeń klienta, program ProLogic tworzy w sposób szybki i bardzo dokładny skomplikowane konstrukcje okien oraz drzwi. Proces ten jest cały czas widoczny na ekranie komputera. Detale są zaznaczone jako kontury lub z wybranym kolorem pozycji i mogą zostać umiejscowione w dowolnych polach. Wszelkiego rodzaju błędy oraz nieprawidłowości są sprawdzane w programie, a następnie zgłaszane poprzez odpowiednie meldunki już na etapie konstruowania. Oczywiście podczas tworzenia konkretnego produktu mogą zostać zmienione jego wymiary, połączenia, profile i materiały, a także pozycje poszczególnych elementów. Po zatwierdzeniu gotowej konstrukcji można wykorzystywać liczne listy produkcyjne. Aktualnie pracujemy nad kolejnym modułem programu obsługującego produkcję nowego asortymentu, który w pełni uzupełni ofertę firmy Stolbud. Co prawda moduł ten jest już praktycznie wykonany, jednak potrzebuje on jeszcze uzbrojenia w odpowiednie dane – tłumaczy technik oprogramowania.
– ProLogic posiada rozbudowaną bazę danych oraz interfejs, który łączy ze sobą trzy obszary, tj. technologię, produkcję oraz handel. Obecnie w Stolbud Koronea korzystają z niego zarówno pracownicy obu zakładów produkcyjnych, jak i dilerzy, którzy sprzedają klientowi końcowemu produkty firmy. Liczba użytkowników programu może być nieograniczona, a dodanie kolejnej osoby jest bardzo proste. Administrator systemu nadaje nowy numer ID oraz hasło. Warto zaznaczyć, iż istnieje możliwość uwalniania, a także zamykania poszczególnych modułów programu danym grupom użytkowników. To rozwiązanie jest bardzo pomocne w chwili kiedy np. jakiś moduł jest w przygotowaniu, wówczas zostaje on udostępniony tylko działowi technologicznemu – wyjaśnia Jan Megier, dyrektor ds. sprzedaży w firmie ProLogic Computer GmbH i dodaje:
– W zakładzie produkcyjnym Stolbud Pszczyna ProLogic steruje centrum obróbczym firmy Haffner, zgrzewarkami oraz piłą. Dodatkowo zastosowano tam system ProLogic FenProd – do elektronicznego wyświetlania danych (list produkcyjnych) na wybrane, odpowiednie stanowiska pracy. Natomiast w Stolbud Włoszczowa program nadzoruje pracą maszyn firmy WEINIG, czyli: dwoma nowoczesnymi centrami obróbczymi Conturex C125 oraz urządzeniem do wstrzeliwania kołków do efektywnego wykonywania okiennych połączeń kątowych UniPin 100. Ponadto ProLogic obsługuje urządzenia, które drukują etykiety identyfikujące dla poszczególnych produktów, nadając każdemu z nich odrębny kod kreskowy.

 

Serwis ProLogic

– Serwis ProLogic obejmuje m.in.: szkolenie pracowników, rejestrację cen, artykułów i stałych danych, tworzenie formularzy procesów (generator raportów), rejestrację systemów profili i systemów okuć, rejestrację parametrów maszyn i wdrożenie maszyn produkcyjnych. Oczywiście współpraca ze Stolbudem nie została zakończona na samej tylko instalacji naszego programu. Cały czas jesteśmy w kontakcie z pracownikami firmy, ponieważ jej działalność ulega ciągłemu rozwojowi. Można powiedzieć, iż tak długo, jak Stolbud będzie się rozwijać, tak długo program ProLogic będzie w nim modyfikowany. Jak się okazuje, to, co jest technicznie możliwe, jest również wykonalne w naszym programie. Granicę stanowi jedynie wyobraźnia klienta – oznajmia dyrektor ds. sprzedaży.

 

O firmie ProLogic

Od 1985 roku ProLogic Computer GmbH rozwija oprogramowanie przeznaczone dla producentów okien i drzwi. W jej siedzibie, w Rottendorfie w okolicach Würzburga, powstają idee, dzięki którym ProLogic tworzy wysokiej jakości oprogramowanie opierające się na doświadczeniu i najnowszej technice. – ProLogic nie ma w ofercie jednego, gotowego produktu w postaci systemu, który można wyciągnąć z szuflady i zastosować u każdego klienta. Nasz program działa już w wielu przedsiębiorstwach zajmujących się różnymi gałęziami produkcji. Za każdym razem jest on dostosowywany do indywidualnych potrzeb zakładu. Nawet w przypadku firm, które produkują okna czy drzwi program ProLogic będzie się różnił swoją specyfiką, bowiem inaczej mogą być kalkulowane koszty np. za malowanie, opakowania, nawiewniki, powierzchnię rozwiniętą itd.

Program ProLogic rośnie i rozwija się wraz z nowymi zadaniami, jakie wyznaczają nam nasi klienci. Jesteśmy bardzo elastyczni, jeśli chodzi o jego edycję w danej firmie. W stosunkowo krótkim czasie jesteśmy w stanie wprowadzić nowe opcje umożliwiające poprawę jakości pracy i ułatwiające logistykę. W przypadku Stolbud dobrym przykładem może być wprowadzenie zmiany, która polega na obsłudze programu w wielu językach. Jest to szczególnie przydatne w przypadku dilerów zagranicznych, m.in. z Niemiec, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, a także Czech i Słowacji. Np. diler we Włoszech podłączony do programu ProLogic może pracować w swoim języku i bez problemu ofertować produkty Stolbudu klientom z tamtejszego rynku.

Jesteśmy wystarczająco małą firmą, ażeby zaspokoić indywidualne potrzeby klienta i profesjonalnie go obsłużyć; a jednocześnie wystarczająco dużą firmą, aby wspierać tegoż klienta przy realizacji całej palety produktów dotyczących okien i drzwi. Razem z klientem tworzymy zgrany zespół i wiemy, że kreatywność nie kończy się jedynie na opracowywaniu list produkcyjnych lub przesyłaniu danych do maszyny. Ciągle szukamy nowych dróg, aby doskonalić produkty oraz umożliwić naszym klientom zajęcie czołowej pozycji na rynku – podsumowuje Jan Megier.

Reklama

 ProLogic

FenOffice – oprogramowanie produkowane przez firmę Prologic Computer GmbH. Fot. ProLogic Computer GmbH

Prologic

FenOffice – oprogramowanie produkowane przez firmę Prologic Computer GmbH. Fot. ProLogic Computer GmbH

 • Stolbud Koronea

  Stolbud Koronea zatrudnia ponad 560 pracowników w dwóch zakładach produkcyjnych, tj. we Włoszczowie (zdjęcie z lewej) - gdzie produkuje okna i drzwi drewniane oraz drewniano-aluminiowe, a także Pszczynie (zdjęcie z prawej) - gdzie wykonuje okna i drzwi z PVC i aluminium. Ponadto firma może poszczycić się własnym tartakiem znajdującym się we Włoszczowie (zdjęcie w środku). Fot. Stolbud Koronea

 • Stolbud Koronea

  Stolbud Koronea zatrudnia ponad 560 pracowników w dwóch zakładach produkcyjnych, tj. we Włoszczowie (zdjęcie z lewej) - gdzie produkuje okna i drzwi drewniane oraz drewniano-aluminiowe, a także Pszczynie (zdjęcie z prawej) - gdzie wykonuje okna i drzwi z PVC i aluminium. Ponadto firma może poszczycić się własnym tartakiem znajdującym się we Włoszczowie (zdjęcie w środku). Fot. Stolbud Koronea

 • PROLOGIC

  Stolbud Koronea zatrudnia ponad 560 pracowników w dwóch zakładach produkcyjnych, tj. we Włoszczowie (zdjęcie z lewej) - gdzie produkuje okna i drzwi drewniane oraz drewniano-aluminiowe, a także Pszczynie (zdjęcie z prawej) - gdzie wykonuje okna i drzwi z PVC i aluminium. Ponadto firma może poszczycić się własnym tartakiem znajdującym się we Włoszczowie (zdjęcie w środku). Fot. Stolbud Koronea

 • ProLogic

  W Stolbud Włoszczowa program ProLogic nadzoruje pracą maszyn firmy WEINIG, czyli dwoma nowoczesnymi centrami obróbczymi Conturex C125. Fot. Piotr Kmiecik

 • ProLogic

  W Stolbud Włoszczowa program ProLogic nadzoruje pracą maszyn firmy WEINIG, czyli dwoma nowoczesnymi centrami obróbczymi Conturex C125. Fot. Piotr Kmiecik

 • ProLogic

  W Stolbud Włoszczowa program ProLogic nadzoruje pracą maszyn firmy WEINIG, czyli dwoma nowoczesnymi centrami obróbczymi Conturex C125. Fot. Piotr Kmiecik

 • ProLogic

  FenOffice - oprogramowanie produkowane przez firmę Prologic Computer GmbH. Fot. ProLogic Computer GmbH

 • Prologic

  FenOffice - oprogramowanie produkowane przez firmę Prologic Computer GmbH. Fot. ProLogic Computer GmbH

 • Kurier Drzewny

  W zakładzie produkcyjnym Stolbud Pszczyna program steruje centrum obróbczym Haffner, zgrzewarkami oraz piłą do produkcji nietypowej. Ponadto ProLogic obsługuje urządzenia, które drukują etykiety identyfikujące dla poszczególnych produktów, nadając każdemu z nich odrębny kod kreskowy. Fot. Piotr Kmiecik

 • Stolbud Pszczyna

  W zakładzie produkcyjnym Stolbud Pszczyna program steruje centrum obróbczym Haffner, zgrzewarkami oraz piłą do produkcji nietypowej. Ponadto ProLogic obsługuje urządzenia, które drukują etykiety identyfikujące dla poszczególnych produktów, nadając każdemu z nich odrębny kod kreskowy. Fot. Piotr Kmiecik

 • Stolbud Pszczyna

  W zakładzie produkcyjnym Stolbud Pszczyna program steruje centrum obróbczym Haffner, zgrzewarkami oraz piłą do produkcji nietypowej. Ponadto ProLogic obsługuje urządzenia, które drukują etykiety identyfikujące dla poszczególnych produktów, nadając każdemu z nich odrębny kod kreskowy. Fot. Piotr Kmiecik

 • ProLogic

  Program ProLogic niejako zmusza handlowca do pełnego poznania detali produktu, co jest bardzo istotne. Wszystkie, nawet najbardziej szczegółowe informacje są zawarte w tym programie i stanowią drobne argumenty, które przemawiają za konkretnym produktem. Jak się okazuje, to właśnie one bardzo często decydują o tym czy dany klient dokona tego zakupu, czy pójdzie do konkurencji. Fot. Piotr Kmiecik

 • ProLogic

  Program ProLogic niejako zmusza handlowca do pełnego poznania detali produktu, co jest bardzo istotne. Wszystkie, nawet najbardziej szczegółowe informacje są zawarte w tym programie i stanowią drobne argumenty, które przemawiają za konkretnym produktem. Jak się okazuje, to właśnie one bardzo często decydują o tym czy dany klient dokona tego zakupu, czy pójdzie do konkurencji. Fot. Piotr Kmiecik

 • ProLogic

  Program ProLogic niejako zmusza handlowca do pełnego poznania detali produktu, co jest bardzo istotne. Wszystkie, nawet najbardziej szczegółowe informacje są zawarte w tym programie i stanowią drobne argumenty, które przemawiają za konkretnym produktem. Jak się okazuje, to właśnie one bardzo często decydują o tym czy dany klient dokona tego zakupu, czy pójdzie do konkurencji. Fot. Piotr Kmiecik

 • ProLogic

  Niezależnie od rodzaju obrabianego materiału oraz indywidualnych życzeń klienta, program ProLogic tworzy w sposób szybki i bardzo dokładny skomplikowane konstrukcje okien oraz drzwi. Fot. Stolbud Koronea

 • Stolbud Koronea

  Niezależnie od rodzaju obrabianego materiału oraz indywidualnych życzeń klienta, program ProLogic tworzy w sposób szybki i bardzo dokładny skomplikowane konstrukcje okien oraz drzwi. Fot. Stolbud Koronea

 • Stolbud Koronea

  Niezależnie od rodzaju obrabianego materiału oraz indywidualnych życzeń klienta, program ProLogic tworzy w sposób szybki i bardzo dokładny skomplikowane konstrukcje okien oraz drzwi. Fot. Stolbud Koronea

 • Prologic

 • Prologic

 • Stolbud Koronea
 • Stolbud Koronea
 • PROLOGIC
 • ProLogic
 • ProLogic
 • ProLogic
 • ProLogic
 • Prologic
 • Kurier Drzewny
 • Stolbud Pszczyna
 • Stolbud Pszczyna
 • ProLogic
 • ProLogic
 • ProLogic
 • ProLogic
 • Stolbud Koronea
 • Stolbud Koronea
 • Prologic

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aktualności

Powstaje nowe centrum technologiczne

Dodane:

/

SCM

W dniach 28 – 30 września br. SCM planuje uroczyste otwarcie centrum technologicznego w Rimini, we Włoszech. Dzięki niemu odkryjemy jak cyfrowe i technologiczne innowacje firmy mogą wspierać klienta oraz rozwijać jego przedsiębiorstwo. Odkryjemy, w jaki sposób cyfrowe i technologiczne innowacje marki SCM mogą wspierać klienta oraz rozwijać jego przedsiębiorstwo. Olbrzymia przestrzeń pokazowa będzie wypełniona po brzegi najnowocześniejszymi maszynami, które mają zastosowanie w obróbce drewna. Zarówno tej przemysłowej, jak i dedykowanej mniejszym przedsiębiorstwom.

SCM inwestuje w swoje zakłady przemysłowe we Włoszech, aby zwiększyć moce produkcyjne i jeszcze bardziej zacieśnić relacje z klientami. Jednym z przykładów jest nowe centrum technologiczne powstałe w ramach programu rozbudowy i modernizacji siedziby głównej SCM w Rimini. Zostanie ono otwarte w dniach 28 – 30 września br. w ramach wydarzenia o nazwie Grand Opening, które skierowane jest do firm i profesjonalistów z branży obróbki drewna na poziomie globalnym.

„W ramach rozbudowy siedziby firmy SCM w Riminii powstanie nowe centrum technologiczne. Przestrzeń wystawy obejmie 4 tys. m2 powierzchni.Organizatorzy zaoferują klientom szeroki zakres technologii i usług oraz zapewnią zintegrowane, bardziej zrównoważone i zoptymalizowane procesy na każdym etapie wtórnej obróbki drewna.”

Szeroki zakres technologii, usług i procesów

Przestrzeń wystawy obejmie 4000 m2 powierzchni. Organizatorzy zaoferują klientowi szeroki zakres technologii i usług oraz zapewnią zintegrowane, bardziej zrównoważone i zoptymalizowane procesy na każdym etapie wtórnej obróbki drewna.

Impreza ta stanowi okazję do zapoznania się z innowacjami opracowanymi przez SCM. Będzie to połączenie umiejętności technologicznych z zakresu produkcji rozwiązań dla stolarki meblowej, otworowej, konstrukcji drewnianych i firm rzemieślniczych z rozwojem oprogramowania oraz usług, aby wspierać klienta na każdym etapie procesu produkcyjnego.

Niektóre nowinki przypisane są do centrów obróbczych będących tematem szkolenia, np.: Cargo – innowacyjny system automatycznego załadunku i rozładunku drzwi czy elementów płytowych – oraz nowe oprogramowanie CAD-CAM Maestro Lab.

Cargo z belkowym centrum morbidelli m200

Cargo zostanie zaprezentowany z belkowym centrum morbidelli m200 wyposażonym w ssawy – to w pełni zautomatyzowane ogniwo, które nie wymaga nadzoru operatora. Dzięki możliwości jednoczesnej obróbki i załadunku/rozładunku w czasie ukrytym czyni ją unikatowym na rynku. Pozwala to na osiąganie maksymalnych wydajności (przy braku pracy manualnej), a co za tym idzie towarzyszących im kosztów i czasów przestoju, a także łatwości użytkowania. Zarówno centrum, jak i system Cargo są bezpośrednio zarządzane przez interfejs HMI Maestro active.

Maestro Lab do biura i maszyny

Z kolei Maestro Lab to nowoczesne oprogramowanie CAD/CAM przeznaczone do pracy w biurze i na maszynie. Jest intuicyjne i dynamiczne. Dzięki inteligentnym i zaawansowanym technologicznie funkcjom programowania oraz ponad 150 zintegrowanym aplikacjom, umożliwia łatwe przekształcanie pomysłu w gotowy produkt. Można więc szybko przenieść się z biura do fabryki, korzystając z przyjemnego i szybkiego interfejsu użytkownika.

Kontekstowa i ciągła wymiana informacji pomiędzy maszyną a chmurą następuje za pośrednictwem platformy IoT Maestro Connect. Umożliwia ona firmie SCM dostarczenie szybkiego dostępu do odpowiedzi i precyzyjnych porad dla operatorów oraz pracowników utrzymania ruchu. Dzięki temu mogą sprostać wyzwaniom, jakie niosą ze sobą użytkowanie maszyny, jej konserwacja, programowanie, czy obsługa oprogramowania.

W centrum technologicznym stworzono więc specjalny obszar pokazujący, w jaki sposób przekształcane są dane w indywidualne usługi i doradztwo, mające na celu zagwarantowanie klientowi ciągłości operacyjnej, dzięki zaawansowanym technologiom cyfrowym i stałej uwadze ze strony zespołu SCM Service.

Automatyczny magazyn części zamiennych Autostore

Firma udoskonala obsługę klienta, dlatego podczas wydarzenia otworzy drzwi do nowego automatycznego magazynu części zamiennych Autostore – innowacji, która pozwoliła SCM zwiększyć pięciokrotnie prędkość pobierania kodów i zwiększyć o 26 proc. liczbę zamówień obsługiwanych w ciągu doby.

Zrównoważony rozwój oznacza także ergonomię i łatwość użytkowania, dostępną dla operatorów wszystkich maszyn tej marki, za pomocą zmodernizowanego panelu sterowania eye-M, który ułatwia pracę oraz oferuje modułowe programowanie i wyższą moc obliczeniową.

Ulepszenia technologiczne dla przemysłu meblarskiego

W nowym centrum technologicznym zostaną zaprezentowane również elastyczne ogniwa zintegrowane z bezzałogowymi transporterami AMR dla: pilarek panelowych – gabbiani gt2 z robotem do załadunku i rozładunku; okleinowania – stefani cell E z systemem powrotu elementów; wiercenia z kołkowaniem – morbidelli cx220 z możliwością pracy tylko z robotem lub częściowo z obsługą operatora. Jak również ogniwo pilarki panelowej z centrum obróbczym nesting dla produkcji jednostkowej, z automatycznym magazynem surowca flexstore hp oraz robotem do rozładunku gotowych elementów, w tym małych, a także odpadów, pilarka panelowa gabbiani p80 i centrum obróbcze morbidelli x200 zintegrowane z jednym magazynem.

W obszarze okleiniarek warto wymienić nową olimpic 500plus osiągającą jeszcze wyższą produktywność, przy obróbce doklejek z litego drewna do 12 mm oraz sztucznych obrzeży klejonych technologią hot-air, dla niewidocznej spoiny klejowej.

Jeśli chodzi o montaż, to warto zwrócić uwagę na dwa modele: action e z nowym systemem załadunku i rozładunku znacznie ułatwiającym pracę operatora oraz action p z elektromechanicznym chwytakiem do załadunku i rozładunku i nowym interfejsem użytkownika, który umożliwia import i eksport programów pracy, danych produkcyjnych czy ogólnej bazy danych.

Reklama

Obróbka powierzchni

Na ekspozycji pojawi się także najnowsza wersja dmc eurosystem do szlifowania oraz kalibrowania elementów surowych i wykończonych. Nowością będą również: 15-calowy panel sterowania eye-S umożliwiający obsługę wszystkich funkcji bezpośrednio z ekranu dotykowego; system Maestro active sand, który doskonale zarządza magazynowaniem narzędzi i jednostka planetarna dla precyzyjnego wykończenia na dowolnej powierzchni.

Prezentowane będą również kolejne funkcje modelu dmc sd 90, wysoce elastycznego rozwiązania, dostępnego w 12 wersjach, zapewniającego najlepsze wyniki przy obróbce drewna litego, lakierowanego i malowanego.

Odwiedzający będą mogli zapytać o demo w laboratorium Surface Lab Villa Verucchio (Rimini) na nowej maszynie dmc system z jednostką laserową, do produkcji wyjątkowych zdobień na parkietach, elementach drewnianych, fornirowanych płytach MDF i cementowo-włóknistych oraz dowolnej długości materiałach z litego drewna.

Nowości w zakresie malowania i wykończenia

Wspólnie z centrum technologicznym Superfici będzie można też zobaczyć nowości w zakresie malowania i wykończenia, takie jak: automat lakierniczy compact xl, do produkcji o dużym wolumenie, z bardziej wydajnym systemem odzyskiwania farby; innowacyjny system polimeryzacji UV led o wydajności porównywalnej z konwencjonalną polimeryzacją UV, zachowujący korzyści związane z technologią led; ekscymerowa technologia Superfici Excimatt do wykańczania różnych wyrobów i materiałów, zdolna do zapewnienia efektów matowych, które są gładkie bez konieczności rezygnacji z odporności powierzchni; roboty kartezjańskie i przegubowe do malowania okien i drzwi czy płyt zaprojektowane w celu zapewnienia szybkości i ciągłości produkcji oraz bardzo wysokiego poziomu precyzji i jakości wykończenia.

Okna, drzwi i drewno lite

Podczas Grand Opening będzie miała miejsce światowa premiera dwustronnej czopiarki celaschi action (zintegrowanego ogniwa produkcji okien i drzwi). Wyróżnia się ona wysoką prędkością zmiany konfiguracji oraz elastycznością w obszarze długości obrabianego surowca. Pozwala to na produkcję do 200 kompletnych okien na zmianę, nawet przy małych czy średnich partiach. Celaschi action pozwala na obróbkę dwóch elementów o różnych długościach jednocześnie, wykorzystując zasadę obróbki z przenoszeniem silników, gdy elementy są zatrzymane.

Zaletą są cztery elektrowrzeciona podporządkowane 8-pozycyjnemu magazynowi narzędzi.

Wysoką elastyczność i jakość obróbki

Windorflex to nowe, automatyczne ogniwo, które optymalizuje produkcję okien i drzwi, utrzymując wysoką elastyczność oraz jakość obróbki. Również będzie można je obejrzeć w hali produkcyjnej w Rimini.

Automatyczna strugarka czterostronna superset nt w centrum technologicznym po raz pierwszy będzie wyposażona w platformę IoT SCM Maestro Connect, umożliwiającą inteligentną i połączoną produkcję profili do okien, drzwi, schodów, listewek i elementów mebli.

Pośród nowości znajdzie się także czopiarko-dłutarka Connexus fj, spełniająca wymagania obróbki drewna litego lub płyt MDF, ze skomplikowanymi połączeniami elementów drzwi szafek lub okiennic.

Konstrukcje drewniane

Dużo uwagi zostanie poświęcone najnowszym rozwiązaniom w dziedzinie budownictwa drewnianego, które przedstawione będą cyfrowo. Będzie to m.in. oikos xl plus – centrum obróbcze CNC do obróbki paneli modułowych i belek konstrukcyjnych o maksymalnym przekroju 1250 x 610 mm, stosowanych do budowy wielopoziomowych budynków. Obecność oddzielnego agregatu piły i 6-osiowej jednostki roboczej umożliwia wykonanie obróbki przelotowej na maksymalnej grubości.

Na ekspozycji znajdą się także: oikos xs – centrum obróbcze gwarantujące maksymalną wydajność i precyzję podczas obróbki belek z drewna klejonego lub litego o maksymalnym przekroju 450 x 240 mm oraz dmc system xl, czyli modułowa maszyna do szlifowania i kalibrowania, zdolna do obróbki paneli CLT o szerokości do 3700 mm i grubości 500 mm.

Klasyczne maszyny

Pojawią się również maszyny SCM dostosowane do pracy stolarzy – zarówno samodzielne rozwiązania, jak i zintegrowane, takie jak: pilarka z belką dociskową, oklejarka krawędzi i wiertarka. Będą one przedstawione w formie ogniwa Smart&Human Factory przeznaczonego do elastycznej i niestandardowej produkcji, od surowców do mebli gotowych, wzbogaconej o integrację z oprogramowaniem MES.

Inne nowości to: „blade off”, innowacyjny system bezpieczeństwa stosowany w pilarkach tarczowych, który dzięki inteligentnym czujnikom zapobiega przypadkowemu kontaktowi między ciałem a tarczą oraz startech cn k, kompaktowe, 3-osiowe centrum obróbcze do frezowania różnych zdobień, grawerowania, produkcji znaków i prototypowania modeli 3D.

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).Czytaj dalej

Aktualności

Kryzys dał się we znaki branży meblarskiej?

Dodane:

/

Meblarstwo

Wg GUS, mimo kryzysu na polskim i światowym rynku, branża meblarska zakończyła rok 2022 wzrostem sprzedaży. Produkcja sprzedana wyniosła ponad 54,2 mld zł i była wyższa o 9,6% w stosunku do 2021 r.! Mniej optymistyczne są już dane z początku 2023 r., gdzie zanotowano ok. 9,5-proc. spadek wolumenu produkcji mebli.

W połowie każdego roku GUS publikuje pełne dane dotyczące produkcji przemysłowej za poprzedni rok. 12 lipca 2023 roku GUS w raporcie „Produkcja wyrobów przemysłowych w 2022 roku” przedstawił dane dotyczące m.in. wartości produkcji sprzedanej mebli.

Prognozy się sprawdziły

Według danych GUS, wartość produkcji sprzedanej mebli przez polską branżę meblarską w 2022 r. wyniosła 54,2 mld zł, co stanowi 9,6-procentowy wzrost w stosunku do 2021 roku, kiedy to analogiczna wartość wyniosła 49 515 mln zł.

Tymczasem firma B+R Studio, od ponad 14 lat analizująca rynek meblarski, prognozowała pod koniec 2022 r., że wartość produkcji sprzedanej mebli za rok 2022 wyniesie 54,4 mld złotych, co oznacza, że różnica tych prognoz w zestawieniu z oficjalnymi danymi GUS z lipca br. wyniosła zaledwie 0,33%.

– Nasze prognozy z końca 2022 r. potwierdziły się – mówi Tomasz Wiktorski z B+R Studio. – Tak niewielka różnica kolejny raz udowadnia bardzo wysoką celność naszych szacunków i jest to o tyle ważne, że wiele z nich jest publikowanych w ramach raportu „Polskie Meble Outlook” nawet pół roku przed oficjalnymi danymi GUS-u. Z punktu biznesowego posiadanie wiedzy z tak dużym wyprzedzeniem może pomóc szybciej podejmować trafne decyzje i reagować na zagrożenia, co w aktualnej, trudnej sytuacji gospodarczej jest ważniejsze niż kiedykolwiek – dodaje Wiktorski.

Kryzys zagląda do szaf

Sprawdziła się także prognoza B+R Studio na pierwsze miesiące 2023 r., dotycząca kondycji branży meblarskiej. Według prognoz B + R Studio, w pierwszej połowie 2023 roku miało dojść do zauważalnych spadków wartości produkcji sprzedanej, wynikających z kryzysu gospodarczego. Spadki te, niestety potwierdziły się w raporcie GUS. Według informacji instytucji tego źródła, wartość produkcji sprzedanej mebli w okresie od stycznia do maja 2023 roku wyniosła 25,5 mld zł, co stanowi spadek o 4,2% w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku, kiedy wartość ta wyniosła 26,6 mld zł (dane dotyczą firm małych, średnich i dużych, bez firm mikro). Tymczasem prognoza B+R Studio wskazywała, że wartość ta wyniesie 24,9 mld zł.

„Sprawdziła się także prognoza B+R Studio na pierwsze miesiące 2023 r., dotycząca kondycji branży meblarskiej. Według prognoz B + R Studio, w pierwszej połowie 2023 roku miało dojść do zauważalnych spadków wartości produkcji sprzedanej, wynikających z kryzysu gospodarczego.”

– Zgodnie z przewidywaniami B+R Studio 2023 rok upływa w branży meblarskiej pod znakiem spadków – czytamy w oficjalnym komunikacie B + R Studio, dotyczącym prognoz na I kwartał 2023 r. – Zaprezentowane dane GUS-u dotyczące wartości produkcji sprzedanej mebli w zestawieniu z prognozą B+R Studio i bardzo niewielka, bo 2,5–procentowa różnica między nimi jednoznacznie udowadnia po raz kolejny wysoką sprawdzalność naszych prognoz – podkreśla Wiktorski

Spada produkcja mebli

Nie tylko w przypadku wartości produkcji sprzedanej mebli zanotowano spadek na początku roku. Z danych GUS wynika, że większy, bo 9,5-procentowy spadek widać również w przypadku wolumenu produkcji mebli. W okresie od stycznia do maja 2023 r. łączny wolumen wyprodukowanych mebli w badanych przez GUS grupach mebli spadał w porównaniu do tego samego okresu 2022 r. GUS podaje, że wolumen produkcji mebli w czterech kolejnych miesiącach 2023 r. wynosił odpowiednio: 5 427, 5 291, 6 376, 4 991 i 5 039 tys. sztuk. Łącznie w tym czasie wyniósł 27 124 tys. sztuk i w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. widać spadek o około 9,5%.

Klient się cieszy

Branża meblarska odczuwa dotkliwie kryzys na rynku światowym – skutki pandemii COVID-19, rosnące ceny energii i surowców, wysoką inflację i koszty produkcji oraz zatrudnienia. Jak meblarstwo poradzi sobie z odczuwalnym kryzysem? Rok 2023 rozpoczął się od spadków, prognozy jednak są optymistyczne, chociaż eksperci ostrożnie wypowiadają się na ten temat. Zadowoleni natomiast ze spadków, tym razem cen mebli mogą być klienci. Z danych B+R Studio wynika bowiem, że ceny mebli na rynku konsumenckim od marca br. są w trendzie spadkowym.

Co z tym trendem?

Każdy trend na rynku, czy to wzrost, czy spadek, ma swoje przyczyny. W przypadku branży meblarskiej najważniejsze jest to, co dzieje się w budownictwie, przede wszystkim – mieszkaniowym. Wysokość stóp procentowych, dostępność kredytów hipotecznych, inflacja – to elementy, które w pośredni sposób wpływają na wyniki producentów mebli. Nie bez znaczenia jest też kryzys na światowym i polskim rynku, wysokie ceny surowca i mediów, rosnące koszty pracy oraz wojna na Ukrainie. Wszystkie te czynniki mają znaczenie zarówno dla produkcji, jak i podaży. Czy spadkowy trend z początku roku się utrzyma, czy też rynek się podniesie, tak jak to było w ubiegłym roku? Miejmy nadzieję, że przeważy ta druga opcja.

Reklama

Kurier Drzewny

Wartość produkcji sprzedanej w Polsce w 2023 roku.
Źródło: GUS; raport B+R Studio „Polskie Meble Outlook 2023”

Wolumen produkcji mebli w Polsce

Wolumen produkcji mebli w Polsce w 2023 roku. Źródło: GUS, B + R Studio.

Wiedza poparta doświadczeniem: B + R Studio

B + R Studio od lat przygotowuje analizy dla rynku meblarskiego, jest m.in. autorem raportów pt „Polskie Meble Outlook”. W raportach tych (powstało ich już 13) opisany jest stan polskiej branży meblarskiej. Znajdują się tam m.in. prognozy i szacunki wartości rynku, informacje na temat konkurencyjności polskiej branży meblarskiej na tle świata, wyniki finansowe i oceny koniunktury w produkcji mebli, stan sprzedaży mebli w Polsce oraz dynamika handlu zagranicznego. Raport jest płatny i dostępny w sprzedaży.

Statystyki GUS – jak je czytać
Statystyki GUS opierają się na metodologii, która zakłada, że badane przez GUS grupy mebli to: meble do siedzenia o konstrukcji głównie drewnianej (zawiera meble do siedzenia przekształcalne w miejsce do spania), meble drewniane w rodzaju stosowanych w kuchni, meble drewniane w rodzaju stosowanych w sypialni i meble drewniane w rodzaju stosowanych w pokojach stołowych i salonach. Wymienione grupy mebli badane przez GUS stanowią około 25% całości wolumenu produkcji branży meblarskiej

Wartość produkcji sprzedanej mebli
Źródło: GUS

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).Czytaj dalej

Aktualności

Quo Vadis branżo drzewna?

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Na zdjęciu od lewej: Rafał Zubkowicz, Wydział Komunikacji Społecznej, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych; Stefan Traczyk, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów; Zygmunt Stanula, Wiceprezes Zarządu, Stelmet; Mariusz Stachowicz, Prezes Zarządu, Quercus, Tartak Napiwoda; Piotr Poziomski, Prezydent, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego; Paweł Boski, Naczelnik Biura Marketingu, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych; Renata Kałużna, Dyrektor Zarządzający, powermeetings.eu

Presja na ceny produktów drzewnych, spadek produkcji i widmo likwidacji etatów, rezygnacja Lasów Państwowych z FSC – to główne problemy branży drzewnej i meblarskiej.

 
Jakie są pomysły na ich rozwiązanie? Mieliśmy okazję przekonać się o tym podczas II Forum Przemysłu Drzewnego. – jednego z najciekawszych i najpotrzebniejszych spotkań w tym roku.

Czytaj w lipcowo-sierpniowym numerze „Kuriera Drzewnego”Czytaj dalej

Aktualności

Webinarium FSC

Dodane:

/

Webinarium FSC

Zarejestruj się i weź udział w konsultacjach społecznych

W dniach 23 sierpnia br. w godz. 10.00 – 11.30 odbędzie się webinarium poświęcone procesowi rewizji Krajowego Standardu Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski.

Podczas spotkania on-line krajowi reprezentanci FSC przedstawią wyniki konsultacji publicznych oraz zaprezentują ostatni, czwarty projekt standardu (złożony w maju br. do oceny przez FSC International).

Webinarium odbędzie się w języku polskim, a udział jest bezpłatny.
Termin rejestracji mija 21 sierpnia.

Więcej informacji oraz rejestracja na stronie:

TUCzytaj dalej
Reklama

Ostatnio dodane

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).