Aktualności
Współpraca z ProLogic gwarancją sukcesu każdej firmy produkcyjnej
Oprogramowanie ProLogic FenOffice do produkcji okien i drzwi
Maksymalna elastyczność to najważniejsza cecha, jaką dzisiaj muszą wykazywać się nowoczesne firmy produkujące okna czy drzwi. Wynika ona m.in. z szerokiego wachlarza systemów, w jakich wykonywana jest stolarka otworowa. Ponadto producenci winni być przygotowani na rozmaite życzenia płynące ze strony klientów, np.: w zakresie jakości zamawianego towaru, a także ścisłego przestrzegania terminu jego realizacji oraz dostawy. Aby sprostać tym trudnym zadaniom, zakład produkcyjny musi być wyposażony w odpowiedni park maszynowy, narzędzia, a także oprogramowanie, które będzie panowało zarówno nad fachową obsługą klienta, jak i projektowaniem, technologią produkcji oraz logistyką. Maksymalną elastycznością może pochwalić się Stolbud Koronea, która w codziennej pracy postawiła na rozwiązania firmy ProLogic.
O firmie Stolbud Koronea
– Stolbud Koronea jest jednym z największych producentów stolarki okiennej oraz drzwiowej w Polsce. Nowoczesność, ale mocno osadzona w tradycji, silna, rozpoznawalna marka gwarantująca najwyższą jakość produktów, innowacyjna myśl technologiczna inżynierów, przejrzysty model biznesowy kadry zarządzającej – tak w skrócie można opisać spółkę, która obecna jest aż w 31 krajach na świecie. Firma zatrudnia ponad 560 pracowników w dwóch zakładach produkcyjnych, tj. we Włoszczowie – gdzie produkuje okna i drzwi drewniane oraz drewniano-aluminiowe, a także Pszczynie – gdzie wykonuje okna i drzwi z PVC i aluminium. Ponadto Stolbud Koronea może poszczycić się własnym tartakiem znajdującym się we Włoszczowie – mówi Katarzyna Skiba, kierownik działu markietingu w Stolbud Włoszczowa SA.
Produkcja w Stolbud Włoszczowa
– We Włoszczowie produkujemy okna i drzwi drewniane oraz drewniano-aluminiowe do każdego rodzaju pomieszczeń. Bogata oferta obejmuje drzwi wewnętrzne – od ekskluzywnych drewnianych, po nowoczesne panelowe, szklane i najbardziej popularne płytowe. Dopełnienie oferty stanowią zewnętrzne, wejściowe do mieszkań oraz techniczne. Wszystkie wyroby cechuje ciekawe wzornictwo, wytrzymałość oraz wysokie parametry użytkowe. W działalności mocno postawiliśmy na innowacyjne technologie. Przykładem mogą być chociażby jedne z najnowocześniejszych w Europie linie do produkcji okien drewnianych i drewniano-aluminiowych Conturex 125 firmy WEINIG. Zakup maszyn pozwolił nam na usprawnienie i udoskonalenie procesu produkcyjnego, z jednej strony zwiększając konkurencyjność firmy na rynku okiennym, a z drugiej skracając terminy realizacji i oferując indywidualnym klientom doskonałe i piękne profile. Conturex 125 to precyzyjna, w pełni zautomatyzowana maszyna, która w elastyczny, niezawodny i szybki sposób profiluje elementy okienne zarówno skrzydła, jak i ościeżnice. Jest w stanie zastąpić pracę nawet dziesięciu obecnie używanych urządzeń – czopuje, struga, profiluje, frezuje, nawierca otwory itd. Wystarczy umieścić w odpowiednim miejscu wystruganą kantówkę, by po krótkiej chwili uzyskać idealny, gotowy do sklejenia element składowy okna. Maszyna pozwala na produkcję okien o różnych kształtach, m.in.: trójkąty, trapezy, łuki – mówi Arkadiusz Świder, członek zarządu w firmie Stolbud Włoszczowa SA.
Produkcja w Stolbud Pszczyna
– Zakład produkcyjny w Pszczynie składa się z dwóch sekcji: PVC oraz aluminium. Oferta produktowa jest bardzo bogata – od konstrukcji okien standardowych, poprzez HST, PSK i przeszklenia fasadowe, na drzwiach zewnętrznych kończąc. Powyższe konstrukcje wykonywane są w technologii skosów, łuków, w bogatej palecie oklein, okładzin aluminiowych oraz farb proszkowych. Firma posiada własną linię technologiczną do gięcia łuków oraz okleinowania profili PVC w wersjach jednostronnej, dwustronnej oraz 3D, popartej certyfikatem Rehau 2016. Gama asortymentu opiera się na renomowanych dostawcach profili: PVC (Rehau) oraz aluminium (Ponzio i Aluprof). Dziennie produkujemy od 100 do 200 okien i drzwi, a ich liczba w dużej mierze zależy m.in. od wielkości oraz kształtu danego elementu. Poza tym dysponujemy własną flotą logistyczną, co pozwala na efektywne zdobywanie klientów i terminowe dostarczanie dostawy produktów na takie rynki, jak: Czechy, Niemcy, Słowacja, Włochy, a ostatnio Szwajcaria, które to rynki są naszymi wiodącymi kanałami dystrybucji – zapewnia Adam Och, dyrektor produkcji w firmie Stolbud Pszczyna SA.
Współpraca z firmą ProLogic
Jak zawsze w tego typu sytuacjach nawiązanie wzajemnej współpracy pomiędzy obiema firmami stanowi bardzo szczególny moment. Nie sztuką jest bowiem wygrać konkurs czy nawet przetarg, a potem uroczyście przyjąć kontrakt. Trzeba go jeszcze z powodzeniem zrealizować. W tym przypadku ProLogic musiał dokładnie zapoznać się z profilem działalności firmy Stolbud oraz jej planami na przyszłość. Z kolei Stolbud chciał nauczyć się jak najlepszego wykorzystania możliwości nowego oprogramowania i mieć pełny udział w jego dalszym rozwoju. Po drodze ze strony firmy zlecającej zrodziło się wiele pytań oraz życzeń powodowanych kolejnymi pomysłami, które mogłyby bardziej usprawnić pracę w zakładzie. Ostatecznie firma ProLogic ze wszystkich postawionych zadań wywiązała się bezbłędnie, a Stolbud może wystawić jej jak najlepsze rekomendacje.
Dlaczego ProLogic?
– W czerwcu 2014 roku został rozpisany konkurs na program komputerowy, który usprawni naszą pracę przy produkcji okien i drzwi. W związku z planami rozwojowymi firmy potrzebowaliśmy swego rodzaju stabilności, dlatego bardzo zależało nam na kompleksowym rozwiązaniu, obejmującym zarówno drewno, PVC, jak i aluminium. Zwycięzcą konkursu okazał się ProLogic, który zaproponował bardzo ciekawe rozwiązanie, sprowadzające organizację pracy w zakładzie do trzech głównych obszarów, tj. technologicznego, produkcyjnego i handlowego.
Co prawda wcześniej dysponowaliśmy już jednym systemem, jednak obsługiwał on jedynie naszą pracę na płaszczyźnie handlu, natomiast zatrzymywał się na etapie technologii i nie przechodził dalej, tj. na kontrolę nad maszynami.
Moduł handlowy jest dla nas mocnym i ważnym atrybutem. Z jednej strony, dzięki dostępowi do wyceny kosztów i produkcji, mamy możliwość kreowania poszczególnych ofert, a z drugiej dysponujemy ogromną bazą danych pod kątem samej konstrukcji. Ułatwia to niewątpliwie pracę zarówno naszym technologom, jak i handlowcom. Ponadto dzięki programowi ProLogic nasi handlowcy, oprócz wykonania standardowej wyceny, zdobywają także wiedzę z zakresu parametrów konstrukcyjnych zastosowanych materiałów itd. – twierdzi członek zarządu i dodaje:
– Pożądany przez nas program miał mieć charakter otwarty, tzn. chcieliśmy być w pełni niezależni i mieć możliwość swobodnego dokonywania w nim zmian. Nie chcieliśmy zwracać się za każdym razem do programodawcy z prośbą o wprowadzenie kolejnej opcji w programie. ProLogic zagwarantował pełną dowolność w kwestii rozwoju programu, z czego się bardzo cieszymy. Oczywiście nie brakuje konsultacji z firmą, szczególnie wtedy, kiedy mamy jakąś wątpliwość i chcemy się upewnić, że to, co sobie zaplanowaliśmy do wykonania, zostanie przeprowadzone w sposób bezpieczny, tj. bez szkody dla pracownika, maszyny oraz samego produktu. ProLogic służy nam wtedy swoją pomocą. Oprogramowanie ProLogic zostało uruchomione w Stolbud Pszczyna w grudniu 2014 roku, natomiast w Stolbud Włoszczowa w styczniu 2015 roku.
Jak to działa?
– Często jest tak, że klient nie ma ściśle określonego pomysłu na swoje okna czy drzwi, dlatego program ProLogic doskonale sprawdza się jako narzędzie do sprzedaży. Po uzgodnieniu z odbiorcą konkretnego produktu w zakresie jego rodzaju, rozmiarów, kolorów i zastosowanych materiałów program wspiera wyliczenie konkretnego terminu realizacji zamówienia. Przy tym wyliczeniu bierze pod uwagę dostępność materiałów w magazynie, przewidywany czas potrzebny na wykonanie oraz dostawy we wskazane przez klienta miejsce. Tym sposobem handlowiec korzystający z programu ProLogic jest w stanie od początku do końca z powodzeniem przeprowadzić każdego klienta przez cały proces zakupu. Klient natomiast w spokoju może czekać na realizację zamówienia – wyjaśnia Konrad Mielniczek, technik oprogramowania w firmie ProLogic Computer GmbH i dodaje.
– W przypadku Stolbud Koronea mieliśmy do czynienia z bardzo szerokim asortymentem produktowym i to realizowanym w dwóch oddalonych od siebie zakładach. Podczas przygotowywania odpowiedniego programu musieliśmy wziąć pod uwagę nie tylko względy techniczno-konstrukcyjne. Ważnym było także zagwarantowanie końcowemu klientowi firmy Stolbud odbioru konkretnego produktu oraz pewność, że dostanie on go w pożądanej jakości, w swoim określonym terminie i oczywiście w optymalnej cenie. Obecnie handlowiec w obecności klienta wprowadza do programu ProLogic potrzebne informacje, a następnie w postaci gotowego zamówienia wysyła je bezpośrednio do centrali. Co prawda musi się on tutaj wykazać większą odpowiedzialnością za składane zamówienie. Jednak z drugiej strony może się on dużo więcej nauczyć zarówno jeśli chodzi o ilość i rodzaj asortymentu, jaki Stolbud posiada w swojej ofercie, jak i parametry techniczne poszczególnych produktów. Poza tym, może pewniej proponować klientowi rozwiązania indywidualne, bez obawy, że po drodze popełni jakiś błąd technologiczny. Program ProLogic pilnuje bowiem, aby dany produkt zamawiany przez klienta był zgodny z wszelkimi normami oraz warunkami bezpiecznego użytkowania.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę programu. ProLogic powoduje, iż po pewnym czasie jakość pracy samego handlowca ekstremalnie wzrasta, co wyraźnie widać po jego osiągnięciach w zakresie pozyskiwania nowych klientów. Dzięki informacjom zawartym w programie handlowiec ma gwarancję pełnej i profesjonalnej obsługi każdego klienta.
Jeszcze kilka lat temu niektórzy dilerzy nie byli w stanie argumentować zalet sprzedawanego przez siebie produktu. Program ProLogic natomiast zmusza do pełnego poznania detali produktu, co jest bardzo istotne. Wszystkie, nawet najbardziej szczegółowe informacje są zawarte w tym programie i stanowią drobne argumenty, które przemawiają za konkretnym produktem. Jak się okazuje, to właśnie one bardzo często decydują o tym czy dany klient dokona tego zakupu, czy też pójdzie do konkurencji.
Program w praktyce
– Niezależnie od rodzaju obrabianego materiału oraz indywidualnych życzeń klienta, program ProLogic tworzy w sposób szybki i bardzo dokładny skomplikowane konstrukcje okien oraz drzwi. Proces ten jest cały czas widoczny na ekranie komputera. Detale są zaznaczone jako kontury lub z wybranym kolorem pozycji i mogą zostać umiejscowione w dowolnych polach. Wszelkiego rodzaju błędy oraz nieprawidłowości są sprawdzane w programie, a następnie zgłaszane poprzez odpowiednie meldunki już na etapie konstruowania. Oczywiście podczas tworzenia konkretnego produktu mogą zostać zmienione jego wymiary, połączenia, profile i materiały, a także pozycje poszczególnych elementów. Po zatwierdzeniu gotowej konstrukcji można wykorzystywać liczne listy produkcyjne. Aktualnie pracujemy nad kolejnym modułem programu obsługującego produkcję nowego asortymentu, który w pełni uzupełni ofertę firmy Stolbud. Co prawda moduł ten jest już praktycznie wykonany, jednak potrzebuje on jeszcze uzbrojenia w odpowiednie dane – tłumaczy technik oprogramowania.
– ProLogic posiada rozbudowaną bazę danych oraz interfejs, który łączy ze sobą trzy obszary, tj. technologię, produkcję oraz handel. Obecnie w Stolbud Koronea korzystają z niego zarówno pracownicy obu zakładów produkcyjnych, jak i dilerzy, którzy sprzedają klientowi końcowemu produkty firmy. Liczba użytkowników programu może być nieograniczona, a dodanie kolejnej osoby jest bardzo proste. Administrator systemu nadaje nowy numer ID oraz hasło. Warto zaznaczyć, iż istnieje możliwość uwalniania, a także zamykania poszczególnych modułów programu danym grupom użytkowników. To rozwiązanie jest bardzo pomocne w chwili kiedy np. jakiś moduł jest w przygotowaniu, wówczas zostaje on udostępniony tylko działowi technologicznemu – wyjaśnia Jan Megier, dyrektor ds. sprzedaży w firmie ProLogic Computer GmbH i dodaje:
– W zakładzie produkcyjnym Stolbud Pszczyna ProLogic steruje centrum obróbczym firmy Haffner, zgrzewarkami oraz piłą. Dodatkowo zastosowano tam system ProLogic FenProd – do elektronicznego wyświetlania danych (list produkcyjnych) na wybrane, odpowiednie stanowiska pracy. Natomiast w Stolbud Włoszczowa program nadzoruje pracą maszyn firmy WEINIG, czyli: dwoma nowoczesnymi centrami obróbczymi Conturex C125 oraz urządzeniem do wstrzeliwania kołków do efektywnego wykonywania okiennych połączeń kątowych UniPin 100. Ponadto ProLogic obsługuje urządzenia, które drukują etykiety identyfikujące dla poszczególnych produktów, nadając każdemu z nich odrębny kod kreskowy.
Serwis ProLogic
– Serwis ProLogic obejmuje m.in.: szkolenie pracowników, rejestrację cen, artykułów i stałych danych, tworzenie formularzy procesów (generator raportów), rejestrację systemów profili i systemów okuć, rejestrację parametrów maszyn i wdrożenie maszyn produkcyjnych. Oczywiście współpraca ze Stolbudem nie została zakończona na samej tylko instalacji naszego programu. Cały czas jesteśmy w kontakcie z pracownikami firmy, ponieważ jej działalność ulega ciągłemu rozwojowi. Można powiedzieć, iż tak długo, jak Stolbud będzie się rozwijać, tak długo program ProLogic będzie w nim modyfikowany. Jak się okazuje, to, co jest technicznie możliwe, jest również wykonalne w naszym programie. Granicę stanowi jedynie wyobraźnia klienta – oznajmia dyrektor ds. sprzedaży.
O firmie ProLogic
Od 1985 roku ProLogic Computer GmbH rozwija oprogramowanie przeznaczone dla producentów okien i drzwi. W jej siedzibie, w Rottendorfie w okolicach Würzburga, powstają idee, dzięki którym ProLogic tworzy wysokiej jakości oprogramowanie opierające się na doświadczeniu i najnowszej technice. – ProLogic nie ma w ofercie jednego, gotowego produktu w postaci systemu, który można wyciągnąć z szuflady i zastosować u każdego klienta. Nasz program działa już w wielu przedsiębiorstwach zajmujących się różnymi gałęziami produkcji. Za każdym razem jest on dostosowywany do indywidualnych potrzeb zakładu. Nawet w przypadku firm, które produkują okna czy drzwi program ProLogic będzie się różnił swoją specyfiką, bowiem inaczej mogą być kalkulowane koszty np. za malowanie, opakowania, nawiewniki, powierzchnię rozwiniętą itd.
Program ProLogic rośnie i rozwija się wraz z nowymi zadaniami, jakie wyznaczają nam nasi klienci. Jesteśmy bardzo elastyczni, jeśli chodzi o jego edycję w danej firmie. W stosunkowo krótkim czasie jesteśmy w stanie wprowadzić nowe opcje umożliwiające poprawę jakości pracy i ułatwiające logistykę. W przypadku Stolbud dobrym przykładem może być wprowadzenie zmiany, która polega na obsłudze programu w wielu językach. Jest to szczególnie przydatne w przypadku dilerów zagranicznych, m.in. z Niemiec, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, a także Czech i Słowacji. Np. diler we Włoszech podłączony do programu ProLogic może pracować w swoim języku i bez problemu ofertować produkty Stolbudu klientom z tamtejszego rynku.
Jesteśmy wystarczająco małą firmą, ażeby zaspokoić indywidualne potrzeby klienta i profesjonalnie go obsłużyć; a jednocześnie wystarczająco dużą firmą, aby wspierać tegoż klienta przy realizacji całej palety produktów dotyczących okien i drzwi. Razem z klientem tworzymy zgrany zespół i wiemy, że kreatywność nie kończy się jedynie na opracowywaniu list produkcyjnych lub przesyłaniu danych do maszyny. Ciągle szukamy nowych dróg, aby doskonalić produkty oraz umożliwić naszym klientom zajęcie czołowej pozycji na rynku – podsumowuje Jan Megier.
Aktualności
Quality Austria – Polska uzyskuje akredytację FSC®
Nowy standard w certyfikacji sektora drzewnego
Wiodąca jednostka certyfikująca Quality Austria-Polska Sp. z o.o. właśnie uzyskała prestiżową akredytację ASI-ACC-108, umożliwiającą realizację usług certyfikacyjnych zgodnie z międzynarodowym standardem FSC® CoC (Forest Stewardship Council® Chain of Custody). Dzięki tej akredytacji firma może prowadzić audyty i wydawać certyfikaty na terenie Europy oraz Afryki, wspierając przedsiębiorstwa w osiąganiu zrównoważonych celów.
FSC® CoC – gwarancja odpowiedzialnego zarządzania surowcem
Standard FSC® CoC to znak jakości, który poświadcza, że drewno wykorzystywane w produkcji pochodzi z legalnych i odpowiedzialnie zarządzanych źródeł. Certyfikat ten obejmuje kontrolę całego łańcucha dostaw – od pozyskania surowca, przez jego przetwarzanie, aż po sprzedaż gotowych produktów.
Adresowany jest do szerokiego grona przedsiębiorstw, a w tym właścicieli tartaków, producentów mebli, akcesoriów meblarskich i domów drewnianych, firm zajmujących się produkcją opakowań i wyrobów papierniczych, producentów instrumentów muzycznych z drewna.
Spełnienie wymagań FSC® CoC daje firmom przewagę konkurencyjną i pomaga w budowaniu wizerunku odpowiedzialnego producenta, co jest coraz ważniejsze w dobie rosnącej świadomości ekologicznej konsumentów.
„Spełnienie wymagań FSC® CoC daje firmom przewagę konkurencyjną i pomaga w budowaniu wizerunku odpowiedzialnego producenta, co jest coraz ważniejsze w dobie rosnącej świadomości ekologicznej konsumentów.”
Rynek certyfikacji w Polsce – wyzwania i nowe perspektywy
W Polsce zainteresowanie certyfikatami FSC® CoC pozostaje wysokie. W połowie 2022 roku liczba aktywnych certyfikatów wynosiła około 2,5 tysiąca. Niemniej jednak w wyniku polityki poprzednich władz Lasów Państwowych zauważono spadek liczby certyfikowanych jednostek. Decyzje związane z wygaszeniem certyfikacji w niektórych Dyrekcjach Regionalnych wpłynęły na cały rynek.
Obecnie sytuacja zaczyna się stabilizować. Wybrane Dyrekcje Regionalne Lasów Państwowych, takie jak Szczecin, Szczecinek, Zielona Góra czy Białystok, utrzymały lub przywróciły certyfikaty. Eksperci przewidują, że kolejne jednostki mogą pójść ich śladem, co stworzy nowe możliwości dla dostawców surowca i przedsiębiorstw korzystających z drewna.
Korzyści z wdrożenia FSC® CoC
Certyfikat FSC® CoC to nie tylko dowód na odpowiedzialność ekologiczną, ale także konkretne korzyści biznesowe. Jak podkreśla Tomasz Kruk, specjalista ds. sprzedaży i rozwoju branży drzewnej w Quality Austria-Polska, wdrożenie standardu FSC® CoC pozwala firmom na udział w certyfikowanych łańcuchach dostaw, co znacząco poszerza ich rynki zbytu. Dzięki temu można dotrzeć do nowych klientów, w tym dużych sieci handlowych, które coraz częściej preferują współpracę z partnerami spełniającymi wymogi ekologiczne.
Zdaniem Kruka posiadanie certyfikatu poprawia wizerunek firmy, czyniąc ją bardziej atrakcyjną dla kontrahentów i konsumentów. Co więcej, wspiera ona globalne działania na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi, promując ideę odpowiedzialnej gospodarki surowcami.
Quality Austria-Polska – partner z akredytacją FSC® CoC
Uzyskanie akredytacji ASI-ACC-108 to krok milowy dla Quality Austria-Polska. Firma oferuje pełne wsparcie w procesie certyfikacji, obejmujące audyty, ocenę zgodności oraz wydawanie certyfikatów FSC® CoC. Klienci mogą liczyć na kompleksowe podejście, które nie tylko spełnia wymagania standardu, ale również pomaga firmom w adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych i oczekiwań konsumentów.
Dlaczego warto działać już teraz?
Dynamiczny rozwój rynku ekologicznych produktów oraz rosnące oczekiwania konsumentów i kontrahentów sprawiają, że certyfikacja FSC® CoC staje się koniecznością dla firm działających w sektorze drzewnym i pokrewnych branżach.
Dzięki współpracy z akredytowaną jednostką, jaką jest Quality Austria-Polska, przedsiębiorstwa zyskują nie tylko certyfikat, ale także dostęp do nowych rynków oraz narzędzie budowania przewagi konkurencyjnej.
Aktualności
Zaproszenie na Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
Już od ponad trzydziestu lat podczas targów BUDMA budownictwo łączy się z architekturą. Te kierunki wzajemnie się przenikają, inspirują i uzupełniają. W jednym miejscu skupi się cała branża budowlana. Pojawią się m.in.premiery rynkowe, i innowacje technologiczne oraz będzie można nawiązać nowe kontakty biznesowe i rozwojowe kontrakty. Organizatorzy zapraszają do Poznania w dniach 11-14 lutego 2025 roku.
Tradycyjnie BUDMA odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targach Poznańskich. Impreza ta jest najważniejszym wydarzeniem targowym zarówno w branży budowlanej, jak i architektonicznej w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas czterech dni spotkać tu będzie można producentów oraz dystrybutorów nowoczesnych technologii i materiałów budowlanych, przedstawicieli handlu, architektów, wykonawców czy inwestorów. Zaprezentowana zostanie również najnowsza oferta produktowa, technologiczna i usługowa.
Goście z kraju, jak i zagranicy
Oferta i program wystawy skierowane są do przedstawicieli branży budowlanej, w tym handlowców, architektów, wykonawców i inwestorów. Targi corocznie odwiedza wiele gości z zagranicy. Podczas ostatniej edycji najliczniejszą grupę stanowiło łącznie grono osób ze Skandynawii, Słowacji i Holandii.
Trzy obszary tematyczne
To najważniejsze i najbardziej oczekiwane polskie wydarzenie, integrujące międzynarodowe środowisko budowlane, skoncentruje się na trzech obszarach: efektywności energetycznej, prefabrykacji oraz zielonej architekturze.
Te tematy odzwierciedlają globalne trendy i wyzwania, z jakimi mierzy się współczesne budownictwo.
Synergia świata sztuki i biznesu
Archi_Strada – Zielona Architektura & Design to wyjątkowa przestrzeń zaaranżowana w wyremontowanym pawilonie czwartym. W jednym miejscu zgromadzą się czołowe firmy, instytucje, eksperci oraz praktycy związani z projektowaniem i architekturą, którzy zaprezentują swoje projekty i osiągnięcia zawodowe. Archi_Strada stanie się więc platformą umożliwiającą nawiązanie kontaktów oraz swobodną wymianę myśli oraz idei między światem architektów i inżynierów.
Uniwersalne budownictwo przyszłości
Uzupełnieniem wystawy będzie PREFTEC – największe w Polsce Centrum Nowoczesnej Prefabrykacji (ponad 3 tys. m kw., 100 wystawców z Polski i zagranicy), w którym pokazane zostaną najnowsze rozwiązania produktowe i technologiczne prefabrykacji drewnianej, stalowej oraz betonowej jako nieodłącznego elementu uniwersalnego budownictwa przyszłości. Wystawcy zaprezentują elementy konstrukcyjne (drewniane prefabrykaty, żelbetowe słupy, belki i nadproża), prefabrykowane elementy stalowe, systemy prefabrykowane do budowy hal, gotowe budynki modułowe i pozostałe innowacyjne rozwiązania.
Różnorodność produktowa i usługowa
Nowoczesne maszyny i sprzęt wykorzystywany w tej wyjątkowej technologii to oferta dla potencjalnych klientów odwiedzających poznańską wystawę.
Wśród prezentowanych rozwiązań znajdą się też prefabrykowane elementy wykończeniowe, systemy budowlane, gotowe budynki modułowe oraz usługi budowlane i doradztwo.
Ambasadorzy i celebryci
Goście na pewno nie będą się nudzić podczas czterech dni targowych. Nie zabranie również czasu dedykowanego szerokiemu gronu konkretnych odbiorców, w tym inwestorom indywidualnym. Tu pojawi się też bogata oferta wydarzeń, jak również obecność znanych ambasadorów i celebrytów, którzy będą wspierać promocję marek producentów.
Zarządzania energią w budynku
Kolejną przestrzenią do prezentacji produktów będzie EnergoSMART BUILDING, która ma charakter conf-expo. Łączy aspekty konferencyjne z wystawą produktów i usług. Główny nacisk położony zostanie na tematykę zarządzania energią w budynku. Zaprezentowane tu zostaną sektory budownictwa (termomodernizacja, pompy ciepła, fotowoltaika, rekuperacja, magazyny energii, systemy zintegrowane, opomiarowanie, stertowniki i elektroinstalacje).
W duecie lepiej
Uzupełnieniem BUDMY będą Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram, Fasad WINDOOR-TECH, podczas których nie zabraknie premierowych pokazów zaawansowanych technologicznie rozwiązań, służących optymalizacji produkcji w stolarce otworowej.
Targi BUDMA i WINDOOR-TECH
organizowane są w tym samym czasie i miejscu – przenikają się, tworząc okazję do jednoczesnego obejrzenia maszyn, technologii i gotowego produktu, który dzięki nim powstaje.
Aktualności
Parlament Europejski przesuwa wejście w życie rozporządzenia EUDR
14 listopada 2024 roku Parlament Europejski opowiedział się za opóźnieniem o jeden rok wejścia w życie unijnego rozporządzenia w sprawie wylesiania (EUDR). Decyzja ta, będąca odpowiedzią na wniosek Komisji Europejskiej, ma umożliwić lepsze przygotowanie operatorów gospodarczych na nowe regulacje. Za odroczeniem głosowało 371 europosłów, przy 240 głosach przeciw.
Opr. W.M., źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Nowe terminy dla dużych i małych przedsiębiorstw
Zgodnie z przyjętymi zmianami, duże przedsiębiorstwa oraz handlowcy będą musieli dostosować się do wymogów EUDR do 30 grudnia 2025 roku.
Dla mikro- i małych przedsiębiorstw ustalono dłuższy termin – przepisy te zaczną obowiązywać dla nich od 30 czerwca 2026 roku. Warto jednak zaznaczyć, że sektor drzewny nie został objęty tym odroczeniem i będzie musiał wdrażać regulacje w pierwotnym terminie.
Nowa kategoria „brak ryzyka”
Jednym z kluczowych elementów nowych ustaleń jest wprowadzenie czwartej kategorii ryzyka w zakresie wylesiania – „brak ryzyka”. Państwa sklasyfikowane w tej grupie muszą wykazywać stabilny lub rosnący rozwój obszarów leśnych. Kategoria ta pozwoli na złagodzenie wymogów dla krajów, gdzie ryzyko wylesiania jest minimalne lub zerowe. Nowe podejście ma na celu większą precyzję w ocenie zagrożeń oraz zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla krajów o wysokiej świadomości ekologicznej.
Analiza porównawcza krajów do połowy 2025 roku
Komisja Europejska zobowiązała się do opracowania krajowego systemu analizy porównawczej, który ma być gotowy do 30 czerwca 2025 roku. System ten pozwoli na monitorowanie zgodności poszczególnych państw z regulacjami oraz określenie ich przynależności do jednej z czterech kategorii ryzyka. Taka klasyfikacja będzie kluczowa dla skutecznego wdrażania EUDR oraz monitorowania jego wpływu na globalne wylesianie.
Konsensus konieczny do końca roku
Przyjęte poprawki zostały odesłane do komisji Parlamentu Europejskiego, która poprowadzi negocjacje międzyinstytucjonalne z Radą Unii Europejskiej. Aby zmiany mogły wejść w życie, uzgodniony tekst musi zostać zatwierdzony przez oba organy i opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE. Ostateczny kształt przepisów musi być ustalony do 30 grudnia 2024 roku.
Poparcie dla zmian ze strony branży drzewnej
Decyzja Parlamentu Europejskiego spotkała się z aprobatą przedstawicieli branży drzewnej. Zmiany te są zgodne z postulatami Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego oraz siedmiu innych europejskich organizacji, które w październiku 2024 roku apelowały o bardziej elastyczne podejście do wdrażania regulacji. Przedstawiciele sektora podkreślają, że dodatkowy czas pozwoli na płynniejsze dostosowanie się do przepisów, bez narażania na szwank podstawowych celów środowiskowych rozporządzenia.
Dążenie do skutecznego i realistycznego wdrożenia
Odroczenie stosowania EUDR o rok oraz wprowadzenie kategorii „brak ryzyka” to wyraz pragmatyzmu w realizacji ambitnych celów środowiskowych Unii Europejskiej. Decyzje te pozwolą na dokładniejsze przygotowanie się operatorów gospodarczych i uwzględnienie specyfiki różnych sektorów i regionów.
Dalsze negocjacje będą kluczowe dla stworzenia skutecznego i realistycznego modelu wdrażania rozporządzenia, które ma potencjał stać się globalnym standardem w walce z wylesianiem.
Parlament Europejski zapowiada, że zmiany wprowadzone w EUDR są pierwszym krokiem ku bardziej zrównoważonemu zarządzaniu globalnymi zasobami leśnymi. Teraz kluczowe będzie, aby wypracowany kompromis zyskał poparcie zarówno Rady UE, jak i całego Parlamentu.
Aktualności
Wiele pomysłów, właściwe wydarzenie i dobre miejsce na biznes
WINDOOR-TECH: 11 – 14.02.2025 r., Poznań
Wielkimi krokami zbliża się ósma edycja poznańskich targów WINDOOR-TECH, które odbywają się w cyklu dwuletnim.Wydarzenie potrwa od 11 do 14 lutego 2025 roku, a na uczestników czekają m.in. najnowsze trendy w automatyzacji branży stolarki otworowej, premiery produktów, pokazy i bogaty program konferencji. W tym samym czasie będzie można zwiedzić ekspozycję targów BUDMA.
Do przyszłorocznego święta branży stolarki zostało kilka miesięcy. Zatem jakie nastroje panują wśród wystawców i jakie są plany dotyczące organizacji wystawy?
– Wydarzenie odbywa się co dwa lata. Jednak wstępne rozmowy z wystawcami prowadziliśmy zaraz po zakończeniu poprzedniego. Zawsze liczymy się z opiniami firm działających w branży – mówi Hanna Lisiecka, dyrektor WINDOOR-TECH 2025. – Na zmieniający się rynek ma wpływ wiele czynników, np. popyt indywidualny, inwestycje deweloperskie, zamówienia państwowe czy eksport usług budowlanych. Ostatnie dwa sezony były dla polskich producentów oraz dystrybutorów okien i drzwi dość wymagające.
Optymistycznie w branży
Jednak nie brakuje w branży optymizmu, co bardzo cieszy zarówno wystawców, jak i indywidualnych odbiorców.
– Nasz kraj od kilku lat jest liderem eksportu okien i drzwi na świecie, wyprzedzając nawet Chiny. Wystawcy doceniają międzynarodowy charakter targów. Podczas ostatniej edycji gościliśmy ponad dwadzieścia tysięcy zwiedzających z prawie czterdziestu krajów – twierdzi Hanna Lisiecka.
Wystawcy darzą zaufaniem organizatorów. Firmy już deklarują swój udział w imprezie. Jakie dokładnie pojawią się w ramach ekspozycji poznańskiej wystawy?
Doświadczenie i dobre relacje
– Obecność na WINDOOR-TECH traktują jako obowiązkowy punkt w kalendarzu i ważny element swojej strategii marketingowej. Zdarzają się czasami konkurencyjne pomysły – tłumaczy pani dyrektor. – Jednak naszą siłą jest doświadczenie oraz dobre relacje z partnerami i wystawcami. W tym samym czasie będzie można zwiedzić ekspozycję BUDMY.
Na Międzynarodowych Targach Poznańskich pojawiają się więc czołowi producenci okien, drzwi, bram czy fasad oraz firmy dostarczające sprzęt, rozwiązania i nowoczesne technologie.
Na razie swoje uczestnictwo zadeklarowali: CB Aluminium, Elumatec, Fimtec Polska, Haffner, ITA Tools, Orgadata, Pertici Industries, R&D Tech, Stürtz Polska, Urban Technology i Wegoma.
Innowacje i nowoczesne technologie
Oprócz ciekawej oferty liderów branży możemy spodziewać się czterech intensywnych dni pełnych innowacji i nowoczesnych technologii dla branży stolarki. Już od kilku sezonów widoczny jest trend automatyzacji.
W lutowej edycji wydarzenia można spodziewać się również bogatej oferty maszyn i rozwiązań usprawniających produkcję.
Nie zabraknie także konferencji, warsztatów i pokazów.
– Prowadzimy rozmowy z partnerami (również BUDMY). Jednym z punktów programu będzie konferencja realizowana z Europejskim Stowarzyszeniem Profili PVC i Związanych Produktów Budowlanych (EPPA). Sektor budowlany zużywa obecnie 40 proc. energii w Europie, a Unia Europejska chce być neutralna dla klimatu do 2050 roku, więc zrównoważony rozwój i ochrona klimatu są dla tej branży obowiązkowe. EPPA wspiera recykling odpadów profilowych poużytkowych, co jest ważne biorąc pod uwagę kontekst społeczno-ekonomiczny – zapewnia Hanna Lisiecka.
Termomodernizacja budynków
Planowana jest również konferencja poświęconą termomodernizacji budynków. Technologia ta, którą wspiera rząd, warunkuje rozwój sektora budowlanego, w tym branży stolarki. Przyczynia się także do stabilizacji sprzedaży, utrzymania miejsc pracy w branży oraz poprawy funkcjonowania rynku materiałów budowlanych.
– To tylko część zagadnień, które pojawią się na przyszłorocznych targach WINDOOR-TECH. Zapraszam do odwiedzenia naszej strony internetowej i social mediów, gdzie na bieżąco uaktualniamy wiadomości dotyczące najbliższej edycji – podsumowuje pani dyrektor.
-
Technika, technologie, nowości1 tydzień temu
ZM Jabłoński prezentuje innowacje i zrównoważone rozwiązania na targach DREMA 2024
-
Technika, technologie, nowości1 tydzień temu
MK Business Link oferuje wsparcie w zakresie nawiązywania kontaktów biznesowych na intratnych rynkach zagranicznych
-
Technika, technologie, nowości2 tygodnie temu
IDSOL na Warsaw Industry Week: automatyzacja jako przyszłość przemysłu
-
Technika, technologie, nowości2 tygodnie temu
Wyrówniarka plan 51L i grubiarka exact 63 – nowe możliwości precyzyjnej obróbki drewna
-
Technika, technologie, nowości1 tydzień temu
FANUC buduje świadomość i wspiera transformację technologiczną polskich przedsiębiorstw
-
Technika, technologie, nowości4 dni temu
IGUS aktywnie promuje ekologię i innowacje w automatyce przemysłowej
-
Technika, technologie, nowości5 dni temu
Konieczność, która staje się standardem
-
Technika, technologie, nowości2 tygodnie temu
Październik 2024 miesiącem prezentacji możliwości i perspektyw polskich innowacji – część 1
Komentarze