Wraz z T20 serii drylin W, firma igus wprowadza na rynek nowy wózek liniowy, który ma takie same wymiary jak większość klasycznych odpowiedników prowadnic z łożyskami kulkowymi z recyrkulacją kulek. Umożliwia to szybką wymianę w stosunku 1:1 – bez żadnych zmian konstrukcyjnych aplikacji. Dzięki zastosowaniu drylin W klienci czerpią korzyści z bezsmarowości, długiej żywotności, mniejszego wysiłku przy czyszczeniu i niższej masy systemu.
Niezależnie od tego, czy są to przesuwne drzwi szafki, regulacja siedzeń, czy dozownik butelek automatu do napojów: coraz więcej projektantów w przypadku prowadnic liniowych żegna się z klasycznymi systemami cyrkulacji kulek i polega na ślizgowych systemach liniowych drylin W od igus. Zmiana paradygmatu. Wynika to z faktu, że wózek nie toczy się, ale bardzo cicho ślizga po szynie na wkładkach wykonanych z wysokowydajnego tworzywa sztucznego.
– Trwałość, bezsmarowość i bezobsługowość, higiena oraz niska masa: zalety drylin W są tak duże, że coraz więcej projektantów dokonuje nawet skomplikowanych zmian technicznych w swoich aplikacjach, aby je zastosować – mówi Kamil Niemyjski, menadżer produktu drylin w firmie igus. – Jest to wysiłek, którego w przyszłości chcielibyśmy oszczędzić naszym projektantom.
Dlatego firma wprowadza na rynek nowy wózek liniowy T20. Wytrzymały i odporny na korozję monoblok wykonany z aluminium z liniowymi wkładkami łożysk ślizgowych z iglidur J200 dla wyjątkowo długiej żywotności na aluminiowych szynach anodowanych na twardo.
Wymiary połączeń identyczne, jak w prowadnicach z łożyskami kulkowymi z recyrkulacją kulek
Wizualnie wózek liniowy T20 przypomina klasyczny model z prowadnicą kulkową.
– Wózek ma takie same wymiary, jak większość prowadnic z łożyskami kulkowymi z recyrkulacją kulek na rynku – z tą samą wysokością systemu i identycznymi wymiarami połączenia. Umożliwia to natychmiastową wymianę wózka w stosunku 1:1, a tym samym wygodną zmianę prowadnicy kulkowej na ślizgową – bez zmian konstrukcyjnych systemu – dodaje Kamil Niemyjski.
Do tej pory, porównywalnie szybka wymiana na wózki liniowe o tych samych wymiarach była możliwa tylko w systemie drylin T.
– Dzięki nowemu wózkowi liniowemu T20 przejście z prowadnic z łożyskami kulkowymi z recyrkulacją kulek na bezsmarową i bezobsługową technologię liniową jest znacznie łatwiejsze – informuje Kamil Niemyjski.
T20 osiąga wydajność od 2500 do 18 000 kilometrów podczas testu
Gama produktów drylin W charakteryzuje się wysokim stopniem elastyczności. Dzięki temu użytkownicy mogą wybierać między różnymi modelami szyn. Jedną z najpopularniejszych jest drylin WS-10-40 — wytrzymała, anodowana na twardo i odporna na korozję szyna liniowa wykonana z aluminium. Szyna charakteryzująca się płaską konstrukcją i odporną na skręcanie geometrią podwójnego wałka. Sprawdzono to podczas testów w laboratorium badawczym firmy igus. Wózek liniowy serii T20 poruszał się tam i z powrotem po szynie o długości 1000 milimetrów w trybie 24-godzinnym — z obciążeniem 250 N i przyspieszeniem 10 m/s2. System osiągnął wydajność 2500 kilometrów podczas działania na sucho. Odpowiada to dystansowi z Monachium do Kairu. Przy obciążeniu 2 kilogramów i niskiej prędkości przesuwu osiągnięto wydajność 18 000 kilometrów.
Trybowkładki — łatwe w konserwacji, trwałe i higieniczne
Oprócz wytrzymałości, przejście na prowadnicę liniową z wkładką wykonaną z wysokowydajnego tworzywa sztucznego oferuje dodatkowe korzyści. W przeciwieństwie do systemów tocznych, wkładka nie wymaga żadnego zewnętrznego smarowania. Zintegrowane, mikroskopijne smary stałe zapewniają pracę na sucho o niskim współczynniku tarcia. Zaleta jest oczywista: wyeliminowanie środków smarnych oszczędza czas i koszty prac konserwacyjnych, a jednocześnie ma pozytywny wpływ na ocenę cyklu życia. Żywotność wózka liniowego jest praktycznie nieograniczona, ponieważ wkładki można wielokrotnie wymieniać — przy niewielkim wysiłku. Wysiłek związany z czyszczeniem jest również niski, ponieważ wkładka po prostu spycha brud z szyny. Z drugiej strony w systemach tocznych często istnieje ryzyko, że brud zmiesza się z olejem, tworząc mieszankę, która zmniejsza płynność pracy i zwiększa ryzyko zanieczyszczenia.
– Nasze różne wykładki drylin umożliwiają maksymalne wykorzystanie każdej aplikacji – stwierdza Kamil Niemyjski. – Oprócz wersji aluminiowej opracowaliśmy również wózek liniowy wykonany ze stali nierdzewnej. W połączeniu z podwójnymi szynami wykonanymi ze stali nierdzewnej VA i wkładkami liniowymi, na przykład z materiału iglidur A160 zgodnego z wymogami FDA i UE, możliwe są również wyjątkowo higieniczne i odporne na intensywne czyszczenie zastosowania w sektorze spożywczym, medycznym i farmaceutycznym.