W dniach od 12 do 15 października 2022 r. na terenie Fiera Milano Rho odbędzie się 27. edycja Xylexpo, światowego biennale technologii obróbki drewna i komponentów dla przemysłu meblarskiego. Równolegle będzie miało miejsce 33. BI-MU – międzynarodowe biennale obrabiarek do obróbki metali, robotów, automatyzacji, technologii addytywnych i pomocniczych. Oba wydarzenia są dobrym powodem do tego, by w październiku odwiedzić Mediolan oraz poznać najciekawsze technologie obróbcze i materiały.
Przekroczono próg 270 wystawców
Targi Xylexpo to platforma do zapoznania się z innowacjami technologicznymi, opracowywanymi przez firmy specjalnie dla branży drzewno-meblarskiej. W trakcie wydarzenia można zobaczyć m.in. ofertę dostawców z zakresu maszyn i technologii do obróbki drewna, automatyki i robotyki, narzędzi i materiałów dla przemysłu drzewnego, a także oprogramowania i rozwiązań cyfrowych.
Na dzień 23 września swój udział w targach zarejestrowały 272 firmy. Z listą wystawców na stronie internetowej imprezy.
Wydarzenie łączone: BI-MU oraz Xylexpo
W dniach 12 – 15 października 2022 r. na Fiera Milano Rho zostanie zaprezentowana nowa, duża koncepcja wystawiennicza poświęcona technologii produkcji, będąca efektem współpracy pomiędzy BI-MU i Xylexpo. Za organizację spotkania odpowiadają: Ucimu-Sistemi per produrre – stowarzyszenie włoskich producentów obrabiarek, robotów i automatyki oraz Acimall – stowarzyszenie włoskich producentów maszyn do obróbki drewna.
Te dwa równolegle odbywające się wydarzenia zaoferują platformę, dzięki której można będzie znaleźć fachową wiedzę, ciekawe rozwiązania i pomysły na produkcję coraz bardziej zrównoważonymi i wydajnymi metodami, zgodnie z zasadami przemysłu 4.0.
Ekspozycje zostaną BI-MU i Xylexpo zostaną zaprezentowane jako wydarzenia odrębne, ale wzajemnie się uzupełniające. Pozwoli to zwiedzającym z obu branż poznać ich możliwości oraz uzyskać dostęp do większej liczby wystawców. Zwiedzający z branży meblarskiej i wzorniczej, zakładów przemysłowych, produkcji maszyn do aluminium, kompozytów i materiałów nowej generacji mogą dzięki temu jak najlepiej wykorzystać swoją podróż do Mediolanu.
Wiedza i edukacja
Oprócz szerokiego asortymentu technologicznego, odwiedzający będą mieli dostęp do bogatego programu dodatkowych wydarzeń, pogłębionych debat na tematy techniczne, technologiczne i ekonomiczne istotne dla obu sektorów, poprzez zaplanowane prezentacje, seminaria i konferencje. Szczególna uwaga zostanie poświęcona tematom cyfryzacji i zrównoważonego rozwoju, dwóm kluczowym koncepcjom przyszłego rozwoju przemysłu oraz gospodarki światowej.
– Ten projekt to znacznie więcej niż połączenie dwóch historycznych i popularnych wystaw – mówi Barbara Colombo, prezes Ucimu-Sistemi per produrre. – Wierzymy, że połączenie BI-MU i Xylexpo pomoże branżom reprezentowanym na obu wystawach pokazać jak najlepsze ich wartości i potencjał. Wierzymy, że ta koncepcja będzie atrakcją dla światowego przemysłu wytwórczego.
– Coraz bardziej przepełniony kalendarz wystaw, dodatkowo komplikowany przez przesunięcia wielu wydarzeń z powodu pandemii, nowe technologie oraz coraz silniejsza międzynarodowa konkurencja wymagają głębokiej i dokładnej rewizji koncepcji wystawienniczych, które nie mogą być „tylko” miejscem spotkania popytu i podaży – dodaje Luigi De Vito, prezes Acimall. – Współpraca między Xylexpo i BI-MU przekształci się w innowacyjną platformę, która będzie koncentrować się na „wysokiej technologii” i wielu zyskownych interakcjach, które taka technologia może generować, oferując angażujące i udane wydarzenie poznawcze dla operatorów, wystawców, instytucji i wszystkich interesariuszy.
– Jesteśmy dumni, że BI-MU i Xylexpo – wydarzenia referencyjne w swoich branżach we Włoszech i dla całego świata – są w naszym kalendarzu już od ponad pięćdziesięciu lat, co świadczy o docenieniu siedziby i usług oferowanych przez Fiera Milano – komentuje Luca Palermo, dyrektor zarządzający Fiera Milano. – Wierzę, że decyzja o połączeniu tych imprez przyniesie dalsze korzyści organizatorom i wystawcom obu wystaw.