Na konstrukcje dachowe, stropy, ściany i domy szkieletowe poleca się drewno suszone komorowo. Czym różni się ono od surowca sezonowanego na świeżym powietrzu? Dlaczego odpowiedni wybór jest tak istotny? Jakiego typu drewno jest dostępne na rynku?

Odpowiedni materiał konstrukcyjny to gwarancja jakości i trwałości. Fot. JAF Polska
Mokra tarcica AD – z języka angielskiego air-dried – to drewno sezonowane na wolnym powietrzu, które niesie ze sobą szereg zagrożeń dla całej konstrukcji domu. Różnica w cenie wynika z tego, iż nie jest to materiał budowlany. Mimo że głównie występuje w długości 3 – 4 m, to nie da się oszacować jego parametrów nośnych. Tym samym nie spełnia żadnych norm. To po prostu tanie drewno z pobliskiego tartaku, które nagminnie odkształca się, pęka i gnije. Drewno AD nie jest odporne na czynniki atmosferyczne ani tym bardziej biologiczne.
Czym jest więc drewno suszone komorowo KD – z angielskiego kiln-dried?
– Drewno KD to certyfikowany materiał konstrukcyjny, którego wilgotność nie przekracza 15 proc. Suszenie komorowe uwalnia drewno od owadów w każdej fazie rozwoju, niszczy też grzybnię znajdującą się w drewnie i zarodniki pleśni. Dzięki temu uzyskany materiał jest odporny na potencjalne zagrożenia biologiczne i mikrobiologiczne. Nie wymaga dodatkowych preparatów ochronnych o właściwościach grzybobójczych oraz insektobójczych – tłumaczy Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska w dziedzinie drewna konstrukcyjnego i dodaje, że oferuje ono ogromne możliwości nośne. W postaci struganego i klejonego KVH długość pojedynczych belek sięga aż 13 m. Większe sekcje są klejone podwójnie, potrójnie oraz wielowarstwowo. Zapewnia też wzorową stabilność wymiarową. Jakość drewna jest szczegółowo weryfikowana przez skanery, ultradźwięki oraz certyfikowana przez europejskie prawo budowlane. Drewno KD to gwarancja wytrzymałości na lata, a dodatkowo krótsze czasy realizacji i odbioru obiektów.
Rodzaje drewna suszonego komorowo KD
Na rynku dostępne są różne rodzaje drewna suszonego komorowo KD. Pierwszym z nich jest świerkowe drewno konstrukcyjne certyfikowane w klasie C24. Materiał wymagany jest na konstrukcje dachowe, stropy i ściany w świetle obowiązujących przepisów oraz norm budowlanych. Każda sztuka ma fabryczne oznakowanie klasy wytrzymałości. Drewno jest strugane i suszone, a jego wilgotność wynosi 15 – 18 proc. Nie jest łączone, więc długość pojedynczego odcinka może sięgać 6 m. Ma 45 mm grubości, a szerokość rośnie skokowo co 2,5 cm. To również sprawdzony materiał dla budownictwa szkieletowego.
– Kolejnym przykładem jest konstruktionsvollholz, czyli w skrócie KVH. Powstaje z drewna iglastego – wysuszonego w komorach do 15 proc. wilgotności i przesortowanego pod względem wytrzymałości. Czterostronnie strugane drewno ma fazowane krawędzie. Belki powyżej 5 m są łączone mikrowczepami. Długość połączonych w ten sposób odcinków sięga aż 13 m. Wilgotność każdego elementu jest dokładnie sprawdzana, a nad jakością produkcji pieczę trzymają niezależne instytuty. KVH oferuje także multum dostępnych przekrojów i grubości – mówi ekspert JAF Polska w dziedzinie drewna konstrukcyjnego.
Suszenie litego drewna konstrukcyjnego w komorach suszarniczych również podlega pewnym ograniczeniom. Zbyt grubego drewna nie da się prawidłowo wysuszyć albo byłoby to zbyt kosztowne i pracochłonne. Dlatego powstało konstrukcyjne drewno świerkowe o zwiększonym przekroju – KVH Duo/Trio (Duobalken/Triobalken). Z połączenia dwóch lub trzech elementów otrzymujemy mocniejsze belki klejone warstwowo. Elementy łączy się pionowo przy użyciu bezbarwnej żywicy melaminowej oraz łączy na mikrowczepy, a na koniec struga w całości.
BSH
Ostatnim, stojącym na szczycie hierarchii drewna konstrukcyjnego rodzajem jest BSH. Ma znakomitą zdolność nośną przy względnie niskiej masie własnej. W przypadku BSH mówimy o połączeniu co najmniej trzech równolegle klejonych, suszonych desek lub lameli z drewna iglastego. To ogromna rozpiętość, nośność i możliwości.
– W Polsce dopiero zdobywa popularność, od lat robiąc furorę na zachodzie. Gwarantuje stabilność wymiarową i łatwość obróbki. Nie pęcznieje i nie odkształca się. Jest też znacznie bardziej odporne na działanie wilgoci oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych. Oprócz tego, dzięki impregnacji klasy 1 lub 2, drewno może być chronione przed atakiem insektów oraz grzybami. BSH sprawdza się nawet w chemicznie agresywnym otoczeniu. Spotykamy je m.in. w halach pływackich, centrach sportowych i salonach samochodowych. To pewny i przemyślany wybór na szkielet budynku, więźbę dachową i inne elementy konstrukcyjne – dodaje Sławomir Perliński.
Materiał z usługą i dostawą
Powyższe typy drewna konstrukcyjnego oferowane są przez firmę JAF Polska. Możemy do kompletu zamówić tam zabezpieczenie NRO w klasie od B-s2d0 do B-s1d0, co oznacza bardzo ograniczony udział w ewentualnym pożarze. Wszystko zależy od indywidualnego zapotrzebowania, lecz do większości projektów wystarcza właśnie B-s2d0. W JAF oferowane są również: kompleksowa usługa cięcia KVH, a nawet przygotowanie całej więźby dachowej. Jak to działa?
– Wysyłamy projekt budowlany, który przekładany jest na wizualizację dachu. Następnie na bazie wizualizacji powstaje szczegółowy kosztorys rozpisany na najdrobniejsze elementy. Specjaliści z JAF Polska osobiście weryfikują go na miejscu, czy wszystko pokrywa się z zatwierdzonym projektem. Na budowę otrzymujemy więźbę pociętą na kawałki i ponumerowaną niczym klocki. Do tego załączona jest indywidualna instrukcja montażu, którą wystarczy zrealizować krok po kroku. Zaoszczędzony w ten sposób czas możemy przeznaczyć na zawieszenie wiechy i wspólne świętowanie, bo przecież wszystko mamy już gotowe – podsumowuje Sławomir Perliński, ekspert JAF Polska w dziedzinie drewna konstrukcyjnego.