Connect with us


Technika, technologie, nowości

Właściwe inwestycje uskrzydlają biznes

Z wizytą w firmie STOLPOL Lange i Wspólnicy Spółka Jawna

Dodane:

/

Kurier Drzewny
Z wizytą w firmie STOLPOL Lange i Wspólnicy Spółka Jawna


Firma STOLPOL Lange i Wspólnicy Spółka Jawna z Drożysk Wielkich rozpoczęła działalność 32 lata temu jako producent mebli i wyposażenia wnętrz. Kryzys w latach 90. sprawił, że zakład wprowadził do oferty bardzo popularne drewniane konie na biegunach. Dzięki temu udało się odrobić straty i zażegnać problemy. Sprzedając zapasy swojego materiału dębowego, właściciele Konrad Lange i Roman Lange, nawiązali kontakt z producentem schodów, dla którego w pewnym czasie wykonali małe zlecenie. Od tego czasu STOLPOL przeszedł ogromną metamorfozę i dziś samodzielnie produkuje doskonałej jakości schody drewniane, które trafiają w większości na rynki zachodnie. Jak wyjaśniają właściciele, to dzięki trafnym inwestycjom udało się zwiększyć liczbę i jakość produkowanych wyrobów.

Zaczęło się od mebli, w kryzysie pomogły konie bujane

– Rozpoczęliśmy działalność 1 września 1990 roku – mówi Konrad Lange, współwłaściciel firmy STOLPOL. – Na początku byłem z bratem, a pomagał nam jeden pracownik. W tym czasie zakład produkował meble oraz wyposażenie do biur i wystroje banków. To trwało przez około trzy lata. Następnie zajęliśmy się produkcją zabawek z drewna, głównie koni bujanych z twardego drewna bukowego. Zmiana produkcji na tak wczesnym etapie wynikała z tego, że rynek meblowy w tym czasie bardzo się załamał i sprzedaż po prostu nie szła. Trzeba było szukać alternatywy. Podjęcie takiej produkcji pomogło nam wyjść z kłopotów. Doszło do tego, że nawet mieliśmy już spotkanie z komornikiem, ponieważ wyprodukowane i zafakturowane meble nie przynosiły dochodów, a o zapłatę podatku VAT już domagał się urząd.
– Ten kryzys trwał krótko. Jednak były to trudne cztery miesiące na rynku, kiedy w sklepach wszystko stało i nie było żadnej sprzedaży – dodaje Roman Lange, drugi z właścicieli zakładu. – Potem nastąpiło odbicie i ruszyła dalsza sprzedaż. Wróciliśmy do pełnej płynności i meble zaczęły schodzić z półek sklepowych.

A może schody?

– W międzyczasie mieliśmy także trochę grubego dębu do sprzedania. Zakupiliśmy drewno z lasu, przetarliśmy i zostawiliśmy do sezonowania. Były to grubości rzędu 7 cm, które chcieliśmy sprzedać w tych kryzysowych czasach – wyjaśnia Konrad Lange. – Przyjechało do nas dwóch klientów z Piły zajmujących się w tym czasie produkcją schodów. Sprzedaliśmy ten materiał, ale zostaliśmy jednocześnie zapytani, czy nie jesteśmy zainteresowani produkcją schodów. Wtedy narodził się pomysł, by się tym zająć.
– Kończąc powoli produkcję koni bujanych, rozpoczęliśmy wytwarzanie pierwszych schodów – tłumaczy Roman Lange. – Nasze pierwsze schody skierowaliśmy na rynek zachodni, do niemieckiego dewelopera, który je zakontraktował. Na początku wykonaliśmy klejonkę, z której byli bardzo zadowoleni, a potem współpraca się rozszerzyła.
– Warto wspomnieć, że to właśnie klienci z Piły, którzy zgłosili się do nas wcześniej po dębowy materiał, w 1994 roku potrzebowali wsparcia i zwrócili się do nas o pomoc w produkcji – oznajmia Konrad Lange.

 

Od stolarza do eksperta

– Nie mieliśmy żadnego doświadczenia w zakresie produkcji schodów poza wykształceniem stolarskim oraz wcześniejszym doświadczeniem w wytwarzaniu mebli – dodaje Roman Lange. – Z biegiem czasu zaczęliśmy nabywać doświadczenie oraz uczyć się dobrych praktyk. Nabyliśmy także niezbędny sprzęt i technologie, które pozwoliły rozwinąć skrzydła. Uczymy się tego produktu na bieżąco, ponieważ bardzo dużo zmienia się w zakresie upodobań klientów, rodzajów produkowanych schodów oraz technologii.

 

Czasy bez komputera

– Kiedy rozpoczynaliśmy samodzielną produkcję schodów w 1994 roku, nie wiedzieliśmy, że było już dostępne oprogramowanie Compass. Ale co ważniejsze, były to czasy, kiedy nie mieliśmy jeszcze komputera. Zatem całe planowanie opierało się na rysowaniu na papierze – wyjaśnia Konrad Lange. – Używaliśmy dużego arkusza papieru, na którym kreśliliśmy wszystko w skali 1:4, a jeśli chodzi o policzki, to 1:10. Rysunki były następnie przenoszone na elementy oraz wycinane ręcznie i odpowiednio dopasowywane.

Reklama 

Schody idą jak burza

– Po pierwszym etapie prac wyprodukowaliśmy już kilka kompletów schodów. To właśnie w tym czasie nastąpiła decyzja o zaprzestaniu produkcji koni bujanych – zapewnia Roman Lange.
– Od pierwszego zamówienia, kiedy wytworzyliśmy schody dla odbiorcy w Niemczech, pojawiały się kolejne. Lista zamówień sama się rozrastała i pojawiało się coraz więcej chętnych. Po około dwóch latach samodzielnych produkcji schodów w trzy osoby, zaczęliśmy przyjmować kolejnych pracowników. Na początku byli to uczniowie, których wyszkalaliśmy, a następnie zatrudnialiśmy. Niektórzy z nich są z nami do dzisiaj. Wraz z pojawiającą się na coraz większą liczbą zamówień, uczniowie także lepiej się doszkalali i specjalizowali w tej dziedzinie – informuje Konrad Lange.

 

Nadszedł czas na inwestycje

– Pierwszą inwestycją był zakup oprogramowania Compass. Był to rok 1995, kiedy produkowaliśmy do dziesięciu kompletów schodów miesięcznie za pomocą kreślenia na papierze – wyjaśnia Roman Lange. – To oprogramowanie umożliwiało drukowanie wydruków w skali 1:1. Naklejało się je na elementy, dzięki czemu obróbka odbywała się już inaczej. Takie rozrysowanie znacznie pomagało w produkcji.

 

Dobrać odpowiednie maszyny

– Po około dwóch latach pojawiła się u nas firma Weinig. Pierwszy kontakt z przedsiębiorstwem mieliśmy w roku 1997, ale musiało „upłynąć trochę wody” zanim dokonaliśmy zakupu – wspomina Konrad Lange. – Pierwszymi urządzeniami zakupionymi w 2003 roku były: strugarka Unimat 23 E i wielopiła Raiman UniRip 310. Chodziło o to, aby efektywnie rozcinać elementy i strugać je dokładnie do sklejania. Zależało nam na dobrej jakości.
– Wcześniej, w 2001 roku, zakupiliśmy centrum obróbcze innej firmy, które zastąpiło natenczas niewydajne urządzenia. Po strugarce Weinig, w 2007 i 2012 roku dokupiliśmy także inne maszyny – mówi Roman Lange.
– W 2012 roku dokupiliśmy drugą wielopiłę Weinig oraz optymalizerkę Dimter Opticut Weinig – dodaje Konrad Lange. – Niedawno do zakładu dołączyła też strugarka czterostronna Weinig Profimat 50, jako kolejne stanowisko robocze.

 

Maszyny z dublerami

– Weinig Profimat 50 zakupiliśmy nieco asekuracyjnie, w razie awarii innych urządzeń, bowiem obecnie nie możemy pozwolić sobie na przestoje. Przy dzisiejszej produkcji staramy się, aby każdy sprzęt miał dublera – wyjaśnia Roman Lange.
– Wszystkie nasze sprzęty mamy podwójnie: wielopiły, strugarki i szlifierki oraz cztery centra obróbcze – dodaje Konrad Lange. – Dublowanie maszyn zapewnia duże bezpieczeństwo w razie ewentualnych awarii. Nie musimy martwić się o żadne przestoje.

 

ReklamaUrządzenia dopasowane do potrzeb produkcji

– Potrzeby zgłaszane przez firmę STOLPOL były tak jasne, wynikające z ich wieloletniego doświadczenia, że dopasowanie maszyny do potrzeb było bardzo łatwe – oznajmia Andrzej Warzych, przedstawiciel regionalny Grupy Weinig. – Firma sama określiła liczbę wrzecion, potrzebę rowkowanego stołu. Jedyna dyskusja dotyczyła automatycznego ustawiania. Przedsiębiorstwo zdecydowało się na to rozwiązanie w swoim nowym Profimat 50, dzięki temu maszyna sama pozycjonuje się na szerokość i wysokość. Ma również praktyczną pamięć, do której można wprowadzić kilka profili i wywołać je w dowolnym momencie.
– Wybór maszyny był prosty, ponieważ urządzenie zaproponowane przez pana Andrzeja doskonale wpisywało się w nasze potrzeby i nie było sensu więcej na ten temat dyskutować – mówi Konrad Lange. – Do naszego profilu dobrano odpowiedni sprzęt. Propozycja była tak trafna, że nie jest to maszyna ani zbyt duża, ani słaba, po prostu idealna na nasze potrzeby.

 

Zmiana urządzeń i sposobu pracy

– Stół rowkowany był dla nas bardzo ważnym elementem. Tak samo jak istotne było wcześniej mobilne wrzeciono, które na początku bardzo się sprawdzało w naszej produkcji, ponieważ tworzyliśmy różne szerokości elementów. Obecnie jest to bardziej ujednolicone – korzystamy z lameli 50 x 50 mm lub ewentualnie szerszych – około 90 mm, a wcześniej bywało inaczej – tłumaczy Roman Lange.
– Pierwsza maszyna Weinig miała takie wyposażenie, że mogła obrabiać elementy o różnych szerokościach w zakresie 20 – 230 mm jeden za drugim. Po wejściu elementu maszyna go mierzyła i odpowiednio się ustawiała. Teraz wszystko jest bardziej ujednolicone, a ta funkcja w tej pierwszej maszynie nie jest używana. Nowy Profimat 50 nie ma tej funkcji, ponieważ nie jest ona nam teraz potrzebna – dodaje Konrad Lange.

 

Stół rowkowany i precyzyjne struganie drewna liściastego

– Warto zwrócić uwagę na stół rowkowany, bardzo ważny przy takiej produkcji. Umożliwia on precyzyjne struganie także drewna liściastego, które ma swoje naprężenia i jest często krzywe. Taki stół pozwala osiągnąć struganie z jakością do klejenia – wyjaśnia Andrzej Warzych.
– Jest to bardzo ważne z punktu widzenia naszej produkcji, bowiem od pewnego czasu kleimy w prasie na gorąco i jakość strugania ma tu istotny wpływ – mówi Roman Lange. – W nowej strugarce Profimat 50 doceniamy przede wszystkim możliwość strugania elementów z drewna liściastego z dobrą równoległością. Uzyskanie jakości do klejenia to podstawowa zaleta i istotna funkcjonalność, która była dla nas ważna i została spełniona.

 

Profimat 50 – niezawodny i elastyczny

Urządzenie wyposażone jest w wytrzymały korpus odlewany i sprawdzonej jakości wrzeciona. Profimat zapewnia wysoką jakość obróbki powierzchni wszystkich elementów. Dzięki kompaktowej budowie nowy nie zajmuje wiele miejsca. Intuicyjna obsługa strugarki zapewnia krótkie czasy przezbrajania, wysokie bezpieczeństwo użytkownika, komfort obsługi oraz bezpieczną pracę. Profimat 50 cechuje posuw 5 – 30 m/min. Do dużych zadań można opcjonalnie doposażyć maszynę do szerokości 260 mm (w standardzie szerokość wynosi 230 mm).

 

Rzetelna współpraca

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z kooperacji z firmą Weinig – informuje Konrad Lange. – W przypadku pierwszych maszyn czas wdrożenia – od zamówienia do uruchomienia – wyniósł około 3 miesięcy. Ostatnia inwestycja została uruchomiona po 6 miesiącach oczekiwania. Jesteśmy także zadowoleni z serwisu. Jeśli pojawia się jakiś problem, to reakcja jest bardzo szybka. Mamy także stały dostęp do części serwisowych. Zawsze jest to bardzo szybka reakcja, po rozmowie telefonicznej otrzymujemy części w ciągu dwóch dni. Byliśmy także zadowoleni z gwarancji, w trakcie której nic się nie zepsuło.

Reklama 

Odpowiednio wyposażeni i gotowi na kolejne inwestycje

– Przeszliśmy w tym roku na system pracy jednozmianowej, co może w przyszłości wymusić kolejne inwestycje. Obecnie jesteśmy dobrze zaopatrzeni. W ubiegłym roku dodatkowo poza centrum zakupiliśmy także prasę oraz szlifierkę. Do obecnej liczby produkowanych wyrobów nasz park maszynowy jest wystarczający – dodaje Roman Lange.
– Jesteśmy jednak przygotowani do ewentualnych, kolejnych inwestycji – mamy miejsce w zakładzie oraz podłączone zaawansowane odciągi. Co ważne, w przypadku chęci zakupu dodatkowych maszyn nie musimy rozbudowywać systemu wentylacji odciągu trocin – informuje Konrad Lange.

 

Wyzwania obecnej sytuacji

– Jeśli mowa o inwestycjach, to pojawia się pytanie – jak będzie wyglądał rynek – dodaje Konrad Lange. – Poprzedni rok, mimo pandemii, przyniósł nam sporo zleceń i był rekordowy pod względem zamówień. Były też pewne problemy, na przykład z zakupem materiału oraz jego cenami. W odpowiednim czasie trzeba było zareagować podwyżkami. Oczywiście pojawiają się tu ryzyko oraz pytanie – czy po podwyżce ktoś kupi dany towar. Mawiamy, że „jedziemy na jednym wózku” z naszymi klientami i wszystkie podwyżki muszą być wyważone.
– Obecnie nie ma problemu z surowcem, jest dostępny – informuje Roman Lange. – Od 2020 roku nie mieliśmy sytuacji, że musieliśmy zatrzymać produkcję przez brak jakiegoś materiału. Teraz dostrzegamy kłopoty z lakierami, bowiem brakuje surowców ich produkcji. Zauważamy również zawirowania związane z wojną. Na nasz rynek wpływało sporo drewna z Ukrainy czy płyt z Białorusi oraz Rosji i na pewno to się odciśnie piętnem. Już teraz brakuje sklejek na rynku. My ich nie używamy, ale wiemy o kłopotach producentów podłóg warstwowych. Musimy pamiętać, że łańcuchy dostaw mogą być bardziej zachwiane.
– Problemem obecnych czasów jest także energia – mówi Konrad Lange. – To między innymi z powodu kosztów energetycznych przeszliśmy na system jednozmianowy, ale mogliśmy sobie na to pozwolić dopiero po inwestycji. Pozwoliły nam na to: powierzchnia oraz więcej maszyn, bo do tej pory pracowaliśmy w systemie dwuzmianowym. Cena energii w ciągu ostatniego roku dla naszego zakładu wzrosła o 100 proc. To przez przejście na system jednozmianowy zużycie energii spadło o jedną trzecią.

 

Schody, okna i drzwi z drewna

STOLPOL obecnie zajmuje się głównie produkcją schodów, mniej wytwarza okien i drzwi drewnianych. Zakład pracuje na twardym drewnie, głównie są to: dąb, jesion i buk. W sumie około 60 proc. stanowią wyroby z dębu.

Głównie eksport

Na początku firma sprzedawała schody tylko na rynek niemiecki, potem trochę na krajowy. W 2008 roku pojawiło się załamanie po stronie zachodniej i wtedy 60 proc. produkcji trafiało na polski rynek. Obecnie powróciła ona do tendencji głównie eksportowej, bowiem 80 proc. wysyłane jest na rynek zagraniczny.

Reklama

 • Kurier Drzewny

  Od lewej: Michael Huchwajda, Weinig; Konrad Lange, STOLPOL i Andrzej Warzych, Weinig przy najnowszej inwestycji w firmie STOLPOL (strugarka czterostronna Weinig Profimat 50). Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Od lewej: Michael Huchwajda, Weinig; Roman Lange, Konrad Lange, STOLPOL i Andrzej Warzych, Weinig. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Dzięki kompaktowej budowie Profimat 50 nie zajmuje wiele miejsca. Intuicyjna obsługa strugarki zapewnia krótkie czasy przezbrajania, wysokie bezpieczeństwo użytkownika, komfort obsługi oraz bezpieczną pracę. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Dzięki kompaktowej budowie Profimat 50 nie zajmuje wiele miejsca. Intuicyjna obsługa strugarki zapewnia krótkie czasy przezbrajania, wysokie bezpieczeństwo użytkownika, komfort obsługi oraz bezpieczną pracę. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Profimat 50 pozwala na struganie elementów z drewna liściastego z dobrą równoległością. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Profimat 50 pozwala na struganie elementów z drewna liściastego z dobrą równoległością. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Stół rowkowany w nowej maszynie Profimat 50 umożliwia precyzyjne struganie także drewna liściastego, które ma swoje naprężenia i jest często krzywe. Taki stół pozwala osiągnąć struganie z jakością do klejenia. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Firma STOLPOL docenia nowy Profimat 50 przede wszystkim za możliwość uzyskania jakości do klejenia to podstawowa zaleta i istotna funkcjonalność, która była dla nas ważna i została spełniona. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Poprzednie inwestycje w maszyny Weinig w firmie STOLPOL to (od góry): wielopiła Raimann ProfiRip KR 310, Unimat 23 E oraz pilarka optymalizująca serii OptiCut S 90. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Poprzednie inwestycje w maszyny Weinig w firmie STOLPOL to (od góry): wielopiła Raimann ProfiRip KR 310, Unimat 23 E oraz pilarka optymalizująca serii OptiCut S 90. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Poprzednie inwestycje w maszyny Weinig w firmie STOLPOL to (od góry): wielopiła Raimann ProfiRip KR 310, Unimat 23 E oraz pilarka optymalizująca serii OptiCut S 90. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Inwestycje w maszyny Weinig pozwoliła na wytwarzanie doskonałej klejonki. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  STOLPOL obecnie zajmuje się głównie produkcją schodów, mniej wytwarza okien i drzwi drewnianych. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Zakład pracuje na twardym drewnie, głównie są to: dąb, jesion i buk. W sumie około 60 proc. stanowią wyroby z dębu. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  Drzwi z oferty firmy także cieszą się dużą popularnością. Fot. STOLPOL

 • Kurier Drzewny

  Około 80 proc. produkcji trafia zagranicę. Fot. KD MEDIA

 • Kurier drzewny

  Około 80 proc. produkcji trafia zagranicę. Fot. KD MEDIA

 • Kurier Drzewny

  STOLPOL wytwarza wyroby w różnorodnym stylu i wykończeniu. Fot. STOLPOL

 • Kurier Drzewny

  STOLPOL wytwarza wyroby w różnorodnym stylu i wykończeniu. Fot. STOLPOL

 • Kurier Drzewny

  Właściwe inwestycje uskrzydlają biznes

 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny
 • Kurier Drzewny

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technika, technologie, nowości

Södra Wood zmienia strukturę przemysłową, aby wzmocnić konkurencyjność

Rynek produktów drzewnych

Dodane:

/

Södra Wood

Södra Wood wprowadza zmiany w swojej strukturze przemysłowej, aby dalej wzmacniać swoją konkurencyjność. Jednakże klienci na Polskim rynku nie muszą obawiać się tych zmian.

Jednym z elementów strategii szwedzkiego koncernu jest konsolidacja produkcji w większych tartakach, co ma na celu osiąganie korzyści skali. W ostatnich latach rynek drzewny na świecie i w Polsce intensywnie się przekształca, a zmiany zmuszają do podjęcia kroków w celu zwiększenia efektywności produkcji.

Firma ogłosiła plany zamknięcia mniejszych jednostek i przeniesienia produkcji do większych, co wiąże się z inwestycjami w rozwój zakładów. Zmiany te mają na celu nie tylko poprawę efektywności i innowacyjności w całym łańcuch dostaw, ale także redukcję śladu węglowego, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju firmy.

W celu wzmocnienia i zabezpieczenia długoterminowej konkurencyjności Södra w sierpniu 2024 roku zamknie jednostki produkcyjne w Åtvidaberg i Ramkvilla. Zakład w Klevshult zostanie przekształcony w jednostkę przetwórczą. nakierowaną na procesy strugania, a działalność tartaku zostanie wygaszona. Część zakładu Södra w Torsås zostanie zamknięta, a pozostała część wystawiona na sprzedaż. Jednakże te zmiany w strukturze produkcyjnej nie wpłyną znacznie na dostępność materiału na Polskim rynku. Zgodnie z naszymi ustaleniami i zapewnieniami ze strony szwedzkiej, zmiany w strukturze nie wpłyną znacznie na Polski rynek.

Dotychczasowa produkcja z zakładu w Ramkvilla zostanie przeniesiona do tartaku w Långasjö, dzięki czemu będziemy mogli nadal dostarczać klientom te same ilości tarcicy. Ponadto zwiększy się też produkcja i dostępność drewna konstrukcyjnego C24 o grubości 60mm w tartaku w Långasjö. Dla nas to dobra informacja, ponieważ dzięki temu klienci będą mogli łączyć w jednym zamówieniu drewno konstrukcyjne C24 w grubości 45mm i 60mm z tego samego miejsca załadunku.

Zmiany w jednostkach produkcyjnych w Åtvidaberg, Klevshult oraz Torsås nie będą miały odczuwalnego wpływu na naszą działalność – zapewnia Bartosz Golak, dyrektor handlowy w Sodra Polska.

Södra Wood zapewnia wsparcie dla pracowników dotkniętych restrukturyzacją i podkreśla swoje zaangażowanie w przyszły rozwój, zarówno firmy, jak i całej branży.Czytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Innowacje są kluczem do sukcesu

Trak-Met z Biskupca podbija rynek

Dodane:

/

Profesjonalnie i kompleksowo – taka jest dewiza firmy Trak-Met, oferującej rozwiązania zarówno dla dużych, jak i małych przedsiębiorców w których działalności występuje pozyskiwanie tarcicy z drewna okrągłego. W swojej ofercie producent posiada przede wszystkim traki taśmowe – mobilne i stacjonarne, a także podajniki, ostrzarki pił taśmowych oraz łuparki.

Trak-Met, działający na rynku od 1997 r. jest jednym z głównych europejskich producentów pilarek taśmowych. Przedsiębiorstwo, z siedzibą w Biskupcu, ma przedstawicieli w 16 krajach. Czemu zawdzięcza sukces?

– Profesjonaliści z branży tartacznej i meblarskiej cenią sobie niezawodne maszyny, które umożliwiają bardzo precyzyjne i wydajne cięcie drewna – mówi Zbigniew Skillandat, właściciel firmy Trak-Met, produkującej traki taśmowe, które cieszą się coraz większym uznaniem zarówno w Polsce, jak i za granicą. – Nasz sukces zawdzięczamy ciągłemu rozwojowi i stosowaniu najnowszych technologii.

Własne pomysły, europejska jakość

Firma ma własny dział konstrukcyjno-technologiczny, co pozwala jej na wprowadzanie autorskich innowacji. Specjaliści wykorzystują zaawansowane narzędzia projektowania, dzięki czemu są konkurencyjni na europejskim rynku. Co ważne, maszyny Trak-Metu zawierają komponenty wyłącznie renomowanych, światowych producentów, co przekłada się na wysoki poziom bezpieczeństwa, wydajności i niezawodności.
– Dzięki innowacjom nasze traki taśmowe są doceniane nie tylko za jakość wykonania i precyzję cięcia drewna, ale za cechy coraz bardziej istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy – podkreśla Zbigniew Skillandat. – W dobie rosnących cen energii i kosztów pracy energooszczędność i łatwość obsługi sprzętu nabierają szczególnego znaczenia w prowadzeniu działalności.

Wyznaczamy STANDARD-y

Jedną z najbardziej innowacyjnych maszyn jest przemysłowy trak taśmowy TTS-1200/60 STANDARD.
W 2019 r. został on nagrodzony Złotym Medalem na Międzynarodowych Targach Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA. Trzy lata później, tj. w 2022 roku, otrzymał Złoty Medal i prestiżową nagrodę „Wybór Konsumentów”.
Trak TTS-1200/60 sprawdza się w obróbce dużej ilości drewna kłodowego. Zastosowano w nim taśmę tnącą, która nie wymaga walcowania. Sprzęt wydajnością i jakością piłowania nie ustępuje znacząco dużym trakom szerokotaśmowym, w których zamontowano taśmę o szerokości 100 mm, jednak koszty jego eksploatacji są dużo niższe.

Innowacje w traku

Wśród nowoczesnych rozwiązań traka TTS-1200/60 jest oryginalnie zaprojektowana osłona czołowa, która zapewnia większą sztywność głowicy tnącej. Maszyna ma także bezpaskowe koła prowadzące o średnicy 800 mm, które gwarantują długotrwałe użytkowanie brzeszczotu. Z kolei brzeszczot ma 60 mm szerokości, ostrze stellitowe i podziałką zęba co 25 mm, co zapewnia wydajność dochodzącą nawet do 40 m sześciennych drewna na 10 godzin pracy.

Dwustronne, chłodzone emulsją ślizgi prowadzące zmniejszają tarcie podczas piłowania, co wpływa na mniejszy hałas, niższe zużycie energii i wyższą prędkość skrawania.

Dokładność i wydajność

Napęd głowicy jest dwustronny i łańcuchowy, dzięki falownikowi ze sterownikiem ISP-F12 uzyskano precyzyjne pozycjonowanie. Dokładność pomiaru piłowanego drewna może wynosić nawet 0,2 mm. Wydajna hydraulika z możliwością przestawiania narzędzi ułatwia manewrowanie dużymi kłodami o wadze do 5 ton. Przesuwna, bramowa głowica tnąca oparta jest na precyzyjnie szlifowanych prętach. Operator steruje urządzeniem z wolnostojącego pulpitu, który jest zintegrowany z hydrauliką. Podtorze traka wykonano z mocnych, dwustronnie podpartych profili zamkniętych, a poprzeczne podpory zastąpiono obrabianymi na laserze CNC płytami stalowymi. To zwiększa stabilność traka i eliminuje gromadzenie się pod obrabianą kłodą trocin i kory.

Nie tylko dla tartaków

Trak-Met proponuje także sprzęt dla mniejszych firm, m.in. trak TTP 600 PREMIUM PLUS. Jest on dostępny w wersji stacjonarnej i mobilnej. Przyczepa z maszyną ma homologację na drogi Unii Europejskiej. To rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy zajmują się obróbką drewna także poza tartakiem.

Wersja stacjonarna sprawdzi się w zakładach przecierających kłody do 25 m sześciennych na 8 godzin.

W traku TTP 600 PREMIUM PLUS wyoblone koła prowadzące o średnicy 720 mm współpracują z taśmą tnącą o szerokości 50 mm.

Wykonanie na kołach bieżni typu PK, którą ściśle wypełnia pas wielorowkowy, zapobiega dostawaniu się trocin i żywicy między koła a pas, dodatkowo pas nie ulega zgniataniu. Osłona czołowa zwiększa sztywność głowicy tnącej, a koła prowadzące z bieżnią PK zapewniają precyzyjne ustawienie położenia piły.

Przekłada się to na dłuższy okres eksploatacji brzeszczotu. Głowica jest napędzana dwustronnie, łańcuchowo.

Trak jest wyposażony w sterownik z falownikiem, który zapewnia dokładną regulację pomiaru piłowanego drewna z precyzją do 0,2 mm. Hydraulika o dużej wydajności ułatwia manewrowanie dużymi kłodami o wadze do 4 ton. Funkcja przestawiania narzędzi hydraulicznych zapewnia elastyczność w użytkowaniu.

Wydajność i stabilność

Konstrukcja traka została zaprojektowana z myślą o wydajności i stabilności. Podtorze wykonano z masywnych i podpartych profili zamkniętych, a podpory poprzeczne wykonano z obrabianych na laserze CNC płyt stalowych. Zapewnia to stabilność, dodatkowo podczas cięcia wyeliminowano gromadzenie się trocin, kory i odłamków drewna.

– Zakup traka może być impulsem do rozwoju oferty firmy – mówi Zbigniew Skillandat. – Nasze stacjonarne i mobilne maszyny sprawdzą się nawet w niewielkich firmach. Obróbka drewna na małą skalę to szansa na dodatkowy zarobek i pomysł na biznes.

ReklamaCzytaj dalej

Galeria

Wysokie kompetencje i ciągły rozwój to ich DNA

Z wizytą w SCM Group Polska

Dodane:

/

22-23 lutego w Suchym Lesie pod Poznaniem odbyły się Dni Otwarte Centrum Technologicznego SCM Group Polska. W trakcie tego wydarzenia, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie obrabiarek drewna, technologii cięcia, okleinowania oraz maszyn stolarskich.

Wizyta w siedzibie SCM Group Polska w Suchym Lesie była dla jej klientów nie tylko przyczynkiem do obejrzenia ciekawego show roomu z maszynami w roli głównej. Przede wszystkim stanowiła okazję do bezpośrednich rozmów ze sprzedawcami oraz technikami firmy, którzy w szczegółach wyjaśniali niuanse związane z prezentowanymi technologiami. Z perspektywy naszej redakcji takie doświadczenie również jest niezwykle cenne, także pod kątem możliwości zebrania unikalnych informacji o rynku drzewnym i meblarskim.

Show Room w centrum uwagi

Wśród atrakcji czekających na gości znalazły się prezentacje najnowszych modeli maszyn, które usprawniają procesy produkcji w branży obróbki drewna. Jednym z głównych punktów programu był pokaz możliwości przemysłowej okleiniarki Stefani X, która umożliwia oklejanie wąskich płaszczyzn pod kątem 45 stopni. Ponadto, zaprezentowano model okleiniarki Olimpic 500, dedykowany dla średnich przedsiębiorstw, również posiadający tę innowacyjną funkcję.

Uczestnicy mieli okazję śledzić proces rozkroju surowca na pile panelowej Gabbiani S115, a następnie obserwować, jak elementy trafiają na różne modele okleiniarek, począwszy od mniejszych Olimpic 300, aż po przemysłową okleiniarkę Stefani.

Ponadto podczas Dni Otwartych SCM Polska zaprezentowała obróbkę płyt drewnopochodnych na zaawansowanych maszynach CNC, takich jak Morbidelli X200 i CX110. Nie zabrakło również tradycyjnych maszyn do obróbki drewna, takich jak centra obróbcze, frezarki, wyrówniarki, czy strugarki.

Oferta partnerów

Aby zapewnić pełen wgląd w proces produkcji mebli, SCM Polska zaprosiła do udziału firmy partnerskie, takie jak REHAU, LCM, Jowat i wiele innych. Ponadto, eksperci z PKO Leasing byli dostępni na miejscu, aby przedstawić atrakcyjne oferty finansowania inwestycji. Firma LignumSoft zaprezentowała swoje intuicyjne, modułowe oprogramowanie do zarządzania projektowaniem, produkcją oraz sprzedażą mebli.

Wśród innych partnerów wydarzenia warto wymienić ITA TOOLS, które zademonstrowało swoje innowacyjne narzędzia, oraz Imas, specjalizujące się w rozwiązaniach z zakresu instalacji odpylania.

Dni Otwarte SCM Polska to nie tylko prezentacje maszyn, ale także okazja do nawiązania bezpośrednich kontaktów handlowych oraz zdobycia wiedzy na temat najnowszych trendów w branży.

DNA SCM Group Polska

Podczas naszego pobytu w siedzibie firmy gościł nas Andrea Santi, członek zarządu i dyrektor SCM Group Polska, który działa w firmie SCM od 11 lat. Jak mówi, przez ten czas w polskim oddziale przedsiębiorstwa zaszły znaczące zmiany, chociażby pod względem rozbudowy sprzedaży, czy zaplecza serwisowego.

W ciągu ostatnich pięciu lat polski rynek stał się dla Grupy SCM jednym z czołowych odbiorców technologii obróbki drewna i produkcji mebli, zarówno w zakresie małych firm, jak i odbiorców przemysłowych, produkujących na dużą skalę. Jak wynika z doświadczenia firmy – struktura jej odbiorców w Polsce cały czas ewoluuje. – Przez ostatnie lata przybyło nam bardzo dużo klientów chociażby z branży producentów stolarki otworowej (okna i drzwi), a także producentów domów drewnianych. Jest tam bardzo duży potencjał, ponieważ do tej pory były to małe firmy, gdzie większość pracy wykonywana była ręcznie lub za pomocą maszyn używanych. Konkurencja na rynkach zagranicznych przyniosła trend zmierzający do automatyzacji za pomocą nowoczesnych maszyn – mówi Adrea Santi.

Nie da się ukryć, że branża meblarska w Polsce, po czasie dynamicznych wzrostów w latach 2021-2022 boryka się ze spadkami. Niemniej jednak, jak przyznaje Santi, wśród klientów SCM Group Polska są przedsiębiorstwa, które radzą sobie nawet lepiej niż we wspomnianym okresie hossy. Jest to uzależnione od rynku na jakim działają, gdzie eksportują.

Niezależnie od profilu firmy oraz jej kondycji – rynek wyczuwalnie wywiera presję na ceny oferowane przez producentów maszyn. Dlatego od ponad dwóch lat SCM Group proponuje te same cenniki dla rynku polskiego, mimo inflacji oraz innych czynników uzasadniających ewentualne podwyżki.

Dzięki takiej elastyczności firma bierze udział w wielu ciekawych projektach. – Mogę wspomnieć, że obecnie realizujemy duży projekt dla dużego producenta drzwi. Wg założeń powinien on się zakończyć uruchomieniem całego parku maszynowego do końca br. – mówi Santi. Firma jest w stanie realizować różnej wielkości projekty, również te bardzo zaawansowane, dzięki wsparciu zaawansowanego działu konstrukcyjnego we Włoszech. – Mamy wysokiej jakości techników i jesteśmy w stanie szybko reagować na całym świecie. – dodaje.

Dni Otwarte w siedzibie SCM Group Polska były momentem na odświeżenie wiedzy oraz kontaktów i po tej wizycie pozostało pozytywne wrażenie. Należy jednak wspomnieć, że show room w Suchym Lesie jest otwarty dla klientów przez cały rok.

scm

www.scmwood.com
+48 61 651 47 95

ReklamaCzytaj dalej

Technika, technologie, nowości

Efektywne zarządzanie produkcją okien i drzwi za pomocą profesjonalnego narzędzia informatycznego

Oprogramowanie

Dodane:

/

FenOffice od firmy Prologic to nie tylko kolejne oprogramowanie do zarządzania produkcją. To centralna oś, której używają zakłady produkcyjne do sterowania swoimi procesami. Niezależnie, czy tworzysz okna czy drzwi, FenOffice jest kluczowym narzędziem, które ułatwia zarządzanie każdym aspektem Twojej działalności.

Ogłoszenie tego, że „Wydajna obsługa klienta jest centrum prowadzenia zakładu”, z pewnością zyskuje na znaczeniu w świetle rosnących oczekiwań klientów i konkurencji na rynku. Dlatego FenOffice stawia nacisk na obsługę klienta, oferując obszerny program zarządzania i konstrukcyjny, który jest przyjazny dla użytkownika.

Składający się z różnorodnych modułów FenOffice wspiera użytkownika na każdym etapie codziennej pracy w zakładzie. Pozwala na opracowywanie bazy adresów, artykułów i projektów, a także umożliwia łatwe zarządzanie informacjami zakładowymi. Bezproblemowo można rejestrować nowe dane klientów, aktualizować adresy i wartości artykułów oraz usuwać przestarzałe dane.

Dzięki pełnej integracji procesów od oferty do produkcji, FenOffice umożliwia płynne zarządzanie wszystkimi etapami w jednym oprogramowaniu. Moduły analizy ilości, statystyki projektów, księgi kasowe oraz przebiegu płatności dają użytkownikowi kompleksowy wgląd w działalność zakładu.

Analiza ilości umożliwia zestawienie wszystkich materiałów zleceń produkcyjnych, natomiast statystyka projektów przedstawia istotne informacje w formie graficznej, ułatwiając zarządzanie produkcją. Księgi kasowe oraz przebieg płatności zapewniają rzetelne przedstawienie przychodów i rozchodów, automatycznie uwzględniając kwoty skonto przy generowaniu przekazów płatniczych.

FenOffice z bliska

Konstruowanie okien i drzwi to sztuka projektowania i kształtowania, która wymaga precyzji i elastyczności. W tej dziedzinie kluczowe jest posiadanie narzędzi, które pozwalają na swobodną realizację pomysłów i dostosowanie się do różnorodnych potrzeb klientów. FenOffice, innowacyjny program konstrukcyjny z rodziny FenOffice, to właśnie taki instrument, który uniezależnia użytkownika od systemów profili i ich specyfiki, oferując nieograniczone możliwości projektowania.

Niezależnie od tego, czy projektujemy okno IV czy PSK, FenOffice umożliwia konstruowanie okien i drzwi każdej wielkości i kształtu zgodnie ze skalą. Realistyczne przedstawienie kolorów i usłojenia, możliwość różnego przyporządkowania i rysowania elementów, takich jak słupki, ślemiona i szprosy, oraz swobodna konfiguracja pod dowolnie wybranym kątem, to tylko niektóre z funkcji, które sprawiają, że FenOffice jest niezastąpionym narzędziem dla projektantów stolarki otworowej.

Jedną z kluczowych zalet programu jest możliwość zarządzania i konstrukcyjnego wykorzystywania okuć i szkła. FenOffice pozwala na przypisywanie symboli różnym garniturom, oznaczanie niestandardowych skrzydeł, określanie i rozbudowę list rodzajów szkła. Dodatkowo, kalkulacja ceny może odbywać się według cennika, stałej ceny lub ceny minimalnej, dając użytkownikowi pełną kontrolę nad kosztami produkcji.

Dzięki FenOffice projektowanie nowych okien i drzwi staje się proste i intuicyjne. Standardowe wartości obliczeń i preferowane materiały pozwalają na szybką konstrukcję, a wszystkie ustawienia domyślne można łatwo dostosować do własnych potrzeb. Program umożliwia również płynne przełączanie się między widokiem od wewnątrz i od zewnątrz, co pozwala na kompleksową analizę projektu.

Kolejną zaletą FenOffice jest szybki dostęp do podstawowych danych, co pozwala na płynne generowanie kalkulacji.

Program pozwala na precyzyjne określenie ceny pozycji na podstawie mnożników, takich jak zapotrzebowanie materiału, czasy produkcji i narzuty kosztów zakładowych, przy zachowaniu możliwości edycji w każdym momencie.
Dodatkowo, FenOffice umożliwia tworzenie formularzy i list dla produkcji, co ułatwia organizację pracy i zarządzanie danymi istotnymi dla produkcji. Program pozwala również na sterowanie maszynami poprzez dane produkcyjne, co przyspiesza i usprawnia proces produkcyjny.
Wreszcie, FenOffice automatycznie tworzy zwymiarowane rysunki, co pozwala na precyzyjne przedstawienie projektu pod względem wysokości, szerokości oraz detali. Dzięki temu użytkownik może łatwo zweryfikować projekt i przekazać go do produkcji.

Program pozwala na precyzyjne określenie ceny pozycji na podstawie mnożników, takich jak zapotrzebowanie materiału, czasy produkcji i narzuty kosztów zakładowych, przy zachowaniu możliwości edycji w każdym momencie.
Dodatkowo, FenOffice umożliwia tworzenie formularzy i list dla produkcji, co ułatwia organizację pracy i zarządzanie danymi istotnymi dla produkcji. Program pozwala również na sterowanie maszynami poprzez dane produkcyjne, co przyspiesza i usprawnia proces produkcyjny.
Wreszcie, FenOffice automatycznie tworzy zwymiarowane rysunki, co pozwala na precyzyjne przedstawienie projektu pod względem wysokości, szerokości oraz detali. Dzięki temu użytkownik może łatwo zweryfikować projekt i przekazać go do produkcji.

Zarządzanie czasem

Efektywne zarządzanie czasem to kluczowy element sprawnego funkcjonowania każdego zakładu produkcyjnego. Wychodząc naprzeciw potrzebom branży, firma ProLogic wprowadza FenTime – innowacyjne narzędzie, które umożliwia precyzyjną rejestrację czasu produkcji oraz jego analizę, co przekłada się na zwiększenie wydajności i optymalizację kosztów.

Czasy zbierane na produkcji można w programie wprowadzać ręcznie, jednak FenTime oferuje alternatywną i bardziej efektywną metodę. Pracownicy mogą bezpośrednio rejestrować czasy przy pomocy komputerów bazujących na systemie Windows®, skanerów kodów kreskowych lub aplikacji FenTools. Dzięki temu proces rejestracji staje się szybszy i bardziej precyzyjny, co eliminuje ryzyko błędów i zapewnia dokładne odzwierciedlenie rzeczywistego czasu pracy.

Jedną z zalet FenTime jest możliwość rejestracji czasów produkcji poprzez terminale. Po wyborze pracownika, procesu i miejsca kosztów można rozpocząć, przerwać lub zakończyć trwającą czynność, co pozwala na elastyczne zarządzanie czasem i środkami produkcyjnymi.

Dodatkowo, rejestracja czasów na spersonalizowanych skanerach kodów kreskowych lub smartfonach za pomocą aplikacji FenTools sprawia, że proces jest jeszcze bardziej intuicyjny i wygodny dla pracowników.

Dzięki integracji z całą paletą produktów FenOffice, FenTime zapewnia płynne przejęcie danych dotyczących pracowników, miejsc kosztów i procesów bezpośrednio i bez zbędnych połączeń. Zarejestrowane czasy automatycznie zapisują się w bazie FenOffice, eliminując konieczność stosowania procedur importu lub eksportu.

Ponadto, FenTime umożliwia zestawienie faktycznych kosztów materiałów z ich skalkulowanymi kosztami, co pozwala na dokładne monitorowanie wydatków związanych z produkcją. W połączeniu z opcjonalnym modułem „Finanse”, FenTime pozwala na bezpośrednie uwzględnienie faktur dostawców w kalkulacji powykonawczej, co jeszcze bardziej usprawnia proces zarządzania kosztami.

Do pracy zdalnej

W erze cyfrowej, szybkość i łatwość dostępu do informacji stają się kluczowe dla sprawnego funkcjonowania firm. Wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnych przedsiębiorstw, firma ProLogic wprowadza FenTools – innowacyjną mobilną aplikację, która zmienia sposób pracy zdalnej i umożliwia efektywne zarządzanie danymi bez względu na lokalizację.

FenTools to mobilne narzędzie stworzone dla pracowników poza biurem, zapewniające bezpośredni i obszerny dostęp do systemu FenOffice. Dzięki aplikacji pracownicy zewnętrzni mają możliwość szybkiego i wygodnego dostępu do aktualnej bazy danych, co przekłada się na znaczną oszczędność czasu i zwiększenie efektywności pracy.

Niezwykłą zaletą FenTools jest możliwość synchronizacji danych w czasie rzeczywistym. Dotąd zbieranie informacji na spotkaniach i wprowadzanie ich ręcznie do systemu wymagało czasu i wysiłku. Teraz wystarczy jedno kliknięcie klawisza „synchronizuj”, aby dane znalazły się już w systemie, co sprawia, że proces jest znacznie szybszy i bardziej efektywny.

Aplikacja FenTools stanowi również wartość dodaną dla małych i średnich firm, umożliwiając pracownikom stały dostęp do aktualnych danych FenOffice i niezależność od biura.

Podczas każdej rozmowy z klientem pracownicy są optymalnie przygotowani, dzięki dostępowi do wszystkich informacji dotyczących klienta i jego projektów. Dodatkowo, dzięki funkcji wyszukiwania, praca z danymi staje się jeszcze bardziej efektywna i wydajna.

FenTools umożliwia również przesyłanie danych pomiarów bezpośrednio z budowy do systemu oraz udostępnianie informacji bezpośrednio współpracownikom.
Dzięki funkcji notatek możliwa jest bezproblemowa wymiana tekstów i obrazów pomiędzy FenOffice i FenTools, co zapewnia płynną komunikację i błyskawiczne udostępnianie informacji.

Pierwszym krokiem w drodze do bezpapierowego biura jest wykorzystanie aplikacji FenTools. Dzięki niej praca zdalna staje się prostsza, szybsza i bardziej efektywna, a firma FenOffice kontynuuje swoją misję dostarczania innowacyjnych rozwiązań, które wspierają rozwój współczesnych przedsiębiorstw.

Bezpośrednio z produkcji

FenProd to innowacyjne i bezpapierowe narzędzie stworzone z myślą o efektywnej produkcji. Rozwiązanie to wykorzystuje zaawansowane technologie, aby usprawnić procesy produkcyjne oraz zapewnić szybki dostęp do niezbędnych informacji, dbając jednocześnie o optymalne wykorzystanie zasobów. Dzięki FenProd, etapy produkcji okien drewnianych, drewniano-aluminiowych i PVC stają się bardziej zorganizowane i efektywne. Wychodząc od etapów konstrukcyjnych, FenProd udostępnia standardowe stanowiska robocze, które umożliwiają łatwe zarządzanie procesem produkcyjnym.

Centralnym punktem sterowania produkcją jest stanowisko kierownika, gdzie planowane są zlecenia, optymalizowana jest kolejność produkcji, a także monitorowane jest obciążenie produkcji. Dzięki temu, kierownik ma szybki podgląd na postęp prac oraz może podejmować decyzje w oparciu o aktualne informacje.

Rejestracja wykonanych elementów na stanowiskach roboczych umożliwia kierownikowi śledzenie postępu produkcji w czasie rzeczywistym. Ponadto, dane przekazywane są również do systemu FenOffice, co zapewnia kompleksową synchronizację informacji pomiędzy różnymi etapami procesu produkcyjnego.
FenProd umożliwia również szybkie wprowadzanie zmian w zleceniach produkcyjnych, co jest niezbędne w dynamicznym środowisku produkcyjnym. Ponowne przekazanie danych zlecenia do FenProd eliminuje potrzebę zbierania i wymiany dokumentów produkcyjnych na wszystkich stanowiskach roboczych, co przyspiesza proces produkcji oraz redukuje ryzyko pomyłek.

Platforma sprzedaży online

FenShop to innowacyjne narzędzie stworzone z myślą o prezentacji oraz sprzedaży produktów na stronach internetowych. Niezależnie od klienta czy to zarejestrowanego użytkownika czy gościa, proces rejestracji pozycji odbywa się prosto i intuicyjnie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Nowoczesne środki sprzedaży i prezentacja produktów online zyskują coraz większą popularność, a FenShop staje się nieodłączną częścią tego trendu. Dzięki przejrzystemu konfiguratorowi, odwiedzający stronę mogą łatwo wybrać konstrukcję okna lub drzwi, wprowadzić odpowiednie wymiary i zapisać wybrane pozycje w koszyku.

Po zakończeniu wyboru, klient ma możliwość przesłania koszyka do producenta. Cały proces odbywa się szybko i sprawnie, a użytkownik może zdecydować, czy chce korzystać z funkcji gościa czy zalogować się na swoje konto. Dodatkowo, w FenShop istnieje opcja wyceny wybranych pozycji, co umożliwia klientom uzyskanie orientacyjnej ceny produktów przed dokonaniem zakupu.

Warto zaznaczyć, że ceny produktów w FenShop są zawsze aktualne, ponieważ system automatycznie pobiera informacje z zdefiniowanych w FenOffice cenników i dopłat. Dzięki temu, klient otrzymuje rzetelną wycenę, która jest aktualizowana w czasie rzeczywistym przy każdej zmianie parametrów produktu.

ReklamaCzytaj dalej

Ostatnio dodane

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).