Odpowiadając na potrzeby klientów, SCM wprowadziło na rynek nowe modele CNC – accord 500 i 600 oraz zmodernizowało znane centrum morbidelli m200. Dzięki temu użytkownicy maszyn mogą teraz lepiej zarządzać dostępnym czasem, bowiem otrzymują gwarancję znacznego wzrostu wydajności przy jednoczesnym zachowaniu doskonałej jakości wykończenia. Nowa koncepcja technologiczna proponowana przez firmę całkowicie zmienia „zasady gry” w obróbce elementów drzwi, okien, schodów i innych produktów z litego drewna oraz doskonale wpisuje się w aktualne potrzeby rynkowe.

Centrum accord 500 jest idealnym rozwiązaniem dla zakładów z ograniczoną ilością miejsca. Fot. SCM
Wyższa efektywność
Nowa seria centrów obróbczych do litego drewna marki SCM wprowadzona została na rynek wraz z hasłem przewodnim „According to wood”, które prezentuje pragnienie firmy w dostarczaniu szerokiej gamy rozwiązań technicznych, które są nie tylko jeszcze bardziej efektywne i wydajne, ale przede wszystkim opracowane „zgodnie z drewnem”. Charakteryzują je bowiem specyfikacje techniczne i parametry w pełni odpowiadające wyzwaniom rynku. Przedsiębiorstwo opracowało rozwiązania, które mają zapoczątkować nową erę w obróbce elementów drzwi, okien, schodów i wielu innych produktów z litego drewna.
Nowa koncepcja znanych maszyn
Hasło „According to wood” przywodzi na myśl „accord” – gamę centrów obróbczych SCM do wiercenia i frezowania, która od ponad 15 lat stanowi punkt odniesienia dla całej branży z uwagi na wielokrotne sukcesy i rozwinięte know-how. To właśnie ta gama urządzeń jest obecnie odpowiednio rozszerzana i ulepszana, aby podążać za rozwojem technologicznym, a tym samym skrócić czasy pracy, zoptymalizować i przyspieszyć procesy produkcyjne, a jednocześnie zagwarantować doskonałą jakość wykończenia.
Czas to pieniądz
W rzeczywistości, w największym stopniu do rewolucji centrów obróbczych SCM przyczyniła się chęć zaoszczędzenia czasu. Każda funkcja techniczna została zaprojektowana tak, aby najważniejsze dla producentów przemysłowych etapy – od programowania maszyny do jej ustawienia, od procesu obróbki do konserwacji – nie trwały zbyt długo.
– Naszym celem było zapewnienie klientom, którzy borykają się z coraz bardziej złożonymi problemami przy obróbce drewna litego, wsparcia specjalistów będących w stanie znaleźć precyzyjne rozwiązania dla indywidualnych wymagań. Te nowe technologie znacznie upraszczają codzienną pracę operatorów, czyniąc ją wydajniejszą, a w rezultacie zapewniają jeszcze większy zwrot z inwestycji – podkreśla Bruno Di Napoli, menedżer biznesu w zakresie centrów obróbczych w SCM.
O 30 proc. wyższa wydajność
Za sprawą zastosowania w nowych centrach obróbczych konstrukcji bramowej z zamkniętą ramą, zgodnej z założeniami projektu „According to wood” i pozwalającej na osiągnięcie sztywności oraz precyzji nawet przy maksymalnej prędkości posuwu czy najtrudniejszej obróbce, udało się zwiększyć wydajność maszyn accord 500 i 600 o 30 proc. w stosunku do standardów rynkowych.
Wyższa prędkość frezowania i krótszy cykl produkcyjny
Zwiększeniu uległa także prędkość frezowania, która w tych maszynach przekracza obecnie 15 metrów na minutę, co uzyskano dzięki nowej, 5-osiowej jednostce KPX z elektrowrzecionem Hiteco o mocy 17 kW, zaprojektowanym tak, aby zawsze umożliwiać szybkie i dokładne wykonanie najbardziej skomplikowanych operacji.
Czas cyklu produkcyjnego ulega znacznemu skróceniu również dzięki wyjątkowej jednostce BRC-S, która jest jeszcze bardziej elastyczna i kompaktowa oraz umożliwia wykonywanie wszystkich cięć, frezowania i wiercenia, czyli obróbkę typową dla elementów okiennych.
Łatwy dostęp do 100 narzędzi
Kolejną nowością w centrach jest możliwość zastosowania ponad 100 narzędzi, które są łatwo dostępne i gotowe do użycia dzięki nowemu magazynowi Caddy 35, wyjątkowemu zarówno pod względem pojemności, jak i konstrukcji, ponieważ jest zintegrowany z centrum obróbczym, nie zwiększając jego gabarytów.
Nowe oprogramowanie Maestro Power TMS
Warto dodać, że samo zarządzanie narzędziami w nowych urządzeniach accord 500 i 600 jest dodatkowo zoptymalizowane i uproszczone dzięki nowemu oprogramowaniu Maestro Power TMS, zintegrowanemu z pakietem Maestro firmy SCM. Dzięki temu programowi, który maksymalizuje możliwości magazynowania i optymalizuje programowanie, operator nie musi tracić czasu i energii na poszukiwanie odpowiedniego narzędzia, bowiem oprogramowanie identyfikuje i wskazuje dokładną pozycję narzędzia w magazynie, co minimalizuje czas obróbki.
Nowa kierownica do odpadów
Porządek na stanowisku pracy to kolejna istotna kwestia przy obróbce drewna litego. Dla jego zachowania firma opracowała nową kierownicę odpadów, automatycznie pozycjonowaną zgodnie z programem obróbki, która zapewnia maksymalną wydajność w każdych warunkach.
Dwa modele dla różnych potrzeb
Zgodnie z projektem „According to wood”, SCM proponuje dwa modele, które w pełni zaspokajają różne potrzeby produkcyjne.
Accord 500 łączy w sobie tradycję, prostotę i kompaktowość, nie rezygnując z zaawansowanej technologii: najwyższej mocy do zastosowań w drewnie, rozwijanej przez 5-osiową jednostkę obróbczą z elektrowrzecionem o mocy 17 kW. Wraz z możliwością wyboru konfiguracji Pro-Space ten model będzie idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie dysponują zbyt dużą ilością wolnego miejsca.
Accord 600 to rozwiązanie projektowe, które nie wymaga kompromisów w zakresie wydajności: z myślą o maksymalnym skróceniu czasu produkcji w każdym obszarze zastosowań, oferuje całkowicie nową, wysoce wydajną jednostkę obróbczą wyposażoną w trzy oddzielne zespoły. Posiadające oddzielne magazyny, 4- oraz 5-osiowe elektrowrzeciona JQX (odpowiednio o mocy od 21 do 13,5 kW) umożliwiają wymianę narzędzi podczas pracy maszyny, a nawet obróbki oddzielnej jednostki przedniej (z BRC-S lub głowicą do wiercenia – w zależności od potrzeb).
Oba rozwiązania mają na celu oszczędność czasu, która jest kluczowym pojęciem dla całej gamy produktów.
Modernizacja centrum obróbczego morbidelli m200 „all-in-one”
Seria morbidelli m200 to punkt odniesienia dla centrów obróbczych CNC na świecie. Urządzenie charakteryzuje się cechami technicznymi, które są najpopularniejsze na rynku. Wśród nich warto wymienić między innymi: solidną konstrukcję, 250 mm przejścia elementu, 5-osiowe wrzeciono Prisma KT oraz stół FlexMatic, który zapewnia nie tylko możliwość obróbki płyt, ale także litego drewna.
To znane centrum obróbcze zostało wzbogacone o nowe funkcje, które będą idealne zwłaszcza do produkcji elementów okien.
W najnowszej wersji skróceniu uległ cykl obróbki dzięki stołowi FlexMatic, który staje się jeszcze bardziej elastyczny za sprawą równoległej pracy na dwóch polach obróbczych, wykonywanej pod kontrolą oprogramowania Maestro CNC firmy SCM.
Ponadto, dzięki chwytakowi MULTIGRIP, dodatkowo zwiększona została wydajność systemu mocowania elementów. Ten chwytak zaprojektowano specjalnie do obróbki elementów okien i drzwi – umożliwia on szybsze i pewniejsze pozycjonowanie oraz blokowanie obrabianych elementów.
Z kolei elektrowrzeciono JQX jest wspierane przez innowacyjną kierownicę odpadów, zaprojektowaną specjalnie w celu osiągnięcia maksymalnego oczyszczania obszaru pracy, niezależnie od ilości obrabianego materiału. Kierownica jest sterowana numerycznie nie tylko w zakresie obrotu, zgodnie z kierunkiem obróbki, ale także w pionie. Oznacza to, że przenośnik może zawsze ustawić się bezpośrednio przed strumieniem wiórów, aby je jak najskuteczniej przechwycić.
Potwierdzeniem ukierunkowania się na produkcję okien i drzwi w firmie SCM, nawet w urządzeniu morbidelli m200, jest zastosowanie nowego agregatu BRC-S. Jest to jednostka umożliwiająca wykonywanie poziomych cięć ostrzem oraz wiercenie i frezowanie w jak najkrótszym czasie, dzięki czemu 5-osiowe wrzeciono wykonuje tylko główne operacje profilowania i czopowania.

SCM GROUP Polska Sp. z o.o.
ul. Obornicka 133; 62-002 Suchy Las
tel.:(061) 651 47 60; fax: (061) 651 47 61
scm.pl@scmgroup.com
www.scmgroup.com/pl/scmwood