Connect with us

Technika, technologie, nowości

Większa wydajność dla ogromnych płyt

Siempelkamp demonstruje najnowszą technologię

Dodane:

/

Siempelkamp
Montaż tak ogromnej linii nie wpłynął znacząco na organizację pracy w zakładzie. Fot. Siempelkamp

Pierwsza płyta „gigant” zeszła już z linii produkcyjnej płyt wiórowych generacji 9 Kastamonu Entegre w Turcji. Jak zapewnia producent maszyn, firma Siempelkamp, sukces był możliwy dzięki dobrej współpracy osób zaangażowanych w inaugurację nowej linii.

Siempelkamp

Na świecie pracuje już ponad 320 takich maszyn. Fot. Siempelkamp

Zarówno inwestor, jak producent cieszą się, że inauguracja urządzenia nowej jakości była możliwa niezależnie od ograniczeń nałożonych przez COVID -19.
– Pierwsza płyta została wyprodukowana 27 lutego, dokładnie tak, jak planowaliśmy, dzięki doskonałej pracy zespołowej między Kastamonu Entegre i nami – chwalą się przedstawiciele producenta. – Po rozpoczęciu montażu, w lipcu 2020 roku i zakończeniu pracy „na sucho” pod koniec stycznia 2021 roku, terminowa produkcja pierwszej płyty to kolejny kamień milowy w realizacji projektu. Na każdym etapie wszyscy zaangażowani koncentrowali się na konstruktywnej pracy zespołowej.
Do tego, aby możliwe było zakończenie tak dużego projektu, potrzebna była współpraca zespołów pracowników Kastamonu, a także firmy Siempelkamp z Niemiec i Turcji. Dla wszystkich zaangażowanych w projekt priorytetem było jak najszybsze zapewnienie pełnej funkcjonalności zakładu.
– Gratulacje, a przede wszystkim podziękowania kierujemy do całego zespołu Kastamonu, który umożliwił terminową i pomyślną realizację projektu w tych wyjątkowych chwilach – dziękuje Ulrich Kaiser, dyrektor sprzedaży w firmie Siempelkamp.
– Należy również podkreślić przejrzystą i szybką komunikację z kierownictwem klienta podczas całego przebiegu projektu. To podstawa udanego projektu – dodaje Axel Weiss, kierownik projektu w firmie Siempelkamp.
Nowa linia płyt wiórowych, w tym ContiRoll generacji 9 w formacie 7 x 37,1 m, została zaprojektowana do dziennej wydajności ok. 2000 m³. Przeznaczona jest przede wszystkim na turecki rynek przemysłu meblarskiego.
Siempelkamp ma swoje przedstawicielstwa nie tylko w Turcji, ale także Rosji i we Włoszech.

 

Jedna z najbardziej innowacyjnych linii na rynku

Linia ContiRoll uchodzi za jedną z naszych najbardziej innowacyjnych koncepcji niemieckiego producenta.
– Nasz zespół projektantów konsekwentnie przemyślał tę koncepcję i udoskonalał ją z wizjonerskimi umiejętnościami – chwalą się producenci. – Prowadzone przez nas badania i nieustanny rozwój nowych koncepcji sprawiają, że klienci otrzymują to, czego potrzebują ich rynki – panele meblowe czy też do wyposażenia wnętrz, laminaty podłogowe oraz płyty ultracienkie, lekkie i wykonane z szybko rosnących surowców.
Dziewiąta generacja ContiRoll to ponad 30 lat konsekwentnego udoskonalania technologii linii do produkcji płyt firmy Siempelkamp. Na świecie pracuje już ponad 320 takich maszyn. Znaczące zalety linii w porównaniu z poprzednimi generacjami to wydłużone, bardziej elastyczne podawanie elementów, innowacyjna koncepcja ogrzewania, nowa hydraulika i zwiększona prędkość maszyny.

 

Nie byle jaka hydraulika

Hydraulika ContiRoll 9 jest precyzyjnie skonfigurowana pod kątem spektrum produkcyjnego operatorów instalacji.
– Na przykład hydraulika może być skonfigurowana zgodnie ze specjalnymi wymaganiami dotyczącymi produkcji płyt cienkich, ultracienkich lub lekkich – dodaje producent.
Kontrola grubości w połączeniu z układem hydraulicznym odgrywa szczególną rolę. Nawet jeśli wykryte zostaną odchylenia w jakości produktu, to w pewnych okolicznościach nadal będzie produkowanych kilka metrów kwadratowych tektury odpadowej, ponieważ wadliwa grubość produktu może zostać skompensowana jedynie poprzez informację zwrotną dotyczącą grubości. To już jednak przeszłość.
– Udoskonaliliśmy proces pomiaru grubości, aby mieć przez cały czas pewność wysokiej jakości produktu, nawet przy największej wydajności produkcyjnej – dodają twórcy linii. – Takie rozwiązanie udało się zrealizować dla niezależnego od wszystkich czynników wpływających na maszynę procesu pomiaru grubości, poprzez odrębną konstrukcję. Stabilna statycznie, autonomiczna rama pomiarowa służy jako stały punkt odniesienia.

 

ContiRoll Ecodrive dla większej efektywności energetycznej

Również Ecodrive sprawdził się już w dziewiątej generacji ContiRoll. Jest to technologia silnika synchronicznego, która zapewnia lepszą stabilność prędkości obrotowej, pracuje ze znacznie większą energooszczędnością niż wcześniejsze koncepcje i jest łatwa w utrzymaniu. System ContiRoll-Ecodrive oferuje potencjalną oszczędność energii wynoszącą co najmniej 7 proc. przy pracy z pełnym obciążeniem i do 14 proc. przy pracy z częściowym obciążeniem – i to z optymalną wydajnością. Stały, wysoki moment obrotowy w całym zakresie prędkości produkcji, do 2500 mm/s, jest ważną cechą systemu.

 

ContiRoll dziewiątej generacji NEO

Po raz pierwszy ContiRoll dziewiątej generacji będzie oferowany w dwóch wariantach konstrukcyjnych. Oprócz projektu z elastycznym zasilaniem, powstał bowiem ContiRoll NEO jako drugi wariant projektowy. NEO to skrót od New Entry Option (podwójna długość płyty grzewczej ze wspomaganiem podawania z dużą elastycznością).
Wydłużony, w pełni elastyczny wlot do prasy skutkuje lepszym odpowietrzaniem napływającej prasowanej maty. W połączeniu z hydrauliką matrycy wlot może być zginany w kierunkach wzdłużnym i poprzecznym. Zaletami są: możliwość ulepszenia odpowietrzania trudnych materiałów oraz wyższe prędkości posuwu.

 

Indywidualna aktywacja cylindrów

Dodatkową zaletą ContiRoll NEO jest indywidualna aktywacja siłowników. Umożliwia to bardzo precyzyjną regulację profilu urządzenia, dzięki czemu poprawia się jakość produktu i zmniejsza naddatek na szlifowanie. Zgodnie z koncepcją „jeden dla wszystkich”, różne surowce mogą być przetwarzane na jednej maszynie; po zmianie produktu system zostanie ponownie skonfigurowany. Wszystkie cylindry są zaprojektowane jako różnicowe, więc urządzenie można łatwo otworzyć w dowolnym miejscu. Para efektywniej wnika w rozgrzaną matę; regulacja ciśnienia na całej długości prasy może być wykonywana według potrzeb. W połączeniu ze wszystkimi przytoczonymi innowacjami daje to wyższą prędkość posuwu i lepszą produktywność.
W ten sposób można zapewnić wzrost szybkości produkcji nawet o 30 proc. Potencjał zwiększonego wkładu energii na początku procesu prasowania gwarantuje znacznie zredukowane współczynniki czasu nagrzewania i odpowiedni wzrost wydajności ContiRoll.

Siempelkamp

Dodatkową zaletą ContiRoll dziewiątej generacji NEO jest indywidualna aktywacja siłowników. Fot. Siempelkamp

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Kontynuuj czytanie
Reklama prenumerata
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przegląd Meblarski

Nowe ostrza krążkowe OLFA

Bezproblemowe cięcie tkanin

Dodane:

/

OLFA
Obrotowe ostrza OLFA Endurance o średnicy 45 i 60 mm zachowują niezbędną do cięcia ostrość dwukrotnie dłużej niż produkowane od lat standardowe ostrza RB45 i RB60. Fot. OLFA

Ponad czterdzieści lat temu firma OLFA opracowała kolejne, w pełni oryginalne narzędzie – nóż krążkowy. Został wymyślony jako narzędzie do cięcia tkanin. W ciągu minionych lat to rozwiązanie zrewolucjonizowało zarówno rynek artystyczny, jak i rzemieślniczy na całym świecie. Nóż redukuje czas potrzebny do cięcia materiału co najmniej o połowę. Nie wymagając użycia dużej siły, tnie szybko i łatwo nawet kilka warstw tkaniny. W efekcie narzędzie to bardzo często zastępuje tradycyjne nożyce.

W ostatnim czasie firma OLFA, zachęcona pozytywnymi opiniami użytkowników, wprowadziła na rynek nowe, obrotowe ostrza OLFA Endurance o średnicy 45 i 60 mm. Zachowują one niezbędną do cięcia ostrość dwukrotnie dłużej niż produkowane od lat standardowe ostrza RB45 i RB60. Efekt ten osiągnięto dzięki specjalnemu szlifowaniu ostrza wykonanego z wolframowej stali narzędziowej o zastrzeżonym składzie chemicznym. Wydłużenie czasu pomiędzy zmianami ostrza pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Wewnętrzne testy OLFA, które dały podstawy do takich wniosków, wykonano odpowiednio:
– ostrzem RB45H zamocowanym w chwycie RTY-2/C, którym cięto złożone na cztery bawełniane sukno o szer. 900 mm i grub. 0,2 mm, maksymalna liczba cięć wykonanych tym ostrzem bez pozostawienia miejsc nieprzeciętych w linii cięcia wyniosła 2000, w teście tym standardowe ostrze RB45 nie przekroczyło 1000 cięć;
– ostrzem RB60H zamocowanym w chwycie RTY-3/G cięto również złożone na cztery bawełniane sukno, maksymalna liczba cięć wykonanych tym ostrzem bez pozostawienia miejsc nieprzeciętych w linii cięcia wyniosła 2000, w teście tym standardowe ostrze RB60 nie przekroczyło 1000 cięć.

Ostrze OLFA Endurance 45H pasuje do każdego noża na ostrze OLFA 45 mm: RTY-2G, RTY-2C, RTY-2NS i RTY-2/DX, a 60H do wszystkich noży obrotowych OLFA 60 mm: RTY-3G i RTY-3/DX.
Charakterystyczny dla nowych ostrzy jest centralny, okrągły otwór. W ostrzach standardowych jest otwór wielowypustowy. Ułatwia to ich rozróżnienie, zapewniając użytkownikom łatwiejszą obsługę. Należy pamiętać, że cięcie musi odbywać się na macie podkładowej.

OLFA

Obrotowe ostrza OLFA Endurance o średnicy 45 i 60 mm zachowują niezbędną do cięcia ostrość dwukrotnie dłużej niż produkowane od lat standardowe ostrza RB45 i RB60. Fot. OLFA

OLFA

Obrotowe ostrza OLFA Endurance o średnicy 45 i 60 mm zachowują niezbędną do cięcia ostrość dwukrotnie dłużej niż produkowane od lat standardowe ostrza RB45 i RB60. Fot. OLFA

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Skanery nowej generacji Woodeye Microtec

Dodane:

/

Microtec

Microtec

3 maja firma Microtec, światowy lider rozwiązań do skanowania i optymalizacji zarówno dla przemysłu tartacznego, jak i drzewnego, ogłosiła oficjalną integrację oraz włączenie FinScan i WoodEye do rodziny Microtec. Następstwem tej wiadomości jest jednoczesne ogłoszenie przez firmę Microtec powstania nowej generacji skanerów wzdłużnych do dalszego przetwarzania elementów drewnianych.

Microtec

Od lewej: Leif Erlandsson – CEO Microtec Linköping (Szwecja), Frank Jöst, CEO Microtec HQ(Bressanone/Venice, Włochy), Allan Flink – CEO Microtec Espoo (Finlandia). Fot. Microtec

– Razem z kolegami z Włoch połączyliśmy siły i ciężko pracowaliśmy w zeszłym roku, aby móc teraz zaoferować nową gamę skanerów, która łączy w sobie to, co najlepsze z dwóch światów – Woodeye i Goldeneye. Dzięki nowej wspólnej platformie przeniesiemy skanowanie drewna na nowy poziom – mówi Stefan Nilsson, CSO w Microtec Linköping.
Microtec Linköping w Szwecji pozostanie centrum kompetencji w zakresie produktów dedykowanych dalszej obróbce drewna i stąd odbywać się będzie kierowanie rozwojem, sprzedażą i produkcją skanerów nowej generacji. Skanery przeznaczone wyłącznie do zastosowań tartacznych w dalszym ciągu opracowywane będą przez Microtec we Włoszech.
Asortyment zostanie definiowany przez dwie linie produktów: nowe skanery Microtec Goldeneye do drewna miękkiego i skanery Woodeye do drewna twardego. Skanery są oparte na nowej platformie, opracowanej w zeszłym roku przez wspólny zespół z Włoch i Szwecji.

 

Innowacja w centrum rozwoju produktu

Wszystkie skanery Microtec będą dostarczane z nowym oprogramowaniem, które oferuje niezrównaną wydajność wykrywania i najnowocześniejszą technologię przetwarzania obrazu.
Nowe oprogramowanie i interfejs użytkownika mają również nowe możliwości w wielu obszarach. Skanery charakteryzują się większą liczbą parametrów do rozpoznawania defektów, które mogą zostać zastosowane m.in. przy produkcji parkietów i desek podłogowych. Dzięki takim rozwiązaniom szkolenia i instalacje podczas wdrożenia maszyn staną się szybsze i łatwiejsze. Firma Microtec będzie przedstawiać bardziej szczegółowo oferowane nowinki techniczne podczas nadchodzących wydarzeń dla profesjonalistów z branży obróbki drewna.
Nowa, wspólna platforma zapewnia lepszą precyzję wykrywania defektów przy wyższych prędkościach z optymalną rozdzielczością i rozszerzonymi możliwościami optymalizacji pod kątem różnych rozmiarów materiałów i zastosowań.
– Razem łączymy kompetencje, kluczowe technologie i mocne strony wszystkich firm w jedną globalną markę. Wprowadzenie nowej serii jest spektakularnym wynikiem współpracy naszych połączonych zasobów i specjalistycznej wiedzy – mówi Nilsson.

„Wszystkie skanery Microtec będą dostarczane z nowym oprogramowaniem, które oferuje niezrównaną wydajność wykrywania i najnowocześniejszą technologię przetwarzania obrazu.”

 

Dostępni na całym świecie

Nowa struktura Microtec będzie składać się z sześciu różnych biur i centrów kompetencji na całym świecie. Centra technologiczne zlokalizowane będą w sześciu różnych miejscach: siedziba główna w Bressanone i Wenecji we Włoszech, były Finscan – obecnie Microtec Espoo w Finlandii, Microtec Linköping – dawny WoodEye w Szwecji, biuro w Vancouver w Kanadzie oraz Lucidyne będący oddziałem Microtec w Corvallis w Stanach Zjednoczonych.
– Klienci będą mieli dostęp do naszego rozszerzonego portfolio produktów z dowolnego miejsca. Będziemy dążyć do wspólnego celu: oferowania odbiorcom najlepszych usług i produktów na całym świecie, przy jednoczesnym zachowaniu naszej obecności na poziomie lokalnym i regionalnym – twierdzi Stefan Nilsson.

 

Kontakty dla polskich klientów

Dla Europy Wschodniej i Środkowej, a szczególnie Polski, w zakresie organizacji działalności Microtec, niewiele się zmieni. Projekty będą, tak jak poprzednio, realizowane głównie przez pracowników ze Szwecji, z siedziby firmy WoodEye AB, obecnie Microtec Linköping. Projekty i serwis będą wspierane nie tylko z niemieckiego biura w Rosenheim, ale w przyszłości zrealizują je również inżynierowie z włoskich lub fińskich biur grupy Microtec. Dzięki nowej, globalnej organizacji Microtec, obejmującej również biura w Ameryce Północnej, całodobowe wsparcie techniczne będzie dostępne 24/7 przez wszystkie dni w roku.
Od strony sprzedażowej Erik Liljengren będzie nadal pełnił funkcję Area Sales Manager na całą Europę Wschodnią. Będzie nadal brał czynny udział w wydarzeniach, takich jak DREMA w Poznaniu, oraz odwiedzał klientów z całej Polski, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby dotyczące skanerów. Lokalną osobą kontaktową ds. sprzedaży wszystkich skanerów dedykowanych dalszej obróbce desek i elementów drewnianych w Polsce, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie mieszkający w Polsce Tomasz Hejman.

 

Nowy skaner dostępny od 11 maja

Nowy, wspólnie opracowany skaner został uruchomiony 11 maja. Zawiera on wiele ciekawych rozwiązań, co z pewnością będzie skłaniało do omówienia tego z naszymi sprzedawcami. Skanery będą dostępne jako Microtec WoodEye i Microtec Goldeneye oraz będą miały nową wspólną platformę sprzętową. Dzięki niej możliwe będzie umieszczenie większej liczby kamer po każdej stronie skanera. Ma to duże znaczenie, jeśli chodzi o precyzję w pracy skanera przy dużych prędkościach. Pozwoli to również na wykorzystanie większej liczby czujników do wykrywania wad z każdej strony. Generalnie, nowy skaner daje dużo więcej możliwości konfiguracji sprzętu względem oczekiwań i pozwala na uzyskanie optymalnej rozdzielczości bez różnicy odnośnie rozmiaru elementu, który ma być skanowany.

 

Z systemem autodiagnostyki

Nowy interfejs użytkownika poprawił użyteczność dzięki bardziej czułym na różne zmienne rozwiązaniom. Skaner zawiera teraz system śledzenia zużycia swoich elementów i system autodiagnostyki, co umożliwia szybką reakcję w przypadku konieczności wymiany poszczególnych części zamiennych.

 

Bezkonkurencyjna detekcja i doskonałe oprogramowanie

Podsumowując, nowa generacja skanerów oferuje to, co najlepsze z dwóch światów – bezkonkurencyjną detekcję, oprogramowanie i przetwarzanie obrazu WoodEye w połączeniu z wiodącymi na świecie komponentami sprzętowymi Microtec.
– Mamy nadzieję, że będziemy mogli spotkać się z Państwem i opowiedzieć więcej na temat naszych nowości podczas kolejnej edycji targów DREMA lub innej możliwej formy spotkania – podsumowuje Stefan Nilsson.

Microtec Goldeneye

Microtec Goldeneye. Fot. Microtec

Microtec Goldeneye

Microtec Goldeneye. Fot. Microtec

Microtec

Microtec Woodeye. Fot. Microtec

Microtec

Microtec Woodeye. Fot. Microtec

 

Sprzedaż i doradztwo w Polsce:
Tomasz Hejman,
+48 660 444 576,
tomasz.hejman@springer.eu

Sprzedaż i doradztwo w Europie Wschodniej:
Erik Liljengren,
+46 70 649 5112,
erik.liljengren@microtec.eu

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

35% szybsze procesy magazynowe

Regały wspornikowe z ochroną przed warunkami atmosferycznymi dla Obenauf

Dodane:

/

OHRA
Regały wspornikowe firmy OHRA ułatwiły dostęp do przechowywanych belek konstrukcyjnych i płyt oraz uczyniły cały proces magazynowania i pobierania z magazynu bardziej efektywnym. Fot. OHRA Regalanlagen GmbH

Firma Obenauf, z siedzibą w Lublanie w Słowenii, zmieniła sposób przechowywania surowca. Dotychczas drewno konstrukcyjne o długości do 13 metrów było składowane na podłodze, teraz układane jest na regałach wspornikowych firmy OHRA w nowym centrum dystrybucyjnym. Wsporniki regałowe służą również jako podpora dla dachu, który chroni przechowywane artykuły przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki przejściu z magazynowania blokowego na magazynowanie w regałach o wysokości 5,7 m z sześcioma poziomami składowania, sprzedawca specjalizujący się w materiałach do krycia dachów był w stanie osiągnąć znacznie większą pojemność magazynową, zwiększyć szybkość procesów magazynowania i pobierania artykułów z magazynu o 35 procent oraz znacznie ograniczyć uszkodzenia przechowywanych towarów.

 
W swoim nowym centrum dystrybucyjnym słoweńskie przedsiębiorstwo Obenauf składuje teraz drewno konstrukcyjne o długości do 13 metrów na regałach wspornikowych firmy OHRA o wysokości 5,7 metra, a nie jak dotychczas – na podłodze. Sprzedawca materiałów budowlanych, który specjalizuje się w branży dekarskiej i ciesielskiej, zwiększył w ten sposób szybkość procesów magazynowania i pobierania z magazynu o 35 procent w porównaniu z poprzednim magazynem blokowym.

 

Nowy magazyn dla szybszych dostaw

Dzięki wysokim stanom magazynowym artykułów, firma Obenauf gwarantuje szybką dostawę, nawet w małych ilościach, bezpośrednio do magazynu swoich klientów. W celu dalszego zapewnienia wysokiej wydajności dostaw firma wybudowała nowy magazyn w Kranju. Zaopatruje on dekarzy, cieśli i producentów domów prefabrykowanych w materiały budowlane i półfabrykaty. W fazie planowania główny nacisk położono na dodatkowe pomieszczenia do składowania drewna budowlanego o długości do 13 metrów, ponieważ dekarze i cieśle coraz częściej zamawiają takie elementy w Obenauf. Do tej pory firma składowała te elementy drewniane, jak również 6-metrowe płyty warstwowe do izolacji dachu na podłodze w magazynie blokowym. Utrudniało to dostęp do poszczególnych artykułów i niejednokrotnie powodowało uszkodzenia podczas przenoszenia. Ponadto towary znajdujące się w strefie zewnętrznej nie były wcześniej chronione przed warunkami atmosferycznymi.

 

Nowe regały w magazynie zewnętrznym

Aby ułatwić dostęp do artykułów i uczynić cały proces magazynowania i pobierania z magazynu bardziej efektywnym, firma Obenauf zdecydowała się na wyposażenie magazynu zewnętrznego w regały wspornikowe firmy OHRA. Firma od kilku lat korzysta z systemów regałowych europejskiego lidera na rynku regałów wspornikowych. OHRA zainstalowała w nowym magazynie zewnętrznym dwa rzędy regałów jednostronnych i dwustronnych. Na sześciu poziomach składowania i ze zmiennie zawieszonymi wspornikami o długości 1,25 m oferują one znacznie więcej miejsca niż byłoby to możliwe w przypadku składowania podłogowego. Na górnym końcu wsporników regałów zamontowane są dźwigary dachowe, a dwumetrowej głębokości dach o nachyleniu 6 stopni niezawodnie chroni składowane towary przed warunkami atmosferycznymi.

 

Mniej uszkodzeń towarów, większa niezawodność dostaw

OHRA dostarczyła regały w ciągu trzech miesięcy, zostały one zmontowane bezpośrednio przy dostawie. Dzięki temu nowe centrum dystrybucyjne mogło zostać otwarte na czas. Dzięki nowemu magazynowi firma Obenauf mogła ograniczyć uszkodzenia składowanych towarów, znacznie zwiększyć efektywność procesów magazynowych, a jednocześnie jeszcze bardziej poprawić niezawodność dostaw.
– Wielu cieśli i dekarzy odwiedziło już nasze nowe centrum dystrybucji, aby przekonać się o tym, co udało nam się zrealizować wspólnie z firmą OHRA. Dzięki regałom wspornikowym mają oni bardzo dobry przegląd różnorodności towarów, które są u nas obecnie składowane – mówi Gregor Grilc, dyrektor zarządzający w firmie Obenauf.

 

Słoweński specjalista w dziedzinie dachów

W ciągu kilku lat firmie Obenauf udało się zdobyć pozycję specjalisty w dziedzinie dachów w Słowenii, gdzie dekarze, cieśle, hydraulicy, architekci i prywatni inwestorzy mogą znaleźć wszystko, co jest związane z dachami. Dzięki biurom w Lublanie i Mariborze oraz punktom serwisowym w Novo mesto i Kranju, firma jest obecna w prawie wszystkich częściach Słowenii. Obok materiałów budowlanych wiodących producentów oferta obejmuje również wysokowydajne usługi, takie jak szkolenia dla klientów lub dostawy małych ilości bezpośrednio do magazynu klienta. Obenauf jest członkiem holdingu Spitzer, wiodącej firmy dekarskiej na rynku austriackim.

 

Jeden z liderów w zakresie magazynowania

OHRA od ponad 40 lat jest jednym z liderów rynku europejskiego w zakresie technologii magazynowania ciężkich ładunków. Regały wspornikowe i paletowe będącej specjalistą od składowania szczególnie długich, ciężkich i nieporęcznych towarów firmy OHRA sprawdziły się na rynku techniki magazynowej. Charakteryzują się one szczególnie wysoką nośnością, wytrzymałością i trwałością. Oferta obejmuje zarówno proste rozwiązania regałowe, jak i kompletne hale regałowe oraz kompleksowe, w pełni zautomatyzowane systemy magazynowania i kompletacji zamówień dla przedsiębiorstw o każdej wielkości oraz dla różnych branż. Wszystkie produkty OHRA są wytwarzane w naszym własnym zakładzie produkcyjnym w Kerpen (Niemcy). Dzisiaj OHRA jest reprezentowana w 14 krajach europejskich przez własne biura sprzedaży, a w kolejnych 14 krajach przez partnerów handlowych.

Kontynuuj czytanie

Technika, technologie, nowości

Pięć trendów, które odmienią rynek w Polsce

Budownictwo z drewna

Dodane:

/

Portal drzewny
Nowoczesne budownictwo drewniane może zyskać na znaczeniu w segmencie Premium, gdzie oczekuje się nie tylko atrakcyjnej bryły, ale i wysokich standardów. Fot. Mat. pras.

Budownictwo drewniane jest przyszłościowe. Musi jednak, podobnie jak branża budowlana, zmierzyć się z kluczowymi wyzwaniami społecznymi i środowiskowymi. Szybkie tempo realizacji inwestycji i ograniczona emisja dwutlenku węgla do atmosfery to atuty, dzięki którym ma przewagę nad konwencjonalnym. Nie bez znaczenia są wydajność energetyczna procesu powstawania budynków i uzyskane parametry, a tych nie spełniają wszystkie budynki z drewna. Dlatego sektor budownictwa drewnianego w Polsce czeka przebudowa. Oto najważniejsze trendy, które to zmienią.

Kurier Drzewny

Destrukcyjny wpływ procesów budowlanych na środowisko możemy ograniczyć jeszcze bardziej, wybierając gotowe moduły z drewna. Ponieważ są one produkowane w fabryce, redukowana jest ilość odpadów powstających na miejscu budowy i jej uciążliwość dla otoczenia. Fot. Mat. pras.

Prefabrykacja

Przyszłość budownictwa należy do prefabrykacji. Kierunek powszechny w wielu państwach Europy Zachodniej, USA i Kanadzie zaczyna być popularny również w Polsce, a dostęp do wysokiej jakości prefabrykatów jest łatwiejszy dzięki uruchomionej w Czarnkowie nowoczesnej fabryce STEICO z trzema ciągami produkcyjnymi. Schodzące z linii wysoko przetworzone elementy mają zasilać głównie rodzimy rynek, który dotychczas był pomijany przez producentów, w większości kierujących swoją ofertę do inwestorów za granicą.
Prefabrykacja może poprawić powszechne przekonanie o jakości i solidności budynków z drewna i być konkurencyjna w stosunku do budownictwa konwencjonalnego, które silnie odczuwa brak rąk do pracy i drożejące koszty robocizny. Budowanie z prefabrykatów wymaga mniejszej liczby pracowników, a dzięki precyzyjnie wykonanym elementom jest dokładniejsze i zajmuje znacznie mniej czasu, co wpływa na skrócenie całego procesu inwestycyjnego.
 
– Prefabrykaty są wytwarzane w wyspecjalizowanym zakładzie pod stałym nadzorem, a do produkcji stosujemy wysokiej jakości surowce, dlatego są o wiele dokładniejsze niż konstrukcje wykonywane na miejscu budowy. Dostarczone z fabryki elementy należy jedynie zmontować, a obecnie ekipom wykonawczym zajmuje to zaledwie dwa dni – mówi Kasper Binert, doradca techniczny firmy STEICO.
 
Dostęp do wysokiej jakości prefabrykatów i coraz większe doświadczenie w ich montażu wyspecjalizowanych firm wykonawczych to krok milowy na drodze do unowocześnienia sektora budownictwa drewnianego, które do tej pory kojarzyło się z gospodarczym systemem realizacji inwestycji. Coraz więcej zrealizowanych obiektów, nie tylko mieszkalnych, ale i użyteczności publicznej, dowodzi, że z prefabrykatów drewnianych można budować trwale, bezpiecznie i z zachowaniem najwyższych standardów.

 

Energooszczędność

Dom „z drewna” można zbudować na wiele sposobów. Pomimo naturalnych właściwości surowca, nie każdy budynek, który zostanie z niego wykonany, będzie spełniał obowiązujące regulacje prawne i normy efektywności energetycznej. Trzeba również pamiętać o tym, że przepisy dotyczące charakterystyki energetycznej będą coraz bardziej rygorystyczne, co wynika z założeń klimatycznych Unii Europejskiej. Dlatego tak ważny będzie świadomy i rozsądny wybór technologii oraz materiałów budowlanych, które pozwolą uzyskać wymagane parametry, nie narażając inwestora w niedługim czasie od ukończenia budowy na kosztowną i pracochłonną modernizację.
 
– Drewno poddane obróbce i przy zastosowaniu odpowiednich technologii pozwala wznosić budynki nie tylko w wymaganym standardzie energooszczędnym, ale również niskoenergetycznym, pasywnym, a nawet plus energetycznym przy realnych nakładach kosztów i pracy – podkreśla Michał Komorowski, menedżer działu technicznego firmy STEICO.
 
Dla przykładu: chociaż przegrody zewnętrze w systemie budowlanym STEICO są węższe od tradycyjnych, powszechnie stosowanych rozwiązań, są od nich znacznie cieplejsze. W swojej konstrukcji niemal w całości wykonane są z materiałów termoizolacyjnych z włókien drzewnych, które są doskonałym izolatorem. Podobnie belki dwuteowe czy fornir klejony warstwowo LVL, które stosuje się w konstrukcji domów w technologii szkieletowej, są nie tylko bardziej stabilne wymiarowo od drewna litego, ale również energooszczędniejsze. Smuklejsze przekroje belek stropowych STEICOjoist, słupków STEICOwall i elementów konstrukcyjnych ze STEICOLVL redukują straty ciepła przez mostki termiczne nawet do 50 proc. w stosunku do drewna litego czy klejonego.

 

Potrzeba komfortu

Domy z drewna to świadomy wybór życia w zgodzie z naturą. Coraz więcej Polaków chce mieszkać w zdrowych budynkach, równocześnie jednak oczekuje komfortu i wygody. Nie mają być one uzależnione od obsługi skomplikowanych instalacji; nie chcemy również ponosić większych kosztów na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń. To kolejny powód, dla którego segment budownictwa drewnianego czeka proces modernizacji. W centrum zainteresowania muszą znaleźć się technologie i materiały, które ten komfort będą mogły zapewnić, bez wyższego zapotrzebowania grzewczego. Jest to możliwe wyłącznie w budynkach o wysokiej szczelności i doskonałej izolacji cieplnej. Dlatego w konstrukcji przegród budynków projektowanych w technologii STEICO stosuje się termoizolację z naturalnych włókien drzewnych. Nie tylko sprzyja to zdrowiu i dobremu samopoczuciu mieszkańców, ale dodatkowo działa jak bufor ciepła w zimie oraz bariera dla upałów w lecie. W pomieszczeniach panuje stała temperatura niezależnie od pory roku i pogody, która jest na zewnątrz. Budynek skutecznie chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a uzyskanie i utrzymanie wymaganej temperatury nie nakłada na mieszkańców nadmiernych obowiązków.
Nowoczesne budownictwo drewniane może zyskać na znaczeniu w segmencie Premium, gdzie oczekuje się nie tylko atrakcyjnej bryły, ale też wysokich standardów.

 

Ekologia

Rosnąca świadomość ekologiczna powoduje, że zaczynamy podejmować decyzje, które pomogą minimalizować negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko. Dotyczą one nie tylko stylu życia czy preferencji żywieniowych, ale coraz częściej również budynków, w których chcemy mieszkać, uczyć się i pracować. Wykonane z drewna są zdrowe dla użytkowników, a jednocześnie pozwalają ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Zatrzymują go w swojej konstrukcji i magazynują przez cały okres użytkowania, dzięki czemu nie trafia on do atmosfery.
Destrukcyjny wpływ procesów budowlanych na środowisko możemy ograniczyć jeszcze bardziej, wybierając gotowe moduły z drewna. Ponieważ są one produkowane w fabryce, redukujemy ilość odpadów powstających na miejscu budowy i jej uciążliwość dla otoczenia.
Podczas realizacji inwestycji z prefabrykatów zużywamy również mniej wody – nawet do 70 proc. w stosunku do tradycyjnych prac budowlanych. Po skończonym cyklu użytkowania budynek może zostać poddany utylizacji, a materiał wykorzystany ponownie.
– Materiały konstrukcyjne i termoizolacyjne produkowane z drewna zachowują najlepsze właściwości naturalnego surowca, które dodatkowo optymalizujemy w procesie przemysłowym. Budowane z nich domy są tak samo zdrowe i ekologiczne, ale mają jednak lepsze parametry jakościowe i cieplne od tych wznoszonych z drewna litego – potwierdza Michał Komorowski. – Warto również wiedzieć, że surowiec do produkcji jest pozyskiwany ze zrównoważonej gospodarki leśnej i możemy zoptymalizować jego przerób. Nawet elementy, które nie zostaną wykorzystane na potrzeby budowlane, w fabryce zostaną przetworzone na inne cele, a odpady na biomasę, co nie byłoby możliwe na miejscu budowy.
Domy z drewna w systemie konstrukcyjnym STEICO idealnie wpisują się w rosnące w siłę trendy proekologiczne, a ochrona środowiska jest realizowana podwójnie. Budynek wiążąc CO2 nie pogłębia efektu cieplarnianego, a dzięki optymalnej termoizolacji z włókien drzewnych redukuje zapotrzebowanie na energię cieplną, co również skutkuje mniejszą produkcją dwutlenku węgla i jego przenikaniem do atmosfery.

 

Odpowiedzialność społeczna

Działania podejmowane w celu zapobiegania skutkom degradacji środowiska i zmianom klimatycznym nie ominą również budownictwa. Przedsiębiorstwa działające w tym obszarze będą musiały uwzględniać nie tylko własną politykę, ale również ochronę środowiska i interesy społeczne. Coraz większe znaczenie będzie miał wpływ budynków na otoczenie, zarówno w fazie budowy, jak i całym okresie ich użytkowania. Dlatego zrównoważone budownictwo musi przestawić się na naturalne materiały odnawialne o niskim śladzie węglowym oraz technologie, które wymagają znacznie mniej energii niż metody konwencjonalne i generują niższe koszty środowiskowe. To dobry prognostyk dla budownictwa drewnianego, które optymalnie spełnia te oczekiwania.
 
Współodpowiedzialność za kształtowanie wspólnej przestrzeni oraz dbanie o zdrowie i samopoczucie jej mieszkańców będą wpływały na racjonalne decyzje inwestycyjne. Nie można budować z materiałów, które zagrażają dobru ludzi i planety. Dotyczy to zarówno budynków indywidualnych, jak i inwestycji publicznych. Jednocześnie jednak na znaczeniu nabiera czas realizacji procesów budowlanych, a te wymagania jest w stanie pogodzić wyłącznie nowoczesne budownictwo drewniane w technologii prefabrykowanego szkieletu. Władze samorządowe polskich miast i gmin już dostrzegły jego zalety. Oprócz skróconego cyklu operacyjnego i korzyści ekonomicznych związanych z niższymi kosztami eksploatacji budynków, doceniają również możliwość zapewnienia komfortu użytkownikom i aspekty zdrowotne. Te ostatnie nabierają szczególnego znaczenia w przypadku szkół, żłobków i przedszkoli.
 
Prefabrykowane budownictwo drewniane może być również odpowiedzią na naglące potrzeby sektora budownictwa komunalnego, wpływając nie tylko na znaczny wzrost tempa realizacji inwestycji, ale również zapewnienie zdrowych warunków ich mieszkańcom. Pionierskie na razie działania podjęte przez władze Gdańska, gdzie w 2017 roku powstały budynki z lokalami komunalnymi w technologii modułowej, stanowią doskonały przykład zminimalizowania negatywnego wpływu procesów budowlanych na środowisko, a jednocześnie współodpowiedzialności za zapewnienie odpowiedniego standardu życia mieszkańcom borykającym się z problemem wykluczenia społecznego.

Kurier Drzewny

Prefabrykowane budownictwo drewniane może być również odpowiedzią na naglące potrzeby sektora budownictwa komunalnego, wpływając nie tylko na znaczny wzrost tempa realizacji inwestycji, ale również zapewnienie zdrowych warunków ich mieszkańcom. Fot. Mat. pras.

Kurier Drzewny

Materiały konstrukcyjne i termoizolacyjne produkowane z drewna zachowują najlepsze właściwości naturalnego surowca, które dodatkowo optymalizujemy w procesie przemysłowym. Fot. Mat. pras.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Reklama

Popularne w tym miesiącu

Zapisz się do Newslettera!

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).