Pierwsza płyta „gigant” zeszła już z linii produkcyjnej płyt wiórowych generacji 9 Kastamonu Entegre w Turcji. Jak zapewnia producent maszyn, firma Siempelkamp, sukces był możliwy dzięki dobrej współpracy osób zaangażowanych w inaugurację nowej linii.

Na świecie pracuje już ponad 320 takich maszyn. Fot. Siempelkamp
Zarówno inwestor, jak producent cieszą się, że inauguracja urządzenia nowej jakości była możliwa niezależnie od ograniczeń nałożonych przez COVID -19.
– Pierwsza płyta została wyprodukowana 27 lutego, dokładnie tak, jak planowaliśmy, dzięki doskonałej pracy zespołowej między Kastamonu Entegre i nami – chwalą się przedstawiciele producenta. – Po rozpoczęciu montażu, w lipcu 2020 roku i zakończeniu pracy „na sucho” pod koniec stycznia 2021 roku, terminowa produkcja pierwszej płyty to kolejny kamień milowy w realizacji projektu. Na każdym etapie wszyscy zaangażowani koncentrowali się na konstruktywnej pracy zespołowej.
Do tego, aby możliwe było zakończenie tak dużego projektu, potrzebna była współpraca zespołów pracowników Kastamonu, a także firmy Siempelkamp z Niemiec i Turcji. Dla wszystkich zaangażowanych w projekt priorytetem było jak najszybsze zapewnienie pełnej funkcjonalności zakładu.
– Gratulacje, a przede wszystkim podziękowania kierujemy do całego zespołu Kastamonu, który umożliwił terminową i pomyślną realizację projektu w tych wyjątkowych chwilach – dziękuje Ulrich Kaiser, dyrektor sprzedaży w firmie Siempelkamp.
– Należy również podkreślić przejrzystą i szybką komunikację z kierownictwem klienta podczas całego przebiegu projektu. To podstawa udanego projektu – dodaje Axel Weiss, kierownik projektu w firmie Siempelkamp.
Nowa linia płyt wiórowych, w tym ContiRoll generacji 9 w formacie 7 x 37,1 m, została zaprojektowana do dziennej wydajności ok. 2000 m³. Przeznaczona jest przede wszystkim na turecki rynek przemysłu meblarskiego.
Siempelkamp ma swoje przedstawicielstwa nie tylko w Turcji, ale także Rosji i we Włoszech.
Jedna z najbardziej innowacyjnych linii na rynku
Linia ContiRoll uchodzi za jedną z naszych najbardziej innowacyjnych koncepcji niemieckiego producenta.
– Nasz zespół projektantów konsekwentnie przemyślał tę koncepcję i udoskonalał ją z wizjonerskimi umiejętnościami – chwalą się producenci. – Prowadzone przez nas badania i nieustanny rozwój nowych koncepcji sprawiają, że klienci otrzymują to, czego potrzebują ich rynki – panele meblowe czy też do wyposażenia wnętrz, laminaty podłogowe oraz płyty ultracienkie, lekkie i wykonane z szybko rosnących surowców.
Dziewiąta generacja ContiRoll to ponad 30 lat konsekwentnego udoskonalania technologii linii do produkcji płyt firmy Siempelkamp. Na świecie pracuje już ponad 320 takich maszyn. Znaczące zalety linii w porównaniu z poprzednimi generacjami to wydłużone, bardziej elastyczne podawanie elementów, innowacyjna koncepcja ogrzewania, nowa hydraulika i zwiększona prędkość maszyny.
Nie byle jaka hydraulika
Hydraulika ContiRoll 9 jest precyzyjnie skonfigurowana pod kątem spektrum produkcyjnego operatorów instalacji.
– Na przykład hydraulika może być skonfigurowana zgodnie ze specjalnymi wymaganiami dotyczącymi produkcji płyt cienkich, ultracienkich lub lekkich – dodaje producent.
Kontrola grubości w połączeniu z układem hydraulicznym odgrywa szczególną rolę. Nawet jeśli wykryte zostaną odchylenia w jakości produktu, to w pewnych okolicznościach nadal będzie produkowanych kilka metrów kwadratowych tektury odpadowej, ponieważ wadliwa grubość produktu może zostać skompensowana jedynie poprzez informację zwrotną dotyczącą grubości. To już jednak przeszłość.
– Udoskonaliliśmy proces pomiaru grubości, aby mieć przez cały czas pewność wysokiej jakości produktu, nawet przy największej wydajności produkcyjnej – dodają twórcy linii. – Takie rozwiązanie udało się zrealizować dla niezależnego od wszystkich czynników wpływających na maszynę procesu pomiaru grubości, poprzez odrębną konstrukcję. Stabilna statycznie, autonomiczna rama pomiarowa służy jako stały punkt odniesienia.
ContiRoll Ecodrive dla większej efektywności energetycznej
Również Ecodrive sprawdził się już w dziewiątej generacji ContiRoll. Jest to technologia silnika synchronicznego, która zapewnia lepszą stabilność prędkości obrotowej, pracuje ze znacznie większą energooszczędnością niż wcześniejsze koncepcje i jest łatwa w utrzymaniu. System ContiRoll-Ecodrive oferuje potencjalną oszczędność energii wynoszącą co najmniej 7 proc. przy pracy z pełnym obciążeniem i do 14 proc. przy pracy z częściowym obciążeniem – i to z optymalną wydajnością. Stały, wysoki moment obrotowy w całym zakresie prędkości produkcji, do 2500 mm/s, jest ważną cechą systemu.
ContiRoll dziewiątej generacji NEO
Po raz pierwszy ContiRoll dziewiątej generacji będzie oferowany w dwóch wariantach konstrukcyjnych. Oprócz projektu z elastycznym zasilaniem, powstał bowiem ContiRoll NEO jako drugi wariant projektowy. NEO to skrót od New Entry Option (podwójna długość płyty grzewczej ze wspomaganiem podawania z dużą elastycznością).
Wydłużony, w pełni elastyczny wlot do prasy skutkuje lepszym odpowietrzaniem napływającej prasowanej maty. W połączeniu z hydrauliką matrycy wlot może być zginany w kierunkach wzdłużnym i poprzecznym. Zaletami są: możliwość ulepszenia odpowietrzania trudnych materiałów oraz wyższe prędkości posuwu.
Indywidualna aktywacja cylindrów
Dodatkową zaletą ContiRoll NEO jest indywidualna aktywacja siłowników. Umożliwia to bardzo precyzyjną regulację profilu urządzenia, dzięki czemu poprawia się jakość produktu i zmniejsza naddatek na szlifowanie. Zgodnie z koncepcją „jeden dla wszystkich”, różne surowce mogą być przetwarzane na jednej maszynie; po zmianie produktu system zostanie ponownie skonfigurowany. Wszystkie cylindry są zaprojektowane jako różnicowe, więc urządzenie można łatwo otworzyć w dowolnym miejscu. Para efektywniej wnika w rozgrzaną matę; regulacja ciśnienia na całej długości prasy może być wykonywana według potrzeb. W połączeniu ze wszystkimi przytoczonymi innowacjami daje to wyższą prędkość posuwu i lepszą produktywność.
W ten sposób można zapewnić wzrost szybkości produkcji nawet o 30 proc. Potencjał zwiększonego wkładu energii na początku procesu prasowania gwarantuje znacznie zredukowane współczynniki czasu nagrzewania i odpowiedni wzrost wydajności ContiRoll.

Dodatkową zaletą ContiRoll dziewiątej generacji NEO jest indywidualna aktywacja siłowników. Fot. Siempelkamp