Słoweński Krpan jest największym producentem maszyn leśnych na świecie. Swoją działalność rozpoczął ponad czterdzieści lat temu od produkcji wciągarek leśnych. Wraz z rozwojem firma poszerzała asortyment o chwytaki leśne, łuparki, piło-łuparki, głowice ścinkowe czy przyczepy leśne.
Wciągarki leśne
Wciągarka to dzisiaj flagowy produkt marki – znany i ceniony, przez lata udoskonalany, dzięki czemu jest wyjątkowo bezpieczny, solidny i jednocześnie nowoczesny. Słoweński producent oferuje ponad dwadzieścia modeli wciągarek – mechaniczne, elektrohydrauliczne czy dwubębnowe. Wszystkie powstają zgodnie z europejskimi przepisami bezpieczeństwa (CE) oraz przechodzą przez pięć punktów kontroli końcowej, tj. sprawdzenie: montażu, elektryki, hydrauliki, wyglądu oraz uruchomienie testowe. Przy produkcji Krpan korzysta z najnowszych rozwiązań technologicznych oraz podzespołów najbardziej uznanych marek. Wytrzymała obudowa wykonana jest ze stali drobnoziarnistej szwedzkiej marki Ssab, lina stalowa dostarczana jest przez niemiecką firmę Taurus, łańcuch napędowy produkowany jest przez japońskie przedsiębiorstwo Tsubaki, a zawleczki pochodzą od austriackiego Rubiga. Wszystkie maszyny są malowane proszkowo fasadową farbą austriackiej firmy Tiger. Wciągarki są bardzo funkcjonalne, ponieważ szybko i łatwo można je połączyć za pomocą wałka odbioru mocy z większością dostępnych na rynku ciągników. Ponadto posiadają prosty system sterowania oraz dużą siłę uciągu.
Najlżejsze i najprostsze w konstrukcji to modele serii S i E/ER. Ich siła uciągu waha się od 3,5 do 7,5 tony, a standardowa długość liny stalowej wynosi 50 – 80 metrów. Posiadają także długą i wytrzymałą prowadnicę liny. Wciągarki z serii E i ER wyposażone są w opatentowaną przekładnię redukcyjną, która umożliwia wolniejsze wciąganie, a tym samym mniejsze obciążenie ciągnika. Wciągarki serii EH (elektrohydrauliczne) są większe i cięższe – ich uciąg wynosi od 4,5 do 9,5 tony, a standardowa długość liny stalowej to 70 – 100 metrów. Modele EH, w przeciwieństwie do mechanicznych, mogą być sterowane pilotem lub zdalnie za pomocą dwóch systemów radiowych – włoskiego Elca Vetta lub niemieckiego Terra. Opcjonalnie można je doposażyć w opatentowany bloczek hydrauliczny z wyłącznikiem. Utrzymuje on odpowiednie napięcie liny stalowej w stosunku do bębna, co umożliwia równomierne jej nawijanie. Z bloczkiem współpracuje zawór prędkości odwijania liny. Z kolei opatentowana zębatka osiowa pełni rolę hamulca i pomaga podczas pracy w trudniejszych terenach. Seria DH to najnowocześniejsze wciągarki produkowane przez Krpana. Wyróżniają się stałą siłą uciągu oraz mechanizmem różnicowym, który sprawia, że ich sprawność wynosi nawet 98 proc. Stała siła uciągu przy pustym i pełnym bębnie gwarantuje bezproblemową pracę niezależnie od odległości od wciągarki. Natomiast wysoka wydajność napędu znacząco obniża zużycie paliwa. Siła uciągu waha się od 6,5 do 8,5 tony, a standardowa długość liny to 120 metrów. Wciągarki DH zawierają opatentowany mechanizm bezpieczeństwa zatrzymujący nawijanie liny, gdy bęben jest pełny oraz niski środek ciężkości, który gwarantuje stabilność wciągarki i ciągnika podczas poślizgu. Dzięki temu uzyskano wyjątkową niezawodność działania i przyjazną dla użytkownika obsługę.
Chwytaki do pni
Wciągarki leśne cieszą się popularnością w terenach górskich i na wyżynach. Tam, gdzie teren jest bardziej płaski królują chwytaki do drewna. Krpan oferuje dwa rodzaje: serię KL z płytą montażową do traktorów oraz GR pod żurawie leśne.
Chwytaki KL podłączymy do dowolnego ciągnika – w zależności od modelu do wyboru są przyłącza II kategorii, Euroramka bądź zaczep do Skid Steer. Sterowane są one hydrauliką traktora, joystickiem mechanicznym lub elektrycznym. Nośność chwytaków waha się od 1500 do 3000 kg, a maksymalna rozpiętość kleszczy 150 – 220 cm. Większe modele mają w standardzie hydrauliczne ramię teleskopowe. Chwytaki KL można doposażyć we wciągarkę hydrauliczną ze zdalnym sterowaniem radiowym, rotor 55 kN (zamiast standardowego 45 kN), joystick elektryczny czy rozszerzenie płyty o 320 mm na każdej stronie.
Chwytaki GR wykorzystuje się do żurawi leśnych. Podłączane są za pomocą kołnierzy hydraulicznych (stałych lub ruchomych). Mają pojedynczy lub podwójny hamulec oraz bardzo ostre ramiona wykonane ze stali drobnoziarnistej HARDOX 450 Ssab. Ładowność chwytaków to 20 – 50 kN. Standardowe ramiona można opcjonalnie wymienić na łyżkę z chwytakiem lub chwytak do biomasy.
Wszystkie maszyny Krpan objęte są trzyletnią gwarancją. W Polsce markę reprezentuje Serafin P.U.H. z podkrakowskich Przybysławic. Firma nie tylko je sprowadza i sprzedaje, ale również ma magazyn z częściami wymiennymi i oferuje serwis każdego urządzenia – zarówno stacjonarny, jak i mobilny.

Nośność chwytaków waha się w granicy od 1500 do 3000 kg, a maksymalna rozpiętość kleszczy 150 – 220 cm. Fot. Serafin P.U.H. /Krpan
Serafin P.U.H dostarcza maszyny marki Krpan oraz świadczy usługi w zakresie doradztwa oraz uruchomienia. Klienci mogą liczyć na porady w wyborze odpowiedniej maszyny do pracy i konserwacji. Jednym z niedawnych wdrożeń było dostarczenie wciągarki Krpan 6,5 EH do śląskiego klienta. Ten konkretny elektryczno-hydrauliczny model charakteryzuje siła wciągania 65 kN (6,5 t) oraz średnia prędkość wciągania 0,6 m/s.

Jedno z niedawnych wdrożeń – wciągarka Krpan 6,5 EH dostarczona do śląskiego klienta. Fot. Serafin P.U.H

Jedno z niedawnych wdrożeń – wciągarka Krpan 6,5 EH dostarczona do śląskiego klienta. Fot. Serafin P.U.H