Connect with us
Wydarzenia

W Lidzbarku powstaje nowoczesna fabryka mebli tapicerowanych

Inwestycje

Dodane:

/

Grupa Meblowa Szynaka


18 lipca w Lidzbarku Welskim uroczyście wbito łopatę pod budowę fabryki Classic Sofa. Pierwsza faza tej nowoczesnej inwestycji zakłada budowę pełnej infrastruktury zakładu, hali produkcyjnej i części socjalnej o powierzchni ponad 5 tys. m2 oraz powierzchni biurowej 500 m2. Docelowo łączna powierzchnia nowej fabryki wyniesie ponad 20 tys. m2. Wyposażona w maszyny i technologie najnowszej generacji firma docelowo ma zatrudniać od 400 do 500 osób. Otwarcie przedsiębiorstwa zostało zaplanowane na przełomie bieżącego roku.

Wstecz1 z 2

Panaceum na bezrobocie

– Założenie jest takie, by Lidzbark stał się dla nas główną siedzibą i głównym zakładem, gdzie będzie realizowana produkcja mebli tapicerowanych.

Ambicje są duże; mamy niezbędne kompetencje i ciekawe pomysły, aby realizować je w mieście. Obiecywałem burmistrzom – samorządowcom i przyjaciołom, że kolejna inwestycja będzie realizowana tutaj. A my zawsze dotrzymujemy słowa.

Dziś Warmia i Mazury to wysoki stopień bezrobocia, jednak tam, gdzie zlokalizowane są zakłady Grupy Szynaka, to bezrobocie sięga tylko 3 – 4 procent.

Brakuje solidnych pracowników. Kto ma chęci i ambicje, aby rozwijać się i chce pracować w naszych zakładach, znajdzie stabilne oraz bezpieczne miejsca pracy.

Podobnie jest i będzie w Lidzbarku. Chcemy kilkunastoprocentowe bezrobocie zlikwidować lub doprowadzić do tych 3 – 4 procent, które są w innych miastach.

Po zatrudnieniu wielu pracowników zakład będzie należał do jednych z czołowych produkujących meble tapicerowane w Polsce i na świecie.

Nasza ugruntowana pozycja na rynku międzynarodowym i współpraca z globalnymi partnerami dają gwarancję stabilności i długoterminowe możliwości zatrudnienia – mówił podczas uroczystości Jan Szynaka, prezes Grupy Meblowej Szynaka.

Reklama

Zadowolenia z rozpoczętej inwestycji nie krył burmistrz miasta, dla którego zakład produkcji mebli jest oczkiem w głowie i złożoną kilka lat temu obietnicą wyborczą.
– Dzisiaj historyczna chwila – jeszcze przed kilkoma dniami mieliśmy tu pole i dużą uprawę porzeczek, z których zostały już tylko powidła. Dziś następuje wkopanie łopaty pod budowę dużego zakładu produkcji tapicerki meblowej.

Za kilka miesięcy będzie miejsce pracy dla 150 osób, pracodawca stabilny, odpowiedzialny społecznie i mający bardzo duże perspektywy rozwojowe. Jest to dobre miejsce pracy dla ludzi z ambicjami, chcących doskonalić się, bo z pewnością takie możliwości będą od teraz w Lidzbarku.

To również realizacja obietnicy, którą kiedyś złożyłem naszym mieszkańcom. Tym bardziej cieszę się, że ona ma dziś swoje spełnienie – podkreślał burmistrz Maciej Sitarek.

Wstecz1 z 2

"Kurier Drzewny" Miesięcznik branży drzewnej, meblarskiej i leśnej. Jesteśmy obecni na rynku wydawniczym od 2008 roku. KONTAKT z nami: kontakt@kurierdrzewny.eu. Przeglądaj wydania Online: E-wydania. Reklamuj się u nas: Oferta www. Reklama w wydaniu drukowanym: Oferta. Artykuły w Kurierze Drzewnym: Artykuły.

Czytaj dalej
Reklama
Kliknij aby skomentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wydarzenia

Innowacje, zrównoważony rozwój i nowe perspektywy

Podsumowanie targów BUDMA 2024

Dodane:

/

Odbywające się w dniach 30.01 – 02.02 w Poznaniu Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2024 zakończyły się sukcesem, którego podstawą jest zadowolenie uczestników. Wydarzenie zgromadziło kluczowych graczy z sektora budowlanego, dostawców, architektów oraz specjalistów z całego świata, zapewniając platformę do wymiany pomysłów, prezentacji najnowszych technologii i nawiązywania partnerskich relacji.

Jednym z głównych tematów targów BUDMA były innowacje technologiczne, które stanowią istotny czynnik napędzający rozwój sektora budowlanego. Prezentowane rozwiązania, takie jak nowoczesne materiały budowlane, systemy inteligentnego zarządzania budynkami oraz zaawansowane technologie konstrukcyjne, wzbudziły duże zainteresowanie uczestników.

Zrównoważony rozwój na topie

Kolejnym istotnym aspektem była świadomość ekologiczna i zrównoważony rozwój.

Wiele firm prezentowało produkty i rozwiązania przyjazne środowisku, od materiałów po technologie energetyczne. W kontekście rosnącej troski o ekologię i redukcję śladu węglowego, targi BUDMA 2024 były miejscem wymiany dobrych praktyk i inspirujących debat na temat budownictwa ekologicznego.

Nie zabrakło również nowych perspektyw i trendów w architekturze i designie wnętrz.

Prezentowane projekty i koncepcje odzwierciedlały rosnącą różnorodność i kreatywność w projektowaniu przestrzeni mieszkalnych, komercyjnych i publicznych.

Swoje miejsce zaznaczyli producenci materiałów budowlanych z drewna, a także domów prefabrykowanych. Bez wątpienia jest to sektor, który obecnie dynamicznie się rozwija.

Fascynujący program

Przez cztery dni odbywały się liczne konferencje i prelekcje, których tematyka oscylowała wokół trendów w budownictwie, zarówno tych bieżących, jak i na najbliższe lata.

Ekspozycja dopełniona przez kilkadziesiąt branżowych konferencji, debat i prezentacji oraz dynamicznych i pełnych emocji pokazów, testów i mistrzostw, to skondensowany obraz tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, Targów Maszyn Budowlanych INTERMASZ, a także specjalnie przygotowanej Strefy Ognia w ramach Targów KOMINKI.

Czwarty dzień targów BUDMA upłynął pod znakiem finalnych rozmów biznesowych, nawiązywania nowych współprac i finalizowania umów z kontrahentami. Był to również dzień, kiedy po długich zmaganiach budowlanych, odbyła się oficjalna Gala laureatów 52. edycji Turnieju „Złota Kielnia”.

Piątek był jednak przede wszystkim dniem, kiedy można było przystąpić do planowania swojej obecności już podczas kolejnej odsłony Targów BUDMA w 2025 roku.

Podsumowując, targi BUDMA 2024 potwierdziły swoją pozycję jako kluczowego wydarzenia dla branży budowlanej, stając się miejscem inspiracji, wymiany doświadczeń i nawiązywania partnerstw.

Przedstawione innowacje, świadomość ekologiczna oraz nowe perspektywy w architekturze i designie wnętrz wskazują na dynamiczny rozwój sektora budowlanego, będącego gotowym do wyzwań przyszłości.

Z takimi wyzwaniami mierzą się również organizatorzy targów BUDMA (Grupa MTP, przyp. Red.), dla których zbudowanie silnej merytorycznie imprezy było dużym wyzwaniem po czasie pandemii.

Trzeba przyznać, że to trudne zadanie zostało wykonane, ku zadowoleniu wystawców i zwiedzających.Czytaj dalej

Wydarzenia

Raute podpisało umowę serwisową z Paged Eesti

Pełen zakres usług

Dodane:

/

Paged
Założony ponad 90 lat temu Paged jest jednym z pięciu największych producentów sklejki i znaczącym producentem drewnianych krzeseł w Unii Europejskiej. Fot. Paged

Fińska firma Raute podpisała umowę serwisową z Paged Eesti OÜ z Estonii, należącą do Grupy Paged. Umowa zawiera przejęcie przez Raute pełnej odpowiedzialności za utrzymanie maszyn produkcyjnych, w tym materiały eksploatacyjne, części zamienne i drobne modernizacje. Natomiast dziewiętnastoosobowy zespół serwisowy Paged Eesti przeniesiono do zespołu serwisowego Raute.

– Cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą współpracę z Paged Eesti. Umowa ta jest zgodna ze strategią serwisową Raute, mającą na celu pogłębienie współpracy z klientami. Jesteśmy z niej zadowoleni. Staramy się zawsze ich wspierać w zapewnieniu zoptymalizowanej produkcji. Wszystko ukierunkowane jest na realizację wspólnego celu, jakim jest zwiększenie wydajności produkcji walcowni – mówi Kurt Bossuyt, EVP Services w Raute.

Znaczący wkład w rozwój firmy

Decyzję o outsourcingu zadań konserwacyjnych i współpracy z Raute podjęto w przekonaniu o jej znaczącym wkładzie w rozwój techniczny firmy. Wybór Raute to krok w kierunku dostosowania się do międzynarodowych standardów, co jest kluczowym aspektem dla ciągłego rozwoju przedsiębiorstwa.

– To partnerstwo ułatwi integrację procesów produkcyjnych z zaawansowaną technologią Raute, z naciskiem na strategie zapobiegawcze i doskonalenie. Nasza współpraca zwiększy wydajność procesów i podniesie wskaźniki związane z produkcją – tłumaczy Arkadiusz Świder, prezes zarządu i dyrektor generalny Paged Eesti.

Pomoże to ustanowić solidne i trwałe kompetencje na nadchodzące lata, wprowadzając tym samym nowe standardy branżowe w zakresie produkcji i praktyk zapobiegawczych.

Raute w skrócie

Raute jest partnerem, który zapewnia przyszłość branży drzewnej. Technologie przedsiębiorstwa obejmują różne procesy produkcyjne wraz ze wspierającymi je rozwiązaniami cyfrowymi oraz analitycznymi dla drewnianych produktów inżynieryjnych.

– Ponadto oferujemy kompleksową koncepcję usług – od części zamiennych, po regularną konserwację i modernizację.

Nasze innowacyjne rozwiązania sprzętowe i programowe są tak zaprojektowane, aby wspierać klientów w efektywnym zużyciu zasobów naturalnych – zapewnia Kurt Bossuyt.

W projektach na skalę przemysłową Raute jest światowym liderem zarówno w branży sklejki, jak i LVL. Siedziba i główny zakład produkcyjny znajdują się w Lahti w Finlandii. Pozostałe fabryki są w: Kajaani (Finlandia), rejonie Vancouver (Kanada), Changzhou (Chiny) oraz Pullman (stan Waszyngton, USA). Sprzedaż netto Raute w 2022 r. wyniosła 158,3 mln euro, a zatrudnionych w Grupie na koniec 2022 r. było 778 osób.

Paged – trochę historii

Grupa Paged od dawna wykorzystuje urządzenia Raute w swoich fabrykach w: Piszu, Morągu oraz Parnu, realizując nowe projekty i optymalizując sprzęt. Outsourcing utrzymania ruchu w zakładzie w Parnu to nowy rozdział we współpracy obu firm.

Założony ponad 90 lat temu Paged jest jednym z pięciu największych producentów sklejki i znaczącym producentem drewnianych krzeseł w Unii Europejskiej. Zatrudnia ponad 2000 osób i posiada łącznie siedem zakładów produkcyjnych w Polsce i Estonii. Oferuje innowacyjne rozwiązania i produkty (na prawie osiemdziesięciu rynkach na całym świecie), które wykorzystywane są w takich branżach, jak: projektowanie i wyposażenie wnętrz, budownictwo oraz transport i opakowania. Od 2019 r. opracowuje i wdraża innowacje technologiczne czy produktowe w oparciu o kompetencje własnego centrum badawczo-rozwojowego Paged LabTech. Spółki Paged: Pisz, Morąg, Eesti, Trade, Meble, LabTech, Deutschland oraz BUK sp. z o.o. wchodzą w skład Grupy Thumos – prywatnego, polskiego konsorcjum przemysłowo-inwestycyjnego.Czytaj dalej

Wydarzenia

Xylexpo 2024 otwiera drzwi do rynku włoskiego

Xylexpo: 21 – 24 maja 2024 r.

Dodane:

/

Kurier Drzewny
W Mediolanie zainteresowani będą mogli nawiązać nowe kontakty biznesowe z przedstawicielami rynku włoskiego. Fot. Mat. pras.

Odbywająca się co dwa lata Międzynarodowa Wystawa Technologii Obróbki Drewna i Komponentów dla Przemysłu Meblarskiego Xylexpo powraca w maju (po pandemii) do Włoch na teren FieraMilano-Rho. Tym razem będzie to już 28. edycja.

Xylexpo to punkt wyjścia dla cyklu innowacji w latach 2024 – 2026. Wizytówka, która ilustruje doskonałość „made in Italy”, będąc jednocześnie otwartą na rozwiązania, technologie, narzędzia i sprzęt od międzynarodowych wystawców.

Biznesowy rynek włoski

W mediolańskim centrum wystawowym Fieramilano Rho, w halach nr 1 i 3, zainteresowani będą mogli nawiązać nowe kontakty biznesowe (na łącznej powierzchnia wystawowej 20 tys. m kw.) z przedstawicielami rynku włoskiego.
Kampania rejestracyjna jeszcze trochę potrwa, aby poszerzyć zakres wystawy i sprostać wszystkim potrzebom produkcyjnym zróżnicowanego przemysłu drzewnego.

– Przygotowania do kolejnej edycji – zaplanowanej w FieraMilano-Rho w dniach 21 – 24 maja 2024 r. – przebiegają w trudnym dla branży czasie, która po „szczęśliwym” okresie zamówień i przychodów martwi się perspektywą krótko- i średnioterminowej produkcji – mówi dyrektor wystawy Dario Corbetta.

Wysoki wskaźnik eksportu

To oświadczenie odzwierciedla dane dotyczące włoskiego rynku za okres styczeń – lipiec. Najnowsze dane opublikowane przez włoski instytut statystyczny Istat i przetworzone przez Acimall pokazują, że eksport przekroczył mld euro, wzrastając o 9 proc. w stosunku do pozytywnego wyniku z 2022 r. Stany Zjednoczone, Niemcy i Francja nadal zapewniają „stałe” zapotrzebowanie przy globalnej tendencji, która jest pozytywna, co potwierdzają również wzrost importu włoskiego (plus 3,6 proc., dla łącznej wartości 156 mln euro).

Xylexpo jakie znamy

27. edycja Międzynarodowych Targów Techniki dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego Xylexpo, która miała miejsce w 2022 roku, okazała się wyjątkowo udana, mimo, że została zorganizowana krótko po pandemii. Atmosfera w halach targowych była nacechowana radością z powrotu do bezpośrednich kontaktów oraz zadowoleniem uczestników z przebiegu wydarzenia.

Xylexpo 2022 odwiedziło ponad 16 tysięcy osób, przy czym ogólna liczba uczestników wyniosła ponad 22 tysiące, gdyż niektórzy goście odwiedzali targi kilkakrotnie w ciągu czterech dni trwania imprezy. Spośród tych 16 tysięcy, 12 356 zostało zarejestrowanych na bramkach wejściowych, a co najmniej 4 tysiące uczestników przybyło z równolegle organizowanych wydarzeń – Viscom Italia oraz 33. edycji BI-MU.

Organizatorzy podkreślają, że powodem do zadowolenia jest również fakt, iż Xylexpo jest prawdopodobnie jedyną wystawą po pandemii, która osiągnęła tak wysoką frekwencję, podobnie jak ostatnia edycja przed Covid-19, która odbyła się w 2018 roku. Mimo że udział zagranicznych zwiedzających zmniejszył się o kilka punktów procentowych, zgodnie z oczekiwaniami organizatorów, ze względu na zamknięcie rynków takich jak Chiny, Rosja i Ukraina, które tradycyjnie interesowały się włoską technologią.

Luigi De Vito, dyrektor wystawy i stowarzyszenia Acimall, podkreśla, że liczby potwierdzają nie tylko rolę tych targów, ale także trafność decyzji podjętych na tę edycję. Zmiany w układzie stoisk oraz większe skupienie się na elementach, które staną się filarami przyszłych wystaw, były kluczowymi krokami. Nowa strategia prezentacji produktów oraz rozwój nowych usług cyfrowych, które mogą poszerzyć zakres i funkcje targów, miały na celu jeszcze bardziej zwiększyć atrakcyjność Xylexpo.

– Wierzymy, że Xylexpo, pomimo obecnego okresu przejściowego, będzie ponownie okazją, którą warto wykorzystać dla wszystkich poszukujących dużej widoczności na włoskim i międzynarodowym rynku – podsumowuje dyrektor wystawy.Czytaj dalej

Wydarzenia

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wyzwania przyszłości

HOLZ-HANDWERK 2024

Dodane:

/

Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej HOLZ-HANDWERK nadal odnosi sukcesy. Również i w tym roku organizatorzy chcą przedstawić fachowcom z sektora obróbki drewna kompleksową ekspozycję, która obejmie cały łańcuch produkcji drewna. Maszyny będą stanowiły około 40 proc. całej powierzchni wystawienniczej, a pozostałe to np. materiały eksploatacyjne i elementy metalowe. Widzimy się w dniach 19 – 22 marca 2024 r. w Norymberdze.

Targi HOLZ-HANDWERK 2024 w połączeniu z FENSTERBAU FRONTALE dostarczą cennego i aktualnego wsparcia w obliczu kryzysu, a także udzielą odpowiedzi, wskażą rozwiązania oraz stawią czoła wyzwaniom w branży obróbki drewna i jego przetwórstwa.

Dobrze zorganizowana wystawa

Uczestnicy międzynarodowej wystawy doceniają organizację tej imprezy. Szczególnie przedsiębiorstwa branży rzemieślniczej potrzebują jej teraz, aby mogły skutecznie zaistnieć w przyszłości.

– HOLZ-HANDWERK już teraz wzbudza zainteresowanie. Z niecierpliwością czekamy na największe spotkanie branży w 2024 roku. Chociaż niektórzy producenci maszyn nie wezmą udziału w wystawie, to i tak wielu ważnych partnerów naszej branży przyjedzie do Norymbergi.

Będzie to z pewnością kolejne ważne wydarzenie, które pozwoli naszym członkom łatwo nawiązać kontakty z firmami we wszystkich segmentach biznesowych. Szczególnie w obecnych czasach ważne jest to, aby patrzeć razem w przyszłość i podejmować duże wyzwania. Tutaj specjaliści z sektora obróbki drewna opracowują potrzebne strategie – podkreśla Bernhard Daxenberger, prezes Stowarzyszenia Stolarzy Bawarskich (FSH).

Cierpliwość popłaca

Również Stefan Mayer, dyrektor zarządzający Werkstätte Mayer, z niecierpliwością czeka na targi.

– Zgromadzona prezentacja maszyn, elementów metalowych i oprogramowania w jednym miejscu to doskonały pomysł dla zgłębiających możliwości i tajniki branży – dodaje.

Generalnie słyszy się pozytywne komentarze jeśli chodzi o zaangażowanie w organizację tej wystawy.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z przygotowań do wystawy. Dla rzemieślników oferta targów jest doskonała.

Przykro nam, że niektórzy wystawcy z segmentu maszyn zrezygnowali z udziału. Jesteśmy pewni, że nie ma lepszego wydarzenia na świecie np. dla stolarzy, cieśli i specjalistów od obróbki drewna niż HOLZ-HANDWERK – mówi Bernhard Dirr ze Stowarzyszenia Maszyn do Produkcji Drewna VDMA.

Rejestracja rozpoczęta

Wskaźnik rejestracji firm na targi jest nadal dobry. Obecnie ponad 300 wystawców wyraziło chęć uczestnictwa.

– Nawet jeśli kilku z nich zrezygnowało, to i tak zmiany są pozytywne. W segmencie spoza maszyn zarejestrowało się więcej wystawców niż kiedykolwiek przez ostatnie pięć lat. Kluczowi przedsiębiorcy, jak: Häfele, Festool i Grass, na szczęście pojawią się w tym roku w Norymberdze. Narzędzia elektryczne to kolejna dziedzina, która wygląda bardzo obiecująco – twierdzi Stefan Dittrich, dyrektor HOLZ-HANDWERK.

Korzyści wynikające z udziału w wystawie są różnorodne. Przekonuje też argument, że impreza nadal będzie obejmować cały łańcuch wartości sektora obróbki drewna i jego przetwórstwa drewna.

Dostosowanie do potrzeb

Zarówno treść programu wspierającego, jak i produkty dostosowano do preferencji rzemieślników pracujących w terenie. W czasach dużych wyzwań organizatorzy targów polecają zwiedzającym oraz wystawcom to wydarzenie do opracowywania w przyszłości istotnych rozwiązań dla rentowności przedsiębiorstwa.

– Uważamy, że główną zaletą targów, zwłaszcza w obecnej sytuacji, stanowi to, że HOLZ-HANDWERK jest wydarzeniem praktycznym, gdzie doświadczenie i odkrywanie nowości technologicznych są na pierwszym planie. To również idealne miejsce do dialogu z wystawcami, stowarzyszeniami i organizacjami, przekazywania fachowej wiedzy np. podczas forum oraz okazja do przeprowadzania rozmów ze specjalistami na temat kluczowych kwestii wpływających na przyszłość branży – podsumowują panowie Dittrich i Dirr.

Informacje na bieżąco

Odwiedzający wystawę skorzystają także z oferty innowacyjnych produktów, technologii i rozwiązań dla konstrukcji okien oraz drzwi. Na miejscu otwarta będzie też kasa z biletami. Natomiast centrum biletów czynne jest już od połowy października. Zainteresowani mogą zakupić je online na stronie www.holz-handwerk.de/tickets. Można również uzyskać pomoc w planowaniu podróży (pociągiem lub własnym samochodem): www.holz-handwerk.de/travel. Wszystkie informacje aktualizowane są na bieżąco w internecie. Plan wystawy można obejrzeć pod adresem www.holz-handwerk.de/floorplan, natomiast zaktualizowana lista wystawców dostępna jest pod adresem www.holz-handwerk.de/exhibitors-products.

HOLZ-HANDWERK 2024 w Norymberdze to europejskie targi technologii maszyn i materiałów eksploatacyjnych. Przetwarzanie i obróbka drewna są wiodącymi tematami wystawy przeznaczonej również dla stolarzy.
Szeroka gama produktów odzwierciedla najnowsze trendy i innowacje w branży obróbki drewna – od pił i szlifierek, po maszyny oraz systemy odciągowe.

Reklama


Czytaj dalej

Ostatnio dodane

Zapisz się do Newslettera!

Otrzymuj aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wysyłaj mi Newsletter (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).

 

Zapisz się do Newslettera!

Na podany przez Ciebie adres e-mail będziemy wysyłać informacje o nowo wydanym numerze "Kuriera Drzewnego", nowych artykułach oraz o nowo dodanych ogłoszeniach

   

Tak, wysyłaj mi swój Newsletter! (w każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji).